WD vraagt uitspraak Kamer over Lubbers Het zal je lot maar wezen. Kinderen (met hartafwijking) en ouders beter begeleiden Oud-Leiden in het zilver Renovatie roept spanning op bij oudere bewoners een miljoen gulden aan prijzen WOENSDAG 31 MAART 1976 [)EN HAAG (ANP) De VVD'er Van Aardenne heeft gisteren toestemming gevraagd en gekregen om de minis- :ers van Economische Zaken, van Sociale Zaken en de mi- nister-president te mogen interpelleren over de beleidsas pecten van de afwikkeling van zaken binnen het Neder- norst-concern. Van Aardenne wil inlichtingen jmtrent het beleid ten aanzien van I- "bouwpoot" en over de betrok- enheid van minister Lubbers t.a.v. je staaldivisie. De voorzitter van de commissie •au economische zaken, de socialist Vierenga, deelde mee dat minister ,ubbers heeft meegedeeld goede loop te hebben dat de afwikkeling iereid pg te plegen met het parlement. De lommissie is unaniem hiermee ak- ïoord gegaan. Over de staalpoot heeft minister Joersma gezegd bereid te zijn op leer korte termijn overleg met de ommissie te plegen. De commissie fan sociale zaken had dit overleg jepaald op 31 maart, maar wegens tiekte van de minister is het naar folgende week verschoven. In dit heer D. Jan Bruijn uit Wasse- ir in de Lokhorstkerk aan de terskerkstraat in Leiden over het inderwerp "Heeft Israël nog een s", dit in het kader van de le- encyclus "Heeft de kerk met sraël te maken". Beroepings- rerk: Herv. Kerk beroepen te [laaswaal G. Broere Harde, te Joven-Hardinxveld G. H. van [ooten Delft, te Alblasserdam K. Ixalto Hasselt, te Rijssen J. den loed Sliedrecht; aangenomen naar iottcrdam-Delfshavcn J. van Voerden Workum, naar Nes en Vierum (Fr) G. van de Kamp Lo- >ik, bedankt voor 's Gravenzande Th. Quak Vianen. I De 37-jarige Deense predikante fivian Dahl, die geweigerd heeft koningin en regering te bid- len, heeft haar ambt neergelegd en Deense Evangelisch-Lutherse :erk verlaten. De kerkelijke over- ïeid had haar erop gewezen, dat zij olgens een koninklijk besluit ge- ïouden was te bidden voor konin- regering en militaire autoritei tijdens de dienst in haar paro- :hiekerk. "Voor God zijn alle men- gelijk en is een arbeider even- waard als de koningin of een ninister", verklaarde de predikante, e constateerde dat de Deense kerk ;een "linksen" aanvaardt. De voor- litter van de vereniging van Deen predikanten, pastor Olav Linde- ttard. zei in een commentaar, dat volgens hem elke predikant de re gels van de kerk moet navolgen óf Bi in ambt moet neerleggen. De bis schop van Roskilde, mgr. Hans pCviste, echter, die het standpunt van de predikante kende, verklaar de, dat hij geen reden zag tot in grijpen omdat een predikant voor land en volk mag bidden zonder namen te noemen. De rk kerk in Engeland blijft in beginsel sterk gekan tegen abortus, Eo blijkt uit een officiële stand puntbepaling 'van de commissie voor maatschappelijk welzijn van |de Britse bisschoppenconferen- Jtie, die deze week is aangeboden aan de Lagerhuis-commissie die moet onderzoeken of de abortuswet van 1967 strenger zou moeten wor den. Deze kerk pleit voor maatrege len die mensen ervan weerhouden, abortus te plegen. Tegelijkertijd wenst zij sociale maatregelen om de moeilijkheden weg te nemen die abortus in de hand werken. Nieuw Brunhilde hield leden vergadering LEIDEN De Leidse gymna stiekvereniging Nieuw Brunhilde I hield haar ledenvergadering in rest. Den Burcht. In haar openingswoord herinnerde president mevr. S. den Ouden-Kloots o.a. aan de succes- voilé viering van het gouden jubi- lem van de vereniging en aan de Gymnastrada, waaraan Nieuw Brunhilde met een aantal da mes had deelgenomen. Aan de beurt van aftreden in het bestuur waren de dames S. den Ouden-Kloots, E. M. Monfils-v.d. Berg en E. W. Verhaar-Somerwil. Allen werden herkozen. Mevr. W. Meijer-Lacourt moest in verband met studieredenen haar bestuurs- werd gekozen mevr. M. G. Paauw- Erades. '~\v 'n\ gesprek zal de minister meer gede tailleerde inlichtingen verstrekken over de orderpositie van Neder- hors*-staal. Morgen beslist de Kamer over het tijdstip waarop de interpellatie kan worden gehouden. LEIDEN De sociale raadslieden bij de renovatie in Noorderkwar tier/De Kooi en Haagwegkwartier/ Tuinstadwijk hebben het afgelopen jaar een kleine 1700 gesprekken gevoerd (op spreekuur dan wel huisbezoek) met bewoners uit deze buurten. Tientallen problemen (in formatie over renovatie, wisselwo ningen, woningruil, verhuishulp, angst voor renovatie enz) werden daarbij aan de orde gesteld. Dat staat in het verslag over 1975 dat de betrokken sociale raadslie den, A.W. de Groot en K. Walle, hebben opgesteld en dat door de Welzijnsraad is uitgebracht. Over het afgelopen jaar maken de bei de raadslieden (het instituut soci aal raadsman functioneert thans ruim drie Jaar) de volgende kant tekeningen: Vele mensen wenden zich tot de raadsman Op grond van gevoelens van onzekerheid. Men is onvol doende op de hoogte van wat er gaat gebeuren met de woning of de buurt. Ook is men vaak niet op de hoogte van de plichten van de eigenaar (en van zichzelf) wat het onderhoud van de woning be treft. Door deze onwetendheid wor den huurders soms nodeloos onder druk gezet door dreigementen van de eigenaar, hetgeen wantrouwen, onzekerheid en soms ook lichame lijke klachten tot gevolg heeft. Renovatie en rehabilitaite roepen vooral bij oudere bewoners span ningen op, waaraan niet zelden een gebrekkige voorlichting ten grondslag ligt. Langdurige proce dures beïnvloeden het normale pa troon van bewoning nadelig (men zit als het ware Jaren "renovatie- klaar"). Vele oudere bewoners willen met de romslomp van 'n nadere reno vatie in het vooruitzicht liever di rect verhuizen, liefst naar 'n zelf standige bejaardenwoning of een verzorgingstehuis. Daar het in Lei den als sinds jaar en dag aan voldoende bejaardenwoningen ont breekt, komt deze categorie bewo ners bij de stadsvernieuwing na drukkelijk in de knel. De nood zaak van een beelid voor de be jaardenhuisvesting is door het rehabilitatieproces nog dringen der geworden. Het probleem van de wisselwoning blijft een actuele zaak, met name waar het gaat om passende wis selwoningen. Als goed voorbeeld wordt het Haagwegkwartier ge noemd waar semi-permanente wo ningen dicht bij de renovatiebuurt zijn geplaatst. Eén categorie bewoners komt by de rehabilitatieplannen steeds meer in het nadeel: de huurders van particuliere eigenaars. De renova tie van woningen in particulier bezit komt uitermate traag op gang. Veel particuliere verhuurders zijn moeilijk tot een grote inves tering in hun woningbezit te be wegen. Het gaat hier om wonin gen die al slecht onderhouden zijn. Het zal je lot maar wezen. Daar sta je dan. Gezellig een dagje de grens over met z'n drieën, en dan breekt je hak. Gelukkig heeft Josien om de hoèk een schoenmakertje gezien. Wat ze ook goed gezien heeft overigens, was dat meespelen in de Staatsloterij. Anders hadden we die prijs niet gewonnen en nu niet zo veel plezier gehad en zoveel leuke dingen kunnen kopen. Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen, of met een paar. De loten kosten f 25,- per stuk, 'n vijfje f 5,-. U koopt ze bij de Staats loterijkantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le maandag in de maand kunt u er terecht, 10 dagen lang. Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 27i op zo'n 800.000 prijzen van f 10,- tot f 500.000,-. Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op de tv en in de kranten. Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnen héle loten bestellen door storting op postrekening 5151 t.n.v. de Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. Na overmaking van f 25,- (of een veelvoud daarvan) ontvangt u enkele dagen voor de le trekking uw lotnummer(s). Als uw overschrijving voor het eind de maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens per maand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen: 070 - 653955. Lente-tafereeltje op het Binnenhofhet moet gezegd dat dit plezieriger aandoet dan de aanblik van tientallen geparkeerde auto's Proefschrift van Leidse psycholoog dr. R. P. Kamphuis LEIDEN Kinderen met een aangeboren hartafwijking en hun ouders moeten beter begeleid en voorgelicht worden. Tot die conclu- ske komt dr. R.P. Kamphuis in zijn proefschrift, getiteld "Kinderen met aangeboren hartafwijkingen en hun ouders", waarop hij vandaag aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. Dr. Kamphuis baseert zijn conclu sie op een onderzoek dat hij ver richtte onder 100 kinderen in de leef tijd van 5 tot 13 jaar en hun ou ders. Uit dat onderzoek bleek dat ou ders vaak zeer emotioneel reageren vensjaar overlijdt. In totaal zijn er in Nederland 20.000 25.000 men sen tot 25 jaar die een aangeboren hartafwijking hebben. Drie groepen Het onderzoek van Kamphuis be paalde zich - zoals gezegd - tot 100 kinderen en hun ouders. Deze kin deren werden in drie groepen ver deeld: een groep die een uitgebreid hartonderzoek en/of een operatie moest ondergaan, een groep die geen hartafwijking had maar een zg. functioneel geruis (dat zich vaak Uit de Interviews, die alle bij de ouders thuis werden afgenomen, kwam naar voren dat ongeveer 60 procent van de ouders aanvankelijk zeer emotioneel reageert als ze ho ren dat hun kind een hartafwijking heeft. In 24 procent van de gevallen wordt het kind anders door de ou ders benaderd. Vaders reageren in het algemeen rustiger dan moeders, terwijl ze ook meer bezorgd zijn. Bij de moeders is de schrikreactie gro ter, terwijl ze de diagnose in het al gemeen slechter kunnen verwerken dan de vaders. Uit het tweede interview dus procent gedeeltelijk. Veel ouders van kinderen uit de patiëntengroep (die dus een ingreep moesten on dergaan) hebben blijkens het on derzoek kritiek op het zieken huis na de opname van hun kind. Die kritiek heeft met name betrek king op de wisseling van artsen en verpleegkundigen en op het feit dat ze niet voorbereid worden op de omstandigheid waaronder ze hun kind in het ziekenhuis zullen aan treffen (veelal omringd door een scala aan ingewikkelde appara tuur). Van de kinderen zelf heeft LEIDEN Sinds enkele ja ren is er in Nederland een Oudercomité Kinderharten- fonds. dat bestaat uit ouders van kinderen met een aange boren hartafwijking en een klein aantal adviseurs, onder wie dr. R. P. Kamphuis (foto). Dit comité stelt zich. evenals de Nederlandse Hartstich ting. op als een belangenbe- hartigende orgajiisatieHet comité organiseert diverse activiteiten, waaronder jaar lijkse vakanties voor de kin deren. Wil het comité echter zijn werk goed kunnen doenal dus Kamphuis, dan is het no dig dat de Nederlandse kin dercardiologen de gegevens over hun patiënten bundelen. Dat is volgens de promoven dus vooral van belang voor kinderen bij wie bepaalde psychologische en/of sociale moeilijkheden te verwachten zijn. als ze horen dat hun kind 'n hart afwijking heeft. Bovendien zijn er nog al wat oudere die met allerlei vragen over hun kind blijven zitten en die zich ook wel ten onrechte zorgen maken. "Als je het namelijk hebt over een kind met een aange boren hartafwijking, dan moet je Je afvragen over welke groep van kin deren je het hebt", zegt Kamphuis. "Er zijn namelijk verschillende groe pen van kinderen met een aangebo ren hartafwijking. Als je bijvoor beeld mijn groep neemt - van vijf tot dertien jaar dan is er meestal geen sprake meer van een levensbe dreigende situatie". Volgens Kamphuis worden er jaar lijks ongeveer 1500 kindern geboren met een hartafwijking. Van deze kin deren blijven er 800 a 1000 in loven, terwijl de rest al of niet bij de ope ratie en meestal in het eerste le- voordoet als gevolg van de groei) en een groep die geregeld in de polikli niek moest worden onderzocht zon der dat er een ingreep nodig was. Uit deze groepen haalde Kamphuis zijn z.g. controlegroep (de laatste twee groepen, die dus eigenlijk nau welijks iets mankeerden) en zijn patiëntengroep (de eerstgenoemde groep). Vervolgens werd de ouders op verschillende momenten een interview afgenomen. Het eerste was vóór het eerste polikliniekbe- zoek op de afdeling kindercardiologie van het Leidse academisch zieken huis - waar Kamphuis als psycho loog werkzaam is - het tweede veer- t'en dagen na dit bezoek en het derde 6 a 10 maanden na een ingreep. Deze ingreep kon bestaan uit een catheterisatie (hartonderzoek, waar bij slangetjes in het lichaam wor den gebracht) of uit een hartopera tie. na het eerste onderzoek op het AZL bleek dat 34 procent van de kin deren niets over de diagnose ge hoord had en 24 procent het niet had begrepen. Bij 15 procent was er sprake van angst en schrik, later hebben de meeste kinderen er geen belangstelling meer voor en stellen ze geen vragen meer. De ouders daarentegen wel. Na het onderzoek wordt er tegen de ouders gezegd dat ze later bij hun huisarts kun nen informeren naar de uitslag van het onderzoek. "Acht procent doet dat ook", aldus Kamphuis, "drie procent is het van plan en de rest doet het niet. Maar uit het onder zoek is ook gebleken dat naderhand 52 procent nog met vragen zit. En dat is toch wel merkwaardig". Uit het derde interview kwam naar voren dat de mededelingen van de arts door 52 procent van de ouders waren begrepen en door 21 32 procent tijdens de opname heim wee, angst of schrik. Als ze later weer thuis zijn, worden er meer po sitieve dan negatieve verhalen over het ziekenhuis verteld. Schakel Op grond van de resultaten van zijn onderzoek vindt Kamphuis het gewenst dat een kindercardiologisch centrum in een ziekenhuis meer aan voorlichting gaat doen ten op zichte van de ouders en het kind. Daarbij vindt hij het van belang dat de ouders ook een beroep doen op de huisarts en dat ze daarin ge stimuleerd worden. Tenslotte is hij van mening dat er op de operatie afdeling een nieuwe functiona ris moet komen die als schakel op treedt tussen de patiënt, de ouders en het ziekenhuispersoneel. ADVERTENTIE Cocaine De Peruaanse politie heeft gisteren in het noorden van Pe ru een omvangrijke handel in ver dovende middelen opgerold en daarbij beslaggelegd op 280 kilo zuivere co caine. De Peruaanse politie spreekt van „de grootste vangst" in haar land „en misschien ook wel internatio naal". Negen handelaren dn verdo vende middelen zijn aangehouden. Een Dickson sta-caravan, type 86 PS, met 3 slaapkamers en openslaande tuindeuren. De wanden zijn uitgevoerd in houtkleur, de meubels in een palissanderhout dessin. De caravan heeft een PVC vloer bedekking, met nylon tapijt bij de U-zit. Een grote DICKSON die qua opzet ook "groots" is. Een geschenk t.w.v. 11.995,\ van BV. Caravan Import Dick Wisslnk, Willeskop (bij MONTFOORT). Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. LEIDEN Een „gezonde vereni ging", zo werd gisteravond de Vereni ging „oud-Leiden" door een van de bestuursleden gekarakteriseerd. Deze vereniging hield in het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal" een „huis houdelijke" ledenvergadering, die vrij goed bezocht werd. De voorzitter, dr. M. A. van Dongen, wees er in zijn welkomstwoord o.m. op, dat de ver eniging volgend Jaar haar 75-jarig bestaan hoopt te vieren. Er is al een lustrumcommissie ingesteld, die de mogelijkheden voor een passende vie ring van dit Jubileum gaat bestude ren. Wel kon de voorzitter alvast ver-i klappen, dat het Stedelijk Museum „de Lakenhal" ter gelegenheid van dit 3 x zilveren Jubileum een zilver tentoonstelling zal organiseren. De ledenvergadering benoemde mevrouw N. A. den Haan-Groen tot- bestuurs lid. Zij volgt Lakenhal-directeur drs. M. L. Wurfbain op. Jaarverslag 1975 en financieel overzicht 1975 werden zonder meer goedgekeurd. Bovendien bestaat er goede hoop. dat de begro ting dit Jaar sluitend'gemaakt kan worden. de secretaris, drs. R. E. O. Ekhart. mee, dat de vereniging tegen het goedkeuren van deze bouwplannen door de Minister bij de Kroon protest heeft aangetekend. Zij motiveert haar bezwaren hoofdzakelijk op grond van architektonisoh-stedebouwkundige argumenten. Na de vergadering werd er een voor stelling gegeven van oude dia's uit de verzameling van de vereniging. Curieus daarby was het gebruik van een oude „toverlantaarn", die gezien het ongebruikelijke ouderwetse formaat van de historische dia's noodzakelijk was.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11