Bezwaren tegen hoge huren r J „Den Haag" doet genoeg voor ons GISTEREN OP TV: ZINGJE MOERSTAAL! Bleijie: Leiden moet zoeken naar nieuwe industrieterreinen TEMPO STEVENS HOF IS TE TRAAG CDA: bezwaren tegen omvang van Winkelhof Voor gast arbeiders pand aan Hooigracht WRAAKACTIE KOST BROERS EEN JAAR N „In Leiden wachten met extra bedden BCIsKIsNWEISK II ethouder I cm Dam LEIDEN Wethouder Van Dam ziet weinig in een demonstratieve optocht naar Den Haag om de re gering te wijzen op de financiële noden van Leiden. "Ik vind name lijk dat Den Haag genoeg doet", aldus Van Dam in antwoord op suggesties die Anne van de Zande (PSP) en Hoeven (CPN) hierom trent deden. Van Dam wees erop, dat de fi nanciële regelingen, die de rege ring de laatste jaren heeft getrof fen voor Leiden, sinds het verschij nen van de noodkreet "Leiden in last'' een jaarlijkse concrete voor uitgang van zeven miljoen gulden hebben opgeleverd. Een aantal wen sen. die de gemeente in deze bro chure had uitgesproken, zijn ver vuld: er zijn speciale financiële re gelingen voor steden met een so- ciaa lzwakke structuur, op het ge bied van onderwijs e.d. Het college gaat bij het kabinet ook aandrin gen op 'n soortgelijke regeling voor gemeenten met een centrumfunc tie als Leiden. "Als die wordt aan genomen, zoals wu voorstellen, dan behoeft Leiden straks geen artikel-12 gemeente meer Ge zijn", aldus Van Dam. Hij wees er daar naast op dat het kabinet-Den üyl veel gedaan heeft aan stadsvernieu wing, waar Juist de grote steden van profiteren. "Ik verwacht hier in nog aanzienlijke verbeteringen", zei Van Dam. Hij, en met hem het hele college, kreeg van het CDA-raadslid Vink gisteren het ver wijt te traag te investeren. Vink liet verder al doorschemeren dat zijn fractie niet akkoord zal gaan met de in de begroting opgeno men 520.000 gulden voor de reorga nisatie van het ambtelijk apparaat. Wethouder Van Dam liet weten dat er in dit opzicht weinig te schui ven valt. Op basis van de beslui ten, die de gemeenteraad vorig jaar heeft aangenomen zijn inmid dels al vier mensen (drie coördina toren en één personeelswerker) voor de reorganisatie aangetrok ken. VVD-raadslid Kuijers kondigde een aantal moties van zijn kant aan, die betrekking hebben op het financieel beleid van het college. Zo wil hij dat een eventuele hoge re opbrengst van onroerend-goed belasting dan nu is geraamd - een nauwkeurige schatting was nog niet mogelijk omdat nog niet al het on roerend goed is getaxeerd- gere serveerd zal moeten worden voor volgend jaar en niet tussentijds mag worden uitgegeven. Het colle ge is ook niet anders van plan. aldus wethouder Van Dam in een reactie daarop. Kuijers constateer de ook dat de tarieven van gas en omhoog zullen gaan als gevolg van een hoger rentepercentage op le ningen, die de Stedelijke Lichtfa brieken bij de gemeente sluit. Hij stelde voor om deze tariefsverho gingen over drie jaar te spreiden. Wethouder Van Dam was het daar niet mee eens, omdat het rente percentage gelijk is getrokken aan datgene dat de gemeente op zijn beurt weer moet betalen aan een bank. Aangezien de SLF ook leve rancier is van omliggende gemeen ten zou handhaving van een lager rentepercentage betekenen, dat de inwoners van Leiden in feite sub sidie geven aan de inwoners uit de regio, aldus Van Dam. Ververstraat daders anoniem LEIDEN Het zal de politie vrij wel zeker niet lukken om de daders van het openbreken van de Ver verstraat, vorig jaar, op te sporen. Dit liet burgemeester Vis, hoofd, van de politie, gisteravond weten, nadat het VVD-raadslid Wessels zijn ongeloof hierover gistermiddag had geuit. Volgens Vis heeft de po litie wel degelyk pogingen, in het werk gesteld. „Als de heer Wes sels de daders heeft gevonden, laat hij ze dan vooral aan de politie doorgeven". Na het antwoord van de burge meester besloot Wessels om een mo tie, die hij aanvankelijk had aange kondigd. in te trekken. Hierin werd om nader onderzoek gevraagd naar de achtergronden en de mogelijke daders van het openbreken van de Ververstraat. Deze actie werd des tijds uitgevoerd, omdat de bewoners verkeersmaatregelen voor hun straat genomen wensten te zien en bovendien aandacht vroegen voor de renovatie van hun huizen. Volgens het SGP'GPV-raadslid Houtman zou nagegaan moeten worden om in de Stadsgehoorzaal een winkelbedrijf te vestigen. Met name als zou blijken, dat deze zaal voor de gemeente verliesge vend blijft, zou onderzocht moeten worden of het niet gewenst is dat de gemeente hem afstoot, aldus Houtman. Bovendien meende hij dat de winkels in dit gedeelte van de Breestraat best een stimulans kunnen gebruiken. LEIDEN Leiden besteedt veel aandacht aan de wonende en spe lende mens, maar verdraait wei nig aan de werkende mens. Aldus CDA-er Wim Bleijie. die gisteren ■tijdens de begrotingsbehandeling felle kritiek had op het econo misch beleid, dat de gemeente op dit moment voert. Hij laakte het ontbreken van een beleidsplan, voor economische zaken en kwam met een motie, waarin B en W worden uitgenodigd voor 1 oktober te komen met een nota over een actief wervingsbeleid voor nieuwe bedrijven. In de ogen van Bleijie heeft Lei den op economisch gebied nieuwe impulsen nodig. Dat zou kunnen gebeuren door een uitbreiding van het industrieterrein "De Waard" en de daarmee verband houdende aanlee van de Sumatrabrug. Voor de inrichtine van nieuwe industrieterreinen dacht CDA-er Bleijie onder meer aan een uit bouw van het terrein in Grote Pol der in de richting van de Rijksweg LEIDEN Het CDA-raadslid Ham. oud-wethouder, verwijt het huidige college van B en W in zijn beleid ten aanzien van de ruimte lijke ordening op een groot aantal punten traagheid. Het college is diverse toezeggingen niet of te laat nagekomen. Met name het tempo, waarin de wethouders de plannen voor de Stevenshof jespolder hebben aangepakt, was onderwerp van kri tiek door Ham. Hij sprak zijn woorden gisteren overigens niet zelf uit in de ge meenteraadsvergaderingen, omdat h\j wegens ziekte afwezig was. Zijn op schrift gestelde betoog werd nu voorgelezen door CDA-fractieleider Driessen. Volgens Ham is de ver traging rond de Stevenshofjespolder te„wijten „aan het zoeken van mo gelijkheden om niet tot bebouwing van de Stevenshofjespolder te moe ten overgaan". Een mening, die nog gesterkt wordt door het feit dat wethouder Oosterman (PPR/D'66) zijn oordeel heeft voorbehouden over de aanwijzing van de polder tot bouwlocatie. "Moohit onverhoopt de raad van mening zijn dat de Ste venshofjespolder niet bebouwd mag worden, dan worden onze Leidse woningzoekenden volkomen in de steek gelaten. Dan komt het er doodgewoon op neer dat wi.1 hen dwingen hun heil elders te zoeken". Ham wil weten of de uitlatingen van wethouder Verboom, die hij onlangs gedaan heeft in een le denvergadering van de PPR. dat hij meer haast wil maken met bou wen in de Stevenshof dan zijn col lega-wethouder Waal, juist zijn. "Als dit zo is, dan helpt bij (Waal) mee aan de vergroting van de wo ningnood en daarmee verliest hij het vertrouwen dat ik tot nu toe steeds in hem meende te kunnen stellen", aldus Ham bij monde van Driessen. Het raadslid Anne van de Zande (PSP) is een fel tegenstandster van de coor B en W geopperde mo gelijkheid om in bepaalde wijken het huisvuil voortaan één maal per week te laten ophalen. "Mensen die een auto hebben zijn dan in het voordeel. Het lijkt er dan op, dat iedereen gedwongen wordt een auto aan te schaffen om zijn vuil kwijt te kunnen raken", aldus de PSP'ster. LEIDEN Volgens het CDA- raadslid Van Zijp moet de gemeen te Leiden bij het college van Ge deputeerde Staten in Zuid-Holland een bezwaarschrift indienen tegen de bouw van het geprojecteerde wa renhuis in het toekomstige Leiderdorpse winkelcentrum Win kelhof. Een aantal midden standsorganisaties hebben dat al gedaan en het Leids City Centrum is hetzelfde van plan, aldus Van Zijp. Dat er in Leiderdorp een uit breiding komt van het aantal win kelvestigingen stuit op zichzelf bij het CDA-raadslid niet op bezwa ren. "Er is daar een duidelijk te kort", zei hij, en lichtte dat toe met cijfers: 51 procent van de huishoudelijke apparaten, die in- woners van Leiderdorp zich aan schaffen, wordt in Leiden gekocht; voor schoenen ligt dit percentage zelfs op 85. Het winkelcentrum in Leiderdorp zou volgens Van Zijp echter van lokale betekenis moe ten zijn en hij wees daarbij ook op becijferingen van de ETI die uit kwamen op de vestiging van een klein warenhuis en twee super markten. De huidige opzet 5500 van de 10.000 m2 is bestemd voor een zelfbedieningswarenhuis en nog eens 3000 m2 voor een show room is echter, aldus de CDA'er "duidelijk gericht op inwoners van Leiden en de regio. Dat blijkt ook uR de parkeercapaciteit". Hij vreesde dat de winkeliers ln de Leidse binnenstad hiervan de ge volgen zullen ondervinden, alsmede een grotere verkeersstroom op het Leidse wegennet. 4. en het Schuttersveld voor de vestiging van kantoren. Onluist noemde hij het dat de eemeente een claim op het Schuttersveld heeft gelegd voor de bouw van een nieuw stadskantoor. "Die kan overal in ce stad neergezet wor den". aldus BlUie. Een ideale plek voor de vestiging van nieuwe industrieën is volgens het CDA-raadslid het Vlietpark ge legen tussen het Rijn- en Schieka- naal en de rijksweg. "Een deel van het verkeer kan dan buiten de stad worden gehouden. Voordelen: een treinverbinding en een water weg vlakbij". De werving zou vol gens hem vooral gericht moeten worden op bedrijven in de zoge- in verband met het grote aanbod van technisch geschoold personeel. Ook PvdA-er Ranner pleitte voor een actief economisch beleid. Hij signaleerde, dat er nog een opti maal contact bestaat tussen ge meente en het bedrijfsleven, en pleitte voor een draaiboek dat ge hanteerd zou moeten worden, wan neer Leidse bedrijven in nood ko men te verkeren. Verder vroeg hij het college om een overzicht van de nog beschikbare industrieterrei nen. een toegezegde nota over ce werkloosheid in Leiden en nota's over het slachthuis en de beschik bare zaalaccommodatie. Volgens Ranner moet de gemeente als be langrijke werkgeefster in Leiden er naar streven om parttime func ties te creëren, om op die manier een bijdrage te leveren aan de be strijding van de werkloosheid. Houtman 'SGP/GPV) pleitte voor een spoedige oplossing van de Problemen op en rondom de Steen straat. "De Turfmarktbrug moet zo snel mogelijk vervangen worden door een noodbrug", aldus Hout man. k Een blik in de gemeenschap pelijke keuken. LEIDEN/DEN HAAG/ARNHEM De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de broers Dirk en Jan D., respectievelijk uit Oegstgeest en Lei den, overeenkomstig de eis van de of ficier van Justitie, wegens bedreiging elk veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf, waarvan een maand voor waardelijk. De 41-jarige D.D. schoot in de kerstnacht met een karabijn vier kogels door het raam bij een 42-jarige Leidse stucadoor. De stucadoor had een verhouding met de vrouw van J.D. Deze had zelf I de nacht daarvoor de voordeur inge trapt van de woning, waar zijn vrouw met haar minnaar verbleef. Drie maanden gevangenisstraf en twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid heeft gisteren de offi cier van Justitie bij de rechtbank in Arnhem geëist tegen de 32-jarlga Duitse koopman H.H. uit Leiden. H. reed op 21 Juli 1975 met zijn auto bij het Europacircuit in Arn hem met een snelheid van 120 km per uur door het rode verkeerslicht en botste tegen een auto. Een inzit tende van deze auto kwam om het leven en de bestuurster moest in zorgwekkende toestand naar een zie kenhuis.. LEIDEN Tijdens de hearing die gisteravond in het voorma lige SLF-gebouw (Hooigracht 12-16) is gehouden, bleken velen van de aanwezige gastarbeiders bezwaren te hebben tegen de huur, die voor een gedeelde kamer in dit gebouw zal moeten worden betaald. De verbouwing van het grote pand aan de Hooigracht is nagenoeg gereed men hoopt dat medio april de eerste gastarbeiders hun intrek kunnen nemen in het gebouw dat plaats zal bieden aan meer dan dertig personen. ^41 ADDVERTENTIE Interessant werk met doorgroei mogelijkheden Hoogovens heeft dat werk in bloegendienst voor mannen tot 45 jaar Zoekt u een goedbetaalde baan '!n een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf naar Hoogovens (zonder postzegel). Antwoordnr 94000. IJmuiden. mm v HOOGOVENS IJMUIDEN Naast een aantal twee-, drie- en vierpersoonskamers bevat het ge bouw gemeenschappelijke wasruim ten en een gemeenschappelijke keu ken. Op de begane grond is tevens een recreatieruimte. Voor een bed in dit geheel vernieuwde pand zal waarschijnlijk veertig gulden per week betaald moeten worden. Velen, die nu rond de twintig gulden per week verwonen, vinden de voorge stelde huur aan de hoge kant. Met de huisvesting van buiten landse werknemers in Leiden zijn grote problemen: binnen een jaar moet het pand Morssingel 2 dicht, 1 oktober 1977 moet het woonoord in Leiderdorp langs de Zijl dicht, en binnenkort zullen panden in de Kraaierstraat en de Groenesteeg ontruimd moeten worden. Öinnen anderhalf Jaar tijd zal gezorgd moeten worden voor huisvesting van ongeveer 250 buitenlanders. Hiervoor wil de gemeente panden opknappen en verbouwen. Voor het pand aan de Hooigracht is een tij delijke commissie gevormd, die zal over gaan in een stichting, die het beheer en de exoloitatie van de huis vesting van buitenlandse werkne- mtra verzorgt Gisteravond zette G. Hattink, die belast is jnefc de dagelijkse leiding var. de commissie, aan de tientallen aanwezige buitenlanders uiteen hoe de situatie is. De commissie be schikt over twee mogelijkheden om gastarbeiders te huisvesten. In Leiderdorp is er nog voor veertig tot vijftig mensen plaats. "Het is daar aJe* luxe, maar het is bewoonbaar". De huur bedraagt hier tweeëntwln- Alle kamers tig gulden vijftig. Hattink deed de zijn belofte dat er binnen anderhalf Jaar nieuwe huisvesting zal komen. In het pand aan de Hooigracht wordt het onderhoud grotendeels door de beheerder verzorgd; van de bewoners wordt alleen verwacht dat zij hun slaapkamers schoonhouden. Vein bikini's tot stralende strandjurkjes. Bij Wamecke vindt u alles op het gebied van badmode. Letterlijk de allerlaatste snufjes uit binnen- en buitenland. Zorgvuldig geselecteerd door de echte badmode-, foundation- en lingerie-specialist. Ctfa/iHecke Breestraat 125 Leiden Tel. 130960 (LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben er bij staatssecretaris Hendriks van Volks gezondheid en Milieuhygiëne op aangedrongen voorlopig nog geen beslissing te nemen over het even tueel toevoegen van psychiatrische afdelingen aan het Leidse diacones- senhuis. het academisch ziekenhuis en het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De commissie Academische Zie kenhuizen van het College voor zie kenhuisvoorzieningen had de staats secretaris eerder positief geadviseerd over een aanvraag van het Diaco- nessenhuis voor een uitbreiding met 24 bedden ten behoeve van de psy chiatrie. Ook had deze commissie geconstateerd dat er in de toekomst voor een zelfde aantal psychiatrische bedden nog plaats is in het Elisa beth Ziekenhuis en voor 40 bedden in het academisch ziekenhuis. GS. herinneren de staatssecreta ris er echter aan dat hij hun vorig Jaar heeft gevraagd een plan op te stellen om de overcapaciteit van psychiatrische voorzieningen in Zuid- Holland terug te dringen. Het colle ge verzoekt de staatssecretaris nu een dergelijk saneringsplan af te wachten alvorens hij uitvoering gaat geven aan het advies van de Com missie Academische Ziekenhuizen Overigens hebben negen samen werkende ziekenfondsen uit de Leid se de Goudse en de Woerdense re gio zich vorig jaar november al te gen het advies van de commissie uitgesproken. Met name een even tuele uitbreiding van het Diacones- senlhuis met 24 bedden voor de psy chiatrie. achtten de ziekenfondsen „volstrekt onaanvaardbaar", gezien het overschot aan bedden in de Leid se regio. De ziekenfondsen sugge reerden om, indien nodig, een psy chiatrische afdeling binnen de be staande capaciteit van het Elisabeth Ziekenhuis tot stand te brengen, aangezien daar toen nog 49 bedden leeg stonden. Speciale boekenweek-elpee plus tekstboek. Uitsluitend verkrijgbaar bij de boek handel voor maar f 12,50. recreatieruimte meubilering en stoffering Hattink begreep dat de prijs van veertig gulden, voor velen een verdubbeling van de woonkos ten, onaantrekkelijk is, en beloofde zijn best te doen bij de gemeente vooi een lagere prijs. Maar hij be nadrukte dat de gemeente er nu al een ton op moet toeleggen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3