'Tientje per man voor recreatie' Zuid-Holland zet recreatiecijfers op een rijtje: [Thema-avond wijkorganen In Leiden: twee puzzel- prijzen Sug: gesties voor regio Oosters sfeertje bij Frank Govers bekent aandeel moord Chinees VRIJDAG 26 MAART 1976 De vier miljoen gulden ls op komst in onze puzzelactie voor het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten. Na 24 puzzels is de Stand: f 3.670 545,86. Aangezien het puzzellegioen trouw blijft doorzetten lijdt het geen twijfel of met de op brengsten van puzzel 25 en 26 wordt de vier miljoen bereikt. Afgelopen week was ook bijzon der gunstig voor 22 goede oplos sers van puzzel 24. Notaris J. H. Birkhoff had in zijn proces-ver baal de trekking van deze puz zel opgenomen waarop de extra- prijzenpot in bedragen van 1000 gulden zou worden uitgeloot. Morgen vindt u de laatste - 26ste - puzzel in uw krant. Tot donderdag 8 april kunt u de op lossing van deze puzzel inzenden voor de weekhoofdprijzen en de weekprijzen, plus het aantal let ters s dat u in alle 26 puzzels heeft gevonden waardoor u dan ook in aanmerking krant voorde grandioze extra hoofdprijzen en hoofdprijzen. U mag net zoveel oplossingen In zenden als u wilt, mies iedere inzending per briefkaart is over- gefrankeerd met f 1 voor het Nationaal Fonds Sport Gehan dicapten. Voor elke giro-over schrijving geldt eveneens min stens f 1. Attentie: per 1 april ls het ta rief voor briefkaarten verhoogd van 35 naar 40 cent. Dus brief kaarten die van die datum af worden gepost dienen te zijn gefrankeerd met minstens f 1.40 (40 cent porto plus minstens f 1 voor deelname aan de puzzel. "Dubbel inzenden is dubbel hel pen": dat was de oplossing van puzzel 24. Weekhoofdprijzen Een VW Golf extra: G. Jo- friet, Stationsplein 69, Zutphen. Een Fhihp6 kleurentelevisie J. Maartense, Burg. van Gro tenhuisstraat 12, Öoster- hout (N.-Br.). Een complete Summa ency clopedie: mej. Gr. Heimig, Sta tionsweg 66, Baarn. Een Olga springboxcombina- tie: L. H. Valkman, Stations weg 47, Meppel. Een Sperry Remington pri vé-brandkast: mevr. G. Berk hout-Engel. Slingerweg 38, Hippolytushoef (N.-H). Een Singer naaimachine: M. Sierat, Alb. Agnesstraat 10, Lei den. Een hometrainer fiets bicy- clette: B. Versluis, Sonder- vick 110, Veldhoven. Een Petri computor n foto camera: A. v.d. Sande, Koe straat 70, Tilburg. Een waardebon Witteveen: C. J. v Pr. Mauritslaan 9< Een waardebon Witteveen: J. de Boer, Pannec- heiderstraat 55, Bl.heide-Kerk- rade. f 1000,uit de extra prij zenpot: J. A. M. Hartjens, Kruisstr. 3, Deurne (N.-®r.). G. H. Verbruggen, Nieuwe Schans 17. Alphen (Gld). Mevr. A. de Gronckel-van Oevelen. Heuvelplein 269, Bre da. Mevr. Theunissen, Broekln 2, Reuver. J. J. Coenen, Beukeborans- weg 30, Limbricht (Post Sit- tard). G. van der Padt, Karei Door manlaan 118, Zwijndrecht. J. van Wees el, Cobetstraat S, Leiden. Mej. B. van der Togt, UJs- terbeslaan 18, Rosmalen (N. Br.). A. Loots, Goudenregenstraat 18, Eindhoven. H. F. S. Meeuwisse, Europa- laan 619, Tilburg. Mej. C. M. Baatjens, Kade 37, Roosendaal. Mevr. M. A. V. Verseveld-v. Arnhem, Tielsestraat 97, Kes- teren (Gld). Mevr. F. M. Jansen-Keiler- mann. Spoor laan 59, Hollandse Rading. J. M. Becude, Vlasstraat 13, Hengelo (Ov). G. C. van Bunnik, Ruus- broecstraat 153, Zwolle. B. van den Born, Kerkstraat 12, Renkum. A. Meijer, Toscanestraat 34. Heemskerk. R. de Ronde, Cz Petersplant soen 13. Zaandam. J. Kappenberg. Kwekereweg 41. Amersfoort. Mevr. M. G. V. Maris-Ver- beek. Thorbeckelaan 5, Hille- gom. C. Mackaay, Forstmanstraat 20. Utrecht. R. van Laar, Appelstraat 28. van Laar, Appelstraat 28, Den Haag. In het verspreidingsge bied van het Leidsch/Alphens Dagblad vielen voorts de vol gende weekprijzen Rara Gouden Puzzel Woor denboek: G. Prins, 3e Loosier- weg 20. HlUegom; A. H. Schra- ma. Nassaupark 33, Lisse. De volledige trekkings- Iijst ligt vanaf maandag a s. ter inzage op onze bureaus in Leiden (Witte Singel 1), Al phen ad. Rijn (Julianastraat 19) en Katwijk aan Zee (Bad- straat 9). m f500 van n Houtrijve, Den Haag. i f500 LEIDEN In de nieuwe recrea tienota voor Zuid-Holland wordt een aantal concrete suggesties en ideeën gedaan om de mogelijkheden voor openluchtrecreatie te verbeteren. Voor de verschillende regio's zijn die plannen ÉL Bollenstreek: uitbreiding van m kampeer accommodaties aan de bin- ;;inenduinrand tussen Katwijk en J Noordwijk en Noordwyk en De Zilk; ontsluiting van het Oosterduinse MA Meer voor dagjesmensen; het ma kken van nieuwe dwarsverbindingen i van de bevolkingskernen naar de B Plassengebied: aanleg van park- [Fgebied met uitlopers tot in de Leid- l*e agglomeratie; uitbreiding van het Rlassenareaal, het creëren van nieu- rfwe meertjes en plassen: nieuwe ac commodaties voor huisjes en cara vans en woonboten (in havens) bij Warmond, Sassenheim, Hoogmade en Roelofarendsveen; parkgebied I aanleg bij zandwinplas De Beijlen/ 7«K»«rsloot, uitlopend in de bebou- w^ng van Aiohen; extra beplanting ■ten"* ontsluitingsroutes; gesoreide ver'-lilfsaccommodaties rondom Aar kanaal en op de oeverwallen van flp Oude Rijn. *s Gravenwoude (Den Haag—Lel den) verdere ontsluiting van de I duinrand; opvanggebieden rondom grotendeels bestaande zandwinputten bij Valkenburg, dichtbij Leiden; ver- dere aanleg park- en watersportge- I bied Roeleveen/Vlietland/Delftse Hout; aanleg groot bospark als "vlieg veld Ypenburg verdwijnt; groenge bied maken rondom zandwinplas in gebied Noord-Aa; aanleg van recrea tieve fietspaden (en voetpaden) on der meer van de Katwijkse dui nen. Haagse Drinkwaterleidings duinen en Boswachterij Wassenaar. LEIDEN Als het KNMI voor een junidag in 1985 mooi tot zeer mooi voorspelt, zullen op die dag naar schatting 632.000 van de 3.161.000 inwoners van Zuid-Holland recreëren in de open lucht. Dat zijn er 90.000 meer dan op dit ogenblik. Bij iets minder goed weer zullen er een kleine 100.000 Zuidhollanders meer thuisblijven. Die prognoses staan in de gisteren gepubliceerde nota „Open luchtrecreatie in Zuid-Holland". Omdat de provincie dichtbevolkt is zijn de recreatiemogelijkheden be perkt en zal uitbreiding veel geld kosten. Ook die bedragen zijn ge raamd in de provinciale nota. Op korte termijn zal er volgens de nota in de recreatie een bedrag van ruim 235 miljoen geïnvesteerd moeten worden, op middellange en lange termijn nog eens respectievelijke 305 miljoen en 205 miljoen gulden. Volgens een prognose zullen alle Zuidhollandse gemeenten samen met de provincie dit jaar bijna 30 miljoen gulden aan openluchtrecreatie uit geven, ofwel f 9,90 per inwoner. Vol gens de raming zal dat bedrag in 1980 verdubbeld zijn. Kijken we naar de verschillende re gio's dan blijkt dat de Bollenstreek in 1985 32.400 openluchtrecr an ten zal tellen. Ruim de helft na melijk 18.500 recreanten zullen langs oevers ontspanning zoeken, 6.500 nemen deel aan de landrecreatie en 2.900 beoefenen de watersport. Overi ge activiteiten 3.600 personen. In het Plassengebied (o.a. Kaag en Braas- sem) zullen over 10 Jaar 42.800 men sen recreëren, verdeeld over oever- recreaitie (19.300) landrecreatie (10.700) watersport (4.700) en overi ge activiteiten (6.000). Het plan 's Gravenwoude (recrea tiegebied tussen Leiden en Den Haag) zal in de toekomst zeer veel recrean ten opvangen. Op een zonnige dag in juni 1985 wordt dat aantal geraamd op 101.800. Daarvan zullen 59.000 mensen langs oevers recreëren, 20.400 op het land en 7.100 op het water. Wordt gekeken naar de behoefte aan recreatie en de mogelijkheden dan komt de provinciale nota voor 1985 tot een aanwijsbaar tekort voor de dagrecreatie. Vooral op regionale en lokale schaal zullen deze tekorten aanzienlijk zijn, wat wordt veroor zaakt door de ongelijke verdeling van bevolkingscentra en recreatiegebie den over de provincie. Het provincia le bestuur nu ziet als taak om het "wonen" en recreëren nauwer met elkaar te verweven. Voor de intensieve recreatie (zeer veel mensen op een kleine opper vlakte) wordt het tekort voor Zuid- Holland geraamd op ongeveer 6.000 hectare. Daarvan zal in de komen de tien jaar ongeveer 1.750 hectare aangelegd moeten zijn. Voor de re creatie langs de oevers zijn in de meeste regio's geen tekorten, al zijn de "overschotten" bijna overal ge ring. Voor de landrecreatie (in bos sen, heide, duinen, landgoederen, grote groenvoorzieningen) zijn er on der meer tekorten rond Den Haag, het Plassengebied en rond Gouda. Er is volgens de nota vooral behoef te aan nieuwe bossen en een betere ontsluiting van (toegang tot) het landelijk gebied. In de hele provin cie bestaat een tekort aan ruimte voor de watersport. Voor de verblijfs- recreatie bestaan eveneens tekorten, vooral in het hoogseizoen. Met name in de watersportgebieden (plassen gebied) en kunststreek kunnen die hoog oplopen. Over tien jaar zal er volgens de ramingen nog een tekort bestaan van ruwweg 225 hectare aan terreinen voor zomerhuisjes, caravans en tenten. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland vindit dat binnen een zone van 20 kilometer rondom de grote steden absolute voorrang moet wor den verleend aan de recreatie voor dagjesmensen. Hierdoor kan onder meer het gebruik van de fiets wor den gestimuleerd. De provincie vindt ook dat steeds moet worden nage gaan of het recreatief gebruik de draagkracht van een bepaald land schap niet te boven gaat. Opge merkt wordt dat bij specifieke na tuurgebieden erg voorzichtig gehan deld moet worden en dat zoveel mo gelijk gebruik moet worden gemaakt van bestaande zaken als dijken, kaden, oude wegen, bomenrijen en verkavelingsvormen. Voor de verblijfssituatie wordt door de provincie onder meer gedacht sti mulering van het "kamperen bij de boer" in die gebieden waar het land schappelijk geen bezwaren oplevert en het uitbreiden van overnach tingsmogelijkheden in volkstuincom plexen. Tijdelijk soelaas voor de watersport zou kunnen bieden het creëren van nieuwe plassen en me ren en vergroting van de oeverleng te. AMSTERDAM Kleurig en vol nieuwe ideetjes was gisteren de cou ture-collectie die Frank Govers liet zien. Een collectie die beslist de mooiste was, die ik de afgelopen da gen te zien heb gekregen. Bij het maken van zijn nieuwe collectie had Govers vooral naar China en 't Na bije Oosten gekeken, maar de steeds terugkerende thema's ver werkte hij zo speels en in zulke ge raffineerde kleurencombinaties dat het bleef boeien. De lange wijde pofbroek en de pan talon met de strakke pijp, in India se katoen als wel in zijde, is bij Go- Om te komen tot een goede organisatie en opbouw van de nazorg voor hartpatiënten heeft de Nederlandse Hartstichting veel geld nodig. Daarom wordt tijdens de ,,hart- week", van 29 maart tot 4 april, gecollecteerd. Ook in Leiden zullen met de op brengst van de collecte de acti viteiten uitgebreid kunnen wor den. Momenteel zijn er al tiental len gewezen infarctpatiënten die meedoen aan de sport- en spel activiteiten. De mensen op de foto. allemaal werkers in de gezondheidszorg in Leiden, vragen uw aandacht voor de activiteiten pan de Nederland se Hartstichting. MODE VOOR Een vrij groot aantal studenten van de theologische hogeschool van de Gerei. Kerken in Kampen heeft gisteren niet deelgenomen aan de verkiezingen voor een hogeschool- raad, omdat deze raad slechts ad viserende en geen mede-beslissende bevoegdheid krijgt. En onder dege nen die wel stemden waren er nog velen die hun stembriefje met leu zen ongeldig maakten. Het geldige aandeel van de studenten in de ver kiezingen bleef beneden de 35 pro cent Dat betekent dat zij maar 1 van de 3 zetels waarop zij aanspraak konden maken mogen bezetten. De Kampense Studentenbond had gead viseerd, niet aan de verkiezin gen deel te nemen. Beroepingswerk: Herv. Kerk aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Ouderkerk aan de Ussel W. van Tuyl te Rijs- sen (aanstaand emeritus)bedankt voor Nunspeet J. M. de Raad Stol wijk. Geref. Kerken: beroepen te Rijswijk (ZH) J. D. B. van der Meu- len Sneek, te Woudenberg J. M. G. Sijtsma Avereest, te Middelburg L. Zwaan Enkhuizen. Geref. Gemeen ten: beroepen te Westkapelle Chr. v. d. Poel Ierseke. Geref. Gemeenten in Nederland: bedankt voor Uddel A. Wink Veenendaal. De Wereldraad van Kerken houdt in de komende zomer in Ge- nève een congres over het naleven van de besluiten van de Europese veiligheidsconferentie in Helsinki en over de garantie die alle onderteke naars toen hebben gegeven dat in him land vrijheid van godsdienst zal zijn. Dr. Ph. Potter, secretaris-gene raal van de Wereldraad, heeft alle leden-kerken gevraagd ervaringen, en feiten te noemen die getuigen van een niet-naleving van de beslui ten van Helsinki. Aan het congres (van 24 tot 28 juli) zullen dertig mensen deelnemen. Predikanten van de zwarte Ne derduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika hebben op hun jaarlijk se vergadering in Pretoria de Zuid- af rikaanse terrorisme-wet krachtig veroordeeld, met name de langduri ge gevangenschap zonder enige vorm van proces, die door de wet mo gelijk wordt gemaakt. De pre dikanten verklaarden, niet gekant te zijn tegen activiteiten van de veilig heidspolitie, maar dan moeten de ze zich ook werkelijk op de veilig heid van de bevolking richten en niet op het willekeurig vasthouden DEZE ZOMER De leden van de leidseChristelijke Kampeer Vereniging (LCKVi hebben gisteravond tijdens de teSte R^lscte S>oonaarsledenvergadermg afscheid genomen van voorzitter Gerard van de Kwaak. Ruim tien jaar gaf Bemige bta «te Eutó gfcy leiding aan een vereniging, die jaarlijks voor ruim 1000 jongeren uit de regio Leiden vakanttekam- beddet?Jk De Z tpen organiseert. Op de foto: Gerard van de Kwaak (rechts) die de waardering van de leden voor ziin nog fsuu p' mvoorzitterschap in ontvangst neemt. moet er het bed bij kopen, maar daar zal, nu Govers het heeft ont- dekt wel verandering in komen. S LEIDEN Het overleg wijkorga- fnen, een regelmatig terugkerende bijeenkomst van alle wijkverenigin- gen en wijkcomité's, heeft zich in de afgelopen maanden talloze ma len beziggehouden met de vraag wat zijn functie is in het totaalpakket van welzijnswerk en op welke wijze hei deze functie moet vervullen. De reaen waarom men dieper over de ze vragen moest gaan nadenken was gelegen in het feit dat het over- j leg-wijkorganen zfch nu niet be paald mocht verheugen in een ge weldige opkomst. Hier moest naar I de mening van het dagelijks be- I stuur hoognodig verandering in ko- jr men. Daarom had men gemeend nu eens een vergadering uit te schrij- ven in het Breehuys en niet zoals I gebruikelijk aan de Stationsweg, j' Mogelijk zou op deze wijze het een r en ander minder formalistisch zijn F waardoor meer mensen aanleiding zouden kunnen vinden om die bij- I eenkomst bij te wonen. Een ge slaagd initiatief gezien het aantal aanwezigen. Een groep bezorgde be- I woners van de Julianastraat zag I namelijk nu de kans om hun grie ven te spuien over enige zaken te genover vrijwel alle wijkcomité's en verenigingen. Gebleken was dat er een redelijke kans bestaat dat er binnen niet afzienbare tijd nieuw- i bouw zal plaatsvinden op het nog openliggende terrein bij de Julia nastraat. "Plotseling moesten wij dit bericht vernemen van een bui tenstaander. Inspraak hebben wij nooit gehad. Wie is de verantwoor delijke instantie voor deze gang van zaken", aldus een bewoner die ken nelijk in de veronderstelling leefde dat het overleg wijkorganen hier voor verantwoordelijk was. Een nuttiger inleiding op de vraag van de functie van het overleg wijkor ganen was nauwelijks denkbaar. Toch moest na een heftige dis cussie geconstateerd worden dat dergelijke zaken niet het overleg betreffen. De bewoners van de Ju lianastraat werd dan ook aangera den contact op te nemen met het betreffende wijkcomité, in dit geval Plan Noord. De voorzitter van bo vengenoemd wijkcomité was tijdens de vergadering niet bij machte om de zeer verontruste bewoners te overtuigen. Na dit kleine, minder forma listisch aandoend onderwerp, werd teruggekeerd tot het uiteindelijke doel van de bijeenkomst: hoe moet het overleg wijkorganen in de toe komst gaan functioneren. Informeel of met een duidelijk doel voor ogen? Een pasklare oplossing was niet voorhanden. Zoveel mensen, zovéél wensen. Uiteindelijk werd een voor alle partijen aanvaard baar compromis bereikt. Bij wijze van proef zal in de toekomst door gegaan worden op bepaalde the- Thema's die betrekking hebben op alle wijkcomité's en naar alle waarschijnlijkheid ook gel den voor de overige bij het wel zijnswerk betrokken instanties. De informatie die hieruit naar voren zal komen kan dan doorgespeeld worden naar de bewoners en be trokkenen. 27 april is de eerste bij eenkomst nieuwe stijl, met als uit gangspunt het gemeentelijk appa raat. AMSTERDAM (ANP) De 25-ja rige Chinees L., die maandag jJ. in Rotterdam werd aangehouden in verband met de wurgmoord op de Chinese vrouw Fan Sau-Cheung, wier stoffelijk overschot bij Akersloot werd gevonden, heeft volgens de rijkspolitie in Amsterdam een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. De man is intussen voorgeleid aan de Op de pofbroek varieert Govers eindeloos, heel wijd en in een drie hoek geknipt, voor het strand in b.v. witte katoen, voor "s avonds in crêpe de Chine. In haar volgende film zal Sylvia Kristel een pofbroek- saloped, roze met bovenstukje van lovertjes, van Frank Govers dra gen. De nu zo populaire overall maakt hij heel wijd met een poffende broek en een ingebouwde rugzak, een grappig idee dat we zeker in de confectie zullen terugzien. Puur Arabische sfeer riep hij op bij zijn strandkleding en geborduur de avondkaftans, waarbij hij sjaals met Arabische hoofdbanden, van kralen of wol liet dragen. H. v. d. HOEVEN officier van justitie in de hoofdstad. De districhlsrecherche van de rijks politie in Amsterdam zegt ervan overtuigd te zijn, dat L. de moord niet alleen heeft gepleegd. L. wei gert tot nu toe de naam of namen van zijn handlangers te noemen, al dus de rijkspolitie, volgens wie de oorzaak van de moord is gelegen in een 'heroïnekwestie'. De recher che kwam L. op het spoor omdat hij de dag voor de moord is ge zien in het gezelschap van het slacht offer. Hoewel de toedracht van de moord nog niet precies vaststaat hebben L. en zijn handlangers de Chinese vermoedelijk in de auto, die werd bestuurd door het slachtof fer, gewurgd. Verdachte L. kon niet rijden. vers favoriet. Die broeken combi neert hij, voor alle gelegenheden, met tunieks in Chinese stijl. Het tuniek (en ook de Jurk) die Govers laat dragen heeft alijtd een diepe v- hals, soms voor en achter een breed taillestuk, waarover heel losjes lin ten kunnen worden geknoopt, met daaraan in de meeste gevallen een korte, rechte rok met splitten. Gro te splitten komen bij Govers ook in bijna alle creaties terug.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11