Menkens ijshal: haastige spoed Universiteit niet in de Latijnse School? „Voorbereiding was slecht" Grootste drukte bij het inenten al weer voorbij Projekt 12 april in raad „Wij ijshal" ZATERDAG 3 APRIL 1976 De plannen voor een kunstijsbaan kwamen in juli 1975 voor het eerst in de openbaarheid- In overleg met de gemeen te was Ton Menken inmiddels attent gemaakt op het terrein aan de Vondellaan. Op dat terrein zou eerst een zwembad ko men. maar de bouw daarvan raakte in de vergeethoek vla de moeilijkheden met de Stichting Welzijnsbron. De plaats, vlakbij het station en goed bereikbaar voor auto's, fbrom)- fietsers en reizigers met het openbaar vervoer, werd door Ton Menken ideaal genoemd. Eenentwintig bewoners uit de buurt van de Vondellaan dach ten daar anders over: in juli schreven zij een brief over mo gelijke hinder van het publiek en over parkeerproblemen die zouden kunnen ontstaan. In februari van dit jaar diende ook het bestuur van de wijkvereniging „Het Muiderslot" een bezwaarschrift in. naar aanleiding van een vergadering met wijkbewoners waarbij de bewoners hun problemen hadden uiteengezet. Deze bewoners hadden 2 februari een gesprek over de ver keersproblematiek met wethouder Waal. Zij hebben het ge voel toen afgescheept te zijn. In ieder geval bleek de afdeling Verkeer van de secretarie zich op dat moment nog helemaal niet met eventuele problemen rond de ijshal te hebben bezig gehouden. Voorstanders van de ijshal hielden een enquete in de Mors waarin gevraagd werd of men een ijshal wilde of niet. Een overweldigend aantal reageerde positief. De bewoners van de Gerard Brandtstraat/Vondellaan verweerden zich door te stellen dat zij niet tegen een ijshal waren, maar tegen de bouw van zo'n hal aan de Vondellaan. Op andere plaatsen in de gemeente zou de hal volgens hen minder overlast bezor gen. De waarnemend directeur van de Groenoordhal noemde laatst nog het terrein bij zijn hal als mogelijke oplossing. De commissie voor ruimtelijke ordening durfde halverwege de maand maart nog geen oordeel te vellenmen wilde meer en duidelijker gegevens. Houtman SGP/GPVj verweet Waal de zaak slecht voorbereid te hebben. Naderhand leek het gevaar te bestaan dat Ton Menken zijn hal in een andere gemeente zou gaan bouwen als het in Lei den te lang dujgd^ 'BEZWAREN WEGGEWUIFD LEIDEN Het college van B. en W. heeft spoorslags een voorstel gcsclireven aan de raad om de ijs hal te bouwen aan de Vondellaan, dat 12 april aan de orde komt, waarbij ook gepoogd wordt de gere zen vragen te beantwoorden. Hoe wel Ton Menken zegt nooit, te heb ber. willen dreigen met zijn vertrek naar een andere gemeente, houdt Waal daar wel ernstig rekening meehet lijkt nu of nooit. Ei leefden vragen over de exploi tatie-opzet van de hal en de moge- li ii.e strijdigheid van de bouw met het geldend bestemmingsplan. Bij ^enkens exploitatie-opzet worden veie vraagtekens gezet door omwo nenden en raadsleden. Ook Tesse- laai liet zijn twijfel blijken of een dereelijke ijshal rendabel zal zijn. Mtar men wil Menken een kans ge ver. onder het absolute beding dat de gemeente niet zal bijspringen als er verliezen worden geleden. Ten slotte krijgt Leiden als gemeente dan "gratis" een ijshaL Over het bestemmingsplan is ovtrleg gewees+- met de provincie- die heeft, volgens het voorstel van B en W., geen bezwaren tegen de bouw van een ijshal ter plekke. Om wonenden zijn het daarmee oneens Zii zeggen een bezwaarschrift in te zullen dienen bij de Kroon als de raad mocht besluiten de hal te la ten bouwen aan de Vondellaan. Naïef De grootste vi-agen bestaan om trent de verkeersdrukte die de hal on zal leveren. Pas na aandringen Van de bewoners van de Vondellaan en de Gerard Brandtstraat heeft de gemeente zich serieus over deze pro blemen gebogen: daarvoor ging men ervan uit dat er genoeg par keerruimte zou zijn en er door de aanwezigheid van veel openbaar vervoer niet al teveel verkeersdruk te zou ontstaan. Ook Ton Menken beeft altijd erg optimistisch over de parkeermogelijkheden gedacht: hij wees op de ruimte bij het Motor huis en de LIAM en bij het kantoor van Zadelhoff. Verder komen er plaatsen bij de hal zelf. De manier waarop tot nog toe het te verwachten aantal auto's werd Het grootste struikelblok bij de beslissing die de gemeente raad 12 april gaat nemen over de bouw van Menkens ijshal aan de Vondellaan zal het par keerprobleem zijn. Op de val reep hebben enkele bewoners van de Gerard Brandtstraat en Vondellaan nog eens een brief geschreven waarin zij zeggen dat de wethouders Tesselaar en Waal lichtvaardig hun be zwaren tegen de bouw wegens parkeerproblemen wegwui ven. In hun voorstel aan de ge meenteraad schrijven B en W dat voldoende aan de bezwa ren van omwonenden tegemoet gekomen kan worden, en noe men zij het project van Ton Menken uniek. V est, bijvoorbeeld bij de sportvel- voor de vele Jeugdige (brom)fiet- sers die Menken verwacht makke lijk te bereiken, terwijl men met de bus en de trein "voor de deur" uit kan stappen. Dreiging Een maquette van de nieuwe ijshal, zoals die is te zien op de Vrijetijdsbeurs in de Groenoordhal. Een element dat een zakelijke discussie over de situering vertroe belt. is de angst dat Menken met zijn hal naar een andere stad zal gaan als het in Leiden niet snel ee- noeg gaat. Menken zegt nooit hier mee te hebben willen dreigen, maai de gemeente neemt zijn uitlatingen in die richting wel serieus: zo se rieus. dat men snel 'een beslissine van de gemeenteraad wil. Er wordt naar gestreefd dat de ijshal 1 no vember open kan. Dat vindt Men ken nog een acceptabele datum in verband met de exploitatie van het eerste seizoen. Merkwaardig is dat B en W. nooit geïnformeerd heb ben bij andere gemeenten of Men ken inderdaad daarheen zou ver trekken. Bij navraag lbijken er ge- trekken. Bij navraag blaken er ge- Menken en Zoe term eer. Menken daarover: "Zoetermeer trek er hard aan". Opmerking van de kant van de Voniellaan/Ger. Brandtstraat: als Menken in een andere stad gaat bouwen is hij net zoveel tijd kwijt als in Leiden als er op een andere plaats gebouwd moet worden. De komende week hebben de ge meenteraadsleden nog even de tijd om over alles met elkaar van ge dachten te wisselen tijdens een tweetal commissievergaderingen. Wellicht dat nog wat gegevens ver zameld kunnen worden: anders zal de raad op 12 april op grond van minimale gegevens een beslissing moeten nemen. Wordt het plan af gewezen of op de lange baan ge schoven dan verliest Leiden waar- schijnlijk een prachtkans om als gemeente "gratis" een ijshal te krij gen. De vele schaatsliefhebbers uit Leiden en omgeving zullen dat de gemeenteraad nooit vergeven. Be slist de gemeenteraad om de hal wel te laten bouwen, dan voelt een aanzienlijk aantal bewoners aan de VondeDaan en Gerard Brandtstraat sn rek ken geweest te zijn tussen hopen dat het meevalt met de druk- Door Tom Maas berekend mag nogal naïef worden genoemd: zonder enige argumenta tie schatte men de percentages au to's, fietsers en reizigers per open baar vervoer. Feitelijk is er nog geen enkel zicht op hoe de 200.000 bezoekers die Ton Menken per jaar probeert te trekken, bij de hal zul len arriveren. Bij speciale eve nementen hoopt Menken 2000 man publiek te trekken: wat voor ver keersdrukte dat oplevert, is niet be kend. Directeur Vos van Gemeente werken, die B. en W. adviseerde, merkt op dat niet bekend is welke parkeereis gesteld moet worden bij een ijshal. Hij schrijft, dat hij verwacht dat er 300 tot 350 parkeerplaatsen no dig zijn op grond van onderlinge vergelijking van de gegevens van de ijshallen elders in het land. Hoe die onderlinge vergelijking tot stand kwam, laat zich slechts raden, want alleen Tilburg heeft een ijshal in de bebouwde kom zoals bij Leiden het geval zou zijn; de andere ijshallen bevinden zich allemaal buiten de stad zelf met alle consequenties vandien voor de verkeersdrukte. Vos vraagt zich af of het par- heeft aan de randen van Leiden- Een van de initiatiefnemers van de enquete onder de buurtbewo ners is de heer B. M. A. M. te Boekhorst. Hij is optimistisch ge stemd over de kans van slagen. "Er zijn veel mensen die vragen: gaat het nou door of niet; het zou een ontzettend grote teleurstelling zijn, als het niet door ging. Ik heb wel ver trouwen dat-ie komt. ik ben ervan overtuigd. Het heeft daarom ook geen zin om aktie te ondernemen. Mocht het anders komen te liggen, dan wel". "Het was bijzonder flauw dat het Muiderslot achter de tegenstanders is gaan staan, dat is een bijzonder klein aantal. Bij elk ding wat Je op touw zet, zijn er altijd wel proble men. Ik ben ermee eens dat er op hoogtijdagen veel drukte pal zijn. Het zal echt wel eens voorkomen, dat iemand zijn auto niet kwijt kan, dat is erg jammer. Maar je moet die ijshal niet ver weg stoppen, dan doe je de mensen zonder auto te kort". "We willen die ijshal hebben, coute que coute". den in de Mors. Waal wijst erop dat keerterrein bij het Motorhuis wel altijd beschikbaar zal blijven. Uit uitlatingen van de kant van het Motorhuis kan worden opgemaakt dat het optimisme 'van Menken over het aantal plaatsen hier nog al overdreven is, zeker op de lange duur. Ook het parkeerterrein bij Zadelhoff zal maar gedeeltelijk ge bruikt kunnen worden. Het college van B. en W. deelt de twijfel van Vos over het aantal be nodigde plaatsen nauwelijks. Men telt op: rond de ijshal komen 72 plaatsen, tussen de LIAM en de spoordijk 60, en op het Zadelhoff- terrein zijn 138 plaatsen: totaal 270. De rest van de benodigde plaatsen zal kunnen komen van de LIAM en het Motorhuis. Eventueel kan bij Zadelhoff een uitbreiding plaatsvin den tot 175 plaatsen. Optimistisch merken B. en W. op dat er ook plaatsen gevonden kunnen worden op het Stationsplein. Bewoners van de Gerard Brandt straat en Vondellaan vrezen het ergste. Zij zijn bang dat Ton Men ken veel grote evenementen organi seert die veel luidruchtig publiek zullen trekken. Ze vrezen de ver keersdrukte. Die bewoners zouden de hal ergens anders neer willen zetten. Zij wijzen erop dat de ge meente zelf in diverse plannen ruimte voor een ijshal geprojecteerd een dergelijke situering het nood zakelijk maakt om met de auto te komen: hij vindt dergelijke plaat- spn buiten de stad weinig attractief. Het terrein aan de Vondellaan is een miljoen gulden aan prijzen Een geschenk van Continen tal Rubber B.V. Amersfoort. Te winnen Jn de Nstlonafe Puzzefaktle tb.V. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Een overzicht van de plaats waar de ijshal moet komen: op de voorgrond het Motorhuis met parkeerplaatsen, rechts de Gerard Brandtstraat, in het midden de Vondellaan en daarachter, voor de spoordijk, het braakliggend terrein bestemd voor de hal. LEIDEN Veel meer mensen dan aanvankelijk werd ver wacht hebben gehoor gegeven aan de oproep om hun hond te laten inenten tegen honds dolheid. Ook al duurt het nog tot 1 mei voordat tegen de be zitters van niet-ingeënte hon den proces-verbaal kan wor den opgemaakt, uit gegevens van een aantal dierenartsen in de Leidse regio blijkt, dat de grootste drukte al weer achter de rug is. Met name vlak nadat de nieuwe regeling in de krant werd aange kondigd, liep het storm. Sommige ertsen kregen per dag 150 honden op het spreekuur. In veel plaatsen ia Nederland heeft het gemeente De meeste dierenartsen houden dagelijks een extra spreekuur om honden in te enten tegen hondsdolheid. Deze hond kreeg een spuitje van de Leidse dierenarts F. Muurling. bestuur daarom besloten een cen trale inenting te organiseren. In Leiden is dit echter niet het'geval. De meeste huisartsen hier hebben een extra spreekuur ingelast. Alle honden krijgen na inenting een certificaat en een penning. De prijs daarvan bedraagt twintig gul den. maar voor honden die mee gaan op vakantie naar het buiten land, moet voor een internationaal certificaat gezorgd worden en dat kost zes gulden meer. Na 1 mei kan de eigenaar van een hond, die zon der penning op straat loopt, een boete worden opgelegd van maxi maal vierduizend gulden of 1 jaar hechtenis. De angst van- veel dierenliefheb bers dat meer mensen door deze re geling hun hond buiten de deur zet ten, blijkt tot nu toe, althans wat Leiden betreft, ongegrond. Het die- renasyl signaleert wel een klei ne stijging, maar' brengt deze in verband met het aanbreken van "t voorjaar, een periode waarin elk jaar weer veel gezinnen hun hond op straat zetten met het oog op problemen in de vakantie. Betaling restauratiekosten twistpunt LEIDEN Het is hoogst twijfel achtig geworden of de Leidse univer siteit de Latynse School aan de Lokihorststraat in gebruik zal ne men. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zou niet erg be reid zijn om de restauratiekosten van dit gebouw te betalen. Vertegenwoor digers van dit ministerie, van het mi- nistaaie van Financiën en van de Rij k.T^fcouwendienst constateerden vorige week, toen zij het pand beke ken, dat de Latijnse School voor on derwijsdoeleinden weinig nuttige niimte oplevert. Te weinig in elk ge val voor O. en W. om er geld in te steken. De restauratie, zo werd toen geconcludeerd, zou voor het grootste gedeelte betaald moeten worden door het ministerie van CRM. In middels zijn beide ministers hier over met elkaar in de slag gegaan. Niettemin zei een woordvoerder van de universiteit dat hij som ber gestemd was. Hij verklaarde dat vorige week wel was gebleken dat "Den Haag" "niet zo razend enthou siast" is om het projekt te bekosti gen. De restauratiekosten van de La tijnse School worden voorlopig ge raamd op 1 a IVt miljoen gulden. Daarvan zou 64 procent voor reke ning van CRM moeten kronen en zou de rest door O. en W. betaald moeten worden. De universiteit zou het gebouw vervolgens voor de symbolische prijs vam f 1,- van de gemeente Leiden overnemen. De be doeling is om in het gebouw een deel van de juridische faoulteit te huis vesten, dit ter ondersteuning van het Gravensteen aan het Gerecht. Als dat niet doorgaat, zal de gemeente een andere kandidaat moeten zien te vinden. BI ijk en» «lededelingen. Twee gevels van de Latijnse van een gemeente-woordvoerder heeft zich al eerder een belegger School. aangediend, die het pand zou willen restaureren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3