kernoverleg Nederland is toegetreden tot het geheim Huldiging werd verwaterde party 'n Week lang laag: Drie dagen laag Alle provincies tegen plannen tot reorganisatie Encyclopedie nodig! Tbr. geëist tegen Annie B. ADVERTENTIE I m woensdag 7 april «w» Slipvast damesverband, pak 20 stuks zolang de voorraad strekt. i saletdag 3 april ZeCTjiine_handappelen "Democraat',' l'/2 kilo Uit de afdeling delicatessen: ^uidetem, 100gram. ISS Uit de afdeling warm brood: Boemnbruin, gratis geneden 800 gram 500 gram 7.w O- '4 in kiloverpakking RunderLapp^^^"' c 500 grama, in kiloverpakking hetjn i 760401 José Detmers temidden van de supporters: „We hadden gewoon nog een dag buiten moeten blijven". DEN HAAG (ANP) - Het gister- middag geinstalleerde Tweede Kamerlid Jac Huijsen (37) zal zich als onafhankelijke progressieve kandidaat opstellen. Hij gaat als éénling optreden, los van binding met een bestaande fractie. Dit is gebleken, nadat de Kamer voorzitter Huijsen had beedigd. Huijsen werd tot Kamerlid be noemd verklaard in de vakature, ontstaan door het aanvaarden van het lidmaatschap van de Raad van State door mr. W. Scholten (CHU), omdat hij opvolger was op de kan didatenlijst van de CHU. Maar omdat Huijsen na de verkiezingen voor het lidmaatschap van de CHU bedankte besloot hij zich, als Ka merlid, niet aan te sluiten hij de christelijk christelijk-historische fractie. Na zijn beëdiging verklaarde Huij sen zijn optreden nader. Hij zei, dat hij indertijd, als christelijk- historische kandidaat, instemming betuigde met het gemeenschappe lijk verkiezingsprogram van de drie christen-democratische par tijen. Volgens hem wijkt de CHU- fractie van dat program af en zij miskent het vooruitstrevend karak ter ervan. "Ik ben en blijf een christen democraat, die voorstander is van een progressief beleid en een open opstelling. Los van de CHU weet ik m ij verbonden met de strekking van het gemeenschappelijk christen democratisch program. Ik geef steun aan het kabinet-Den Uylal dus Hui] sen.De christelijk- historische fractievoorzitter dr. R. Kruisinga wees de verklaring van het nieuwe Kamerlid van de hand. "Iemand die voor een partij op de kandidatenlijst is geplaatst en DEN HAAG (ANP) - Nederland is toegetreden tot het ge heim akkoord, dat zeven grote landen vorig jaar in Londen hebben gesloten en dat ten doel heeft een gemeenschappe lijke gedragscode te formuleren voor de uitvoer van nu cleaire uitrusting en materialen naar landen die geen kern wapens hebben. daarna voor die partij bedankt, moet geen zetel bezetten die aan die partij toekomt". Volgens dr. Krui singa is er sprake van dat Huijsen de ongeschreven regels van behoor lijk parlementair gebruik met de voeten treedt. Op de foto Jac Huijsen naast RKfN-afgevaardige Beuker, op de achtergrond o.a. CHU-leden. ARNHEM (ANP) - De waarop en de haast i ter De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken zijn plannen tot in voering van 24 nieuwe provincies wil doorvoeren zijn bij alle provin ciebesturen op grote weerstand ge stuit. Zij hebben de minister ge schreven pas een uitspraak te zul len doen als hij meer duidelijkheid heeft verschaft over enkele wezen lijk geachte zaken en veel meer tijd tot inspraak zal hebben toegestaan. "De provincies blijven bereid mee te werken aan een herindeling van het land, maar dan moet de minis ter wel bereid zijn redelijk te praten over redelijke zaken", aldus giste ren mr. J. A. M. Hendrikx, voorzit- De Koster uit Tweede Kamer DEN HAAG (SP) - Oud-minister H. J. de Koster (WD) keert na de ver kiezingen in mei 1977 niet terug in de Tweede Kamer. Net als zijn fractiegenoot Van Dijk heeft hij besloten zich niet herkies baar te stellen. De 61-jarige De Koster, die momen teel in Wassenaar woont, was mi nister van Defensie in het kabinet-Biesheuvel (1971-72). De vier jaar daarvoor - tijdens het kabinet-De Jong - was hij staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken onder KVP-minister Luns. ter van het Inter-Provinciaal Over leg voor vraagstukken van bestuur- .lijke organisatie op een persconfe rentie. De provinciale besturen zeggen het ernstig te betreuren dat de minister nog steeds geen antwoord heeft ge geven op eerder geuite fundamen tele kritiekpunten. Volgens het IPO moet de minister nog ophel dering verschaffen over de voorge stelde overheveling van rijkstaken naar de provincies en zal hij de fi nanciële gevolgen van de giganti sche operatie moeten aangeven. Bovendien ontbreekt volgens de provincies een duidelijke visie op de positie van de gemeenten in het toekomstig bestuur en toetsings normen bij de gemeentelijke her indeling. Zonder duidelijkheid over al deze zaken willen de provincies geen uitspraak doen over de territoriale indeling van de provincies nieuwe stijl. In de Eerste Kamer waren de reac ties over de plannen van de minis ter verdeeld. Dit bleek gisteren bij het beleidsdebat in de senaat over de begrotingen van Binnenlandse Zaken en politie. Instemming kwam in het bijzonder van de frac ties van de PvdA, D'66 en PPR, terwijl de WD-fractie in de Eerste Kamer afwijzend stond tegenover de reorganisatieplannen. De CDA- fracties stemden in principe wel in met de plannen maar stelden voor waarden waaraan moet worden voldaan. De decentralisatie gedachte zal - zo werd betoogd - beter in de plannen moeten worden ingepast. Aardbeving in noorden Nederland DE BILT (ANP) - In de drie noordelijke provincies van Nederland hebben zich giste ren aan het begin van de avond drie lichte lokale aard schokken voorgedaan. Een woordvoerder van het KNMI sprak van heel lichte bevingen die echter toch duidelijk zijn te onderscheiden van een langsrijdende vrachtauto of iets anders dat trillingen ver oorzaakt. De eerste schok die zich om twee minuten voor zeven voordeed was volgens het KNMI de duidelijkst waar neembare. Het meetstation in Witteveen heeft de schokken geregistreerd. In het station in De Bilt heeft men ze niet waargenomen, vanwege een andere meetapparatuur. Het is voor het eerst dat men een aardschok in het noorden van ons land heeft geregi streerd sinds men hiermee in 1905 is begonnen. In Zuid- Limburg en het oostelijk deel van Noord-Brabant komen om de paar jaar lichte aard schokken voor, aldus de woordvoerder van het KNMI. Het episch centrum van de schokken is nog niet bekend. Schadegevallen tengevolge van de schokken zijn nergens binnengekomen. Dit hebben de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Lubbers (Economische Zaken) meegedeeld in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer, Anne Vondeling. Volgens de Londense „The Times" zal niet slechts Nederland toetre den tot het akkoord van de oor spronkelijke zeven - Amerika, Rus land, Engeland, Frankrijk, Japan, West-Duitsland en Canada - maar zullen ook Zweden, Tsjecho- Slowakije, Oost-Duitsland, Polen en België zich hierbij aansluiten, omdat de Sowjet-Unie een grotere deelname van Oosteuropese lan den voorstond. In Den Haag wilde men dit niet officieel bevestigen, en wilde men zelfs niet - omdat het akkoord geheim is - de landen noemen van wie het initiatief af komstig is. Minister Van der Stoel zegt in zijn brief dat Nederland en „enige an dere landen" met geavanceerde nucleaire uitrusting en materiaal die hebben deelgenomen aan het Londense beraad zijn uitgenodigd een overeenkomstig beleid te voe ren en deel te nemen aan toekom stig overleg. Nederland heeft beslo ten aan deze uitnodiging gehoor te geven. Het toekomstige Nederlandse be leid zal, „rekening houdende met het Londense overleg", zijn geba seerd op de volgende „minima beginselen", aldus minister Van der Stoel: - De ontvangende landen moeten „de verzekering" geven dat het ma terieel niet zal worden gebruikt voor de vervaardiging van explo siemiddelen. - Zij moeten het geleverde onder werpen aan de toepassing van waarborgen van de internationale organisatie voor atoomenergie (I.A.E.A.). - Zij moeten deze eisen ook stellen bij her-uitvoer van geleverd mate riaal en uitrusting, of bij uitvoer van door hen geproduceerd materiaal en uitrusting die zijn afgeleid van het door Nederland geleverde. - Voor directe of indirecte over dracht van technologie die betrek king heeft op verrijkings- en op- werkingsinstallaties en zwaar water-productie-installaties zullen bijzondere eisen worden gesteld. De eerste drie minima-beginselen gelden ook voor dergelijke installa ties, gebouwd met behulp van rechtstreeks door Nederland over gedragen technologie of met be hulp van technologie die is afgeleid uit door Nederland overgedragen installaties of uitrusting. - Nederland moet toestemming ge ven voor herexport naar derde lan den van uitrusting, materialen en installaties waarvoor bijzondere ei sen gelden. /jC Kijk vanavond om 7.00 uur Ned. II naar de TV. En morgen kunt u alles rustig bekijken. Bij AV BOEK. Pieterskerkchoorsteeg 14, Leiden 071-142441. - Nederland zal in beginsel terug houdendheid betrachten ten aan zien van de export van technologie, uitrusting en materialen waarvoor bijzondere eisen gelden. Bij uitvoer van verrijkings- of opwerkingsin- stallaties zal Nederland „de ge dachte aanmoedigen" van multila terale deelname, om zo het aantal installaties te beperken „en een ef fectieve toepassing van waarbor gen en fysieke beveiliging te be vorderen". ALMELO (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank te Alme lo, mr. J. Hazewinkel, heeft gis termiddag terbeschikkingstel ling van de regering en plaatsing in een krankzinnigeninrichting geëist tegen de 48-jarige kosters vrouw Annie B. uit Vriezenveen. De vrouw wordt ervan verdacht in het dorp, waar zij jarenlang gewoond heeft, Westerhaar- V riezenveensewij k, verschei dene personen met rattengif te hebben gedood. De officier van justitie achtte bewezen dat zij in 1962 een 7-jarig neeQe Frederik Schokker, die toen bij haar in woonde, opzettelijk had gedood met tallium in een glas ranja. De officier achtte moord op haar zoon Henk bewezen, die op oude jaarsdag 1974 was gestorven. Bij hem had zij tallium in de koffie gedaan. De vrouw verklaarde ter zitting overigens dat zij met dit gif haar man had willen doden. Voorts achtte de officier bewezen dat de vrouw twee pogingen tot moord op haar geweten had op haar neef Gezinus. In 1975 had zij gif in diens koffie gedaan. Twee dagen na zijn brui loft moest de toen 22-jarige Gezi nus met vergiftigingsverschijn selen in het ziekenhuis worden opgenomen. Al eerder had hij zijn huwelijk uitgesteld omdat hij plotseling aan een ernstige vorm van haaruitval leed. Na de zie kenhuisopname van deze man kwam de bal aan het rollen. Vorig jaar oktober werd de vrouw gear resteerd. Na enkele dagen legde zij een bekentenis af. Behalve de genoemde gevallen achtte de officier van justitie ook nog poging tot doodslag op het echtpaar Uitslag in Westerhaar- Vriezenveensewijk bewezen, eveneens familie van mevrouw B. Zij had dit echtpaar vorig jaar augustus een pannetje snert ge bracht met tallium. De vreemde smaak van de erwtensoep bracht de heer Uitslag ertoe zijn honden de soep te voeren. Een van de die ren overleed kort erna. Een rapport van de psychiatrische observatiekliniek gaf aan dat de vrouw ontoerekeningsvatbaar is. AMSTERDAM - De desiUusie was compleet. Wat een grootse huldiging van de bemanning van The Great Escape had moe ten worden bleek achteraf niet meer dan een verwaterde party met bier uit blikjes, wat flessen jenever en vooral de alles overheersende koude wind. Er was niemand om de bemanning toe te spreken, niemand deed ook enige moeite om nog te redden wat er te redden viel. "We hadden gewoon een dag buiten moeten blijven liggen, dan hadden we al deze ellende niet gehad," aldus een wat tele urgestelde José Detmers, de Zoeterwoudse burgemeesters dochter die verloofd van de reis terugkeerde. Conflict en de bemanning van The Great Escape zal wel altijd een duis tere zaak blijven. Wat bij bin nenkomst als een interne ruzie begon liep gistermiddag uit in een soort koude oorlog, waarbij bemanning en Huisman niet of nauwelijks met elkaar spraken eh ieder zijn eigen supporters verwelkomde. Huisman bleef vriendelijk lachen en elk com mentaar op de gebeurtenissen van gisterochtend en de nacht daarvoor weigeren,. Het begon allemaal toen het jacht, een dag vroeger dan de bedoeling was, in IJ muiden binnenliep. Daar ging Huisman er plotseling met het jacht van door, waarna de bemanning het in Amsterdam weer overnam. Over het waarom blijven beide partijen duister: "We waren geïrriteerd," aldus schipper Dirk Nauta, die geen commen taar wilde leveren voor hij met Huisman gesproken heeft. Bij het Havengebouw in Am sterdam stapte de bemanning weer aan boord, nadat het jacht eerst aan de kade bij de water- politie had gelegen. Vanaf het Havengebouw voer het schip in de nacht van maandag op dins dag naar de Houthaven, waar Nauta dacht het schip rustig klaar te kunnen maken voor de ontvangst van gasten, die de middag daarop zou plaatsvin den. Kaping Plotseling verscheen dinsdag morgen in de Telegraaf een op geblazen verhaal over de moei lijkheden aan boord. "Great Escape gekaapt" schreeuwde de kop en dat had dezelfde uit werking als een brandweersi rene. Men stroomde op het schip af, nog voor de krant goed en wel op straat was, en schip per Nauta voer ijlings weg, naar een verlaten kade waar alleen de waterpolitie, de havendienst en de douane het schip wisten te vinden. Daar, aan die kade achter de Persian Carpet Trading Com pany aan de De Ruyterkade troffen we een bolwerk van wantrouwen aan, pas na rustig praten werd er over het conflict maar vooral over de reis zelf ge sproken: "We hebben een wan trouwen gekregen tegen ieder een. Onze hele prestatie is in het niet verdwenen door een onbe nullige ruzie." aldus Nauta. Daarmee sloeg hij de spijker precies op de kop, want plotse ling had niemand meer belang stelling voor de reis op zich voor de prestatie en het gebeu ren aap boord. Gisteren telde al leen het conflict. Pas 's mid dags, aan boord met supporters en een handjevol belangstel lenden, kwamen de reisverha len naar boven en maakte de ge spannen sfeer een klein beetje plaats voor werkelijke vreugde, die overigens weer snel ver dween toen bleek dat geruchten over de komst van de commis saris van de koningin in Noord-Holland en het Amster damse college op onwaarheid berustten en er inderdaad nie mand aanwezig was om enig cachet aan de aankomst te ge- "Als je dat vergelijkt met Syd ney, waar we om twaalf uur 's nachts steaks zaten te eten, en Dover dan is dit werkelijk een hopeloze zaak. Ik snap er niets van, maar we gaan vrijdag, bij de prijsuitreiking in Londen, wel weer feesten," aldus José Detmers. PAGINA 7 Tempo tissue toiletpapier, wit. *159 4 rol AH Instant riist. 119 pak 400 gram4r30~ Ju AH Slasaus. 169 fles 0.75 literh8& JLo Boterhamworst, vacuum verpakt. (QtC? 150 gramUTO ÏFÖ Flora hapklare brokken in 169 bouillon, blik 840 gram2.2Ö At MacOueen thee. pakje 100 gram£5 UZF Brabant wafels. 149 pak 300 gramU80 At Uit de diepvries: AH Spinazie a la crème, pak 750 gram 1:9& 1* Jac. Huijsen. "progressief democraat"

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7