Negen niet eens over beleid voor Europa Jeruzalem zwijgt over bezoek van Vorster y Bouw van Duitse kerncentrale in Sowjet-Unie is van de baan Onderzoek in Franse krant noemt Italië rond Lockheed-zaak namen CIA-agenten VREES VOOR KRITIEK IN BINNEN- EN BUITENLAND in vogelvlucht in vogelvlucht ZEKE """SERING Bus er eens uit met Broere'Cebuto! IVooraluw reizen beter uit metCebutO Doezastraat30, Leiden ZATERDAG 3 APRIL 1976 Na twee clagen confereren (Van onze correspondent Frits Bergman) LUXEMBURG (SP) "Geen geweldige bijeenkomst maar toch niet onnuttig." Zo kenschetste premier Den Uyl gister middag in Luxemburg de Europese raad van regeringsleiders, die daar de afgelopen twee dagen werd gehouden. Door Ewout Janse Omringd en beschermd door politieagenten neemt Brigitte Bardot deel aan een protestde monstratie gericht tegen de gru welijke slachting van baby-zee- nen. De protestdemonstratie werd hondjes in Canada en Noorwegen, gehouden bij de Noorse ambassa- die onlangs met de opening van de in Parijs, het jachtseizoen weer is begon- Concrete resultaten zijn er in ieder peval niet bereikt in het Groother togdom, integendeel, het bleek voor de negen onmogelijk om het eens te wdrden over een schriftelijke slot verklaring met betrekking tot het economische, financiële en monetaire beleid en ook bereikten zy geen ak koord over de kwestie van de zetel verdeling tussen de lid-staten bij de voorgenomen verkiezingen voor het Europese parlement in 1978. Op economisch gebied waren er twee ontwerp-verklaringen in discus sie. Een Frans stuk dat nog eens van de doelstellingen van een Economi sche en Monetaire Unie (EMU) weer gaf en een Brits papier dat handelde over de bestrijding van de werkloos heid. Het bleek voor de regeringslei ders een te zware opgave om deze twee documenten tot een zinvolle verklaring samen te 6meden. In plaats daarvan maakten zij mon deling enige afspraken, die op £et volgende neerkomen: 1. De voorstellen van de Europese Commissie met betrekking tot de economische toestand en de mone taire problemen worden verwezen naar resp. de ministers van buiten landse zaken en van financiën. 2. Het verzoek van de Europese vakbeweging om op korte termijn een drieparty enconferentie te beleggen (tussen regeringen, Europese Com missie en sociale partner) wordt in gewilligd. Wat de Europese verkiezingen be treft is men het er volgens premier Den Uyl nog altyd over eens dat deze in mei of juni 1978 moeten wor den gehouden, maar wat de zetel verdeling betreft is de hete aard appel nu weer in handen van de mi nisters van buitenlandse zaken. Het Franse compromisvoorstel van don derdag om het totale aantal zetels te handhaven op 198 en de bestaande verdeling tussen de nationaliteiten evenmin aan te tasten, leed vooral schipbreuk op Italiaans verzet. Er waren echter wel meer delegaties, zo als bijvoorbeeld de Duitse, die er by nader inzien ook niet gelukkig mee waren. In het voorstel dat het parle ment zelf heeft gedaan (het ontwerp van de Nederlandse socialist dr. Schello Patyn) wordt het totaal aan tal zetels op 355 gebracht, en alle overige voorstellen die nadien ter ta- LEIDEN Aan de Leidse uni- veraiteit zyn geslaagd voor het doc toraal examen westerse sociologie C. P C. Breemer ter Steger cum laude (Leiden), L. J. E. Smits cum laude (Leiden) en J. J. v. d. Lely (Leiden), fiscaal recht J. C. Herin ga (Leiden) en G. Zijlstra (Leiden), scheikunde E. M. van Ingen (Lei den), pedagogiek M. A. M. Duiven voorden (Leiden) en mej. M. P. J. Schoone (Leiden), psychologie D. Kleijn (Leiden) en J. P. de Vries (Leiden), basis-artsexamen E. A. de Lage (Leiden) en mej. H. Lim burg (Voorhout), artsexamen L. v. d. Drift (Leiderdorp). J. H. de Hei den (Oegstgeest) en P. H. W. Vennik (Lelden). fel waren, gingen eveneens uit van een aanzienlyke uitbreiding van het aantal parlementszetels. Als men het zeteltal zeer beperkt houdt is een reusachtig aantal stemmen nodig om in het Europees parlement te worden gekozen. Voor Italië zou dit in 1978 kunnen betekenen dat de Italiaanse vertegenwoordiging in hoofdzaak uit communisten zou bestaan. Het biyft overigens opmerkeiyk dat Giscard met dit compromisvoorstel kwam, omdat in het huidige Europese parle ment de kleine landen in feite over vertegenwoordigd zyn. Gemeten naar de maatstaven van strikte evenredig heid in de afgelopen maanden was van Franse kant juist getracht de getalsverhouding ten nadele van de kleine landen te wyzigen. Het resultaat van het voortgezette loven en bieden tussen de'ministers van buitenlandse zaken zal op 12 en 13 juli in Brussel aan de orde komen in de volgende raad van regerings leiders. Den Uyl gaf toe dat hy teleurge steld was over het uitbiyven van een beslissing over de zetelverdeling, maar was tevens van mening dat men inmiddels „moreel en politiek" sterk is gebonden aan het houden van verkiezingen in 1978, en dat er in de volgende Europese raad wel een oplossing moet komen. ROME (AP)) Een parlementaire commissie van onderzoek heeft gis teren met negen tegen acht stem men besloten een officieel onder zoek te laten instellen naar mogelij ke "corruptie en afpersing" door twee ex-ministers van Defensie in verband met de door de vliegtuigfa briek Lockheed betaalde steekpen ningen. Een Romeinse officier van justi tie heeft de namen van Luigi Gul en Mario Tanassi genoemd in een onderzoek naar deze affaire. De of ficier heeft acht andere personen onder wie een vroegere bevelhebber van de Italiaanse luchtmacht, in staat van beschuldiging gesteld. Een Lockheed-memorandum, dat tydens de hoorzittingen van 'n Ame rikaanse senaatscommissie werd ge openbaard toont aan dat de vliegtuig fabriek voor een bedrag van 1,6 miljoen dollar steekpenningen heeft betaald in Italië om de verkoop van 14 C130 Hercules transportvliegtui gen aan de Italiaanse luchtmacht te bevorderen. PARIJS (UP) Het linkse blad „Liberation" heeft gisteren de na men gepubliceerd van 76 mensen die in 21 Afrikaanse landen, waaronder Algerije, Marokko, Nigeria en Zaire, voor de CIA, de Amerikaanse inlich tingendienst, zouden werken en van zes mensen, verbonden aan de Ame rikaanse ambassade in Parijs, die toezicht zouden houden op de ac tiviteit van de CIA-agenten in Afri ka. In januari van dit Jaar publiceer de het blad de namen van 44 ver meende CIA-agenten in Parijs, van wie het merendeel op de Amerikaanse ambassade aldaar werkte. „Liberation" dat een uiterst links, anti-imperialistisdh standpunt in neemt en zowel de VB. als de Sow jet-Unie op de korrel neemt, meldt dat de agenten die uit Afrika terug keren, eerst in Parijs verslag uit brengen voordat ze naar de VS gaan. In de Centraal Afrikaanse Repu bliek. aldus het blad, krijft de chef van de CIA de notulen van alle mi nistersvergaderingen die door presi dent ean Bedel Bokassa worden voorgezeten. Het blad zegt dan dat alle studenten en technici die in de Sowjet-Unie of andere Oosteu- ropese landen studeren of een oplei ding volgen „systematisch gevolgd, ge controleerd en ondervraagd worden". Maar ook met, alle studenten en technici die zich voor studie of een opleiding in de V.S. bevinden, wordt contact opgenomen en zij worden aangemoedigd voor de CIA te wer ken alls zij naar him land terugke- Volgens „Liberation" zitten er veel CIA-agenten in Ghana en Zaire waar de Amerikanen sinds de Jaren zestig de gang van zaken controleren en ook toezicht uitoefenen op presi dent Moboetoe die, naar van officiële Amerikaanse zijde is meege deeld, zellf tot 1961 voor de CIA heeft gewerkt. Het blad zegt dan dat de CIA zijn hoofdkwartier, na de val van keizer Haile Selassie van Ethiopia ver plaatst heeft naar „het politiek sta bielere" Liberia. BONN De bouw van een. Westduitse kerncentrale in het Russische Kaliningrad gaat niet door. Na drie jaar moeizaam onderhandelen tussen Bonn en Moskou is dit project gestrand, omdat aldus de bekendmaking deze Duits-Russische samenwerking commercieel niet te verwezenlijken is. Volgens de aanvankelijke opzet zou de Sowjet-Unie voor de bouw van de centrale, de grootste in de wereld, betalen met de daarin opgewekte stroom. Officieel wordt in Bonn gezegd dat de door Moskou berekende stroomprijzen te, hoog waren. Maar de feitelijke oorzaken zijn van politieke aard. Vooral de Duitse Democratische Republiek heeft zich hardnekkig tegen de plannen verzet. Moskou had destijds het initiatief genomen tot besprekingen over de bouw van de centrale. Het wa^ er zeer op belust in het bezit te komen van de nieuwste Duitse technologie op het gebied van kernenergie. Toen de Russische partyleider Brezjnew in 1973 de Bondsrepubliek bezocht, pleitte hij voor vergaande Duits- Russische samenwerking bij de exploitatie van het in de Sowjet- Unie voorhanden zijnde splijtbare materiaal Maar wat commercieel voor beide partijen aanvankelijk zo aantrekke lijk scheen, bleek al heel gauw politiek vol haken en ogen te zitten. De belangrijkste vraag: hoe zouden de leidingen moeten lopen, waar langs de stroom van Kaliningrad via Polen en de DDR naar de Bondsrepubliek wordt gevoerd? Een woord beheerste voortdurend en op beslissende wijze de discussie: West-Beriijn. De regering in Bonn. die altijd consequent en hardnekkig vasthoudt aan de bindingen tussen West- Duitsland en de vroegere rijkshoofd stad, verlangde dat de stroomleiding via West-Berlijn zou lopen. Maar met dit verlangen ging Bonn regelrecht in tegen de oogmerken van de Duitse ^Democratische Republiek. De DDR laat geen gelegenheid voorbij gaan, duidelijk te maken dat Berlijn een "gebied met bijzondere status" is en in feite niets met West-Duiisland te maken heeft. De Oostduitse regering drong er dan ook in Moskou op aan, dat de stroomleiding buiten Berlijn om direct van de centrale naar West-Duitslamd zou gaan. Weliswaar zou Berlijn ook stroom uit de nieuwe centrale kunnen betrekken, maar uitsluitend via een speciale aftakking. Om voor de hand liggende redenen wilde Bonn daar niet aan. Afgezien van de politieke discriminatie ten opzichte van West-Berlijn zou een dergelijke aftakking ook tot gevolg hebben dat de machthebbers van de DDR in geval van conflict West-Berlyn naar believen van de stroomvoorziening zouden kunnen afsluiten en daardoor over een dankbaar middel tot politieke pressie en chantage zouden beschik ken. Gesteld al dat het Kremlin zelf zij het met tegenzin ln dit geval van duidelijk eigen belang bereid zou zijn geweest Berlijn direct in te schakelen, dan heeft het toch kennelijk geen weerstand kunnen bieden aan de druk van Oost-Duits- land, de trouwste en machtigse vazal-in het Sow jet-imperium. Weliswaar wordt in Moskou en in Bonn ontkend, dat vooral dit politieke motief het ambitieuze plan voor Russisch-Duitse samenwerking heeft laten mislukken. In Moskou verklaarde de Westduitse minister van economische zaken, dat de door de Sowjet-Unie te berekenen stroomprijzen voor deWestduitse energieondernemingen niet aan vaardbaar waren en daarom met wederzijdse instemming een dikke streep onder het initiatief was gezet. Hoe hoffelijk ook de frasen, de afgang van het project,- door Brejnew zelf Jaren geleden zo luid bepleit, wijst er op dat do Sowjet-Unie geen speelruimte geeft en heeft, als het gaat om de positie van West-Berlijn. Of in dit geval Bonn zich erg ongelukkig moet voelen is de vraag. De bouw vaai de beoogde mammoet- centrale zou een investering van miljarden marken hebben gevergd, die pas na verloop van vele Jaren naar de Bondsrepubliek zouden zijn teruggevloeid. Voor zijn stroomvoor ziening is West-Duitsland niet per sé op de wisselvallige buren in het oosten aangewezen. JERUZALEM De Zuidafrikaanse premier John Vorster wil volgende week een paasbezoek van drie of vier dagen aan Israël brengen. De komst van Vorster wordt door Jeruzalem en Pretoria angstvallig geheim gehou den. Israëlische en Zuidafrikaanse regeringswoordvoerders in Tel Aviv hadden respectieveiyk „geen informa tie" en „geen commentaar" naar aan leiding van onze vragen over het aan staande bezoek. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem herhaalde slechts, dat Israël betrek kingen onderhoudt met alle staten die daartoe bereid zyn, ongeacht hun ideologie of beleid. De Israëlische regering is vooral be nauwd voor de kritiek die in binnen- en buitenland op het Zuidafrikaanse bezoek is te verwachten.'Volgens in- gewyden zou deze eerste Israëlische reis van premier Vorster dan ook op het laatste ogenblik officieel worden aangekondigd als „een prlvébezosk van een Nederlands-gereformeerde pelgrim uit Zuid-Afrika, die met Pa sen een bezoek aan het Heilige Land komt brengen". Vorster zal overigens worden verge zeld door de Zuidafrikaanse delega tie van twintig man. Zuid-Afrika heeft de laatste tyd meer belangstel ling getoond voor de Israëlische wa penindustrie. Behalve de heilige plaatsen zal premier Vorster waar- schyniyk ook een bezoek brengen aan de Israëlische luchtvaartindustrie. De Zuidafrikaanse regering zou name lijk de aankoop van de Kfir, de Is raëlische Jachtbommenwerper over wegen. Tydens zyn zogenaamde privé-onder- zoek zal Vorster ook zyn Israëlische collega Rabin en de ministers Allon en Peres ontmoeten. Het Zuidafri kaanse bezoek is voorbereid door de tweede man in Pretoria, de minister van Binnenlandse Zaken, voorlichting en toerisme, Cornelius Mulder, die twee weken geleden na besprekingen in Ivoorkust en Frankrijk een „be leefdheidsbezoek" aan Israël bracht. In Zuid-Afrika bestaat een betrek- keiyk grote gemeenschap van 120.000 Joden die sterke banden met Israël onderhouden. Sinds de oktober oorlog in 1973 zyn de betrekkingen tussen Israël en Zuid-Afrika aanzieniyk ver beterd en op ambassadeursniveau ge bracht, nadat de meeste Afrikaanse landen hun diplomatieke betrekkin gen met Israël hadden verbroken. Nu de komst van Vorster al ruim van tevoren is uitgelekt, zyn de autoritei ten bevreesd voor de fysieke veilig heid van de Zuidafrikaanse premier tydens zyn bezoek aan Israël. ROB SIMONS ADVERTENTIE ADVERTENTIE rauto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis storni wettelijke aansprakelijkheid voor ziektekosten ....omzékerlezijnl vraag Inlichtingen aan int assnrantjanaa of eventueel 7UV. verzekeringsmaatschappij S^-Qwendqhw»! 68 r'dam-3 tel. 010-386844^ Terwyi Iitalië's christen-democraten ruim een derde deel van de kiezers omvatten, wordt die party op de voet gevolgd door de communisten. En steeds klemmender wordt de vraag of en wanneer de Kremlin-aanhan- gers hun intrede in het landsbestuur zullen doen. Berlinguer en zyn vol gelingen doen ad het mogeiyke hun party een aanvaardbaar voorkomen te geven: zy suggereren, dat zy de democratische vrijheden zullen eer biedigen; dat byv. een affaire-Solz- Jenitsin in Italië ondenkbaar zal zyn; dat zy niet streven naar ..de dicta tuur van het proletariaat"; dat er van afhankelykheid van het Krem lin geen sprake zal zyn en dat het alleen gaat om het nationale welzyn van Italië. En als de christen-demo craten bereid zyn tot wat een „com- promesso storico", een .historisch compromis" wordt genoemd (dus sa menwerking met de communisten in de regering), dan zal de party van Berlinguer een pragmatische politiek volgen, d.w.z. een politiek die gericht is op het oplossen van praktische pro blemen zoals de veel te hoge inflatie (18%), het uitstoten van allerlei pa rieten uit de ambtenarenwereld, de broodnodige herziening van het be lastingstelsel e.d. Ook zyn de commu nisten tegen verspilling van vreemde valuta door de invoer van vlees. De behoefte daaraan moet opgevangen worden door nationale produktie, en een weelde als de import van whis key in een wynland als Italië kan helemaal achterwege blyven. Om de aantrekkelykheid van een dergelyk programma nog te onderstrepen heeft partyleider Berlinguer op het recen te congres in Moskou te kennen ge geven. dat zyn party het volste recht heeft een eigen koers te varen, on- afhankeiyk van het Kremlin, een op merking die natuurlyk koel werd ont vangen. Maar de vraag is, wat zo'n uitspraak waard is. Zyn Berlinguers woorden en daden niet bedoeld om de kiezers zand in de ogen te strooi en? Als de komst van de werelddic- tatuur van het proletariaat maar versneld wordtBovendien is het opmerkeiyk, dat Berlinguer, ondanks .de verschillen tussen de opvattingen van zyn party en die van andere communistische partyen, Ja zelfs on danks (schynbare) tegenstellingen met de Sowjetrussische party en dus met het Kremlin, toch aandringt op solidariteit van alle communistische partyen. Hier klopt iets niet, want men kan niet tegelykertyd op belang rijke punten van anderen verschillen (in Moskou of West-Europa) en toch op „solidariteit" aandringen. Het is dan ook niet onbegrypeiyk, dat er in NAVO-kringen een ruime mate van wantrouwen bestaat, vooral met het oog op Westerse defensiegeheimen, die maar al te gemakkeiyk naar Mos kou doorgegeven kunnen worden. In dat opzicht heeft het Westers bond genootschap trouwens al een zekere ervaring: het mee-regeren van com munisten in IJsland en Portugal heeft geleid tot het instellen van een soort tweede-rangslidmaatschap, waardoor defensiegeheimen beveiligd worden. Maar organisatorisch is dat natuurlyk een abnormale en onge wenste toestand, die zoveel mogeiyk voorkomen dient te worden. Wat nu de Italiaanse christen-demo craten aangaat, die al zo'n dertig jaar als steunpilaar van de regering hebben gefungeerd, him huidige min derheidsregering van Moro verkeert in een hadhelyke positie. Nog siddert de party na van het resultaat van de volksstemming van twee jaar geleden, toen de Italianen met grote meerder heid kozen voor vryheid van echt scheiding, terwyl Fanfani's christen democraten, gesteund door het Va- ticaan, nog in de verwachting leef den dat de uitslag juist andersom zou zyn. En een jaar later moest de „De- mocrazia chistiana" by regionale ver kiezingen, die als een soort keuze voor of tegen het communisme waren aan gediend, tot de ontdekking komen dat Berlinguer en de zynen haar byna had ingehaald. Fanfani raakte daarop, in juni vorig jaar, zyn po sitie van partysecretaris kwyt, een gebeurtenis die hier en daar in Rome als een volksfeest werd gevierd. Ver smaad door zyn landgenoten reisde de kleine professor daarop naar Chi na, waar hem een harteiyk welkom ten deel viel, omdat Peking Berlin guers verklaringen over „onafhanke lijkheid" van het Kremlin al even zeer wantrouwt als Fanfani zelf Trouwens, niet alleen Fanfani en de Chinezen menen redenen genoeg te hebben het zoet gefluit van de Ita liaanse communisten te moeten wan trouwen hetzelfde geldt voor de Ver enigde Staten. Minister Kissinger heeft duidelyk laten weten, dat Euro pese regeringen-met-communisten het Amerikaanse neutralisme (lees- isolationaisme) sterk in de hand zou den werken. En vice-president Roc kefeller bleek al evenmin geloof te hechten aan de beloften van de Westeuropese (Italiaanse en Franse) communisten. Beloften doen is ge makkeiyk, aldus Rockefeller, maar waar het op aankomt is de bereidheid de macht weer over te dragen als de uitslag van verkiezingen dat nodig maakt. Hebben de communisten een maal (deel aan) de macht, dan laten zy die nooit meer los, zoals het ge val Tsjecho-Slowakye duideOyk aan toonde en geheel Oost-Europa nog dagelyks laat zien. Er zyn nog an dere vragen. Waar is de garantie dat de communisten bereid zyn met alle macht mee te helpen aan de defen sie van landen, waar zy eventueel mee-regeren? Anderzyds kan de NAVO dergehjike staten met grote sociale problemen niet aan hun lot overlaten: zy dienen zo snel mogeiyk op een met West-Europa vergeiyk- baar niveau te worden gebracht. En dat betekent dan, dat er naast defen siemaatregelen ook economische hulp nodig is om ze een steuntje in de rug te geven. En voorts geldt, dat de „vernieuwing" niet aan de commu nisten moet worden overgelaten. He laas, in een land als Italië maken de christen-democraten een vermoeide indruk. Hun ontbreekt een duidelyk constructieve politiek, die zich ter za ke van dageiykse problemen met die van de communisten kan meten. Komt daarin niet spoedig verande ring, mogeiyk onder inspiratie van de nieuwe partysecretaris Zaccagnini een kinderarts uit Ravenna dan dreigt het gevaar dat het Tro jaanse paard wordt binnengehaald. Nu beweren sommigen, dat het Kremlin bevreesd is voor een derge lijke ontwikkeling, omdat die „in fectie" van samenwerking met niet- communisten zich dan tot Oosb-Euro- pa zou kunnen uitbreiden. Maar dat klinkt weinig steekhoudend, omdat dan ginds zonder meer voor onmoge- ïyk wordt verklaard wat hier wordt toegejuicht. Moskou is nimmer be ducht voor meten met twee maten, waarby het Westen het loodje legt. RL BROERE Waarheen? Hoe lang? Hoe goed verzorgd? En hoe voordélig uiteindelijk? Broere-Cebuto geeft u het 100%-bevredigende totaal-antwoord* Kleine greep uit véél ideeën: 3/4 dgn Ardennen of Eifel 114,- 5 dgn Parijs of Londen 258,-/340,- 6 dgn Duitsland (5 bestemmingen) 260,- 10 dgn Oostenrijk (6 bestemmingen) 475 ,- 12 dgn Gardameer of Joegoslavië 605,- 11 dgn Zuid-Noorwegen 930,- Rondreizen Europa van 13 tot 20 dgn 860,-tot 2375,- Ons kostelijke gratis reizenbóek ligt voor u klaaro.a. bij: LEIDEN. Doezastraat 30, tel. 143612/125971. en bij Llssone-Lindenjan/Ruys, V D. relefoon 071—143612

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9