Cadeautje voor Planckaert Roelants houden de van niet te in slotfase Molenloop STEIGENGA WEER DE STERKSTE SKIFFEUR Typisch gedrag. LEERLING - JOURNALIST Hoopvolle resultaten van jeugd AV Holland Ronde van Vlaanderen krijgt verkeerde winnaar VOOR DE SPORTREDACTIE MAANDAG 5 APRIL 1976 LEIDEN Even na Leiderdorp deed zich in dc Zilveren Molen- loop zaterdag een incident voor. Toen de negen koplopers de bocht omsloegen werden zij geconfron teerd met een hen tegemoetko mende auto die recht op hen in reed. Ongelukken deden zich daarby niet voor omdat de wagen maar erg weinig vaart had. maar vooral Kalf maakte zich zo kwaad dat hij een klap op het dak van de auto gaf. Erg geschrokken was de Groninger overigens niet, „Ik heb het wel erger meegemaakt, in dat erg typisch". Lissc ben ik er wel eens onder gekomen", maar hij was overigens over de entourage van de loop toch bepaald niet best te spre ken. ..Door al die mensen die om ons heen reden, heb ik myn zwager, die me zou coachen, pas tegen het einde gezien en verder weten ze hier in de omgeving nog steeds niet wat er aan de hand is als ze ons voorbij zien komen. Ze jou wen je nog steeds na. Als zo'n loop nou al voor de veertiende maal georganiseerd wordt, vind ik Dat was trouwens ook het ge drag van meerijdende organisa toren. Journalisten die de loop volgden met een eigen auto om dat er ondanks herhaalde verzoe ken geen plaats bleek te kunnen worden gevonden in een volgwa- gen, werden voortdurend opge jaagd. Zelfs werd een agent van de rijkspolitie gevraagd zich er mee te bemoeien. „Die auto daar moet weg". Die agent bleek de enige die begrip kon opbrengen voor mensen die óók znoestcu werken LEIDEN Met veel goede en hoopvolle resultaten keerden de Jeugdploegen van de Leidse atletiek vereniging AV Holland zaterdag uit Den Haag terug, waar was deelgeno men aan een ontmoeting met jeugd- teams van de Haagse verenigingen VdrLTC en Olympia '48 en de Naald- wijkse vereniging Olympus *70. Het was jammer dat de deelnemers, die allemaal een driekamp moesten ver werken, aan de Laan van Poot de harde wind op de sprint pal tegen hadden, wat de tijden nogal drukte. Opvallend was de suprematie van Holland bij de meisjes A. Alice Saat won het individuele klassement, on der meer dank zij een prima verrich ting op de 400 m (63,7 sec.) en een vertesprong van 4,51 m. Barry van Haarlem noteerde op de 100 m een tyd van 13.3 sec. terwijl Mies Kui pers de discus naar 27,64 m wierp. Alexandra Frankhuizen kwam op de 400 m tot 66,8 sec. Bij de meisjes B kwam Carla Bey op laatstgenoemde afstand, dank zij een gedurfde start, tot 72,5 sec. Hennie Hakker toonde zich by de jongens A de beste driekamper van Holland. BU het verspringen kwam hij dicht bU de zes meter (5,89 m). Rudi v. Schooten toonde zich enigs zins verrassend de snelste Leidenaar op de 100 m in 12,3 sec. Paul Crama kwam bij de jongens B op de sprint tot 12,5 sec. en was met zijn ploeg genoten Peter Florijn, Chris Winkel en Henk de Jong superieur bp de 4 x 100 meter. José van Sonsbeek streek de zege in het klassement bij de meisjes C op. Zij was voor al haar tegenstand sters veel te snel op de 80 m (11,0 sec.) en stootte 7,39 m met de kogel. De meeste tegenstand had zij nog te duchten van clubgenote Karin van 't Loo, die 11,9 op de 80 m noteerde en 7,72 m met de kogel stootte. Ook He koplopers in de Zilveren Molenloop naderen het vijf kilo meter-punt in Leiderdorp. De Belgische favoriet Gaston Roe- Tini Bekker kwam met de xogel lants en de Duitser Mielke houden zich rustig in dit groepje en la ten het kopioerk aan anderen over. Ook Henk Kalf (derde van 'oorby de 7 m: 7,23 m. Bij de meis- links) kijkt de kat uit de boom. LEIDEN Aan het begin was er een zekere overeenkomst. Zowel de Belg Gaston Roelants als de Boskoper Kees Ram waren niet geheel fit aan de veertiende Zilveren Molenloop van De Bataven begonnen. Roelants was pas hersteld van een keelontsteking en kon vrezen dat de nawerking daarvan hem op het winderige pascours parten zou gaan spelen, trimmer Ram voelde al in de eerste honderd meter van de- halve marathon steken in de zij. Zowel Roelants als Ram liepen desondanks solo's door de pittoreske polders van Hoogmade, Rijpwetering en Oud Ade op weg naar de eindstreep op het terrein van de Groen- oordhal, waar ze eerder op zaterdagmiddag ook waren ge start. Beiden wisten dat ze het tenslotte helemaal alleen zouden moeten doen. Ze deden het elk op hun eigen wijze die gerelateerd aan hun mogelijkheden evenveel bewonde ring afdwong, al verloren ze elkaar wel razendsnel uit het oog op de lange lus door het Hollandse platteland. Door Paul de Tombe jes D was Willeke Boom snel op de 60 m in 9.6 sec. en liet Gerrie van Haarlem een kogelstoot van 6,60 m opmeten. Oppermachtig was Holland bij df» jongens D waar vooral Rudie Kerk- man de lakens uitdeelde. Hij won de 80 m in 11,5 sec. en bleef de con currentie bij het kogelstoten met 10,39 m ver voor. Frank Winkel liep een knappe 100 m in 3.13,8 en Eddy Bokma deed het goed bij het kogel stoten: 8,61 m. Ook Erik Ulrich draaide in deze groep met 12,0 sec. op de 80 m en 8,16 m met de kogel in de voorste gelederen mee. Rolf van 't Loo stootte de kogel bij de Jongens C naar 7,65 m. Snelwandelaar Dirk Maassen van de Brink won zaterdag in Leeu warden voor het derde achtereenvol gende jaar de Friese Woudentocht. De Holland-atleet liep de 35 km zeer bekeken en schudde in de slot fase concurrent Gerrit Tigchelaar van zich af. De tijd van Maassen van de Brink was 3 uur 34 minuten en 30 seconden. Aan het einde gaapte er dan ook een wereld van verschil tussen hen. Roelants, vooraf al favoriet werd terug in Leiden als superieur win naar gehuldigd met lovende woorden van o.a. burgemeester Vis, voor Ram was er slechts een enkel schouder klopje en een herinneringsmedaille toen hij zich als laatste had gemeld voor het sluiten van de tijdcontrole. Een klein uur nadat de opmerke lijk frisse Roelants begeleid door applaus de bar in het houten finish- gebouw had opgezocht, sjokte Ram bezweet en uitgeput over de eind- MEERBEKE Na de schitterende machtsgreep bleef de apotheose uit. Werd in feite Walter Planckaert de overwinning in de Ronde van Vlaanderen op een presenteerblaadje aangebo den. Een geschenk, dat met gretigheid door Planckaert werd geaccepteerd, maar hem volgens dé ongeschreven wetten niet toekwam. De oudste van de fietsende broers gedroeg zich immers het meest passief, van de vijf, die de zestigste editie van de rondrit door het Vlaamse land kleur gaven. Door Hans Coolegem niet mij zijn werk op te achterhalen. Walter Godefroot, die knappen? Als hij op deze manier veel werk op zijn schouders groot wil worden redt hij het zeker nam: „Ik had tegen Frans Verbeek niet". gezegd, dat ik me kapot zou werken. Voordat op het plaatselijke circuit Maar het mocht niet lukken". En .Van Helvoirt wint in Bladel Vlaanderen kreeg niet alleen een verkeerde winaar, maar tevens een vreemde finale, waarin de man die ongetwijfeld de klassieker had achtervolgingsgroep, waarin Eddy Jonge Merckx. moeten HPVH. Italiaan Francesco Moser werd Godefroot en Frans Verbeeck de afgescheept met de onbetekenende trom roerden. Het leek erop, dat zij tweede plaats, terwijl in het zicht de situatie, die op de Koppenberg van de krijtlijn de twee Belgische gecreëerd zouden rechtzetten, kanshebbers, Roger de Viaeminck en maar de 1.40 min. achterstand werd Freddy Maertens als kemphanen toch niet helemaal weggewerkt, de einristreeo tegenover elkaar kwamen te staan Inderdaad viel de beslissing op het ae einastreep nieuw. ctriidtnn..l ven rt. Pond. BLADEL Wil van Helvoirt, die zich gisteren in de amateur wielerklassie ker. de hele dag niet had laten zien, heeft de Ster van Bladel gewonnen, Drie kilometer sprong h« weg uit het peloton tenslotte met twaalf seconden v sorong te finishen. Voor Arie Versluis en Gerrie kwam overigens vlak voor de eind- Van FMddT MM^nr'zultën elkaar weigerden te rijden, nieuwe strijdtoneel van de Ronde Dit onverwachte ..spel" bracht het van Vlaanderen, de voor het eerst in ruziënde tweetal nit verder dan een het traject opgenomen erg zware Gerwen *Het 'peïóïon spurtie om de vierde vijfde Koppenberg. Voordien had de met vele renners zich met min of ernstige verwondingen moesten laten behandelen. Tolne van de Bunder plaats, dat met gemak door De kasseien geplaveide Oude Kware- Vlaemtaok werd gewonnen. mont de eerste scheidslijn aangege- Van Freddy Maertens zullen we ven. Een groep van 28 renners vooralsnog niet te weten komen, of zonderde zioh af, toen het 168 man hij werkelijk De Viaeminck heeft tellende peloton in vier stukken iUen pressen om zich in te uiteen viel. Wereldkampioen Hennie heeft zaterdagmiddag met groot spannen, of dat hij zelf na ruim 250 Kuiper, die de Juiste aansluiting machtsvertoon de zesde omloop van kilometer zodanig zijn krachten had miste: „Omdat ik geen risico wilde de Braakman op zijn naam geschre- aangesproken, dat hij om een grote nemen kwam ik in de tweede groep, ven. Ook in deze amateurklassieker nederlaag te voorkomen met opzet Daarin zaten nog zoveel renners, die werd een aantal renners het slacht- de aansluiting verbrak. Ploegleider iets konden presteren, dat ik er van de 50 meter offer van een massale valpartij In het Lamme Driessens leidde zijn aanko- overtuigd peloton. Adrie van Houwelingen legde mende vedette direct uit het gewoel die er in beslag op de tweede plaats. Keetie en zonderde hem op een geheim© wel zouden kunnen overbruggen." van Oosten-Hage won zaterdag in plaats in alle eenzaamheid af. De Voor Hennie Kuiper liep het echter Lauwe een wedstrijd over 45 kilome- ziedende Roger de Vlaeminok: „Wat verkeerd af, want met nog 100 ter voor dames. denkt Maertens wel! Het is toch kilometer voor de wielen richtte de „moordende" Koppenberg een grote ravage aan. Op de 350 meter lange klim (met stijgingspercentages van 18 tot 26 procent) behoefde weliswaar de vooraf gecontracteerde boer met zijn tractor niet in actie te komen om auto's weg te slepen, maar door duizenden liefhebbers toegejuichte coureurs moesten wel van de fiets. Juist daar waar de Koppenberg het steilst was. ontstond de kopgroep met Moser, Planckaert, Demeijer, „Ik ben wel een beetje Joop Zoetemelk, Walter teleurgesteld. We hadden er bij moeten komen, maar de onderlinge verdeeldheid in onze greop was te groot": De grootscheepse achtervolging slaagde dus niet. Tot grote opluchting van vooral Walter Planckaert. die een paar dagen voor zijn 28e verjaardag een waarlijk prachtig presentje in de schoot kreeg geworpen. Uitslag1. Walter Planckaert (Bel) 261 kilometer in 6 uur en 10 minu ten; 2. Francesco Moser (Ita) z.t.; mten; 2. F rancesco Moser (Ita) z.t.: 3. Marc de Meyer (Bel) z.t.; 4. Op 16 seconden Roger de Viaeminck (Bel); Freddy Maertens (Bel) z.t.; 6. Op 22 seconden Willy Theirlinck (Bel); 7. Luc Leman (Bel) z.t.; 8. Walter Godefroot (Bel) z.t.; 9. Frans Verbeeck (Bel) z.t.; 10. Andre Die- rickx (Bel) z.t., 11. Jan Raas (Ned) .t.; 16. Op 31 seconden Joop Zoete- eerste instantie was, nog melk (Ned); 17. Eddy Merckx (Bel) Walter Planckaert, hier in actie op de beruchte kasseienvan minuten staat streep. Alleen even aangekeken door de driehonderdzoveel deelnemers (van de 427 in totaal) die hem voor waren gegaan. Daar, aan de finish verhaalde de sluitpost van de naam lozen die van heinde en ver waren de laatste anonieme plaatsen te bezetten, van zyn martel gang. „Al in de eerste honderd me ter kreeg ik pijn in mijn zij. Die ben ik niet meer kwijtgeraakt, wat ik ook probeerde. Pas na tien kilometer ging het weer, maar toen liep ik al lang alleen. Frusterend? Welnee. Vandaag was het een martelgang, maar anders is het vaak alleen ont spannend. Tenminste, als Je over dé eindstreep bent, dan voel Je Je zo heerlijk relaxed". Pas daar begon de overeenkomst weer. Ook Roelants kende dat gevoel toen hij de race had beëindigd met zeventien seconden voorsprong op de Westduitse marathonkampioen Miel ke en 30 op de Groninger Henk Kalf. Ondanks zijn 39 jaar, waarmee Roe lants toch al aardig de veteranen- leeftijd begint te naderen, bleek hij niet af te stoppen. Zelfs niet in zijn eerste wedstrijd van het seizoen. Roelants liet daarin zien dat de aparte vorm er nog steeds is. Nie mand immers, kon hem volgens toen hy na zo'n vijftien kilometer op een bultje in het parcours aanzette voor een tempoversnelling. De lepe Belg. die zich voordien had verborgen in de al onmiddellijk na de start ge vormde kopgroep („Ik moest mijn mogelijkheden nog aftasten en ik wilde uit de wind blijven") en alleen het tempo een keer had versneld om de groep voorlopers uit te dun nen van negen en zeven tot vijf, sloeg het gat net buiten Rypwetering. Lissenaar Piet Waaning was een van de eerste slachtoffers, maar ook de Belg Michielsen, de Engelsman Co- leby en de opvallend lopende Nyboer, van Daventria uit Deventer, werden gelost.. Zoals even later ook Mielke en Kalf hun hoofd nederig moesten bui gen voor de meester. „Hij was niet te houden", erkende Mielke. „Maar tot daar had hij toch maar weinig laten zien", wist Kalf. „Ik had veel kop gedaan. Toen hij demarreerde dacht ik, nou moet een ander het maar eens overnemen, want ik wilde me niet forceren voor het laatste stuk nadat ik al zoveel had gedaan. Daarom vind ik ook dat ik een sterke race gelopen heb. Dat ik niet zou winnen wist ik al van te voren, maar ik ging wel goed mee. Ik ben dan ook best tevreden. Het past in de opbouw voor Montreal. Voor uit zending naar de marathon staat geen tüd, maar ik denk toch wel dat ik een goede kans maak". De winnaar van 1972. moest in het laatste stuk overigens ook Mielke nog loslaten. Die Duitser, vorige week 34ste! in de Haag Cityloop, „maar toen had ik zonder het zelf te weten griep", liep met de wetenschap dat van hem wel een tijd zal worden ge vraagd als hij in Montreal op de ma rathon wil uitkomen. „Twee uur. vyf- r en ik Vlaanderen, kreeg de zege cadeau ADVERTENTIE Rectificatie De Redactie van het Leidsch Dagblad, verreweg de grootste krant in de Leidse regio zoekt op zeer korte termijn We denken aan een jonge vent van rond de twintig met ten minste een Havo-diploma in de zak (en dus geen Mavo, zoals zaterdag abusievelijk in de krant stond) en een hoop enthou siasme in het hoofd. Hij moet er geen bezwaren tegen hebben om op zaterdag en zondag te werken, zowel in de verslaggeverij als op de re dactie zelf. Hij treft een klein team jonge collega's aan die hun werkterrein voornamelijk vinden in berichtgeving over de regionale sport in alle geledingen. We hebben haast bij de vervulling van de vacature. Met de hand geschreven brieven dus graag zo spoedig mogelijk naar de Hoofdredactie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, LEIDEN. geen onderverdeling i wedstryd duidelijk gewonnen door DELFT Evenals vorig Jaar is de omdat Maertens en De Viaeminck. Didi Asopos-de Vliet skiffeur Remmert diverse klassen, zoals gebruikelyk by Thêta uit Eindhoven, de fusie Thurau, het met zorg omgeven Steigenga winnaar geworden van de roeiwedstryden. Ongeveer een minuut Taohos en Telemon. Tweede werd Delft-Den Haag-wedstryd over 4 kilo- achterstand op Steigenga had NJord- ploeg uit Gent, de enige buitenland- 1. Gaston Roelants talent van Peter Post, die zich zesde positie bevond, viel om toen meter. Niet minder dan 14 seconden collega Boogaert, die normaal 2 klas- se deelnemer. De vier de Duitser als i hy sneller dan zyn naaste i zijn pion doorsloeg een bezetene begon te schakelen. Hij current Bax hield op de smalle klim bijna de voltallige groep op. waardoor er minutea verschillende, zoals Wim de Waal. steigenga had het voordeel lager kan starten en nu goed Vliet verscheen enigszins gehand! Proteus-Eretes. Als roeiend met een 9e plaats genoegen capt a skiffeur kwam hü onder de 18 moest nemen. Van der Linden (Aso- week e pos de Vliet) en Van der Plas (Die raakte Bax Leythe) werden 10de resp. 13de. Byna Lucien van Impe. Walter Godefroot te starten, zodat hy het verschil met alle deelnemende skiffeurs zullen vol- Enkele dagen is te kort van de fiets tuimelden en anderen, de Delftse roeier steeds in de gaten gend weekend aantreden door de valler in een roeiploeg in te passen nin£ (De Spartaan zoals Merckx en Teirlinck de laatste kon houden. Winst boekte hy ook skifhead op de Amstel. Een aantal de top te voet moesten door op de iaatete kilometer tegen de top-scullers. Harald Punt hellingen in het heb al eens 2.16 gelopen. Misschien red ik het". In Leiden bleef hij op de halve afstand, Kalf, Kaul, Nyboer nog gemakkelijk voor, maar tot aan Roelants kon hy in de laatste tien kilometer niet naderen. Dit was van aparte klasse. De Belg: „Op dat laatste stuk was ik erg sterk, maar verder is het nog te vroeg om al echt in vorm te zyn". Een vorm die de 27-Jarige Kees Ram, met startnummer dertien nooit zal krygen en ook niet am bieert. „Ik loop alleen om de eind» streep te halen, voor de ontspanning en die medaille. Dat zo'n Roelants zo hard gaat, kan me niks schelen". Het getuigt van een even aparte in stelling. België) 1.01.08 uur; 2. Günter Mielke (Duitsland) 1.01.25; 3. Henk Kalf (GVAV Gro- de start, aangezien vorige ningen) 1.01.38; 4. Edi Kaul (LG de roeiers geblesseerd DJK Andernach 1.01.58; 5. G. Nij- boer (Daventria) 1.02.06; 6. Max Co- leby (Engeland) 1.02.09; 7. Roger Mi chielsen (België) 1.02.28; 8. P. Waa- 12; 9. C. de de Leidenaars moesten vyf ploe- ^euck (,VAY, Beerschot) 1.03.34; i Asopos'De vervangen moest worden. NJord gen voor laten gaan. De ovemaadse L° a Klop (Horror) 1B428; Die Leythe, gal vier werd een overwinning voor Kyne (RAV Metro> 104-38: het weekend trai- Utrechtse Triton. De combinatie verschiet, waaronder de verraderlij- bleef. Evenals een jaar eerder had nend door te brengen, zodat pas vol- Asopos-De Vliet/Die Leythe werd het eerst in het hier vierde. By de lichte vieren e krachtsverhou- Euros, dat aan een zeer succesvolle Strofee* Geraairdsbergen, bleef Steigenga onder de bruggen, de vraag of de groep met Merckx, niet mag worden ingehaald, tyd 1 waarin zich ook Jan Raas (tot loren achter een paar veel tragere dingen onder scullers duidelyk wordt, seizoenstart bezig is en by de „zware" tweemaal toe op de kasseien lek) collega's. Toen kwam zyn kon nestelen na een fraaie ning nog byna in gevaar, dit Jaar achtervolging met de Fransman dat niet het geval. Rouxel, de vijf vluchters nog kon De verschillen w: 11. J. 2. An- theunissen (?eeland Soort) 1.04.55. De beste Leidse atleet was Gerard v. d. Ham van AV Holland, hy werd 16de in 1.06.51 en kreeg de WV-wis- - Behalve „geskift" werd er ook geroeid heren derde zou zyn geworden. Hier j p s in vieren. Ze moesten 's middags het deden geen Leidse ploegen mee. Het 1.04.50; 2. D. de Bruyn (AVR) 1.05.27. trajekt tussen Delft nogal groot, leggen. By de heren

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12