Waarom gaat de krant wélelke dag mee naar boven? Philidor naar de tweede plaats Basketbaljeugd overtuigt niet LUSV Dames van kampioen Ongeldige kaartjes Portugese grondwet: leger als waakhond Lagere straf geeist tegen politieman Kissinger verdedigt vliegtuigleverantie Promotie-toernee van korfbalteam succesvol PAGINA 10 ZATERDAG 3 APRIL 1976 LEIDEN Het eerste sdhaakteam van het Leidse Philidor, dat in de hoofdklasse van de KNSB uitkomt, zit duidelijk in de lift. Achter titelver- dediver Desisco/WGM, dat de groot ste rivaal Volmac/Rotterdam met 643*4 kansloos liet, bezetten de Leidenaars inu samen met de Rot terdammers en het Friese Philidor de tweede plaats. Philidor/Leiden won alsnog de match tegen Charlois met 44—54. De arbiters hebben zonder dat de Leidenaars hoger beroep hadden aangetekend, toegegeven een fout be gaan te hebben bij de beoordeling van de partij Theo Piket-^Den Ou den. De uitspraak „verlies voor Phi lidor" werd omgezet in „remise". De match tegen het Haagse DD le verde een 7—3 overwinning voor de Leidenaars op. Iedereen verwachtte, dat Van Reek zijn hangpartij dank zij zijn geweldige vrijpion zou win nen, maar bij het analyseren bleek al spoedig, dat hij niet verder zou ko men dan remise. In tweede zitting eindigde deze partij inderdaad in re mise. In de vandaag te spelen achtste ronde heeft Philidor het tegen BSG niet al te moeilijk. Behalve dan de eerste bordspeler, die tegen bonds coach Hans Bouwmeester zal moe ten vechten. Na de gevoelige klap (64—34), die Charlois II in klasse n C aan het Leidse LSG I uitdeelde, hebben de Leidenaars hun kansen op de ti tel niet meer in eigen hand: Charlois II heeft nu een voorsprong van één matchpunt. LSG krijgt vandaag de gradatiekandidaat DSC I uit Delft op bezoek. Dan zal de vraag beantwoord worden, of de Leidenaars nog in hun kans, een misstap van Charlois II, geloven. Voorschoten I, dat LSG I op een af stand van twee matchpunten volgt, treedt vandaag aan tegen het op de vierde plaats prijkende Dordrecht I. De inzet van deze match is de derde plaats. Philidor li zit in klasse II B op ro zen. De concurrenten A'veen I en Desisco/WGM n gingen de mist in, •terwijl Philidor in tweede zitting ZSC /Saende I verraste. Bij een voor delige stand van 5—2 had Philidor te gen de Zaandammers drie verloren staande hangpartijen overgehouden. Dit trio partijen werd in tweede zit ting beslist: Kohlbeck en Van den Bosch verloren kansloos, maar Smit zag kans een eindspel met een „dolle toren" te creëren: remise en een met 54—44 gewonnen wedstrijd. Vandaag wacht Philidor de derby tegen LSG n, dat nog een tweetal punten nodig heeft om zich defiüitief in veiligheid te stellen. LSG n bezet momenteel de achtste plaats met vijf matchpunten voor Het Oosten I met vier en ZSC/Saende I met twee pun ten. Indien Philidor II het duel bij LSG II wint en Amstelveen I één of twee punten aan Desisco/WGM n ver speelt, is Philidor n kampioen. De definitieve uitslagen van dé ze vende ronde zijn: Hoofdklasse: Philidor I/Leiden- DD I 7—3; Eindhoven I—Philidor 1/ Leeuwarden 46; Utrecht IGronin gen I 64—34; Desisco/Watergraafs- meer I—Volmac/Rotterdam I 64— 3',4; Charlois I—BSG I 84—14. Charlois I—Philidor I/Leiden 44— 54 (zesde ronde) Tweede klasse B: Philidor II/Lei- den—ZSC/Saende I 54—44; Kijk Uit I—Het Oosten I 54—44; Pat Mat I—Amstelveen I 54—44: De- slsco/Watergraafameer n—VHS II 4-6; Holland Data/VAS/ASC II LSG II 44—54. Tweede klasse C: DSC I—Moerwijk n 74—24; Goes I—DD III 44—54; De Baronie I—Voorschoten I 34— 64; Dordrecht I—Overschie I 54— 44; Charlois H—LSG I 64—34. AMSTELVEEN Het Neder lands baskebbaljeugdteam moet over veertien dagen in de Bulgaar se grensplaats Vidin een plaats zien te veroveren bij de laatste twaalf landenploegen die dit Jaar gaan strijden om het Europees kam pioenschap. In Bulgarije ont moet het Je-ugdteam tijdens een ■vijfdaags kwalificatietoernooi be halve de ploeg van het gastland ook de teams van Griekenland, Portu gal en Oostenrijk. Voor de EK in Spanje zijn twee plaatsen beschik baar. Ter voorbereiding van het toer nooi speelde Oranje een oefenwed strijd tegen de eerite divisieclub AS VU. Coach Zwezerijnen startte met drie man van Mercasol Leiden in de basis. Hans van Rooden, Pe ter Paul Maassen en Eric Berend- sen. De twee andere plaatsen wa ren voor Geerten Rijks (Pioneer) en Ben van Doorn (BC Markt). Het ontbreken van de talentvolle Bert Kragtwijk (Delta Lloyd) bleek een behoorlijke handicap, omdat de overigen niet tegen de snelheid en rebound kracht van de Amerikaan Tim Parker opgewassen waren. On danks vrij zwak samenspel leidde LEIDEN De dames van LUSV zijn door een eenvoudige zege op Leski Wassenaar (3-0) kampioen ge worden van de eerste klasse vol leybal en promoveren hierdoor naar de promotieklasse. De reserves van Leski konden de studenten geen mo ment in gevaar brengen. Binnen drie kwartier was de winst van LUSV een feit. Setstanden: 15-1, 15- 7 en 15-5. In de promotieklasse he ren behaalde Donar een 3-1 zege op LUSV. Alleen in de eerste set speel den de studenten geconcentreerd en met 12-15 trokken zy aan het langste eind. Daarna verslapte de concentratie en dat bood Donar de gelegenheid om hard terug te slaan. Alleen in de laatste set kwam LUSV nog even sterk terug, maar de eind sprint werd net te laat ingezet. Setstanden: 12-15, 15-7, 15-12 en 16- 14. Groen Stereo Centrum bleef met moeite de baas over DOS 2. Voor al in defensief opzicht lieten de man nen van Hen van Klaveren nog wel eens een steekje vallen. In de beslissende laatste set bleek GSC tenslotte over de langste adem te beschikken. Setstanden: 10-15, 15-7, 15-5,13-15 en 15-11. De dames van Groen Stereo Cen trum 2 en 3 verloren kansloos van resp. DOS en Zovoc. Beide teams wisten geen set te veroveren. ROTTERDAM Voor de eredivisietopper Feyenoord Ajax van morgen zijn ongeldi ge toegangskaarten in omloop. Het betreft de toegangsbewij zen van de ontmoeting, die aanvankelijk op 21 maart zou worden gespeeld, maar toen wegens de slechte toestand van het terrein werd afgelast. De grondkleur van de kaarten is geel met het opschrift "Feye noord—Ajax, 21 maart". Deze kaarten, die de drukkerij niet uit mochten, nooit in de voor verkoop zijn geweest en ver nietigd dienden te worden, blij ken nu toch in geringe hoe veelheid in omloop. De entreekaarten die wel gel dig zijn hebben een blauwe grondkleur met het opschrift "Feyenoord—Ajax, seizoen '75/ '76. De politie zal een onder zoek instellen naar het toch in omloop komen van de kaarten van 21 maart. Willy Kreuz is overigens te rug by Feyenoord in de basis opstelling. De Oostenrijker neemt de plaats in van Wlm van Hanegem, die de topper tegen Ajax van de tribune kan aan schouwen. de Jeugdploeg bij rust nog met 35— 39, vooral door goed schieten van Maassen en Van Doorn. In de twee de helft had ASVU lange tijd de leiding en alleen omdat de studen ten teveel afhankelijk waren van één man (Parker scoorde 30 punten) kon het Nederlands team redelijk bijblijven. Door een betere conditie trok Oranje tenslotte aan het langste eind. Erg overtuigend was het echter niet. Scores Nederlands team: Maas sen 18, Van Doorn 15. Jan Bekkering trainer Leiden LEIDEN Jan Bekkerins <461 volgt Bert de Graaf op als trainer van de v.v. Leiden. Bekkering. a<l 23 jaar trainer, was de afgelopen drie seizoenen verbonden aan ARC uit Alphen a/d Rijn. Enerzijds om dat de afstand Leiden-Alphen van wege zijn drukke werkzaamheden een te zware belasting werd, be sloot Bekkering ARC te verlaten. Hoewel hij aanbiedingen van zes clubs op zak had (waaronder één van een een tweedeklasser) koos hij uiteindelijk voor Leiden. Nederlaag voor Bouwlust Orawi BRATISLAVA Bouwlust Ora wi, de Nederlandse vertegenwoordi ger in de finale poule van het toer nooi om de Europese volleybalbe ker voorbekerwinnaars heeft de eerste wedstrijd in Bratislava ver loren. Bouwlust ging met 1—3 ten onder tegen Turijn: 11—15, 12—15, 15—8, 9—15. In de andere wedstrijd van gis teravond won CSKA Sofia met 3— 1 van Rode Ster uit Bratislava. De setstanden waren: 15—8, 15—17, 15 —13.16—14. Vandaag speelt Bouwlust tegen Rode Ster. Hockeytoernooi 'ingesneeuwd' EDINBURGH De voor giste ren vastgestelde wedstrijden in het internationale hockeytoernooi in Edinburgh, waarin ook Nederland uitkomt, zijn wegens de hevi ge sneeuwval afgelast. De gehele nacht heeft het in Schotland ge sneeuwd, waardoor de velden onbe speelbaar zijn. Op het programma stonden drie ontmoetingen: Spanje —Nederland, België—West Duits land en SchotlandFrankrijk. Het programma van vrijdag wordt verschoven naar zondag en het programma van zondag komt te ver vallen. Even is overwogen het toer nooi te verplaatsen naar Amstel veen, maar dit stuitte al snel op organisatorische problemen. Gewichtheffen De Europese kampioenschappen gewichtheffen zullen in 1977 in Stuttgart worden gehouden. In 1978 vindt de titelstrijd in Tsjechoslowakije plaats. Kunstrijden Het Oostduitse kunstrij-paar Manuela Gross Uwe Kagelmann heeft in Oost Berlijn zijn actieve loopbaan beëindigd. Bij de Olympische Winterspelen van Sap poro (1972) en Innsbruck (1976) won nen Gross en Kagelmann de bron zen medaille bij het paarrijden. LISSEBON (Reuter) Portugal heeft gisteren een nieuwe grondwet gekregen. Het is die van een parle mentaire democratie, maar met de krijgsmacht als "waakhond". President Francisco da Costa Gomes heeft de nieuwe grondwet in de loop van de avond geproclameerd en daarmee de kroon gezet op acht tien maanden werk door een consti tuerende vergadering. Over de parlementaire democratie in Portugal zal ae schaduw blijven liggen van de huidige militaire Raad van de Revolutie. Zijn leden zullen optreden als adviseurs en behoeders van de grondwet, de derde sinds Por tugal in 1910 republiek werd. Overigens wordt er nu al aan ge twijfeld of de nieuwe grondwet de huidige stemming in het land weer spiegelt. nu dit na 23 maanden coup en contra-coup naar rechts zwenkt. In de tekst immers heet het dat Portugal het socialisme is toege daan "door het scheppen van de voorwaarden die het de arbeidende klasse mogelijk zal maken op demo cratische wijze de macht uit te oefe- De socialistische samenleving, al dus de nieuwe grondwet, moet wor den bevorderd door politieke vorming Zwemmen Tijdens de open zwemkampioenschappen in Ame rika in Long Beach heeft John Na- ber (VS) de 200 meter rugslag ge wonnen in 2.03,25. De Schot David Wilkie zegevierde op de 100 meter schoolslag in 1.04.46. De 100 meter schoolslag bij de dames leverde een zege op voor de Britse Christine Jar- vis, die haar eigen Engelse record verbeterde tot 1.14,70. Cheryl Gibson (Can) won de 200 meter rugslag in 2.18,11. Voetbal Voor de eerste divisie van de Engelse league is gisteravond de wedstrijd Stoke CityManchester City gespeeld. De ontmoeting ein digde in een gelijkspel: 0—0. Voetbal In het Westfalensta- dion in Dortmund is gisteravond voor de Bundesliga de inhaalwedstrijd: BochumSchalke '04 gespeeld voor 45.000 toeschouwers. Schalke won Boksen De Antilliaanse prof bokser Eddie Machen heeft giste ren tijdens internationale wedstrij den in Kiel door opgeven in de twee de ronde verloren van de West duitser René Zeiler. Autocoureur verongelukt ADENAU Tijdens de eerste trai ning voor de 300 kilometer race, die vandaag op de Nürburgring wordt gehouden, is gisteren op het circuit de 22-jarige Zwitserse coureur Alex Wittwer verongelukt. Wittwer, die in de formule-3 race zou starten, stortte met zijn March in een 50 me ter diepe afgrond. In het ziekenhuis van Adenau, waarheen hij werd over gebracht, kon slechts geconstateerd worden dat hij was overleden. Baan commissarissen, die getuige waren van het ongeluk, verklaarden dat Wittwer een stuurfout had gemaakt, waardoor hij met zijn wagen van de weg was geraakt. en de politieke partijen moeten deel nemen aan het revolutionaire proces. De grondwet voorziet in collectivi sering van de belangrijkste produk- tiemiddelen, grond en grondstoffen, en voortzetting van het nationalisa tieproces van de laatste twee Jaar In de afgelopen twee wéken heb ben invloedrijke conservatieve krach ten in Portugal zich, zonder succes beijverd voor bevoegdheden aan de nieuw te kiezen wetgevende verga dering, de grondwet te herzien. Die bevoegdheden kunnen pas gege ven worden aan een tweede wetge vende vergadering - voorzien voor 1980 - een bepaling waarvan een vooraanstaand lid van de Centris- tische volksdemocraten gisteren zei, dat hij haar betreurde. Een woordvoerder van de conser vatieve Democratische Centrumpar tij, veroordeelde de toewijding aan het socialisme.' en de leider van de kleine rechtse Christendemocrati sche Partij, wees de nieuwe grondwet i de 1 als marxistisch Deze drie partijen zullen naar ver- waohting meer dan de helft van de stemmen in de verkiezingen voor de wetgevende vergadering krijgen wat hun belangstelling voor bevoegd heden tot herziening verklaart. Autoriteiten kunnen nog zulke mooie draaiboeken maken voor de goede gang van zaken bij een koninklijk bezoek, maar wat kinderen bij die gelegenheden doen, weet je nooit. De bleek gisteren weer eens bij de aankomst van de Zweedse koning Gustaaf Adolf in New York. De 2-jarige Annica Sandström zou de vorst bloemen aanbieden. Maar toen het moment was gekomen hield ze het boeket angstvallig weg. Hoger beroep zaak Aage M. AMSTERDAM De procureur- sterdam, mr. J. H. Bergsma, heeft generaal by het gerechtshof in Am- WASHINGTON (UPI) Minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer heeft gisteren gezegd dat de. voorgenomen levering aan Egypte van zes militaire transportvliegtui gen in het belang is van de Ameri kaanse veiligheid en van de wereld vrede. Hij zei dit toen hij de voorge nomen transactie verdedigde tegen over een subcommissie van de se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Senator Hubert Humphrey, voor zitter van dat college, hoorde Kis singer met 'grote scepsis' aan,- zoals hij hem voorhield. Kissinger betoogde dat de levering van zes Lockheed C-130 transport- viegtuigen een op zich zelf staand geval is, en niet betekent dat de V S. zich reeds hebben verplicht tot verdere militaire transacties met EgvDte. 'Wij hebben verder geen enkele toezegging gedaan. Wat wij van plan zijn is duidelijk van veel groter poli tiek dan militair gewicht. Wanneer we nu niet doorbijten (d.i. het congres toestemming weigert), zou dat niet alleen in Egypte, maar in de hele Arabische wereld hoogst ernstige consequenties hebben', al dus Kissinger. De bewindsman wees er voorts op dat Egypte bezig is zijn politiek, na 20 jaar betrokkenheid bij de Sowjet Unie, op de V.S. te heroriënteren. Naar verluidt blijft senator Clifford Case, de 'zwaarste' republikein in de subcommissie, tegen de voorgeno men vliegtuigverkoop. Volgens bron nen bij de senaat zou deze partij genoot van president Ford zelfs over wegen een verbodsresolutie in te die- Voïgens de wet gaat de transactie automatisch door. wanneer er geen v^rbodsresolutie is aangenomen bin nen 30 dagen nadat de regering het parlement voor de eerste keer van haar voornemen in kennis heeft gebracht. In dit geval deed presi dent Ford dat op 25 maart. meerse gemeentepolitie P. Z. een ge vangenisstraf van tien maanden ge- eist wegens verduistering van f 4.000.- aan tipgeld en het aannemen van geld van de brandkastkraker Aage M. in ruil voor inlichtingen waar door deze uit handen van de politie kon biyven. De tenlaste gelegde de licten dateren uit de periode 1970- 1972 toen Z. nog als rechercheuh by de Haagse politie werkte, en Aage M. een van zyn onderwereldcontacten De eis was aanzieniyk lager dan de straf, die de rechtbank en het hof in Den Haag hadden opgelegd. Beide colleges veroordeelden de politieman na een eis van één respectievelijk twee jaar tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Mr. Bergsma zei de relatie van verdachte met de brandkastkraker niet zo verwerpeiyk te vinden als de president van het hof. Zonder de contacten met de onderwereld zou volgens hem het recherchewerk veel moeiiyker, zo niet onmogeiyk zyn. Maar Z. was in zyn contacten te ver gegaan. Mr. Bergsma achtte verduistering en het aannemen van het geld van Aage M. bewezen. Niet was komen vast te staan, dat verdachte ook een keukenbuffet en een cassetterecorder zou hebben gekregen welke giften eveneens ten laste waren gelegd. De uitspraak is op 13 april. Januari 1977 diploma verplicht bij geven rijles DEN HAAG Minister Westerterp houdt vast aan 1 januari 1977 als ui terste datum waarop autorijinstruc- teurs over een diploma vakbekwaam heid moeten beschikken. Een deel van de Tweede Kamer, waar het onderwerp voor komende week op de agenda staat, had W°s- terterp gevraagd als datum waarop tijdelijke ontheffingen aflopen 1 juli volgend jaar te nemen. Na 1 Juli vorig Jaar verleende de mi nister van verkeer en waterstaat on geveer 2500 tijdelijke ontheffingen. Achthonderd instructeurs van dié' 2500 kwamen, gezien hun leeftijd, in aanmerking voor een blijvende ont heffing. In totaal kwam het aantal aangevraagde ontheffingen daarmee op 6000. Een zelfde getal als op 1 Juli vorig Jaar aan ontheffingen werd toegestaan. Nieuwe uitgaven Thieme's kamerplantenboek, door F. Encke. Het verzorgen en ver meerderen van oude en nieuwe soorten, geïllustreerd met meer dan 100 kleurenfoto's' en 50 tekeningen. Uitgeverij w. J. Thieme en Cie, Zutphen. f 17.50. Dwergkonijnen als liefhebberij, door H. J. M. Sterk-Takes. W. J. Thieme en Cie f 8.50. Edelstenen. De mooiste edelste nen In kleur, door K. Hartmann en B. Binnewies. W. J. Thieme en Cie. f 12.50. Schelpen die men vinden kan, door Bob Entrop. 120 Europese schelpen in kleuren. W. J. Thieme en Cie. f9.90. 600 tips voor de moestuin, door F. Bóhmig. W. J. Thieme en Cie. f 17.50. Mata Hari, niet zo onschuldig, door Sam Waagenaar. Uitgeverij Van Holkema en Warendorf, Bus- sum. f 17.90; na 17 april a.s. f22.50. De Nederlandse musea, Uitgege ven in opdracht van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. Staatsuitgeverij, Den Haag. f 19.50. Het doordeweekse been en ande re dorpsverhalen, door S. Lenz. Uit- geverij Elsevier Nederland, Am sterdam. f 9.90. LOS ANGELES De promotie- toeraee door Amerika is voor het Nederlands korfbalteam tot nu toe uiterst succesvol verlopen. In Los Angeles werd, op de Granada High School een demonstratie waar maar liefst 10.000 bij aanwezig waren. De reacties waren zeer positief. Een in Los Angeles wonende Nederlander, Henk Portegies, zag kans om nog een extra demonstratie te organise ren waarbij ook de toeschouwers be trokken werden. In het kader van een internationale sportdag speelde het Nederlands team daarna een wedstrijd tegen een Amerikaans bas ketbalteam, dat onder andere Ron Lee, de nummer twee op de Ameri kaanse lijst, in de gelederen had. Inmiddels hebben een aantal leer krachten zich zeer positief uitgela ten over het korfbal. Een commissie (van drie man) is opgericht voor de verdere ontplooiing van de korfbalsport in Amerika. Omdat men ervoor betaalt Daarom kunt u beter adverteren in de krant De krant is koning. De hand van Zei, door L. Spraque de Camp. Elsevier Nederland, f 11.90. Op het twijgje der indigestie. Es says, door Paul Rodenko. Uitgeverij Meulenhoff Nederland, Amsterdam. f2150. Hypnose in de praktijk, door P. J. Hanssen. Uitgeverij Ankh-Her- mes, Deventer, f 25. De praktische tarot. Spelen met de hermetische tarot, door Dio Ra- man. Ankh-Hermes, Deventer. f22.50. Knock-out in zes ronden. Politie thriller door R. Borniche. Uitgeverij Elsevier Nederland, Amsterdam, f 15.90. Laat 's zien. Een fotoboek over se< voor kinderen en ouders met fo to's en bijschriften van Will McBri- de. Verklarende tekst van Helga Fleischhauer-Hardt. Uitgeverij Kosmos, Amsterdam, f 24.90. Billy Swan komt naar Neder land. De Amerikaanse zanger treedt 17 en 18 april op in Zandvoort (Beachclub). Op 19 april is hy te zien in Scheveningen (Bellamy). Marktberichten RIJNSBURG Veiling Flora: Ama- yllis st. 0.221; Anemonen bos 0.871; Calla then bos 0.757; J Iris bos 1.713; Ixia bos 1.353; Lathynu bos 2.019; Lelie - bos 0.560; Rozen m klbl. st. 0.148; Tul pén bos 1.463; bos 1.350; Lust. Wltwe kas bos 1.177; Prominence kas bos Star bos 0.415; Tulpen cara st. 0.344; Div. bladsrt. Imp bos 2.033; div. Snijbl. imp. bos 2.156; idem st. 2.655; Begonia st. 1.683; St. Pauloa st. 0.855; Div. potplanten st. 1.447; Gladiolen Ardent st. 0.193; Glad. Euro- 0.320; Gladiolen st. 0.314; Anlcrs idem Violet st. 0.237; KATWIÓJK AAN DEN RIJN 2 4, waspeen per kist AI 750—1080, An 260 —870. BI 1150—1740. Bil 910—1090, Cl 990—1190, CM 610—1070; andijvie 72—120; peterselie 4143: sla 32; spi nazie 103—112; radijs 61. Aanvoer waspeen 200.000 kg.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10