PLO wil debat in VN over Israels optreden in Galilea Callaghan maar Foot is goede tweede BREUK ATHENE-V.S. Schoonmaken van de Rijn een Duitse aangelegenheid Philips kleurentelevisie DUITSE HULP VOOR EGYPTE WOENSDAG 31 MAART 1976 BUITENLAND PAGINA 9 ADVERTENTIE een NEW YORK (Reuter/UPI/AFP) De Palestijnse bevrii- I dingsorganisatie (PLO) heeft er bij de Veiligheidsraad op aangedrongen het debat te heropenen over Israels optreden in de bezette Arab'-sche gebieden en, zo nodig, deze kwestie I te laten behandelen op een speciale zitting van de algemene vergadering van de V.N. Zehdi Labib Terzi, de waarnemer van de PLO bij de V.N., tei op een persconferentie dat hij een nota van deze strek- i king gezonden heeft aan de huidige voorzitter van de vei ligheidsraad, Thomas Bdya van Benin. Amerika heeft nog pas zijn veto uitgesproken over een bij de veilig- heidsraad ingediende resolutie waar- I in Israëls annexatie van Jeruzalem wordt betreurd en aangedrongen wordt op stopzetting van alle maat regelen tegen de Arabieren in de bezette Arabische gebieden. I De algemene vergadering is be voegd kwesties te behandelen waar- bij oorlog en vrede in het ge ding zijn als de veiligheidsraad als gevolg van een veto niet kan optre den. Machmoed Riad, de secretaris generaal Kurt Waldheim van de I V.N. verzocht "onmiddellijk tussen beide te komen om een eind te ma- ken aan het lijden van de Arabische patriotten in de bezette gebieden." Bij rellen in Israël in verband met I het plan van de Israëlische regering I grond van Arabieren te onteigenen, zijn gisteren zes mensen om het le ven gekomen en tientallen gewond? Israël heeft bij secretaris-gene- I raai Waldheim van de V.N. gepro testeerd tegen een verklaring miljoen gulden aan prijzen Leden van het Israëlische leger sleuren een Arabier weg tijdens de rellen, die gisteren volgden op een algemene stakingsactie. Bij de onlusten in Galilea werden zes mensen gedood en honderden ge- Callaghan LONDEN (SP) Tenzij Michael Foot besluit om zich eerder cher. gewonnen te geven, wordt James Callaghan volgende week maandag Engelands nieuwe premier en leider van de Labour- partij. voorkeur gaf aan scherpe oppositie boven regeringsmacht. Sinds de twee Jaar dat hij als wel toegegeven dat hij teleurgesteld minister van arbeid optreedt, tweede Callaghan een vertegenwoordiger v Libië dat lid is. Libië zegt in deze verklaring dat Israël verwoest moet worden. De uitkomsten verkiezingsronde waren voor hem rechts en centrum zelfs gunstiger dan tevoren verwacht werd. James Callaghan kreeg van 'de veiligheidsraad Labour afgevaardigden in het La- zich verder maar gewijd de harde realiteit van de dag, die in derdaad voornamelijk beheerst wordt gerhuis acht stemmen meer dan Mi chael Poot en algemeen wordt aan genomen dat zijn voorsprong partij is, zijn er in deze hoëk genoeg die zich niu afvragen waarom Denis Healey besloten had om met een tweede ronde door te gaan en niet, de Labour- door de begeleiding en uitvoering Engelands opgevoerde bezuinigings- echter sprake van een aanzienlijk mildere Michael Foot, een veel meer taktische Michael Foot ook die grotendeels verantwoordelijk zou zijn voor de goede relaties politiek. Als minister van financiën menwerking tussen de regering net als Roy Jenkins, de minister van €n wat dit betreft blijft hij ook binnenlandse zaken, had Het Israëlische parlement kwam derde, beslissende stemming alleen voor een snelle en respectabele af- buitengewone vergade ring bijeen voor een debat over de onteigening van grond in Galilea. Het debat werd gehouden op ver zoek van de communistische Rakah- partij. In de grote Syrisohe steden is gis teren betoogd en gestaakt uit sym pathie met het streven van de Ara bieren in Israël. In Damascus trokken duizenden Palestijnse en Syrische \T0uwen door het centrum van de stad. Zij had den spandoeken bij zich waarop slag zinnen stonden, gericht tegen de Is raëlische autoriteiten. De staking droeg een symbolisch karakter. Ze duurde maar vijf minuten. Koning Hoessein van Jordanië die voor overleg in Washington is, heeft gisteren president Ford laten weten dat het Midden-Oosten "weer op de tweesprong bussen oorlog en vrede staat". Hij deed een beroep op de V.S. te helpen bij de pogingen een oplossing van de problemen in het Midden-Oosten te vinden. groter kan worden. Men gaat er dan van uit dat de 63-jarige James Callaghan het me rendeel krijgt van de 38 stemmen die de nu uitgesohakelde minister \an financiën Denis Healey in tweede instantie verzamelde. Zonder enige twijfel een teleurstellend resultaat tooht. In dat geval, zo wordt nu gerede neerd. zou James Callaghan vandaag nog de ambtswoning van 10 Dow ning Street zijn binnengegaan, want inmiddels heeft Harold Wilson zijn laatste vragenuurtje als premier het Lagerhuis afgewerkt, inólu- i die Engeland in al zijn sief enige snijdende opmerkingen hij toch net als "James servatieve mevrouw Margareth That- veranderd opereren in Labours front linie, Dat James Callaghan zou gaan win nen. stond eigenlijk tevoren voor de meesten hier vast. Dat Michael Foot in de eerste ronde zo sterk voor de dag is gekomen, gold eigen lijk als de grote verrassing. Maar dan, zo redeneert men nu, bestaat er ook een wezenlijk verschil tussen de Michael Foot van vroeger en die van vandaag. Van oudsher gold Mi chael Foot als de welbespraakte kop man van oud-links, die in wezen de de vakbonden. Het respect daarvoor manifesteert zich wel degelijk in het hoge aantal stemmen. En vast staat dat de 62-Jarige linkse intellectueel op de valreep van zijn politieke carrière een be langrijke figuur in de partij ls ge worden. Zijn besluit om het toch op een derde ronde te laten aankomen, zal op aandrang van de linkervleu gel zijn om nogmaals vast te stellen hoe zeer die in het bepalen van be langrijke zaken in de LabourpartiJ terrein heeft gewonnen. James Cal laghan zal het winnen, maar Mi chael Foot is nu al een zeer goede tweede. BRITTEN TRIMMEN NIET GRAAG Het centrale kantoor voor de statistiek in Londen heeft 15.000 man nen en vrouwen in het hele land ondervraagd om na te gaan wat Britten zo"n beetje uitspoken in him vrije tijd. Het resultaat moet voor voorstanders van het gezonde trim-weeen wel even een schok geweest zijn, want: 92,7 procent van de ondervraagden had als liefste bezigheid naar de televisie kijken, 64,2 procent het ontvangen van vrienden, 49,2 procent het luisteren naar de radio en 41 procent „een slokkie kopen in de pub". De populairste actieve sport was zw emme n - in -de -ope nluch t (iets minder dan 5 procent) gevolgd door zwemmen-overdekt (nog geen 4). AMBASSADEUR DRONKEN Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bij de Soedanese regering geprotesteerd in verband met het feit. dat de Soedancse ambassadeur in Zweden door de politie is aangehouden wegens rijden onder invloed. Ambassadeur Muawia Ibrahim werd zaterdag aangehouden toen hu in zijn officiële auto naar huis reed nadat hij een nachtclub had verlaten. Volgens de Stockholmse politie was de ambassadeur dronken. De politie stelde voor hem naar huis te rijden, maar de vertegenwoor diger van Soedan weigerde en, aldus de politie, .zei ons, waar wij heen konden gaan". Een inspeoteur van politie die de politieman nen op straat te hulp moest komen, heeft verklaard, dat de ambas sadeur weigerde uit zijn auto te komen. Hij zei: „Dit is mijn land". De politie liet vervolgens een kraanwagen aanrukken, die de ambas sadorial auto met ambassadeur en al wegsleepte en naar de woning 7an de ambassadeur gracht. Enige maanden geleden werd een klacht bij de politie ingediend tegen de ambassadeur wegens poging tot verkrachting. INCASSEERDERSPRAKTIJKEN Een gemaskerde incasseerder heeft gisteren op een hoorzitting van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, een boekje opengedaan over praktijken van incasseerders in de Verenigde Staten om hun geld los te krijgen. De onbekende getuige zei dat hij jarenlang beroepsincasseerder was geweest en hij illustreerde met enkele voorbeelden de gewetenloos heid waarmee ook hij soms te werk is gegaan. Zo had hij een keer telefonisch aan een vrouw gevraagd welke schoenenmaat zij had. Op haar antwoord had hij gezegd: ..U krijgt een paar cementschoenen van ons in uw maat" (een toespeling op ten graf in het water), vrouw die geld schuldig was uit huis voor een politieagent en haar telefo- oon in een auto-ongeluk beide benen in tranen, bij een ziekenhuis aan kwam, werd haar de rekening gepresenteerd. „Ze was ons dankbaar dat haar zoon niets was overkomen en betaalde", vertelde de in casseerder. Het Amerikaanse Congres wil het incasseren van schulden aan federale voorschriften binden en boetes en gevangenisstraf instel len voor overtreders daarvan. Een andere keer had hij een gelokt door zich uit te geven nisch mee te delen dat haar z verloren had. Toen de vrouw, Griekse delegatie teruggeroepen uit protest heropening bases in Turkije ADVERTENTIE Nieuw proces Vier vooraanstaande Noorse hoogleraren in de rechtswe tenschappen hebben een brief ge schreven aan de procureur-generaal van Moskou waarin zij vragen om een nieuw proces voor Sergej Kowa- liow, die in december tot zeven Jaar gewijzigd werkkamp en drie jaar verbanning zijn overeengekomen werd veroordeeld wegens 'anti-sow- jetactiviteit". Kowaliow is een be kend voorvechter voor de rechten van de mens in Sowjet-Rusland. onder leiding van Petros Kalogeras, eiste herziening Washington besprekingen voert over herziening van het ver drag over de Amerikaanse bases, naar Athene teruggeroepen overleg. het verdrag met de VS over de militaire Kalogeras en de zijnen waren in Washington om de vierde en laatste voor ronde voor deze besprekingen voor te bereiden, nadat bij de drie eerste Athene meent dat deze kwestie ronden al grotendeels overeenstem- Turkije ming bereikt was. De Amerikaanse bases in Turkije de kom en- voorts 280 n de Ame- de Ameri kaanse bases in dat land weer in bedrijf te stellen met als tegen prestatie een miljard dollar hulp. Griekenland trad in de zomer van zullen eind september worden her- re hulp verstrekken o\ de vier Jaar. Turkije miljoen dollar krediet rikaanse in- en uitvoerbank krij gen, plus nog eens 86 miljoen dollar militaire uitrusting welke de Ver enigde Staten hadden toegezegd voordat zij vorig Jaar een wapen embargo tégen Turkije instelden. Amerika had ook beloofd 14 Phantom- straalgeveohtsbommen- werpers te leveren, 26 andere opend als het Amerikaanse Congres vechtsvliegtuigen. nieuwe defensieovereenkomst ADVERTENTIE straal-trai- 72 hef schroef vliegtuigen, twee met Turkije goedkeurt, zo heeft onderzeebootjagers en twee onder minister van buitenlandse zaken zeeboten. De levering zou geschie- Cagiayangil gisteren na zijn terug keer uit Washington gezegd. De in juli gesloten bases zullen echter ge sloten blijven als het Congres zijn goedkeuring onthoudt. Caglyangil voegde eraan toe dat de bases in de toekomst echter als Turkse installaties worden be schouwd, waarop Amerikaanse mi litairen ondergeschikt zullen zijn aan Turkse officieren. Minstens de helft van het personeel zal Turks zijn. Goedkeuring van het Turkse par lement is niet nodig omdat de over eenkomst is getekend in het kader van de Noordatlantisohe verdrags organisatie. Volgens minister Caglyangil zal Amerika een miljard dollar militai- een miljoen gulden aan prijzen Voor ƒ1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en één van de prachtige prijzen winnen,waaronder de super-de-luxe machine van Singer. De allesdoener, type 760 van Singer, winkelwaarde 1.179,- En als u geen prijswinnaar bent beeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. Argentinië houdt dachten Chilenen aan drijven langs de Rijn veroorzaken veruit de grootste belasting van het milieu. De Bondsrepubliek zal zich daarom grotere inspanningen moe ten getroosten dan alle andere Rijn staten. De uitspraak valt op een ogenblik dat de bondsregering onder druk van een aantal deelstaten (die he laas nog steeds vergaande eigen stig. Aan de Bovenrijn zijn van de BUENOS AIRES (UPI) De Argentijnse politie heeft bij razzia's gisteren 35 politieke vluchtelingen geariesteerd van wie het meren deel Chilenen. Volgens kringen uit de Verenig de Naties werd voor de arrestaties geen reden opgegeven. Na de bloedige staatsgreep in '73 in Chili vluchtten ongeveer 15.000 Chilenen naar Argentinië. BONN (SP) Het schoonmaken van de Rijn is in de eerste plaats een Duitse aangelegenheid. Deze niet mis te verstane terechtwijzing aan het adres van de bondsregering de Westduitse deelsta- tn de belangrijkste ge- ;n rapport van een on afhankelijke raad van Duitse des kundigen voor het milieu. Gisteren is het 445 bladzijden tellende boek werk aan minister van binnenland se zaken Maihofer in Bonn over- dwongen 'n wetsontwerp af te zwak- BONN (UPI) West-Duitsland heeft gisteren Egypte 230 miljoen mark aan hulp toegezegd uit soli dariteit met president Sadat, en nog meer beloofd. De betrokken overeenkomst is gis teren ondertekend door de Westduit se minister van Buitenlandse Zaken. Hans-Dietrich Genscher. en zijn Egyptische ambtsgenoot Ismael Fah- mi. De hulp bestaat uit een kapitaal van honderd miljoen mark en een krediet voor de aankoop van goede ren tot 130 miljoen mark. Sadat, die een reis van twee weken door Europa maakt om hulp en wa pens te krijgen, zei na afloop van zijn onderhoud met bondskanselier Helmut Schmidt in Bonn dat "de bijeenkomst al mijn verwachtingen heeft vervuld". Hij zei dat niet over wapens was gesproken. Genscher zei dat West-Duftsl&nd be reid is de Egyptische economische ontwikkeling te steunen. Sadat. die 5 dagen in West-Dults- land blijft, is daar hartelijk ver welkomd en vooral het feit dat hij Duits spreekt viel in goede aarde. Diplomatieke kringen echter zei den dat hij van West-Duitsland niet de wapens zal krijgen die Sadat zoekt ter vervanging van de wapens die in de oorlog verloren zijn gegaan en twaalf verdwenen, nog eens twaalf die de Sowjet-Unie niet wil aanvul- vertonen sterke teruggang. In strument voor sanering van de Rijn". Maar als die belasting vertraagd of in afgeschafte vorm in werking treedt, dan moet het beginsel "de vervuiler betaalt" worden aange vuld met andere maatregelen, zo als lozingsverboden en - voorschrif- De toestand van de rivier is ern- de 45 daar broedende vogelsoorten handigd. Een plan voor sanering van de Rijn wordt volgens de deskundigen-hoog leraren te vaak met het argument vertraaed, dat de vervuiling van de rivier een internationale aangelegen heid is. De raad vindt dat het geen zin heeft steeds maar met de vin ger naar andere schuldigen te wij zen: de Duitse gemeenten en be ken dat vervuilers van de Rijn de door hen aangerichte schade wil de laten opdraaien. Door een dras tische verlaging van deze belastin- Nederrijn is het aantal vissoorten met ruim eenderde verminderd. Voorrang moet voor alles de veilig stelling de drinkwatervoorzie- gen vervalt voor vele gemeenten en ning voor acht miljoen vol- bedrijven de stimulans zelf doende zuivering van het afvalwa- t?r te zorgen. De raad van deskun digen denkt daar geheel anders over "Een doeltreffende belasting op af- haald^liik eeuite verzuchting valwater ls en blijft het beste ln- Rijn heeft geen lobby. aldus de raad van deskundigen Maar de sanering zal geen eenvou dige zaak zijn. de raad maakt zich geen illusies. Want, aldus een her- Sadat maakte onlangs een eind aan het Egyptische vriendschapsver drag met de S.U. om deze kwestie. Vijftien jaar Een 35-Jarig lid van een vanuit Oostenrijk opererende rechtse "Destasji-organisatie", ls in Joego-Slavië tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens an ti-communistische rebellie, zo meldt Novosti.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9