Dure veemarkt rem op aanvoer Hoofdverpleegster contra beleid loorzitting buitenlanders LIJDENSMEDITATIES Le Bistro 3 JDAG 26 MAART 1976 ONDERDELEN REPARATIES iMCtALNT VAN STOFZUIGERS rnmrntm TWuüwhBunmuAJBSPOa EN KL. HUISH. APP. STOFZUIGERS, KEUZE UIT 30 MODELLEN met 10 korting 15,tot 25,inruil, reeds vanaf 129, Korevaarstraat 16 - Leiden - t.o. Fiat showroom Telefoon 071120164 Geen koopavond. Slepende zaak rond overplaatsing en schorsing in Leids ziekenhuis Expositie van oude effecten LEIDEN Tot en met vrijdag 2 april wordit in het kantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Burggravenlaan 179 een expositie gehouden van oude effecten uit de periode 1860-1910. De tentoonstelling is verlevendigd met een aantal li tho's en kopergravures uit de acht tiende eeuw. Zij hebben betrek king op de windhandel in effecten. De expositie is te bezichtigen tij dens de kantooruren van negen tot vier uur en op donderdagavond van half zeven tot acht uur. LEIDEN Is de hoofdver pleegster mej. Olivier terecht of ten onrechte door haar werkgever, het Academisch Ziekenhuis Lei den, overgeplaatst van de afde ling kindergeneeskunde naar de afdeling algemene heelkunde? En was het wel of niet gerechtvaar digd dat zy vervolgens door haar werkgever werd geschortrt? Deze vragen bepaalden vandaag min of meer de sfeer bij de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht, waar een al jaren slepende affaire gedeeltelijk zou worden afgeslo ten. Centrale figuur in deze zaak is de 44-jarige hoofdverpleegster Tine Olivier uit Oegstgeest. Zij ging in beroep tegen het besluit van bestuur en directie van het academisch ziekenhuis om haar van de afdeling kindergeneeskun de over te plaatsen naar heelkun de. Op 6 januari 1975 diende haar beroep voor het ambtenarenge recht, dat het beroep ongegrond verklaarde. Het gerecht was van oordeel dat afgezien van de ma nier waarop mej. Olivier functio neerde, de noodzakelijke samen werking tussen haar en de me dewerkers van de kinderkliniek "zodanig gestoord was dat het van verweerder (leer: AZL) niet ge vergd kon worden klaagster (lees: mej. Olivier) als hoofdverpleeg kundige van de afdeling Kinder geneeskunde te handhaven". Mej. Olivier en haar advocaat mr. A. L. Chr. Oomen hebben te gen deze uitspraak beroep aange tekend bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Bij het ter perse gaan van dit nummer had deze raad nog geen uitspraak ge daan. Wordt echter het beroep ontvankelijk verklaard, dan ziet het ernaar uit dat het AZL mej. Olivier moet terugplaatsen in haar functie op de afdeling kinderge neeskunde. Is het beroep onge grond, dan volgt er ongetwijfeld nog een nieuwe rechtsgang. Want mej. Olivier is geruime tijd na haar overplaatsing ook geschorst. En daar heeft ze eveneens beroep tegen aangetekend. Beoordeling Maar eerst de overplaatsing, waarover intussen een indrukwek kende hoeveelheid documenten is geschreven. Mej. Olivier komt in 1951 voor het eerst in het academisch zie kenhuis. Doet daar haar opleiding, haalt een kraam- en een kinder- aantekening en werkt van 1957 tot 1963 als gewoon verpleegkun dige op de afdeling kindergenees kunde. Vervolgens wordt ze in- structiezuster en later docente bij de verpleegkundigenopleiding van het AZL. In 1967 solliciteert zij op verzoek van de directeur van de afdeling kindergeneeskunde, prof. dr. G. M. H. Veeneklaas, naar de functie van hoofdverpleegkundige op de kinderafdeling. Op 1 mei '68 wordt ze benoemd. Een half jaar erna wordt ze door de staf beoor deeld en in orde bevonden. Intussen verschijnt het coördi nerend hoofd zr. C. M. Paul ten tonele. Zij coördineert een drietal afdelingen, waaronder kinderge neeskunde (althans wat de ver pleging betreft), en staat hiërar chisch tussen de (verpleegkun dige) hoofden van deze afdelingen en de adjunct-directrice annex hoofd van de gehele verpleging in het AZL. Op 27 Januari '69 maakt zr. Paul op verzoek van de adjunct-direc trice zr. L. J. Reinhoud een be oordeling over mej. Olivier. Uit slag: gunstig. Zr. Paul tekent nog aan dat mej. Olivier een moeilijke taak heeft vanwege "onvoldoende personeel". In mei '73 dus ruim vier Jaar later wendt zr. Paul zich met een reeks van klachten over zr. Olivier tot zr. Reinhoud mej. Oli vier is kwalitatief achteruit ge gaan, ze geeft slecht leiding, kan niet goed organiseren en ook haar karakterstructuur is misschien van invloed. Mej. .Olivier bestrijdt de klachten tegenover zr. Rein houd op 4 juni. gel. Hij toont zich daarin beducht voor een eventuele terugkeer van mej. Olivier op de afdeling kin dergeneeskunde na haar stages in Amsterdam, waar ze intussen al rondloopt, en in België. "Immers, het staat vast", aldus Veeneklaas, „dat zr. Olivier een te starre pe- soonlijkheid heeft om wezenlijk te veranderen." De hoogleraar rept verder van de grote opluch ting die op de afdeling is ont staan sinds het vertrek van mej. Olivier. Ook schryft hij: "Ik zie zeer goed de problemen voor de directie in. De directie ziet uiter aard eveneens dat het beter zou zijn voor het bedrijf en voor zr. Olivier indien zij elders geplaatst zou kunnen worden en indien dat zou kunnen geschieden met haar medewerking". Op 16 oktober schrijft Vogel aan Veeneklaas dat „het disfunctione ren" van zr. Olivier mede werd veroorzaakt door het achterblij ven van de functionele organisatie van o.a. de verpleging "bij de zeer snelle ontwikkeling en differen tiatie in de kindergeneeskunde". Vervolgens bepleit hij bij de hoog leraar zr. Olivier een kans te ge- Eveneens op 16 oktober zet een groot aantal medewerkers van de kinderafdeling hun handtekening onder een brief aan de directie waarin gesteld wordt dat de af wezigheid van mej. Olivier als een gemis wordt ervaren. "De samen werking met zr. Olivier is name lijk zeer prettig geweest", aldus de medewerkers die aandringen op haar terugkeer. Weigering Mej. Olivier, intussen terugge keerd uit Amsterdam, weigert naar België te gaan, wat haar te rugkeer op de kinderafdeling on mogelijk zal maken. Aanvankelijk berust ze in overplaatsing naar een andere afdeling, maar komt daar later op terug. Op 15 no vember '73 krijgt ze een brief van dr. Vogel waarin deze aankondigt dat ze als hoofdverpleegkundige naar de nieuw te openen afdeling algemene heelkunde zal worden overgeplaatst en dat er na een half Jaar een officiële beoordeling zal komen. "Het is de enige en voor U beate uitweg", aldus de brief. "De directie is tenslotte van oordeel dat het noodzakelijk is nu de discussie te beëindigen". Mej. Olivier heeft intussen de Algemene Bond wn Ambtenaren ingeschakeld en gaat via deze bond in beroep bij het ambtena rengerecht. In december raakt ze overspannen. In april 1974 stelt zr. Reinhoud een verklaring op over het func tioneren van zr. Olivier en de op vattingen hierover bij een aantal stafmedewerkers van de kinder afdeling. Een aantal van hen dreigt met ontslag als zr. Olivier terugkomt. Om dat te voorkomen, zo blijkt uit de brief, was een van de noodzakelijke maatregelen zr. Olivier naar Gent te sturen. Intussen is zr. Olivier in Januari '74 op de afdeling heelkunde ge arriveerd. Mede ala gevolg van privé-moeilijkheden raakt ze in maart weer overspannen en blyft tot kort na pinksteren thuis. Op 26 april 1974 verschijnt er een ad vertentie van het AZL in de bla den waarin voor de afdeling kin dergeneeskunde twee hoofdver pleegkundigen worden gevraagd. Op 2 oktober 1974 schrijft de directeur van de afdeling heel kunde, dr. Verbeek, een brief aan zr. Reinhoud met de mededeling dat de vertrouwensrelatie tussen artsen-verpleegkundigen en zr. Olivier verbroken is. In november van hetzelfde jaar besluiten direc tie en bestuur van het AZL op grond van deze en eerdere klach ten mej. Olivier te schorsen. Mej. Olivier loopt nu sinds eind '74 in de ziektewet. Ze zegt: „Deze zaak is van groot belang voor alle andere werknemers in het zieken huis. Want ala dit je allemaal kan overkomen, wat heeft een vast dienstverband dan nog voor zin?" Door Wim Wirtz Oriëntatie Op 29 augustus '73 schrüft zr. Reinhoud een brief waarin ze stelt dat de afdeling kinderge neeskunde te arbeidsintensief is geworden voor één hoofdverpleeg kundige. De organisatiestructuur moet veranderd worden. "Reden waarom aan zr. Olivier wordt op gedragen", aldus de brief, "zich te oriënteren omtrent organisaties van kinderafdelingen buiten het AZL met de doelstelling in de toe komst te blijven functioneren als hoofdverpleegkundige over een aantal bedden binnen de kinder- kliniek". Op 8 oktober '73 krygt mej. Oli vier een brief van zr. Reinhoud en dr. G. Ph. Vogel, de toenmalige medisch directeur van het AZL. Daarin staat dat directie en be stuur zich uitvoerig hebben bera den over een verbetering van de "insufficiënte en defectueuze or ganisatie van bepaalde functies in de kinderkliniek". "Een van de maatregelen", aldua de brief, "be treft een "refresher course" t.b.v. Uzelf, gezien de overweging dat de met u besproken problemen in de uitoefening van uw functie zonder twyfel vergroot worden door bedoelde structurele onvolkomen heden." Om kort te gaan: mej. Olivier moet een maandje een kykje gaan nemen in het VU-ziekenhuis te Amsterdam, vervolgens in Leuven of Gent en zal na beëindiging van deze "stage" worden terugge plaatst in de kinderkliniek. Of ze daar mag blijven, aldus de brief, is afhankelijk van de manier waarop ze werkt. Mej. Olivier is intuseen door de directie te verstaan gegeven dat ze in haar beleid gefaald heeft. Later zal nog herhaaldelijk wor den aangegeven dat ze weliswaar een uitstekend verpleegster is, maar dat ze de organisatie niet aran kan en geen leiding kan ge- Starre persoonlijkheid" Op 11 oktober 13 schrijft prof. Veeneklaas 'n brief aan dr. Vo- t LEIDEN >fDuurderer wordt iet overal", zo hield het team ian Farce Majeure ons gis- eren voor tijdens een optre- len op het buitenterrein van le Leidse Onderwijs Instel ingen. Het bonte gezelschap dos daar op uitnodiging van le studentenroeivereniging 1 sopos De Vlietdie het Far- e-podiy.m danig had uitge lost met de nodige roeispa- „Duurderer ivordt het veral", schalde het tot een nar maal toe over het ter- ivaar zich op deze „stra- ende lentedag" (Fred Bena- ente) een klein publiek had verzameld. Nijvere werkne- ners van de LOI hadden zich groten getale achter de ten van het gebouio ver- chanst om van daaruit glim- achend op het Farce-tafe- eel neer te kijken. Ted de Iraak kreeg van een van de sopos-leden nog. een roei- paan aangeboden. En zo oerd het toch nog gezellig. kunt dat trouwens alle- naai 'delf aanscfiouwen op buis en wel a.s. vrijdag- nd om 19.55 uur op Ne erland 1. Bond van handelaren waarschuwt: LEIDEN De voorzitter van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee, J. W. Diepeveen heeft er bij het Leidse gemeentebestuur op aangedrongen de tarieven van de veemarkt zo laag mogelijk te houden. Hij deed dat verzoek bij de officiële opening van de Paasvee-tentoonstel- ling, die gisteren in de Groenoprdhal werd gehouden, omdat hij vreesde dat hoge tarieven een rem gaan vormen op de aanvoer. Volgens een schatting zal de aanvoer op de Nederlandse veemarkten dit jaar gemiddeld 9 pro cent lager zijn. Voorzitter Diepeveen schreef dat gedeeltelijk toe aan opheffing van de slacht veepremieregeling, maar ook aan het feit dat steeds meer nuchtere kalveren buiten de markt om verkocht worden. Een ontwikkeling, die hij zei te betreuren. Optimistisch was hij over de mo gelijkheden die Leiden in de toe komst bood een agrarisch centrum te worden. "De overname van de Rot terdamse veemarkt kan geslaagd genoemd worden en het ziet er naar uit dat de nieuwe runderhal op tijd klaar zal zijn. Dat zal de handel stimuleren". Hy verwachtte dat Lei den een deel van de aanvoer van de Goudse biggenmarkt zal over nemen wanneer die binnen afzien bare tijd gesloten wordt. Hij adviseerde Leiden ook nauw lettend de kansen te volgen die er liggen op het terrein van de slachthuizen. Ten gevolge van de opheffing van artikel 8 van de Vleeskeuringswet (voorschrift om vlees te laten herkeuren wanneer het van de ene keurkring naar de andere vervoerd wordt) zullen vele slachthuizen gesloten worden. "De plannen voor een regionaal rand stadsslachthuis zie ik nog niet zo maar zitten", aldus voorzitter Die peveen,. "Want nieuwbouw is een bijzonder kostbare zaak. Daarom zou ik tot het Leidse gemeentebe stuur willen zeggen: zeg niet te gauw, gooi de zaak maar dicht. Veb o-voorzit ter ir. P. P. J. Buck had even tevoren gewezen op de gunstige ligging van de Groenoord- hal en het feit dat meer dan 40 pro cent van het geproduceerde vlees in de Randstad wordt geconsumeerd. De keuring van de ruim 300 run deren op de Paasvebo nam geruime tijd in beslag. Nadat de keuringen om 9 uur 's morgens begonnen waren konden 's middags om half drie de laatste kampioenen bekend worden gemaakt. De uitslagen waren: Stie ren: Afd. zwartbont P. Roos Ter Aar (tevens alg. kamp mannelijk vee). Afdeling roodbont: E. C. Westgeest, Wassenaar, Afd. buiten landse rassen: K. Roos, Amstelveen (tevens reserve-kampioen manne lijk vee). Bij Jjiet vrouwelijk vee werd algemeen kampioen een bui tenlands ras van Sneep uit Willem stad, en reserve kampioen een rood bonte van de wed. J. Snoeys uit Standaard-buiten. Bij de zwartbon ten werd winnaar C. E. Besteman ui: Beverwijk. Bij het jongvee werd v.d. Werf-Kooter uit Hazerswoude kampioen mannelijk vee, re serve kampioen in die klasse werd Duineveld/v. Saase uit Lisse. Bij "t vrouwelijk jongvee werd kampioen C. J. van Leeuwen uit Oud Ade en reserve kampioen Sneep uit Wil lemstad. De beste inzending scha pen was van v.d. Werf-Kooter uit Hazerswoude, terwijl bij de gemes te kalveren P. v. d. Berg uit Zoeter- meer met die eer ging strijken. Algemeen kampioen bij het vrouwelijk vee werd Sneep uit Willemstad. EIDEN Volgende week dins- 30 maart, wordt in het pand verwachting zal het in de tweede .gracht 12-16 een hoorzitting ge- helft van april betrokken kunnen luden voor buitenlandse werkne- worden. Voor deze hoorzitting zijn p. Dit pand, de voormalige toon- in eerste instantie de buitenlandse (en van de stedelijke lichtfabriek bewoners van de panden in de Groe- is verbouwd tot woongebouw nesteeg en het pand Kraaierstraat buitenlandse werknemers. Naar 2a uitgenodigd', verwacht wordt dat geveer negen i deze panden binnenkort (moeten) dichtgaan. De toekomstige bewoners van de Hooigracht zullen op de hoor zitting voorgelicht worden over de mogelijkheden van het gebouw, de wijze van bewoning, de kostprijs ;.d. De bijeenkomst begint om on- s avonds. n de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden uilen als voorbereiding op het Paasfeest, op de zondagen tot en met Pasen, 's avonds om 19.00 uur worden gehouden door Rector Drs. A. M. E. Th. Vreeburg, pr. De meditaties worden muzikaal omlijst en besloten met een kort lof. U IS VAN HARTE WELKOM. Geslaagd: aan de rijksuniversiteit van Utrecht: L. P. M. J. Haase uit Lisse voor het tandartsexamen, J. M.M. Droog uit Waddinxveen, J.J. Korver uit Bodegraven, en H. J. Tanke uit Leiden voor het docto raal examen geofysica. Geslaagd aan de Technische Hoge Schqol in Delft: J.H. Veltema uit Alphen voor het propadeutisch examen elektro technisch ingenieur, M.P.M. Wubbe uit Lisse voor het kandidaatsexa men geodetisch ingenieur en E.W. Nijhoff uit Hazerswoude voor het doctoraal examen scheikundig inge nieur. S Speaa//-/iSrtsn, afiviS9eli*Kl. ihfirys Oudt Leyden Olivier: wat heelt vast dienstverband voor sin?

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3