'Karin mag sterven modieuze regenmantels tussen het leer VN veroordelen Pretoria Moskou neemt de breuk met Cairo zeer zwaar op Buit van treinroof enkele miljoenen giiM inmiinr» Hooggerechtshof in VS tot de ouders Quinlan: VERDRAG VREEDZAME KERNPROEVEN AANSTAANDE Geld besteding Door boezem gered Blijf wie je bent Paddenpad Geen opium uit Mexico 199.- Schadevergoeding; voor agressie in Angola DONDERDAG 1 APRIL 1976 PAGINA TRENTON, (Reuter) - Het hoogge rechtshof van de Amerikaanse deelstaat New Jersey heeft be slist dat het ademhalingsappa raat waarmee de in coma lig gende Karen Ann Quinlan in le ven wordt gehouden, mag wor den weggenomen als de artsen geen hoop hebben op haar her stel. De uitspraak vernietigt het vonnis van een lagere rechtbank, dat had geluid, dat de 22-jarige miss Quinlan aan het ademhalings apparaat gekoppeld moest blij ven, omdat lij juridisch en me disch leeft. Karen Ann Quinlans ouders vech ten voor het wegnemen van de apparatuur en het „in de handen van God" laten van de kwestie of hun dochter al of niet in leven blijft. Het hooggerechtshof ver klaarde in lijn uitspraak dat het besefte, dat het afsluiten van het ademhalingsapparaat de dood van miss Quinlan iou kunnen bespoedigen. Die dood zou door het hof niet er varen worden als doodslag, maar veeleer als overlijden ten gevolge van natuurlijke oorza ken, aldus het vonnis. „Maar zelfs als het als doodslag be schouwd zou worden, zou het niet in strijd lijn met de wet", verklaarde het hof. „Er is een recht van privacy dat onder de omstandigheden van dit geval beëindiging van de be handeling zou toestaan. Over lijden als gevolg hiervan zou niet vallen onder het hoofd moord, dat het strijdig met de wet doden van de een door de ander omschrijft". De hoofdofficier van justitie van New Jersey, William Hyland, verklaarde na de zitting dat hij van mening is dat het weghalen van het ademhalingsapparaat, zou neerkomen op doodslag. De vader van het meisje zei later op een persconferentie in Lan ding, New Jersey, dat hij dacht artsen te kunnen vinden die met hem van mening zijn dat het ap paraat moet worden weggeno men. Hij en zijn vrouw Julia zei den dat hun de eenstemmigheid van de rechters van het hoogge rechtshof was opgevallen. Hun advocaat, Paul Armstrong, zei dat hij van mening was dat het recht niet gediend zou zijn met een appèl tegen de uit spraak. Toch is de officier van justitie vanochtend in beroep gegaan. Vader en moeder Quinlan WASHINGTON (AP) - Ameri kaanse en Sowjet-onderhandelaars hebben vooruitgang geboekt tij dens hun besprekingen over een verdrag ter beperking van vreed zame kernontploffingen, maar zul len de gestelde termijn om tot een akkoord te komen niet halen, aldus is in Washington bekend gemaakt Die termijn liep gisteren af. Fred C. Ikle, directeur van het bu reau toezicht op bewapening en ontwapening, verklaarde dat men de gestelde termijn niet zou halen, maar dat nog slechts 'enkele vraag stukken' restten en men binnen 60 dagen ae besprekingen dacht t€ kunnen afronden. De Verenigde Staten hebben zo juist een reeks kernproeven vol tooid en hebben geen plannen voor nieuwe proeven op korte termijn, aldus Ikle. Wat de Russische plan nen zijn is niet bekend, zo voegde hij hieraan toe. Een van de technische zaken die nog om oplossing vragen is het toe zicht ter plekke. Een tweede, wat dient te worden afgesproken ter zake de toelaatbaarheid van met el kaar verband houdende kernproe ven met ladingen van gering kali ber. De besprekingen zijn in oktober 1974 begonnen na het bezoek van de toenmalige president Richard Nixor. aan Moskou waarbij hij met partijleider Leonid Bre^jnew over eenkwam dat proeven met kern wapens zouden worden beperkt tot ladingen van hoogstens 150 kilo- ton. Als gevolg van het feit dat het paral lel verdrag over vreedzame kern proeven niet op tijd klaar is, zal ook het verdrag met betrekking tot de kernwapens niet kunnen worden geratificeerd, aldus Ikle. Als men ten aanzien van het paral lel verdrag binnen 60 dagen geen overeenstemming bereikt, aldus Ikle, is de weg ook weer vrij voor proeven met kernwapens van meer dan 150 kiloton. De onderhandelingen over een nieuw verdrag ter beperking van de kernbewapening - de offensieve kernwapens - maken op dit mo ment weinig vooruitgang. De Sowjet-Unie heeft nog niet ge reageerd op Amerikaanse voorstel len, die beoogden de onderhande lingen nieuw leven in te blazen. Dit heeft ertoe geleid dat het be zoek van Brezjnew aan de Ver enigde Staten later dit jaar geen doorgang zal kunnen vinden. De topconferentie in Washington zou moeten worden bekroond met een verdrag op de beperking van de of fensieve kernbewapening. Grote schade - In de Oostnepalese stad Biratnagar heeft een zware brand gisteren eigendommen ter waarde van zes miljoen dollar ver woest en 6.000 mensen dakloos gemaakt. De jute-oogst van dit jaar die in regeringsgebouwen opgesla gen lag, is vnjwel geheel in vlam men opgegaan. Jute is een van de belangrijkste uitvoerprodukten van Nepal. DUBLIN (Reuter) - De bekwaam uitgevoerde beroving van een Ierse posttrein heeft de daders - vermoe delijk leden van de .provisionele' vleugel van het Ierse republikeinse leger IRA - tussen de 2,7 en 4 mil joen gulden opgeleverd. De met grote nauwkeurigheid uit gevoerde overval deed sterk den ken aan de grote treinroof van 1964, toen bij Londen een gemaskerde bende 20 miljoen gulden buitmaak- te. Oude bankbiljetten, afkomstig van banken in Cork, Kerry, Limerick en Clare, werden gisternacht in zak ken per trein overgebracht naar de centrale bank in Dublin, waar zij zouden worden vernietigd. Een grote speurtocht naar het volkswagenbusje waarin de rovers met hun buit zijn ontkomen heeft nog niets opgeleverd. Niemand eet en drinkt zoveel buitenshuis als de Amerikaan, maar ook niemand koopt zoveel vlees en vis voor consumptie thuis als de Fransen. Deze en andere gegevens staan in een lijvig boekwerk dat is uitgegeven door de internationale arbeidsorganisatie (ILO), over de manier waarop de mensen hun geld besteden. In de Verenigde Staten, Oostenrijk, West-Duitsland, Ierland, Groot-Brittannie en Nederland, wordt ongeveer een kwart van het levensmiddelenbudget uitgegeven aan vlees en vis. Maar het Franse huishouden geeft er 33 procent van zijn voor eten en drinken beschikbare huishoudgeld aan uit. Daar staat tegenover dat de Fransen maar tien procent uitgeven aan zuivelprodukten, vergeleken met 18 procent door de "melk-drinkende Scandinaviërs". Grieken en Italianen spenderen meer dan wie ook aan brood en meelspijzen en de Spanjaarden en Nederlanders weer meer aan groenten en fruit, waarvoor zijn zeventien procent van hun le vensmiddelenbegroting uittrekken. In Ierland, Italië, Noorwegen en Nederland wordt weinig uit gegeten, aldus ILO, maar in Groot-Brittannië wordt een achtste van het eet- en drinkbudget van een huishouden uitgegeven in restaurants. De Verenigde Staten slaan op dit punt echter alles. Daar wordt aan buiten eten meer dan een kwart van de wekelijkse begroting besteed. „Dit komt wellicht doordat er zoveel getrouwde vrouwen in Amerika zijn die werk buiten het huishouden hebben", meent ILO. Een kamermeisje in Engeland is door haar weelderige boezem behoed voor een val die haar het leven had kunnen kosten. De 17-jarige Anna Mingo met haar "balcon-bien-fleuri" van 1.05 om, was gisteren in een vijf meter diepe koker gevallen tijdens het schoonmaken van een zwembad. De koker bleek te smal voor zoveel overvloed en Anna bleef steken. Bevrijd met meer schrik dan pijn, zei miss Mingo: „Ik heb al veel complimentjes gekregen voor mijn silhouet, maar dat dit mij ooit nog eens het leven zou redden, had ik niet gedacht". De Zwitserse regering heeft haar vrouwelijke diplomaten toe gestaan met buitenlanders te trouwen. Dit recht was tot nu toe slechts voorbehouden aan mannelijke diplomaten in Zwitser land, waar pas in 1971 de politieke rechten van de vrouwen gelijk werden gesteld aan die van de mannen. Ook heeft de regering toegestaan dat buitenlandse vrouwen die met Zwitserse diplomaten zijn getrouwd hun eigen nationaliteit mogen behouden naast de Zwitserse. Het aantal Zwitserse ambtenaren met diplomatieke status be draagt thans ongeveer 300. Het zijn op 14 na vrouwen van wie er slechts ëën gehuwd is, met een landgenoot uiteraard. Als een Zwitserse diplomate tot nu toe met een buitenlander in het huwelijk wilde treden betekende dit het eind van haar loop baan in de Zwitserse diplomatieke dienst. Vanaf nu dus niet meer. Meer dan de helft van de Zwitserse ambassadeurs, allen man nen, is getrouwd met een vrouw van een andere nationaliteit. Die mogen dus nu ook "blijven wat ze waren" Ambtenaren van de Provinciale Waterstaat onderzoeken op welke provinciale wegen of fietspaden veel padden of andere dieren oversteken. In verband met de komende paartijd trekken vele dieren (waaronder padden) naar de daartoe bestemde plaatsen, waarbij vele van hen tijdens het oversteken van wegen verongelukken. Waar dit het geval blijkt, zullen passende maat regelen worden genomen teneinde te voorkomen dat deze die ren massaal worden doodgereden. ADVERTENTIE Een hond iszo gewoontjesvond deze heer in het Russische Bashkirian, weshalve hij zich een tijger aanschafte om dagelijks uit te laten. Hoe het tropische roofdier zich in de Russische sneeuw voelt laat zijn baas kennelijk Siberisch. MOSKOU (UPI) - De Sowjet-Unie heeft Egypte gisteren officieel de les gelezen naar aanleiding van het door president Anwar Sadat opge zegde verdrag van vriendschap en samenwerking. Het So wj et-persbureau Tass meldde dat het officiële Russische antwoord op deze geste in Cairo is overhandigd door de Russische ambassadeur. In deze verklaring staat ondermeer dat de Egyptische autoriteiten te zijner tijd over de breuk verant woording zullen moeten afleggen aan hun volk. Moskou beschuldigt Sadat ervan dat hij de financiële betrekkingen tussen beide landen - Egypte heeft een zware schuld wegens in het ver leden geleverde wapens - bewust in een verkeerd daglicht stelt. Daar naast zou Sadat volgens de Russen in het geheim koehandel drijven met Israël. Moskou zegt dat de huidige Egypti sche leiders willens en wetens heb- AD VERTEN TIE ben aangestuurd op een verslechte ring van de relaties met Moskou, speciaal op militair terrein. Sadat heeft de breuk gemotiveerd met de stelling dat Moskou hem nieuw materieel en onderdelen voor reeds aanwezige wapens wei gerde te leveren „Er zijn Egyptische elementen", aldus de Russische protestnota, „die voorgeven dat de opzegging van het vriendschapsverdrag in de praktijk nauwelijks iets zal wijzi gen aan de Russisch-Egyptische betrekkingen of aan de algemene situatie in het Midden-Oosten". „Deze visie wijkt sterk af van de werkelijkheid", aldus de nota. Tass citeert slechts zelden uit diploma tieke boodschappen. Uit het feit dat dit nu wel gebeurt, leiden waarne mers af dat Moskou de breuk met Cairo hoog opneemt. Sadat en West-Duitsland hebben dinsdag een overeenkomst gete kend waarin geregeld wordt dat Egypte van de Bondsrepubliek voor 94 miljoen dollar aan finan ciële hulp en handelskredieten krijgt. Hierover zei Sadat gisteren in Bonn: "Deze hulp heeft het groot ste deel van onze verwachtingen waar gemaakt. Ik hoop echter dat wij, wat betreft de bedragen, in een later stadium nog meer kunnen be reiken." Sadat zei voorts steun te verwach ten van de Verenigde Staten, Frankrijk, Iran en andere Arabi sche broederslaten. Egypte heeft op dit moment een tekort van acht miljard dollar op de betalingsba lans en zijn schulden aan het bui tenland bedragen ongeveer 14 mil jard dollar Sadat beëindigt zijn bezoek aan West-Duitsland morgen, waarna hij Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Joegoslavië zal bezoeken. Ook zal de paus hem ontvangen De Mexicaanse minister van Justitie Pedro Ojeda Pauilada, maakte bekend, dat 75 pro cent van de duizenden papa- vervelden voor opiumproduk- tie in heel Mexico, in een pro ject van de regering met on kruidbestrijdingsmiddelen is vernietigd, en dat de rest vóór het regenseizoen dezelfde weg zal opgaan. Mexico voorzag in het verle den in 90 procent van de Ame rikaanse behoefte aan hard drugs. De opiumcultures werden in Mexico gevonden in de ontoe gankelijke uitlopers van het Sierra-Madregebergte, waar berooide boeren er hun brood mee verdienden. Mexicaanse soldaten waren gewoon plantages met de hand te vernietigen, maar het merendeel bleef onaangetast. Dit jaar is de Mexicaanse rege ring echter te werk gegaan met een vloot door Amerika geschonken helikopters, chemische bestrijdingsmid delen en speciale foto apparatuur voor het lokalise ren van de velden vanuit de lucht. Tussen de talrijke modellen in leer van chique tot sportief hangen bij Lambert de Jong ook regenmantels in een aantrekkelijke collectie van 129. tot 219,-. Keus genoeg dus en om een voorbeeld te noemen deze prachtige regenmantel in zwart. beige. wit. marine en groen. De ritssluitingen en het model maken hem tot echte jonge mode. donkersteeg 3, leiden, telefoon 071-121406 O O NEW YORK (AP Reuter) - De Vei ligheidsraad van de V N. heeft gis teren een resolutie aangenomen waarin Zuid-Afrika wordt be schuldigd van "agressie" jegens Angola en waarin van Pretoria wordt gevorderd dat het voor zijn betreden van en optreden in zuide lijk Angola schadevergoeding moet betalen. De resolutie werd aangenomen met 9 tegen 0 stemmen en bij vijf ont houdingen. De voorstemmers waren Benin (Dahomey). Guyana, Libië. Pakis tan. Tanzanie. Panama. Roemenië, de Sowjet-Unie en Zweden. Niet werd gestemd door de Ver enigde Staten. Groot-Brittanie, Frankrijk, Italië en Japan. De Chinese volksrepubliek had zich geheel buiten de stemming gehouden. De Amerikaanse ambassadeur Wil liam Scranton zei dat hij niet kon stemmen voor een resolutie waarin "met geen woord werd gerept" over de voortdurende aanwezigheid van Cubaanse troepen in Angola De resolutie vormde een "klink klare minac hting van de feiten" en het veroordelen van Zuid Afrika en het totaal negeren van de massale rol gespeeld door de Sowjet-Unie en Cuba in Angola was zondermeer "hypocritisch", aldus Scranton. China had laten weten zich buiten de stemming te zullen houden om dat de resolutie een "gevaarlijk precedent" zou scheppen dat de Sowjet-Unie kon gebruiken voor toekomstige "strooptochten" in Afrika. Zuid-Afrika moet zijn defensie inspanning opvoeren met het oog op de politieke ontwikkelingen in buurlanden Dit heeft minister van Financ iën Owen Horwood gisteren gezegd in zijn begrotingstoespraak Volgens de minister moet Zuid- Afrika de economische en militaire gereedheid versterken. De minister zei dat men in inge lichte en verantwoordelijke krin gen in het buitenland vertrouwen blijft stellen in de Zuidafrikaanse economie Zuid-Afrika heeft de economische stormen van het re cente verleden opmerkelijk goed doorstaan Hij was hoopvol over de vooruitzichten op middellange en lange duur Minister Horwood zei dat Zuid- Afrika eind 1976 of in 1977 zal gaan profiteren van het economisch her stel dat in het buitenland algemeen verwacht wordt

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11