CBS-onderzoek naar zwart geld Fietsen met Pasen St. Bavo bouwt deel „Beschut Wonen" NV V-Alphen uit overlegorgaan Bescheiden aantal in bloei van zes miljoen bloembollen Van Alphen naar IJsselstein Voorstel commissie: 62323B KEUKENHOF OPEN NA JAREN EXPERIMENTEREN: DAHLIA'S NU ALS POTPLANT Dokters duurder PAGINf 4 WOENSDAG 31 MAART 1976 DEN HAAG (ANP) De direc tie van het Centraal Bureau voor de Statistiek wil gaan proberen te meten hoe groot het zogenaam de zwarte circuit (niet geregis treerde economische activiteiten) is. Zij stelt zich voor via zeer vertrouwelijke enquetes te weten te komen voor hoeveel geld er on- ongeveer zwart wordt geproduceer en geconsumeerd. Die enquetes wil het C.B.S. onder meer gaan houden onder gezinnen, om na te gaan hoeveel er wordt gekocht zonder dat er belasting over wordt betaald en onder de potentiële klusjesmannen, om na te gaan voor hoeveel geld er wordt ge werkt zonder dat er over het loon daarvoor belasting wordt be taald. Het C.B.S. denkt bij zijn speurtocht gebruik te kunnen ma ken van de talloze gegevens, die bij de diverse controlerende in stanties in ons land (belasting, douane, bouwinspectie, uitvoerings organen van de sociale verzekerin gen enzovoort) binnen moeten ko men over het zwarte circuit. Met al die gegevens bij elkaar wil het CBS zijn tot dusverre ver kregen gegevens over produktie, consumptie enzovoort in ons land aanvullen. 'Wij weten nu bü bena dering niet hoe groot dat zwarte circuit is", aldus directeur C. A. Oomen van het C.B.S., en zon der deze kennis kunnen wij eigen lijk geen juiste gegevens over de Nederlandse economie verstrek ken. De heer Oomen gelooft dat de schatting van prof. Heartje dat het zwarte circuit vijftien pro cent van het nationale inkomen bedraagt, veel te hoog is. Het is echter in ieder geval meer dan één èi twee procent van het natio naal inkomen. Het zal ergens tus sen de twee en de vijftien pro cent liggen. De heer Oomen, die zei dat de directie van het C.B.S. wakker is geschud door de recente dis cussie rond het zwarte geld en met name door wat de federatie van Nederlandse Vakverenigingen en prof. Heertje hierover hebben ge zegd, verklaart dat de plannen van de C.B.S.-directie nog "in een heel vaag stadium van denken" zijn. Die plannen worden verder uitgewerkt en als zij klaar zijn, worden zij voorgelegd aan de cen trale commissie voor de statis tiek. Dit beleids- en adviesor gaan, dat bestaat uit vertegen woordigers van alle departemen ten, de vakcentrales, tie werkge versorganisaties en wetenschappe lijke instituten, beslist over wat het C.B.S. wel of niet moet doen. Niet zeker Als het tot een onderzoek komt, zal het wel erg moeilijk worden, verwacht de heer Oomen. Het is helemaal niet zeker dat het luk ken zal, maar we vinden dat wij verplicht zijn ons een denkbeeld te vormen over dit deel van de economie, dat zich tot nu toe aan de waarnemingen heeft onttrok ken. AT AHEN AAN DEN RIJN De afdeling Alphen aan den Rijn van het NVV heeft op de gisteravond gehouden ledenvergade ring in gebouw Kontakt besloten om uit het plaatselijk over legorgaan van de drie vakcentrales te stappen. Ook zullen op de Keukenhof verschillende tentoonstellingen te zien zijn, waaronder over de Ga- lapagos-eilanden. Deze tentoon stelling is ingericht door het we- reldnatuurfonds. Daarnaast zijn er een aantal exposities, onder meer verzorgd door rijkswater staat, de Porceleyne Fles en er zijn bloemschikdemonstratles. Vorig jaar had de Keukenhof 820.000 bezoekers, van wie ongeveer vijf tig procent afkomstig uit het bui tenland Vooral het bezoekersaan tal uit Duitsland (West-Falen) en België wordt voor de Keukenhof steeds belangrijker. In de kassen bevinden zich mo menteel zo'n zeshonderd tulpenva riëteiten en honderd soorten nar cissen. Uit de kwekerij komen drieduizend azalea's en duizend rhodondendrons. Basketbal Gerard de Lange is gis teren in Oud-Beijerland basketbal kampioen van Nederland bij de da mes geworden. GDL versloeg Vast goed Strijen miïLiü-ii. Het bloemencorso van de bol lenstreek wordt dit Jaar op 24 april gehouden, zo werd bekend gemaakt. Evenair vorig jaar zal 't corso van Haarlem naar Noord- wijk rijden. Bovendien verzorgt de Keukenhof samen met de Ver eniging City Centrum Amsterdam een lentetuin voor het koninkjijk paleis in de hoofdstad, van drie tot en met twaalf april. ALPHEN AAN DEN RIJN Op tweede paasdag wordt weer de traditionele jaarlijkse fietstocht Alphen aan den Rijn IJsselstein gereden. De tocht wordt georganiseerd door drie instanties; te weten de IJsselhal (IJsselstein), de sportvereniging Spijker (Heken dorp, bij Gouda) en de Stichting Toeristische Trimtochten Alphen aan den Rijn (STTA). Voor de tocht kan in alle drie plaatsen worden ingeschreven. Nu per 1 januari de Federatie Ne- d landse Vakverenigingen van NVV I e.i NKV een feit is geworden, ziet d> Alphense afdeling weinig heil meer in voortzetting van het plaat- selijk overlegorgaan. "Het heeft geen zin meer", aldus voorzitter CJ. Ber- 1 kemèier, "we zouden met zes man, drie van ons en drie van het NKV komen te zitten tegenover drie men- ser van het CNV.. We zouden hen alleen maar mededelingen kunnen d rr en dat is zinloos." R'inoord Op de vergadering werd ook nog weer eens uitgesproken dat het over- le- orgaan in het verleden naar de mening van het NVV maar gebrek- k - functioneerde. Onder meer door toedoen van het CNV. In dat ver ba d werd herinnerd aan de stichting van het christelijk vormingsinstituut. "Toen het overlegorgaan werd ge vormd spraken we af dat we als vak- bor.den gezamenlijk zouden optreden. E: de stichting van het vormings in tituut volgde het CNV echter z'n ei'en koers, zonder ons daarvan op hoogte te stellen". Voorzitter Berkemeier sprak op de vergadering zijn verontrusting uit met betrekking tot de gang van za ken betreffende het Rijnoord-zieken huis. Hij wees daarbij op het ver lies van bijna zeshonderdduizend gulden dat men dit Jaar verwacht te lijden op de exploitatie, de voortdu rende onderbezetting en de interne situatie. In zijn openingswoord had Berke meier er zijn vreugde over uitge sproken. dat het ledental van de Al phense NVV-afdeling het afgelopen jaar fors steeg: van 1.531 tot 1.700 lfc'en. Die winst werd mede veroor zaakt door toetreding tot het NVV van de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel. Tot de ledenwinst droeg ook de verdere groei van Al phen het nodige bij. Ongerust was hij over de door de sluiting van de wer ven groter geworden werkloosheid in de metaalindustrie en de onzekere situatie in de betonindustrie. Positief ter. slotte kon hij zich uitlaten over gebouw Kontakt, dat blijkens de re sultaten voorziet in een behoefte. In het gebouw zal overigens een ge- derkspreuk komen ter herinnering aan Dirk Bijl, de man die veel bij droeg aan de stichting ervan. Die spreuk, zo deelde Berkemeier mee, wordt: "Van licht, tot meerder licht' LISSE Voor het eerst, en nog mondjesmaat, zijn in Nederland dahlia's in potten te koop. Maandag zijn de eerste vijftig stuks op de bloemenveiling in Aalsmeer verhandeld, vandaag kwamen er nog eens duizend voor de klok. In totaal zullen er dit seizoen ongeveer achtduizend op de markt komen. Het ontwikkelen van een behandelingsmethode die dahlia's ge schikt maakt voor potplant heeft jaren gekost. Samenwerking van de Bloembollenraad (Raad van Nederlandse Bloembollenonderne mers), een aantal Nederlandse kwekers, het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse en de universiteit van de staat Michi gan (V.S.) heeft tbt het nu verkregen resultaat geleid. Het Neder landse bloembollenvak werkt al een aantal jaren samen met de uni versiteit van Michigan. De meeste dahlia's zijn normaal niet geschikt voor kamerplant, doordat ze een hoogte van 60 tot zelfs wel 150 centimeter bereiken. De behandelingsmethode met remstoffen zorgt er nu voor, dat be paalde soorten niet hoger worden dan 30 tot 40 centimeter. Proeven hebben uitgewezen dat deze potdahlia's ongeveer vier weken in de kamer kunnen bloeien. Daarna kan men ze in de tuin planten, waar ze zeer snel een voor een dahlia gebruikelijke hoogte bereiken. „Tot de eerste nachtvorst kan men er dan plezier van hebben", aldus de Bloembollenraad. Een bijzonder aardig aspect is dat op elk door de deelnemer gewenst punt een begin kan worden gemaakt mei de toertocht. Inschrijving ge schiedt dan bij de eerste officiële startplaats (IJsselstein, Hekendorp of Alphen), die men aandoet. In deze startplaatsen kan men vanaf negen uur vertrekken. Het officiële startpunt voor Alphen is de kantine van de AVV Alphen op het sportpark de Bijlen. Vanuit Al phen heeft men de keuze uit een tweetal tochten. De Grote route, die 100 kilometer (eigenlijk 107,5 kilo meter) lang is en een verkorte rou te van 50 (eigenlijk 52,3) kilometer. Volgens STTA-man Walter Planije is de tocht van vijftig kilometer goed te rijden door een gezin met kinde ren. Walter Planjje zegt dat d£ tocht totaal vernieuwd en wellicht nog toeristischer geworden is dan in voorgaande jaren. "Zo komen de twee bijna schil derachtigste dorpjes van Zuid-Hol land, namelijk Schoonhoven en Ou dewater. De Vlist, de Lange Linscho- ten. de Reeuwijkse Plassen en de Lekdijk, tussen Jaarsveld en Schoon hoven, zijn bijzonder fraaie natuur gebieden. Het polderlandschap rond bijvoorbeeld Waarder en Driebrug- gen doet verder ook niet bepaald aan de Randstad denken", zo licht Walter zijn bewering toe. Zoals we al schreven kan iedereen op elk willekeurig punt van de route beginnen met de tocht. Een telefoon tje of briefje naar Walter Planije (Nocturnepad 42 in Alphen. 01720- 20534) is voldoende om zich route beschrijving en controlekaart te la- LISSE Al is nog maar een bescheiden aantal van de zes miljoen geplante bollen tot bloei gekomen, toch opent de Keuken hof in Lisse vandaag haar poor ten voor het publiek. De officiële opening werd gisteren al verricht doorde heer H. Bleich. voorzit ter van de buitenlandse persver eniging. Negentig bollenkwekers en dertig tuinlieden dragen zorg voor de geplante bollen, terwijl een boomchirurg in het park 349 bomen van de ondergang heeft gered. Dankzij het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk en de Nederlandse kunst stichting zijn in de tuinen veer tig beelden en plastieken te zien van kunstenaars, 'al zullen slechts weinigen ze begrijpen en waarde ren" zo meende gisteren de heer F. Benningen, voorzitter van de Propaganda Commissie. ten thuissturen. Bij de eerste start plaats kan men zich laten inschrij ven. Walter Planije: "En als men dear om een of andere reden geen zin in heeft hoeft ook dat niet. Het is ons er alleen om te doen dat mensen 'ns lekker een dagje fietsen in de natuur die ze misschien al weer vergeten zijn". Hij wijst er nog op, dat men door z'n startplaats '.en starttyd) zelf te kiezen kan vermij den terecht te komen in grote drom men fietsers. Het is er de organisatoren al leen om te doen, dat de mensen een dagje op de fiets doorbrengen dn de vrije natuur. Dit is ook het uit gangspunt van de Stiohtlng Toeristi sche Trimtochten Alphen aan den Rijn. Deze stichting geeft jaarlijks een boek uit "Fietsen rond Alphen" getiteld. In dit boek staan 35 routes Polderweg tussen Alphen en Zwammerdam. O.m. hierlangs voert de paasrit. voor fietstochten van 25 tot 45 kilo- het plaatselijk Aktle Komitee ter die de STTA jaarlijks organiseert, meter rond Alphen. Tot nog toe toon- bevordering van sportieve recrea- De tweede wordt gereden op twee den honderd mensen belangstelling tie. de pinksterdag, de derde op 20 ju- voor deze activiteit van de stichting De tocht Alphen—IJsselstein is ni. De laatste twee toohten worden die inmiddels ook is opgenomen in één van de vijf langere fietstochten gehouden in augustus en oktober. DEN HAAG De tarieven die huisartsen en specialisten aan par ticuliere patiënten berekenen gaan met ingang van 1 april omhoog. Dc. huisarts mag zijn particuliere pa tient f 0,75 per consult meer bereke nen en n,25 per visite. De spe cialisten mogen hun tarieven mee drie procent verhogen. Het ministe rie van Economische Zaken heeft dat dinsdag meegedeeld. Als gevolg van de verhoging zal het algemeen consulttarief van de huls arts na 1 april f 18,25 bedragen en het tarief voor een visite f 27,50. Een maquette van één van de huizen in het plan „Beschut Wonen". Journalist Bleich die gisteren De Keukenhof opende krijgt een bloemetje opgespeld. zaam en zesentwintig leerlingen. Dit personeelsbestand zal moeten wor den omgevormd tot een bestand van zeventig gediplomeerden, zowel ver pleegkundigen als oprichtingswer kers. Van uitbreiding zal, aldus de directie van Sint Bavo, alleen spra ke zijn in kwalitatieve zin. Geen Op dit moment is er nog geen be hoefte- en capaciteitsplanning van psychiatrische voorzieningen in Zuid-Holland voorhanden. De com missie vindt, dat planning gebonden is aan een democratisch principe. "Zij vereist dan ook een eigen ac tiviteit en betrokkenheid in en van uit de psychiatrische zorg. in de beleidsvoorbereiding tot uitvoering van "Beschut Wonen" ontbreekt enigerlei aanzet om te komen tot een totaal-visie op het psychiatrisch gebeuren zowel in Sint Bavo als voor de regio". Belangrijk in dit verband noemt de commissie de relatie met andere psychiatrische inrichtingen. Het is denkbaar dat ook vandaar uit een overeenkomstige behoefte aan nieu we huisvesting bestaat. De commis sie zou hierover graag de mening van Schakenbosch Beraad wensen. In afwachting van een in voorbereiding zijnd beleidsplan voor psychiatri sche voorzieningen in Zuid-Holland, adviseert de commissie, positief voor een 'beperkt aantal huizen. DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT Sint Bavo mag het bouwprojekt „Beschut Wonen" (zestig huizen aan de rand van Noordwijkerhout waar 350 patiënten zullen wo nen samen met verplegers) slechts in fasen uitvoeren. Om dat het hier gaat om een experiment wordt er gedacht om eerst de helft tot stand te brengen. Dit advies heeft de commissie van advies en bijstand voor de geestelij ke volksgezondheid gistermiddag bekendgemaakt aan de provinciale raad. Deze raad moet Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland advise ren alvorens zij een voorstel doen aan <le staatssecretaris. De commissie noemt het wenselijk en misschien zelfs wel geboden, dat de thans aanwezige bewoners van Sint Bavo "andersoortige behui zing" krijgen. "De bestaande ge bouwen zijn uitgewoond en nage noeg afgeschreven. Een renovatie plan voor deze complexen is door de inspectie voor de geestelijke volks gezondheid afgekeurd". De urgentie voor vervanging is bovendien vergroot door het wegens brand buiten gebruik raken van het grootste gebouw, dat zeventig bedden telde. Spreiding van de pa tiënten over de resterende panden, heeft het leefklimaat daar nog slech ter gemaakt. Tweeënzestig procent van de bewo ners van "Beschut Wonen" is ouder dan vijftig jaar, twintig procent is ouder dan vijfenzestig jaar. De aanwas van deze groep is, door ver anderde therapeutische opvattingen klein. Daarom moet dan ook reke ning worden gehouden met een vrij regelmatige afname van deze cate gorie bewoners, aldus de commis sie. De filosofie, die aan dit projekt ten grondslag ligt. vertoont over eenkomst met het plan "De Hafak ker" chet samenwonen van gees telijk gehandicapten samen met mensen uit de normale maatschap pij). De directie van Sint Bavó heeft meermalen gesteld, dat bij een eventuele onderbezetting een gedeel te van de te bouwen woningen zou kunnen worden overgedragen aan de private sector. Dit laatste zou aan sluiten aan de wens tot integratie van dë psychiatrische patiënt in de maatschappij. "In hoeverre er van uit deze sector belangstelling is", zo stelt de commissie, "is zeer specu latief". Het Bavo-plan omvat: vijf vijfka merwoningen, vijftig zeskamerwo ningen en vijf zevenkamerwoningen alsmede een aantal werk- en ontmoe tingsruimten voor patiënten en per soneel. De totale investeringskosten wor den geraamd op ongeveer vieren twintig miljoen gulden. Dit is per bed f 78.603,33. De commissie vindt deze investering bijzonder laag in vergelijking met een verpleeghuisbed dat ongeveer honderdtwintigduizend gulden vergt. Het programma van eisen noemt een uitbreiding van het personeels bestand niet noodzakelijk. In "Be schut Wonen" krijgt elke woning zijn eigen begeleider. Een algemene wijk- verplegingsdienst, bestaande uit tien verpleegkundigen, zal dienst doen voor de acute problematiek. Op dit moment Zijn er op de afde lingen, waarvan de bewoners over gaan naar 'Beschut Wonen", vier enveertig verpleegkundigen werk-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4