Krebbers en Dechenne musiceerden subliem Verdienstelijke vertolking van Dürrenmatts 'De Fysici' J RIJ FEL BAANDAG 29 MAART 1976 Sinds een jaar of achttien bezoek ik, met wisselende in tervallenhet boekenbal. De eerste keer was in de Stads schouwburg in Amsterdam dat was nog in de goede oude tijd dat je er donder op kon zeggen dat als je tussen de schrijvers, ministers en ko ninklijke personen een onbe kend gezicht zag, er waar schijnlijk sprake was van een bijzonder uitverkoren boek handelaar, die via mafia- methoden aan een kaartje had weten te komen. Na de Stads schouwburg heb ik in Amster dam geboekenbald in het Con certgebouw, de nieuwe RAI, 't Stedelijk Museum, het studen tenhuis Uilenstede, en elke keer was het weer niet zoals het geweest was. Je kan trou wens rustig zeggen dat alle boekenbals na het eerste boe kenbal niet meer waren wat ze geweest waren, en dat elk vol gend boekenbal weer minder was dan het voorgaande. Hal verwege het boekenbal in het Stedelijk bijvoorbeeld, nu zo'n jaar of tien geleden schat ik, wist iedereen ook zeker dat het niet meer was wat het ge weest was, terwijl nu, anno 1976, iedereen nog opgetogen weet te verhalen hoe adem stokkend opwindend de vrouw van Hans Gruijters er toen uitzag, en hoe volstrekt over bodig de luttele kleertjes toen leken die menig schrijvers- vrouivtje had aangetrokken om haar naaktheid te accen tueren Rotjeknor Dit jaar werd het boekenbal in de Doelen in Rotjeknor ge houden, ik bedoel maar. Toe gegeven, Erasmus schreef een belangwekkend boek, en de plaatselijke burgemeester heeft in Aloha geschreven, maar het begrip „plaatselijke ontmoe tingivas met deze keuze na tuurlijk wel weggevaagd. De aankomende sonnettendichter Jan Kal had dank zij protectie en een dosis geluk op het laat ste nippertje nog twee toe gangskaarten kunnen bemach tigen, terwijl zestig andere ge gadigden teleurgesteld moes ten worden, maar toen puntje bij paaltje kioam bleek de zaal voor slechts driekwart gevuld te zijn: honderden fanatici hadden zich eerst goedmoedig een kaartje laten aanleunen, maar waren er blijkbaar op 't laatste nippertje voor terug geschrokken de verre reis naar het onherbergzame Rotterdam te ondernemen. Dat krijg je natuurlijk. Hoewel de prijs voor de verst komende in dit geval toch niet te versmaden was, want ik heb zelden een desolatere aanblik gezien dan de moderne, geheel verlaten steenvlakte die als een onge bruikt exercitieterrein tussen de Doelen en de bewoonde we reld lag. Dat schouwspel had ik niet graag willen missen Schrijvers Nergens is het percentage vief rondstappende mannen, van wie het niet duidelijk is of zij hun dochter of hun tweede of derde vrouw aan de hand meevoeren, groter dan op zo'n boekenbal. Daar staat tegen over dat bijna nergens ter we reld bij een zelfde hoeveelheid mensen het percentage schrij vers zo laag is als op datzelfde boekenbal. Met de onschatbare hulp van Cees Buddingh', Yvonne Keuls, Herman Pieter de Boer en Theun de Winter heb ik om één uur 's nachts de balans opgemaakt van de door ons vijven opgemerkte c.q. her kende auteurs. Dat waren, be halve Herman Pieter de Boer, Hannes Minkema, H. C. ten Berge, James S. Holmes, RWn Vroegindeweij, Jaap van de Merwe, Arie Gelderblom, Jana Beranova, Jules Deelder, Jos Rutlng, Maria van der Steen, Maarten Biesheuvel, Guus Dijkhuizen, Manuel van Log- gem, Pieter Berger, Anny Mat- ti. Wim Spekking, de volgende schrijvers en dichters: Andreas Burnier, Bert Schier- beek, Cees Buddingh', Dolf V err oen, Eggink Clara, Gertie Evenhuis, Han G. Hoek- strg, Inez van Dullemen, Jan Kal. Kars Theo, Leonard de Vries, Max Dendermonde, Nord Max, Peter Verstegen, Rein Bloem, Simon Vinkenoog, Theun de Winter, Uyl Bob den, Veen Adriaan van der, Wim de Vries, Yvonne Keuls en Alfabetisch (4) Ergo: plus 21, min enkele honderden. Ik zou al die af wezigen wel weer in een alfa betisch kunnen onderbrengen (Aafjes, Bernlef, Carmiggelt, Den Doolaard, Elburg, Frenkel Frank, Geel, Heeresma evz.) maar dat is wat al te gemak kelijk. Ik besluit liever met een mooie, actuele alfabetisch die me werd toegestuurd door Tom Blickman en Jan Willem Kluit uit Bloemendaal: Ali Ahmed, Bernhard, Church, Dassault, een-tiende miljoen, fiscaal aftrekbaar. Gulf, Hau- ser, Italië, Japan, Kotchian, Lockheed, Meuser, Northrop, Oranje, Poupette, Quad Licet Jovi non licet bovi, Roolvink, Smeergeld, Teengs Gerritsen, U.S.A., V.G.H., Weisbrod, Xsie xsie wat jij niet ziet, VF 16, Z.K.H. Plus 26, min 0. NICO SCHEEPMAKER. OEGSTGEEST K en O Oegst- geest had in een overvolle Groene Kerk onze voorman onder de violis ten. Herman Krebbers. te gast met zijn piano-partner Daniëlle DSchen- ne. Allereerst zij gezegd, dat geen van deze twee ook maar een luttel ogenblik eigenmachtig de leiding naar zich toe nam. Routine, slag vaardigheid en vastberadenheid zijn bij hen zo optimaal aanwezig, dat ze fungeren kunnen als de verbor gen anatomie in de menselijke ver schijning. Volvoerde schepping als lyriek. verfijning, charme en expressiviteit, maar bovenal waar heid en beeldgetrouwheid. Het in de ruimte neerzetten van het A-dur the ma in de finale van Brahms' 2de Sonate kunnen we met dan met het woord goddelijk benaderen, de sublimering van deze bewogenheid laat het niet anders toe. Dit duo gaat het om de denkwaarden in de werken in hun reine natuur. Zo stond de Sonate in F 376 van Mo zart in de simpele weerspiegeling van haar blijmoedigheid, ingeleid door de drie forse streekstoten en uitlopend in de dartelheid van een zigeuner-rondo. Onwennig bevond zich daartussen Janacec's wat stuggere enige Sona te. waarin de piano vrijheidsdronken passies lijkt aan te drijven en de de viool als van nationale trots ka rakteristiek zijn. Fauré's 1ste Sona te in A na de pauze vroeg weer sterk de aandacht voor een harmonisch rijke en geraffineerd geschakeerde pianistiek. Een Franse Brahms, zo als sommigen zeggen? Daarvan heeft het nog niet de vormvast heid en de voldragen rijping. KEES VERHOEF De Sowjetrussische schrijver Wladimir Boekowski, dae tot twaalf Jaar gevangenisstraf is veroordeeld en daarvan reeds vijf heeft vol bracht. is tot erelid van de Zweed se PEN-club genoemd "als steun voor zijn strijd voor meningsvrij heid". Boekowski was op 29 maart 1971 gearresteerd nadat hij al van 1963 tot 1965 en van 1966 tot 1970 gevan gen had gezeten. Leidse bioscopen Tentoonstellingen Expositie schilderyen, aquarellen Drukkerij De Bink, Rooseveltstraat 3. Hardy zoetwatermatrozenwoe. en za. uur. zo. 2.00 en 4.15 uur. AL. Nachtvoorstelling: ..Le Fantóme Ars Aemula Na. Llberte" vr en za. 11.30 uur. 18 Jaar, LUXOR: „Blte the bullit". dag. 2.30 Sport-Medisch Adviescentrum Spr uur. ma en do. 19.30-20.30 uur tn het St. Elisabeth-Ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 14.30 uur e zondags U—12 uur en 14—15 uur: eerste klasse: de gehele öportlond&enbad. Janvossensieeg t Notre Dame", dag. 2.30 4.30 uur. lis Royce 18 Jaar. Kindermatinee: „Plnocchio". woe. en za. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: ..Meisjes van 17 le ren nog van alles", vr en za. 11.30 uur. 18 jaar. Klasse afdeling Derde 14.00 uur en 18.30—19.30 uur. Kinderzaal: van 13.0014.00 uur Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30—19.30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zUn de bezoekuren al9 volgt: bezoekuren penekeningen! Ongevallendienst peno van 1—8 ziekenhuizen Leiden Ongevauendienst jilsch^Ziekenhuis be (beh (ofaconessenhuls) en van vrij dag" 13^00 Van uur tot zaterdag 13 00 uur (Elisabeth. Maandag t/m vrijdag: 18.30—18 45 uur. Zaterdag en zondag: 14.4515.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofiverpleegkundige hiervoor spe. ciale kaarten verstrekken Bezoektljdens Kinderkliniek: Dagelijks: 3 apnj geopend burg 28) Werkd 10 i ziekenhuis) Bezoekuren Ziekenhuizen Diacones&enhuis: Middag bezoek uur: }3A514.30 uur Avondbezoekuur: 18.8019.30 uur Kinderafdeling dage lijks van 14.0019.00 uur alleen voor oudera zondag 14.00—15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling 15.0 5.46 i Luifelbaan 1 Wassenaar Galerie- bi- bilotheek Expositie Nora de Jong - wandkleden Guy i 18.80 ook 11 15 tot 12.00 uur Kraamafde- tlng: dag van 11.15 tot 12.00 18 30—19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30 13.30—14.15 en 18.80—19.30 u.; 3e klas 13.30—14.15 en 18.30—19.30 u. Kraam- afdellng 13.30—14.15 uur alleen voor echtgenoten 19—20 u.; Kinderafdeling 1515.30 u alleen voor ouders 18 h.oo Geluidshinder Schiphol CCD hartbewaklng) dag. iten over geluidshinder rkeer van en naar Schl i dag en nacht 8 80 tot 19.00 i hinder Schiphol (020—175000) &Uf/ Qhe lemvs 29 maart 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant Volgens een telegram uit Napels is de vulkaan de Ve suvius in werking getreden, zooals reeds door wolken rook en des nachts door het schijnsel van vlammen was aangekondigd. De lava vloeit in de richting van Pompei. Eene ontzaglijke kolom witte rook, nu en dan door de vlammen gekleurd, rijst uit den top des bergs opwaarts. Volgens den te Philadel phia gevestigden berichtgever van de .Times" zijn bij een brand te Charleston meest kleine houten woningen ver nield, hetgeen veel ellende onder de armen veroorzaakt. De schade bedraagt vol gens de laatste ramingen, tenminste 250,000 dollars. In Washington heeft het Kabinet langdurig beraad slaagd over een opstand in Mexico en over het verzoek der locale autoriteiten aldaar om vergunning te verkrijgen tot den aankoop van wape nen in de Vereenigde Sta ten. De Amerikaansche zaak gelastigde in Mexico is aan geschreven namens de Unie zijne goede diensten tot her stel des vredes aan te bieden. Vijftig jaar geleden: In Parijs heeft zich een ongewoon tafereel afgespeeld. Een loodgieter had een wan hopige liefde opgevat voor n vrouw in de Rue Tiquetonne, waar zij in een ca f ét je woont. Toen hij daar wilde binnendringen, hield de eige nares hem tegen, doch hij bedreigde haar met een re volver, waarop zij de vlucht nam en een agent waar schuwde. Deze sommeerde den man zich over te geven, doch hij vluchtte naar bo ven na eenige schoten te hebben gelost. De agent ging hem achterna, de man sprong op een balkon van een nabijgelegen huis. In de kamer brandde een zwak licht. De man drong naar binnen, waarna hij zich in een kamer bevond waar een stervende vrouw lag, bijge staan door haar beide zoons. Een van dezen greep den man beet waardoor terzijde van het bed een hevige wor steling ontstond. Gelukkig kioam hieraan een einde, toen ook de achtervolgende politieman de kamer binnen kwam en den loodgieter bui ten gevecht stelde. PANDA EN DE VREEMDE SLAAP Toen Jollipop een poosje later met een dienblad vol dampende schalen binnen marcheerde, keek Panda hem ongerust aan. Want,hoewel hetetener smakelijk uitzag, gedroeg de knecht zich alsof hij slaapwandelde. "Je bent toch niet ziek?" vroeg Panda zorgelijk. "Je ziet er vreemd uit, hoor. Je kan beter naar bed gaan en lekker slapen. Dan voel je je morgen mis schien weer een een stuk beter." "Naar bed herhaalde Jollivor) on zenrderiae toon. "Lekker slapen Naar bed Hij zette de schalen op tafel en verliet met stijve benen net vertreic. "Als hij morgen niet opgeknapt is. zal ik toch maar de dokter waarschu wen," mompelde Panda. "Als het maar geen besmettelijke ziekte is - want ik moet morgen een mooie order van het Allesdoende Spuitmiddel afleveren bij het vliegveld. Voordat hij zelf naar bed ging. keek hij nog even hoe het met Jollipop ging Maar die was tot zijn opluchtiva in diepe slaap - precies zoals hem was verteld BRUIN EBONE SCHOTEL Een boerenschotel uit de Franse provincie Be rry. Week 500 g bruine bonen een nacht. Zet de geweekte bonen op met llt 1 water en fles een voudige jonge rode wijn, 2 blaadjes laurier, takje selderij en peterse lie, 2 overdwars gehal veerde preien, snufje tijm en zout en versge malen peper naar smaak. Laat de bonen uur koken. Voeg één dikke plak gekookte ham van ongeveer 300 g. toe, 4 saucijsjes en 6 in stukken gesneden aar dappelen. Laat het ge heel verder sudderen tot bonen en aardappelen gaar zijn. Roer er zo min mogelijk in want de saucijsjes en bonen die nen heel te blijven. UTN A BORN De lom mek Penermuni LEIDEN Velen herinneren zich ongetwijfeld van de literatuurlijst Duits voor het eindexamen Richter und sein Henker' van 1921 in Kobelfingen (Zwitserland) geboren auteur Friedrich Diirrenmatt dat net zo'n verplicht 'nummer' was als de boeken 'Kopf hoch, Schubsel'! en 'Der Skibub vom Adlerpass' van O. F. Heinrich. Dat Diirrenmatt ook in het stampvolle LAK-theater, de toneelgroep Tosti' ter gelegen heid van het derde S.I.A.-lustrum opvoering gaf van 'De Fysici'. Dit de regisseurs student Durrenmatt, die tekenaar, Johann-Wilhelm Möbius, een fysicus illustrator en toneelcriticus^) was (Peet Hoffmanns); Albert Einstein •Der alvorens hij begon met het schrijven (Robert van Venrooij) en Sir Isaac van verhalen, romans, hoorspelen en Newton (Friso van der Meulen) wa- toneelstukken, bleek 'n goede keuze ren op deskundige wijze de persoons- te zijn. Hoewel 'Das Versprechen' uit ontwikkelingen van de andere spelers 1958, een boeiend prozastuk van Dür- uitgewerkt. Vooral mej. dr. Mathilde renmatt. ongetwijfeld elementen von Zahnd, psychiater, gespeeld door Elise Nossbaum. hoofdverpleegster Martha Boll (Marijke Nesselaar) en verpleegster Monika Stetler (Marlies tot andere dingen in staat is, bleek gegeven waarschijnlijk bewust in 1962 geschreven toneelstuk van de Zaterdagavond was dat beslist niet consequent gevolgd. Vaak worden al- Dictus, met charmant zuidelijk gemeen geldende literaire normen cent) gaven de verpleging van de drie n D. gebruikt door geleerden een duidelijk herkenbaar zijn toneelstukken, accent. 'weltfremde' Dominee Oskar Rose, echtgenoot van Lina Rose speelde en anderzijds als verpleger Mac Arthur getuigde van goed spelinzicht, viel in positieve zin op. De schmink van Möbius leek zaterdagavond Iets te dik aangezet. W. Hoppezak, die haast ge woontegetrouw hiervoor zorg droeg en in het verleden fantastische din gen heeft laten zien, liet hier duide lijke expressie verloren gaan. Het door Diirrenmatt in een salon van de psychiatrische inrichting Les Cerisiers' ergens in Zwitserland ge situeerde stuk heeft een verdienste lijke interpretatie door de toneelgroep Tosti' beleefd. Wel werd soms uiterst pijnlijk duidelijk dat Jan-Kees de Bruyn een amateur-regisseur is. Het lijkt verstandig, dat Tosti ln de toe komst. zoals Imperium' en 't Leidsch Studenten Toneel ook regelmatig doen. een professionele regisseur aan trek.t Ook Jan-Willem van Dormolen, filosofie-theologie- en germanistiek- het geval. Rond de drie geleerden die enerzijds de wat afwezige A. C. KOEKEBAKKER JR. zit liet ding vol bonnetjes! /vkaiood, ACS it e&M tERoenp AOLOCAAT- DE I A*n N6EAV EN /It DE l ra=*eN/N<3 Aiie-r TE kuwneaj BETAtE/M, «Ar DAN HALLO' f tvee o f Handen omhoog en geen f be.vcgy/q'.We j-j' i orï&nge/o

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19