Aanval Wil van der Laan op top Nederlandse zijspanklasse ZATERDAG 3 APRIL 1976 LEIDERDORP/ZANDVOORT Achtentwintig wagens zijn vorige week in de eerste nationale autoraces op Zandvoort in de Renault 5 LS-klasse weggeschoten voor een cyclus van tien wedstrijden over ruim 50 km elk. Zes daarvan worden verreden op Zandvoort, de andere vier op Zolder (België, 4 april i. in Frankrijk en in Luxemburg. Twee van de deelne mers aan de wedstrijden van de omgebouwde Vijven, met speciale zuigers en cylindervoeringen, een race-nokkenas met bijbehorende kleppen en veren, een speciaal stuur, extra bre de velgen en een rolbeugel, komen uit deze regio. De Leider- dorpse PTT-ambtenaar Joop Bodt, was vorig seizoen de beste debutant in de 5 LS-klasse. de Oegstgeestse drogist Marinus Beukman eindigde achtervolgd door pech ergens achterin de twintig. Omdat ze geen sponsor hebben, kunnen zij alleen aan de nationale races meedoen. Aan wedstrijden voor de Europa Cup (vijf in totaal) op Zolder, in Monte Carlo, Nurnburgring, Zandvoort en Imola hoeven ze niet eens te denken. Hoewel daarin aantrekkelijk prijzengeld te verdienen is met als hoofdprijs een formule super Renault. Daarvoor moet je ech ter wel een „Gouden Vijfje" rijden, zo blijkt. „Die wedstrijden zijn alleen voor de jongens met geld", beseffen Bodt en Beuk man. „Wij zijn al blij dat we naar Zandvoort kunnen. En dan alleen omdat onze vrouwen het leuk vinden en ook werken: zij zijn onze sponsors. We hebben van alles geprobeerd ook anderen daarvoor te vinden, maar dat schijnt in deze regio niet te kunnen. Beukman fr.) en Bodt: ..Als we een sponsor hadden, konden we er nog eens een bandje extra tegenaan gooien Door Paul de Tom' e Je moet het een keer gedaan heb ben, hadden ze gezegd. Eigenlijk in een race, maar dat kan niet, dus dan maar op een vrije training. Het is wel niet helemaal hetzelfde, maar dan proef je tenminste toch wat van de sfeer. Het lawaai, de stank, de drukte. Dat trekt. Toch effe harder gaan dan die ander, met een autootje waarmee je ook boodschappen kunt gaan doen! Het is niet alleen maar dat rondje rij den, het is een gevecht op leven en dood. Met bumpers en spiegeltjes die in de wedstrijd om je heen vliegen van auto's die in principe allemaal even hard gaan. Het is juist dat groeps verband dat het leuk maakt. Dat knokken tegen anderen. Alleen voor op rijden is niet eens attractief. Pas wanneer je met z'n allen «p een bocht afgaat wordt het echt aardig. Dan móet je Je riiet van de baan laten drukken. Je komt er dan ook drijfnat uit na een race. Ben je twee kilo kwijtgeraakt. Spanning, vuurwerk, sensatie. De Renault-5- races zijn altijd de klappers van het programma. Naar Zandvoort dus. op een trai ningsvrijdag. In zo'n Renault 5 LS "Gordini" stappen, terwijl een mie zerige regen de baan spekglad drup pelt. Een lichte angst sluipt binnen, versterkt door "voerende" opmer kingen. "Is dit de eerste keer? Hou je dan maar goed vast. Nee, niet aan die rolbeugels. want daar kun je je vingers maar beter niet heb ben als hij over de kop gaat. Ach. je zult er wel uit komen, maar je moet overal rekening mee hou den met dit weer. Het kan beter keihard regenen. Dan zie je ten minste helemaal niks". Helm op, veiligheidsriem om. Weg scheuren naast Joop Bodt, die zelf voor het eerst vrij traint omdat hij er anders de itijd en het geld niet voor heeft. Gierend op weg naar de Tarzanbocht aan het einde van het rechte stuk. En jawel hoor, daar begint het gedonder al. Slip pen. Bodt roept van onder zijn helm dat hij het maar voorzichtig aan zal doen, knalt vervolgens kei hard op weg naar de beruchte Pa norama-bocht met een snelheid die nog geaccentueerd wordt door de geringe afmetingen van het kanon netje van Zandvoort. Zo'n 185 kan het gaan, dankzij de (Gordini-)op- voerset, maar voor de bijna haakse bocht moet veel gas worden terug genomen. "Daar zijn ze een paar keer bij me binnen komen rijden", had Bodt eerder achteloos opgemerkt. "Omdat ze te laat afremden. Nee, niets aan overgehouden. Geen angst ook, alleen het besef dat Je even beter uit moest kijken. We hebben geen sponsor, kunnen dus minder risico nemen. Als de wagen in el kaar draait, moeten we maar zien hoe we in Leiden komen. Sta je weer een aan:al nachten te sleute len voor een volgende race. Nach ten ja, want we zijn al blij dat we gratis kunnen sleutelen in een ga rage. Het nadeel is alleen dat Je daar 's ochtends weer uit moet zijn Het is voorgekomen dat ik de motor dan mee moest nemen naar de slaapkamer. Een tic? Die zul Ie dan voor iedere sport wel nodig hebben". Niet alleen de rijwijze van Bodt ook de voordurende snel heidswisselingen, maken het noodzakelijk af en toe naar adem te happen op het circuit van Zandvoort, dat almaar langer lijkt te worden. Op de rechte stukken draait het Vijfje ("Ze zijn eoht veilig. In de eerste race van vorig seizoen knalde er één met 180 frontaal op een an der. Beide rijders hadden niks") ruw geschat 165. Alle omgebouwde Renault vij ven. waarin debutanten naast steeds meer routiniers de kans krijgen, kunnen trouwens niet harder dan zo'n 185. De basis-ge lijkheid van het materiaal is een waarborg voor een min of meer eerlijke strijd, waarin stuurmans kunst. durf en aanleg bepalend zijn. Strengere controles dan in welke andere klasse dan ook, moeten technische knoeierij en voorkomen. Iedereen moet ge lijke kansen hebben. -Een para doxale sociale gedachte in een puur commerciële merkenra- ce? Toch niet, zeiden Bodt en Beukman eerder. "Natuurlijk, het is de goedkoopste vorm van racen. Voor negenduizend gulden heb je die auto en krijg je de Gordi- niset gratis met als enige ver plichting acht races te rijden. Renault betaalt bovendien de in schrijfgelden. Ken jij een goedko pere manier? Toöh zijn ook hier de jongens met geld in het voordeel. Die kunnen meer trainen, betere on derdelen aanschaffen, nieuwe banden afslijpen tot de min. beno digde 3 mm. Dat scheelt allemaal seconden. Bovendien kunnen ze meer risico nemen. Wij moeten ook op héélhouden rijden, want alles wat stuk gaat moeten we zelf repareren. Zij kunnen meedoen aan die Europa Cup. wij hoeven daar niet aan te denken. We moe ten nu toch al naar Zolder, Frankrijk en Luxemburg. Met de eigen auto erheen om dan nog eens te racen. Met een verzeke ring die nu al 300 piek per wed strijd kost.Dat is niet meer te be talen. Per wedstrijdpunt krijg je dan wel 50 gulden, (een eerste plaats levert 15 punten op), maar alleen als je steeds bij de eerste tien rijdt spring je er uit. Anders leg je er geld bij en zelfs dik geld als je schade rijdt. Zoals Beukman, die vorig seizoen twee keer zijn motor in elkaar draaide. Dat kost te toch 2000 piek. Maar goed, die gok neem je als je autogek bent. Als je er de grootste lol in hebt één van de routiniers te pakken. Dan heb je plezier, daar gaat het om. Na één seizoen, weet je ook wel een beetje hoe je tegenstan ders rijden. Dat is nu met zoveel nieuwelingen weer heel anders. Je weet niet hoe Wind die worden als ze eenmaal op de baan staan. Vooral in de eerste races gaat het vaak mis. Dan is het oppassen, want als we daarin ernstige sohade rijden, zien ze ons niet meer terug op Zandvoort". Het is duidelijk. Zolang ze geen sponsor hebben blijft racen in de Vijf voor hen een dubbeltje op z'n kant. Pas als Je er hebt- ingezeten weet je hoe waar dat is. KORTERAAR Het plaatsje Halle in de Achterhoek ("een hope loos aangepast circuit") vormt mor gen het eerste decor voor de aanval die motorcoureur Wil van der Laan (25) dit jaar op de top in de Ne derlandse zijspanklasse tot 1000 cc denkt te kunnen lanceren. Hoewel Europees kampioen Ton van Heug- ten opnieuw favoriet is in de na tionale titelstrijd (over tien man ches in vijf wedstrijden), heeft de rijder uit Korteraar deze keer een sterke troef: zijn nieuwe Engelse fabrieksmotor, een 850 cc Weslake. "Ik zit gunstiger met m'n Wes lake van 850 cc, dan Van Heugten met z'n Yamaha van 930 cc, be weert men is de mening van Van der Laan, die bijzonder serieus zijn kansen afweegt. "En', voegt hij 'er nadrukkelijk aan toe: "hij kan nog sneller. Maar dat is niet nodig, want de concurrentie is nog niet zover. Ik heb echter wel spullen ach ter de hand voor het geval ze met snellere spullen komen dan tot op heden". Het bijzondere aan de Wes lake (2 cylinder, 4-taikt-motor) is het aantal zuigerkleppen: 8. Elke Japanse motor, waar o.a. Ton en Fons van Heugten en Cor den Big- gelaar gebruik van maken, telt er slechts vier, zoals de Norton waar Van der Laan vorig seizoen zoveel ellende (negen versnellingsbakken éi f 900.- kapot) mee kreeg. De Wes lake, met bovendien een speciaal uit Frankrijk geïmporteerd frame, spe ciale wielen (op het achterwiel zit een schokbreker om de versnellings bak te sparen) die zeven liter olie i.p.v. drie kan dragen, zodat de mo tor beter gekoeld wordt, levert hem een tiental extra pk's (70-75) op. "Die acht kleppen maakt deze mo tor tot iets unieks in de zijspan- wereld", verklaart Van den Laan. De door tegenslagen geharde Van der Laan koestert zijn nieuwe mo tor als een kostbaar bezit. Gesteund door een supportersclub van 240 leden en sponsor Paul van Heugten uit Amersfoort werkt hij vol ver trouwen aan een revanche op het afgelopen jaar, toen hij "vreselijk veel pech" had en slechts op een zevende plaats beslag wist te leg gen. "Door die negen kapotte ver snellingsbakken en een opgeblazen motorblok werd het een zeer duur seizoen, zowel voor mij als de sup portersclub". Na zijn tweede plaats achter Broer Dirks (die reed toen z'n laatste sterke seizoen") in *74 was die zevende stek een immens fikse teleurstelling. Ook in de strijd om de Europese titel kwam Van der Laan in '75 niet ver. 'Ik had de Zwitser Grogg als Europees kam pioen en winnaar van de Ama-serie (de officieuze wereldkampioenschap, pen, want een officieel kennen we nog niet) driemaal geklopt. Dat was voor mij toen aanleiding om aan die zeer slecht betaalde wedstrijden deel te nemen. Voor vijfhonderd gulden gingen we toen met drie man naar Italië, Zweden, Engeland etc. We moesten er dus geld op toeleggen". De pech sloeg hier vanaf de eer ste wedstrijd echter ook genade loos toe. Reden voor hem om dit 'jaar geen Europese aspiraties te koesteren. Financieel vooral, is het voor de Korteraarder veel aan trekkelijker om zijn aandacht buiten de "nationale" wedstrij den te richten op Frankrijk, het land met de best betaalde wed strijden. Want een Weslake, waar in één seizoen alleen al voor de aanschaf en onderhoud (revisie) dertigduizend gulden voor op tafel moet komen, dient ook geld in het laatje te brengen. "Maar dan moet ik eigenlijk kampioen wor den", weet Wil van der Laan, in het dagelijkse leven machinist in de bouw. "Het is begonnen als liefhebberij, maar het is van kwaad tot erger geworden. De aandacht van sponsors, hoewel de zijspanklasse toch erg populair is geworden (in St. Anthonis waren drie weken terug 20.000 toeschou wers op de been voor dit specta culaire onderdeel van de motor sport, red.), is nog steeds gering. Omdat je aan de top meedraait», ga Je er mee door. Maar de in komsten wegen lang niet op tegen de kosten", aldus de rijder die in '72 z'n internationale licentie ("geen kleine opgave") haalde. Dat gebeurde in het begin van z'n sportcarrière, die in '70 begon en onmiddellijk al weer leek te eindi gen ook. De eerste wedstrijd in de zijspanklasse in Leidschendam her innert nog steeds achtervolgt die race hem Van der Laan zich maar al te goed. Een botsing had gevolgen. Het ziekenhuisrap port meldde in die dagen: gebro- gen rugwervel, twee zwaar- gekneüsde rugwervels, drie ge kneusde ribben, 'n gescheurde knieschijf, 'n ellebooggewricht ge scheurd. "De terreinarts in Leid schendam zei dat ik niet veel mankeerde. Het was de klap geweest!!! Maar doordat er een zenuw klem zat, kon ik m'n benen niet meer bewegen. Er waren da gen dat er dertig foto's van die rug wervel zijn gemaakt. Van een inva lide ben ik dus motorrijder ge worden", vertelt de geharde Van der Laan nu laconiek. Hij weigert de voor motorrijders zo essentiële heupgordel (nierbeschadiging!) te dragen, moet elk jaar nog ge opereerd worden aan z'n elleboog vorig jaar haalde hij de hech tingen er voor 'n wedstrijd uit, won, en keerde naar het zieken huis terug om zich weer te laten hechten en presteert het om wanneer die elleboog hem hindert tijdens de races met twee handen één kant van het stuur te grijpen! Anderhalf jaar was hij uit de roulatie. Nadien leverde hij het volgende prestatielijstje in: junior kampioen in '71; seniorkampioen in 72; als international 7e in '73 2e in '74; door pech 7e in 75. Het seizoen '76 staat voor de deur. Met een nieuwe bakkenist na vijf seizoenen volgt Gouwenaar Marius v d. Berg de inmiddels getrouwde Huig Vonk op "waagt" Wil van der Laan nu een "gokje" om het kampioenschap van Nederland. "Zelf ben ik nog niet in vorm. Door de pech van vorig jaar en ook nog in dit voorjaar, heb ik mentaal een flinke knauw gekre gen". Ook in Gendt, veertien da gen geleden, ging er een versnel lingsbak stuk. "Maar..die Wes lake is supersnel", aldus Neder lands snelststartende zijspan-rij der. WIM VAN WANROOY ZOETERWOUDE "Zo kan je het wel stellen: voor haar blijf ik het doen. Anders had ik er dit seizoen een punt achter gezet. Ik heb nu vijf jaar geraced en vind het het onderhand wel welletjes. Er zit weinig vooruitgang meer in, het gaat me teveel kosten en daarnaast is het Roton-team he lemaal uit elkaar gevallen. Ik ben als enige overgebleven. Verle den jaar had ik tenminste nog wat steun aan Rein Gijsman, maar die is er ook mee gekapt. Nu moet ik alles alleen doen. Maar Vera, mijn vriendin, vond de sfeer op de circuits zo leuk en dat vind ik eigenlijk zelf ook wel. Vandaar, dat we besloten hebben om nog één jaar door te gaan. Tenminste, in principe één seizoen. Dat hangt een beetje af van de resultaten. Zijn die erg goed dan kunnen we natuurlijk altijd nog verder zien". Joop Zwetsloot, vijfentwintig Jaar, Zoeterwoudenaar, slager van be roep, motorconstructeur in zijn vrije tijd en motorcoureur in de weekends houdt' de deur toch nog op een kier. "Je weet het nooit met die dingen", zegt hij, terwijl hij peinzend zijn handen laat gaan over de gedemonteerde wa- tergekoelde cilinder van zijn 50 cc Roton. Een cilinder zo groot als die van een moderne brommer, maar die straks een vermogen van tegen de 18 pk moet leveren, goed voor een topsnelheid van rond de 180 kilometer per uur. "Vermogen", vervolgt hij dan "Is een ongrijpbaar iets. "Je werkt er maanden aan, plotseling heb je het en zo is het weer weg. Dat is het moeilijkste bij ons: dat ver mogen constant'te houden, in de eerste training van Assen, verle den jaar, had ik het. Ik ging vre selijk hard. Tijdens de wedstrijd was het opeens weg. Ik werd acht tiende. Misschien heb ik het nu gevonden", zegt hij en hij wijst op een licht metalen bus, die een maal bijgewerkt straks in de ci linder moet verdwijnen. "Een ei gen vinding, daar had ik twee jaar eerder achter moeten komen. Dat had een hoop tijd en geld ge scheeld. De eerste proefnemingen verliepen uiterst gunstig. Als ik 't idee verder kan uitwerken moet dat leuke resultaten opleveren. En misschien kan ik dan nog een jaartje doorgaan. Lukt het niet dan stop ik a la minute. Dan is het, zonder dat ik echt veel be reikt heb, een leuke tijd geweest". Het racen in de kleinste klasse js met name in ons land bijzonder populair. Lange- tijd gaven de Nederlan ders de toon aan in de klasse van de "bromfietsen", maar dat tijdperk is voorbij, sinds wereldkampioen Jan de Vries stopte en buiten landse fabrieken zich voor de 50 cc-klasse gingen interesseren. De brommer tenslotte is een zeer po pulair vervoermiddel en race-suc cessen zijn, commercieël gezien, goed te verkopen. Gevolg was wel, dat de knut selaars werden verdrongen, want debeste constructeurs (de Duit ser Müler en het Neder landse duo Mijwaart Thiel) zijn nu in dienst van de grote con cerns die er een fortuin voor over hebben, om de markt te verove- "Tegen dat 'grote geld' is natuur lijk niet op te boksen", zegt Joop Zwetsloot. "De siytage van onderde len is enorm. Het vervangen daar van slokt eigenlijk al je geld op. Dan krijg je nog niet eens de beste spullen, want die worden gereser veerd voor de echte toprijders. Aan experimenteren kam je helemaal nauwelijks toe, want daar heb je de tijd en het geld niet voor. Het blijft dus bij het aanbrengen van incidentele verbeteringen. Soms kom je wat leuks tegen, zoals nu. Ik ontdekte, dat 'n luchtgékoelde bus gemakkelijk in een waterge- koelde cilinder past. Dat is een eenvoudiger constructie en het scheelt erg veel tijd en geld. Bij zo'n fabriek weten ze dat natuurlijk ook, maar ik heb in ieder geval iets terugge wonnen. Dat houdt de moed er in. Ach, een kampioensrace of éen Grand Prix winnen zit er toch niet in. Ik bepaal me tot het uitrijden van een race, tot "heelhouden" zo gezegd. Door scherp te sturen kan Je dan mischien nog wat plaatsjes pikken. Tegen die echte 'kanonnen' kan je toch niet op, die suizen aan alle kanten langs je heen. ik moet me richten op knutselaars zoals ik. Proberen bij de eerste tien te ko- Ondanks die achterstand en on danks het feit, dat hij er in prin cipe aan het eind van dit seizoen een punt achter zet, wil Joop Zwet sloot toch een goed seizoen ma ken. Nog één keer laten zien, dat hij niet voor niets 'internationaal' is. Samen met vriendin Vera heeft hij een ambitieus programma opgesteld "Ik ga dit jaar naar de Grand Prix van Frankrijk. België. West Duits land, Finland en Zweden. En uiter aard hoop ik er dit Jaar in Assen weer bij te zijn, want dat is natuur lijk de topper van het seizoen. Ik maakte daar verleden Jaar toch voor 200.000 man naam want ik was mooi het eerste weg. vóór Nieto, vóór Lazzarini. vóór het hele veld". Lachend: "Wat moet ik anders? Al le weekends thuis zitten, de hele week niets om handen hebben? Dat is toch ook een saaie bedoening". AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15