Malatinsky wordt trainer Den Haag Nederlanders uitgeschakeld Van Hanegem: verpersoonlijking van dr. Jekyll en mister Hyde... DAF46 Een bewuste keuze LEERLING - JOURNALIST Cruijff blijft en Weisweiler gaat Tsjech komt vrijwel zeker UVS - ROOD WIT A VOOR DE SPORTREDACTIE ZATERDAG 3 APRIL 1976 PAGINA 11 De Russische schrijver Iwan Toer- I genjcv. die leefde van 1818 tot 1883. was de uitvinder van de term „ni hilisme". In zijn beroemdste boek Vaders en zonen", tekende hü een nihilist, een aanhanger van de theo rie dat er van de politieke en sociale Instellingen niets deugde en dat deze totaal vernietigd moesten worden. Door Nico Scheepmaker Nu, ruim een eeuw later, heeft hij I (ik bedoel Toergenjev) een opvolger gevonden in Kees Rijvers, althans in zoverre, dat deze het nihilisme op nieuw signaleert, nu onder de Ne derlandse sportjournalisten. Ryvers verweet na de 1-3 zege van zijn club op Ajax de sportjournalis ten niet alleen hun altijd en eeuwige scepsis („we zullen wel weer gewon nen hebben doordat de tegenpartij zo l zo slecht speelde" „ja, meneer I Rijvers"), maar hij nam ook vast een voorschot op de verzamelde 1 april grappen, door te zeggen dat hij de heren van Philips zou aanraden een club in het buitenland te stichten, waar de "Philips Sport Verein" wei van de broodnodige aanhang verze kerd zou zijn. U begrijpt, wij sportjournalisten schrokken ons een hoedje, wat zou er immers nog te kankeren over blijven als PSV naar het buitenland deserteerde? Ik vergat intussen te vragen of ook het Eindhovense pu bliek niet deugde, dat toch steeds in groten getale komt opzetten. Is het publiek ook te kritisch, te nihilis tisch? En zo nee, moeten we dan uit Rijvers' snode plannen opmaken dat PSV niet voor haar publiek speelt, maar voor de pers, dus voor Philips, dat alleen maar met positieve publi citeit wordt gediend? Het kwaad van het nihilisme is nu zelfs al de eigen gelederen binnen geslopen. Ik bedoel niet dat Rijvers zich na afloop van St. EtiennePSV nogal kritisch uitliet over de gretig heid waarmee de Belgische scheids rechter Delcourt vrije schoppen in de buurt van PSV's strafschopgebied gaf (het enige doelpunt kwam er uit te voorschijn), maar ik bedoel nu even de opmerkingen van de PSV- spelers zelf na afloop. „Deze ploeg vergelijk ik met NEC", zei Harry Lubse. Nu zou het mij persoonlijk erg dwarszitten als ik zo'n belangrijke wedstrijd met 1-0 van NEC verloor, maar de PSV'ers maakten na het laatste fluitsignaal een erg tevreden en opgeluchte in druk. kennelijk blij dat ze niet met 2-0 of 3-0 van NEC hadden verloren. Ikzelf was aanzienlijk minder ni hilistisch ingesteld dan de PSV'ers. Ik ben geneigd die krappe 1-0 neder laag van de Philipszonen toe te schrijven aan de onverwachte zwakte van St. Etienne (ik zie NEC nog niet met 3-0 van Dinamo Kiev winnen). Integendeel, ik vond dat PSV het spel van de tegenpartij heel aardig en via eigen verdiensten ontregelde, en ik vond St. Etienne niet alleen beter dan NEC, maar ook beter dan PSV. Toegegeven, de Fransen vielen in de tweede helft beduidend terug, blijkbaar waren ze door de gedwon gen rust na de wedstrijd tegen Dina mo Kiev uit hun spelritme gehaald, maar ik heb toch leuk, snel, behen dig voetbal van die Jongens gezien. Het zou me erg verbazen als die jongens er in Eindhoven niet eentje inprikten, en dan zal PSV toch mi nimaal drie doelpunten moeten sco ren om in de finale te komen. Willem van Hanegem is de heden daagse verpersoonlijking van dr. Je kyll en mr. Hyde: de keurige, accep tabele meneer die steeds in een mon ster veranderde. Ik zeg niet dat Wil lem steeds in een monster verandert, of een keurige acceptabele meneer is, ik wil er alleen mee aanduiden dat hij op het veld en daarbuiten twee verschillende personen verte genwoordigt. Buiten het veld, in interviews, in het persoonlijke gesprek, op de tele visie of voor de radio, is hij een Jon gen die met gevoel voor humor en heel erg bij de pinken (clever, heet dat in het Engels) weerwerk geeft. Zodra hij echter gras onder zijn nop pen voelt, verandert hü van die hu moristische dr. Jekyll in een mr. Hyde. En die mr. Hvde, die hij op het veld is, valt ook weer uiteen in een dr. Jekyll en een mr. Hyde. De voet ballende dr. Jekyll is de man die met lepe balletjes zijn tegenstander op het verkeerde been zet, de intelligen te spelverdeler, de speler die al spe lende zijn hersens bij elkaar houdt. Maar de voetballende mr. Hyde is de man, die iedere keer weer als een hersenloze klojang te werk gaat. Je bent immers te stom om voor de varkens te dansen, als Je met zo'n reputatie, nadat er een nogal logi sche penalty aan NEC wordt toege kend, en met de belangrijke wed strijd tegen Ajax in het vooruitzicht, eerst volstrekt zinloos de bal twee keer wegtrapt van de penaltystip, nadat de scheidsrechter die erop heeft gelegd? Hebt u ooit gezien, dat een scheids rechter een penalty herriep, omdat de verdedigende partij de bal van de stip aftrapte? Ik niet. Je kan zeggen dat zulke heisa rond een penalty nuttig is, omdat de man die hem nemen moet erdoor uit zijn concen tratie wordt gebracht (en inderdaad miste Neerlands beste voetballer Jantje Peters, toen voor het eerst van zijn leven een penalty), maar ik geloof daar niet erg in, en in ieder geval bereik Je er wel mee dat Je wordt opgeschreven en dat Je het risico loopt voor enkele hele wed strijden voor Je ploeg verloren te gaan. Dat is nu dan gebeurd, nadat Van Hanegem de snel opkomende Ma- rünissen, die NEC's eerste doelpunt had gemaakt, even „tripte", onderuit haalde, zonder dat hij de bal had. Wat een stupiditeit. Mr. Hyde in het kwadraat had weer eens toegeslagen. LEIDEN De Leidse Zwem- club 1886 hield gisteravond re ceptie ter gelegenheid van de promotie van het eerste wa- terpolozevental naar de hoofd klasse. Zelf niet in het bezit van een clubhuis was LZ'86 voor deze gelegenheid uitge weken naar de kantine van voetbalvereniging Lugdunum, waar men gastvrij werd ont vangen. Door de sprekers, onder wie Lugdunum-voorzitter Jan Breedeveld, oud-LZ'86 voorzit ter Piet Erades en sportorgani- sator en voorzitter van wieler club Swift Joop Riethoven, werd bewondering uitgespro ken voor de prestaties van de Leidenaars, die stadgenoot De Zijl/LGB gezelschap gaan hou den in de hoogste waterpolo- afdeling. Hoewél het opmerkelijke feit zich voordoet dat Leiden, dat tot nu toe wat zwembad-ac commodatie betreft niet veel weelde heeft gekend, volgend jaar de enige stad in Neder land is met twee clubs in de waterpolo-hoofdklasse, was er van gemeentezijde geen blijk van belangstelling. Wethouder Tesselaar had nog wel laten weten dat hij niet aanwezig kon zijn, maar van de Sport stichting was taal noch teken gehoordiets waarover men bij LZ'86 nogal verbaasd was. De spelers ontvingen een aandenken van de heer Era des terwijl de heer Riethoven voor de echtgenotes van de be stuursleden en de trainer- coach een presentje in petto had. De heer Breedeveld, die nog opmerkte dat hij niet kon begrijpen dat de spelers het hoofdklasserschap slechts aar zelend hadden aanvaard, schonk de vereniging een be- dag van honderd gulden. Bij de foto: Jan Elzenga, erelid van LZ'86 en oud-water- polo-international. die vaste gast is bij de thuiswedstrijden van de Leidenaars, was ook nu weer uit zijn woonplaats Zand- voort overgekomen. Hier over handigt hij aanvoerder Jan Breedeveld een fles champag ne, die onder de spelers ver loot diende te worden. Vrij spel EK tafeltennis PRAAG Alle Nederlanders die gisteravond in actie kwamen bij het toernooi om het Europees kampioen schap tafeltennis in Praag zijn uit geschakeld. Bettine Vrisekoop verloor in de eerste ronde damesenkelspel van de Russische Entonjan (1121, 1321, 12—21), Bert van der Helm ging in de eerste ronde herenenkelspel ten onder tegen de Rus Burnazjan: 21— 17, 17—21, 19—21, 18—21. Ook Nico van Slobbe (tegen de Bulgaar Dam- janov) en Herman Hopman werden uit het toernooi gespeeld. Hopman won in de eerste ronde wel van de Schot. John McNee, maar moest daarna in de Tsjech Cich zijn meer dere erkennen. Marjan van der Vliet bleef in het damesenkelspel wel over eind tegen de Italiaanse Cardinale, maar moest later toch de Joegosla vische Fabry voor laten gaan. Het zelfde overkwam Sonja Heltzel die na winst op Dolores Uribe (Spa) werd uitgeschakeld door de Deen-se Poul- sen. In het gemengd dubbelspel ver loren Bert van der Helm en Sonja Heltzel in de derde ronde van de als eerste geplaatste Tsjechische combi natie Orlowski/Uhlikov, nadat het Nederlandse duo eerder de Belgische combinatie Walle/Germiat en Kalinic en Fabri (Joe) hadden uitgeschakeld. Uitslagen 15—21, 20—22, 21—14, 16—21; Her man HopmanJohn Mcnee (Sch) 21—17, 21—14, 21—14: Bert van der Helm—Bagrat Burnazjan (Sov) 21— 17, 17—21, 19—21, 18—21. Tweede rondeHopmanCich (Tsj) 17—21, 18—21, 20—22. Damesenkelspl, eerste ronde: Bet tine Vrisekoop—Elmira Anton jan (Sov) 11—21, 13—21, 12—21; Marjan v. d. VlietDaniella Cardinali (Ita) 21—6, 21—8, 21—14. Tweede ronde: Marjan v. d. Vliet Dubravka Fabry (Joe) 15-21, lfr- 21, 21—13, 14—21: Sonja Heltzel— Susanne Poulsen (Den) 10—21. 19 21, 18—21. Herendubbelsp., eerste ronde: Her man Hopman/Hans Lingen—Bozidar Gentchev/Georgi Damjanov (Bul) 13—21. 18—21, 21—13, 14—21. Damesdubbelsp., eerste ronde: Ma rian van der Vliet/Yveline Lecler (Fra)-Zoya Roednova/Valentina Po- pova (Sov) 0—3. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Nico van Slobbe/Marian van der VlietJosef Dvoracek/Alice Grofova (Tsj) 18-21, 18—21, 16—21: Bert v. d. Helm/Sonja HeltzelNorbert v. d. Walle/Marie-France Germiat (Bel) 21—7, 22—20, 21—13. Tweede ronde: Bert v. d. Helm/ Sonja Heltze-Zoran Kalinic/Dubrav- ka Fabri (Joe) 22—20, 21—18, 15—21, 21—11. Derde ronde: Bert van der Helm/ Sonja Heltzel—Milan Orlowski/Ilona Uhlikova (Tsj) 13—21, 18—21, 16—21. ADVERTENTIE roestvrijstalen bumpers DAF-V0LV0 Personenauto Nederland B.V, Stationsweg 2, Beesd. Agent voor Leiden en omstreken voor alle typen Daf en Volvo VAN ULDEN AUTO'S B.V. VERDAMSTRAAT 6 LEIDEN Dealer Alphen aan den Rijn en de Rijnstreek BOOT Johan Cruijff vertelt (foto boven) dat hij bij Barcelona blijjt, Hennes Weisweiler joto onder) dat hij gaat BARCELONA Johan Cruijff heeft gisteren zijn contract met Barcelona voor een Jaar ver lengd. Hij ontvangt daarvoor een miljoen gulden. Kort nadat Cruijff deze beslissing had geno men, werd bekend gemaakt dat Hennes Weisweiler zijn contract met de Spaanse club, dat nog tot het einde van het seizoen 1976— 1977 liep, heeft opgezegd. Hij wil Barcelona aan het einde van dit seizoen verlaten en terugkeren naar West-Duitsland. Weisweiler verklaarde dat hfj onmogelijk nog een jaar met Cruijff zou kunnen samenwer ken. Tegelijkertijd oefende hij kritiek uit op de voorzitter van Barcelona, Agustin Montal. Vol gens Weisweiler had deze hem ver zekerd dat Cruijff na afloop van dit seizoen Barcelona zou verla ten. De 56-jaxige Weisweiler. die voor hij bij Barcelona kwam de Westduitse vereniging Borus- sia Mönchengladbach onder zijn hoede had, is een Jaar bij Bar celona onder contract geweest. Hij zegt al enkele aanbiedingen van Westduitse en twee Spaanse verenigingen te hebben gekre gen. Cruijff gaf als commentaar op het vertrek van Weisweiler dat dat een zaak van de Duitser zelf was en dat hij daar niets mee te maken heeft. Waarschijnlijk wordt Luoien Muller, momenteel trainer van Burgos, de opvolger van Weis weiler. Tot 30 Juni zal Salvador Ruiz, de assistent van de West duitse oefenmeester, het team van Barcelona coachen. ADVERTENTIE Sportcomplex Zondag a.s. "Kikkerpolder" W aanvang 14.00 uur I Hoofdklasse K.N.V.B. PRAAG/DEN HAAG De Tsjech Anton Malatinsky wordt zo goed als zeker de nieuwe' trainer van FC Den Haag, Herman Ohou- foer, de sectie-voorzititer van FC Den Haag, keerde gisteravond laat na een eendaags-bliksembezoek aan Praag in Nederland terug met de optimistische woorden: "Voor zo ver er spanning was of we over hem zouden kunnen gaan beschik ken, is die spanning na de gesprek ken die ik vandaag met een zestal heren in Praag heb gevoerd nage noeg verdwenen". Malatinsky, in Januari 56 Jaar ge worden, zal waarschijnlijk eind de ze maand, begin mei door de Tsje- choslowaakse autoriteiten in de ge legenheid worden gesteld met de FC Den Haag een 2-jarig contract te ondertekenen. Bovendien zou er, als alles verloopt zoals nu door de diverse betrokkenen is overeengeko men, geen bezwaar tegen een optie voor een derde jaar bestaan. De naam van Anton Malatinsky, momenteel trainer van het suc cesrijke Spartak Trnava, was bij FC Den Haag al enkele jaren gele den gevallen. Dat was met name het geval toen duidelijk werd dat het contract met trainer Evert Tennis sen niet zou worden verlengd. In plaats echter van deze Malatinsky, die toen geen toestemming kreeg om na Admira Wien opnieuw naar het buitenland uit te wijken, werd destijds Boskov aangetrokken. Maar altijd bleef bij FC Den Haag een belangrijke kandidaat Mala tinsky ingeval de Joegoslaaf Bos kov door welke omstandigheid dan ook niet in heb Zuiderpark zou blij ven. Choufoer"Ik ontmoette Ma latinsky al vorig jaar begin augus tus, bij een toernooi van FC Twen te. Omstreeks de jaarwisseling, toen Jezek. onze vroegere Tsjechische trainer, een paar dagen op bezoek in Den Haag was hebben wij het opnieuw uitgebreid over Malatins ky gehad". Kortom, duidelijk is dat Jezek. in- nvddels al weer zo'n kleine vier jaar bondscoach van Tsjecho Slowakije, bij de totstandkoming van de con tacten met Malatinsky een zeer belangrijke beiftiddelende rol heeft vervuld. De situatie na de onderhandelin gen van Choufoer in Praag: "We hebben volledige overeenstemming bereikt op basis van de omstandig- Tennis De als eerste geplaats te Arthur Ashe heeft de halve fina les bereikt van het WCT-toernooi in Caracas (Ven)» De Amerikaan ver sloeg de Zuidafi?kaan Ray Moore in drie sets: 4—6, 7—6, 6—4. Raul Ra mirez (Mex), als derde geplaatst, won in drie sets van de Amerikaan Dick Stockton: 7—6, 3—6, 7—6. ADVERTENTIE De Redactie van het Leidsch Dagblad, verreweg de grootste krant in de Leidse regio zoekt op zeer korte termijn We denken aan een jonge vent van rond de twintig met ten minste een Mavo-diploma in de zak en een hoop enthousiasme in het hoofd. Hij moet er geen bezwaren tegen hebben om op zaterdag en zondag te werken, zowel in de verslaggeverij als op de re dactie zelf. Hij treft een klein team jonge collega's aan die hun werkterrein voornamelijk vinden in berichtgeving over de regionale sport in alle geledingen. We hebben haast bij de vervulling van de vacature. Met de hand geschreven brieven dus graag zo spoedig mogelijk naar de Hoofdredactie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, LEIDEN. TELEFOON 071—123041 Off. Daf en Volvo 66 dealer voor Voorschoten en Zoeterwoude GARAGE VLIETWUK GERARD DOUPLANTSOEN 22, VOORSCHOTEN, TEL. 01717—4455 WILLEM DE ZWIJGERLAAN 39, ALPHEN a/d RIJN, TEL- 01720—75441* Ingang showroom Wielewaalstraat.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11