Den Uyl geeft toe: kabinet in het nauw Controle fiscus: drie miljard Advies Academische Raad: stops voor vijf faculteiten vandaag... ...en gisteren toegelicht /RflDID\ programma J232EÖ22E22IEÏ NEWSWEEK BERISPING PRINS BERNHARD Van Doom laat leden omroepen tellen Overleden bij reparatiewerk 'KLEINTJE' Richard Arlen (75) overleden MAANDAG 29 MAART 1976 PAGINA 5 NEW YORK (ANP) Het Amerikaanse weekblad News week verwacht, dat het onder zoek naar de steekpenningen- affaire van Lockheed in Neder land uit zal lopen op een "for mele berisping" van Prins Bern- hard. „Waarschijnlijk zal hij afstand moeten doen van zijn bestuurs functies in het bedrijfsleven", en mogelijk zelfs van zijn positie als inspecteur-generaal van de strijdkrachten", zo meent News week. Het blad, dat zich beroept op niet nader aangeduide bronnen in Nederland, schrijft dat de se cretaris van de prins, de heer Edwin Vernede, waarschijnlijk gebruikt zal worden als zonde bok 'omdat hij de prins niet be ter heeft beschermd tegen infil tranten'. „De voorlopige indruk in Ne derland is dat er overtuigend bewijsmateriaal tegen Bernhard is. maar dat er geen schriftelijke ontvangstbewijzen zijn voor de 1,1 miljoen dollar die hij volgens de beschuldigingen van Lock heed zou hebben ontvangen. Tot dusver hebben de Nederlandse onderzoekers geen doorslagge vend bewijsstuk tegen Bernhard gevonden, maar de opeenhoping van materiaal is indrukwekkend genoeg, zodat de regering naar verluidt niet meer kan overwe gen hem van alle blaam te zui veren", aldus Newsweek. DEN HAAG (ANP) In 1975 is als gevolg van correcties na controle door de inspecties der directe belas tingen en de rijksaccountantsdienst een totaal bedrag van drie miljard gulden meer aan belastingen opge legd dan uit de aangifte zou zijn voortgevloeid. Dit heeft staatssecre taris Van Rooijen zaterdagavond in een uitzending van de actualiteiten rubriek Brandpunt meegedeeld. In de inkomstenbelasting werd een bedrag van 1750 miljoen gulden meer opgelegd, in de loonbelasting 80 mil joen gulden meer, in de omzetbelas ting bijna 400 miljoen gulden meer en in de vennootschapsbelasting bij na 700 miljoen gulden meer. Het controleapparaat van de in specties is met ruim vierhonderd man uitgebreid. Deze uitbreiding werd vo rig jaar op gang gebracht. Nu gaat de regering de rijksaccountantsdienst uitbreiden. In de komende Jaren wil staatssecretaris Van Rooijen bevor deren, dat jaarlijks minstens 150 toe komstige accountants worden aan getrokken. De sterkte van de rijksaccountants dienst zou daarmee, rekening hou dend met het natuurlijk verloop, in enkele jaren van 500 op 800 man worden gebracht, een uitbreiding dus van 300 man. Naast een repressieve werking kan hiervan ook een aan zienlijke preventieve werking worden verwacht, aldus staatssecretaris Van Rooijen. Over de opdracht, die kort geleden Is verstrekt aan de oud-directeur- generaal van de belastingen, de heer Van Bijsterveld, zei de staatssecreta ris dat in de pers de indruk was ge wekt, dat de heer Van Bijsterveld als een soort superspeurder het land zou uitkammen op zoek naar zwart geld. De opdracht, die aan de oud-direc teur-generaal van de pelastingen verleend, betreft onderzoek naar d< fraude voorkomt fundamenteel i, waarin de de moge lijkheid de omvang daarvan te weten te komen en verder naar de moge lijkheden, die in andere landen be staan om de fraude te verminderen. De heer Van Bijsterveld zal te zijner tijd met adviezen komen voor be strijding van fraude. De heer Van Bijsterveld heeft dan ook geen op sporingsapparaat tot zijn beschik king. Hij verwacht dat het geruime tijd, wellicht enkele jaren, zal duren voordat hij met zyn opdracht klaar is. Intussen gaat de belastingdienst door met een effectieve controle en met bestrijding van de fraude, aldus staatssecretaris Van Rooijen. De fiscus verwacht 4.350.000 aan giftebiljetten voor de inkomstenbe lasting te zullen ontvangen. De heer Van Rooijen schat, dat hierop ruim een miljoen terugbetalingen zullen volgen. Hy deelde verder mede, dat jaarlijks in ongeveer 300.000 gevallen een correctie op een ingediende aan gifte wordt aangebracht, die in het voordeel van de belastingplichtige is. DEN HAAG (ANP) De mi nis- te van CRM, mr. H.W. van Doorn, heeft - op advies van de omroep- raad- besloten in de loop van dit Jaar een telling van de leden van alle omroeporganisaties doen plaats vinden. De omroeporganisaties zijn var. dit besluit op de hoogte gesteld. D'x omroeporganisaties zal worden gevraagd een accountantsverklaring fce overleggen waaruit blijkt hoeveel leden de contributie hebben voldaan op een nog nader te bepalen peil datum. Daarna zullen uit de leden administraties van alle omroeporga nisaties steekproeven worden getrok ken. De daarin voorkomende namen zullen vervolgens vergeleken worden met de gegevens van de dienst om roepbijdragen. Het ledental van de omroeporga nisaties is van belang voor de hoe veelheid toe te wijzen zendtijd. Als bij een telling blijkt dat een omroep organisatie, gelet op haar ledental in aanmerking komt voor vermindering van zendtijd, heeft zij gedurende een jaar de tijd opnieuw het voor handhaving van haar hoeveelheid zendtijd vereiste ledental te berei ken. Minister Duisenberg van Financiën toont zijn kunnen op voetbalgebied in sporthal De Scheg w Uithoorn. De minister was gisteren aanwezig bij een zaalvoetbalgébeuren, georganiseerd door de nemers mag basisschool De Startbaan' Onder de toeziende ogen van de jeugdige voetbalers neemt de minister een strafschop. TILBURG (ANP) De 53-jarige G. Niebourgh uit Tilburg is tijdens het weekeinde bij het sleutelen aan zijn auto om het leven gekomen. Hij lag onder zijn wagen, die niet op de handrem was gezet. De auto viel van de krik en drukte de man tegen de grond. Hij is kort na aankomst in het ziekenhuis aan de verwondingen overleden. UTRECHT (ANP) De Acade mische Raad zal staatssecretaris van Klein van onderwijs en weten schappen adviseren voor de volgende vijf studierichtin gen: geneeskunde, diergeneeskunde- tandheelkunde, farmacie en geschie denis. Voor kunstgeschiedenis staak ten zaterdag in Utrecht de stemmen over het voorstel ook hiervoor een numerus fixus vast te stellen. Vooris wordt de bewindsman aangeraden niet meer dan de 121 aangemelde gegadigden toe te laten tot de nieu- TRAGISCHE BRUILOFT In India zijn vrijdag 44 bryifotftsgangers omgekomen toen de bus waarin zij zagen in Ahmednagar in een kanaal terohtkwam. Twee vrouwen en een kind ontsnapten aan de dood doordat zij uit het voertuig werden geslin gerd. een miljoen gulden aan prijzen SKOL bier... elke week een feestelijke prijs. 26 cartons 24 blikken voor de gelukkige win naar! Wees blij met SKOL in blik. Uit en thuis! SKOL. Thuis be zorgd door SKOL Brou werijen NV. wc studie bestuurskunde die in 1976 aan de Technische Hogeschool Twente van start gaat. Als er geen studentenstop wordt afgekondigd voor kunstgeschiedenis Is voor deze studierichting wel een plaatsingscommissie nodig. Met zul ke commissies kan volgens de aca demische raad ook worden volstaan voor nog 10 studierichtingen: biolo gie, geologie, fysische geografie, pedagogische en andragogische we tenschappen. psychologie, Neder lands Duits, Engels en Frans. Unaniem vond de Academische raad dat staatssecretaris Klein nu niet nog eens rechtstreeks naar de faculteiten gaat om aan de opgege ven capaciteiten iets te veranderd te krijgen zoals hij vorig Jaar deed. Als hij er contact mee wil zoeken moet hij dat via de academische raad doen. De capaciteitsproblematiek van de Nederlandse universiteiten en ho gescholen wordt bekeken door een speciale commissie van de Acade mische Raad. Zij droeg gegevens aar. voor de discussie in de raad, waarin alle moeite werd gedaan om zo weinig mogelijk studenten stops aan te vragen. Vorig Jaar wa ren er stops voor acht studierich tingen en plaatsingscommissies voor nog 15 studierichtingen extra. Op de instellingen voor weten schappelijk onderwijs is de afgelopen weken actie gevoerd door studen ten om de capaciteit van verscheide ne studierichtingen te vergroten. Za terdag demonstreerden zij in Utreóh voor en tijdens de vergadering van de Academische Raad. Ze verklaar den de studentenstop tot een his torische vergissing en spoorden de leden van de raad aan zoveel moge lijk plaatsen voor eerstejaars vei lig te stellen. De Academische Raad stelde als capaciteit van de onderscheiden stu dierichtingen vast voor, met tussen haakjes het becijferde aantal gega digden: geneeskunde 1.897 (3.333) diergeneeskunde 665 840), tandheelku de 449 (589), pharmacie 274 (482), geschiedenis 819 :1043), kunstgeschie denis 403 486), bestuurkunde 121 (121), biologie 900 (1011), geologie 158 (146). fysische geografie 85 (85). sociale geografie 669 (657), pedago gische en andere gogische weten schappen 1697 (1556), psychologie 1758 (1543), Nederlands 807(925). Duits 264 (293), Engels 512 (573). Frans 343 401.) AMERSFOORT (ANP) Uit het Amersfoortsc St. Elisa- bethziekenhuis is de kleinste baby van Nederland ontslagen. Het is de nu drie en een halve maand oude Dave Dapper Stormbroek. Zijn ouders wo nen in Nijkerk. Bij de geboor te woog het jongetje 625 gram. Hoewel verpleegsters en kin derarts er niet op rekenden dat Dave zou blijven leven is hij nu zover dat hij evenveel over levingskansen heeft als iedere normale baby van die leeftijd. En dat is uniek in Nederland. In de academische ziekenhui zen van Utrecht en Groningen zijn onlangs baby's met een geboortegewicht van 700 gram geboren. Een ervan is inmid dels overleden. Amsterdam Minister-president Den Uyl heeft op een vergadering van de partijraad van de Partij van de Arbefd toegegeven, dat zijn kabicet in moeilijkheden verkeert. ..De politieke positie van het kabinet en daarmee van de PvdA als grootste regeringspartij is in het geding", zei Den Uyl. HU verwees naar de uitkomsten van voortdurende opinieonderzoeken. „De ontevreden heid groeit We zijn het laatste half jaar in een moeilijke positie geraakt." De minister-president herinnerde eraan, dat de PvdA in de eerste twee jaar van de regeerperiode van het kabinet „in de lift" heeft gezeten. ..Het getij kentert," bekende hij. „We worden op de proef gesteld. Het kabinet zit niet meer zo gebeiteld. Er is een barst gekomen in de vertrouwensrelatie met de mensen waarmee de PvdA is verbonden". Volgens Den Uyl krijgt de PvdA het op z'n brood, dat de onzekerheid onder de mensen toeneemt als gevolg van de economische crisis. ..Wij moeten een antwoord geven op die crisis. Als de PvdA het antwoord niet geeft, dan wordt het niet gegeven.Dan blijft het rommelen." Den Uyl hield zijn partijgenoten voor. dat het kabinet al heel wat heeft bereikt voor de mensen „van onderen". Ook vcor de mensen in de ontwikkelingslanden. „Er valt wat te verdedigen", zei Den Uyl. „Ik schaam me nietvoor het gevoerde beleid." Dwars tegen de els van de vakbeweging in, dat de koopkracht van de meeste werknemers dit jaar gehandhaafd moet blijven, zei de minister-president: „Er is een onverbiddelijke noodzaak, dat de werkenden offers brengen. Loonmatiging is geen kapitalistische uitvinding, Van socialistische werk- verwachten, dat zij wat over hebben voor het inkomen van mensen zonder werk". Eerder had fractievoorzitter drs. E. van Thijn zich zeer ingespannen om de partijraad af te houden van een ondersteuning van de vakbondseis over de koopkracht voor de modale werknemer. „Voldoen aan deze eis betekent, dat al dit jaar in de overheidsuitgaven geschrapt moeten worden", betoogde Van Thijn. „We willen nu Juist de begroting "76 overeind houden." De partijraad onderstreepte uitein- delijk de voorkeur van het partijbe stuur: O de economische groei die er nog is moet volledig ten goede komen aan de lagere inkomens; de sociale uitkeringen moeten ook in de toekomst volkomen gelijk blijven aan het netto minimumloon. Over dit laatste punt had PvdA- voorzifter mevrouw Van den Heuvel gezegd: „Ontkoppeling van sociale uitkeringen en netto minimumloon is voor ons onaanvaardbaar". Minister dr. W. F. Duisenberg van financien legde in tegenstelling tot Den Uyl in een toespraak tot de partijraad niet het volle accent op de noodzaak voor de werknemers om offers te brengen. Hij dat de werknemers er ook in de komende jaren nog op vooruit moeten gaan in inkomen. „De nullijn is niet 1 realistisch," zei Duisenberg. Hij legde meer nadruk op de noodzaak in het overheidsbudget te snoeien. LOS ANGELES De destijds zeer bekende Amerikaanse filmspe ler Richard Arlen is in een zieken huis in Hollywood op 75-jarige leef tijd overleden. Arlen heeft in totaal aan meer dan 250 films meegewerkt. Tot de bekendste films waarin hij is opgetreden behoren "The last ti me I saw Archie". "Devil's Har bor". "Kansas Riders", "Flaming Feather", "Hurricane Smith" een miljoen gulden aan prijzen Een stoomstrijkijzer type DB 625 ter waarde van 68,75, een geschenk van Bimex B.V., Rotterdam. To winnen In de Nationale Puzxelaktle Lb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. MAANDAG 29 MAART 18.15 Nedei lands voor buitenlandse werknemers (Teleac) 18.45 TV-informatie voor Surinaamse Nederlandera (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 The Flintstones (KRO) 19.30 Mul op zeven (KRO) 20.20 Gunsmoke (KRO) 21.15 Uil de agenda van een Bisschop (KRO-RKK) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Een stukje van je leven (KRO) 22.15 In de keuken van Berend (KRO) 22.45 -- Praatje (Symbiose) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Taulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Tfce lone ranger (TROS) 19.50 In Londen staat een huis (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 TROS-Gala van de Nederlandse Plaat (TROS) 21.4» Aktua TV (TROS) 22.10 Journaal (NOS) Coördinatie was er niet bij op zaterdagavond. Op het eerste net Hitchcock's koude oorlogversie van de Cubaanse revolutie 'To paz" en op het tweede net de vriendelUke Engelse speelfilm De miljonairsdochter. Brand punt bood na afloop hiervan twee belangwekkende onderwerpen. Toonde beelden van Isabel Pe- ron met hysterische grimassen het volk toesprekend. Liet ver volgens staatssecretaris Van Rooyen vertellen dat zijn dappe re belastinginspecteurs de staat miljoenen extra hebben opge leverd. De uitbreiding van de be lastingdienst. met 400 man zal nu het zo'n nut blijkt af te werpen, worden herhaald met 300 fiscale speurders. Blijft de vraag of steekpenningen fiscaal aftrekbaar mogen zijn, zoals de staatssecre taris in de kamer heeft opge merkt. Toen hem in Brandpunt gevraagd werd of bij het volk niet de gedachte kan postvatten, dat de rijken zich alles kunnen per mitteren en de armen niet, ant woordde de heer Van Rooyen- „Och, daarover kan men genuan ceerd denken". Op zondag was het ganzenbor den geslagen met Hans van Wil- ligenburg. die enthousiast achter een dobbelsteen aan dartelde. Twee theaterliefhebbers. fans van Mary Dresselhuys en Robert Long, mochten vragen beant woorden over hun idolen en kre gen daar een stapel vrijkaartjes voor cadeau. Afgezien van spel- fragmenten, onder andere een door'John Bluming ingestudeerde echtelijke vechtpartij uit het stuk "Hou jij nou van mij of houd: ik van jou?", is een tamelijk bloe deloos geheel. Misschien moet Hans terug naar af en opnieuw beginnen. Theater bij het publiek brengen is op zich heel lofwaar dig, maar op de een of andere manier blijft het programma van Hans wat mat overkomen. Mo gelijk moet zijn persoonlijkheid nog openbloeien, of ben ik onge voelig voor zijn goedwillende ver schijning. In elk geval mis ik de glamour die volgens mij bij dit theaterprogramma moet horen. Op het andere net was twee en een half uur een overvloed aan barokke sfeer te proeven in het uit 1946 stammende ballet "Ro meo en Julia", gedanst door het jubilerende Bolsjoi-ballet. Gigan tische decors, een toneel om van te watertanden en de vloeiende bewegingen van die typisch Rus sische balletstijl, die vooral in de souplesse van bovenlichaam en armen zo afwijkt van de klassie ke, vlak gehouden Westeuropese danswijze. Voor de balletminnaar was het een waar genot om de hele avond mee te vullen. Ande re televisiekijkers hebben voor het laatst Annie M. G. Schmidts "Pleisterkade 17" kunnen zien. Een vrolijk drama en Uit het le ven gegrepen, dat wel. Maar het haalt niet bij het sentiment dat "In Holland staat een huis" eens heeft opgeroepen. ROELIE MEIJER Aan een aantal Nederlandse artiesten zal vanavond 20.25 uur, Nederland II) een Gouden Grammofoon worden uitge reikt. Het zijn Herman van VeenMike Rondell, Martine Bijl, Thijs van Leer, Frans Halsema en Gerard Cox. Rita Reys, André van Duin en Frans van Dusschoten, de groep Lucifer, Alexander Curly en Conny Vandenbos. Het optreden van deze artiesten tijdens een door de TROS georganiseerde Gala van de Nederlandse Plaat wordt onderbroken door de muzikale medewerking van de Engelse groep Guys en Doll, de Ameri kaanse zangeres Gloria Gaynor en de Britse zanger Gilbert O'Sullivan. Berend Boudewijn ontvangt vanavond in zijn keuken (om 22.15 uur op Nederland I) de Engelse acteur Donald Pleasence MAANDAG 29 MAART ra Hilversum I: 18.00 (8) Wij hebben een woord voor de wereld. P.P.: 18.19 Uitzending van de PvdA. BO: 18.30 Nieuws 18 41 (S) EO-mededellngen en gramm.muz. 18.45 Lektuur op tafel. 19.00 (S) Ronduit. 19.40 De Bijbel open. 20.00 (S) Orgel bespeling. 20.25 (S) EO-Metterdaad. 20.30 (8) Leer mij. o Heer, Uw lttden recht betrachten. 21.35 (S) Gramm. muz. 21.40 (8) Verzoening en lijden. NOS: 22.00 Voor blinden en slechtzien den. 22.15 (8) Openbaar kunstbezit. 22.25 Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nieuws. NCRV: 22.40 (S) Hier en Nu. Veronica: 22.55 <S) Veronlca-op-1. 23.55 Nieuws. Hilversum II: 18.00 Nieuws 18.11 (8) Hier en Nu. 18.40 (S) Bandstand. 19.10 Bij de tijd. 19.25 Een twee uit de maat. 19.45 (Si Met uw Instemming. 20.00 Nws. 20.05 (S) Klassieke muziek. 21.10 (S) Liede ren van Moussorgsky. 21.35 (S) Ltte- rama. 22.15 (S) Poerama. 22.39 (S) Doodspreken. 23.00 Met het oog op morgen. 23.05 Aktuallteltenoverzlcht. 23.20 Den Haag vandaag. 23 55 Nieuws. Hilversum III: NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 3.02 Candlellght- gende beroepen. 4.02 De Rode Dage raad. 5.02 Truck: a.l?rl.05° De M. «11.00 Nws.) 11.54 Scheepspraat. 11.59 Bericht Vas- tenaktie. 12 00 Vijf tellen na nu. Over. heidsvoorl. 12.49 Uitzending voor de landbouw. KRO: 13 00 Nieuws. 13.11 zlne. 13.40 Een 00, De hutsgeklutste klnderspe- en. 17.20 (S) Country Time. 17.45 Ver kenning. 17.55 Mededelingen. Hilversum III: Ieder heel uur nieuws. VARA: 7.02 Aktuailteiten vla Dingen van de Da" 7.02 Oesodemeurders. 9.03 Pep-op-drie 11.03 Drie draalt op verzoek van men- sen uit de sportwereld. Van 12.02 14.00 Dingen van de Dag 12 02 VARA's zoekplaat Je 14.03 Spltsbeeld. 16.03 Tip-LP. Van 17.0218.00 Dingen de dag. 17 03 Alfred Lagarde Belcantorlum. oren en korpsen, de kunst. 15.00 DUITSE TV vrachtwagen- Sesamertn AVRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Dag met 'r gaatje (7.30 Nieuws. 7.41 Radiojourn.) prog NDR 9.30 -port 18.30 Aktua- 18.45 Zandmannetje. 18.55 No- *9.26 Die Krtmlnaler- .og.overz. WDR. 8.06- 11.oO Schooltelevisie (9.30 Sesamstraat) 18 00 Nws. uit Noordrijn-Westf alen. 18.05 Intermezzo. 19.15 Aktuailteiten. 19 45 Splel urn 4tel vor 8). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Aktuele berichten. 00 Gevar. prog 21.45 Pil m port ret. Journ., kommi Duitsland 17.00 Jouirn. 17.10 Jacquo. 17. weerber. beidsvitaminen (10.30 Nieuws. 10.33 Radiojournaal). 11.30 (S) Rondom twaalf. (11.55 Beursberichten). 12.26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.41 Ra diojournaal. 13.00 Knipperlicht. 13.25 Mlddagle AVRO. (15.30 Nws.). Overh.- "t de Nederlandse D NI Radiojournaal. 17.50 Tout i| Hilversum II: KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 Het levende woord. 7.25 j Badinerie. 7 54 Overweging 8.00 n-.v-. 8.11 Echo. 8.30 Aubade. 910 School- Franse speelfilm. .20 Chicago Ted- .30 Dokumentatre liteltem dybar. 19.00 Journ. 20.15 Reportage. 21.00 Journ. beste Mensch 22.40 Journaal. België Nederlands 18.00 Tl-ta-tovenaar. 18.05 Kinderpro gramma. 18.20 Hond op de vlucht. 18.45 Mijn gemeente. 19.15 Sport. 19.39 Me- weerbericht. 19.45 Journ

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5