SPAAR. DEPOSITO'S SPAAR BANK 6% voor 2 jaar vast 6i% voor 3 jaar vast 71®^ l(MMHfepn,lanel,en LAKffi 9.95 [10.90ö9i£iren LAKENS 9.95 TWIiEDG 7.»» BRONS gemeentebegroting en beleidsvoornemens 1976 mededelingen gemeentebestuur op een spaar- n« v deposito dient u S ITV de inleg mini maal 1.000. te bedragen 2 O voor 4 jaar vast 8% voor 5 jaar vast LEIDSE SPAARBANK JOL ROEFT MIES k^BRONS ,WAT IS BRONS WEER IDIOOT |GOEDKOOP!| deze week tot 6 april elke ook voor groeispaarbewijzert naar de •LL: IDEN: Donkersteeg, Botermarkt. Vijf Metplem KATWIJK Voorstraat MA. De gemeenteraad behandelt deze week de gemeentebegroting 1976 Vanavond om 20.30 uur wordt een begin gemaakt met de algemene beschouwingen. Dan geven alle fracties in de raad hun mening over het beleid van het college van B. en W. en vertellen wat zij willen dat er dit jaar in Leiden moet gebeuren. Daarna geven B. en W. antwoord op wat eerder door de raadsleden is gezegd. En vervolgens krijgen raadsleden en collega's nog een keer gelegenheid voor het maken van opmerkingen. Als dit achter de rug is, wordt het investeringsprogramma voor 1976 behandeld en zal de raad zich buigen over de tarieven van de onroerend goed belasting. Tenslotte zal de raad een flink aantal begrotingen moeten vaststellen van gemeentelijke bedrijven en diensten. Begin en einde: De begrotingsbehandeling, waarmee de raad vanavond begint, luidt het einde in van een lange procedure van voorbereiding. Al in de zomer van 1975 werden de uitkom sten vastgesteld van het beleid, als dat ongewijzigd zou worden voortgezet. In het najaar is in de verschillende gemeenteraadscommissies gesproken over nieuwe taken en investeringen, die dit jaar gedaan zouden moeten worden. Vervolgens heeft het College in december vorig jaar een voorstel uitgebracht, waarin de nieuwe taken en de noodzaak tot verhoging van de tarieven in onderling verband werden vastgesteld. Dit voorstel, dat eerst weer in de commissies is besproken, ligt ten grondslag aan de begroting 1976. De eigenlijke gemeentebegroting heeft een omvang van 90 miljoen gulden. Daarbij zijn de gemeentebedrijven en allerlei rijks bijdragen en subsidies niet meegeteld. Het grootste deel van die 90 miljoen ligt al vast. Daarvan moeten de salarissen worden betaald, de vaste lasten en de wettelijke ve plichtingen. Voor nieuwe taken en investeringen is 1,6 miljoen gulden beschikbaa Omdat er echter wel 9 miljoen nodig zou zijn om de gewenste nieuwe taken allemaj aan te pakken, moet er natuurlijk een keus worden gemaakt. Bij die keuze moet d nadruk liggen op de binnenstad, de renovatie en het inlopen van de bestaande achtei standen in de welzijnssektor, vinden Burgemeester en Wethouders. Verder willen zij die 1,6 miljoen verhogen tot 2 miljoen door de tarieven voor d onroerend goed belasting met 4extra te verhogen. Maar er wordt bij de begrotings behandeling echt niet alleen over geld gepraat. Net zo belangrijk zijn de beleidsvoo nemens die B. en W. hebben voor 1976. Hieronder vindt u een overzicht van de belangrijkste beleidsvoornemens, ondervei deeld naar de beleidssectoren Beheer (wethouders Van Dam en Van Aken), Wone (wethouders Verboom en Waal) en Welzijn (wethouders Tesselaar en Oosterman). Wanneer? Als u precies wilt weten wat er in de gemeenteraad over de begroting en over d beleidsvoornemens van B. en W. wordt gezegd, kunt u op het stadhuis terecht maandag 29 maart 's-avonds om 20.30 tot 23.00 uur; dinsdag 30 maart 's-middags van 14.00 tot 17.30 uur en 's-avonds van 19.30 tot 23.0 uur; woensdag 31 maart 's-middags van 14.00 tot 17.30 uur en 's-avonds van 19.30 tc 23.00 uur; donderdag 1 april 's-middags van 14.00 tot 17.30 uur en 's-avonds van 19.30 tot 23.0 uur; vrijdag 2 april's-middags van 14.00 tot 17.30 uur en 's-avonds van 19.30 tot 23.00 uur Beleidsvoornemens Sector Beheer Voorlichting en Inspraak Binnenkort wordt in de hal van het Stadhuis een informatiecentrum ingericht, waar men van alles te weten kan komen over het hele gemeentelijke be leid. Een werkgroep inspraak is bezig met het uitdokte ren van de beste manier om in verschillende situaties een zinvolle inspraak van bewoners mogelijk te ma ken. Voor de begeleiding van de inspraak in stadsver nieuwingsgebieden en in de binnenstad zal een coördinator worden aangesteld. Er zijn richtlijnen in de maak voor de inspraak van gemeentepersoneel bij belangrijke benoemingen. Organisatie en personeel Aanstelling van coördinatoren en personeelsbewer- kers, die de vernieuwing en verbetering van de ge,- meentelijke organisatie gaan begeleiden. De hele ambtelijke organisatie zal worden onderge bracht in 6 organisatie-onderdelen, waarmee een be ter onderling samenspel wordt beoogd. Een duidelijker promotiebeleid voor het gemeente lijk personeel is in voorbereiding. Beleidsvoornemens Sector Wonen Binnenstad I Onlangs is het plan van aktie voor de binnenstad uitgebracht. Het bevat een overzicht van konkrete plannen op korte termijn. Ook verscheen de "Nota te beschermen stadsgezich ten." Dat is de eerste stap op weg naar aanwijzing van een beschermd stadsgezicht door het rijk. Op de begroting is geld uitgetrokken voor restaura tie van gemeentelijke monumenten. Als eerste zal het Heerenlogement worden aangepakt. i B. en W. hebben drie ervaren adviseurs aangetrok ken om te helpen bij de ontwikkeling van een struc tuurplan voor de binnenstad. In april wordt de eerste paal geslagen voor de herbe bouwing in het* gebied Herengracht-Zijlsingel. In eerste instantie komen er 224 woningen, later wordt dat aantal verder uitgebreid. i Er wordt hard gewerkt aan voorbereiding en uitvoer ing van een groot aantal stadsvernieuwingsplannen in de binnenstad: Haver en Gort, Maredorp, De Camp, Verversbuurt, Pancras-Oost, Langegracht, Pieterswijk, Jacobshofje. i Eerherstel voor het aanzicht van de Leidse singels. Waar ontsierende bebouwing stond, willen B. en W. graag parken zien. Dit is ook van belang voor de leefbaarheid van de oude wijken. burg in oktober 1976. Het aangrenzende culturee centrum is al in gebruik genomen. Het te restaureren Heerenlogement wordt hoofdves ting van de openbare bibliotheek. De plannen daar voor worden thans gemaakt. Het Waaggebouw krijgt verwarming en wordt daar door beter geschikt gemaakt voor volwaardige cul turele bestemmingen. Onderwijs Extra geld wordt bestemd voor leerlingen in achten stand situaties. De Schooladviesdienst krijgt 60.000,- extra. Aandacht ook voor onderwijs aan kinderen van bui tenlandse werknemers. Samen met het rijk is eer experiment opgezet om de aansluiting van deze kin deren op het Nederlandse onderwijs te verbeteren] Een gemeentelijke garantiesubsidie van 10.000, voor de onderwijswinkel m Leiden Noord. Een nota "School en Milieu" zal dienst doen als basi: voor het onderwijs stimuleringsbeleid. Leiden krijgt één van de 6 proefprojecten van de Open School en wel voor de werkende jong. volwassenen. Financiën Invoering van de onroerend goed belasting in Lei den. De straat-, riool- en personele belasting komen dan te vervallen. De regering heeft een aantal voorstellen van Leiden toegestuurd gekregen om de uitkeringen aan de ge meente beter af te stemmen op de behoeften van Leiden. Verkeer Ditj aar verschijnt een nota met uitgangspunten voor een verkeerscirculatieplan. Verbetering van belangrijke voetgangers- en fiets- verbindingen. Reconstructie van de Breestraat ter bevordering van de leefbaarheid in de binnenstad. Economische Zaken Er wordt een nieuwe ambtelijke afdeling ingesteld, die het economisch beleid van de gemeente moet voorbereiden en die als kontaktpunt voor het be drijfsleven zal fungeren. Zomer '76 zal de nieuwe runderhal bij de Groe- noordhal in gebruik worden genomen. Daardoor kan de veemarkt zich beter ontwikkelen en kunnen er ook meer evenementen in de Groenoordhal plaatsvinden. Ter bestrijding van de verontruste werkloosheid neemt de gemeente actief deel aan het werk van de Commissie Arbeidsmarkt Overleg. De Haarlemmerstraat krijgt een veel gezelliger aan zien door de aanleg van een sierbestrating, mede dankzij de medewerking van de winkeliers. Algemeen De gemeente Leiden zal ervoor blijven pleiten om bij de reorganisatie van het binnenlands bestuur toch een aparte provincie Leiden te krijgen. In de loop van dit jaar kan de Meren wijk kabeltelevi sie met ontvangst van 6 zenders tegemoet zien. In 1977 en volgende jaren zullen ook de overige wijken op kabeltelevisie worden aangesloten. Uitbreiding van de brandweerkazerne. Woning en wijkverbetering t Drie grote renovatieprojecten zijn in uitvoering: De Kooi, Noorderkwartier en Haagwegkwartier. De Rijndijkstraat krijgt dit jaar zijn riolering. Open gaten op diverse punten in de stad zullen wor den bebouwd, bij voorkeur met woningen. Maatschappelijki Zaken De gestegen werkloosheid gaat steeds zwaarde drukken op de gemeentelijke uitgaven. Dit jaar za] door de gemeente zelf 11,2 min. moeten worden opj gebracht tegen 7,9 min. in 1975. De structuurcommissie voor de Sociale Dienst za| deze zomer een advies uitbrengen over een verbei terde werkwijze. Binnenkort komt er een subsidieregeling voor peu terspeelzalen. Extra geld in de begroting voor het inlopen van ach terstanden in de welzijnssector resulteert in subsi] die verbeteringen voor: stichting dienstencentrum, wetswinkel, Interkruis, Koordstudio, telefonischd hulpdienst, Bureau Maatschappelijk Werk en Hulp] en Adviescentrum Meren wijk. Huisvesting Dezer dagen verscheen het volkshuisvestingplan. Het bevat een overzicht van de in Leiden benodigde woningen en de daarvoor beschikbare bouwplaat sen, alsmede een planning van de aantallen te bou wen woningen in de komende jaren. Speciale aandacht krijgt de huisvesting van buiten landse werknemers. In 1976 zullen ruim 1500 nieuwbouwwoningen wor den opgeleverd. Als eerste gemeente in ons land kreeg Leiden on langs een stuurgroep voor de huisvesting van alleen staanden. Beleidsvoornemens Sector Welzijn Cultuur Heropening van de gerestaureerde Leidse Schouw Recreatie en Sport Zwembad De Zijl nadert snel zijn voltooiing. Aan de Broekplein (Merenwijk) komt een gymnas tiekzaal, die ook geschikt is voor kleine binnensport ten. Aanleg van drie voetbalvelden in het Morskwartier. Binnenkort komt er een nota over het volkstuinen] beleid uit. Verhoging subsidie Leidse Bond van Volkstuinverenigingen met 3500,- Verbetering bestaande recreatiemogelijkheden in Leiden Noord, mede door rijkssubsidie. Samenlevingsopbouw De vroegere Kortimarkt in de Merenwijk wordt tij delijk bestemd voor buurt- en clubhuiswerk. Met de bouw van een nieuwe wijk- en buurtcentrum in de Merenwijk wordt dit jaar begonnen. Door middel van een herverdeling van geld voor hel buurt- en clubhuiswerk willen B. en W. toch ieta extra's doen voor Slaaghwijk, Westerkwartier en d« Zevensprong. 41.700,- zal worden besteed voor verhoging van dtj subsidiering van de personeelslasten van buurt- en clubhuizen. Een duidelijke subsidieregeling voor de wijkcomij té's is in de smaak en wordt binnenkort aan de gej- meenteraad voorgelegd. I Wie nadere informatie wil hebben over het bovenstaande kan bij het Buro Voorlich ting in de hal van het Stadhuis de Nota van aanbieding van de begroting en informa tieve nota verkrijgen voor 2,50. Ook een aantal ander nota's zijn daar verkrijgbaar, zoals de nota volkshuisvestingsbe leid, structuurschets Leiden-west, bestemmingsplan De Camp, plan van aktie voor de binnenstad en rapport Witte Singel. Het Buro Voorlichting is op werkdagen geopend van 8.00-17.00 uur, op de koopavond (donderdag) bovendien van 17.30-21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 18