Churchill sloot begin 1940 al een pact met Roosevelt Franse sport: belasting ontduiken m i*'d MAANDAG 5 APRIL 1976 Chaimberlain en Amerika wisten van niets Door Paul Lev Washington Winston Cheurchill en Franklin D. Roosevelt hebben in het Voorjaar van 1940 al plannen gemaakt voor Amerikaans-Britse samenwerking tegen Hitier. Amerika was toen nog niet in oorlog. Churchill passeerde zijn premier Chamberlain, maar betrok wel koning George VI in zijn plannen. Roosevelt was zich ervan bewust dat hij door deze samenwerking de kans liep te worden afgezet als president van de Verenigde Staten. Dit blijkt uit een boek van William Stevenson, „A man called Intrepid". Stevenson was in de Eerste Wereldoorlog officier bij de inlich tingendienst. Voor zijn boek kreeg hij de medewerking van „Intrepid" zelf. de legendarische Canadese industrieel Sir William Stephenson. „Intrepid" trad tijdens de oorlog op als Churchills geheime gezant bij Roosevelt en leidde het hoofdkwar tier van de Britse inlichtingendienst in New York. In het voorjaar van 1940 besloten Churchill, sinds een half jaar minister van Marine, en Stephenson achter de rug van premier Chamberlain om. in het geheim te streven naar een bondgenootschap met Roosevelt. Zij minachtten Chamberlain om zijn toegevende houding tegenover de nazi's, maar vreesden hem ook, omdat ze bang waren dat hij bij een nederlaag van Engeland een soort Vichy-rege- ring in Londen tot stand zou kunnen brengen. In de briefwisseling tussen Churchill en Roosevelt schreven ze elkaar aan met de codenamen „Naval Person" marineman) en Potus (President Of The United States). Churchill wilde tastbare hulp van de Ameri kaanse president. Code Churchill wist dat de Britse geheime dienst een Duits codeerapparaat had bemachtigd en nu vrij goed op de hoogte was van de vorderingen bij de vervaardiging van een Duitse atoombom. Hij wilde die kennis beslist delen met Roosevelt, die toen nog niet over een eigen inlichtin gendienst beschikte. In ruil daarvoor wilde de Britse minister Amerikaan se hulp bij het ontcijferen van de hele code en bij de uitvoering van geheime operaties tegen Duitsland. Als in het ergste geval Engeland zou vallen, dan was hij van plan vanuit Amerika een guerrilla in Europa te organiseren. Chamberlain en de rest van het kabinet wisten niets van de codeermachine en van het legertje codebrekers dat in het diepste geheim voor Churchill en Stephen son werkte. En evenmin was de Amerikaanse ambassadeur in Lon den, Joseph Kennedy, op de hoogte van de briefwisseling tussen Chur chill en Roosevelt. Hij hield het op een Duitse overwinning en zijn staf ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Voor 1.» kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder deze kampioen lichtgewicht van Singer. De lichtgewicht met vrije arm, type 527, winkelwaarde 599.-. En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. VOETBAL IN BUITENLAND WEST-DUITSLAND VFL Bochum Schalke 04 1—4; Eintracht Braunschweig Karlsruhe SC 2-0. De stand na 20 speeldagen 1. Borussia Mönchengladbach 35; - 2. Hamburg SV 34: 3. Eintracht Braunschweig 32: 4. FC Kaiserslau- tern 31; 5. Bayern München 30. Beker kwartfinales: Hertha BSC Völklingen 1—1: FC Kaiserslautern Fortuna Düssel- dorf 3—0; FC Homburg Hamburg SV i_2; FC Köln Bayern Mün-,j chen 2—5. BELGIË La Louvière Waregem 22: Lo keren Antwerp 2—0; Lierse SK Cercle Brugge 2—0; Beringen Standard Luik 2—3; Beerschot—Ra cing Mechelen 1—0: V Mechelen AS Oostende 3—1; RWD Molenbeek Anderlecht 0—2; FC Luik Ber- chem 0—1; Club Brugge Charleroi 5—1. De stand aan kop is: Club Brugge 46 (uit 31 wedstrijden) Lokeren 41 (uit 31): Anderlecht 38 (uit 30); RWDM en Beveren 37 (uit 30): Lierse en Beerschot 36 (uit 30). ENGELAND Arsenal Tottenham Hotspur 02; Birmingham CityAston Villa 3—2;- Coventry City Leicester City 0—2; Leeds United Brunley 2—1Liver pool Everton 1—0: Middlesbrough Ipswich Town 2—0: Newcastle United Queens Park Rangers 1—2: Norwich City Sheffield United 1_3; west Ham United Wolver hampton Wanderers 0—0. De stand: 1. Queens Park Rangers 53 (uit 38 wedstrijden): 2. Liverpool 51 (uit 37); 3. Manchester United 50 (uit 36): 4. Derby 50 (uit 37); 5. Leeds' 48 «uit 37). FA Beker, halve finales: Manchester United Derbv County 2—0: Southampton Christal Pa-'» lace 2—0. SPANJE Seville Oviedo 4-0; Santander— Hercules 4-1: Atletico Madrid Betis 40: Granada Las Palmas1 1_0; Barcelona Real Sociedad 2—0; Salamanca Valencia 2—0; Elche Real Madrid 1—1; Gijon Zaragoza 2—2; Atletico Bilbao Espanol 2—1. f Dc stand na 29 speeldagen: Real Madrid 42 pnt.; Atletico Madrid 39; Barcelona 37; Atletico Bilbao 33; Hercules, Espanol en Sevilla 31. Nederlaag Bouwlust Voetbal Haïti heeft zaterdag in Santo Domingo in een wedstrijd voor de voorronden van het toernooi Paardensport Nederland zal bij het wereldkampioenschap voor draf amateurs in Vincennes vertegen- het wereldkampioenschap 1978 ge- woordigd zijn door Gerard wonnen van de Dominicaanse repu- Wal met Jeronimus. Chris Goes bliek. Haïti zegevierde met 3-0. (Hlgglns) en Jan Onrust tLocomo- Golf Carel Braun van de Ken- nemer golfclub heeft op de golfclub Toxandria (nabij Breda) de eerste wedstrijd van het Jaar gewonnen. Hij bleef Gerard van Dam ruimschoots Sinds gisteravond houden meer dan 70 leerlingen van de Her vormde Pedagogische Academie aan de Plantage Middenlaan in Amsterdam hun schoolgebouw bezet omdat volgens de leer lingen de in 1969 ingestelde vorm van gedemocratiseerd bestuur weer is opgeheven. Hier beletten de leerlingen de concierge het gebouw binnen te komen. - PARIJS (AP) Ondanks onge kend strenge maatregelen staat nu al vast dat de Franse burgerij de be lastingen dit jaar voor een bedrag van ca 30 miljard gulden zal ont duiken dat is meer geld, dan in werkelijkheid aan belasting wordt betaald. Op een landelijke schaal betekent dit dat met de gebruikelijke leugens, weglatingen en verzinsels op de 12,8 miljoen aangiften door ieder van 's lands 50 miljoen belastingplichtigen 685 gulden wordt „verdiend". Hoewel de regering met cijfers heefit aangetoond, dat het aantal strafvervolgingen wegens ontduiking van de inkomstenbelasting in de af gelopen vijf jaar verachtvoudigd is. gaat de traditionele belastingontdui king, die haar oorsprong vindt in het verzet tegen de zoutbelasting of ga belle in de 14de eeuw onverminderd voort. „In werkelijkheid is niets veran derd", heeft een belastinginspecteur in een vraaggesprek met „Le Journal du Dimanche" gezegd. "In elke Fransman sluimert het verlangen de belasting te ontduiken en als hij daar toe een kans ziet is hij meteen klaarwakker. Het is niet moeilijk en er is vrijwel geen Fransman te vinden, die de belasting niet regelmatig of zo nu en dan ontduikt". „Belastingfraude is niet het voor recht van een bepaalde sociale of be roepsklasse". aldus Jacques Robert, een ambtenaar van de directie der belastingen, „iedereen doet eraan Met behulp van computers en een groter budget treedt de regering thans strenger op tegen diegenen, die beroepen uitoefenen, waarmede de belastingen bijzonder voordelig kunnen worden ontdoken. De recht banken van Parijs hebben op het ogenblik 200 zaken wegens belas tingontduiking en belastingfraude in behandeling. Het betref* hier vooral personen uit de showbu siness, artsen, advocaten, aanne mers en fabrikanten. "Als het publiek je naam kent nister van Financiën Jean-Pierre Fourcade verklaard. dienen wij ervoor te zorgen dat die naam onberispelijk is", heeft de mi- In de afgelopen 12 maanden heeft de staat dan ook vier beroemdheden vervolgd. De zanger Charles Azna- vour moert zich verantwoorden om» dat hij een bedrag van 2.7 miljoen gulden naar Zwitserland heeft ge smokkeld. De zanger Johnny Hally- day wordt ervan verdacht 2.4 mil joen gulden bruto-inkomsten voor de belasting verzwegen te hebben en de zanger Claude Francois blijkt drie jaar lang zijn aangifteformulieren helemaal niet ingevuld te hebben. Tenslotte is de beroemde astrologe madame Soleil voor de voeten ge worpen, dat zij de belastingen voor een bedrag van 145.500 gulden heeft ontdoken. Ondanks een anti-belastingtraditie van zes eeuwen wil de belastingdienst met haar nieuwe agressiviteit in 1983 een einde hebben gemaakt aan alle belastingontduiking in Frankrijk. De linkse partijen menen echter dat president Valery Giscard d'Es- taing beter de invoering van een kapitaalwinstbelasting kan versnel len. Deze belasting die vooral gericht is tegen personen met hoge inko mens is toegezegd, maar de rege ring krijgt de voorbereidingen niet gereed. De linkse partijen zeggen, dat de gicte ondernemers de belastingen kunnen ontduiken door de oprichting Charles Aznavour van beschermende vennootschappe lijke structuren, terwijl de arbeiders automatisch worden getroffen door voorheffingen als de loonbelastingen. Andere critici voeren aan, dat een belasting op de toegevoegde waarde omzetbelasting) bijzonder oneerlijk is, omdat arm en rijk er voor pre cies dezelfde bedragen door getrof fen worden. Tennis Evonne Goolagong won in Philadelphia het damesenkelspel van het Virginia Slims toernooi ge wonnen. De Amerikaanse Chris Evert werd verslagen met de cijfers 6—3 en 7—5. Hockey Het Nederlandse hockey team (speler tot 21 jaar) heeft gis teren in Hannover een toernooi ge wonnen waaraan twee Duitse jeugd- teams en België deelnamen. De Ne derlanders bleven ongeslagen. Vijfkamp De Fin Veikko Sal- minen heeft gisteren bjj een wed strijd in Berlijn in de moderne vijf- kamp de eerste plaats behaald. Tweede werd de Westduitser Wolf gang Köpke. Zeilen Voor het eerst sinds vijf tien jaar zijn zeilwedstrijden gehou den op de Nieuwe Maas te Rotter dam. Bij de wedstrijden, die door 15.000 toeschouwers werden bijge woond, won bij de Valken Prins, bij de Finjollen Douze, bij de Vrijheid Rutgers en bij de OK-jollen Ten Breems. BRATISLAVA Bouwlust Ora- wi heeft gisteren ook zijn der- de wedstrijd in de finalepoule van het toernooi om de Europese volley balbeker voor bekerwinnaars verlo ren. Tegen CSKA Sofia werd het 0—2 en daarmee veroverden de Bulga-.- ren de titel. Het Nederlands dames team heeft gisteren .in Neuchatel. in de strijd om de Lentebeker, met 3—0 gewonnen van Spanje. Kastanjelaan- school wint LEIDEN De Kastanjelaanschool uit Leiderdorp heeft zaterdag in het Leiderdorpse Dorpshuis de finale van de lagere schoolschaakcompe- titie gewonnen. De Kastanjelaan school heeft nu recht op deelname aan de landelijke competitie. Overi gens- verloor de Leiderdorpse school van de Katwijkse Johan Bogerman- school met 3—2. Het winnende team bestaat uit Frank Pels. MarcelJ Sommerling, Adriaan Horsman Cees Horsman en Aad Verboon. De eind stand van de finale-poule luidt: 1. Kastanjelaanschool (Leiderdorp) 8 matchpunten, 19 bordpunten: 2. Jo- han Bogermanschool (Katwijk) 8 IS1»: 3. Otto Baron van Wasse- naarschool "Katwijk) 7—15; 4. Do Viergang (Aarlanderveen) 513; 5.b Emmaussohool (Voorschoten; 2—71 6. Troubadour-school (Alphen) 0— Johnny Hallyday een miljoen gulden aan prijzen Te winnen In de ffiSSmHEBË i^cK>9Cverrc Ou; tni-ii-roicg«r.v«p m n Voor 2 gelukkige Nationale Puzzelaktie SBSÈ Wm ^iedere week t.b.v. H| een L0IS JHR spijkerbroek Nationaal Fonds r t.w.v. zo'n (50.- Sport Gehandicapten. Justitie treedt op tegen zender Mi Amigo AMSTERDAM Voor de Amster damse kantonrechter zullen dinsdag 11 mei drie Nederlandse kapiteins terecht moeten staan die verdacht' worden van medewerkingshandeün- gen aan de piratenzender Mi Amigo die buiten de Engelse territoriale wateren in de Theems-monding ligt. Het gaat hier om verdenking van overtreding van een nieuw artikel van lid 3 van de telegraaf, en tele- foonwet. Na rectificatie door het Nederlandse parlement van het Ver drag van Straatsburg tegen piraten- zenders werd op 1 september 1974 een wijziging van genoemde wet van v kracht, waardoor medewerking van3 Nederlanders aan illegale Zeezen-.' ders strafbaar werd. De maximum-ur straf is zes maanden hechtenis of a een boete van f 5.000. Terecht staan: 1. de kapitein van de Mi Amigo die in Amsterdam woon achtig is. Via van hem in En- geland gemaakte foto's kon hij wor-:' den geïdentificeerd; 2. de kapitein van het bevoorradingsschip, de kot-1 ter "Maria Lovisa" (80 ton). Dit--, schip wend, toen het in oktober vo rig jaar in de haven van Stellendam op het Zuidhollandse eiland Goeree- Overflakkee binnenvoer, in beslag genomen. De derde kapitein die terechfc* moet staan heeft in november vorig jaar toen de Mi Amigo in de Theemsmonding aan de grond liep uit Scheveningen er een ankerket- ting heen gebracht. een Britse nederlaag zou achterblij- hadden ook de medewerking nodig ven om de mensen die de nazi's van J. Edgar Hoover, want zonder bleven bestrijden een rechtsbasis te assistentie van de FBI kon Konine geven. Engeland nooit zon omvangrijk „Toen we dat besluit namen, legden spionagenet opbouwen als het wilde, we met lot van Groot Brittannië in Na zijn eerste ontmoeting met Roosevelts handen", zei Stephenson Roosevelt 6chreef Stephenson in persoonlijke toestemming van ko- later. Maar het was ook waar dat 1940: „De president heeft een >ning George VI om 's lands diepste Roosevelt er zijn loopbaan mee op geheime opdracht gegeven voor zo geheimen te delen met Roosevelt in het spel had gezet. Want in de nauw mogelijke samenwerking tus- ruil voor Amerikaanse hulp. „Als de maanden erna raakte hij steeds sen de FBI en de Britse nazi's in Engeland een marionetten- meer betrokken bij de geheime inlichtingendienst. Het. feit dat dit regering opzetten", zo hield Churchill samenwerking met de Britse inlich- zelfs geheim moet worden gehouden de koning voor, „dan zou ik ervan tingendienst. In het isolationistische voor het ministerie van Buitenlandse kunnen worden beschuldigd verti'ou- Amerika van die dagen had dat Zaken bewijst wel hoe neutraal welijk materiaal te hebben doorge- zeker tot zijn afzetting kunnen Amerika is", speeld naar een buitenlandse leiden als het was uitgekomen. „Ik mogendheid door Roosevelt in ben uw geheimste agent", merkt© Passie vertrouwen te hebben genomen". Roosevelt eens op. „Dan kost het mij 0ok de kop", Churchill en Roosevelt hielden Het Was steeds eenvoud»ce antwoordde de koning. Hij maakte contact met elkaar via Stephenson steun van Hoover te behouden, duidelijk dat hij er prijs op stelde en de Amerikaanse generaal William Maar het lukte Stephenson iedere Roosevelt het laten weten dat hy by (Wild Bill) Donovan. Maar ze keor weer met succes te spelen op Hoovers passie voor macht en op zijn verlangen van alles op de hoogte te zijn. In het Rockefeller Centre in New York Nelson Rockefeller maakte Britse regering niet hoefde af te betalen zette Stephenson het hoofdkwartier van zijn inlichtingen - 4 de'grens met Canada lag Kamp, het ".:y opleidingscentrum ^waar geheime BSC opereerde niet alleen buiten de Verenigde Staten. Volgens het boek campagne tegen de Amerikaanse -»« vakbondsleider John L. Lewis, die .J, Hf pro-Duits was. PjjBSpP mr Het is ironisch dat „A man called WÊ^ÊKr. - JÉÉÈ&ÉÉ Intrepid" uitkomt in een tijd waarin - de Amerikaanse inlichtingendiensten het zo moeilijk hebben om hun onerondwettige en illegale acties. De CIA kan naar dit boek verwijzen verweer dat spionagewerk niet afhankelijk kan worden gesteld van Har». -Pf f& democratische controle. Op hét rangeerterrein aan de Hudsonstraat in Rotterdam staan sinds enige dagen twee oude stoomlocomotieven (1942-1954)die het eigendom zijn van de Stoomstichting Nederland. De locs zijn in Duitsland gekocht tegen schrootwaarde 19-000 en 16.000 gul den). De tioee oudjes trekken iedere dag veel bezoekers, onder wie Lia Janmaat (foto) die helemaal gek is van deze ijzeren monsters. Basketbaljeugd Leiderdorp pakt de titel LEIDERDORP Het junioren A- team van de basketbalrvereniging Leiderdorp is vrijdag in Delft dank zij een 82—48 zege op DAS kampioen van de districts eerste klasse gewor den. De kampioensploeg, bestaande uit Clemens Kriek, Gerard van Schaile, Remco Moree, Gerard v. Sarete, Paul Walter. Ben Smit, Ge van Strien, Michel Neervoort, Ton v. d. Bosch en Henk Kniets. moet nu via het winnen van drie promotie ^wedstrijden de regionale klasse Nederland zien te bereiken. Deze meneer kon bij een hotelbrand in Miami <VSiwaarbij zes mensen om het leven kwamenzijn\ hondje nog redden. Zijn houtenkunstbeen ging echter in vlammen op.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6