\ic. van Weizen na 40 jaar weg bij 'zijn' clnb KERMIS KOMT TERUG IN ZOETERWOUDE „Twee jaar op proef' Burgerlijke stancl DONDERDAG 25 MAART 1976 ZOETERWOUDE De kermis, vorig jaar weer in Zoeterwoude gehouden, zal in de komende zo mer opnieuw plaats vinden. Dat deelde voorzitter A. Winkelmolen mee op de jaarvergadering van de Oranjevereniging. De data zijn bepaald op 18, 19 en 20 juni. Een week later wordt het wielerpro- gramma afgewerkt. Op vrijdag 25 juni zullen naast de Zoeterwoudse ingezetenen, die hun traditionele wedstrijd fietsen, de amateurs de Nationale Ronde van Zoeterwoude rijden over 80 kilometer, met start en finish in de Van Swietenstraat. Ook voor de viering van Konin ginnedag ligt een uitgebreid pro gramma gereed. Er wordt reeds op 29 april begonnen met wed strijden klaverjassen en kruisjas- Op 30 april worden de feeste lijkheden ingezet met een muzi kale rondgang door de fanfare Sint Jan en de drumband VIOS, met aansluitend de aubade bij Huize Emmaus. Om 9.30 uur zijn er kinderspelen voor leerlingen van de eerste t/m vierde klas van de basisscholen. De meisjes van de vijfde en zesde klas hebben hun behendigheidswedstrijd op de fiets en voor de jongens van dezelfde leeftijd is er een voetbaltoernooi, waarbij elk van de drie scholen met twee elftallen uitkomt. Tus sen 11.30 en 15 uur is er een fietssterrit voor jong en oud. In de middaguren verder een disco bal, touwtrekken en kindervoor stellingen. Om 18.00 uur de tra ditionele Klaverloop en om 19.00 uur concert door de fanfare Sint Jan met aansluitend een lampion optocht. In de avonduren verder een tweetal bals. Op zaterdag 1 mei volgt dan nog een volleybaltoernooi en de voetbalwedstrijd tussen de Oran jevereniging en VIOS. Mede dankzij de gift van Heineken en de revenuen van de kermis kon penningmeester A. v. Bennekom optimistische geluiden laten horen over de financiën. De gezinscon tributie werd dan ook onveran derd vastgesteld op f3,-. De af tredende bestuursleden C. v. Cromvoirt en G. v. d. Hoeven werden herkozen. OEGSTGEEST In Oegstgeest wordt tenminste eenmaal per jaar uitbundig feest gevierd. Dat is op Koninginnedag, wan neer de Oranjevereniging met een uitgekiend feestprogramma, altijd weer voor een geslaagd festijn zorgt. Een man, die op dit punt op een grote ervaring kan bogen is Nic. van Weizen. Al vanaf 1936 is hij bestuurslid van de Oranjevereniging en sinds 1947 voorzitter. Vanavond neemt hij, tijdens de jaarvergade ring in ,,De Roode Leeuw" afscheid. Op zijn 74ste jaar vindt hij het welletjes. Van Weizen: „Het is in de jaren '30 begonnen met een fles limonade siroop. Ik zat toen in een commissie met mevrouw Timmermans en de heer Pos om uit te rekenen hoeveel glazen limonade er uit één zo'n fles gingen. Die drank ging dan in een ton, die tijdens de spelen op het ASC- terrein stond, en waaruit je voor twee centen een glas kon tappen. Ik was nog maar nauwelijks vier jaar bestuurslid toen de Duitsers ons kwamen vertellen, dat de vereniging ontbonden was en of wy de spulletjes maar even wilden komen inleveren. Dat materiaal bestond uit vlaggen en vlagge masten, allerlei benodigdhe den voor de kinderspelen, enfin, ga zo maar door. Maar de bezetters hebben er niets van te zien gekregen, want wy "verkochten" het als de bliksem aan ene firma De Rooij". Tijdens de oorlogsjaren bleven de bestuursleden, zo goed en zo kwaad als het ging, contact met elkaar hou den. Van Weizen zat als lid van de Binnenlandse Strijdkrachten in het verzet. Na de bevrijding stond de Oranjevereniging direct startklaar. „Een drukke tijd want iedereen wilde toen feestvieren. Er vormden zich buurtverenigingen en er werd dik wijls een beroep op ons gedaan. We hebben toen ook grote inzameling ge houden om te komen tot de oprich ting van een verzetsmonument. Wij gingen er zelf op uit. Als je iemand zag waarvan je dacht: die heeft wel een paar centen, dan ging je er ge lijk achter aan. Het hoogtepunt van de Koninginnedagviering in 1945 was een warme maaltijd voor de school kinderen. Ja, lékker eten was toen nog iets héél bijzonders". Daarna kwam alles weer in wat rustiger vaarwater terecht. In 1947 trad de heer Sander af als voorzitter en Nic. van Weizen nam de hamei- van over. „Omdat Oegstgeest in die tijd zélf niet zoveel te bieden had, alleen maar de NZH-muziek en "Triumph", gingen we het land in om leuke groepen uit te nodigen. Dit maakte het feest in Oegstgeest in teressant ten opzichte van bijvoor beeld Leiden. Vele Leidenaren komen de verjaardag van de vorstin dan ook bij ons vieren en men ziet hier altijd veel Leidse korpsen. Vooral ons fees telijk marktterrein rondom het raad huis in het Wilhelminapark was be kend. Later namen de klachten van de omwonenden toe en zijn we, omdat de gemeente zich sterk uitbreidde, naar een andere plaats gaan zoeken. Dat is Lijtweg geworden". Als toppers noemt Van Weizen het optreden van rolschaatsclubs, skel ter- en wielerwedstrijden, dansgroe pen (o.a. uit Vorden), ringryden, de band van de Garde Grenadiers en ballonopstijgingen, ik heb zelfs van Boesman nog een certificaat ballon vaarder mogen ontvangen. Taak van de Oranjevereniging was ook om de 5 mei-vieringen te verzorgen. Je had dan de "droppings". Een vliegtuigje gooide een paar honderd pakjes af en men sprong in slootjes of rolde in de modder om wat te bemachtigen". Als bestuurder van de Oranjever eniging heeft Nic. van Welzen vijf burgemeesters meegemaakt. Burge meester Du Boeuff werd zelfs inge haald. Dat hoorde er toen ook bij. Trouwens Je kunt je als gemeen tebestuur niet veroorloven, dat er op Koninginnedag niets gebeurt in de gemeente. Daar heb je nu een Oranjevereniging voor. Eigenlijk een verlengstuk van zo'n gemeentebe- „Natuurlijk" zegt Nic. van Welzen, „is er veel veranderd ten opzichte van vroeger. Toen werd er zeer nauw keurig op gelet of alle gezindten wel vertegenwoordigd waren in het be stuur. Dat lag in de lijn van de na tionale gedachte. Je kon de bestuurs leden van de Oranjevereniging op Koninginnedag goed herkennen: statige heren, in het zwart met hoge hoed en kokarde Dingen waar je vroeger niet aan dacht, doe je tegenwoordig. Bijvoor beeld een beatfeest. De samenwer king met de scholen is moeilijker ge worden. Het personeel laat zich niet meer zo gemakkelijk bij de organi satie van kinderspelen betrekken. Da's is in feite overal zo. In vele gemeenten is er geen aubade meer. Misschien gaat het hier die kant ook wel op". Nic. van Welzen is bijzonder te- Nic. van Welzen, veertig jaar in het bestuur van de Oegstgeester Oranjevereniging vreden over de samenwerking bin nen het bestuur. Een bijzonder woord van waardering is weggelegd voor de heer Gaykema, die evenals Van Wel zen vele jaren in het bestuur heeft gezeten. Jongen, die heeft zich ge weldig verdienstelijk gemaakt voor wat beteft administratie en finan ciën. Een man waaraan we veel dank verschuldigd zijn. Er is een ri sico aan namen noemen, want je ver geet er soms een. Over het voorzitterschap van de Oranjevereniging heeft Nic. v. Wel zen een uitgesproken mening. "Dat moet een representatief persoon zyn. Hij moet de Oranjevereniging bij vele gelegenheden vertegenwoor digen". De herdenkingen van de ge vallenen vindt op 4 mei in het Bos van Wijckerslooth plaats. Tot voor kort was dat ook nog op 10 mei bij de oorlogsgraven op de begraafplaats rond de Groene Kerk. Het is mede aan deze gevallenen te danken dat wy ieder jaar de verjaardag van onze vorstin in volle vryheid kunnen vie- Nic. van Welzen, in 1961 benoemd tot ere-burger van Oegstgeest en in 1963 onderscheiden met de ere-me- daille in goud van Oranje Nassau heeft al die jaren aan de viering het zyne toe bijgedragen, stipt vol gens de statuten van de Oranjever eniging "het bevorderen van de ver bondenheid van de burgerij met het huis van Oranje". Vanavond is het de beurt aan een jongere garde. F. D. Laurens nieuw in Oegstgeester raad OEGSTGEEST Hij houdt van vissen doet dat, voor zover hij tijd over heeft, ook graag samen met zijn kin deren en is verder een liefhebber van schaken en bridge. Zijn interesses gaan uit naar onderwijs waar aan een korte carrière op een jongensinternaat niet vreemd is sport en openbare orde en veiligheid. Hij werkt bij de Bescherming Bevolking en zal op 15 april voor het eerst optreden als vertegenwoordiger van de VVD in de Oegstgeester gemeenteraad, waarin een plaats is opengevallen door het vertrek van wethouder Temminck. Met zijn 59 Jaar is F. D. Lau rens niet meer een van de leden van de jongere garde in de ge meentepolitiek. Hy ambieert dan ook geen politieke carrière, maar ziet zijn functie meer in over drachtelijke zin: „Je hebt nu eenmaal een bepaalde levenserva ring. een visie, een maatschap pelijk inzicht. Het lykt me nuttig om die ervaring uit te dragen, ten voordele van anderen. Geen politieke ambitie wel een grote betrokkenheid by Oegstgeest, waar hij zich zes Jaar geleden vestigde: „Ik waardeer Oegstgeest vooral als woonplaats. Toen ik er kwam trof ik er een prettige omgeving en veel plezie rige mensen aan. Ik hoop dat we het dorp een klein beetje kunnen conserveren, bewaren voor het wonen en niet alles prijsgeven aan het verkeer. Ik zou graag wat meer groen in de gemeente zien en wat meer veiligheid". Individu Laurens is lid van de VVD: „Ik heb die keuze indertijd vry be wust gemaakt, zoals geloof ik iedereen die een bepaalde poli tieke weg inslaat dat doet. Hier in Nederland zijn er naar mijn gevoel drie mogelijkheden. In de eerste plaats, van mijn stand punt uit bezien, is dat de VVD. die de mens de kans geeft zyn eigen persoon te ontplooien. Daarnaast heb je de socialistische visie en ten slotte is er het CDA, wat naar mijn smaak van beide kantjes wat pakt en daarbij uit gaat van het christelijk geloof". Voor Laurens moet de mens centraal staan: „Het individu moet zijn eigen persoon in vrij heid maximaal kunnen ontwikke len". Hoe valt dat te rymen met een indrukwekkende carrière als be roepsmilitair. Laurens bracht het tot luitenant-kolonel, maakte eerst deel uit van het KNIL en stapte later over naar de Ko ninklijke Landmacht. Hy werd driemaal gedecoreerd: hy kreeg het Bronzen Kruis en de Bronzen Leeuw voor krijgsverrichtingen tegenover de vijand en werd in 1951 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau voor zijn aandeel in de afwikkeling van de souvereiniteitsoverdracht. „Na tuurlijk heb je als militair te ma ken met discipline, maar die kun je op verschillende manieren han teren. Ik blijf erbij dat de uitein delijke prestatie telt. In oorlogs tijd is het belangrijk dat er be paalde zaken gedaan worden, niet dat de schoenen op tijd gepoetst zijn". Onderwijs Laurens nam in 1965 vrijwillig ontslag en stapte de burgermaat schappij in: „Dat was heel wat. De reden waarom ik eruit stapte was dat ik eigenlijk niet veel ho gerop meer kon komen, maar moest wachten tot er een plaats voor me vrij kwam. Intussen kon Je allerlei klusjes opknappen: hier een onderzoek instellen, daar een oefenschema maken en daar paste ik voor. Maar het was alle maal zo eenvoudig. Als je in de maatschappij stapt ontdek Je pas hoe eenzijdig Je eigenlijk bent. Ik kon natuurlijk wel organiseren, wist iets van strategie en wapens af, maar met uitzondering van organisatietalent heb je daar aan in de burgermaatschappij weinig. Na een Jaar solliciteren werd ik benoemd tot directeur van het gemeentelijk Jongensinternaat in het Groningse Ter Apel". Laurens had voordien al ken nis gemaakt met het onderwijs: „Toen ik naar Nederland kwam maakte ik kennis met een heel ander soort dienstplichtigen. Die waren veel Jonger en meer geïn teresseerd in hun eigen ontplooi ingskansen. Ik heb in myn mili taire tyd dan ook al veel gedaan aan mogelijkheden voor het vol gen van cursussen en dergelijke". Bij het gemeentelijk internaat maakte hy ook kennis met de werkwijze van gemeentebesturen: „Je kwam daar in feite met alle facetten van het gemeentebestuur in aanraking. Ik geloof dat daar ook de basis voor mijn interesse in gemeentelijk§ aangelegenheden is geboren. Daar heb ik trouwens nu weer voordeel van, want de BB is een gemeenschappelijke re geling van maar liefst 29 gemeen ten". Laurens is sinds 1 februari 1970 hoofd van de A-kring Zuid- Holland a van de BB. Proef Laurens verliet het internaat in Ter Apel om twee redenen: hij vond Ter Apel wel wat erg excen- tirsch liggen „Ik raakte op den duur alle bindingen met mijn kennissen kwijt" en bovendien nam het internaat teveel tyd in beslag, wat ten koste van zijn ge zin ging. Het accepteren van het raadslidmaatschap betekent wel dat hij weer veel vrije tijd kwijt zal zijn: „Dat besef ik heel goed. Het feit, dat ik tussentijds in de raad terecht kom heeft echter een voordeel. Ik kan er nu twee Jaar kennis mee maken. Dat zie ik als een soort proef. Als het goed gaat dan zal ik beslist een volgende periode blijven zitten". Leiderdorp Geboren: Charissa, d.v. J. P. A. Burghouwt en T. M. C. B. Driessen, Pascal d.v. P L M Burghouwt en C A. Zuijdwegt, Riensk d.v. D. G. Kralt en R. A. C. Alberts, Helena d.v. W. Veldhuyzen en H Toet, Peter z.v P v Vliet en E. G. Hut, Madelaine d.v. F. J. O. Langezaal en A. M. Hoogeboom, Cathaleine d.v. J. P. Dijkstra en P. H. A. v. Gent. Eva d.v P Tol en E. W. Schollen, Anne dv G. M Hal ten en J H. Vlijm, Petronella d.v. J. A. F Krijger en M. J. Smit. Sabi ne d.v. J. C Krouwel en a M La- gerberg. Robertus zv. j. a. den Hollander en H. J. M. Paardekoo- per, Marije d.v. G. H. Ooms en E. R. M. Fries, Maria d.v M K Pedde- mors en M Boom Maarten z.v. A. W M. Jansen en L. A. T. v. Blari- cum, Ohanital dv. J. v Montfoort en L B. Froyen, Caroline d.v. C L. Zilvertant en H. H. v. Reenen. Ro bin z.v. H. H. J Brouwers en G M. Tullemans. Maria d.v. J M vd Berg en J w. Boeff, Marijtje d.v. H. R. Amersfoort en M. C Praat, Ruben z.v. G. A. M Pluijm en M J.' Verbiest. Ondertrouwd: R. Quist en E. M. v. Vliet, F. j. v Dorp en W. Bangert, J. Sjardin en E. C. M. de Boer LEIDERDORP Een kennelijk op uiterlijk schoon beluste inbreker is er in de nacht van dinsdag op woens dag in Leiderdorp met twaalf bussen haarlak vandoor gegaan. Hij stal die uit de winkel van drogist Boerlé aan de Splinterlaan. waar hij was binnen gekomen door de ruit van de voor deur uit de sponning te lichten. De winkel werd wel overhoop gehaald maar op de bussen haarlak na mis te men verder niets. De waarde van de buit bedraagt fl. 73.50. Goud gestolen LEIDEN Bij de Juwelier Brinks aan de Haarlemmerstraat (tegen over Voortmans cafetaria) zijn in de nacht van maandag op dinsdag sieraden weggenomen met een op gegeven waarde van ruim f32.000. Met een autokrik heeft men een gat in de etalageruit geslagen, waarna de daders een greep in de etalage moeten hebben ge daan. Ontvreemd werd een groot aantal gouden armbanden en gou den ringen. Van de daders is vol gens de politie nog geen spoor. Overleden: D. T. Schenkels (84). geh. m. J. W. Lamboo, H. G. Ru dolph (88) geh. gew. m. H E v Aarem. P J Reijngoud (64) geh. m. J. W. Verhaar. L. P. de Jong (7) geh. m. C. J. M. de Haas. Uit Lakenhal TINNEN KAN VERDWENEN LEIDEN Uit de Lakenhal is gis terochtend een antieke tinnen wijn kan ter waarde van f 7500 verdwe nen. Kort voor de ontdekking van do verdwijning waren er twee bezoe kers in de Lakenhal geweest, die 't museum na elkaar hebben verlaten. Dc bezoekers waren waarschijnlijk Duitsers. De politie leidt dit af uit het feit, dat de bezoekers bij het ko pen van een kaartje Duits spraken. Zowel op het deksel als op de bo dem van de dertig centimeter hoge wijnkan staat het wapen van Leiden afgebeeld. Op de bodem van de kan is tevens met witte cijfers een num mer aangebracht. DONDERDAG Nieuwe Rijn 20a, Theehuis van de Leldse Werkgroep homofilie COC 8- 10.30 uur nam. f Steenstraat lb. Wereldwinkel. 9 30 l uur vm-9 uur nam. Pieterskerkstraat 1, werkgroep Dienst weigeren, 8-10 uur nam. G~v11 r- m t 1 voor kamerbewoners en alleenstaan- den. 9-1 uur nam. Noordeinde 2a. groepen op Troef: nam.; Kleicursus. 8-10 uur nam.; Kof fiebar. 8-11 uur nam. K en O gebouw. Oude Vest 45. voor dracht van de schrijver Adriaan van der Veen. 8 uur nam. LAK-Thenter, Levendaal 150 III, To neelgroep Tos/tl met ''De Fysici" van Dürrenmatt. 8.15 v Apotheken geest, telefoon 155482. Kinderopvang centra Lel dei ichap Klnder- Dienstencentrum Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch Werk Oude Rijn t 44c Spreekuur dag van 2—3 uur n m.. 7~8 "Ur m Te,e'00,, I SOS-dienst Dierenhulpdienst „.v. ra in ae gemeenten Leiden en Leiderdorp Dag eD nacht katten vogels ed Lelderdo. telef 184687 Sociale raadsvrou\ Spreekuren Sociale Raadsv -11.30 u Kool DrlfG paaslaan. tel 761196 woe10 00 —11.00 uur vm Tulnstadwllk: Heren straat 45 vrij 10.3011.30 uur vm. Gezi nsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging Mare 4o. tel 14S441 (ma t/m vr{) 9-10 uur Huize St.-Maarten nacht bereikbaar Tel. 132187. CU Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. JanssenNiemeyer. Hof- ÖMck 32 Oegstgeest tei u/i 153002. Weduwen en weduwnaars Nederlandse Bond van Weduwen Weduwnaars afdeling Lelden. Adv nburgerlaan 55," telefoon Le'dse Rechtswinkel 11-1 uur, dl 6.308 30 uur nam 11 1 uur, do 6 308 30 uur dienstencentrum Van Hogenclurt 36 vrij 7-9 uur nam.. Mier Morswrg do. 79 uur nam. Gespreksa vonden scbap Wo 8 uu 11. Oegstgeeit. vr Hendriknlamsoen Ondorwljswlnki 126325. Geopend dag van 12- 6 uur nam Burgerraadsman opia "ur. Duigerrwausman, &.oomorug- '8eg 7 (zijkant Stadhuis), Openlngs- len ma., dl en woe 11.00—12.00 u. en do.avond 1830—20.00 uur Telef. dagelijks tijdens kantooruren: 143171. Advocatenspreekuur Pieterskerkgracht 11. Elke donderdag avond van 7 tot 8 uur n.m. Sportmedisch Advies St. Elisabeth Ziekenhuis. Leiderdorp. Moederhulp Oranjevereniging Oegstgeest vergadert OEGSTGEEST Vanavond houdt de Oegstgeester Oranjever eniging haar jaarlijkse ledenverga dering in café-res*-aurant De Roode Leeuw. De bestuursverkiezing is de ze maal een opvallend uitgebreide aangelegenheid. Twee oud-gedien- den nemen afscheid: de heren A. Gaykema en N. v. Welzen. De laat st? heeft de veertig jaar volgemaakt. Hij werd in 1936 tot bestuurslid ge kozen. In 1947 werd hij voorzitter. Ook de plaats van de heer Tem minck in het bestuur is vacant. Temminck die penningmeester was werd benoemd tot burge meester van de gemeente Rhoon. Bureau Moederhulp (nlet-gehuwde- noederzorgTerweepark 2, tel 151068, xiej. J. Schrama (maatsch. werkster). LF!D<CH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscn Dagblad B.V Witte Singe) 1 Leldea Postbus 54 Giro 57055 Teleloon: 1)71—144941 Naoezorging van 18.UU20 00 a Zaterdag vac 16 UO—18 00 uur Te'efoon 071—130500. LndieD in gesprek 071—134539. Hoofdredacteur tian Mulder. Kwartaalabonnement I 37.85 Per post f 48,25 Jaarabonnement t 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers t 0.60 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen BU automa tische overschryving geen ad ministratie- en Incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2