niet naar Leven naar wat je hebt, wat je wilt @Ei£ni3§ Ff1 In 99 Be jaar den woningen in maximaal drie lagen rond openbaar park is over Alpheuse 99 Rechter handhaaft boete voor kweker R hynenburch-oost krijgt gestalte Kleuterjuf viert zilveren jubileum DONDERDAG 25 MAART 1976 ROELOF ARENDSVEEN Een huis-in-een-rijtje, in een nieuwbouwwijk in Roelofarendsveen. Rustige buurt, even als de straat zelf, want er mogen geen auto's komen. Op straat spelende kinderen: een niet alledaags beeld. Greetje Helsloot is wat verlegen en begrijpt onze komst niet hele- maal, maar die terughoudendheid is snel voorbij als het onderwerp "mo dale Henk" wordt aangesneden. Fel zegt ze: "Wat een bladzijde lange klaagzang was dat. Na het le zen van het artikel hebben m'n man en ik het hele weekeinde, bij alles wat we deden gezegd: dat kan mo dale Henkie niet betalen. Ik kan me die mentaliteit niet voorstellen. Mijn man en ik leven onder bijna dezelf de omstandigheden: we hebben twee kinderen, en mijn man verdient bij- na hetzelfde als "modale Henkie": twaalfhonderdvijftig gulden. Maar beknibbelen, rekenen en dubbeltjes omdraaien? Dat kennen we niet, en daarom was ik zo ver baasd na het lezen van dat verhaal. Ook wij hebben een huurhuis, met zes kamers, waarvoor we per 1 april ruim driehonderd gulden voor moe ten neerleggen. Daarbij komt nog bjina honderd gulden aan vaste las ten als gas, elektriciteit en centrale verwarmine. Na aftrek van deze vier. honderd gulden houden we dus acht honderdvijftig over, waarvan de rekeningen voor water, telefoon, kijk geld. verzekeringen en contributies worden betaald. Bovendien rijdt on ze auto ook niet op water, daar leg gen we dus ook wat voor op zij. Ik lachte m'n moeder vroeger uit, met al haar kleine potjes voor huur, water. kleding en zo. Maar ik doe eigenlijk nu precies hetzelfde. Weet je. ik geloof dat het een verschil is in mentaliteit. Wij zijn opgevoed met het begrip: Ergens voor spa ren, in plaats van links en rechts overal leningen voor af te sluiten. Als je een kleurentelevisie wilt heb ben. prima, maar daar kun je toch best mee wachten tot je het geld hebt? Je moet. geloof ik. een sv- steem inbouwen. Om een voorbeeld te noemen: ik begin 's zaterdags met "schoon geld", mijn huishoudgeld, waar ik een week mee doe. Wat ik van dat geld overhoud, leg ik op zij, n<»t is de ene week meer dan de an dere. Keer ik mijn portemonnee om aan het eind van de week en rolt er "Zodra we in een buurt folders gaan verspreiden en er even la ter met de werkzaamheden begin nen, stromen de aanmeldingen bin nen", zo weet hij uit ervaring. Bij zonder tevreden is Duinker ook o- ver de voortgang van het werk. "We verwachten voor de geplande datum, 1 september klaar te zullen zijn". Geen vertraging Daarmee zijn dan ook gelijk de geruchten, dat Sodea met een ach terstand had te kampen, ontze nuwd. Met de plankaart in de hand is dat gemakkelijk aan te tonen. Zelfs de vorst bracht geen vertra ging van enige betekenis, omdat men in het project rekening met winters weer had gehouden. Over de in Alphen bestaande animo voor aansluiting vertelde Sodea-directeur Dominicus nog, dat in een aantal Wijken in Ridderveld meer dan 90% van de huizen is aangesloten. In die wijk waar de koopwoningen met hun eigen Centraal Antenne Systeem zijn ondergebracht is dat percenta ge lager. "Als zij ook zouden aan sluiten (daarover wordt nog onder handeld), dan zitten we ook daar boven de negentig procent", aldus Dominicus. In de wijk waar men nu bezig is. het oude deel van Alphen op de Lage Zijde, is de animo wat min der. Maar ook daar is toch het zo'n zeventig procent. Dominicus: "We hadden dat ook wel verwacht, omdat daar meer oudere mensen wonen. Toch zal ook daar de belang stelling nog wel stijgen", zo voor spelt hij optimistisch. Duinker ten slotte nog: "Het is natuurlijk tot niets uit, dan heb ik pech gehao. Is er nog wat, dan is dat meegeno men. We leven er echt niet op los, en ik kijk best alle advertenties na. Ik koop niet alles wat ik leuk vind. Daar loop ik wel even omheen. Maar gezelligheid is niet alleen die dure kleuren-tv. Neem onze buurt: allemaal jonge gezinnen, 's Zomers barbecuen we samen, hiervoor in de re kleuren-tv. Neem onze buurt: al- straat. Moet dat duur zijn? En we vieren ook sinterklaas en verjaarda gen met elkaar. Voor een paar gul den heb je een hele hoop gezellig heid. Wat ik niet kan begrijpen, is dat die "Jannie" uit dat verhaal iedere cent om moet draaien. Bij ons kan altijd alles: visite, hobbies, vereni gingen, noem maar op. Mijn man heeft een donkere kamer, voor zijn foto's. Maar dat kan allemaal. De kunst is te leren kopen. Als ik van die honderd gulden huishoudgeld per week iedere dag rollade of rosbief koop, kom ik er ook niet mee, denk ik. Stooflappen en gehakt is toch ook lekker? Trouwens, de kinde ren vinden al die dure toestanden op brood niet eens lekker. Je moet natuurlijk soms het één tegen het ander afwegen. Gewoon bekijken: wat heb ik te besteden, en daar moet Je het mee doen. Een vast bedrag nemen, zoals ik iedere zaterdag dan doe. Natuurlijk hou den we geen kapitalen over. Dat houdt niemand. Twee kinderen kos ten ook veel geld en driehonderd gul den huur per maand is niet weinig. Maar daar hebben we dan ook een geweldige eengezinswoning voor, die helemaal naar ons zin is. Dat is toch veel belangrijker dan dat geld, wat je ervoor betaalt? Grote wensen hebben we wel, en die komen er ook, al duurt het soms wat langer en ko pen we het niet meteen. Een huis kopen? Waarom? Ik heb nu geen zorgen. Als Je een huis koopt, zit Je meteen in de zorgen en schulden en dat willen we niet. Alles, wat we over houden gaat naar de bank. Ik geloof, dat wij gelukkig zijn om. nu toe erg prettig, dat het aantal abonnees in de orde ligt van het aantal dat we hadden berekend en dat we nodig hebben voor een ver- antwoorde exploitatie. We voldoen kennelijk aan een behoefte, al werd daar dan in het verleden wel eens aan getwijfeld", kan hij niet nala ten eraan toe te voegen. Het met de kabels de Oude Rijn oversteken was een karwei, dat gis teren enkele uren duurde, nadat de dagen ervoor al druk was gewerkt aan de voorbereiding voor die over steek. Met de kabels de Rijn over, want tegelijk met de tv-kabel werd ook een signaleringskabel voor openbare werken "overgespoten". Die kabel zal worden aangesloten op het verkeerscoördinatiecentrum dat in het gebouw van openbare werken aan de Castellum- straat komt en van waaruit alle verkeerslichten in Alphen centraal geregeld zullen worden. De kabels overspuiten. Ing. C. Hilhorst van Van den Berg BV uit Zwammerdam (het bedrijf dat de kabels voor Sodea legt) legde uit wat hij ermee bedoelde. Onder drie pontons die langzaam met een op 'n vrachtauto opgestelde lier over de Oude Rijn, nabij de Alphense brug werden getrokken was een speciaal spuitgestel bevestigd. Deze machi ne spoot water met een druk van zes keer de normale luchtdruk in de Rijn bodem, waardoor in die bodem een sleuf ontstond, waarin de kabel werd gelegd. Zodat die ka bel zo'n vijf meter onder het wa teroppervlak en zo'n twee meter in de bodem van de Oude Rijn is ito- Greetje Helsloot dat we leven naar wat we hebben en niet naar wat we willen hebben. Als er moet worden gekozen tussen een kleuren-tv en een fiets voor de kin deren, nou, dan wordt het de fiets, dan wacht ik een jaartje met die tv. Is dat bijzonder? Ik voel me niet zo, ik heb het gewoon naar m'n zin. Maar onze opvoeding is wel bepa- men te liggen. Onbereikbaar voor de vloeien van scheepsankers. Voor men deze operatie kon vol tooien had men eerst op voorschrift van de provinciale waterstaat een stalen damwand geheid. Om de oe vers (onder meer de Rijnkademuur uit 1898) niet te beschadigen, boor de Van den Berg met in eigen be drijf ontwikkelde machines een stalen buis tot onder de oeverbe- KATWIJK Namens de regenten var> het Gast- en Weeshuis hebben burgemeester mr. C. A. Bos en wet houder drs. J. Bergman gisteravond hot minstens 4 miljoen gulden kos tende bouwplan voor de grond aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee waarop de twee te slopen panden staan aan het Leidsch Dagblad ge presenteerd. Het plan. dat voorziet in de bouw van 56 bejaardenwoningen rond een aan te leggen openbaar park, zal nog enigszins op details worden gewijzigd en worden voorge legd aan de Welstandscommissie. De ze zal advies omtrent het ontwerp uitbrengen aan burgemeester en wethouders van Katwijk die dan al lend geweest, we hebben gewoon geleerd met geld om te gaan en de waarde ervan te leren kennen. Dat wordt me dan zo vaak verweten: jij hebt gemakkelijk praten, jij kunt met geld omgaan. Maar zelfs al geef je de ene week wat meer uit, omdat er visite is, waarvoor je graag het favoriete drankje in huis wilt dan niet een bouwvergunning zullen verlenen. De regenten hebben kort geleden een aanvraag voor een ver gunning ingediend. De hoofdinspec teur van Volkshuisvesting in Zuid Holland heeft zich reeds akkoord verklaard met het plan op basis van een maquette die B en W daarvan hebben laten maken. Het college zal derhalve, zo kondigde burgemeester Bos aan, vrijwel zeker een bouw vergunning verstrekken voor di* ont werp. De 56 bejaardenwoningen zullen volgens dit plan worden opgetrokken in blokken van één-, twee- en drie hoog, de laatste twee met lift. Een halen. Dat kan dan toch gewoon? Ik compenseer het de volgende week wel weer. Sorry, ik moest gewoon m'n gal over die mentaliteit even spuwen. Omdat ik die houding en die onte vredenheid van modale Henk niet be grijp. Omdat ik het anders kan. klein deel wordt driehoog. Dat staat op de plaats waarop nu het Wees huis staat. Dat blok bevat een poort die toegang geeft tot het parkje. De andere huizen zijn voor een deel in blokken van tweehoog en voor een iets kleiner deel van éénhoog. Er zijn huizen voor alleenstaanden en voor echtparen. Van deze laatste groep heeft eén deel een logeerkamer. De huizen in één laag en die op de bo venste woonlagen hebben een zolder tje. De huur van deze huizen zal naar de heren Bos en Bergman ho pen beneden de 300 gulden per maand komen *e liggen. Om aan zo'n lage prijs te komen is er voor een eenvoudig ingedeelde bouw gekozen. DEN HAAG BOSKOOP Een 39-jarige boomkweker uit Boskoop was hevig verontwaardigd over het feit; dat hij een procesverbaal had gekregen voor het verbranden van kwekerij af vaL Dat veroorzaakte niet alleen een zware rookontwikkeling, maar de kassen van een aangrenzen de kwekerij zouden met een roetlaag zijn bedekt. Dc kantonrechter in Alphen had hen: in verband hiermee veroor deeld tot 25 gulden boete. De kwe- HAZERSWOUDE De realise ring van de eerste fase van het bestemmingsplan Rhynenburch-oost in Hazerswoude krijgt s'eeds meer gestalte. Momenteel is aannemings bedrijf EGBO BV in opdracht van dc woningbouwvereniging Volksbe lang doende met de bouw van ze venentachtig huizen in de woning wetsector. De eerste vier, plus een modelwoning, zullen donderdag 29 april worden opgeleverd. Het bestuur m,... Tegenover het bouwterrein komt een groenstrook met parkeerterrein op de grond waarop nu het Maile gat-gebouw en het pand van het ge nootschap "Oud Katwijk" staan. Rond het midden tussen de hui zen geplande parkje komen de vol gende woonblokken: aan de kant van de Voorstraat vanaf de hoek-Toren- straat gezien komt er een kle: 3 blok je van tweehoog, dan een woon- plus poortcomplexje van drie hoog, een rijtje huizen van éénhoog en daar naast een blok van tweehoog. Ach ter het poortgebouw langs de Toren straat komen rechts een woonblok van tweehoog en links een rij hui ker ging in hoger beroep en kwam bij de Haagse rechtbank. Hij ontkende dat er roet was ge vallen. Hij zou de juiste windrich ting hebben gekozen, teneinde over last te voorkomen. Hij beschuldig de de politie er van ten gunste van de buurman te zijn opgetreden. De politie had geconstateerd, dat inderdaad een roetlaag op de kas sen lag. De rechtbank heeft vonnis gewezen en verdachte opnieuw tot 25 gulden boete veroordeeld. van Volksbelang is van plan om hieraan op deze dag op feestelijke wijze aandacht te bes'eden. Intussen hebben B en W aan de raad al voorgesteld om 525.033.- beschikbaar te stellen voor het woonrijp maken van het desbetref fende gebied. Het hele bouwplan Rhynenburch-oost, dat in verschillen de fases zal worden uitgevoerd, om vat vierhonderdvier huizen. HAZERSWOUDE Mevrouw S. C. („Fiet") van der Aar is op vrydag 2 april vijfentwintig jaar als kleuterleidster aan de RK kleu terschool in Hazerswoude-dorp ver bonden. De leerlingetjes van de Kleu terdal-school, die ressorteert onder de Stichting Parochiële Scholen, vieren die dag feest. In de ochtend uren zijn zij. samen met hun jubi lerende „juf" te gaat in het Mihels- huis waar een musical wordt op gevoerd. Een pannekoeken-eetfes tijn' en een poppenkastvoorstelling vormen de andere feestelijke onder delen van het programma. Vijfentwintig jaar terug startte mevrouw Van der Aar in haar een tje als hoofdkleuterleidster aan een school, die toen achtenvijftig leer lingen telde. Momenteel vinden oms*reeks honderd jongens en meisjes in Kleuterdal een onderdak waar ze behalve hoofdleidster Van der Aar, nog twee andere juffen kennen. Op 2 april biedt het schoolbe stuur aan mevrouw Van der Aar een receptie aan in het Michels- huis Tussen 15.45 en 16.45 uur zijn gei odigden daar welkom. Daarna, tot 17.30 uur, kan eenieder de 'zilveren juf" gelukwensen met haar jubileum. zen van éénhoog. Aan de kant van de Noordstraat komt een blokje huizen van éénhoog met haaks daar op twee complexen van tweehoog waarvan er één achter de bebouwing aan de Voorstraat staat. Het openbare parkje zal een groe ne openbare doorloop vormen van de Tramstraat naar de Voorstraat. Tussen ruim struweel zullen een fon tein, een vijver, keuvelbankjes en wandelpaden worden aangelegd. Het groen zal aansluiten op het struweel dat er aan de achterkant van de Tramstraat-flats zal worden aange legd. ROELOFARENDSVEEN „Ik bedoel: prijspeil de pan uitrijst, de lonen niet na- mer, in deze krant aan het woord gela- geerde verontwaardigd en toch ook ver- we hebben TV, we hebben een auto. Maar venant stijgen aan de kosten en werk- ten. baasd op dit artikel. Zij vertelt, hoe haar is dat welvaart?" loosheid dreigt. Een werknemer, wiens vrouw elk dubbel- gezin, onder soortgelijke omstandigheden Tevreden mensen, bestaan die eigenlijk De ontevredenheid lijkt hand over hand tje omkeert en dan nog „nooit" uitkomt als dat van „modale Henk" het heel an- nog in een tijd als deze. in een land, waar toe te nemen. Enkele weken geleden werd met het geld. ders doet. Zij stelt haar visie tegenover de economie alsmaar verslechtert, het .jnodale Henk", de gemiddelde werkne- Een lezeres uit Roelofarendsveen rea- die van de modale werknemersvrouw. TER AAR Rond kwart voor zes gistermiddag heeft zich op de Aardamsebrug een ongeluk voorgedaan. Een personenauto, die van links kwam vanaf het Papenveer verleende geen voor- rang aan een PTT^besteldafje. De Volvo reed midden op de be stelauto in, die hierdoor op z'n kant in de berm terechtkwam. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bij Hazerswouds Kleuterdal ALPHEN AAN DEN RIJN „Als het zo doorgaat halen we de voor een verantwoorde exploitatie benodigde zeventig procent aansluitingen gemakkelijk". Dit zei P. Duinker, bestuurslid van de Stichting voor het Ontvan gen en Doorgeven van Ethersignalen Alphen aan den Rijn (Sodea) gisteren bij gelegenheid van het oversteken met de kabel van de Oude Rijn. Volgens Duinker hebben zich inmiddels ruim zevenduizend abonnees voor de kabeltelevisie opgegeven en hij verwacht, dat het er zeker negen- tot tienduizend zullen worden. Plan regenten Gast- en Weeshuis Voorstraat

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4