Egypte acht een vredesmacht in Libanon gewenst De EG staat op instorten Patricia vrij in ruil voor getuigenis? DUUR HONDEHOK FORD LAAT BETALINGEN ONDERZOEKEN Troepen Zuid-Afrika verlieten Rhoclesië O Westrand Utrecht MAANDAG 29 MAART 1976 SAN FRANCISCO (SP) Zal Patricia Hearst als getuige gaan optreden voor de overheid? Vo rige week zijn er in het geheim serieuze besprekingen op gang ge komen tussen de verdediging en de aanklagers over een afspraak die Patricia vrijuit zou laten gaan voor misdaden die ze voor het Symbionesc Bevrijdingsleger heeft gepleegd of die haar ten laste z(jn gelegd. Als het tot een akkoord komt. hoopt het openbaar ministerie met haar ab getuige klaarheid te kun nen brengen in meer dan zeven tig bomaanslagen en andere ter reurdaden van het afgelopen jaar. De volgende stap zou dan zijn dat Patricia Hearst wordt vrij gesteld van strafvervolging als ze zich bereid verklaart achter gesloten deuren te getuigen in elk proces waarvoor ze maar wordt opgeroepen. Veel keus heeft ze niet: weigert het aanbod dan wacht haar nog een reeks processen, waaronder één wegens moord en dat kan haar levenslang opleveren. Rechter Oliver Carter, die de schuldig-verklaring door de jury al heeft aanvaard, heeft de uit spraak in het proces in San Francisco uitgesteld tot 12 april. Intussen wordt ze nu, net ab haar ouders en vrienden, onder vraagd op de strikte voorwaarde dat de informatie die dat oplevert Ab de onderhandelingen tus sen verdediger Lee Bailey en aanklager James Browning met succes worden berkoond, zullen zij rechter Carter daarvan op de hoogte stellen. Die kan dan eventueel een voorwaardelijke, symbolische straf opleggen. hier altijd - is Patricia goed ge zind, nu is aangetoond dat de mil joenen van de familie Hearst niet in staat zijn geweest haar vrij te kopen. De publieke opinie Politici in Californië - en ju risten die op een politieke car rière uit zijn - wijzen er al op, dat dit slachtoffer van een wre de ontvoering wordt gestraft voor misdaden die ze anders nooit die telt zou hebben begaan. Twee gondels, die tegen elkaar opbotsten, hangen nog doelloos aan de kabelnadat twee andere gondels in de Amerikaanse plaats Vail naar beneden waren gestort. Skiërs in deze twee gondels wach ten op hulp. Drie personen wer den bij het ongeluk gedood en ne gen anderen gewond. Het is het tweede ongeval met een kabelbaan in korte tijd. Enige tijd geleden stortte in Italië een gon del neer. Er waren meer dan veer tig doden. CAIRO/BEIROET (AP/Reuter) Egypte heeft gisteren de Arabische staten dringend verzocht onmiddellijk te interveniëren in de Libanese burgeroorlog. De nationale veiligheidsraad van het land kwam in Cairo bijeen en verklaarde dat „de enige oplossing is een onmiddellijke inter ventie van een groot aantal Arabische staten om te bemiddelen en bij te dragen aan het behoud van de vrede". Men neemt aan dat de oproep van de raad bedoeld is te voorkomen dat er een eenzijdige militaire interven tie plaatsvindt van Syrië, het broe derland dat het met Egypte aan de stok heeft over het algehele beleid in het Midden-Oosten. De Egyptische veiligehidsraad is van mening dat de Arabische staten uitsluitend effektief kunnen hande len door het "sturen van een ge zamenlijk Arabische „symbalische" vredesmacht tot de gevechten aflopen en een geschikte atmosfeer is ge schapen ter beëindiging van deze bloedige strijd". Wat met deze sym bolische vredesmacht wordt bedoeld werd niet gezegd. Het resultaat van deraadsvergadering is reeds gestuurd naar de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad. Hem is gevraagd onmiddellijk contact op te nemen met de overige 19 lidsta en van de liga. Libanon is overigens zeer gevoelig voor het idee dat buitenlandse troe pen op zijn grondgebied komen. Het heeft zich al eerder tegen dergelijke voorstellen verzet tijdens bijeenkom sten van de Arabische Liga en in de Verenigde Naties. De stijdende legers in en rond CADDINGTON, Engeland (Reuter) In een woning van honderdduizend gulden met uitzicht op groen in het typische midden-Engelse dorpje Caddington, wonen sinds drie jaar zes honden. De Yorkshire Terriërs en Chihuahuas behoorden toe aan twee bejaarde ongetrouwde zusters, Sybil en Renee Collins, die drie jaar geleden overleden. Hun weduwe geworden zuster mevrouw Evleen Agar loopt elke dag de 200 meter die haar huis in Folly Lane scheidt van de woning van wijlen haar zusters, om de honden aan hun maal van lever en hart te helpen. „Mijn zusters stonden erop dat hun honden het huis zouden erven. Ik heb ze beloofd dat ik ervoor zou zorgen. Ze wilden niet dat ze terecht zouden komen in een kennel", aldus me vrouw Agar. Excentrieke mensen doen nu eenmaal excentrieke dingen", zei iemand van het gemeentebestuur. „Alle rekeningen wor den betaald, niemand klaagt, we kunnen er niets aan doen". Een buurman, kijkend naar het „grote hondehok" met de ka potte vitrage en de onderkomen plant in de vensterbank zei' „De twee zusters waren dierenliefhebsters Beiroet bestookten elkaar ook gis- tern met raketten, mortieren en machinegeweren. De gevechten ver toonden het al dagen gebruikelijke beeld dat rechtse troepen die loyaal zijn aan president Soeleiman Fran- Rechtse politieke en religieuze leiders hebben opgeroepen tot een bestand maar de vijanden van Franjieh schijnen vastbesloten te vechten tot zij een positie hebben bereikt om voorwaarden te stellen vanuit een militaire suprematie. In het beboste heuvelland van de berg Libanon, ten zuidoosten van de jieh poogden zijn val te voorkomen, hoofdstad Beiroet, werd een fel ar tillerieduel uitgevochten tussen het stadje Aley, het hoofdkwartier van de linkse troepen en de rebellerende militairen, en het naburige christe lijke dorp Kahhale. Het strategische heuveldorp ligt ter weerszijden van de hoofdweg die leidt naar het slechts vier kilometer verder gelegen presi dentieel paleis dat Franjieh afgelo pen donderdag moest verlaten na een raket- en artillerie-aanval. In Beiroet duurt de uitputtingsslag om het bezit van de verwoeste kust strook voort. Linkse en Palestijnse schutters proberen hun tegenstanders te verdrijven uit het Hilton- Hotel, het laatste rechtse fort aan de chris telijke oostkant van Beiroet. De sleutel voor een mogelijk bestand ligt bij de progressieve socialistische leider Kamal Joemblatt, de lange, besnorde voorman van het linkse bondgenootschap. Jamblatt sprak za terdag zeven en een half uur lang met president Hafez Al-Assad van Syrië, en Jassez Arafat die zijn be middelingspogingen niet willen opge ven. LA CROSSE (AP) President Ford heeft verklaard dat hij minis ter van Handel Elios L. Richardson zal opdragen de leiding te nemen bij een door de Amerikaanse rege ring in te stellen onderzoek naar be talingen door Amerikaanse multi nationale ondernemingen om bui tenlandse contracten te verkrijgen. De president onthulde dit tijdens een forum in de stad La Crosse waar hij campagne voert voor de voorverkie zingen in de staat Wisconsin die op 6 april worden gehouden. Gevraagd of hij van mening was dat dergelijke steekpenningen van Lockheed en andere ondernemingen krachtens de huidige wetgevingver boden zijn, antwoordde de presi dent: "Als deze betalingen in strijd zijn met de wet in het land waar de onderneming opereert, is het ant woord ja". Hij zei echter dat de omstandighe den van het ene land naar het ande re verschillend zijn "en dus moeten wij op zo breed mogelijke schaal een onderzoek instellen". Ford zei dat het van essentieel be lang is dat Amerikaanse onderne mingen eerlijk kunnen concurreren met firma's uit andere landen. Hij zei dat men de hele zaak wellicht zou moeten regelen met de instel ling van een bepaald soort interna tionaal bureau. Hij ging daar met nader op in. Inmiddels heeft het grote farma ceutische concern "Upjohn" aan de commissie voor het beurswe- zen (SEC) toegegeven dat het aan funktionarissen van 22 buitenlandse regeringen in totaal 2.7 miljoen dol lar aan "commissiegelden" voor or ders heeft uitbetaald. In een schriftelijke verklaring zegt Upjohn dat de betalingen, in de periode 1971—1975. allemaal hebben plaatsgehad via tussenpersonen. Het bedrijf heeft naar eigen zeggen de betalingen twee maanden geleden na een intern onderzoek eigener be weging stopgezet. Washington (AP/Reuter) De Zuidafrikaanse troepen hebben hun aftocht uit Angola zaterdag voltooid. Minister van Defensie Pie- fer Botha heeft een parade afge nomen terwijl de laatste twee ba taljons zwarte en blanke troepen in een kolonne van Franse pant serwagens over de rivier de Cunene trokken en over een brug zuidwest- Afrika binnenreden. De stroming in de ANC (de Afri kaanse Nationale Raad in Rho- desië) die bisschop Muzorewa steunt ziet geen mogelijkheden voor een verzoening met de groepe ring van Joshua Nkomo. Dat staat in een verklaring die het partijbe stuur van de groep Muzorewa heeft uitgegeven na een gebedsdienst in Salisbury. In de verklaring zegt het partij bestuur dat de groep-Nkomo slechts "een kleine minderheid van overlo pers" is, die na het mislukken van Nkomo's besprekingen met de rege ring van Ian Smith op dood spoor is beland. De groep Muzorewa heeft zich steeds verzet tegen deze be sprekingen. Thomas O'Neill, fraktieleider van de Democraten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft van president Ford geëist dat deze zijn gespierde taal tegen Cuba over eventuele acties in Afrika voorziet van een nadere uitleg of anders weer inslikt. EIS VAN ONTVOERDERS De Amerikaanse zakenman William Nie- hous, onderdirecteur van de Venezo laanse vestiging van het glasconcern Owens-Illinois, zal worden geëxecu teerd als het bedrijf niet overgaat tot een voedseluitdeling onder de armen van Caracas. Dit is zaterdag meege deeld door de 'revolutionaire comman do's' die Niehous op 27 februari ont voerden. De grope dreigt Neihous on middellijk te zullen doden als de po litie mocht proberen hem te bevrij den. een miljoen gulden aan prijzen Voor ƒ1.- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder deze kampioen lichtgewicht van Singer. De lichtgewicht met vrije arm, type 527, winkelwaarde 599.-. En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369.-. Bij een bomontploffing in het Londense tentoonstellingscentrum Olympia zijn zaterdagavond 85 gewonden gevallen, onder wie een aantal kinderen. Men is hier bezig de ravage op te ruimen. Na deze zwaarste terreuraanslag in drie Jaar tijd heeft de Londense politie het publiek gisteren met klem verzocht de waakzaamheid te verscherpen. Bij kranten en de BBC kwamen telefoontjes binnen, waarin de aan slag werd opgeëist als het werk van de katholieke IRA, het verboden Ierse republikeinse leger of de "Irish volunteer force", een splin- teigroepering daarvan. De mannen noemden codewoorden en de politie neemt hun aanspraken op de aan slag serieus. Eenvan de msannen zei: "Dit is een waarschuwing voor de Britse regering om de soldaten uit Noord-Ierland terug te trekken. Gebeurt dat niet, dan zullen er nog meer bommen volgen". In de Noordierse hoofdstad Bel fast blies de IRA zaterdag een waarnemingspost van het Britse leger op. Twee soldaten die de post bemanden raakten licht gewond. Twee winkels in een dorp in het graafschap Londonderry brandden uit door benzinebommen en ook el ders uit de roerige provincie kwa men berichten over explosies en schietpartijen. Veilig beleggen in de waardestukken van de In coupures van 1.000.- of 10000,-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Rente ook eerder opneembaar, opklimmend van 5'/2% na twee jaar tot 8% na vijf jaar. Samengestelde interest. Verkrijgbaar bij adviseurs voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. LONDEN De leiders van de EG- landen zijn het er in grote trekken over eens, dat de Europese Ge meenschap groot gevaar loopt uit een te vallen. Ook van de Euro pese top, die deze week in Lu xemburg wordt gehouden, mag niet worden verwacht dat er op het politieke of economische front een belangrijke beslissing kan worden genomen. Op z'n best zullen de gemeenschap pelijke markt en het gemeen schappelijk landbouwbeleid blij ven doorsudderen tot betere tij den. Maar zelfs dat is om twee re denen twijfelachtig: In de eerste plaats verlangen in enkele landen en niet alleen in Groot-Brittan. nië links en communisten be scherming van de eigen industrie door importbeperkingen of door andere maatregelen die de Ge meenschap ondergraven. In de tweede plaats hebben de ver schillen in inflatie en de verschil lende aanpak van de economische problemen geleid tot ernstige ver storing van de onderlinge wis selkoersen. Het verschil tussen landen met zwakke valuta (Frank rijk, Italië) is groter gewor den. De geleidelijke economische éénwording is daarmee aantoon baar achteruit gegaan. Van de belangrijkste landen heeft elk zijn eigen redenen om terug te krabbelen uit de Gemeen schap. De Franse president Gis- card d'Estaing heeft flinke scha de opgelopen door zijn kostbare, maar vruchteloze poging de franc in de "slang" te houden. Aan vankelijk trachtte hij de Franse munt te koppelen aan de Duitse Mark tegen een volgens veel van zijn adviseurs veel te hoge koers. Daarmee hoopte hij economisch en politiek gelijke tred te kunnen houden met de Bondsrepubliek, zo dat een Europa om Duitsland- Frankrijk zou kunnen worden ge bouwd. Onmiskenbaar had hij er ook op gehoopt de Gemeenschap aantrekkelijker te maken door aan te dringen op directe verkiezingen voor het Europees parlement bin nen twee jaar. Maar bij de Fran sen sloeg het niet aan. De Westduitse kanselier Schmidt had er altijd op gestaan, dat de onderlinge band tussen de valuta van de EG-landen (de "slang"), die de deelnemers in ieder geval tot enige samenhang op monetair gebied dwong, gehandhaafd zou worden als enige harde werkelijk heid in een verder ondoeltreffen de Europese Gemeenschap. Daaraan hechtte hij zelfs zoveel waarde, dat hij bereid was in een verkiezingsjaar de impopulaire maatregel te nemen om de mark op te waarderen en de franc te deva lueren, op voorwaarde dat de franc dan in de slang bleef. (Re valuatie maakt de export van een land duurder en de import goedko per, waardoor de concurrentieposi tie verzwakt. Dat voorstel haalde het niet, omdat de Nederlandse regering in een speciale vergade ring besloot niet in te gaan op het verzoek van Sohmidt om ook de gulden op de waarderen. De rege ring- Den Uyl redeneerde dat Ne derland een veel armer land wordt als teeen 1980 het Noordzee-gas opraakt en dat het dus geen risi co's kan neanen. In Engeland wordt van James Cal- laghan, de vermoedelijke opvolger van Wilson, verwacht dat hij de zelfde lijn zal aanhouden ah zijn voorganger: de Europese Gemeen schap is goed zolang zij goed is voor de belangen van Groot-Brit- tannië. De enige van de kandida ten van wie in de EG werd ver wacht dat hij de Gemeenschap nieuw leven zou kunnen inblazen Roy Jenkins, werd vorige week in de eerste ronde uitgeschakeld. Hoewel de Ialiaanse minderheidsre gering van Alod Moro (een chris ten-democraat) net een lening van de Gemeenschap heeft gekregen ter waarde van 2,5 miljard gul den. wordt de kloof tussen Italië en zijn noordelijke partners steeds groter. Voor het eerst beginnen hoge regeringsfunctionarissen zich af te vragen of het lidmaatschap van de EG voor Italië wel zo nut tig is. Dankzij de lage prijs van de lire kan de Italiaanse indu strie goedkoper leveren dan zijn concurrenten, maar niemand dwingt de industrie het verdiende geld weer in Italië te besteden. Door het landbouwbeleid van de Gemeenschap zit Italië met een enorm te kort, aangezien het de be langrijkste exporteur van Frans vlees is, terwijl de eigen landbouw met kan meekomen en er grote stukken land braak liggen. Ook al verklaart de Italiaanse communis tische party dat zij Italië in de EG zou houden, toch zijn de maat regelen waarop zij zou aandringen als ze zou gaan meeregeren onge twijfeld niet in de geest van de Gemeenschap, zodat een volwaar dig lidmaatschap van Italië dan onmogelijk wordt. OBSERVER-DIENST

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7