LEBDSCH DAGBLAD ALLE TREINKAPERS Tf KRIJGEN lil 14 JAAR j Veto Amerika treft motie tegen Israël MANDEN, BEDJES S9E3ÏSSISII Bouw ijshal kan doorgaan vandaag „Vol is vol, ook op universiteit" plaatselijk Iriep- Ilxplosies 'I Bang voor de kapper? ♦S alles IDAG 26 MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 34894 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ik' HAAG (SP) De griep, die enkele weken in het hele land perst, heeft deze week vooral de Irote steden in haar greep gekre- pn. Het aantal zieken was daar p afgelopen dagen twee keer zo oog als in de kleine steden en op Iet platteland. Hoewel er volgens i Rotterdamse griepdeskundige rof. dr. N. Ma sure 1 nog steeds pen sprake is van een epidemie, ILin er plaatselijk wel forse gTiep- Iplosies. ige week - de twaalfde week van |p griepgolf - lagen 65 per 10.000 Ilederlanders met griep in bed. k week daarvoor waren er 50 leken per 10.000 inwoners. Offici al spreekt men van een epidemie, anneer 80 mensen per 10.000 ziek Jjn. Hoe de griep zich verder ont wikkelt. is pas eind volgende week Uidelijk. wanneer de cijfers over pze week beschikbaar zijn. de abnormale drukte in de raisartsenpraktijken is deze da- en duidelijk gebleken dat de hui- 5gc griep hardnekkig is. Sommi- b huisartsen in de Randstad kon en maar nauwelijks het grote kntal grieppatiënten verwerken. I) verschillende bedrijven en ook p scholen vielen grote groepen icnsen tegelijk uit door de griep, p veel gevallen moesten hele ge- Innen bed houden. Op een kleu- trschooltje in Delft moesten zelfs je ouders inspringen, omdat het tos van de leidsters niet kon wer- pmerkend voor de griep 1976 is bt Plotseling optreden van hoge ports, die tot 39 a 40 graden kan blopen. Dr. Masurel noemt dit heel gewoon bij griep". Maar brschillende huisartsen zeggen, kt het verloop van de g£ep vo lg laar niet zo hevig was. Toch I hoge koorts doorgaans wel nor- jaal by griep, omdat het lichaam In een druilerige re gen stonden vanmor gen in Assen Zuid- molukse belangstel lenden te wachten op de uitspraak in het treinkapingsproces. Voor alle kapers kwam eenzelfde straf uit de bus: veertien jaar. 36 PAGINA'S ASSEN (ANP) De rechtbank in Assen heeft vanmor gen de zeven Zuidmolukse jongeren uit Smilde, die op 2 december een trein hebben gekaapt in Wijster (gem. Bei- len) ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien jaar met aftrek van voorarrest. Op 12 maart had de officier van justitie, mr. C.J. van Oldebeek, ge vangenisstraffen variërend van twaalf tot achttien jaar geëist. De in beslag genomen vuurwapens en munitie worden vernietigd. De rechtbank acht het ten laste- Gelijk gelegde bewezen. Dat is De geestelijke betrokkenheid van ieder van de daders bij de kaping in zijn totaliteit maken ieders straf- beginsel gelijk. Zo aanvaarden ver dachten hetzelf ook. Bij deze kaping die het virus de Ikas probeert te blijven, ports zakt dan ook na enkele hgen. Niettemin kunnen de na- <eeën nog tot twee weken na de rcte merkbaar zijn. dit is een punt waar veel men- momenteel over klagen. Zij vel weer. maar ze voelen uh nog een hele poos hangerig. ensen die laat of hele- lal niet naar de dokter gaan, lillen wat langer last hebben. Boewei sommige huisartsen van het medeplegen van moord op de den dienstplichtige soldaat L. F. Bulter bank (22) uit Lonneker. Voorts het me deplegen van wederrechtelijke vrij heidsberoving met de dood van machinist J.H. Braam tot gevolg en overtreding van de vuurwapen- wet. De rechtbank acht twee hun ner. Elisa Jantje H. en Cornells T allen hebben geen psychische ziektebeel- hovendien schuldig rol gespeeld, aldus de recht- de motivatie van het von nis. De rechtbank beschouwt Elisa Jantje H. als de initiatiefnemer van de kaping die bij de uitvoering er van zich het meest consequent heeft getoond. De rechtbank ziet daarin echter geen grond om daar- hem van de gelijke straf- op <^e heer E.J. Bierling (31) uit Sappelheer ring de moord oplegging af te wijken. Zijn groter an het vonnis. Ontoelaatbaéf feitelijk aandeel wordt volgens hen blijkt uit de motive- gecompenseerd door de psychische druk op de verdachte voor en tij dens de kaping met als gevolg een verminderde persoonlijke aanspra kelijkheid. Minister Callaghan van Bui tenlandse Zaken is nog steeds favoriet om premier Wilson in Engeland op te volgen. Dit ondanks het feit, dat gistermiddag 90 leden van de Labourfractie in het Lagerhuis de voorkeur gaven aan minister Foot van Ener gie terwijl Callaghan 84 stem men vergaarde. Om gekozen te worden moet de kandidaat 159 stemmen krjjgen. Alge meen wordt verwacht, dat Callaghan dat aantal in een volgende ronde zal halen. PAGINA 9 Aandrang op snelle hulp voor de bouw. PAGINA 7 „Tientje per man voor de re creatie". PAGINA 11 Grandioos afscheid van Aga tha Christies held Poirot. PAGINA 15 Vtiltink heeft het moeilijk. PAGINA 19 F.en eigen toilet voor de kam- NEW YORK (AP) De Verenigde Staten hebben in de Vei ligheidsraad een resolutie waarin Israël werd berispt wegens zijn „nesteling" in het bezette deel van de stad Jeruzalem en over de manier waarop het in de rest van het bezette gebied het bestuur uitoefent, door middel van een veto verworpen. """W? *1 "sa" Sfe hadden gestemd vddr bij Alle andere 14 leden van de Vei- fcale medicijnen nodig heeft. De tone koortswerende huismid- leltjes gebruiken en bed houden e dan ook vaak het advies. niet-gebonden landen Benin, treffend wel Guyana, Pakistan, Panama en Tan- uitblijven. an Leidse Vondellaan die het uitsprak nieuwe ambassadeur by de V.N., William Scranton. De indieners van het voorstel had den verklaard "zeer ongerust" te zijn over de veranderingen door Is raël in het bezette deel van Jeruza lem aangebracht en over de wijze, waarop dit land de bezette gebieden koloniseerde. Scranton zei dat het niet juist is te spreken van maatregelen "door Is raël genomen" met het doel het re ligieuze karakter van de bezette ge- sriïs De rechtbank heeft overwogen dat door de verdachten is aange voerd dat zij hebben gehandeld om de publieke aandacht te vestigen op hun streven naar een vrije repu bliek der Zuid-Molukken. Ongeacht de rechtvaardigheid van dit doel zijn de hier gehanteerde middelen volstrekt ontoelaatbaar, zo stelt men. "De Nederlandse overheid zal moe ten doen wat in haar vermogen ligt om de positie van de in Neder - Zuidmolukkers de grenzen en be iand wonende Zuidmolukkers te be grijpen. Daartegenover zullen de nerkingen moeten erkennen die hun onafhankelijkheidsideaal in de weg staan". peerder. PAGINA 25 I R ector-magnificus Groenman in Utrecht: Scranton (het vroegere Dahomey), Groot- Brittannië, China, Frankrijk, Guya na, Italië, Japan, Libië, Pakistan, Panama, Roemenië, Zweden, de Sow- jet-Unie en Tanzanië. EIDEN De bouw van een ys- een terrein aan de Von- laan in Leiden gaat hoogstwaar- lynlijk toch door. Op 5 april zal Leidse college van B en W aan gemeenteraad het voorstel doen de grond uit te geven aan de heer nken, initiatiefnemer tot de bouw de ijshal. wethouders Tesselaar (sport en reatie) en Waal (ruimtelijke orde- Ug) hebben dit vandaag bekend maakt. Kort nadat de gemeente- td toestemming heeft gegeven voor uitgifte van de grond, zullen en W een bouwvergunning aan inken verlenen. Nog voor het einde a dit jaar zou de ijshal er dan nnen staan. Wethouder Tesselaar zei vanmid- „Dit is een uiterst uniek project, t we hoe dan ook van de grond Hen krijgen". Een aantal buurtbe- ners alsmede leden van de raads- mmissie voor ruimtelijke ordening d bedenkingen tegen de plannen, nwege de te verwachten parkeer- erlast. Volgens wethouder Waal len de parkeerproblemen bij de hal echter veel geringer zijn dan v. bij het nieuwe zwembad De Zyl de Kooi. De LIAM-garage en het Btorhuis, die in de nabijheid van toekomstige ijshal staan, zijn be id hun parkeerruimte ter beschik te stellen, naast de accommo- waar de ijshal zelf al over be- faikt. Bij de gemeente werkt men middels aan een verkeerscirculatie- or de Vondellaan e.o. Ook de provincie heeft laten weten bezwaren te hebben tegen de bouw. Volgens wethouder Tesselaar gaan de linkse fracties in de raad eveneens akkoord met de plannen, den zodat weinig de realisering van de kant ijshal nog in de weg lijkt te staan. erioden met zon Vannacht plaatselijk een bt hi n Ige perioden en plaatsen droog. Mat ge wind uit west tot i Inimumtemperaturen omstre» De grootste en meest veelzijdige kollektie kostuums moet u ge zien hebben als u een pag gaat kopen. PENSEEL HEEFT DEZE KOLLEKTIE HAARLEMMERSTRAAT de heilige plaatsen in Jeruzalem de spanningen heeft verminderd". Twee dagen geleden kreeg een toespraak van Scranton in de Veilig heidsraad de voorzichtige goedkeu ring van de Arabische afgevaardig- i scherpe reactie van de Israël. Hij noemde toen de vestiging van Israëlische neder zettingen in de bezette gebieden een hinderpaal bij de vredesonderhan delingen. Ook zei hij dat de toekomst van Jeruzalem niet eenzijdig kon worden bépaald. Voor de resolutie stemden Benin (vnJct ng) JA tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek H Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Mat/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. maal hun veto laten horen, de Sowjet-ünie 110 maal. Bestuur van Leeuwenhorst: Rector was na tal van klachten niet te handhaven NOORDWIJKERHOUT Dr. J. van Boeckel, de per 1 augustus ont slagen rector van college „Leeuwen horst" moet opstappen, omdat er legio klachten zyn van ouders en le raren. „Deze situatie", zo zei voorzit ter Bos ma van het schoolbestuur vanmorgen, „kan niet langer door gaan". Volgens Boema zijn er op het col lege twee partyen, die lijnrecht te genover elkaar staan. JDat kan niet op één school. De docenten zyn niet aangesteld in het belang van hen zelf, maar voor dat van de scholie- Heeft u het gezien, vorige week op TV? Die dolkomische slapsticks over knoeiende kappers en doods bange kliënten? Bent u ook zo bang voor de kapper? Zo van 'wat zullen ze er van maken en kan ik straks nog wel over straat?' Als u zulke ervaringen heeft dan moet u de volgende keer eens naar Hans van Bellen gaan. Want daar (zowel in de dames- en herenkap salon) behoedt men u voor teleur stellingen. Met een goed advies vooraf en met volop inspraak. Resultaat: een kapsel naar wens, waar u met plezier mee 'over straat gaatf Hans van Bellen: erg goed voor 'bange' mensen!... universiteit prof. dr. S. Groenman, heeft vandaag gepleit voor een Jaarlijkse studentenstop voor alle studierichtingen. De vaststelling hoe groot het aantal eerstejaars studenten mag zyn zou ieder jaar moeten gebeuren op basis van de beschikbare capaciteit, zo zei prof. Groenman op de bij eenkomst ter gelegenheid van de 340ste geboortedag (dies na talis) van de universiteit. De rector zei: „Ik vind een beperkte toelating de gewoonste zaak van de wereld. We vinden haar sinds Jaar en dag in schouwburgen, bio scopen, bussen, vliegtuigen, hbo- instellingen, restaurants, kapsalons en wat iemand nog meer wil noe men. Vol is vol. ook al mogen nog zoveel mensen zich met recht als gegadigden voor een plaats aanbie- wat honden er van denken: m'n eigen plaats lekker uit de voeten fijn indraaien ongestoord slapen. Bovendien beweert Bosma. dat Van Boeckel zelf zijn ontslag heeft inge diend. „Dat hy dit later weer heeft ingetrokken, is geen aanleiding ge weest ons standpunt te wijzigen. Als zijn proeftijd om is, moet hy gaan. Hy is niet zwaar genoeg bevonden AIle soorten manden, bedjes met af- door het bestuur". neembare, wasbare bekleding; stret- Bosma vraagt zich af, hoe Van chers, fiets- en transportmandjes Boeckel het heeft gepresteerd om in anderhalf Jaar een belangrijke groep docenten tegen zich te krygen. „Hij was met Hosanna binnengehaald. Voor my is deze Jongen niet ryp voor een rectorschap. In zyn ontslagbrief heeft hy gevraagd, om aangesteld te kunnen worden als conciërge van de school. Ik zie al. dat hy zyn opvolger koffie moet brengen". Eerst de broek uit ALPHEN (AARLANDER- VEEN) De zesjarige Mat- thieu Aartman uit Aarlan- derveen heeft hoogstwaar schijnlijk zijn leven te dan ken aan John de Jong (14). Matthieu reed aan het Noordeinde in een sloot toen hij met z'n stuur een boom had geraakt. De fiets kreeg hij bovenop zich. John, die het ongeluk zag ge beuren, handelde niet im pulsief. Eerst trok hij z'n laaraen en bovenbroek uit Pas daarna, in z'n onderbroek dus, stapte hij in de sloot en zette Matthieu en de fiets weer op het droge. Beiden kregen van omwonenden droge kleren. numerus fixus voor een studierichting achteraf overbodig is gebleken („dat schynt volgens sommigen heel erg te zyn") weerlegde de hoogleraar op de volgende wyze: „Ik begryp daarvan niets, is er ooit iemand op het idee gekomen, dat als een bus niet helemaal vol is een bepaling omtrent het maximale aantal zit- en staanplaatsen uit den boze zou zyn?" Prof. Groenman omschreef zyn taak zoals hy voelt ermee bezig te zyn geweest als: „Hoe kan ik myn by- drage leveren om deze universiteit zo te houden dat zy met recht uni versiteit genoemd mag worden. De rectof ls waker voor het universi tair karakter van zyn instelling als oord van ernstige wetenschaps- beoefeningen, van de niet een- zydige vorming van Jonge mensen en van hun ontplooiing van bur gers met maatschappelyk verant- woordelijkhc gevoel. Hy moet zich een censor weten als daarop inbreuk wordt gemaakt, byvoor- beeld door een slagzin als „politi seer Je wetenschap". Over de politisering van de weten schap zei prof. Groenman ook. dat deze de academische raad, het lan- deiyk overleg- en adviesorgaan van universiteiten en hogescholen, be- dreigt. Met name by de behan deling van aanvragen om buiten het kader van de wet universitaire bestuursherv arming (WUB) te mogen experimenteren moet men zich als delegatfe van een serieuze in stelling wel gaan voelen als de wes terse landen in de assemblee van de Verenigde Naties: ..Progressief woordenspel viert dan hoogty", al dus prof. Groenman. Nieuwe Rijn 50. Telef. (071) 124824 Open Open Rest. De Brasem en de Brasem Taverne vanaf zaterdag 27 maart a.s. weei geopend. Open Open Bericht aan onze abonnees In verband met automatise ring van onze abonnementen administratie per 1 april a.s. ontvangen onze abonnees be gin april een accept girokaart voor het abonnementsgeld 2e kwartaal. Men gelieve voor de overmaking ven het abonne mentsgeld te wachten op ont vangst van deze kaart. DIRECTIE.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1