Op latten slapen Gevaarlijk spul Noq meer weten IA^NIDElLl\ieEN^HEim)CUTE\l Bij hel zakje chips doen ze er maar wat in UIT-UIT.UiT-ÜIT-UIT-UIT-Uiï-yiï-Uiï-UiT-UIT- ANWB-reizen nu in boekje Langs de boomgaarden Sloppen mei roken Reizen voor gehandicapten Bijna 100 km lopen Jus mag wei Stofnest Huisantenne doel het niet ]e| MAANDAG 29 MAART 1976 EXTRA FAOINA 17 De sanitaire toestanden op kam- peerterreinen zijn vaak onderwerp gesprek bij vakantiegangers. vies zijn de wc's. hoe schoon, of hoe ver of dichtbij. Vaak tref je het goed, maar niet zelden is zo'n s e openbaar kamptoilet dat bij Jan-en- a.b Alleman in gebruik is, bedenkelijk 826 smerig. Vooral in wat zonniger landen, maar zeker ook hier. is er v0,dac een duidelijk gevaar voor de I va gezondheid. 0VjEen nachtelijke gang naar 'n veraf C>gelegen wc is evenmin een pretje, tfoo Vooral onder vakantiegangers die het enkele malen slecht troffen, vinden we de voorstanders van een eigen toilet. ^Nu het de tijd is dat veel mensen hun kampeeruitrusting weer eens 7!] gaan bekijken, wijden wij aandacht aan dit „gemak". zijn in principe twee mogelijkhe- ur^ den. Een toiletemmer of een toilet - Q met spoeimogelij kheid. £)e goedkoopste oplossing is -een h( toiletemmer. In zijn meest simpele °°j uitvoering een bijna gewone emmer M met een bril en een deksel. i Er gaat wat water in en een chemische vloeistof of poeder dat de ideale werking heeft en door mid- del van een toegevoegd parfum i onaangename luchtjes onderdrukt. nol Het gaat hier meestal om een orl produkt op formaldehyde-basis. Niet in beerput 0<! Niet reukloos Spoeltoilet of lichtnet) spoelt men wat water door. Deze zelfspoelende toiletten zijn weer te verdelen in verswater-spoel- toiletten en recirculatie-toiletten. De laatstgenoemde gebruiken voor het spoelen steeds hetzelfde water, dat door een filter gereinigd wordt. Deze toiletten worden ook in vliegtuigen gebruikt. Verswater- poeltoiletten zijn te koop in prijzen van ruim 200 gulden tot om en nabij de 900 gulden. Een recirculatie toilet kost in een goedkope uitvoering rond 500 gulden. Er zijn tal van merken van beide typen toilet. Koffertje Onlangs is een nieuw type spoeltoilet op de markt gekomen, de ..Porta Potti 44" van het merk Thetford. Het bovenste stuk is een schoonwa- tertank waarin ook de "pot" is aangebracht. Het onderstuk is een afvaltank. De boventank bevat voldoende water (met chemicaliën) voor 40 maal spoelen met een handpompje. Na 40 maal gebruik koppelt men het onderstuk los van het bovendeel. De ondertank wordt gesloten met een dop. Als een soort koffertje draagt men de tank met inhoud naar de stortplaats. Dit toilet kost nog geen 300 gulden. ,2I Allerlei merken Die afbrekende vloeistoffen en w poeders worden onder allerlei namen 1 bijvoorbeeld „frodair", Elsan blue, J in de handel gebracht zoals r,0 „Flush", „Carysan" cn „aqua Kern". 95 Vooral het laatste produkt heeft J onder kampeerders een goede roj reputatie. Dat wil overigens beslist 151 niet zeggen dat andere merken (er zijn er nog meer dan de genoemde) minder goed zijn. Lfl De prijzen van deze middelen lopen 'tsj fünk uiteen. Van 4 tot 10 gulden per liter. Dat prijsverschil heeft te ie, maken met de concentratie waarin je het geleverd wordt, jo Het is verstandig bij aankoop even te vragen welke verdunning precies gebruikt moet worden, want dan kan men uitrekenen wat het voordeligste produkt is. De dosering hangt ook af van de grootte van de toiletemmer. De ANWB heeft de reizen en uitstapjes die zij al sinds jaren organiseert nu in boekjes gezet. Die boekjes zijn gratis te krijgen bij de ANWB-kantoren. De titels: Hotel- reizen tonder meer naar de Noordkaap). Kampeerreizen (met een wijnrally). Binnenlandse arran gementen. Kano- en fietsreizen. Wandelingen en fietstochten en Clubactiviteiten. Over een paar weken bloeien in de Betuwe de boomgaarden weer. Bij de VVV in Tiel, Stationsstraat 37, telefoon 03440-6441, liggen gratis „fruitroutes" klaar. En als u de VVV een briefkaartje stuurt, met een gulden aan extra postzegels bijgeplakt, krijgt u een vakantiegids thuis met adressen van onder meer pottebakkerijen, waar u het bloesem-kijken even kunt onderbreken. Er gaat er o.a. een over het fraaie Appeldijkje langs de Linge bij Tricht. Het Buitenhof, bureau voor groeps reizen. organiseert reizen voor geestelijk gehandicapten. Voor de komende zomer zijn deze vakanties allemaal in een gids bij elkaar gezet. De belangstelling daarvoor is inmiddels zo groot gebleken, dat er nog een aantal nieuwe bestemmin gen op het programma zijn gezet. Nieuw zijn: een vakantie aan de Kagerplassen, logeren in een hotel op Texel, bootreizen maken over Rijnen Moezel enz. Inlichtingen: Bureau voor Groeps reizen, Van Alkemadelaan 7, Den Haag, telefoon 070-24 36 67. Sjoelen Probeert u ernstig om met roken te stoppen? De VVV van Locarno in Zwitserland heeft dit jaar in zijn zomerprogramma een speciale „ont wenningscursus" opgenomen. Die cursus duurt een tot twee weken en kost 100 Zwitserse francs, dat is dus iets meer dan 100 gulden Volgens de VVV is de kans op slagen redelijk groot, maar ze geeft geen garantie. En wat doen ze daar in Zwitserland met rokers? Er wordt geprobeerd de aandacht van het roken af te leiden, door de deelnemers met andere dingen bezig te laten zijn. Ze moeten hun creatieve aanleg ontwikkelen en hun prestaties bij sport en spel vergroten. Voor inlichtingen schrijven naar: Verkehrsburo Locarno, 6600 Locarno, Zwitserland. In Gelderland en Overijssel lopen oude handelswegen, waar je al sinds jaar en dag geen reizende kooplie den meer tegen komt. Wel wandelaars, die dezelfde routes nog eens voor hun plezier lopen. Er ligt zo'n weg tussen Deventer en Oldenzaal, de zogeheten Hanzeweg, route. 96 km lang. Er is nu een nieuwe route uitgezet, de Hessenweg, tussen Deventer en Amersfoort, dwars over de Veluwe, 97 km. lang. Je kunt de wandeling beginnen bij de NS-stations in beide steden, en je mag er drie maanden over doen. In die periode kun je bijvoorbeeld elke zondag een deel van de route "doen". Wie de tocht volbrengt krijgt een insigne met oorkonde. Inlichtingen kunt u krijgen op het adres Debussylaan 13 in Apeldoorn, telefoon 055—232296. De VW in Apeldoorn (telefoon 055—212249) kan eventueel voor een compleet arrangement met overnachtingen zorgen. Bij het vullen van zakken met chips en zogenaamde minifrietjes wordt er in de fabrieken maar wat in gedaan. Gewichtsverschillen van een derde en meer zijn heel gewoon. Bij een serie steekproeven op 14 merken chips en frietjes heeft de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek VWO) onthutsende dingen gecon stateerd Wat de chips-klant voor zijn geld krijgt, blijkt een wilde loterij te zijn. We drukken hierbij een door het VWO samengestelde lijst af, waaruit duidelijk blijkt hoeveel verschil in gewicht er bij nawegen blijkt te zijn tussen uiterlijk precies eendere ..eezinszak- ken" van een en hetzelfde merk. De meeste chipsmerken zetten op hun verpakking dan ook maar helemaal niet hoeveel er in zit. Alleen de winkelmerken van Albert Heijn. V g D, en de Hema hebben er een gewichtsaanduiding op staan. Bij nawegen blijkt dat ook niet best te kloppen, maar dan toch hoofdzakelijk in het voordeel van de klant. Prijzen niet te vergelijken Consumentenvoorlichters tonen zich zeer verbolgen over dit „chips- schandaal". Want als de fabrikanten maar wat aanmodderen met de gewichten, is het voor de consument totaal onmogelijk om de prilzen van de diverse merken met elkaar te vergelijken. Je weet immers nooit hoeveel Je voor je geld krijgt. Dat kan de ene keer veel minder zijn dan de andere. Versheid staat er ook niet op De voorlichters ergeren zich er trouwens ook aan. dat er bijna nooit een versheidsaanduiding op de chips staat. Slechts Albert Heijn, Jamin, Hema, Smith en Spar zijn duidelijk over de versheid. Is een versheidsdatum een punt van belang? Volgens het VWO-onder- zoek wel. Men bewaarde in het laboratorium een voorraadje chips van allerlei merken dier weken In het donker en in de originele verpakking. Daarna liet men ze n een groep mensen proeven. Veel chips bleken slap of taai te zijn geworden. ,|r] De afgebroken, of „geneutraliseerde". ,0(l inhoud van de toiletemmer wordt in hl een normale kamp-wc weggespoeld lbli Maar als dit toilet op een beerput of septic-tank is aangesloten mag dat niet. Dan zijn er speciale stortplaat- ij Het al of niet aangesloten zijn op een septic-tank moet bij de J kampleiding even nagevraagd wor- De Porta Potti 44" in door-gevuld. Het handpomp-je zien we snede. 1 is de tank met spoelwa-bij 3. De ioc-„potis 4. de sluitklep ter. Via vuldop 2 icordt die tank5 en de tank met afval 6. Dc allergoedkoopste maar nogal aa primitieve toiletemmer komt op 30 2j toe 40 gulden. Een verbeterde f' uitvoering met een losse binnenem- mer en een scharnierende klep ,el kopen we voor 60 gulden. Die prijs le* loopt dan op al naar gelang de 9* uitvoering, zoals extra binnenem- merdeksel, extra ringen tussen binnen en buitenemmer, het for- o(j maat, enz. Een bezwaar van het emmersvsteem oj is dat tijdens he gebruik de id emmerinhoud niet helemaal reukloos is en bovendien zichtbaar. Die afbrekende chemicaliën zijn niet ongevaarlijk. Het spul moet zeker uit kinderhanden blijven omdat het de huid en de ogen kan aantasten. Is er toch een ongeluk gebeurd, dan direct de ogen met veel schoon water goed uitspoelen en natuurlijk snel naar een dokter. Ook als het op de huid komt, gelijk afspoelen en zonodig de kleding wassen. Krijgt een kind onverhoopt wat van dit goedje naar binnen dan laat men het zoveel mogelijk water of melk drinken. Dan proberen het kind te laten braken, bijvoorbeeld door een vinger in de keel te steken. Vroeger werd er altijd een strakke metalen spiraal voor onder de matras aanbevolen, als je een goed bed wilde hebben. Daarna zijn de onderleggers van gaatjes board in zwang gekomen. Een nieuw middel voor gezond met goed gesteunde ruggegraat) slapen is nu het zogenaamde lattenbed. Dat is een onderlaag van overdwarse latten die Je hoeft Je voortaan niet meer in de war te laten brengen door mensen die roepen, dat je niet zoveel jus over de aardappels moet gieten. Daar word je dik van, zeggen ze. Maar dat hoeft helemaal niet, en bovendien zijn er waardevolle voedingsstoffen uit het vlees in de Jus terecht gekomen. Het zou dus jammer zijn, als je die zomaar weg zou gooien. Tijdens het braden of bakken van vlees verhuizen een deel van de voedingsstoffen uit het vlees naar de jus. In een halve dl Jus (dat is ongeveer de hoeveelheid die Je per maaltijd over de aardappels ge bruikt) komt gemiddeld 1 gram eiwit; 1 mg ijzer: 0,08 mg vitamine BI en 0,06 mg vitamine B2 terecht. Magere jus krijg Je door de Jus te laten afkoelen en dan het vet eraf te scheppen. Aan de voedingswaarde verandert daarmee niets, want de vitamines en mineralen zitten niet in het vet. Op deze manier kunnen ook mensen die willen vermageren jus gebruiken en hoeven ze het niet wat vaak gebeurt van het menu te schrappen. verend - meestal in rubber - opgehangen zijn. Hoofd- en voeten einden van dergelijke bedden zijn als regel verstelbaar. De Duitse stiftung Warentest heeft lattenbedden van achttien verschil lende maaksels getest. Ze voldeden allemaal. Dat is een ontdekking van belang, want er zijn er die drie keer zo duur zijn als andere. Prijsbewust kiezen voor de koop van zo'n lattenbed is dus de moeite waarc Nog enkele tips van de Duitse onderzoekers: Kijk 0f de latten makkelijk verwisseld kunnen wor den; dat kan nodig zijn om „kraken" uit het bed te halen. Er zijn bedden met scherpe houtranden en splin ters, die de matrassen kapot maken. Er zijn lattenbedden die je kunt verstellen als je erin ligt, maar er zijn er ook waar Je uit moet om ze in een andere stand te zetten; kies dus wel naar uw eigen wensen In droogbloemen kunnen stofnesten ontstaan, die je er met een speciaal daarvoor bestemde spray uit kunt halen. Maar het 'hoeft niet met zo'n spuitbus. Je kunt ze ook met een lang, rond. dun houtje wegkrijgen. Die stofnesten zijn meestal een soort spinrag. Als Je het stokje erin steekt, en ronddraait, kleeft het rag er vanzelf aan vast en kun je het stof er zo uittrekken. (Uit Groei en Bloei) MERK LAAGSTE EN HOOGSTE GEWICHT PER ZAKJE (in grammen) CHIPS NATUREL A.H. 153 - 179 Cornuco 146 - 192 Dom 118 - 175 Every Moment 134 - 224 Golden Wonder 124 - 178 Ha..Chips 114 - 184 Hemo 165 - 202 I fa 112 - 194 Jamin 165 - 208 Smiths 146 - 172 Spar 133 - 170 Végé 124 - 172 Venda 148 - 183 Vivo 137 - 172 MINIFRIETJES NATUREL A.H. 124 - 152 Golden Wonder 118 - 156 Hema 124 - 153 Jamin 78 - 108 Smiths 119 - 138 Spar 132 - 180 Die bezwaren zijn er niet bij toiletten met eigen spoelinrichting en een afsluitklep tussen het eigenlijke toilet en de verzameltank. Met een knop kan men de klep openen en met een handpompje of een elektrische pomp (op autoaccu Wie nog meer wil weten over dit soort kampeer-we's kan terecht bij de caravan-handelaren, die gewoon lijk wel over folders en prijslijsten beschikken. In elk geval kunt u nadere inlich tingen krijgen bij Thetford Produkten B.V., postbus 1S9 Etten-Leur; Van Weeghel N.V. postbus 606, Zwolle; Neerlandia B.V., Marconistraat 13, Ede; Olivier B.V., Industriekade 34, Sas- senheim en Frans de Witte, Loerikscweg 71, Hou ten (Utr.). Een van de dingen die Tina levert is een, wat zij noemen, „universele huisantenne". Die antenne maakt gebruik van het elektrische leiding net in de woning voor een betere radio- en televisie-ontvangst- Dat zegt de reclame tenminste. In de praktijk hebben we er niet veel van gemerkt. We sloten hem aan in Utrecht en in Rotterdam, in het Noordhollandse Petten en in het gebied rond Venlo. We gebruikten oude televisieappara ten, gloednieuwe toestellen en ook een draagbare televisie. Maar wat en waar we ook probeerden, liet beeld bleef slecht. Het zelfs staat dat het op grond van dat op bepaalde ongunstige ligging mogelijk is dat plaatsen de televisie zonder enige antenne-aansluiting een weliswaar slecht maar toch nog beter beeld ga f dan met de Tina-huisantenne. De leverancier sluit dat overigens zelf niet uit, want in de advertentie golven niet goed We vragen ons dan wel af, waar in Nederland die Tina-antenne wel een goed beeld geeft. We zijn onvoldoende electrotech- nisch onderlegd om te weten of zo'n antenne op het stopcontact aanslui ten niet gevaarlijk is. Voor mensen denkelijk niet. want het ding is van buiten een blok plastic. Voor Je tv-toestel ook niet? Wij vonden het och wel griezelig om de antenne- ingang van ons toestel via de "universele huisantenne" (waar geen KEMA-keur op staat) met het lichtnet te verbinden. Het ding kost, behalve enkele guldens rembourskosten, op vijf cent na 33 gulden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17