LEIDSCH DAGBLAD Recreatie dichterbij drink gerust nog zon lekker kopje koffie want Eis tegen Molukkers zeveneneenhalf jaar Mini-provincies niet haalbaar' vandaag AMSTEL BIER Rector „Leeuwenhorst" ontslagen ARP voor één lijst Franjieh op de loop voor regen raketten ÖNDERDAG 25 MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 34893 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDSE WETHOUDER WAAL: LEIDEN "Eigenlijk gelooft emand nog in die mini-provincies. I denk dat het ministerie weer op i toer zal gaan van gemeentelij - herindeling. In de zittingsperio- t van het huidige kabinet is de vor- |nc van mini-provincies zeker niet lalbaar". bit zei de Leidse wethouder van limtelilke ordening, mr. C. J. D. faal vanmorgen desgevraagd bij presentatie van een nota. waar- i de woningbouwplannen van de Imeente Leiden voor de komende ten zijn aangegeven, an 1985 is Leiden volgebouwd. De gemeente wil voor de periode daar na een claim leggen op de bouwlo kale- Voorhout, zoals minister Gruy- ters die voor ogen heeft. De Leidse nota gaat uit van de totstandko ming van een mini-provincie Lei den. Hetgeen in tegenspraak is met he-, laatste ontwerp van het minis terie van Binnenlandse Zaken. In dit wetsontwerp wordt de vorming van een provincie Groot Den Haag, in clusief de Leidse agglomeratie be pleit. Vroegere ontwerpen bevatten daar entegen een mini-provincie Leiden, (met de Alpheuse en Katwijkse re gio) De gemeente Leiden is daar nog altijd een voorstander van maar eigenlijk gelooft wethouder Waal he lemaal niet meer in de totstand koming van mini-provincies. Een verwachting die hij baseert op ge sprekken met "mensen die ik zo nu en dan eens spreek". "En als er dan een provincie Groot Den Haag tot stand komt. dan heb ik de verwachting dat Leiden als een soort troostprijs een gemeen telijke herindeling (in de zin van uit breiding - red.) zal krijgen". Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken verklaarde dat het wetsontwerp deze zomer zal worden ingediend. "Als Leiden er pro blemen mee heeft, moet het zich wenden tot de provincie". Het Voorschotense college van en W vindt het standpunt van minis ter De Gaay Fortman een "omme zwaai, die nauwelijks gemotiveerd is". Volgens dat college heeft de mi nister geen aandacht besteed aan de argumenten, die pleiten voor een afzonderlijke provincie Leiden en te gen een provincie Groot Den Haag. Als de gemeenteraad het met B en W eens is zal Voorschoten deze reac tie aan de provincie kenbaar maken. 32 PAGINA'S Het AR-partybestuur heeft zich gisteravond voor de vor ming van één gemeenschappe- lijke kandidatenlijst by de vol gende verkiezingen uitgespro ken. AR-fractieleider in de Tweede Kamer Aantjes (foto) gaf onomwonden toe. dat hij niet achter dit voorstel staat. Volgens hem is de tyd nog niet ryp om te beslissen over één lijst, omdat KVP. ARP en CHU in het parlement nog lang niet op één lyn zitten. Wel verklaarde Aantjes zich by de beslissing te zullen neer leggen: „Dat doe ik omdat in het voorstel eeriyk wordt toe gegeven, dat aan de voorwaar den voor de vorming van één CDA-iyst niet is voldaan". PAGINA 7 Diana Ross: van popzangeres tot vedette. PAGINA 5 Argentinië heeft gelaten de militaire coup geaccepteerd. PAGINA 9 Twee spectaculaire gebeurte nissen op het sportfront. Jong Oranje wist zich te plaatsen voor de halve finale van de Europese kampioenen. En Bos- kow breekt toch met FC Den Haag, hy schijnt met Feyen- oord helemaal rond te zyn. PAGINA 17 Zuid Holland geeft de dagjesmensen voorrang pEN HAAG (SP) De openluchtrecreatie in Zuid-Hol- knd moet een nieuwe opzet krijgen. Daarbij moet voor lang worden gegeven aan recreatiemogelijkheden voor dag jesmensen. [rukke vormen van recreatie loeten zo dicht mogelijk bij of zelfs I de bevolkingscentra liggen. Dat rengt deze recreatie dichterbij de lensen. Bovendien kunnen dan de Indelijke gebieden in de provincie poral bestemd worden voor wande lers, fietsers en vissers. it staat in het vandaag gepresen- ■erde rapport „Openluchtrecreatie in bid-Holland", opgesteld door een nbtelijke werkgroep van de fovincie. Het is Ce vierde coffeïnevrije De „groengebieden" in onze provincie zullen meer en beter gebruikt moeten worden. Daarom moeten er aantrekkelijke verbindingsroutes komen tussen deze gebieden, zodat een „groen" netwerk ontstaat. Zorgen heeft de provincie vooral ook over de snelle ontwikkeling van de watersport in Zuid-Holland. De mogelijkheden worden steeds schaarser waardoor ligplaatsen voor boten en winterberging steeds duurder worden. „Het gevaar dreigt dat hierdoor in de toekomst alleen de meer bevoorrechte groepen aan watersport kunnen doen", wordt geconstateerd. Over de watersport zal overigens een aparte nota verschijnen. Andere suggesties uit het rapport het kamperen by de boer moet worden gestimuleerd; het overnachten in volkstuinhuis jes moet meer dan tot nu toe moge lijk zyn; huisjes, die verhuurd kunnen worden voor het weekeinde en de vakantie, moeten de voorkeur hebben boven tweede woningen, die alleen door de eigenaar worden gebruikt; UW OUDE GRAMMOFOON PLATEN ZIJN GELD WAARD. Zie pagina Kopermolen. Dit is de dikbilstier Apollo". Hij vormde vanochtend de grote trekpleister op de Paasvee-ten- toonstelling die vandaag ih. de Leidse Groenoordhal werd gehou den. Iedere bezoeker mocht een gokje ivagen om het gewicht van de stier te raden. Hij die het pre cies raadt krijgt het gewicht tri kilo's uitgekeerd in gulderis. In gewijden schatten het gewicht op ruim elfhonderd kilo. Behalve ,gipollowaren er nog ruim 300 runderen, een aantal dat tien procent meer was dan vorig jaar toen de Paasvébo voor de 25ste maal werd gehouden. De officiële opening werd van ochtend verricht door de voorzit ter van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee, J. W. Diepe- veen. Hij hield in zijn openings woord een pleidooi om Leiden te ontwikkelen tot een agrarisch handels- en industriecentrum en verzocht niet te gemakkelijk tot sluiting van het openbaar slacht huis over te gaan. Tijdens de officiële opening wa ren een kleine tiaintig juryleden in touio om de „mooisten onder de mooien" te kiezen. AMSTERDAM (ANP) Tegen alle zeven verdachten in het proces over de bezetting van het Indonesische consulaat-generaal in Amsterdam heeft de officier van justitie, mr. J. J. Abspoel, vanmorgen zevenen een half jaar gevangelnisstraf met aftrek geëist. Het requisitoir van mr. Abspoel nam anderhalf uur in beslag. In z«n requisitoir liet de officier zo wel de politieke en staatkundige gebeurtenissen die voor de bezet ters aanleiding tot him actie waren als het persoonlyke leed van de slachtoffers buiten beschouwing. Mr. Abspoel wilde verhinderen dat deze aspecten de strafmaat teveel zouden beïnvloeden. „De getuige- deskundigen en ik praten over to taal verschillende zaken, zy hebben het over de idealen die zy met de verdachten gemeen hebben, ik heb het over de schennis van de Neder landse rechtsorde en de daaruit voortvloeiende bedreiging van de Nederlandse gemeenschap", stelde de officier. Mr. Abspoel ziet de bezetting van het consulaat als een misdrijf tegen de staat. „Niet alleen inwendig, maar ook uitwendig tast het delict het normaal functioneren van de staat in ernstige mate aan. De staat kan inwendig niet behoorlek blyven functioneren, wanneer politieke be- Vanavond, morgen en zaterdag nog UNIEKE SHOW van 14 grote AMERIKAANSE AUTO'S bij Het Motorhuis. Vondellaan 80, Leiden; tel.: 071—769313. C en A betrekt nog een winkel aan Breestraat LEIDEN C en A is van plan om textiel te gaan verkopen in het pand od de hoek van de Breestraat en de Ketelboetersteeg. Op het ogenblik is de firma Wolfslag er nog geves- tied. met een toonzaal van tekenma teriaal en kantoorinventaris, maar die moet er volgende week uit zijn omdat C en A (die het pand in eigendom heeft) per 1 april de huur heeft opgezegd. Zoals bekend is het betreffende win kelpand één van de gebouwen, die gesloopt zullen worden wanneer de nieuwbouwnlannen van C en A op die plaats door zullen gaan. Het Ügt naast "Het Hof van Holland", he' gebouw waarin de Raad van Ar beid nog gevestigd is. en dat even eens eigendom van C en A is. Wan neer C en A mag bouwen aan de Breestraat. zal ook "Het Hof van Holland" gesloopt worden. Een woordvoerder van C en A ver klaart desgevraagd, dat het plan om in het fcand aan de Breestraat 'het vroegere modehuis Mack) tex tiel te gaan verkopen, los staat van de nieuwbouwplannen. Wel gaat de voorbereiding van de nieuwbouw in tussen gewoon door. Vaste voet voor communisten in Latium ROME (DPA) Zes van de 20 gewesten van Italië worden nu gere geerd door een bestuur van commu nisten en socialisten. In Rome, de hoofdstad van Latium, werd de communistische Journalist Maurizio Ferrara gekozen tot gouverneur van Latium. Hij wordt terzijde ge staan door zes communistische en vier socialistische bestuurders. Coalities van communisten en so cialisten zijn ook aan het bewind in de „rode gordel" van Midden-Italië Toscane, Umbrie en Emilia-Romag- na, en in Piemont en Ligurie. Ro me heeft nog een christendemocra tische burgemeester. slissingen met behulp van machine pistolen worden afgedwongen. Ook de uitwendige veiligheid, gelegen in de buitenlandse betrekkingen, wordt ernstig bedreigd. Dit gebeu ren heeft zich immers niet alleen gericht tegen een gebouw van een bevriende mogendheid, maar men heeft indirect ook eisen gesteld aan die bevriende mogendheid". Over de wyze waarop de bezetters hun doel hebben willen bereiken zegt de officier: „Het ging hen om het afdwingen van politieke eisen door middel van geweld, nietsont ziend geweld. En dat niet in een politiestaat, niet onder een dicta tuur, maar in een democratisch be stuurd land, waar het een ieder vry staat zijn politieke aspiraties met alle daartoe ten dienste staan de legale middelen na te streven. In een land, waar niemand op grond van zyn politieke overtuiging en zyn politiek streven vervolgd of veroordeeld wordt. Dat is het we zen van deze zaak en dat bepaalt de strafwaardigheid ervan". „Deze mensen hebben de oorlog aan onze rechtsorde verklaard. Wy die nen hen ter beveiliging van deze rechtsorde, zelfs al zouden we hun politieke motieven erkennen, eer biedigen of zelfs onderschryven, uit te schakelen voor zo lang mo gelijke tyd, ter afschrikking ook van degenen die hun voorbeeld zouden willen volgen". Overigens liet de officier niet na om zyn respect naar voren te brengen over de persoonlyke moed van de bezettens. Hy benadrukte verder dat. op enkele incidenten na, hun gedrag tegenover de slachtoffers vry correct is gebleven. Af en toe regen Veel bewolking met af en toe regen. Vrij krachtige, aan de kust nu en dan harde wind uit zuidwest tot west. Mi nimumtemperaturen ongeveer 5, maxi- Een dronkeman heeft vanmor gen in alle vroegte in Rotterdam een bus van de KLM gestolenNa een wilde achtervolging door de politie kon de chauffeurde 25- jarige MJ.J. uit Rotterdam, ivor- den aangehoudenDe surveille rende politie zag de bus zonder lichten rijden. Zij trachtte de chauffeur hierop attent te maken. Toen deze de aanwijzingen ne geerde, probeerden de agenten de bus te passeren. Deze ging echter harder rijden. Na een wilde ach tervolging door de stad kwam de bus op de Oost-ZeedijK, tegen een stapel stenen terecht. De man kon toen gemakkelijk worden ingere kend. (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Het schoolbestuur van het college Leeu wenhorst in Noordwykerhout heeft rector dr. J. van Boeckel per 1 augustus ontslag aangezegd. Gisteravond is deze beslissing ge vallen. De drie stemgerechtigde leden (de school kent nog statuten uit de tyd, dat Leeuwenhorst een seminarie was) waren tegen Van Boeckel. De drie andere leden waren niet stem gerechtigd. Burgemeester Bosma, tevens voor zitter van het schoolbestuur, was vanmorgen „in myn positie als bur gemeester" niet bereid, commentaar te geven, op het ontslag. Na enkele uren was hy naar een vergadering en, tegen de afspraak in, niet meer bereikbaar. Volgens ingewyden legt hy het byitje als voorzitter er by neer. De demonstratie, die gistermiddag door leerlingen van het college voor het aanblyven van Van Boeckel werd ge houden, zou „de druppel zyn, die de emmer doet overlopen". By zyn af wezigheid boden de leerlingen wet houder en loco-burgemeester Heems kerk een manifest aan. In een eerste reactie op het ont slag zei de heer Van Boeckel: „Ik accepteer dit ontslag niet. Ik zal myn beste krachten inzetten, om de school uit deze impasse te halen. Het onverstandig, tot wilde acties over te gaan. We moeten onze krachten samenbundelen voor verdere vernieu wingen in het onderwys. Ik heb het bestuur onbehoorlyk beleid verweten, omdat er geen duideiyke reden voor ontslag is genoemd". De heer Van Boeckel ging vorig Jaar by zyn aanstelling als rector akkoord met een voorlopige aanstel ling. zyn proefperiode werd in Ja nuari met een jaar verlengd. BEIROET Uit welingelich te kringen in de Libanese hoofdstad wordt vernomen, dat president Sou- leiman Franjieh vanochtend het pa leis Baabda heeft verlaten en naar de kustplaats Joenleh, 10 km van Beiroet verwyderd, is getrokken. Deze plaats ligt midden in het door chris tenen bewoonde gebied van Libanon. Tevoren was door ooggetuigen ver klaard, dat het presidentiële pa leis Baabda. gelegen in een voor stad van Beiroet, vijf voltreffers had gehad. De ingeslagen granaten waren van groot kaliber. Binnen drie uur tijds waren 33 gra naten terechtgekomen in de omge ving van de officiële residentie van het Libanese staatshoofd. De bewoners van de bovenste ver diepingen van het paleis moesten door de beschieting de wijk nemen naar de begane grond.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1