Diana Ross: van pop zangeres tot vedette 'Het wordt een fijn concert' RADIO programma Elke week vaste prik. (^yjvandaag.. ...en gisteren toegelicht DONDERDAG 25 MAART 1976 Jan v. d. Meer met Vox Laetaen Piet Kunst met blokfluitkoor voor K&O Leiderdorp 1 Piet Kunst Door iBep Rijnders LEIDEN Beiden beginnen ze ftiun antwoord op de eerste vraag [van het interview ter inleiding van Het K en O concert bij kaarslicht morgenavond in de Dorpskerk in Leiderdorp, met: "Nou...". Jan Van der Meer gedecideerd als een jnan, die verre reizen doet en veel [te vertelen heeft. Piet Kunst be dachtzaam herinneringen opdiepend uit een niet eens zo ver verleden. Deze keer dus Jan van der Meer, niet als pianist maar als koordiri- jgent. Hoe lang ds hij nu al dirigent van "Vox Laeta"? I Jan van der Meer: "Nou, 's kij ken. Dat moet 1054 zyn. Vox Laet werd in 1945 opgericht in Roelof- arendsveen zoals je weet, mijn ge boorteplaats en ik volgde Toon Vranken op, ja dat is in 1954 ge weest. Het is een goed koor, ik ben er best tevreden over. We hebben nu zo'n 65 leden, zowel geschoolde als ongeschoolde stemmen uit alle la gen van de bevolking, ook uit omlig gende plaatsen, zelfs een paar uit Leiden. Weet je wat mij opvalt? In Leiden zitten alle karen te springen om mannenstemmen. Dat is bij ons helemaal geen probleem. Of we veel naar buiten optreden? Vrij veel zelfs: voor de radio ernge keren, en in Haarlem, in de Doelen, en je herinnert je ook wel Vox Laeta samen met het Madrigaalkoor op drie oktober in de Pieterskerk bij de herdenkingsdienst enige jaren ge leden? Van oorsprong is Vox Laeta een k capella-koor, dat vind ik al tijd een goede basis. Maar we heb ben ook wel met begeleiding van le den van het Residentie-Orkest gezon gen (Krönungsmesse van Mozart) en met het Gewestelijk Orkest". Je hebt je conservatoriumtijd in Den Haag met een indrukwekkende hoeveelheid diploma's afgesloten als ik mij goed herinner? Jan van der Meer maakt een wat afwerende beweging. "Het waren er vijf, waarvan drie met een onder scheiding. Ja, ik heb ook koordirek- tie gedaan. En nu ga je. "Samen met Piet Kunst een con cert geven", vult Jan van der Meer aan. "We hebben al meer samen ge werkt, maar dat zal hij je zelf wel vertellen". Piet Kunst werkt al een jaar of zestien in Leiden. Zijn wieg heeft in Piet Kunst: 'Laten we nu maar direkt beginnen met onze blokfluit- ensembles, hier van de Streekmuziek school. We zijn begonnen met een dubbelkwartet, en dat is uitgegroeid tot een volledig blokfluitkoor. We hebben allengs wat meer bekend heid gekregen, resulterend in uit nodigingen om in kerkdiensten mee te spelen, en een keer in het "Kröl- ler-Müllermuseum", tijdens een con gres. En je kent natuurlijk ook on ze lauweren in Ede en Munster, waar we drie jaar achter elkaar de eerste prijs hebben weggesleept. En nu treden we geregeld naar buiten op. Kort geleden in het Shaffy-thea- ter, op uitnodiging van Marijke Fer guson; verder in Haarlem, en veel met koorconcerten, o.a. met Jan van Jan v. d. Meer der Meer enige keren met Vox Lae ta in Roelofarendsveen en in de Lo- dewijkskerk met een kerstprogram ma. Wat ik ook erg fijn heb gevon den, dat was de combinatie met het Jeugdkamerorkest van Henk Briër. Herinner je je. dat concert in dé Zui- derkerk nog?" Piet Kunst lacht breed uit. "Ze doen het goed, hè, die kinderen hier; nou:ja, grote kin deren dan. Ze trekken er hard aan, ze werken behoorlijk hard. Mede dank zij de collega's hier aan de mu ziekschool, hebben we nu ;drie en sembles, die er zijn mogen. Wanneer uit het A-ensemble mensen vertrek ken, dan kunnen we putten uit de besten van het B-ensemble, en dat vult weer aan ui't het C-ensemble. Zo houden we de zaak op peil. Zeg, por de mensen een beetje op voor vrijdag. Het wordt een fijn concert, zeg dat maar". Leidse trimmers in 'Een mens wil' LEIDEN Vijfendertig leden van de trimolub ZOS (Zater- dagoohtendsporit) zullen mor genavond in het televisiepro gramma 'Een mens wilver schijnen. De club van Joop Westbroek is daartoe uitgeno digd door spelleidster Mies Bouwman, die in haar populai re programma dn zal haken op het vandaag officieel geopende trim jaar van de Nederlandse Sportfederatie. De Leidse club, die juist deze maand tien jaar bestaat, is de op één na oudste trimclub van ons land. De ploeg van vijfendertig Leide- naa-rs zal, aangevuld met tien bekende Nederlanders uit de ■wereld van zowel de sport als de politiek, in Mies Bouwman^ spelprogramma enkele oefenin gen moeten doen onder leiding van de schaatscoach Leen Pfrom mer. De bedoeling is, dat delo- pende-band-kandidaten uit de groep van trimmers de tien be kende Nederlanders er uit moet zien .te halen. De trimclub ZOS zal haar tien jarig bestaan overigens op vrij dag 30 april vieren met een ge zellige avond in de Vijf Meihal. Neil Young: indrukwekkend De indruk die de anti-helö Neil Young gisteravond na zijn eerste Nederlandse concert (Sportpaleis Ahoy') achterliet, was indrukwek kend. Componist/zanger/instrumen talist Young maakte „live" de lang gekoesterde verwachtingen voor de volle honderd procent waar. Sterker nog: Young wist zelfs tijdens het j eerste gedeelte van zijn optreden nog meer ontroering op te roepen dan op zijn platenprodukties het geval is. Zelfs zijn stem, die opvallend weinig brak, kwam vrij dramatisch over. De intensiteit, waarmee Youne zichzelf als eenling op het podium etaleerde, deed denken pure bluesmuzikanten, een zijn met hun muziek. Young was muziek, mooi en dramatisch I tegelijk in nummers als het schiterende „Old Man", „A Heart of Gold", „A Man needs a maid" en I „The Needle and the damage done" van de elpee „Harvest", „Mellow My Mind" (Tonight's The Night) en het nieuwe nummer „Too Far Gone". Young ontpopte zich ook in het tweede gedeelte van zijn concert, waarbij hij assistentie kreeg van Crazy Horse met Ralph Sampedro op gitaar, als een keiharde werker (het zweet stroomde op het laatst in stralen van zijn gezicht af). Opvallend was zijn primaire felheid op de gitaar; de opzwepende tweespraken met Talbot en Sampe dro. Young bleef de hoofdrol spelen, hoewel de verrichtingen van het begeleidende drietal zeer zeker niet uit te vlakken waren. Drie nieuwe nummers kwamen aan bod; „My Country Home", „A Lot of Love" en „You're like a Hurricane", een opvallende lange compositie. Voor de rest erg veel herkenning met nummers als „Down bij the river", „The Losing End" en de toegift „Cinnamon Girl" van de langspeler .Everybody Knows This Is No where"; „Southern Man" van .After The Goldrush" en „Don't Cry No Tears" en „Drive Back" van de meest recente elpee „Zuma". Het ziet er naar uit dat Young dit programma morgenavond ook brengt in de Amsterdamse Jaap Edenhal, waar de Canadees tevens op een volle bak te rekenen. YVONNE PARRE Diana Ross: de moderne Assepoes ter. Morgen wordt deze in een De- troitse huurkazerne, gesitueerd in een achterbuurt, geboren dochter van een fabrieksarbeider, 32 jaar. Die verjaardag wordt gevierd op de planken, want theater- en nu ook filmvedette (haar naam wordt ge noemd voor een Academy Award) Diana Ross keerde na een afwezig heid van twee jaar weer terug in Europa om zich als „superatar" in diverse steden waar te maken. Dt trip gaat tevens vooraf aan de première van haar nieuwste film „Mahogany" waarin ze de rol van modeontwerpster en fotomodel Tracy Chambers neerzet. Haar tegenspeler is Anthony Per kins. Het Is haar tweede activiteit als filmactrice - haar opmerkelilke debuut maakte ze als Billie Holiday in "Lady Sings The Blues". Ook Nederland wordt door de zangeres/actrice/modeontwerpster/ huisvrouw en moeder van drie doch ters aangedaan. Diana Ross zoals zovelen van haar rasgenootjes des tijds debuterend in een kerkkoor, weet zich ook nu weer verzekerd van een uitverkocht huis. Zondag aanstaande staat ze in de Rotter damse Doelen (21.00 uur); maandag is het Amsterdamse Concertgebouw voor haar gereserveerd (20.15 uur). De bagage op deze Europese tour nee: een groep van drie dansers, drie zangeressen en een orkest van veertig man. De popzangeres werd een vedette. Supremes Het begon in 1958. Diana, telg uit een gezin van zes kinderen - "een moeilijk leven, maar als kind heb je daar geen erg in - zong met Mary Wilson en de vorige maand overleden Florence Ballard op de straathoeken van Detroit en op fees tjes. Dit nog onder de naam "The Primettes", in navolging van "The Primes", later Temptations. Door toedoen van de ex-fabrieks arbeider en nu directeur van Motown Record Corporation, Berry Gordy, die zijn kantoor begon in de ach terbuurten van Detroit en nu dankzij zijn ontdekkingen (Supremes, Smo- key Robinson en The Miracles mil jonair is, werd het drietal beroeps onder de naam The Supremes. Aan het doorzettingsvermogen van Diana Ross, die als typiste bij Gordy in dienst kwam, is het te danken dat hij interesse kreeg voor dit dames- trio. In eerste instantie als be geleidsters van grotere namen. Pla ten komen in 1962 aan bod. "Your heart belongs ito me" en nog acht andere singles, uitgebracht tussen 1962 en 1964, moesten er volgen om eer dan plaatselijke bekendheid te krijgen. Met "Where did our love go" was het bekeken. "Stop in the name of love", "Baby Love" en "I hear a symphony"; in 1965 ver dienden de drie zwarte schoonheden ieder zo'n kwart miljoen dollar en had men acht gouden platen in zijn bezit. Solo The Supremes leken eeuwig door te kunnen gaan. Cindy Bird'song werd als vervangster van Florence Bal lard volledig geaccepteerd. Diana Ross bleef de spil. Tot 1969, het jaar waarin ze tijdens een solo-optre den voor een tv-special met Dinah Shore, Lucille Ball en nog meer grootheden ontdekte, dat ze het ook alleen af kon, en dat niet alleen in de popsector. In dat jaar verlaat ze de groep die sindsdien nooit meer dat succes heeft gekend als tijdens de Ross-periode. Vorig jaar probeer den Cindy, Mary en Sherrie Payne het nog een dunnetjes over te doen. Zonder succes. Miss Diana Ross veroverde on dertussen het verwende publiek van Las Vegas, trouwde met Robert El- lis Silberstein, een pr-man, kreeg tv- shows, maakte goed lopende solo- Diana Ross: „Ik toil een complete artieste zijn platen en vestigde met haar tolking van Billie Holiday 1 naam als actrice. Haar uitspraak: "Ik wil een c een miljoen gulden aan prijzen Wekelijks eeri 20-delige Summa encyclopedie, een geschenk van A. Oosthoek Uitgeversmij. N.V., Os Meem. 7e winnen In de Netlonale Panelektle t.b.v. Nationaal Fonde Sport Gehandicapten. Dameskapsalon VAN TONGEREN voor 'n charmant kapsel. Zeilen De tweemaster The Great Escape, deelnemer aan de zeilrace om de wereld, wordt vrijdag in Do ver verwaoht. Hatta ziek Oud vice-president Mohammad Hatta van Indonesië is in Sjakarta in een ziekenhuis opge nomen en zou vandaag worden ge opereerd wegens een aandoening van de urinewegen en aambeien, al dus hebben zegslieden in de Indone sische hoofdstad bekend gemaakt. Hatta, 76, zou sinds twee weken last hebben van de genoemde kwalen. Het schilderij "Kijkje op de ha ven van Dordrecht" van Johan Bart- hold Jongkind heeft op de door Christie's gehouden veiling in het Singer-museum in Laren de topprija van 75.000 gulden opeebRWS-"- Op Schiphol zijn gisteren Paul McCartney en de popgroep „The Wings" aangekomen. Grap pend en "dwarsligend" over het rollende tapijt begeeft de familie McCartney zich naar de aan komsthal. Achter Paul, met bril zijn vrouw Linda. •••,?"rrtl05"*Ab*o"emen^2,ct. 18.15 Bedreigde landschappen (TELEAC) 18.15 - Toerist, tips (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 EO-Rwderkrant (EO) 19.30 The Waltons (EO) ;»0.»0 Muziek Motief (EO) 21.05 I'ocus on Wildlife (EO) 21.35 Journaal (NOS) 3!.jo Nader bekeken (EO) 22.20 Ais Musica (EO) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 18.55 19.05 19.50 20.40 21.10 21.35 22.45 23.20 23.21 23.36 Paulus de boskabouter (NOS) Journaal (NOS) Het (niet zo) intieme leven van de stadsduif (VARA) Bat ik dii nog mag meemaken (VARA) Journaal (NOS) Achter het nieuws (VARA) Daar komen de schutters (VARA)' Koning Klant (VARA) VARA's Intern., spelprogr. (VARA) Achter bet nieuws (VARA) Gedicht (VARA) Pen Haag vandaag (NOS) Journaal (NOS) Het was gisteren een allesbe halve vrolijke tv-avond. Daar kan op zichzelf geen bezwaar te gen bestaan, we zijn tenslotte niet voor ons plezier op de aarde en we moeten onze ogen niet slui ten voor de werkelijkheid. Wie een beetje alert schakelde, toon gisteren van de ene ernsti ge repoi"tage naar de andere ge tuige zijn. Aardbevingen, ont wrichte huwelijken, armoede en drankzucht, honger, dood en ver derf, abortus, oorlog, list en be drog, niets bleef ons bespaard. Het begon al om vijf over ze ven bij het IKOR. "Ik steek je overhoop" riep Jan uit Amster dam tot voor enige tijd steeds te gen Hannie zijn echtgenote, wan neer hij weer eens beschonken thuiskwam. Dat liep uit op een echtscheiding, maar het bleef daarna toch tobben, met alle be trokkenen, inclusief de kinderen. De oplossing werd tenslotte ge vonden in opname van het hele gezin in "De Triangel", een voor Nederland uniek centrum, waar probleemgezinnen de kans krij gen op adem te komen. De geschiedenis van Jan en Hannie vormde deel drie van een sympathieke serie, gemaakt door Ben Sombogaart en Cees Samson. Onderwerp: hulpverle ning aan kinderen, en hun ou ders. De verdienste van deze kor te programmaatjes lijkt me. dat mensen met vergelijkbare pro blemen op een idee gebracht kun nen worden. Volgende week zendt het IKON het laatste deel uit van deze serie, die eigenlijk best nog wat had mogen voortduren. Met Jan en Hannie liep het ove rigens goed af. Dat wil zeggen: ze besloten opnieuw te trouwen met elkaar. De ambtenaar van de bur gerlijke stand had er in elk geval vertrouwen in, hij sprak ten minste plechtig van "aaneensme den tct een onverbrekelijk ge heel". Ook bij de VPRO viel gisteren weinig te lachen. Behalve de al eerder uitgezonden "Achttien ma nieren om iets over het Midden- Oosten te vertellen" (dat kostte toen een hele avond) leek men nu nog eens drie manieren inzake hetzelfde thema te hebben ont dekt. "Opzienbarende beelden", werden aan 't begin in het voor uitzicht gesteld. Ach, dat viel best mee (tegen, dus eigenlijk). Het ging om. drie Engelse repor tages, handelend over de situatie in Saoedi-Arabië, Egypte en Liba non. Bij elkaar duurde dat bijna twee uur. De film over Egypte was vooral interessant, omdat de ma kers nogal veel aandacht hadden voor de "nieuwe" Egyptenaar, die opgestaan schijnt te zijn: zelfverzekerd, vol vertrouwen en geen last meer van de kater die de militaire nederlagen tegen Is raël hem hadden bezorgd. "Het leven is ontspannen en verdraag zaam in Egypte", noteerden de Engelse filmers, die overigens ook wel zagen dat er in mate rieel opzicht nog weinig verbe terd is. Maar de conclusie was desondanks nogal positief: in Egypte is een aardige ontwikke ling aan de gang, al is er wei nig reden om hoera te roepen zo lang die Egyptenaren zich blij- voorbplanten in het huidige tempo. GERARD PAQUES In het EO-progrumma 'Muziek-Motieftreden vanavond om 20.20 uur OV Nederland l o.a. op het Amerikaanse duo Sharu- lee Lucas en Gary Archer en het Nederlandse koor The Young Credo Singers', onder leiding van Arie Pronk. slmSf!5!£ de EO-t^oisie Het Rundfunk Orchester Saarbrucken speelt om 22.20 uur op Ne derland I de Symfonie in Es KV 543 van Mozart. ;r- plete artieste zijn, dat is altijd ,ar mijn wens geweest", heeft ze met erg veel doorzettingsvrmogen, waar n- gemaakt. vandaag. 19.10 Leger des Hells c <u. jj.m unaer de 4.00 Repertorium van °P Nederl. Zojuist VPRO: 17 22.00 I overdenking 22.30~Nws. Nu. 23.00 Staiirway 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. P.P. 18.20 Uitzending van de PPR IKON. 18.30 Kleur: Iniormaitie en kommen- l.uir over k 19.00 (S) Promenade Orkest 19.27 (S) samenleving, -de Orkest, operettes aL. 20.10 P 15 (S) Residentie Orkest ispeotrum i: het oog op morgen, j .45 SYMBIOSE. 17.55 Med - y,r en o.-to ttjmutoora» 9.03 is) De Muzikale fruitmand. 10.03 (S) Te Elfder Ure. TROS: (S) Drie draalt op verzoek. 12.03 (S) De Hugo van Gelderen Show. NCRV: 13.30 (S) Pop-Kontakt. NOS: 16.03 (S) Hit- 20.05 Radiojournaal.. 20.10 Programma NOS: 23.00 Collectie stoommachines brengt 76.000 gulden op LAREN De collectie van 144 stoommachines, die vorig jaar door de acteur Ton Lensink van de hand was gedaan, heeft gisteren op een veiling door Christie's in het Singer Museum in Laren 76.000 gulden opgebracht. Haag Van- NOS 18.03 NOS-maal TROS: 19.02 Poster 20.02 Ferry Maats Soul Top 10. 21.02 Luls- HILYERSUM IV NOS: 700 Nws. 7.02 (8) Vroeg klas siek. 9.00 Nws. 9.02 (S) Stof van eeuwen. 10.30 (S) Vocalise. 12.00 (S) l ®1^Sn Produktle. EO: Klanksplegel. 14.CO Nws. 14.02 Klankbord 14.20 (S> In terregio. 14.45 (S) Woord der waar heid. VPRO: 15.00 (S) Muziek op vier DUITSE TV v. Gelderen show. 1.02 De Nachtwacht 17.55 Journaal. (Regionaal i 8.36 Gymn. voor de hulsvr. N06: 8 45 Spiegel van België. KRO: 9.15 (S) Licht progr. met Anne van Egmond. (10.30 Nws). 11.59 Bericht Vastenaktle. 12.00 (S) Licht progr. met Hans van Wllligenburg. (12.30 Nws). 14.00 (S) Licht progr. met Anme van Egmond. (14.30 Nws). 16.00 iS) Jacques van Kollenburg ontvangt op zijn spreekuur t 9.30 Sesamstrasse. 18.00 Das WÖrt Verteldigung. 18.30 Aktualitel- 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nord- rijnland Westfalen. 18.05 Intermezzo. 19.15 Aktualitelten. 19.45 Trlck um 4tel vor 8). 20.00 Journaal en weer bericht. 20.15 Informatief programma. Rockford. 21.45 Kultu- 17.32 (S) Echo maga: NGRV?E7RlhM 7.20 Te Deum Laudamus. 7. wijzing. 8.00 Nws. 8.11 Hier en Nu. 8.25 Rozegeur en prikkeldraad. NOS: .De dokter' ls verzoekt, dok. 9.35 Waterst. heeft dat kind? 10.15 De taal in Je AVRO: 9.40 Schoolradio. 10.00 Wat hand. 10.30 Eurollght. 11.00 Nws. libelungen. 19.00 Jonr- keine Sonntagschule. 23.15 18.30 Jeugdprogramn 19.45 Journaal. 20.16 Coronatic 21 55 FniemenU'a landb. NOS: 13.00 Nws. NCRV: 13.10 films. 22.40 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5