LEIDSCH DAGBLAD Zes ton buit bij overval op giro crïg]® GOP® Meer greep op de krijgsmacht r< flmirep'WI Paragnosten „onderzoeken" kruispunten vandaag Vlucht in speedboot door de grachten hoofdstad Jongetje aan griep overleden HONDEN-LIJNEN EN HALSBANDEN alles Oud-premier Tanaka ontkent betrokkenheid in Lockheed-kwestie (HRISPIJN CARAVANBEDRIJF B.V. VRIJDAG 2 APRIL 1976 OPGERICHT I MAART I860 34900 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W OU BRUGGEB EDEGRAVEN Spookt het op de weg? Om een antwoord te krügen op die vraag hebben gistermiddag de pa ragnosten Gerard Croiset uit Utrecht en W. Tholen uit Nunspeet op verzoek van Veilig Verkeer Ne derland (WN) een onderzoek in gesteld by twee overzichteiyke kruisingen in Woubrugge en Bode graven, waar veel verkeersongeluk ken gebeuren. „Wy hebben de processen-verbaal van die ongeluikken onderzocht, en dan lees Je: aandacht niet by de weg gehad, macht over het stuur verlo ren, onvoldoende opgelet. Wy wil len weten hoe dat komt. Ligt het aan de vormgeving van die kruis punten of zyn er andere dingen in het spel?", verklaarde gisteravond V VN -woordvoerder B. J. Wouden berg. De beide paragnosten hebben ver scheidene keren over de kruisingen gelopen. Op de kruising ryksweg 11 (Leiden-Bodegraven) met de Goud- seweg in Bodegraven bekend als „de omleidingsweg" voelde para gnost Tholen een emotionele angst. „Op de kruising van de Herenweg 'tussen Alphen en Leimuiden) met de kruisweg in Woubrugge, had ik dat nauweiyks". Op de Woubrugse kruising hebben beide paragnosten sterke span ningsvelden gevoeld. Ze hebben sto ringzones gemerkt die mensen hun geesteiyke vermogens zouden doen wegzinken, aldus Woudenberg. Croiset heeft Woubrugges burge meester D. Brouwer de Koning ge vraagd op een punt ten noord-oos ten van de kruising een paaltje te laten slaan, dat zijns inziens een discontinuering van het storings- gebied zal veroorzaken. De Wou brugse burgemeester heeft toege zegd dat het paaltje er zal komen. Paragnost Tholen verklaarde desge vraagd dat op de kruising in Wou brugge nog meer ongelukken zullen gebeuren als de kruising niet wordt veranderd. De weg moet worden verbreed, er moet een fietspad ko men en verkeerslichten, aldus Tho len. Op de vraag hoe hy tot die conclusies was gekomen zei hy: „Dat zeggen myn emoties". Vol gens burgemeester Brouwer de Ko ning van Woubrugge heeft de heer Het is nog nooit voorgekomen dat para-psychologie bij onderzoeken in het verkeer is gebruikt. Croiset en Tholen hebben tot dusver gratis aan het onderzoek meegewerkt. De kruisingen in Woubrugge en Bode graven zyn volgens de heer Wou denberg uitgekozen omdat ze repre sentatief zyn voor wat het WN wil onderzoeken. De resultaten van deze proefneming zal het WN in het eerstvolgende nummer van zyn maandblad publiceren. AMSTERDAM (ANP) Vermoedelijk drie of vier man hebben vanochtend, gewapend met stenguns, een roofoverval gepleegd op het hoofdkantoor van de gemeente-giro aan het Singel in Amsterdam. De buit bedroeg volgens de politie ongeveer 600.000 gulden. Na de overval namen de mannen in een speedboot de vlucht. Al schietend raceden ze door de grachten naar het IJ, richting Noordzeeka naai. De speedboot werd even voor negen uur in de Mercuriushaven gemeerd. Daar stapten de daders in een blauwe Volvo en verdwe nen in de richting van de Coentunnel. De overvallers, die donkere brillen kanaal een recherchewagen van de traal Station de achtervolging in. 30 PAGINA'S De speedboot waarin de overvallers verdwenen werd later leeg teruggevonden in de Mercuriusha ven. De daders van de overval op het girokantoor in Amsterdam bleken in een Volvo richtinq Coentunnel te zijn gevlucht. DEN HAAG (SP) Meer greep van d° politieke top op de krijgsmacht als geheel en minder gescheiden opere ren van leger, marine en luchtmacht. Dat zyn de uitgangspunten voor een reorganisatie van de defensietop die minister Vredeling in principe heeft goedgekeurd. Met de reorganisatie wordt al zacht jes begonnen, hoewel nog met de mi litaire- en burgerbelangenverenigin gen wordt overlegd en ook de minis ter van Binnenlandse Zaken zyn oor deel nog moet geven. De belangrijkste wyzigingen aan de top betekenen de benoeming van een chef defensiestaf en chefs van de centrale directies personeel, materieel, economie en financiën. Zonnige perioden De basis voor de komende reorgani satie werd gelegd in de defensienota '74. Een stuurgroep onder leiding van secretaris-generaal drs. Peynenburg heeft de plannen uitgewerkt. ARNHEM (ANP) De griepepide mie heeft een slachtoffer geëist. Een driejarig jongetje uit Arnhem overleed gisteren. De doodsoorzaak kwam aan het licht omdat de huis arts liever geen verklaring van over lijden wilde afgeven, waarop door een arts van de GG en GD uit Arnhem een doodsschouw werd verricht, waaruit bleek dat het jongetje aan dc griep was overleden. Het aantal griepgevallen blijft lande lijk gezien nog steeds toenemen al is er in de grote steden en in de zui- delyke provincies een daling gecon stateerd. zoals ze behoren te zyn: solide, sterk veilige sluitingen aangepast aan de hond kleuren, om te kiezen voor de stad; kort voor buiten; lang. droegen, stapten omstreeks tien negen het kantoor binnen. Terwyl één van hen by de deur bleef staan gingen twee anderen de hal binnen, losten volgens een politiewoordvoer der een tiental schoten en lieten in goed Nederlands weten dat het om een overval ging. Zy waren vermoe delijk gewapend met een machine pistool en een gewoon pistool. Eén van de daders zou over de balie zyn gesprongen en een meegebrachte zak met geld hebben gevuld. Uit raam Zy vluchtten daarna naar buiten, waar opnieuw enige schoten werden gelost, waarschyniyk om het publiek op een afstand te houden. Het drie tal sprong in de speedboot, waarvan de motor aanvankelyk niet wilde starten. By de schietparty raakte niemand gewond. Wel moest een vrouweiyk personeelslid van het giro kantoor naar een ziekenhuis worden gebracht. Zy was in paniek uit een raam van de eerste etage naar bene den gesprongen en maakte daarby een val van circa drie meter. De Mercedes waarmee de daders waren komen aanryden en die zij op het Singel achterlieten, biykt gisteren in Amersfoort te zyn gestolen. Opperwachtmeester A. W. Roukens van de rykspolitie te water verklaar de vanochtend dat hy de speedboot met een snelheid van circa 40 kilo meter het IJ zag opschieten juist op het moment dat over de radio de melding binnenkwam van de overval en de ontvluchting in de speedboot. Ogenblikkelijk gaf hy twee man opdracht de achtervolging in te zet ten, maar het duurde enkele minuten voor zij de eigen speedboot hadden gestart en losgemaakt. Intussen wa ren de overvallers al uit het gezicht verdwenen. Zaandam Opper Roukens had inmiddels de rykspolitie in Zaandam gewaar schuwd, die meteen een boot het Noordzeekanaal opzond om de over vallers tegemoet te varen. Ook zette langs de zuidkant van het Noordzee- i Ambassadeur Romanow van de Sow jet-Unie (foto) werd gisteren bij minister Van der Stoel van Buitenlandse Za ken geroepen. HU kreeg te horen, dat twee Russen we gens spionage-activiteiten ons land moeten verlaten. PAGINA T 1 „Engeland moet nu maar eens winnen". PAGINA 5 Willem van Hanegem neemt het weer eens niet. PAGINA 15 Over psalm 119, een uitsmij ter en een borrelglas. PAGINA 19 1 Tuinmeubel Show i het spoor echter byster. Het was een patrouilleboot van de alom aanwezige gemeentelijke haven- pprcfp TVI Q Q I dienst, die de politie een handje ÖUi CC15LC IlJLclCll hielp. De bemanning van deze pa trouilleboot meldde dat de speedboot h/a/tt a t rmm van de overvallers de Mercuriusha- Vf ff /J /Si ven is was gevaren. Toen ryks- en Ol/ULllJlJ I gemeentepolitie daar arriveerden dob berde de boot er inderdaad leeg. De overvallers waren richting Coen tunnel verdwenen. „We zullen niet verbaasd zyn". al dus opper Roukens, „als blykt dat de boot ergens gesignaleerd staat als ge stolen". Flinke buit WETHOUDER OEGSTGEEST OEGSTGEEST Dr. O. C. van Belle wordt de eerste socialistische wethouder in het Oegstgeester col lege. Van Belle, nu nog raadslid voor de PvdA in de fractie Zonnige perloden i het zuidoosten. maan op: 7.3» uur. onder: 23.25 Hoogwater te Katwyk te 5.18 aai 17.34 uur; lauguater te 1.16 uor Nieuwe RUn 50. Telef. (071) 120824 tafels stoelen TV-kasten bankstellen j slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek Jg, Oisterwijk ToonzaalBerkel (Z.H.). I Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/mza 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Veertig man bij Baai in Alphen voor keusontslag of verhuizen ALPHEN AAN DEN RIJN Veertig tot vyftig personeelsleden van Baai in Alphen aan den Ryn staan deze zomer voor de moeilyke keus: ver huizen naar Andelst in de Betuiwe of ander werk zoeken. Dit als gevolg van het besluit om de produktie-afdeling van het bedryf op de helft van dit Jaar naar de machi nefabriek LEBO in Andelst over te brengen. De fabriek daar zal binnen kort worden uitgebreid. De commerciële activiteiten van het bedryf zullen wel van Alphen uit wor den verzorgd. In totaal werken er by Baai zo'n zeventig man. Verwacht wordt, dat twintig tot dertig van hen in Alphen kunnen blyven wer ken. Er zyn by deze reorganisatie volgens de directie geen ontslagen te verwachten. Goedbetaald werk met doorgroei mogelijkheden Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een interessante baan in een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden HOOGOVENS UMUIDEN l Hoogovens behoort tot J V c het ESTEL-concern J zienlyke buit moeten hebben be- Oegstgeest, trad enkele maanden ge machtigd. Zy grepen vele stapels leden al af als fractievoorzitter. Van bankbiljetten uit de kassen, maar morgen bevestigde hyzelf de geruch- ook uit een brandkast en verdwenen ten dat hy de plaats van wethouder met minstens één plastic vuilniszak Temminck (WD) zal innemen. Tem- vol naar buiten. Sommige getuigen minck wordt 6 april geïnstalleerd als spreken van twee zakken. Zekerheid burgemeester van Rhoon. was daarover vanochtend nog niet te Binnen het Oegstgeester college verkrygen. heelt men overeenstemming bereikt over de plannen, om ook in Oegst- By het girokantoor zelf had het geest te komen tot een afspiegelings uitrekenen van de schade nogal wat college. Over de taakverdeling van de voeten in de aarde, omdat het geld wethouders was vanmorgen nog op verschillende punten is weggegrist, niets bekend. TOKIO (Reuter) De Japanse voorzichtig" zyn met commentaar op oud-premier Kakoei Tanaka, wiens de belangrijke kwesties. „Maar onder naam in geruchten genoemd is in de huidige omstandigheden ben ik tot verband met de Lockheed-zaak, heeft de slotsom gekomen dat dit stand- vandaag een lang stilzwygen verbro- punt niet alleen nadelig zou zyn voor ken en heftig ontkend ooit iets met myn politieke verantwoordelykheid, de zaak te maken te hebben gehad, maar ook voor uw politieke activiteit Tanaka leidt de grootste vleugel in de toekomst", van de regerende liberaal-democra- Tanaka moest in december 1974 af- tische party. Hy zei tegen zyn parle- treden na beschuldigingen inzake mentsleden dat de Lockheed-zaak zijn financiële handelingen. Hy zei de geruchten over de Lockh eed-kwestie te betreuren en voegde eraan toe dat die onmo- geiyk stuk voor stuk kunnen worden ontzenuwd. ,Jk meen dat de waar heid tenslotte aan het licht zal komen". Komt u eens kijken in de Groenoordhal naar een gedeelte van onze toer- en stacaravans, en laat u volledig inlichten. Diverse speciale beursprljzen. Rijndijk 123 Leiden Tel. 071—764256 V0LTAIRES UITGEBREIDE KOLLEKTIE RUNDLEDEREN VOLTAIRES "ENTRESOL" Nieuwe Rijn 23, Leiden (boek Burgetewg) Tel. 071-122145.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1