GELATENHEID NA DE roï ïp voor li Naar Europees ecologisch beleid VANDAAG BEGINT DE BOEKENWEEK. Afrikaanse top bespreekt strategie inzake Rhodesië Argentinië steunt Peron niet JAPANSE OPPOSITIE VERWERPT LOCKHEED- AKKOORD MET V.S. Meer geld van VS M. Oosten IJOIEKIïNWIïlïK J RUCHTBARE MILIEUCONFERENTIE IN BRUSSEL De drie leden van de nieuwe militaire junta van Argentinië leg den gisteren de eed af. Vlnr. luitenant-generaal Orlando Agosti 'luchtmacht/luitenant-generaal Jorge Videla (leger; en admi raal Emilio Massera (marine). TOKIO (AP) De vier Japanse oppositie-partijen hebben giste ren geweigerd een overeenkomst met de Verenigde Staten te aan vaarden welke betrekking heeft op het verschaffen door Wash ington aan Japan van inlichtin gen over het Lockheed-schan- daal. De leiders van de socialistische partij, de communistische partij, de boeddhistische Komei partij en de democratische socialistische party hebben aangekondigd dat tenzü premier Takeo Mik! op nieuw gaat onderhandelen over een beter akkoord, zij de par lementaire behandeling van de begroting 1976 zullen blijven boycotten. Wegens het Lockheed-schandaal is de behandeling van de begro ting reeds drie weken vertraagd. Het dinsdag in Washington ter zake de Lockheed-gegevens ge tekende akkoord bevat de bepa ling dat geen namen van Ja panse regeringsfunctionarissen die bij het Lockheed-schandaal betrokken zouden zijn bekend zullen worden gemaakt tot op het moment dat tegen hen een proces wordt aangespannen. De oppositie is het hier niet mee eens en eist volledige en directe opening van zaken. Voor het huis van de rechtse politicus Yosbio Kodaroa de monstreerden ongeveer 300 vak bondsmensen. Zij droegen span doeken met zich mee met tek sten als: „Kodama kom tevoor schijn. Vertel de waarheid". De rechtse politicus is de sleutel fi guur in de Japanse Lockheed- zaak. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse Senaat heeft een pro gram voor hulp aan het buitenland goedgekeurd ten bedrage van 6.3 mil jard dollar. Hiervan is 2,75 miljard dollar bestemd voor militaire kredie ten en andere steun aan Israël en ruim 1 miljard dollar voor econo mische bijstand voor Arabische sto ten. Het totale bedrag dat voor het Midden-Oosten beschikbaar komt ligt een kwart boven hetgeen het Huis van Afgevaardigden eerder deze maand had aanvaard. Het extra- geld is voor de drie maanden tussen het aflopen van het huidige belas tingjaar op 30 juni en het begin van het nieuwe jaar op 1 oktober, wanneer de nieuwe begrotingsregels van kracht worden. Medestanders van Israël zijn van oordeel dat het Huis van Afgevaardigden met het extra-geld akkoord zal gaan, wan neer een gemengde commissie uit Se naat en Huis tot een compromis probeert te komen Zuster van Carel Hugo door Spanje uitgewezen MADRID Reuter) De Spaanse politie heeft Prinses Maria Teresa de Bourbon-Parma, zuster van de Car- listische troonpretendent, Carel Hu- go, opdracht gegeven Spanje onmid dellijk te verlaten. Dit heeft een woordvoerder van de verboden Car- listische partij meegedeeld. HU zei dat aan de opdracht, die mondeling aan een partijleider op het hoofd bureau van politie in Madrid was overgebracht, niet zou worden vol daan voordat de prinses deze schrif telijk zou hebben ontvangen. Vorige week donderdag werd prins Carel Hugo, de echtgenoot van Prin ses Irene, toegang tot Spanje gewei gerd toen hü in Madrid aankwam voor een partijconferentie. Versterking In Frankfurt zijn gis teren 282 Amerikaanse militairen aangekomen. Zij vormen de voor hoede van een nieuwe Amerikaanse divisie in Europa, de zogenaamde "Brigade 76'. De nieuwe divisie, die 3.700 man sterk is, komt ter verster king van de NAVO, aldus het hoofd kwartier van het vijfde Amerikaan se legerkorps. De 'Brigade 76' zal in Wiesbaden worden gestationeerd. Marianen De Verenigde Sta ten hebben de Marianen in de Stil le Oceaan gisteren de status van een gemenebest, gelijk aan die van Porto Rico, verleend. De 14.500 be woners van de 21 eilanden hadden rich vorig jaar met een meerderheid wan 78,8 procent uitgesproken voor eer. dergelijke band met de V.S. De Verenigde Staten bestuurden de hlarianen sedert 1947 ingevolge eten mandaat van de Verenigde Na- tiles. L'ENOS AIRLS (DPA/Reuter) De bevelhebbers van ger, luchtmacht en marine in Argentinië, die gisterochtend tn eind maakten aan het hewind van president Isabel Pe- »n, zijn later op de dag beëdigd als ledenn van de regeren- 5 junta. jen van hun eerste maatregelen was ontbinding van het Srlement en schorsing van alle politieke partijen en vak- onden. Pe junta vaardigde een proclamatie uit waarin wordt gezegd lat het mandaat van mevrouw Peron als staatshoofd en dat tan alle provinciale autoriteiten is vervallen. pok de parlementen van de provincies en de gemeenteraden tijn op bevel van de junta ontbonden, die voorts het ontslag ge lastte van alle leden van het hooggerechtshof. bankroof Een gemaskerde en rewapende man heeft gisteren een bank in Gothenburg beroofd van pet voor Zweden record-bedrag van luim een half miljoen gulden. De fea. 25-jarige bandiet hield een direc teur van de bank onder schot terwijl personeelsleden de bankbiljet- In een tas moesten stoppen. De fcllef ging er door een zijdeur van- floor. Het lijkt een moderne wandversiering maar het is het resultaat van een verkeersongeval. Een auto mobilist reed in het Amerikaanse Denver het raam van een sousterrain binnen. De bewoonster was op dat moment niet thuis, maar kreeg bij thuiskomst toch wel de schrik van haar leven. De automobilist werd niet levensgevaarlijk gewond. |Een dag na de machtsgreep van strijdkrachten tegen president taria Estela (Isabel) Peron leek lies rustig in Argentinië. Van een .ngekondigde algemene steking as geen sprake en er waren geen (kenen van georganiseerde steun Dor de 45-jarige afgezette president, p onder huisarrest is geplaats in [n winterverblijf aan de voet van Andes. Maar de uit drie man ps'aande militaire junta neemt ken- (lijk geen enkel risico. In commu- üqué's die herhaaldelijk via radio j televisie werden verspreid wordt (dreigd met de doodstraf voor sa- btagedaden of aanvallen op de vei- bheidstroepen. De kranten zijn on- Irworpen aan censuur. Arrestaties iDe junta, bestaande uit de bevel- pbbers van leger, luchtmacht en tarine, weigerde commentaar te jven op acties tegen politici en Akbondsleiders die banden hadden iet de afgezette regering of met Iteret linkse groeperingen. Maar blgens welingelichte kringen zou- bn tegen middernacht al ongeveer f00 mensen zijn gearresteerd. Naar verluid behoren tot de arres- fnten alle provinciale gouverneurs, (ikbondsleiders en veel nationale in. Veel openbare gebouwen en DOfdkwartieren van vakbonden en brtijen worden door militairen be- aakt. [De controle van het leger schijnt p provinciale politici. De namen [orden genoemd van de peronisti- phe vakbondsleider Lorenzo Mi- uel. die tot het laatste moment in p omgeving van president Peron erbleef, van de oud-minister Ri- ardo Otero en Miguel Unamuno. pn de linkse vakbondsman Rene lalamanca en van oud-president Sector Campora, die banden had met Ie linkervleugel van de peronis'i- fche beweging. Controle Noch het peronisme, noch een an de andere wettige politieke par ijen is formeel door de junta ver loden. Het houden van bijeenkom- jten is voorlopig echter niet toege- ttaan. Het congres is gesloten en p rechters van ljet hooggerechts hof zijn ontslagen. De banken, wissel barkten, scholen en universiteiten lijn tot nader aankondiging geslo- n het gehele land totaal te zijn, hoe- rel weinig gedetailleerde berichten ranuit de provincie de hoofdstad bereiken. Er waren enkele tekenen ran arbeidsonrust in Cordoba. 400 km ten noordwesten van Buenos Aires. Minstens vier automobielfa brieken zijn gesloten. Het was niet bekend of dit gezien moest worden als een direct pro test tegen de staatsgreep of als een voortduring van industriële actie dif al liep tegen het economische beJeid van de peronistische regering. Volgens vakbondskringen zouden de fabrieken vermoedelijk vandaag weer opengaan, hoewel de arbeiders e:n loonsverhoging van 50 procent blijven eisen. President De junta heeft vannacht bekend gemaakt dat ze inmiddels is erkend door Spanje, Malta en vijf Zuidame- rikaanse landen: Brazilië. Chili, Peru, Ecuador en Uruguay. Waarnemers die gisteravond door de straten van Buenos Aaires reden konden consta teren dat niemand verrast was door de staatsgfeep en dat de algemene reactie van de bevolking neigt naar onverschilligheid. LOESAKA (AP) Vier Afrikaanse staatshoofden kwamen gisteren in Loesaka, de hoofdstad van Zambia, bijeen voor een topconferentie welke de weg zou kunnen vrijmaken voor volledige steun van zwart Afrika aan een guerrilla-oorlog tegen de blanke minderheidsregering in Rhodesië. De bespreking tussen de presidenten Kenneth Kaoenda van Zambia. Sa- mora Machel van Mozambique, Julius Nyerere van Tanzania en sir Seretee Khama van Botswana zullen naar verwacht tot morgen duren. Zij vin den plaats na het mislukken van de constitutionele besprekingen in Rho desië tussen premier Ian Smith en de nationalistische leider Joshua Nkomo, die gisteren eveneens in Zambia arriveerde. Bisschop Abel Muzorewa, leider van de militante vleugel van de Rhode - siscihe Afrikaanse Nationale Raad en rivaal van Nkomo is ook in Loesaka aangekomen. Of Nkomo de bespre kingen zou bywonen was nog niet bekend. Volgens diplomatieke zegslieden be oogt de topconferentie in de eerste plaats de door Nkomo en Muzorewa geleide vleugels van de ANC bijeen te brengen. Machel en Nyerere zijn voorstanders van een volledige oorlog tegen het regime Smith. Muzorewa heeft herhaaldelijk verklaard dat er hiervoor geen alternatief is. Kaoenda en Khama hebben Nkomo gesteund in zijn pogingen een vreedzame rege ling te bereiken. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromiko, heeft gisteren een driedaags overleg met Britse ministers in Londen afgeslo ten met een diepgaande discussie over het Midden-Oosten en Zuid- Afrika. Volgens de zegslieden hadden Gromiko en zijn ambtgenoot James Callaghan een opbouwend gesprek over Angola en andere zuidelijk Afrikaanse problemen. Er bestaat geen twijfel dat beide partijen el- kaars standpunten nu volledig begrij pen, aldus de zegslieden. Callaghan accepteerde een uitnodi ging van Gromiko voor een bezoek aan Moskou. Een datum hiervoor wordt later bepaald. Het regeringsgebouw - de Casa Rosa da - is nu niet officieel bezet. Nadat de leden van junta giste ren waren beëdigd werd aangekon digd dat zij spoedig een president zullen benoemen. Algemeen wordt verwacht dat de bevelhebber van het leger, generaal Jorge Videla. wordt benoemd, maar dat hij for meel pas maandag de macht zal De periode tot maandag kan vol gens militaire kringen worden be schouwd als een "schoonmaak-perio- de'. Ze zouden daarmee doelen op een gezamenlijke poging peronisti sche functionarissen te arresteren, ais verdacht worden van financiële manipulaties, en ondermijnende ele menten van uiterst-links en uiterst- rechts. De militaire staatsgreep in Argentinië is met opvallende gelatenheid ontvangen. In de straten van Buenos Aires houden militairen de wacht ter voorkoming van evetiiuele ongeregeldheden, maar de bevolking gaat in alle rust zijn gewone gang. BRUSSEL (ANP) Dankzij de milieu-conferentie van de Raad I van Europa, die dinsdag en giste- j ren in Brussel is gehouden, zal er een duidelijke kentering komen in j het Europese natuur- en land schapsbehoud. Mede als gevolg j van een Nederlands initiatief zijn de ministers van de 18 bij de Raad van Europa aangesloten landen tot I de aanvaarding van een aanbeve- I ling gekomen die de nadruk legt op een ecologische benadering van het landgebruik. be conferentie heeft ook grote aan dacht besteed aan het probleem van de bescherming van de trekvogels en van de gebieden die voor deze vogels van levensbelang zijn. Een speciale commissie van de Raad van Europa zal gaan werken aan een verdragstekst waarin de tij - deus deze conferentie bereikte over eenstemming over bepaalde prin cipes wordt vastgelegd. Uiterlijk in 1979 moet dat nieuwe verdrag ge reed zijn. De staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, W. Meier, die Nederland op de con ferentie in Brussel vertegenwoor digde heeft zich uitgesproken voor het houden, binnen enkele jaren, van een „tussentijdse conferentie", om „de vaart in het werk te hou den". Hoogstwaarschijnlijk zal ons land: die conferentie voorberei den. De deelnemende ministers hebben zich in Brussel op het standpunt gesteld dat juist nu, in een tijd van economische teruggang, het voeren van een preventief ecologisch be leid geboden is. De (Duitse) secre taris-generaal van de Raad van Europa, Georg Kahn-Ackermann, had er ai aexdër cy? gewezen dat er een gevaar is dat nationale overhe den, geïnspireerd door de huidige het milieubeleid, economische teruggang, zich laten verleiden tot een verwaarlozing van het miliebeleid. Zo is het b.v. niet denkbeeldig, aldus Kahn-Ackermann, dat in een tijd dat gestreeft wordt naar het opvoe ren van de werkgelegenheid, rege ringen aarzelen met het toepassen van het principe „de vervuiler be taalt". Kahn-Ackermann noemde als een -concreet probleem de bouw van kerncentrales. De gevolgen van dit soort installaties voor 't milieu zijn wetenschappelijk nog niet te over zien. zo zei hij. Overigens is op de tweedaagse conferentie de milieu bescherming veel meer aan de or de geweest dan het tegengaan van milieuvervuiling. De discussie over de bescherming van de flora en de fauna is uitgemond in de conclusie dat het beleid van de bij de Raad van Europa aan gesloten landen zoveel mogelijk op één lijn gebracht moet worden. Het in de maak zijnde internationale verdrag voor bescherming van trek vogels is daar een voorbeeld van BIjde trekvogelbescherming zal gro te aandacht worden besteed aan de leefplaatsen van deze dieren en er zal naar gestreefd worden het aantal reservaten uit te breiden. Voorts is een inventarisatie nodig van de soorten vogels, van de ter reinen en van de bedreigingen voor de vogels. Er wordt naar gestreefd de handel en de import in niet-in- heemse soorten in geharmoniseer de wetgeving vast te leggen. De ministers zijn 't er in Brussel ook over eens geworden dat de vrij willige natuurbescherming, die van grote waarde wordt geacht, bete re kansen moet krijgen. De Bel gische staatssecretaris voor het leefmilieu, Poma, verklaarde veel te voelen voor het „toewijzen" van bepaalde gebieden aan vrijwillige natuurbeschermers. Men was het er over eens dat er een uitgebrei der subsidiëring van de vrijwillige natuurbeschermers nodig is. Meier, noemde als een van de winstpunten van de conferentie dat natuurbehoud en -bescher ming voortaan op politiek niveau behandeld worden. Te lang zijn die zaken alleen maar in handen geweest van liefhebbers en experts. D? Nederlandse staatssecretaris ging tevreden naar huis. De aan bevelingen die uit de conferentie gekomen zijn passen allemaal in het Nederlandse beleid en we heb ben ze niet zelden nog kunnen ver- versterken, zo zei hij. Natuurlijk Is er ook weer het Boekenweekgeschenk. "Snikken en Smartlapjes", een kostelijke verzame ling levensliederen en jammerzangen van vroeger en nu, verzameld door Hermine Heijermans en voorzien van ontroerende illustraties. In dat boekje vindt u bovendien een extra verrassing van de grote Nederlandse Orkesten. Het Boekenweekgeschenk is gratis. U krijgt het bij aankoop van 115,- aan boeken bij de boekhandel. Van 25 maart tot en met 3 april.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9