Roeren met 'n gat erin Machine als babybewaker PALET-PALET-PALET Kinderen leren koken Kookrecepten voor kinderen „Ik vind het onzin", zegt Toussie Salomonson, „om kinderen' alleen koekjes, borstplaat of caramelpud- Cing te laten maken. Er zijn zoveel kinderen die af en toe voor hun eigen maaltijd moeten zorgen en dan voor het gemak maar een stuk ontbijtkoek grijpen of een zak patat gaan halen terwijl dat helemaal niet hoeft. Een kind is best in staat om voor zichzelf of voor zijn broertjes en zusjes een redelijke pot te maken". Koken is echter een kunst die geleerd moet worden en dat kan bij Toussie. Voor 105 gulden kunnen ouders hun kooklustig spruit in Toussies keuken zes lessen van twee uur laten volgen. En, getuige de lange wachtlijsten, zijn er genoeg ouders die dat er voor over hebben. In de eerste les komen de algemene keukenvaarcigheden aan de orde: niet met natte handen aan een stopkontakt zitten, de lucifer van je afstrijken, het gas voorzichtig aansteken en altijd meteen oprui men. Ook tijdens de vierde les maant Toussie nog voortdurend: „Denk erom, niet de rommel voor je moeder laten staan". Dat is ook wel nodig want alle gerechten die ze bij Toussie leren maken, moeten thuis een keer nagemaakt worden. Niet altijd tot even groot genoegen van de ouders. Zo blijkt uit Patricks opmerking dat zijn vader de pizza van laatst wel wat erg zwaar vond. Als wij er zijn staat er boerengroen- tesoep op het menu met als toetje gepofte appelen. Aan de boeren- groentesoep moet behalve peterselie. winterwortel, paprika en tomaten ook een pakje boerensoepgroenten worden toegevoegd. Een woordcom binatie die de kinderen degelijk in moeilijkheden brengt en voor een bijna tien minuten durende spraak verwarring zorgt. Uiteindelijk wordt eensgezind aangenomen dat boeren soepgroente de naam van het recept is en boerengroentesoep de toevoe ging. Monique, Chantal, Betty, Corinne en Patrick zijn kinderen van deze tijd. Als de peterselie gehakt moet worden en er een houten plank en een mes op tafel komt, wordt er meteen geroepen om de „blitzhacker" en gevraagd naar hun favoriete gerechten worden er escargots, calamares en andere buitenlandse hapjes opgesomd. De bekentenis van Monique: „Ik hou het alleraller- meest van marsepein", komt hierna bijna als een opluchting. Ze lijken soms een beetje blase deze kinderen en dan doet het goed zo'n opmerking te horen of in hun notitieboekje waar alle recepten in opgeschreven moeten worden, onder „bereidings wijze" te lezen: „Roeren met een gat erin". Het koken is een bezigheid die alle aandacht vraagt, zo blijkt uit de concentratie waarmee er een wortel wordt geraspt of een bakblik wordt ingesmeerd. Dat is geen zaak van even vlug-vlug iets klaarmaken. „Toch moet het een pleziertje blijven", zegt Toussi. „Ik probeer ook altijd te vermijden dat ik schooljuffrouwerig optreedt. Als ik ze het koken nu tegen zou maken, raken ze van hun leven geen pan meer aan. Ik hou bij het samenstellen van de recepten altijd rekening met wat een kind doorgaans lekker vindt. Toch kan je dan voor vreemde verrassingen komen te staan. Vorige keer hadden we bananen met kokos als toetje en dat bleek niet zo in de smaak te vallen. Dat hoor ik altijd meteen, Kinderen zijn wat dat betreft zo eerlijk, die zeggen rustig: dat vind ik vies.". MAANDAG 5 APRIL 1976 GEPOFTE APPELEN A LA MODE Benodigdheden: 1 goudrelnet per persoon. 1 eetlepel suiker p.p., 1 eet lepel citroenjam p.p. (marmelade), 10 gram boter p.p., beetje poeder suiker, 4 eetlepels water, appelboor, boterkwast, prikker (bijv. een sate- pen). BereidingswijzeAppelen schoon- boenen en goed doorboren. Daarna tweemaal kruislings doorprikken zo dat de schil in de oven barst. Dan de schotel met het boterkwastje in vetten, de appels erin zetten en in ieder gat nog een beetje boter doen. De marmelade, de suiker, en het water in een pannetje goed mengen en over de appelen verdelen. Met poedersuiker bestrooien en in de, voorverwarmde oven gaar laten worden. (20 mm. op 160 graden). BOERENGROENTESOEP Benodigdheden: 1 pond schenkel met been, peterselie, halve winter wortel, drie tomaten. 1 rode papri ka, een pakje Iglo boerensoepgroen te en een pakje fijne krulvermicelli. Bereidingswijze: Schenkel met been een hele dag laten trekken «Toussie had dit al gedaan voordat de kinderen kwamen). De peterselie fijnhakken, de to maten in partjes verdelen en de paprika in dunne reepjes snijden. De groente in de warme bouillon doen, wat fijngemaakte krulvermi celli en het pakje ontdooide soep groente erbij en de schoongemaak te winterwortel boven de pan ras pen. Kwartiertje zachtjes door la ten pruttelen en opeten. „Wat gebeurt er met dat kind en wat is dat voor IBM-toestand", riep een collega beang stigend uit bij het zien van de hierbij afgedrukte toto's. Inderdaad, de elektronische appa ratuur staat tot aan het plafond toe opgetast, een wezensvreemder omgeving voor een baby valt nauwelijks voor te stellen. instituut voor ontwikkelingsneurolo- gie technieken ontwikkeld die het de dokter mogelijk maken pasgebore nen op hersenbeschadigingen te onderzoeken. De praktijk leert echter dat de arts die het kind vlak na de geboorte meemaakt gewoon geen tijd heeft om iedere baby even uitgebreid te onderzoeken. De drukte op het consultatiebureau waar iedere middag tientallen moeders met even zoveel kinderen op controle komen, maken hem dat onmogelijk. De taak van de dokter wordt echter aanzienlijk vergemakkelijkt als hij vantevoren weet welke van zijn patientjes het risico van een bewegingsstoornis lopen. Aan die groep kan hij dan extra aandacht schenken en bij het eerste verdachte gedrag doorverwijzen naar een specialist. Op dat moment kunnen de gevolgen nog worden voorkomen, of in ieder geval worden beperkt. Hoe'kan je nu vlak na de geboorte al zien of een kind een bewegings stoornis zal krijgen? Prof. Prechtl: „We hebben in al die jaren van onderzoek vaak te maken gehad met verschijnselen waarvan wij ons afvroegen: hoe komt dat nou, waar houdt dat verband mee. Om een voorbeeld te noemen: als wij verwachten dat een kind zou blijven slapen werd het wakker en als we dachten dat het wakker zou worden bleef het slapen. We zijn toen begonnen met het registreren van een aantal lichaamsfuncties tegelijk, zoals de hartslag, de ademhaling, de oogbewegingen, de spieraktiviteit en het funktioneren van de hersenen. Daardoor kan Je precies zien wat er op een bepaald ogenblik met een kind gebeurt. Als de ademhalingscurve uitslaat.hoe zit het dan met het hart, de hersenen, de ogen en de spieren. Zo'n polygrafische opname wordt dan weer door de computer bewerkt, waardoor wij kunnen vaststellen of alles normaal is of dat er sprake is van een storing." En zo kan het dan gebeuren, dat tussen al die „IBM-toestanden" een paar dagen Jong wezentje ligt te slapen in het „klimatiseerkamertje" dat 30 graden warm is en 55 graden vochtig, terwijl tientallen dunne draadjes hem verbinden met het instrument dat zes uur lang zijn leven deelt. Prof. Prechtl: „Het ziet er misschien wat eng uit maar dat is het beslist niet. Het kind voelt er niets van en slaapt gewoon door." De ouders die uiteraard toestem ming geven voor dit onderzoek, krijgen na afloop de bevindingen te horen. Helaas kan daarbij niet meer worden gezegd dan dat de mogelijkheid van een bewegings stoornis bestaat. Kansberekeningen zijn onmogelijk. Vervolgonderzoeken bij kinderen die vijf tot tien jaar geleden als baby zijn onderzocht, hebben aangetoond dat er niets voorspeld kan worden. Een kind met een lichte funktie- stoomis kan zich heel slecht ontwikkelen en bij een kind met een ernstige afwijking kan alles goed gaan. Een van de oorzaken hiervoor is volgens prof. Prechtl het feit dat sommige hersendelen gemist kunnen worden. Het defect wordt dan op natuurlijke wijze gecompenseerd. Hoe dit precies in zijn werk gaat en welke hersendelen het precies betreft is nog niet bekend. Op het instituut houdt men zich ook met deze vragen bezig. De kinderen die in Groningen worden onderzocht, zijn afkomstig van moeders die in het academisch ziekenhuis zijn bevallen. Op zich al een geselecteerd gezelschap omdat ziekenhuisbevallingen meestal op medische indicatie plaatsvinden. Hoewel men wat al deze ontwikke lingen betreft, nog in het research- stadium verkeert en er nog niet op grote schaal babies zijn onderzocht, verwacht prof. Prechtl dat dit in de toekomst wel het geval zal zijn. In wat in ons land wordt be- sohouwd als de "grotere" steden - plaatsen met meer dan 100.000 inwo ners - heeft men gemiddeld één taxi per 1360 mensen. Dat is echter een gemiddelde van sterk uiteenlopende "taxidiöhtheden" in diverse steden. Zo heeft Rotterdam de grootste dichtheid met een taxi voor elke 990 inwoners; Den Haag heeft er een op 1064; Amsterdam ongeveer idem: een op 1074. Maar in Groningen is de dichtheid een op 2840. in Eindhoven een op 2430. en in Arnhem bijvoor beeld een op 1753. Uitspringer bui ten de drie grote steden is Apeldoorn, met een taxi per 1265 mensen. Dit alles is geteld in juli 1975. Er zijn nu 264 miljoen zwart wit televisietoestellen op de wereld, en al 100 miljoen kleuren-tv's. In de Verenigde Staten nam het aantal zwart-wit toestellen vorig jaar zelfs af van 644 naar 634 miljoen, en kleur steeg daar van 524 milj. naar 574 miljoen. Aantal zwart-wit: Rus land 50 miljoen, West-Duitsland 13 miljoen, Italië 12 miljoen, Frankrijk ook 12 miljoen, Engeland 11 mil joen, Brazilië 8 miljoen, Spanje 6 miljoen, Japan ook 6 miljoen, Cana da bijna 6 miljoen. Kleuren: Japan 20 miljoen. Engeland 7 miljoen, West-Duitsland 4 miljoen. Canada 4 miljoen, Frankrijk 2 miljoen, Zwe den l miljoen, Nederland ook 1 mil joen, Mexico 4 miljoen, Zwiterland ook 4 miljoen. Betty Ford is, volgens weekblad Time. hard op weg op de populairste en meestbesproken Amerikaanse pre sidentsvrouw aller tijden te worden. Het blad heeft een aantal van haar uitspraken in de loop van 1975 ver zameld. Over abortus: "Ik ben van mening dat een menselijk wezen het recht heeft, haar eigen beslissing te nemen". Over het gebruik van ma rihuana: "Het is het soort dingen dat Jonge mensen moeten ondervin den". Over het vooruitzicht van een voorechtelijke sexuele verhouding van haar teenager-dochter: "Ik zou niet verrast zijn, maar ik zou wel tame lijk veel over de Jongeman in kwes tie willen weten". Haar nuchtere en openhartige houding tegenover haar borstkankeroperatie heeft volgens Time 'levens gered", doordat het onderwerp borstkanker mede voor haar toedoen uit de schaduw in het licht van publiciteit, discussie en be grip is gekomen. "De mannen zijn onder de werknemers, van een firma de hoofdschotel, de vrouwen het dessert. In een periode van gebrek is het des sert het eerste waar men afstand van doet". Deze uitspraak moet, vol gens maandblad Marie Claire, wor den toegeschreven aan een zekere Yui Aida. een Japanse professor. Met zijn conclusie probeert hij te verkla ren waarom ook in Japan vooral vrouwen de eerste slachtoffers van werkloosheid worden. Van overheids wege krijgen Japanse vrouwen de raad om dit werkloosheidsprobleem op te lossen "door te trouwen en de opvoeding van kinderen als haar be roep te beschouwen". In het instituut voor ontwikkeling- neurologie van het academisch ziekenhuis Groningen, worden pas geboren baby's op een voor Nederland unieke wijze onderzocht op hersenbeschadigingen n die later kunnen leiden tot bewegingsstoor nissen zoals je die bijvoorbeeld bij een spastisch kind kan zien. Daarnaast zijn er afwijkingen die niets met spastisch-zijn te maken hebben. Zo kan een hersenbeschadi ging er de oorzaak van zijn dat een kind zich later schokkerig gaat bewegen. Een ander voorbeeld is het kind dat in een nog veel later stadium grote moeite krijgt met lezen omdat zijn ogen geen lettertjes kunnen vasthouden. Het vroeg signaleren van al deze bewegingsstoornissen is enorm be langrijk. In de eerste plaats natuurlijk omdat men dan zo snel mogelijk met therapie kan beginnen, maar ook omdat de ouders vaak niet eens weten dat hun kind zo'n afwijking heeft. Sommige stoornis sen komen alleen in heel specifieke situaties voor. Een kind kan niet in staat zijn om met houten blokjes te spelen, terwijl hij een uur later heel geconcentreerd met een rode brand weerauto bezig is. Dit gedrag kan ouders, die niet weten wat er aan de hand is, tot wanhoop brengen. Jaren geleden al heeft men op het Professor Prechtl Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17