Reagan trekt fel van leer Tegen Ford en Kissinger Elke rol- beperking Vrije-tijdsbeurs in de Leidse Groenoordhal moet weg" LEZERS SCHRIJVEN Geref. band met Vrije Universiteit blijft DONDERDAG 1 APRIL 1976 PAGINA 21 Emancipatie commissie LOS ANGELES (AP) Ronald Reagan heeft gister avond verklaard dat hij „niet wenst te leven in een wereld waar de Sowjet-Unie nummer een is". Volgens Reagan heeft minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger gezegd dat zijn taak was te onderhandelen opdat de Verenigde Staten een aanvaardbare tweede plaats in de wereld zouden blijven innemen. Kissingers. topmedewerker op Buitenlandse Zaken, Lawrence Eagleburger, heeft onmiddellijk verklaard dat de woorden die Rea gan Kissinger in de mond had ge legd nooit door hem gebruikt zijn. Het citaat was "onjuist en volle dig onverantwoord", aldus Eagle burger. "Het is volledig verzonnen". Reagan sprak een in heel de Ver enigde Staten uitgezonden rede uit voor de televisie. Hij gaf aan wat zijns inziens de belangrijkste pun ten zijn in de verkiezingscampagne voor het presidentschap, waarin Reagan de tegenstander is van pre sident Ford in de strijd om de Re publikeinse nominatie. Hij sprak in de rede van een half uur voornamelijk over het buiten lands beleid en de nationale defen sie. In dat verband zei Reagan: "Wij Omvangrijke partijen drugs onderschept ROTTERDAM (ANP) Aan boord van het Turkse vrachtschip Mayiis heeft de douane-recherche uit Rot terdam gistermiddag nog eens 600 kg hasjiesj met een waarde van meer dan een miljoen gulden ge vonden. In de nacht van dinsdag op woens dag vond de recherche, na getipt te zijn, een zelfde hoeveelheid hasj in een bestelauto. Deze werd aange houden aan de Merwehaven in Rot terdam, waar de Mayis ligt afge meerd. Na deze vangst gingen de politie en de douane-recherche het Turkse schip grondig doorzoeken. Kort voor de. vondst in de bestel auto onderschepte de politie op de Nieuwe Binnenweg een auto. waarin vier kg heroïne was verborgen. Het was de belangrijkste heroïnevangst die de politie ooit had gedaan: waar de ongeveer 400.000. In verband met de hasj en hero- tnevondst arresteerde de politie tien Turken, Perken en Pakistani. dienen ons af te vragen of er iemand is die onze vrijheid weg geeft. Dr. Kissinger, zo wordt ver klaard, heeft gezegd dat hij de Ver enigde Staten ziet als Athene en de Sowjet-Unie als Sparta. "De da gen van de Verenigde Staten zijn voorbij, die van de Sowjet-Unie ge komenhij zou hieraan hebben toegevoegd:Mijn taak als mi nister van Buitenlandse Zaken is te onderhandelen opdat wij de beste tweede plaats krijgen die mogelijk is". Reagan zei niet aan welke bron hij het citaat ontleende. Reagan verklaarde voorts dat het buitenlandse beleed van Ford en Kissinger terzake Angola en Cuba een wankel beleid was geweest. Hij viel b.z. functionaris Hel mut Sinnenfeldt aan, die, zo impli ceerde hij, had verklaard dat lan den die tot het Sowjet/blok behoren liever him aanspraken op nationale souvereiniteit moeten opgeven dan een nieuwe wereldoorlog riskeren. "Met andere woorden, de slaven dienen hun lot te aanvaarden", al dus Reagan. Hij voegde hieraan toe dat de Amerikanen deze opvatting nooit zouden accepteren. De vrede, aldus de oud gouver neur van Californië, wordt niet be reikt door zwakheid of terugtrek ken, zij wordt bereikt door het her stel van de Amerikaanse militaire superioriteit". Dertig jaar De 21-jarige Patrick Joseph Thompson uit Tullydonnell in Noord-I erland is gisteravond in Belfast veroordeeld tot maximaal 30 jaar gevangenisstraf wegens moord op vier Britse soldaten met een' bom met afstandsbediening. De synode van de Geref. Ker ken in Nederland zal op 25 en zo nodig ook op 26 mei een speciale vergadering houden over het pro gramma ter bestrijding van het ra cisme, van, de Wereldraad van Ker ken. Dat deelde de synodevoorzitter, ds. C. Mak, deze week mee bij de opening van de vergadering in Lunteren. Tot de onderwerpen waarmee de synode zich dinsdag bezig hield gisteren werd uitvoerig gesproken over de Vrije Universiteit (zie elders in deze krant) behoorde de rela tie met de Interkerkelijke Omroep- stichting (IKON). Sommige syno deleden noemden vooral de rubriek "Kenmerk" omstreden, omdat al lerlei problemen vaak eenzijdig worden belicht. Anderen meenden dat de IKON juist geprezen moet worden, omdat zij blijft hameren op verdrukking en ander onrecht in de wereld. "Kenmerk" geeft voorlichting van de beste soort, waar gemeenten gebruik van kun nen maken, aldus deze synodele den. Studenten aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit hebben de gereformeerde synode in Lunteren een brief gestuurd waarin zij het synodebesluit inzake dr. H. Wiersinga (bepaalde opvat tingen van deze studentenpredikant over de verzoeningsleer werden "ontoelaatbaar" verklaard) onzorg vuldig noemen. Zij zeggen dat dr. Wiersinga door dit besluit mond dood is gemaakt. Als gevolg van dit besluit wordt hij nu bestempeld als onrechtzinnig en onbetrouwbaar, menen de studenten, die een beroep doen op de synode om dit on derwerp en de mens daarachter te benaderen op een manier waarbij het zoeken en luisteren naar elkaar centraal staat. Beroepingswerk: Herv. Kerk: aangenomen naar Harmeien P. van den Heuvel Driesum, bedankt voor IJsselmuiden J. C. Schuurman Put ten. Het bericht over het beroep uit Goenga op J. van Zyll Langhout, kandidaat te Groningen, is onjuist. Geref. Kerken: broepen te Drach ten. G. Brouwer Scheveningen. Ge ref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Spakenburg S. Cnossen Hoog kerk. te Axel H. J. Venhuizen Ede, te Bergentheim en te Ureterp A. D. v.d. Heuvel 't Harde, te Vlissingen kand. B. Kamphuis Kampen, be dankt voor Rotterdam A. Kooij En schede; aangenomen naar Grams- bergen kand. H. K. Bouwkamp Gro ningen, Chr. Geref. Kerken: be dankt voor Ouderkerk a.d. Amstel W. van Sorge Schiedam. LEIDEN Een Noorse fami liekruiser uitgevoerd met een 70 pk dieselmotor voor de prijs van zeventigduizend gulden. Wie belangstelling heeft kan gaan kijken; tot zondagavond ligt hij voor anker bij de in gang van de Groenoordhal, waar gisteravond voor het tweede achtereenvolgende jaar de Vrijetijdsbeurs is begonnen. Een vijf dagen durend eve nement voor mensen die thuis zitten duimen te draaien en niet weten wat ze met hun vrije tijd aanmoeten. In de hal worden je dan alle mogelijke suggesties aan de hand gedaan, variërend van een vakantie in een sta-cara- van (met verwarming, gas, licht, koelkast en ligbadtot het nemen van een volkstuin of het volgen van een van de creatieve cursussen van volks universiteit K en O. Een beter opgezette beurs dan vorig jaar. met het accent op demonstraties en de mogelijk heid voor de bezoekers om ter plekke zélf bezigr te zijn. De K en O-af deling KIK (Kol- lektief Individueel Kreeëren met een grote stand vertegen woordigd, waarin een over zicht van onder meer de cur sussen pottenbakken en sie raden maken. De Leidse bond van amateur tuinders geeft in de door het bestuur van de beurs gratis beschikbare ruimte, een mooi voorbeeld van hoe een volks- sier)tuin er uit kan zien. Er worden bloemen geschikt, kledingstukken aan de man gebracht, sportverenigingen geven voorlichting, er is een mode-show en dat allemaal onder het toeziend oog van Ton Menken, die tijdens de beurs pogingen doet de Leide- naar enthousiast te krijgen voor zijn ijshal. Het aantal bezoekers gister avond bedroeg een kleine dui zend, wat de standhouders nogal meeviel gezien de conr currentiepositie ten opzichte van Koning Voetbal, die gis teravond uitgebreid op de buis paradeerde. DEN HAAG De Emancipatie Commissie heeft aan de regering honderd voorstellen gedaan om, als aanzet van een vijfjarenplan, vrou wen ook in de praktijk dezelfde rech ter. als mannen te geven. Uitgangspunt van het 85-pagina's tellend advies, dat aan minister Van Doorn van CRM werd aangeboden, is dat alle rolbeperkingen moeten ver dwijnen. De Emancipatie Commissie wil, dat de regering overheidsinstan ties en het bedrijfsleven er toe brengt om voor beleidsbepalende (topfunc ties een bepaald percentage vrouwen aan te stellen. Ook meent de Eman cipatie Corrynissie dat er meer scho lingsmogelijkheid vóór vrouwen moe ten komen en dat de overheid zich meer zou moeten bekommeren over de opvang van kinderen van werken de ouders. Daarnaast zou de regering volgens de Emancipatie Commissie, een al gemeen aanvaardbaar systeem van variabele werktijden moeten bevor deren, waarvan niet alleen vrouwen maar ook mannen zouden kunnen profiteren. Mannen leven zo meent mer. onder een veel te zware ar- beidsdwang, en hebben daardoor veel te weinig tijd voor zich zelf en hun gezin. De Emancipatie Commissie hoopt dat door de uitvoering van de hoofd punten van het vijfjarenplan een maatschappijvernieuwing op gang kan komen met vrije keus- en ont plooiingsmogelijkheden voor iedereen. Maar om vrouwen zo snel moge lijk hun maatschappelijke achter stand in te laten halen, wordt er aan een anti-discriminatiewet gedacht. Eind deze maand zal de Emancipatie Commissie besluiten wat voor een voorstel men hierover aan de rege ring zal doen. Alleenstaande werkende boven de 55 jaar. die een zwaar le ven hebben gehad, doordat ze altijd hun huishouden met hun vaak ja renlang onderbetaald werk hebben moeten combineren, wil de Emanci patie Commissie laten profiteren van een keuzemogelijkheid om vervroegd met pensioen te gaan. LEZERS SCHRIJVEN: K. en O. -de definitieve begroting bij de gemeente overleg noodzakelijk. Tijdens z&n gesprek kan dan blij ken of een verzoek om meer dan - trendmatig te stijgen ingewilligd kan worden. Wordt een dergelijk gesprek niet aangevraagd en ivordt een begroting ingediend, waarin de stijging groter is dan is toegelaten, dan ligt de ver antwoording volledig bij de indie ner, in dit geval K en O. De later ingediende aanvullende begroting is, aldus de wethouders In een artikel van zaterdag JJ. van Ton van Brussel over het begro tingstekort 1975/76 van K en O ter grootte van 85.000 stelt hij dat: 1. K en O zich niet aan de 10% richt lijn voor de begroting heeft gehouden Tesselaar en Oosterman, slechts 2. een ontevreden K en O middels gedeeltelijk terecht bevonden en een aanvullende begroting geprobeerd daarom ook maar gedeeltelijk ge- heeft nog eens 75.000 te krijgen 3. K en O heeft de gemeente offi cieel nog niet op de hoogte gesteld over de mogelijkheid tot het ver krijgen van subsidie t.b.v. het vor- mings- en ontwikkelingswerk. Als bestuur honoreerd. De afdeling Welzijnsbevordering van het stadhuis heeft inmiddels onderzocht of er bij het rijk een mogelijkheid bestaat om de kos ten van volksuniversitair werk te- O wijzen wy ru9 te ontvangen. Deze regeling treedt in het gunstigste geval pas in '77 in werking en is niet, zo- gaarne op het volgende ad 1) door de gemeente Leiden wor- te worden opgesteld. Voor het K en landelijke bond. van volksuniver siteiten van het rijk geld te krij gen en is dit jaar een eenmalige subsidie gegeven aan een volks universiteit in Enschede. Echter niet op gronden die zonder meer voor alle volksuniversiteiten zou- n de exploitatie. den geiden aldus de injormatie O beslaat uit van Welzijnsbevordering LUNTEREN De voorzitter van deputaten voor het verband met de theologische faculteit van de Vrije Universiteit, dr. B. Rietveld, heeft, gisteren op de Gereformeerde synode in Lunteren aangedrongen op een breed overleg binnen de kerken over de spanning in de gereformeerde ker ken. "Niet alleen bij de synode waar een conferentie begin januari ver helderend heeft gewerkt, maar ook in alle andere kerkelijke vergaderin gen tot in de gemeenten toe moet dit overleg op gang komen", aldus dr. Rietveld. Volgens hem kan overleg niet meer plaats hebben op de tot dusver gebruikelijke wijze. De deputaten voegden onlangs aan hun rapport over de theologische fa culteit enige algemene beschouwin gen toe waarin en poging werd ge daan de huidige verwarrende situatie in de theologie en kerken te schet sen. 'De kerken hunkeren in deze tijd van onzekerheid naar nieuw e- lan, naar een klaar en blij en mee slepend geluid. Het belangrijkste is dat het licht weer opkomt en daar mee de werfkracht", aldus dr. Riet veld. Rietveld en ook anderen achtten het verbreken van de kerkelijke ban den met de theologische faculteit Niet alleen omdat het in strijd met de historie zou zijn (die banden be staan van oudsher) maar omdat het de verwarring in der kerken al leen maar groter zou maken. De voorstanders van dat losmaken werden overtuigd, want bij de be sluitvorming werd unaniem uitge sproken dat de banden gehandhaafd blijven. De synode besloot een com missie te benoemen die zal nagaan op welke punten de conferentie van Januari over de spanning tussen theologie en gemeente, gegevens heeft opgeleverd, die in het beleid van de kerken moeten worden opgenomen. Singapore Aan de Britse militai re aanwezigheid in Singapore is gis teren een einde gekomen met het vertrek van kolonel Swynnerton, de laatste Britse officier die in de stad nog een functie vervulde. De eerste Britse militairen gingen in 1819 in Singapore aan land en bezetten daarmee een belangrijke strategische positie tussen de Indische Aceaan en de Zuidchinese Zee. Sinds gisteren kunnen de kin deren uit de Leidse Merenwijk die met hun vrije woensdagmiddag geen raad weten, wekelijks te recht op de kinderboerderij in het park van de wijk langs de Ketelmeerlaan. Ze kunnen daar onder leiding spelletjes doen aan de hand van allerlei materiaal. Initiatiefnemer is het Kinderspe- lenprojekt dat is voortgekomen uit Projekt '75 van de Leidse uni versiteit. Het Kinderspelenpro- jekt, dat voornamelijk door vrij- wïlligers draaiende wordt gehou den, hoopt in de Merenwijk de leemte op te vullen die er be staat op het gebied van buurt en clubhuiswerk. De eerste spelmiddag iverd giste ren feestelijk geopend met een viertal clowns, ranja met een rietje en niet te vergetende gro te Bromsnor, op de foto temidden van jonge, maar fanatieke fans. Boos op Snowdon Een woedende man heeft gisteren in Sydney op con tentoonstelling van foto's van Lord Snowdon, de van tafel en bed gescheiden echtgenoot van prinses Margaret van Engeland, enkele fo to s kapot gesneden en een suppoost een snee in de keel gegeven. Hon- derde toeschouwers stonden als aan de grond g/nageld toen de man plot seling een pennemes tevoorschijn haalde en twee foto's bewerkte, waar van één van Elizabeth Taylor. Toen hij het gebouwuitrende raakte hij de suppoost met zijn mes. Twee toe vallig passerende agenten slaagden erin hem te arresteren. O begrotingsjaar 1975/76 werd de salarissen een stijgingspercenta ge van 23 (basis 1 jan. 1975) voor geschreven. Voor de overige kosten diende een 4% stijging te worden aangehouden. Aangezien ca rekening var salarissen resulteerde dit in stijging van ca 20%. De genoemde 10% -stijgingsnorm kan weliswaar k en O blijft echter volhouden een doelstelling zijn van de betrok- eeJl dergelijke regeling wel ken wethouder, maar kan in een dis- bestaat en dat gemeenten als Al- cussie over een begrotingstekort van ™e'°- Amstelveen en Haarlem er f 85.000 niet bijdragen tot een op- 0retig gebruik van maken. lossing van het probleem. Verdere discussie over het waarom van het tekort is dan bij voorbaat zinloos, ad 2) In overleg met de betrokken wethouder werd in verband met de in gebrulkname 1 reerde Carmelitessenklooster Caeciüastraat besloten in november MAREDIJK In het Leidsch Dagblad van 20 maart geeft wethouder Verboom de bewo ners van de Maredijk en omgeving een trap na. In een gesprek met de PPR over de renovatie zegt hij: de Bond van Huurders en Wo ningzoekenden voert aktie om de aktie. Buurtbewoners die opkomen voor hun recht op een goede hoor zitting omdat ze bang zijn voor la waai- en stankoverlast (garage Wa lenkamp) doen dit volgens hem zon der reden. In hetzelfde stuk zegt Verboom: „Als ze een hoorzitting willen, dan krijgen ze een hoorzitting". In werke lijkheid heeft Verboom een delega tie buurtbewoners tijdens een ge sprek toegevoegd: "Wat komen jul lie doen. Waarom een hoorzitting. Dat kost me weer een hele avond". En daarmee was de kous af. Ons leert de hele gang van zaken dat Verboom overleg gebruikt om buurtbewoners op een onbeschofte manier af te snauwen. De hoorzit ting is er ook niet gekomen omdat Verboom er zo voor was. maar al leen omdat de buurt in actie kwam. Overigens hebben we op ons ver zoek de hoorzitting 's avonds in de buurt te houden nu, een maand la ter. nog niets gehoord. Nee, Verboom heeft lak aan de buurtbewoners, totdat ze in aktie komen en hij er niet meer omheen kan. BHW Maredijk Fam. Guldemond, Maredijk 14/16, Fam. Aalten, Maredijk 19.' LEIDEN.' CDA-partners ;rband met de 1 O m de senaat 1974 een aanvullende begroting in 0116611S OV6r •fo rliansn T"W» in, nnrcto inetonUo 'drie van Breda' dienen. De in eerste instantie daarin vermelde kostenposten had den de volledige instemming van de betrokken wethouder, ad 3) Op 17 maart J.l. heeft het Bestuur de betrokken wethou ders in een onderling gesprek ge- DEN HAAG (SP) KVP, ARP n CHU in de Eerste Kamer zijn *et er onderling niet over eens of op de ontstane mogelijkheid de -dri^ van Breda" gratie moeten een subsidie te verkrijgen voor het krijgen. De Duitse ooriogsmisdadi- vormings- en ontwikkelingswerk in e«*s Kotalla. Fischer en Aus der het kader van de Rijksbijdragerege- Fünten zijn na de oorlog tot levens - ling vormings- en ontwikkelingswerk Bange gevangenisstraf veroordeeld, volwassenen. Op dat momment Onlangs heeft de Raad van Kerken het K en O bestuur zelf pas enige dagen op de hoogte nieuwe subsidieregeling. Het Bestuur deze i K en O. hun vrijlating gepleit. Gister middag zei de CHU'er Piket in de Eerste Kamer namens een klein deel van de CDA-groepering, voors hands niet te voelen voor een gra tieverlening aan de drie. Oud-minis ter Diepenhorst sprekende na- veruit de meeste christen-de Naschrift redactie: De richtlijnen van het stadhuis voor het percentage waarmee een begroting in geval van „ongewij- "heraten - bepleitte vrijlating. zigd beleid" (alleen meer geld om jjfig* 01 jgg|_| prijs- en salarisstijgingen te dek ken) mag stijgen, gaan uit van een stijging die niet hoger is dan tien procent. Blijkt een grote stij ging gewenst om de werkzaam heden normaal te blijven uitvoe ren, dan is voor hel indienen van 'Het na 31 jaar gevangen houden van oude mannetjes is niet aan stonds een door waardigheid aan sprekende toestand", zei Diepen horst. Niet altijd kan het recht tot het einde worden doorgevoerd. Het is gepast, zei de AR-senator, om de strafvoltrekking tegen "cot wrak verworden oude mensen" te staken. Senator Piket (CHU) vond dat de Raad van Kerken teveel de situatie van de veroordeelden had be licht en te weinig rekening had ge houden met "hen die een onmense lijk lijden hebben moeten ondergaan en nog steeds ondergaan". In het Kamerdebat waarop mi nister Van Agt volgende week zal antwoorden keerde het D"66-Ka- merlid Schwarz zich tegen de op nieuw opgelaaide discussie over de "drie van Breda". Dit vond hij "een smakeloze wreedheid zonder weer ga". Geen nieuw onderzoek De agen dacommissie van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden heeft gis teren met 9 tegen 6 stemmen een resolutie van 65 congresleden onder leiding van de Democraat Henry Gonzales uit Texas verworpen, waarin was gevraagd om een onder zoek door het Congres naar de moord op president John F. Kennedy. Gonzales had aangevoerd dat on langs informatie aan het licht was gekomen die twijfel had doen ont staan aan de conclusie van de com missie-Warren. dat de moord op Kennedy in Texas op 22 november 1963, het werk van één man, Lee Harvey Oswald, is geweest.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21