Foot won eerste ronde maar Callaghan blijft favoriet Zij staan in voor Miele NAAST HET NIEUWS Griekenland breidt zijn leger uit Diplomaatje pesten in New York en Moskou In Argentinië is l geen censuur op kranten meer Benn en Jenkins uit strijd om opvolging Wilson Gromiko optimist ALLES WETEN over LPG-GAS en LEASING yRISDAG 26 MAART 1976 WASHINGTON (AP) De Verenig- 4Q de Staten hebben de Sow jet-Unie er van beschuldigd Amerikaanse h diplomaten in Moskou he* leven lastig te maken en hen zelfs te be dreigen en gezegd dat dit ge- schiedt volgens een vast patroon, irdvoerder van het ministerie Buitenlandse Zaken Robert Funseth zei er over "dat de Rus- sische-autoriteiten klaarblijkelijk een onverantwoordelijke koers zijn gaan varen" bij hun organi seren van dat hinderen van Ame rikaanse diplomaten. lijrf, Door Amerika was tegen deze gang van zaken zowel dinsdag als woensdag in Washington en in Moskou geprotesteerd en wel na dat Amerikanen in Moskou ano nieme telefoontjes hadden ontvan gen waarin zij met neerschieten en hun eigendommen met vernie ling werden bedreigd. Uit de toon en bewoording der drei gementen, aldus Funseth, was af te leiden dat het hier een campag ne betrof, die werd gevoerd met toestemming van de Russische autoriteiten. Nu en dan, aldus de woordvoerder "kwamen de drei gementen over alsof zij van pa pier werden opgelezen". Hetgeen zich in Moskou afspeelt is zeer vermoedelijk een wraakne ming voor een serie van schiet partijen en andere daden van ge weld gepleegd Jegens Sowjetrus- sische autoriteiten in de VS, en voornamelijk tegen hen die werk zaam zijn op het kantoor van de Russische-missie bij de VN New York. In Moskou is gisteravond bekendge maakt dat de Amerikaanse am bassadeur. Walter Stoessel, door het ministerie van Buitenlandse Zaken was ontboden om 'n nieuw protest in ontvangst te nemen. Waarover dit ging is niet meege deeld doch aangenomen kan wor den dat het wederom de behande ling van Russische diplomaten in de V.S. betrof. ruimd nadat een onbekende had opgebeld met de mededeling dat om 10.27 uur onze tijd een bom in het gebouw zou ontploffen, al dus is vernomen in kringen van het ambassadepersoneel. Er werd onmiddellijk alarm gesla gen en ongeveer 50 mensen, on der wie Amerikaans en Russisch personeel, werden geëvacueerd, uit de benedenverdieping van de ambassade. Hierop werd het ge hele gebouw doorzocht maar er werd niets gevonden. ïefl Vier miljard stervelingen WASHINGTON (AP/DPA) Als de klok zondag as. midder nacht slaat, zal de aarde vier miljard bewoners hebben. Dit heeft het "Population Reference Bureau" in Washington bekend gemaakt op grond van nieuwe demografische schattingen. Het groeitempo van de wereld bevolking heeft zich steeds meer versneld, aldus het bureau. Wa ren er twee tot drie miljoen jaar nodig voordat het eerste miljard mensen in 1850 de aar de bewoonden, het duurde maar 80 Jaar voordat er twee miljard waren. Dertig jaar later waren het er drie miljard en na 15 Jaar wordt de vier miljard be reikt. De deskundigen van het bu reau verwachten dat over slechts 13 Jaar, in 1989, het aantal men sen op aarde de vijf miljard zal hebben bereikt als het huidi ge groeitempo van 1,8 procent ongewijzigd blijft. Maar dan eenderde van de huidige wereldbevolking is Jon ger dan 15 Jaar. Ofschoon de gemiddelde leeftijd toeneemt ge beurt dit toch langzamer dan eerst was voorzien. De groei van de laatste tijd het grootst in Koeweit, name lijk 5.9 percent per jaar, en het laagst in Oost-Duitsland, te weten minus 0,3 per jaar. Tegen Juli van dit Jaar zullen er in de V.S. 215 miljoen men sen wonen, dat is 86 maal zo veel als 200 Jaar geleden toen de republiek der V.S. ontstond. Er komen thans elke dag on geveer 195.000 mensen op de we reld bij. Het aantal kinderen dat wordt gebaren bedraagt naar schatting 328-000 per dag en het aantal dpden 133.000. Nauwkeuriger gezegd, elk uur komen er 8.125 wereldburgers bij, dat is 135 per minuut of 2,25 per seconde. LONDEN (Reuter/LiPI) De linkse Labour-mini«ter voor werkgelegenheid Michael Foot heeft dè eerste ronde gewonnen van de verkiezingen voor een nieuwe socialisti sche leider van Groot-Brittannië, die tevens de nieuwe pre mier wordt als opvolger van Wilson. Gezien de uitslag moet echter een tweede verkiezingsronde plaatsvinden. Deze is vastgesteld voor volgende week dinsdag. Van de 314 stemmen die de La- bou-parlemenitsleden behaalde Michael Foot waarschijnlijk groter zijn dan werd uitbrachten verwacht. Cijfermatig gezien kan Op de het terugtreden van Benn ten tweede plaats kwam de als favoriet gunste van Foot betekenen dat de pgetipte minister van Buitenlandse gehele linkervleugel van Labour Zaken James Callaghan, met stemmen. Om de verkiezingen te winnen zich achter de 62-jarige minister van werkgelegenheid plaatst en dat hij derhalve in de volgende ronde moet een kandidaat meer dan de op minstens 127 stemmen kan reke- helft van het totaal aantal uitge- nen. Dit is echiter nog een flink stuk brachte stemmen behalen gaat dus door tot dit punt is bereikt. derheid men verwijderd van de absolute meer- 159 stemmen die beno- Op de derde plaats eindigde mi- digd zijn als alle 317 Labour-afge- nister van Binnenlandse Zaken vaardigden aan de stemming deei- Roy Jenkins met 56 stemmen vervolgens als vierde Tony Benn. de minister voor energie, met 37 stemmen. Dit was een veel beter re sultaat dan men deze fervente so cialist had toegedacht. Onmiddellijk na het bekend worden van de uit- terugtrekt. In een volkomen slag zei Benn dat hij zich uit de strijd terugtrekt om Foot te steu- nemen. Drie afgevaardigden namen niet deel aan de eerste ronde. Binnen een uur na de uitslag van de stemming kondigde ook Roy Jenkins aan dat hij zich uit de ra- het leiderschap van Labour wachte, korte verklaring zei Jenkins te hopen dat er snel een beslissing nen. Minister van Financiën Denis valt. Zowel hij als Tony Benn heb- Healy kreeg 30 stemmen en ein- ben erkend dat ze niet kunnen win- digde dus op de vijfde plaats en da nen en geven er daarmee de voor laatste plaats werd bezet door mi- keur aan hun gewicht te gebruiken nister voor milieuzaken Anthony ten gunste van respectievelijk Cal- Crosland met 17 stemmen, grond van h valt Crosland Afvallers Sinds de verrassend» bekendma king van Harold Wilson, vorige OP Isghan en Poot. De meeste stem- grond van het verkiezingsreglement men van Jenkins zullen naar ver wachting toevallen aan Callaghan. Twee of drie Voordat de minister van binnen- 'eek, dat hij opstapt als partijlei- landse zaken zich terugtrok zag het der en als premier, was Callaghan ernaar uit dat een derde ver favoriet bij de bookmakers, met kiezingsronde onvermijdelijk was, Michael Foot als tweede. Gelet op omdat Jenkins stemmen zou weg- de uitslag in de eerste ronde wordt halen bij Callaghan, terwijl Foot hog steeds verwacht dat Callaghan de stemmen zou kunnen vergaren de uiteindelijke winnaar zal zijn, nadat enkele centrumfiguren zijn afgevallen en zij hun aanhangers Healy in de strijd blijft acht men de vrije hand zullen geven te stem- het nu toch zeer waarschijnlijk dat op de minister van Bui- volgende week dinsdag de beslissing tenlandse Zaken. Maar de 90 stem men die Foot vergaarde werden desondanks gezien als een indruk- valt tussen de linkse Michael Foot en de centrumfiguur James Callag han. Zou er een derde ronde nodig wekkende prestatie, en de strijd zal zijn dan vindt die plaats op 6 april. LONDEN (AP) De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko heeft tijdens een persconferentie in Londen gezegd dat de Sowjet-Unie en Engeland aan een overeenkomst werken wat be- betreft „het gebied van Angola". Ook zei de minister dat de Sowjet- Unie en de Verenigide Staten een ak koord kunnen bereiken over de be perking van strategische kernwapens '(SALT) mits de Amerikanen ophou den .met het trachten bepaalde voordelen te behalen". Gromiko gaf de persconferentie ter afsluiting van zijn driedaagse bezoek aan Engeland. Hij zei voorts er op te vertrouwen dat partijleider Leonid I. Brezjnew, te zijnertijd Washington zal bezoe ken. Gromiko benadrukte dat de Sow- Jet-Unie noch met Rhodesië noch met Namibië iets te maken heeft. De Amerikaanse legertop overweegt plannen voor een mogelijke militaire actie tegen Cuba als de strijdkrach ten van dat land zich verder mengen in Afrikaanse binnenlandse aangele genheden, zo heeft Pentagon-woord voerder William Greener bekend ge maakt. Informeer bij de VOLVO dealer VAN ULDEN AUTO'S B.V. Verdamstraat 6/hoek Hoge Rijndijk, LEIDEN, telefoon 071—123041 KORT HUWELIJK Een rechtbank in Londen heeft gisteren de 21-Jarige kantoorbe diende Nelson Haeems echtscheiding toegekend van zijn 30-jarige vrouw Jennifer. Het tweetal was ln oktober van verleden Jaar getrouwd en het hu welijk had precies een half uur geduurd. Meteen na de receptie gaf mevrouw Haeems te kennen „dat zij een grote fout had gemaakt" en was er toen alleen tussen uit getrokken, zei Nelson tot de rechter. Deze oordeelde dat er hier niet van een echt huwelijk kon worden gesproken door de weigering van de vrouw, en verklaarde het echt paar officieel gescheiden. LATE VERLOSKUNDE De 71-Jarige weduwe, mevrouw Passage-Krop, ontving dezer dagen een rekening van f 75 van het Wever-ziekenhuis te Heerlen voor verleende verloskundige hulp op 2 maart j.l. Omdat zij door suikerziekte en een hartafwijking nogal eens met het ziekenhuis te doen heeft sloeg mevr. Passage in eerste instantie geen acht op de afdeling van het ziekenhuis waardoor zij was aangeslagen. Toen zij tenslotte zag dat de sectie nieuwe wereldburgers de af zender was toog zij met de nota naar haar kinderen, die al even verbaasd waren als zijzelf. De verwarring werd pas compleet toen men bij herlezing ontdekte dat de nota niet aan haar, maar aan haar op 18 augustus 1969 overleden man was gericht. ,Dat ik op mijn leeftijd nog een baby zou krijgen is natuurlijk al te gek, maar dat mijn man bijna zeven Jaar na zijn dood nog op de afdeling verloskunde zou komen is wel helemaal het einde", aldus mevr. Passage. Het ziekenhuis gaf toe een vergissing gemaakt te hebben en adviseerde de rekening maar te verscheuren, hetgeen mevr. Passage bepaald niet van plan is te doen. ..Dit is toch een uniek souvenir", zegt zij lachend. BELEDIGING De „callgirls" van Peitoe op Taiwan, een vakantie-oord met warmwaterbronnen dat wel de „sexhoofdstad van Azië" wordt ge noemd, zijn in staking gegaan. Niet om meer loon te krijgen, maar uit protest tegen een .onheuse opmerking" over hen door een hotelhouder. De man had vorige week gezegd: „Wat de duizenden buiten landse loeristen naar Peitoe trekt, zijn niet de prostituees, maar is het fraaie lan&chap om ons heen". De 641 georganiseerde leden van de „families van het geluk", waren hierover zo boos. dat zU besloten ln huis te blijven en zioh niet naar hotels te laten ontbieden. De bond besloot elk meisje dat de staking zou ontduiken, te beboeten met 250 dollar. Sen woordvoeroer van de bond zei: „Ook prostituees hebben gevoel van eigenwaarde. De hotelhouder heeft hen beledigd en de belangrijke bijdrage over het hoofd gezien die de meisjes leveren". De prostituees werken voor 33 „families van het geluk", die kost en inwoning verschaffen. Voor hun werk zijn zij aangewezen op de 63 hotels in Peitoe. Als u het geen weer vindt voor Sonnema Berenburg, zet u de kachel toch gewoon wat lager. Boven de stad Beiroet drijven zwarte rookwolken van niet-geblus- te branden in de haven. De schadedie sinds het begin van de bur geroorlog is aangericht, loopt in de miljarden dollars. De radio van de rechtse falangisten in Libanon heeft gisteravond de vorming van een nieuwe raad voor leiding van het Libanese front" bekendgemaakt. Het doel van de raad is ,,het vaderland te redden van de gevaren die het bedreigen". Voorzitter van de raad is Pierre Gemayel, de hoogste leider van de falangistische partij. Van gezaghebbende zijde is vernomen dat de nieuwe raad de falan gistende liberale nationale partij (Camille Chamoen) en hun bond genoten omvat, alsmede de Libanese strijdkrachten. De falangisti sche radio gaf voorts te kennen dat de leiding van het Libanese front van plan was spoedig „het veiligheidsplan" uit te voeren dat overgang van verdediging naar de aanval betekent". BUENOS AIRES (UPI) De staatsgreep in Argentinië heeft de normale gang van zaken weinig ver anderd. Gisteren mochten de bios copen al weer open, terwijl fabrieken en andere bedrijven nagenoeg nor maal functioneerden, slechts de ban ken waren gesloten. Van de algemene staking, de vakbonden vorige week dreigden als waarschuwing tegen degenen die een militaire staatsgreep van plan waren, is tot dusver weinig te mer ken. De sluiting van de banken is be- VIERDE KORPS AAN GRENS MET TURKIJE ATHENE (SP) - Voor 't eerst sinds de val van de kolonels, twee Jaar geleden, rolden gisteren weer tanks door de straten van Athene. Met een militaire parade vierden de Grieken de 155ste verjaardag van het begin van hun onafhankelijk heidsstrijd tegen de Turken. En terwijl de bevolking zo werd gesterkt in haar anti-Turkse gevoe lens, kondigde de overheid aan dat zij een vierde legerkorps in het leven had geroepen, speciaal om de grens met Turkije langs de rivier de Evros te bewaken. Dit besluit volgt op een scherpe verkoeling in de toch al gespannen verhouding tussen Athene en Ankara. De twee landen zijn niet alleen betrokken in een machtsstrijd op Cyprus, maar zijn ook in conflict over de verdeling van de bodem schatten in de Egeïsche Zee. Vorige week maakte Athene bekend dat het de territoriale wateren om de talloze Griekse eilanden in het omstreden gebied drastisch wil uitbreiden. Van Turkse aanspraken op - de bodem schatten zou dan nauwelijks meer sprake kunnen zijn. De Turken antwoordden de afgelopen dagen op dit plan met grootscheepse vlootoe- feningen in de Egeïsche Zee. Officieel wordt als verklaring voor de vorming van een vierde legerkorps aangevoerd, dat een verdeling van het leger in drie korpsen teveel administratieve rompslomp met zich mee brengt, met name voor het derde legerkorps, Griekenlands grootsite, dat zijn hoofdkwartier in Salonika heeft. Maar waarnemers in Athene zien er ook een poging in de macht van dat derde legerkorps wat terug te dringen. In de hoogtijdagen van het kolonelsbewind: werd het steeds duidelijker, dat Athene geen greep had op het derde legerkorps. En omdat dit korps veruit het best bewapend is, konden de kolonels er niets tegen ondernemen. De uitbreiding van het Griekse leger wordt mogelijk gemaakt door de dienstplicht te verlengen van 24 tot 32 maanden.. Maar eigenlijk ls de aankondiging dat het Griekse leger nu uit vier korpsen zal bestaan, niet geheel juist. Al enige tijd immers opereert er op Griekse eilanden in de Egeïsche Zee een vijfde, „schaduw-korps". Geheel in strijd met vroegere verdragen over de legering van troepen in dit gebied, begon Griekenland een Jaar geleden aan de opbouw van een troepen macht op de eilanden voor de Turkse kust. De regering in Athene besloot daartoe op grond van de niet zo absurde veronderstelling dat Turkije wel eens een van die eilanden zou kunnen innemen om meer kracht te zetten achter zijn aanspraken op de olievelden in de Egeïsche Zee. De afgelopen tijd heeft Griekenland ook de laatste hand gelegd aan de gedeeltelijke mobilisering van zijn luchtmacht. En terwijl de Grieken nog bezig zijn wapens te kopen waar ze die maar kunnen krijgen, menen waarnemers in Athene dat de Griekse strijdkrachten nu m principe gereed zijn om Turkije het hoofd te bieden, als het tot een gewapend conflict mocht komen. doeld om controleurs van het nieuwe bewind in de gelegenheid te stellen de boeken na te pluizen op eventuele sporen van corruptie onder de pero- nistische regering. Over mevrouw Peron, die huisar rest heeft in een afgelegen landgoed in het Andes-gebergte, is sinds haar arrestatie niets meer vernomen. In tegenstelling tot de eerste dag van de staatsgreep waren er geen tanks en militairen op straat. De dagbladen, radio en televisie zijn onder censuur geplaatst, doch de kranten mogen vandaag weer zonder censuur vooraf verschijnen. De militaire Junta heeft tribunalen in het leven geroepen. Deze zullen voornamelijk zaken tegen terroristen behandelen. Zij hebben de bevoegd heid de doodstraf uit te spreken. Sinds de staatsgreep is het parle- ment op nonactief. Elke politieke ac tiviteit is verboden. VerBCheldene prominente peronisten zijn gearres teerd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren doen weten dat het de toestand in Argentinië grondig bestudeert om na te gaan of de diplomatieke betrek kingen met dat land al dan niet zul len worden verbroken. De nieuwe Junta, aldus deelde woordvoerder Funseth mee, had alle landen die met Argentinië diploma tieke betrekkingen onderhielden laten weten dat het deze wilde hand haven. Washington had hier nog niet op gereageerd. Een aantal landen had al doen we ten de diplomatieke banden met Argentinië te verbreken. Of de VS zich by hen zou aansluiten, aldus Funseth, kon thans nog niet worden gezegd. Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldrogerj De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van f èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. NKMCMC er is geen betere

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9