'We hopen als Voorhouters te worden aanvaard' MENSELIJKHEID VER TE ZOEKEN Nieuwe burgemeester Van de Wouw: Grondig onderzoek f PAGEN/ 4 DONDERDAG 1 APRIL 1976 VOORHOUT „Me presenteren Welnee.dat zal ik zeker niet doen. Ik kom gewoon. Eén wens hebben mijn vrouw, ik en de kinderen wel: dat is, dat ons gezinnetje als échte Voorhouters zal worden geaccepteerd". Door Jan Westerlaken Foto Jan Holvast Stilte. Voorhouts nieuwe burge meester aVn de Wouw haalt zijn onafscheidelijke pyp, zoals hy zelf zegt, tevoorschijn. Geniet zichtbaar van de rook. Zegt: „Ze mogen me alles verbieden, als ze maar van m'n pijp afblijven". Eén keer is hij in Voorhout ge weest. Heeft hij zich al een beeld van het dorp kunnen vormen? Van de Wouw, een vlot prater, die recht op z'n doel afgaat en niet één keer draalt met 'n antwoord, zegt: „Zowel op my als op m'n vrouw is Voorhout positief overgekomen. Als mijn vrouw in Zoetermeer had wil len blijven wonen, dan had ik niet gesolliciteerd. Bovendien kunnen we nu nog, voor wat de kinderen betreft zonder enig risico verhuizen. Eén van hen heeft wel gezegd: waarom word je geen burgemeester in Zoe termeer? Waarop de jongste reageer de met: "Ach joh, die zit er toch nog!" Aanpassingsmoeilijkheden zullen dus geen rol van betekenis gaan spe len nu het grootschalige Zoetermeer wordt verruild voor het dorpskarak ter van Voorhout? Van de Wouw, zuigend aan z'n pijp: „Ach, je moet in andere verhoudin gen gaan denken. Ondanks dat blijft het natuurlijk wel vakgericht. Een weg van een ton in Voorhout kan voor dit dorp van net zoveel belang zijn als een verbinding van tien mil joen gulden in Zoetermeer". Zeker is in ieder geval wel, dat burgemeester Van de Wouw niet rondloopt met een ''groeisyndroom". "Bovendien", beweert hij, "moet ik me houden aan uitspraken van de gemeenteraad. En die heeft bepaald, dat Voorhout niet mag groeien. Ik zal me beperken tot wat de raad wil. Dat standpunt zal ik uitdragen". Er is aan de rand vanhet dorp een bouwlokatie geprojecteerd. Ook in de Verstcdelijkingsnota wordt daar aandacht aan besteed. Van de Wouw: „Tja, Je kunt na tuurlijk altijd worden geconfronteerd met iets dat van bovenaf wordt opge legd. Daar moet je mee leren leven...." In ieder geval, zo stelt de jeugdige burgervader (hij is pas vijfendertig jaar) mag Voorhout van hem ver wachten, dat hij z'n best zal doen met het verdedigen van de belan gen van het dorp. Hij verwacht, dat er een heleboel werk op hem ligt te wachten waar wel het één en ander van te maken valt. Ondanks zijn jeugdige leeftijd krijgt hij een niet al te kleine ge meente (7000 inwoners). Denkt hij aan een "carrière"? "Nee, nee", roept hij snel uit. Vervolgens: "Ik laat de ontwikke lingen gewoon op me af komen. Dat deed ik al toen ik nog achter de lo ketten bij de Eindhovense PTT zat". ^Voegt eraan toe, dat hij nu zes jaar geleden full-time wethouder is geweest en wel eens wat anders wil. Vertelt, dat dit niet z'n eerste solli citatie is maar weigert plaatsna men te noemen van gemeenten waar vacatures waren. Hij heeft echter nooit overwogen terug te gaan naar Brabant, de provincie waar hij werd geboren. Zegt hier over: "Dat hoeft tooh niet. Ik werk nu tien jaar in het westen en dat bevalt me best. Waarom zal ik dan gaan veranderen"? In Zoetermeer wordt wel eens ge zegd, dat hij bekend staat als een doordouwer van z'n eigen ideeën. Van de Wouw enigszins geïrri teerd: "Nee, dat is onjuist. Als ik 'n voorsbei moet verdedigen, dat de steun heeft van burgemeester en wethouders, ga ik echt niet bij de eerste windvlaag omver. Als er een gedegen plan ligt moet het hard waaien wil ik omgaan. .Maar ik ben beslist niet blind voor goede argu menten". Weemoed In wat voor stemming verlaat hij straks Zoetermeer? 'Er blijft toch wel een stuk van jezelf achter", peinst Van de Wouw. 'Tk ga, hoe kan het ook anders, ze ker met enige weemoed. Maar ik be gin toch ook wel graag in m'n j nieuwe omgeving. Daarnaast hoop ik mijn werk te kunnen blijven combineren met de taak van vader en echtgenoot". Wat zal hij in Voorhout nóóit doen? Van de Wouw zonder enig naden ken: 'Ik heb geleerd hoe belangrijk het is om inwoners zo vroeg moge lijk te betrekken bij gemeentelijke plannen. Vooral als ze mensen dui delijk raken. Dit is een zaak, die bij mij altijd op de eerste plaats blijft staan. Op het moment, dat je over een plan denkt, moet je direct met de betrokkenen om tafel gaan zit ten om een pat-stelling te voorko men. Confrontatie met keiharde plannen wordt niet gewaardeerd. Maar als de bevolking een plan heeft moet ze ook de gemeente erbij betrekken. Vaak gebeurt het, dat iets technisch volstrekt onmogelijk is. En daar kun je dan beter vroeg tijdig van op de hoogte zijn dan wanneer er iets in een gevorderd stadium is. Dan krijg je vaak te ho ren, dat een gemeente dwars gaat liggen terwijl dat helemaal niet het Hoe reageerde zijn vroi van de benoeming kennis r Het enige dat ze zei v Joh, gefeliciteerd". Het gezin Van de Wouw: v.l.n.r. vader, zoon Richard (11), 5000 Katwijkers aangesloten op kabel-TY KATWIJK De familie T. H. antenne inrichting. Gistermid- van de Marei uit de Leliestraat 3 dag werd deze mijlpaal gevierd in het Molenblok in Katwijk aan ten huize van de familie Van de den Rijn is het vijfduizendste Marei. Tijdens een feestelijke bij- Katwijkse gezin dat is aangeslo- eenkomst waarbij burgemees- ten op de plaatselijke centrale ter mr. C. A. Bos. wethouder drs. J. Bergman, de directies van Ge meentebedrijven en van de aan nemer die het werk uitvoert en tot slot de werkgroep kabel-tv Katwijk aanwezig waren kreeg de familie diverse geschenken overhandigd. Van de aannemer, Van den Berg uit Zwammerdam, kreeg zij een kleurentelevisie en van de Gemeentebedrijven Kat wijk een jaar gratis tv-kijken plus de snoeren die nodig zijn om de tv op het kabelsysteem aan te sluiten. Het blij-verraste gezin nam de geschenken dankbaar Voor serie inbraken Voeger uit Alphen krijgt 5 maanden celstraf DEN HAAG 'ALPHEN Het Haagse Gerechtshof heeft een éénentwintig jarige voeger uit Alphen aan den Ryn veroordeeld' tot een gevangenisstraf van vijf maanden. De man moet deze straf uitzitten voor het plegen van een serie diefstallen en inbraken. In eerste instantie was de Alphense voeger door de rechtbank by verstek veroordeeld tot drie maanden celstraf. De verdachte pleegde in zyn woon plaats inbraken in woningen aan de Grüpensteinstraat en aan de Prins Hendrikstraat. De buit hier was niet groot. Maar de Alphenaar was al eens eerder veroordeeld. Volgens het Gerechtshof heeft de sterke drank in het leven van de voe ger „een kwade rol" gespeeld. „Maar dat is nu veranderd", zo deelde de Alpnenaar de rechter mee. In Katwijk Nieuwe kerk en grafkelderhek staan op de monumentenlijst KATWIJK Het ministerie van CRM heeft twee objecten in Kat wijk op de aanvullende ontwerp- lijst van beschermde monumenten geplaatst. De twee zijn: de Her vormde "Nieuwe Kerk" aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee en het uit 1758 daterende hek dat toe gang geeft tot de grafkelder van de familie van Baron van Wassenaer. Dit hek is te vinden aan de oostkant van de Hervormde "Dorpskerk" aan de Kerklaan te Katwijk aan den Rijn. De uit 1886 stammende Nieu we Kerk naar een ontwerp van de architect H. J. Jesse is van neo-re- naissance-stijl. Van deze kruiskerk worden in het rapport over de grote kunsthistorische waarde van bei- be objecten de volgende zaken met name genoemd: de preekstoel, de stoelen en banken van de kerk en do lichtkronen. Het hek kan als "monument" worden aange duid met name vanwege de gebeeld houwde leeuwen die erin zijn ver werkt, aldus deelt het rapport Van iedere gemeente in Neder land zal over enkele jaren een de finitieve lijst worden gemaakt van de monumenten die daar zijn te vinden. In afwachting en ter voor bereiding daarvan is een ontwerp- lijst gemaakt, ook in Katwijk. De aanvullende lijst is bedoeld om za ken die men bij de ontwerplijst is vergeten alsnog op te nemen. De gemeenten hebben een grote stem bij het bepalen wat er op de aan vullende lijst wordt geplaatst. Brandstichter hielp zelf met blussen NOORDWIJK De Noord wilkse recherche heeft een 28-jarige grond werker aangehouden, die er van ver dacht wordt ongeveer twee weken geleden brand te hebben gesticht in eon bollenschuur aan de Molenstraat. De brand werd ontdekt door een alleenstaande vrouw, die de zolder van de schuur als woning in gebruik had en 's nachts omstreeks twee uur wakker werd van het geknetter van de vlammen. In het benedengedeelte van de schuur bleek een hoeveelheid daar opgeslagen stro in brand te staan. De eigenaar van het pand, gehol pen door omwonenden en voorbij gangers slaagden er in het vuur met emmers water te doven. Dat aan de brand een luchtje zat werd al gauw duidelijk, omdat er op een al even onverklaarbare wijze brand bleek te zijn'ontstaan in een achter de schuur gestald volkswagen busje. Np nauwgezet speurwerk kregen de rechercheurs verdenking tegen de grondwerker, die zich in de nacht van de brand opmerkelijk had uitgesloofd bii het blussingswerk. Bij zijn verhoor bekende hij na cafébezoek de brand in de bollen schuur te hebben gesticht en ook de papieren, welke hy in de auto aantrof te hebben aangestoken. Hij verklaart impulsief tot zyn daden te zyn geko men, zonder enig motief. De totaal aangerichte schade wordt geraamd op ongeveer f 4500.- Politie deelde geen bon, maar wijn uit ZOETERMEER Paniek gistermiddag bij een vijl tal fotografen. Zij hadden hun auto's geparkeerd voor het huis van de familie Van de Wouw aan de Zoetermeerse Westergo. Maar voor deze straat geldt een parkeerver bod. Toen er dan ook een politiewagen voor de woning stopte repte Voorhouts nieu we burgemeester, gevolgd door de fotografen zich ijlings naar buiten. De angst voor een boete was echter niet nodig. De twee agenten kwamen hun wethouder een cadeautje brengen: twee flessen wijn in een houten kistje. Voor alle zekerheid hadden zij bovenop het dek sel een blaaspijpje geplakt. Overleden na ongeval KATWIJK De 37-Jarjge me vrouw F. Glasbergen-van Delft uit de Boshuysenstraat is gisteren over leden aan de verwondingen, die zij opliep bij een ongeval op de krui sing Zeeweg/Lyceumpad. Toen de Katwijkse hier overstak met haar brommer werd ze door een automo bilist aangereden. De politie staat voor de vraag ^rie er door rood stop licht is gereden. Zij zoekt dan ook getuigen van het ongeluk. Bekend is in ieder geval dat er by de oversteekplaats 'n brui ne Daf stil stond. De politie sluit de mogelijkheid niet uit, dat bestuurder van deze auto getuige is geweest van de aanrijding. Hij is echter doorge reden. Met hem wil de politie in contact komen: telefoon 01718-14041. Marokkaan het land uit gezet ALPHEN AAN DEN RIJN „Het recht moet zegevieren, maar de menselijkheid is ver vergunning waarschijnlijk „0k wei rn i i ai i voor hem verlengd. Maar ook wel be te zoeken ZLo oordelen Leen en tlly van der Wel over de uitwijzing door de Alphense grijpelijk". zo vinden Leen en Elly politie afgelopen zondag van de Marokkaan Abdelkader Ben Chaïb Haiuadi. Op alle mo- ^aa"rfnerdeW^an ^ezrl^"e,r^.. barbij gelijke manieren hebben ze het afgelopen weekend proberen te voorkomen dat die uitwij- vragen ze zich bovendien af of Ab- zing zondag zou geschieden. Al wat ze vroegen was minimaal één dag uitstel, tot en met op^elioagte'w™" mc>2ellJltl,eui maandag, opdat het geval van de Marokkaan op het ministerie van justitie nog eens nadet de zaak overleg voerde met en zich gesteund wist door de hoofd-afdeling vreemdelingen- tacten met de psychiater gelegd en verkeer en grensbewaking van het ministerie van justitie, bleef onvermiddellijk. Abdelkader werd zondag op het maals zij opgemèrkt dat die lenging heden plus dat ontslag gooiden hem J* i evenwicht, dat hij weken Leer, i i Elly volkomen apathisch in i der Wel die uit- heid had gesproken) moest hij het Totdat zijn collega'f zetting op zondag proberen te komen. Partijgenoten-kamerleden schakelden ze in bij hun pogingen om minimaal die dag vertraging te bereiken. Abdelkader, de afgedank te Marokkaanse gastarbeider moest echter het land uit, omdat hij ning. Terwijl hij, daarvan zijn Leen en Elly van der Wel overtuigd, ver lenging van die verblijfsvergunning ook wel zou hebben gekregen als hy gewoon de waarheid had ver teld. Staande voet Abdelkader was namelijk door omstandigheden buiten zijn schuld werkloos geraakt en liep dus in de WW op het moment dat zijn ver gunning moest worden verlengd, 'n Buitenlandse arbeider in dié om standigheden kan echter best voor verlenging in aanmerking n, dat gaf ook de bij de uitwij zing betrokken Alphense politie functionaris wel toe. Maar Ab delkader had uit onbekendheid met die mogelijkheid en uit angst dat land uit. Op staande voet. In het weekend. Leen en Elly len het verhaal van Abdelkader. "Acht jaar geleden kwam hij naar Nederland, omdat we hem nodig hadden voor karweien als we's Neder land - een beetje vertrouwen in hadden van dit feit der Wel vertel- in kennis stelden. Die slaagde erin de man naar een dokter te krijgen en deze zorgde voor doorsturing naar een psychiater". «JRB vakantie naar Marokko, "bed lag* 9mdat ook daar vandaan 'band met zijn toestand niet tijdig kon terugkeren, voor zover Leen en Elly van der Wel bekend was hij ook in zijn eigen land onder doktersbe handeling verbeurde hij op zeker (moment zijn recht op ziekenuitke- ring (Abdelkader was inmiddels over- geheveld naar de ziektewet). Maar Kort voordat hij daar belandde volgens Leen van der Wel heeft de kwam de vreemdelingenpolitie vol- Marokkaan in elk geval nog recht gens Leen en Elly van der Wel bij op een uitkering voor 2V* maand, het minimum-loon, of misschien wel Abdelkader. omdat diens verblijfsver- uitgaande van het minimumloon minder. Totdat zijn baas hem gunning moest worden verlengd. Uit. zo'n f2.500,-. Leen van der Wel: "Dat nodig had angst voor uitzetting verzweeg hij hebben ze me vorige week bij de be- dat hij werkloos was en vertelde, dat drijfsverenging nog verzekerd, maar hij nog steeds kippen slachtte. ze hébben nog niet kunnen uitkeren "Stom. Als WW-er was die verblijfs- omdat ze zijn adres niet wisten". Dat laatste werkje deed hij in april 1975 niet en hem ontsloeg. Kort daarvoor was hij bovendien in persoonlijke moei lijkheden geraakt en die moeilijk- Dat betrof dan een adres ergens in Nederland, waar Abdelkader inmid dels weer naar was teruggekeerd, een week of wat geleden. In Alphen dook hij op 25 maart weer op. waar hij zyn oude makkers weer opzocht en ook ging slapen in z'n vroegere pen sion. Zonder daarvan overigens de pensionhouder in kennis te stellen. Toen die vrijdag zijn niet-ingeschre- ven gast bemerkte stelde hij de poli tie daarvan in kennis die Abdelkader oppikte en vervolgens uitviste dat de Marokkaan op 9 mei van het vorig Jaar had gelogen bij de verlenging van zijn verblijfsvergunning. Leen en Elly van der Wel: "En dat was voldoende om hem uit te wijzen. Er werd geen rekèning ge houden met z'n geestelijke toestand in die periode. Er werd geen reke^ ning gehouden met het feit dat hij nog geld van de bedrijfsvereniging tegoed heeft en dus niet zonder middelén was Er werd ook geen rekening gehouden met z'n nog al tijd labiele geestelijke toestand". Zaterdagavond hoorde het Al phense echtpaar van dit geval en ook hoorden ze dat Abdelkader zondag al over de grens zou worden gezet. Ze belden de burgemeester van Alphen, mr. R. M. Gallas en ALPHEN AAN DEN RIJN "De Marokkaan had een verblijfsvergun ning. die op grond van valse voor wendsels was verlengd. Bovendien beschikte hij niet over middelen, en had hij geen vaste verblijfplaats. Stuk voor stuk redenen voor uitzet ting. We hebben de hele zaak be sproken met het Ministerie van Ju stitie en dat deelde onze inzichten' aldus de Alphense politie. REACTIE ALPHENSE POLITIE hij Nederland zou worden uitgezet Alphense politie Volgens de woordvoerder van de heeft, kregen i litie door die bedrijfsvereniging sterk in twijfel getrokken. "Het is zeer du bieus, of hij op dat geld wel recht j i de bedrijfsver- Volgens Leen ook de bedrijfsvereniging bedrogen. Hij was naar Marokko maar moest op 1 oktober van het vorig jaar te- zijn. Hij kwam pas op 13 maart". gelogen tegenover de politie zegd, dat hij nog werk had. En om- da t zo zijn vergunning op valse recht op voorwendsels was verlengd (nog- er.iging te horen", aldus de politie. had de Marokkaan nog recht op uit- de Marokkaan aan alle kanten De politie-woordvoerder: "De man kering van ziekengeld tot de ge- •r terdege bekeken. Het eventuele heeft de zaak beduveld. Eerst op 9 noemde datum van 1 oktober. Om- uitkering door de be- mti door te liegen, later heeft hij dat hy zich op die datum niet meld de gold vanaf toen geen uitkering Waarom de haast by de uitzetting? De Alphense politie wil van haast niet horen. "De zaak is grondig on derzocht. Echt, als we een gaatje zien, springen we op de bres voor die mensen. Helpen we ze, hetgeen in het verleden weieens moeilijkheden heeft opgeleverd. Maar er is een bepaalde grens." En het recht op beroep? "Hij mag altijd nog beroep doen in he: land van herkomst" aldus de po litie. vroegen hem te bemiddelen. Ze bel den hun partygenoot-kamerlid Kosto (PvdA) met het verzoek te bemiddelen. Ze probeerden zelf de betrokken politie-ambtenaar te be wegen tot minimaal één dag uitstel. Vergeefs. "Het feit van de valse verklaring telde. Verder niets". Waarom wilden Leen en Elly van der Wel een dag uitstel? "Volgens ons kun je tegen zo'n uitwijzing be roep aantekenen. By het minis terie van Justitie. Maar daar werkt op zaterdag en zondag natuurlijk niemand, dat is in het weekend ge sloten. Met een dag uitstel hadden we misschien nog iets kunnen be reiken. Hadden de achtergronden nog bestudeerd kunnen worden". Leen en Elly van der Wel had den gehoopt, dat Abdelkader I dan misschien niet het land zou zijn uitgezet, maar ook met een dag of beter een paar dagen uitstel (zou den ze al blij zijn geweest. ''Abdelkader had dan zijn zaken kunnen regelen. Hij had kunnen beschikken over de uitkering waar op hij nog recht heeft en zelf het vliegtuig naar Marokko kunnen be talen. Nu is hij zonder geld op het vliegtuig naar Casablanca gezet, 'n enkeltje op staatskosten. Casablan ca. dat nog zevenhonderd kilometer van z'n huls ligt en waar hij de mensen niet verstaat, ook al is het een Marokkaanse stad. Omdat er m Marokko wel zo'n vijf talen worden gesproken. Wie weet, en mogelijk zullen we dat nooit te weten komen, hoe het hem verder vergaan is. Het geld waar hij nog recht op heeft kan naar z'n huis gestuurd worden als we van vrienden van hem die nu nog op vakantie in Marokko zijn adres krijgen. Maar of hij het zelf nog ooit krijgt? En dan te beden ken dat alles misschien voorkomen had kunnen worden als de Alphen se politie een dag had willen wach ten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4