Woningbouw in Stevensbof van 1981 tot 1985 Nieuwe studentenfiats voor echtparen aan Kaiserstraat Voor Leidse behoefte Voorlopig plan voor 198 woon eenheden Wit werkt waanzinnig Hulshof! wonen JERDAG 25 MAART 1976 Groot aandeel 3£ binnenstad B.3o toekomstige ïï.e woningbouw LEIDEN De binnenstad zal i- p de komende jaren een vrij [root aandeel hebben in de wo- lingbouw in Leiden. Gerekend p- lanaf 1 oktober 1975 zyn er -n jlannen ten dele uitgevoerd, en dele in uitvoering voor ,n jiaximaal 1440 woningen. Een jroot deel hiervan wordt weer <r hgenomen door het wederop- [ouwgebied tussen Herengracht, kaven, Zijlsingel en Nieuwe Rijn. Daar komen 460 woningen, hoofdzakelijk in de woningwet- peer en voor een belangrijk deel t* jestemd voor bejaarden, alleen- jtaanden en tweepersoons-huis- i: loudens. Het aan Herengracht—Zylsin- el grenzende gebied Heren- jrachtHooigracht is één van Je bouwmogelijkheden in de binnenstad voor de komende ja- [en. Geraamd wordt dat er in je Vestestraat/Uiterstegracht, paar nu veel fabriekspanden 1 taan, tweehonderd woningen tunnen worden gebouwd. Een elfde hoeveelheid wordt voor net Schuttersveld voor mogelijk jehouden. Aan de Morssingel jouden 150 woningen kunnen porden gebouwd en bij de Ir. briessenstraat op een even tuele parkeergarage honderd. Andere I Andere (mogelijke) bouwplaat- ken in de binnenstad zijn: Lan- begracht/hoek Zandstraat (41 woningen voor alleenstaanden), waardkerksteeg (25 woningen boor werkende jongeren), Mid- Belweg (35 woningen voor wer kende jongeren), de Camp (vijf tien woningen), Langegracht (62 kroningen, bestemd voor mensen bit Leiden-Noord, wier woning wordt afgebroken), omgeving [Ververstraat (35 woningen), Van Her Werfsteeg (negen wonin gen), Haver- en Gortbuurt (vijf woningen), Nieuwstraat (het [Van der Heiden-complex, vijf Woningen), Oude Vest (25 wo- pingen), Noordeinde (het Roto gravure-complex, vijftig wonin gen), eventueel het Doelenter- frein, de Rijnsburgersingel (der tig woningen voor alleenstaan den). Leiden-West In Leiden-west kunnen in de komende jaren maximaal 957 (woningen worden gebouwd, in Leiden-zuid 629, in Leiden-oost >1235 (waaronder zevenhonderd pp het Waardeiland), in Leiden- Noord (o.a. op het Spoortje) 71 in de Merenwijk 3121 (voor i groot deel al gebouwd). Woning tekort Het kwantitatieve woningte kort in Leiden bedroeg per 1 de cember 858 woningen. Om dit tekort weg te werken, voor de opvang van bevolkingsgroepen als compensatie voor woningen die o.a. als gevolg van renovatie verloren gaan, zouden er dit jaar tot en met 1978 steeds ruim negenhonderd woningen moeten worden gebouwd; in de periode van 1979—1984 zou dit aantal kunnen worden terugge bracht tot ruim zeshonderd. Nog dit jaar tweede burge raadsman r- LEIDEN In de periode 1981-1985 moeten in de Stevenshofjespolder 3500 tot 4000 woningen worden gebouwdj die hoofdzakelijk bestemd zijn voor bewoning door Leidenaars. Dat betekent dat het accent móet vallen op woningwetbouw en niet op dure bouw. De bouw moet hoofdzake lijk voor tachtig procent bestaan uit eengezinshuizen. Het gebied Herengracht-Zijlsingel, gefotografeerd vanuit de lucht. Nu nog grotendeels kaalgesla gen, maar werkzaamheden om de woonfunctie in dit oostelijk deel van de binnenstad te herstel len, zijn in volle gangLinks is de Herengracht zichtbaar, onder de Nieuwe Rijn (met 't Huys op de Waard). De bredere gracht in het midden is de Oranjegrachtrechts daarvan ligt de Waardgracht. Dwars daarop (in het noorden) de Zuidsingel, en vervolgens de Haven. (Luchtfotografie Frans Rombout) Dit streven van het Leidse college van B en W is neergelegd in een aanvullende nota inzake het volks huisvestingsbeleid. De vorige nota is in maart '74 uitgebracht door de toenmalige wethouder van volkshuis vesting Ham. Deze nota is nooit of ficieel aan de gemeente aangeboden, omdat het vorige college over de in houd verdeeld was. Met name oud wethouder Kret was van mening dat er in de Stevenshofpolder het ge bied dat grenst aan de Voorschotense nieuwbouwwijk Noord-Hofland be ter wat duurdere woningen zouden kunnen worden gebouwd. Ham koos voor overwegend woningwetbouw; het huidige college heeft zich daar, blijkens de aanvullende nota, bij aan gesloten. Woningwetbouw in Stevenshof is alleen mogelijk als het rijk zg. lo catiesubsidies extra bijdragen in de grondkosten verstrekt. Ook moet er in samenwerking met het rijk en de provincie een oplossing gevonden worden voor de ontsluiting en infrastructuur van de Stevenshof. De polder ligt min of meer ingeklemd in een intensief gebruikt verkeerswe- gennet. Verder wordt in de aanvul lende nota ook als voorwaarde ge steld dat de gemeente naast de ont wikkeling van de Stevenshof vol doende middelen en mensen beschik baar houdt voor de aanpak van de binnenstad. Regionaal beleid Na 1985 zal de Stevenshofjespolder waar ook enige ruimte komt voor de vestiging van bedrijven zyn volgebouwd. Leiden beschikt dan niet meer over grotere gebieden die voor woningbouw gebruikt kunnen worden. B en W verwachten dat er voor de lange termijn dus na 1985 een regionaal beleid in dit opzicht ontwikkeld zal worden. In dit verband noemt het college de wense lijkheid van een provincie Leiden. Het college meent ook dat een bouw locatie Voorhout zou moeten dienen voor de woningbehoeften van de re gio Leiden. Het functioneren van Lei den als onderdeel van de randstad kan en mag, aldus B en W, niet in houden dat het als opvangcentrum zou moeten dienen voor de Haagse overloop. Leiden heeft daarvoor geen ruimte, dat geldt met name ook voor de Stevenshof. In ieder geval is het college voornemens om op korte ter mijn enige omliggende gemeenten uit te nodigen om om de tafel te gaan zitten. LEIDEN De Stichting Leidse Studentenhuisvesting heeft plannen om aan de Kaiserstraat, op de plaats van de voorma lige wolfabriek Beuth, Cranenburgh en Heringa, 198 studen tenflats te bouwen. Een schetsplan, ontworpen door het ar chitectenbureau Paardekoper, ligt inmiddels ter goedkeuring bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Als die goedkeuring er is, zullen de plannen nader worden uitgewerkt en zal de stichting een bouwaanvraag indienen bij B. en W. van Leiden. Het nieuwe complex is grotendeels huisvesting deze panden van de Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen, het toen nog florerende concern van Reinder Zwolsman. Volgens Van Rooijen gebeurde dat op uitdrukke- bedoeld voor studentenechtparen. Het is in de nieuwbouwsfeer (adsman krijgt. PvdA-fractieleïder ook het eerste projekt van de stich- Meyer kondigde gisteravond tij- 'ting dat duidelijk op die categorie ge- de fractievergadering ij aan bij de begroting een voor- teur van de stichting, tel daartoe te zullen doen. Voor dit Rooijen, is dat geen overbodige pri- panden in verschillende particuliere zal nog een incidentele dekking meur, gezien de nog steeds toene- handen zouden komen. de gemeentebegroting moeten mende behoefte van (a.s.) studenten- orden gevonden, maar vanaf 1977 echtparen aan woonruimte in Lei- gebied Kaiserstraat—Rapenburg— il de tweede burgerraadsman daar- den. £>e stichting heeft op het ogen- viietr—Bakkersteeg een flink aantal ui een vast onderdeel uitmaken. bUk' een wachtlyst van 250 echtparen, panden i: 'el zal bij de begeleidingscommissie Voor de bouw van het nieuwe daarvan burgerraadsman worden aan- compiex zullen de voormalige fa- jaar geleden gerestaureerd. Met tien richt is. Volgens de technisch direc- lijk verzoek van de gemeente Leiden, die daarmee wilde voorkomen dat de Intussen heeft de stichting in het edrongen op een zodanige taakver- bl.iekspanden van Beuth, Cranen- panden van de stichting; ding, dat het signaleren van te- b h en Heringa, gelegen tegenover kerssteeg zal in de i „f reC^ de universitaire eettafel „De Bak" omt. Verwacht wordt dat voor dit moetcn wijken. Enkele jaren geleden kocht de Stichting Leidse Studenten- Twilite is de naam van at deze goede nieuwe W jeans. Bij Frank &]ean B voorhanden, Witter dan wit. Met iets jx uitlopende pijp, 2 steek- (C •zakken voor en 2 opge- 1 stikte achterzakken. 1 Gekombineerd met het l 's zomerse rood en blauwen óf dat werkt. fl Jezelf zijn. F 11 1 f1 Botermarkt 11 Leiden 1 h". de Bak- toekomst hetzelfde gebeuren. Aan het Rapen burg (in dat gebied!) heeft de stich ting op het ogenblik zes panden in eigendom. De nieuwbouw aan de Kaiserstraat zal eveneens de gerestaureerde pan den zoveel mogelijk bij de omgeving worden aangepast. Dat blijkt in elk geval uit het voorlopige schetsplan. alhoewel daar volgens Van Rooijen nog wel het nodige aan veranderd kan worden. De inrichting van het complex is nog evenmin vastgesteld, afschoon de gedachten al wel uitgaan naar de douw van een groot aantal eenheden met drie kamers en een aantal kleinere flatwoningen. De to tale kosten van het projekt zyn voorlopig geraamd op ongeveer f 5 miljoen. Nog niet bekend is hoeveel de hu ren .zullen gaan bedragen. Overeen komstig de ministeriële normen be talen studentenechtparen doorgaans 2xk maal zoveel als één student (e). Volgens diezelfde normen betaalt de student voor een kamer van Studen tenhuisvesting op het ogenblik ge middeld f 97,aldus Van Rooijen. de bouwplannen, die volgens In de Stevenshof zullen meer wo ningen worden gebouwd, dan aan vankelijk de bedoeling was. In vorige plannen was» sprake van 3300 wonin gen; door de bebouwingsdichtheid te verhogen kunnen het er 3500 4000 worden. Daarnaast zijn er mogelijk heden om in verschillende delen van Leiden op kleinere schaal woningen te bouwen. Het zou volgens B en W gewenst zijn als Roomburg het ge bied van de aan Zoeterwoude gren zende Meerburgpolder nog in 1980 voor de oplevering in de Stevenshof begint, woningen zouden staan. Voor lopig wordt het aantal te bouwen wo ningen hier geraamd op vijfhonderd. Het is niet zeker of het zover komt; de gemeente ondervindt problemen bij de werving van de grond. Woning bouwplannen in het Morskwartier (450 woningen) zullen zo spoedig mo gelijk verder worden ontwikkeld. Met het gemeentebestuur van Warmond is het Leidse college in overleg over de plannen van Nationale Nederlan den om op het grondgebied van deze gemeente, grenzend aan de Meren wijk, rond 550 woningen neer te zet ten. Van de resultaten van dit over leg is afhankelijk wanneer de bouw plannen kunnen worden voorbereid. Ook is een formele grenswijzi gingsprocedure nodig. In de contac ten, die Leiden met de omliggende gemeenten wil leggen om te komen tot een regionaal woningbouwbeleid, zal ook de wens naar voren komen dat zy ruimte vrijgeven voor woning bouw voor Leidse woningzoekenden met lage inkomens. Anderzijds zal Leiden dan bereid zijn om werkne mers van elders die in de Zoeter- woudse Grote Polder komen werken, te huisvesten. Te duur Per 1 januari 1974 werd geraamd dat er in Leiden mogelijkheden wa ren om nog circa 10.900 woningen te bouwen. Uit deze ruimte zijn er in middels 2100 gerealiseerd, zodat er nog 8000 resteren. Aan de in 1974 genoemde kunnen later onderkende bouwmogelijkheden worden toegevoegd van bijna 1700 woningen. Dat lijkt ruimschoots vol doende gezien de behoefte, die tot en met 1984 op ca. 6500 wordt geraamd. Voor een aantal plannen geldt echter dat ze geen bijdrage leveren in de oplossing van de Leidse woningnood, omdat de huizen te duur zyn. Met name geldt dit de woningbouw op het Waardeiland, het Schuttersveld, de vrye-sectorbouw van Nationale Nederlanden in de Merenwijk, de Coebel (B en W betwijfelen zelfs of op dit gebied bij de Haagweg, in han den van een projectontwikkelings maatschappij woningbouw mogelijk is) en wellicht ook Roomburg. Deze vijf complexen kunnen in totaal 2350 woningen bevatten. Niet aanvaard- bear vinden B en W de gedachte om in de Oostvlietpolder te bouwen. LEIDEN De binnenplaats van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg zal van een overkap ping worden voorzien. Dit om een ruimte te scheppen voor de tempel van Taffeh, die nu al enkele jaren in magazijnen ligt opgeslagen. B en W van Leiden hebben hun goedkeuring aan de overkapping gehecht en daarvan de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg in kennis gesteld. Al leen wethouder Oosterman verklaar de zich tegen de overkapping. Op de foto &e bestaande panden van de voorma lige wolfabriek BeuthCranenburgh en Heringa, die voor de plannen zullen moeten wijken. Op de tekening (boven) een voorlopige schets van de voor gevel van het nieuwe complex. Van Rooijen nog in een zeer pril stadium verkeren, is overigens niet op extra parkeerruimte gerekend. Van Rooijen verwacht dat de bewo ners terecht kunnen op de toekom stige parkeerruimte van het zg. Wit- te-Singelplan van de universiteit. Aan de andere kant gelooft hij niet dat de nieuwe studentenflat zoveel ïneer auto's zal aantrekken. „De meeste studenten willen zo dicht mo gelijk by hun werk- of studiekring wonen. Dat zie je ook aan het Fla- norpad, daar wonen heel veel medi sche en chemische studenten, dicht bij het buitengebied. En dan heb Je geen auto nodig". MENEER STERBAND WEEK AAN BIEDING UNIROYALl *A1[-In:BTW,advIcs-miemige-Hriltingvrii balincmn.a irjinit n. irdoor rmcrkiri. STERBANDjf) TS-BANDENSEJRVICE Lelden. Zoeterwoudseweg 7Tel.071-769302. Alphen a/d Rijn. Prinses Margriêflun 12. Tel.01720-92844. _f

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3