„Er is veel te weinig overleg" DE JONG: LEIDEN IS TOE AAN NIEUWE SPORTHAL SI PELATTI Afscheidsbal van Castelein 14 dagen een toupet op proef Directeur Stadsgehoorzaal: Overschot aan zalen in Leiden CAANDAG 29 MAART 1976 Gereformeerde dolerende noodgemeente Groot Leiden kwam bijeen LEIDEN Met de bevestiging van twee ouderlingen (O. Groeneveld en L. Ravens) en twee diakenen <H. Noort en A. van der Mey) heeft de gereformeerde „Dolerende noodge meente Groot Leiden" gistermorgen officieel vorm gekregen. Dat gebeur de in Ce vrijgemaakte gereformeer de kerk aan de Herengracht, die voor de diensten van de nood- gemeente beschikbaar is gesteld. Voorganger in deze institue- ringsdienst was ds. H. J. Hegger uit Velp, die vooral als directeur van het opvangcentrum voor ex-pries ters en de laatste tijd ook als woord voerder van verontruste gerefor meerden bekendheid geniet. De Leidse noodgemeente is bedoeld voor gereformeerden in Leiden en omgeving die gewetensbezwaren heb ben tegen de theologische, con fessionele en oecumenische ontwik kelingen binnen hun kerkverband. Zij menen da: cV. de we» van Schrift en belijdenis trouweloos heeft verlaten en doof is voor de oproep tot terugkeer. Er waren gistermorgen ruim zestig aanwezigen, voornamelijk mensen van middelbare leeftijd. De psal men werden gezongen in de oude berijming, terwille van de tijd om vijf over tien moest de dienst ten einde zijn om de> vrijgemaakten geen overlast te bezorgen steeds maar één couplet. Ds. Hegger noemde in zijn preek het ontstaan van deze noodgemeen te een ingrijpend en aangrijpend ge beuren. "U wilt geen deel meer hebben aan de onreinheid die door valse leringen en valse oecumene in de gereformeerde kerken is door gedrongen, en aan de aantasting van Gods heilige naam die door het met-verwerpen van deze leringen wordt geduld". De predikant gaf een aantal rede nen waarom de noodgemeente toch niet met het officiële kerkverband wil breken: 1. er zijn daar nog vele gerechte gelovigen. die. verblind door liefde voor de kerk. niet zien hoezeer deze een prooi is geworden van ce machten der duisternis; 2 de liefde van de goede Herder be weegt de bezwaarden om nog enigs zins de last van het kerkverband mee te torsen; 3. hoezeer het kerk verband ook geestelijk overspel be drijft. oa. door zijn lidmaatschap van de Raad van Kerken in Neder land en van de Wereldraad van Kerken, de Here nodigt de kerk uit tot een hernieuwde verbondssluiting- 4 men wil in geen geval een nieuw' volledig afgescheiden kerkje wor den. Ten aanzien van dit laatste meen de ds Hegger cat aansluiting bij een ander kerkverband binnen de gere formeerde gezindte alleen maar een bevestiging en versterking zou zijn van de bestaande verdeeldheid. ,u hebt de eenheid van Gods kinderen voor ogen en de ene reformatorische kerk van Nederland. Als noodge meente bent u een signaal, een op roep tot bezinning aan de verdeelde gereformeerde gezindte; waar vin- den wij een gemeente van Christus ontdaan van de knellende banden van menselijke tradities, stelsels en voorschriften die gegroeid zijn bui- BUbej6In"?**' °m son* P vd A-verklaring LEIDEN Een verdere verbe tering van de communicatie tussen bevolking en bestuur dient in de ko mende maanden een van de groot ste prioriteiten te krijgen Dat staat in de verklaring die het bestuur van de PvdA afdeling Leiden heeft gepu bliceerd aan de vooravond van de begrotingsbehandeling. Hoewel men zich kan verenigen met de m het col lege gestelde prioriteften vindt het PvdA-bestuur da t het Juist op dat terrein onvolledig is. Door John Kroon LEIDEN Een nieuwe sporthal in Leiden, zodat er in de Groenoord- hal meer gelegenheid komt om eve nementen te organiseren. De winst die dat oplevert, zou gebruikt kun nen worden om de bouw van de sporthal te financieren. Dat is, in het kort samengevat, een grote wens van André de Jong, de waar- nemend-directeur van de Groen- oordhal. Bij de formulering daarvan weet hij zich in de rug gedekt door een bonte mengeling van kaartjes op een planningsbord, dat de jaren 1976, 1977 en 1978 aangeeft. In een directiekamer, die door zijn gigan tische afmetingen verder als in efficiënt mag worden betiteld. Het planningsbord geeft ook aan dat de eerstkomende zaterdag die nog 'vrij' is die van 5 maart 1977 is. André de Jong: „Ik heb al weel een aanvraag liggen van de atle tiekverenigingen uit Leiden, die in december indooratle- tiekwedstrijden willen houden. Op zaterdagen. Ik heb ze niet. Nu ben ik nog aan het zoeken of ik eerder wat met deze verenigingen kan doen maar dit soort problemen gaan Jaarlijks terugkeren". Het planningsbord bevat rose kaarten, die staan voor 'evenement', oranje (veemarkt), groene (opbouw- en afbreekdagen) en witte: voor de sport. André de Jong heeft ze 'ge prikt' samen met de mensen van de Sportstichting. „Meestal zijn we daarmee in vijf minuten klaar". Maar daarmee beginnen de proble men. Want als de microkorfballers bezig zijn om in competitieverband ballen in manden te deponeren in de Groenoordhal, kan Vader Abra ham er geen liedjes afscheiden. En Vader Araham levert geld op (ook dat), de microkorfballers niet. Voor de duidelijkheid: basketballer André de Jong zal de laatste zijn om de sportbeoefenaren in de Groenoordhal de deur te wijzen, zolang ze nog nergens anders te recht kunnen. "Sport-minnend Lei den heeft er graag een sporthal bij. Het gaat me aan het hart, als ik lees hoe De Danaïden, Scylla, Mer- casol Leiden omlaag gaan. Als ik dan zie hoe wy (Bona Stars) in de Vijf Meihal hebben gespeeld, dan zeg ik: er is iets fout in Leiden". De Groenoordhal ia verliesgevend voor de gemeente. Het 'gat' is niet meer zo omvangrijk als een paar jaar geleden, maar toch is voor dit jaar begroot dat de gemeente 730.000 gulden op de hal zal toeleg gen. Belangrijke oorzaak: de tien zaterdagen die het microkorfbal in beslag neemt, de zestien zondagen, die voor het handbal gereser veerd zyn en de tien vrijdagavon den. waarop de hockeyers hun sport in de hal beoefenen.. Omdat het tekort op de Groenoord hal in feite een subsidie voor de sport is, is het 'gat' niet rampzalig het dinet een sociaal doel. Maar het zou leuk zyn als het tot minimale proporties zou kunnen worden te ruggebracht. Volgens André de Jong kan dat, als hy de tyd krijgt om meer eveneemnten in de Groen oordhal te organiseren. „Kijk ik hou v^n een taakstellende begro ting. Het geeft een zekere genoeg,- doening als je daar binnen kunt blijven. Als je met een bodemloze put bezig zou zijn, dan zou ik zeg gen: stoppen. Maar ik ben een prestatieman. Daar heb ik al wat grijze haren van. Contractueel heb ik dit jaar al 35 procent meer kun nen afsluiten dan in 1975, wat al een goed jaar was. De Groenoord hal beschouw ik als een bedrijf. Ik ben blij dat de mensen, die hier werken dat ook inzien en bJijven 'gaan'. Het is een kleine groep: veertien man, door een bekende .oorzaak teruggebracht tot dertien. Dat lijkt weinig, maar wat wij doen is mogelijk, omdat we een team hebben dat bijzonder goed op el kaar is ingespeeld. Het is belang rijk dat ik een huurder alles kan toezeggen, omdat ik terug kan val len op dat team. Anders zou hier maar de helft mogelijk zijn van wat we nu doen". „Zo'n hal moet leven. Iedere dag moet hy volk trekken. Daarom houden we nu ook rondleidingen voor scholieren bij de veemarkt. Tot eind mei zitten we daar al mee vol. Het moet mogelijk zijn om meer uit de evenementen te halen. Ik heb geen bewijzen, iemand die in de toekomst kan kijken is goud waard en als ik dat zou kunnen, zat ik hier misschien niet eens. Maar je kan uitgaan van wat je hebt, wat je instinctmatig aanvoelt en het feit dat ik geen dagen meer heb. Ik heb voor dit jaar een hon dententoonstelling moeten afwij zen, niet zo'n ramp, we hebben er al drie, een Amerikaanse promo- tionbeurs, een vakbeurs en een autoshow. Niet zo'n indrukwekken de lijst, maar zoiets speelde vroeger nooit. Als ik nu eens echt myn tasje onder de arm zou nemen, in myn auto zou stappen en erop uit zou gaan om de hal te "verkopen", wie weet wat er dan mogelijk zou zijn. Maar daar heb ik geen tijd voor gehad. Met dat beetje werk, dat we nu in feite aan de evene mentensector besteden, raakt de hal toch volgeboekt. Dan zeg ik: stel je voor als. Eigen produkties renwyk, maar ik ben byzonder te leurgesteld dat daar maar een ver grote gymnastiekzaal wordt ge bouwd. Stel dat ik de sport zou af kunnen stoten en vier ton van het tekort op de Groenoordhal zou kunnen afhalen. Daarmee zou je de vaste lasten kunnen dekken van een sporthal. Wat wy nu doen in de Groenoordhal: veel acquisitie plegen en een heleboel service ver lenen. De Groenoordhal heeft de naam dat daar alles kan. Ik streef er naar om op vaste dagen in het jaar vaste evenementen te hebben. Dus den ken wij al aan eigen produkties. Maar ja, ik weet niet of dat mag. Breng je zelf een showavond, dan draai je ook voor het risico op. We gaan hier een nieuw restaurant bouwen. Dat moet gewoon elke dag open zijn, zoals er elke dag iets in de Groenoordhal zou moeten zyn. Je kunt hier je auto nog voor do deur neerzetten. Parkeerruimte ge noeg. Als de yshal niet aan de Vondellaan kan komen, laten ze hem dan maar hier ergens in de buurt neerzetten. Zo'n kans mag Leiden niet voorbij laten gaan". De ambities van André de Jong zijn kennelijk onaangetast, hoewel hy toch al geruime tyd in de onzekere situatie verkeert het directeurs schap te moeten waarnemen. Daey Ouwens, officieel de directeur, is met verlof gestuurd, geschorst en nu zou de gemeente hem gaarne ontslaan als directeur, maar de ambtenarenrechter zal hierover het laatste woord wel hebben. En dat kan nog wel even uitblijven. Het is bekend dat De Jong elders in het land naar soortgelijke functies heeft gesolliciteerd. De situatie nu „Ik denk er maar niet over. Het blijft gewoon een probleem. Ik heb trou wens geen tyd om erover te den ken. Maar de mogelijkheid blijft open dat ik dat nog eens ga doen. Ik hou gewoon van dit werk. Ik zou het jammer vinden, als ik er mee zou moeten kappen". „Vaak kom ik op tyden hier in de hal dat ze zeggen: wat doet hij hier eigenlyk. Het kost- me enorm' veel tyd. Maar er gebeurt ook wat. Ik speel nog altijd basketbal in het tweede va nMercasol. ik train met het eerste mee. Dat hou ik gewoon vol. Dan gooi ik er alles uit. Je moet een uitlaat hebben". André de Jong ,^o'n hal moet leven Heimwee naar uw mooie haar- dos? Er ligt een toupet voor u klaar. Die kunt u passen, die kunt u JagS. kopen mét schrif- telijke garantie: u krijgt uw geld terug wanneer u deze toupet binnen twee weken aan ons retourneert. v.TONGEREN Leiden, Breestraat 32. tel. 0 71 - 125212 Milikan Horeca in jeugdhuizen en kantines binden aan richtlijnen LEIDEN "Het para-com- mercialisme (het gebruik van clubhuizen, kantines voor ho- reca-activiteiten) is ongetwij feld een heet hangijzer in de horeca-wereld, maar dat neemt niet weg dat ér naar mijn me ning wat genuanceerder over gedacht moet worden". Aldus Stadsgehoorzaal exploitant Milikan, die zijn ideeën over 't para-commercialisme in de ho reca graag wat nader uiteen wilde zetten. De groei van het aantal ver enigingsgebouwen, sportkanti nes, sociaal-culturele instellin gen, parochiehuizen, wijk- gebouwen enz., is de laatste ja ren bijzonder sterk geweest. Dit aantal steeg van 1700 in 1964 tot 3700 in 1974, een toename van ongeveer 120 procent. Het aantal commerciële horeca-be- drijven steeg volgens de heer Milikan in dezelfde periode van 32.700 tot 34.900. een stijging van ongeveer zes procent. De onstuimige groei van het para-commercialisme vormt naar zijn mening een bedrei ging van de werkgelegenheid in de beroepsbedrijven. Ander zijds legt hij er de nadruk op, dat - de verenigingsgebouwen, kantines, enz. niet meer weg te denken zijn uit onze maat schappij. Hij zegt dan ook geen be zwaar te hebben tegen de ze para-bedrijven, wanneer zij zich tenminste houden aan hun eigenlijke doelstelling en geen commerciële horeca gaan bedrijven. Om een en ander in goede banen te leiden, zouden er volgens de heer Milikan be paalde spelregels opgesteld moeten worden. Dat zou kun nen gebeuren binnen een over legorgaan, bestaande uit verte genwoordigers van de (ge meentelijke) overheid, de hore ca en de para-commerciële in stellingen. Als voorbeelden van derge lijke spelregels noemt hij onder meer de volgende punten: Horeca-activiteiten in sex-clubs verbieden; horeca-activiteiten in door de overheid gesubsidieerde in stellingen (jeugdhuizen, sport kantines, etc.) beperken en aan richtlijnen binden; geen alcoholhoudende dranken verstrekken in club gebouwen, wijk- en buurtcen tra, parochiehuizen, e.d de para-commerciële in stellingen dienen zich te op houden van onderverhuur van haar lokaliteiten, c.q. het ver zorgen (of laten ven- zorgen) van bijeenkomsten in de persoonlijke sfeer, partij en, bruiloften, etc.; door de overheid gesubsi dieerde maaltijden (zoals voor studenten) zouden niet voor derden beschikbaar mogen zijn. LEIDEN „Als de centen op zijn, zullen er maatregelen moeten worden genomen. Maar ik zou het een ramp vinden als de Stadsgehoorzaal gesloten zou worden. Ik geloof niet dat het ver antwoord is, om een zaal met een dergelijke reputatie en met een dergelijk belang voor het imago van Leiden, af te stoten. Dat is toch wel het uiterste middel". klein tieam Dit zegt directeur I. Milikan van de Leidse Stadsgehoorzaal tij dens een gesprek over de weinig rooskleurige financiële positie, waar in de Stadsgehoorzaal nu al een aantal jaren verkeert. Het gaat niet zo goed met de gemeentelijke concertzaal. Sinds 1968 zijn de opbrengsten voortdurend te ruggelopen, zodat de gemeente (die de zaal in eigendom heeft) er steeds meer geld by moet leggen. Over 1975 bedroegen de totale lasten f476.000— Daar stond slechts 121 000 aan inkomsten tegenover zo dat er éen verlies werd geleden van 335.000.-. Dat betekend een stij ging van het verlies sinds 1968 met 30 procent. De heer Milikan zegt overigens "niet wakker te liggen" van zo'n verlies. "Landelijk gezien is dat namelijk ontstellend weinig", zegt hij, "er zijn genoeg steden, die heel wat meer moeten neerleggen om eer. concertzaal draaiende te hou den. Cultuur kost nu eenmaal altijd geld. Maar we moeten natuurlijk wel proberen het verlies zo klein mogelijk te houden". Daarom is het qok volgens de heer Milikan hoog tijd, dat er eens bekeken wordt hoe 't in de toekomst met de Stadsgehoorzaal moet. Want Ook zou de heer Milikan willen, dat er voor verschillende activitei ten verschillende tarieven zouden gelden. "Van de totale omzet wordt 60 70 procent gevormd door com merciële activiteiten (de examens meegerekend). De zaalhuur voor die activiteiten zou best was xerhoogd mogen worden", zegt de heer Mili kan, "en als dat gebeurt, zou de zaalhuur voor niet commerciële ac tiviteiten uit de stad zélf wat lager kunnen zijn". JOOP MAAT voor méér zekerheid kiest u uit het grote Fleurop-Bloemboek! Haal bij uw Fleurop-bloemist de Fleurop- folder met een keuze uit dit Bloemboek. LEIDEN Aan de Erasmusuniver- Biteit in Rotterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen exonomi- Bche wetenschappen H. J. J. J. van de Kragt (Alphen aan den Rijn), J. Spoort (Alphen aan den Rijn) en N. A. Guijt (Katwijk aan Zee). werk in een LEIDEN Na 45 jaar dansonder- wijs in Leiden nam het echtpaar Cas telein zaterdagavond afscheid van de "wereld van de dans". Tijdens een groots gala-slotbal in de Stads gehoorzaal benutten tallozen de ge legenheid om het paar de hand te schudden. Leerlingen en oud-leerlin gen waren in groten getale gekomen om nogmaals hun dank te betuigen voor het genoten dansonderwijs aan de Langebrug of Hooglandse Kerk- grachit. Vele vrienden en collega's, be dankten Evert Castelein en z'n echt genote voor de jarenlange samenwer king, en vertegenwoordigers van di verse organisaties voor de medewer king bij de meest uiteenlopende ac tiviteiten. Namens het Leids ge meentebestuur was burgemeester Vis aanwezig. Van het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond kreeg Evert Castelein een zilveren medaille. De Leidse afdeling van de ze organisatie had bloemen voor me vrouw Castelein en een zilveren bo kaal met inscriptie voor haar De Leidse carnavalsvereniging: "De Hutspotten" benoemde de bij na 65-jarige dansleraar tot "Prins van het onvolprezen peen- en uien- rijk" onder meer op grond van het levensplezier dat hij velen 45 Jaar lang verschafte. Inmiddels was in alle zalen van de Stadsgehoorzaal een groot sldtbal in volle gang. Een bal met muziek in de meeste uiteenlo pende genres: ballroom, latijns amerikaans, jazz, bigband en rock en beat. Een enorm feest dat tot diep in de nacht duurde en dat het voorlaatste is dat door het echt paar Castelein wordt georganiseerd. Het laatste zal zijn op de eerste zondag van Pasen, wanneer een tweede "afsoheidsslotbal" wordt ge geven. Op de foto: NKOV-voorzitter Lambermont speldt Evert Caste lein de onderscheiding op. Rechts mevrouw Castelein. Hoogovens heeft dat werk tn ploegendienst voor mannen tot 45 jaar Zoekt u een interessante baan met doorgroeimogelijkheden en uitstekende sociale voorzieningen' Bel dan 02510 - 94000 of schrijf naar Hoogovens (zonder postzegel). Antwoordnr. 94000. IJ muiden. HOOGOVENS IJMUIDEN l Hoogovens behoort tot V^a het ESTEL-concern het begint er op te lijken, dat er langzamerhand een overschot aan zaal-accommodatie in Leiden gaat ontstaan. Wanneer in het najaar de Schouwburg weer geopend wordt en als de Pieterskerk gerestaureerd is, zou de spoeling voor de bestaan de gelegenheden nog wel eens dun ner kunnen worden, dan nu al het eevml is. Promotie Om dat enigszins *e voorkomen, acht de heer Milikan een betere coördinatie tussen de verschillende instellingen op cultureel gebied nood zakelijk. "Op het ogenblik is er veel te weinig overleg tussen bijv. de Schouwburg. K en O., de Stads gehoorzaal en de Groenoordhal. Daardoor bestaat het gevaar dat we elkaar in de wielen rijden, en dat er verliezen geleden worden". Naast een betere coördinatie pleit Milikan ook voor 'n harde promotie campagne voor de accommodatie, die in Leiden beschikbaar is. "We zullen het werk naar Leiden moe ten halen", zegt hij, "anders is er straks te veel ruimte om het werk lonend te kunnen houden". Hy wyst erop, dat er in de Stads gehoorzaal op het ogenblik, flnk nog wat examens plaats vinden. "Maar wanneer straks de Pieterskerk gerestaureerd is, zal de universiteit waarschijnlijk veel meer van die kerk gebruik gaan maken. En voor zover de gemeente geld steekt in het opknappen van de Pieterskerk, moet ze er wel rekening mee houden dat ze daarmee een verliespost voor de Stadsgehoorzaal creëert". De Leidse Stadsgehoorzaal: verlies van f 355.000 in 1975. De heer Milikan zegt ook niets te zien in de gedachte, om De Waag te gaan gebruiken als een gelegen heid waar evenementen plaats kun nen vinden. "Dat lijkt me overtrok ken", zegt hy. „We hebben ruimte ge noeg. Nogmaals, we hebben alleen een betere coördinatie nodig om de verschillende evenementen onder te brengen. Bovendien zullen die eve nementen met vereende krachten naar Leiden gehaald moeten worden. In geen geval mogen we ons in een onderlinge concurrentïc-strijd stor ten. Want dat komt voor de gemeen te neer op een verschuiving van vest zak naar broekzak". Die verschuiving heeft Je afgelo pen jaren al plaatsgevonden. Volgens de heer Milikan zijn de oorzaken van het teruglopen van de Stadsgehoor zaal mede gelegen in het feit dat Groenoordhal, LAK-theater, Rijn lands Lyceum en De Burcht elk een stukje van het universele karakter van de Stadsgehoorzaal hebben af gesnoept. Tarieven Een andere belangrijke oorzaak noemt hij de groei van de zg. „para- commercialisme", d.w.z. de in vereni gingsgebouwen, sportkantines, wijk- gebouwen, enz. plaatsvindende hore va-activiteiten. Tenslotte is Milikan niet erg ge lukkig met het tarieven-beleid, dat de gemeente m.b.t. de Stadsgehoorzaal heeft gevoerd. "In de elf jaar dat ik hier zit, zijn de tarieven van de Stadsgehoorzaal drie maal verhoogd, maar dan wel telkens met een flinke sprong ineens. Ik had het juister gevonden, wanneer de tarieven Jaar lijks waren aangepast aan de kosten stijging".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3