T aalschimmels, NOS en 'kleine overtredingen^ ANGOLA COMITÉ VRAAGT OM STEUN VOOR DE MPLA DNDERDAG 25 MAART 1976 Joop van Zijl (links) Haast devoot Michel van der Plas (foto rechts) honend artikel JSen kind met een redelijke intelligentie kon vroeger de taai- was doen, maar tegenwoordig lijkt het erop, dat iedereen maar wat „aanrotzooit". Deze nogal verbitterde zin licht ik uit een jingezonden stuk in een groot dagblad in het noorden des lands, waarvan ik met opzet de naam verzwijg. De kritiek van deze schrijver, die zich „een taalbewuste vijftiger" noemt en die ja renlang corrector bij een Utrechts dagblad blijkt te zijn ge weest, geldt immers niet alleen voor dat bepaalde blad. Door C. J. Rotteveel Nu zijn er dag- en weekbladen, die bijzonder veel zorg aan hun taalgebruik besteden. Bovenstaan de uitlating is, in haar algemeen heid, dan ook niet vrij van over drijving. Toch ziet bijv. het ANP tooh wel kans tienmaal per jaar een gestencild blaadje van acht bladzijden („Taal en Stijl") uit te geven waarin, onder redactie van mr. M. C. Godschalk, tekort komingen op dit gebied aan de kaak worden gesteld. Opmerkelijk is wel, dat bepaalde taalschimmels zich plotseling over al tegelijk vertonen. In bedoeld in gezonden stuk ging het om de zin: "Zo worden meerdere malen 'betere" teksten onrecht aange daan". En dat was dan de zoveel ste zonde tegen het juiste gebruik van enkel- en meervoud, consta teerde de schrijver. Want natuurlijk had hier "wordt" inplaats van "worden" moeten staan. De zin luidt eigenlijk: er wordt "betere" teksten meermalen (niet: meerdere malen) onrecht aangedaan. Maar „er" is weggelaten en de slordige schrijver zal wel hebben gedacht (als hij tenminste gedacht heeft), dat teksten meervoud is en dus ook het werkwoord, in het meervoud ge plaatst dient te warden. Maar... teksten is geen onderwerp, dus geen eerste naamval meervoud, maar derde naamval meervoud. Eigen lijk staat er: 'Den teksten wordt onrecht aangedaan". Hier wreekt zich de vereenvoudi ging van onze spelling. "Den" was ouderwets, dat moest "de" worden. Maai- daarmee ging wel een gemak kelijk he derde naamval meervoud verloren. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Wie geregeld stations bezoekt, krijgt dan ook steevast uit de luidspre ker te horen: de reizigers worden verzocht enz. Letterlijk betekent dit dat de reizigers in verzoeking wor den gebracht. Zo'n omroeper (Ster) dient te zeggen: de reizigers wordt Uitroeptekens verzocht, dus enkelvoud. Want "er" is weggelaten, "er wordlb de reizigers verzocht", in de oude spel ling: "er wordt den reizigers ver zocht". Dat „den" betekende „aan de'. Kortheidshalve werd aan weggelaten en vervangen door „den1 I het om een derde naamval voud ging. Maar helaas, de vereen- voudigers beroofden ons van die waarschuwing en zadelden de on nadenkende taalgebruikers op met het onjuist gebruik van het meer voud. Taal en Stijl zich af. Men schrijft een feit niet toe dat, men schrijft iets toe a a n iets anders. De zin had dan ook moeten luiden: Dat de commandos hun eisen zo snel hebben laten vallen, wordt toege schreven aan de omstandigheid, dat het deze keer geen zelfmoord commando betrof". Er wordt, helaas, wat afgeknoeid op taalgebied. Nog een paar voor beelden. "Een hoogstaande Spaan se generaal vertelde de wachten den, dat de operatie 'n succes was", inplaats van "een hoge generaal" of, beter nog: een generaal, of een hoge militair. „Afzwakken" is slecht Nederlands voor verzwak ken of verzachten. 'Olaimen" dient plaats te maken voor eisen of aanspraak maken op. Zeer berucht zijn "uitbouwen" en vooral "afbou wen, dat allerlei taalknoeiers el kaar tegenwoordig nabauwen. Uit bouwen dient vervangen te worden door uitbreiden of vergroten, en het ook al aan het Duits ontleende 'afbouwen" (bijv. van sociale voor zieningen) betekent beperken, ver minderen e.d., tenzij het om een gebouw gaat dat nog niet helemaal gereed is en dan afgebouwd moet worden. Maar dat is heel iets an ders. En dan nog dit: laat u vooral nóóit wijsmaken, dat dergelijke uitdrukkingen uitingen zijn van "levende taal". Het gaat hier om niets anders dan klungelen met woorden en zinnen door lieden, die het Nederlands niet beheersen. Wie helder poogt te denken, zal nooit genoegen nemen met groezelige en griezelige taal. In het bovengenoem de ingezonden stuk maakt de schrijver nog melding van het vol gende fraais, dat hij aantrof in een werkstuk van een "student" (is leerling) aan een sociale academie: "De follow-up naar de mens toe is out, want niet overkomend, wan neer zijn input ontoereikend is, naar de werker toe'. Ach, zo'n leer ling praat en schrijft alleen maar wat hem wordt voorgehouden. Maar zo'n leraar, dat moet tooh wel een echte hansworst zijn! Groezelig en griezelig Over hansworsten gesproken, maar dan van het politieke soort, daar heeft de NOS-rubriek 'Pano ramiek" ook geen tekort aan. De bekende journalist Michel van der Plas heeft er in "Elseviers Maga zine" een honend artikel aan ge- duidelijk signaal,^ dat wijd, waaruit ik het volgende citeer. "Het begint opvallend te worden", aldus Van der Plas. "Zodra de re dactie van "Panoramiek" de ogen op de communistische wereld slaat, verliest zij al haar zin voor kritiek. Elders in de wereld signaleert zij waakzaam de feilen en zonden, het onrecht en de corruptie, het lelijke en het leugenachtige. Wanneer zij echter ook eens besluit iets te ver tellen over de zogenaamde volksde mocratieën. verzamelt zij slechts Idyllische beelden en getuigenis sen. Woensdag 10 maart ver gastte zij ons op een verslag over het Partijcongres te Moskou dat alle vorige inspanningen, in Oost- Europa gedaan, verre overtrof in camerawerk, kleur en griezelige benepenheid. Joop van Zijl mocht er de tekst bij lezen. Hij was hoorbaar onder de indruk van wat hij had mogen be leven. Hij was een vleesgeworden uitroepteken. Het Partijcongres! Haast devoot sprak hij het woord uit. Het congres! Slechts eens in de vijf jaar te beleven! En hij mocht er ooggetuige van zijn! Heel de stad, zei hij, was versierd met vlaggen! En hij liet ze ons zien. In derdaad: wat een vlaggen! Wat al kleurigheid! Wat een feest! Er zijn, vervolgde hij ontroerd, wél achthonderd journalisten in Mos kou!, waarvan zeshonderd uit het buitenland!, waarvan de helft uit In een van de jongste van genoemde ANP-uitgave „Taal en Stijl" werd de vinger gelegd bij het weglaten van 'er', ervan, er naar, enz. en dat sluit aan bij wat ik hierboven citeerde. Als voor beeld wordt een ochtendblad aan gehaald, dat een leraar laat zeggen: Zelf ben ik voorstander om voor ieder vak een onafhankelijke com missie in te stellen. Als de leraar juist geciteerd is, zo voegt Taal en Stijl hieraan toe, doceert hij,naar het ons voorkomt, géén Nederlands. De uitdrukking is voorstander zijn van iets. In deze samengestelde zin behoort men dus te zeggen: Zelf ben ik er voorstander van, dat ieder vak enz. Een soortgelijk geval komt voor in de zin: Het feit dat de commandos hun eisen zo snel hebben laten vallen, wordt toe geschreven dat het deze keer niet ging om een zelfmoordcomman do. Waar wordt dit soort Neder lands eigenlijk onderwezen?, vraagt niet-communistische landenWij konden het haast niet geloven, maar Joop zei het toch echt, zo maar, in een doordeweeks ontmoe tingsprogramma, en wij werden er stil van. Nog stiller echter, toen het grote Journalistieke wonder zich voor onze ogen ging voltrekken: straat interviews in het hart van de com munistische wereld!. In Moskou zelf! afgenomen door Cornelia Brood! aldaar woonachtig! Kijk, daar stapte men zomaar met een camera op een Moscovische huis vrouw af, en op een heuse student. Wat was hun mening over het feest?^Ah, kortgezegd, een gunstige! Men behoefde maar een paar willekeurige mensen op straat aan te spreken en het woord "par tijcongres" te laten vallen, of de ge zichten (daarnet nóg versluierd door de bezorgdheid om de agres sieve bedoelingen van de imperialis- tisch-kapitalistische machten) straalden van geluk! Sla voor de werkers Maar was daar dan ook niet al le reden toe? Joop van Zijl ge waagde ervan met nauwelijks inge houden voldaanheid: het levens peil was zo hoog geworden, dat nu de verbruiksgoederen onder ieders bereik konden komen. Vrolijke volksliederen van machtige koren overspoelden zijn bevende stem, terwijl wij nieuwe vlaggenzeeën en buitenwijken te zien kregen, palei zen en monumenten, en een gla zen kas met sla, heuse sla!, sla voor de werkers! sla, vast en zeker, ook voor de zangeressen, onzichtbaar op de achtergrond! En toen de NOS-camera, vol fijn-menselijk verlangen naar ontmoeten en nóg meer ontmoeten, nog eens liefko zend de groene frisse kroppen in de kas dn beeld nam, toen voelden wij ook zelf de tranen in de ogen ko- Maar dan niet zozeer van geluk alswel van twijfel twijfel aan het gezond verstand van de Panora- miek-redactie. Want wat stelt men zich daar nu eigenlijk voor, wan neer men besluit met Russi sche medewerkers straatinter views af te gaan nemen op het Ro de Plein? Dat daar dan een man voor de camera komt met de tekst: Dat hele congres kan wat mij betreft de pot op. Ik heb schijt aan jullie congres? Of dat een legerofficier antwoordt: 'Al lemaal flauwekul, Jongens?" Dat wil er bij mij niet in. Men moet de gang van zaken in Hilversum voor zien hebben, en in dat geval is de redactie van "Panoramiek" schul dig aan evidente Sowjet-propagan- da. Of men moet het niet voorzien hebben, en in dat geval is zij te naïef-stupide om gehandhaafd te kunnen worden. Bij alle rozegeur en maneschijn was er vanzelfsprekend geen plaats voor een enkel kritisch vraagje over het lot van dissidenten, over de volslagen afwezigheid van op positie of zelfs maar loyale" kri tiek, laat staan over vrijheid van vergadering of godsdienst. Dat had volledig misstaan in deze zon nige, lachende wereld van een drachtige vooruitgang en sla-op komst. Klaas Jan Hindriks zelf, sprak er de epiloog bij. Zeker, ook in de USSR komen, zei hij, an dersdenkenden voor, maar we moesten niet vergeten dat zo'n staat, met zoveel etnische groepen een sterke, strenge discipline be hoefde. Vervelend genoeg voor hem en zijn programma kwam ongeveer tegelijkertijd Solzjenit- sins filippica in de ether, o.m. ge richt tegen mensen in het vrije Westen met een bord voor hun kop. Ik vrees dat het bord voor de hoof den van Hindriks en v. Zijl zo vre selijk dik is, dat zij zich tot op het huidige uur in inel- ligentie en profetische gaven ver re superieur achten boven deze "outsider" die trouwens niet eens deelnam aan het Congres; en dat zij gewoon rustig zullen door gaan, Ja doorgaan, altijd maar doorgaan met het belazeren van de kluit'. Aldus Michel van der Plas in "Elsevier". Misschien kunnen Klaas Jan en Joop hun voordeel doen met een kort hoofdartikel in een vorig nummer van hetzelfde blad, dat als volgt luidt: "In de be ruchte Wladimir-gevangenis en in "arbeiderskampen" in Mordovia en de Oeral zijn 82 gevangen Sow- jet-dissidenten ter gelegenheid van het communistische partijcongres in Moskou voor tien dagen in hon gerstaking gegaan. Schril steekt dit feit af tegen de zelfvoldane wijze waarop partijchef Leonid Brezj- new in een vijf uur durende rede voering opgegeven heeft over zijn verlangen naar "détente" (ontspan ning). De laatste tijd hébben voor al Franse communisten er blijk van gegeven ongelukkig te zijn met de manier waarop het Kremlin po litiek andersdenkenden pleegt te behandelen. Het zou onjuist zijn aan deze op zichzelf verheugende ontwikkeling illusies te verbin den. In zijn zojuist verschenen der de deel van de "Goelag Archipel", heeft de door het Kremlin verban nen auteur Solzjenitein geschre ven: „De gevangenissen en arbei derskampen blijven, omdat het re gime zonder die geen stand kan hou den". Over de Juistheid van de op merking lijkt geen twijfel moge lijk". Totalitair regime Een actuele en interessante vraag is hoe het toch komt, dat in dit land zovelen, gewone burgers en vooral half- en quasi-intellectuelen, weglopen met de Sowjet-Unie en haar Oosteurorese satellietstaten. Je zou zo denken, dat wie de democratische vrijheden on danks alle gebreken weet te waarderen, alleen maar huivert bij de gedachte aan een totalitair regi me. En zo'n regime is nog wat an ders en ergers dan een dictatuur. In een dictatuur kan men zich op de achtergrond houden, maar in een totalitaire staat bemoeit de staat zich op alle mogelijke manieren agressief met de individuele bur ger. Maar velen willen dat blijk baar niet inzien, onder het motto: het zal zo'n vaart wel niet lopen. Dat dachten vele Joden in 1939 óók. Nu weet een deel van degenen, die om Michel van der Plas te cite ren, met een bord voor him hoofd lopen, eenvoudig van toeten noch blazen. Ze hebben vaag gehoord over "dissidenten", die in psychiatrische inrichtingen volgespoten worden met chemische middelen om hun verzet te breken maar daar blijft het bij, ofschoon er een zeer uitgebreide literatuur bestaat van Russische en Wester se schrijvers, wier onthullingen de vrije Westerse mens met ontzet ting vervullen. Ik vrees echter wel eens, dat sommigen zich, uit afkeer van de groeiende misdadigheid in ons land en de ergerlük-slappe houding van politie en justitie, la ten verleiden tot de dwaze gedach te: dan maar de harde hand van het Kremlin, d&èr weten ze wel raad met geboefte. Onzinniger kan het niet. Nie mand zal mij verdenken van toe geeflijkhedd (permissiveness) maar als ik de keus heb tussen een vrije maatschappij waarin de overheid te veel over haar kant laat gaan, en een totalitaire staat of zelfs maar een dictatuur die wel raad weet met overtreders van de maatschappelijke or de, dan is mijn keuze al heel snel gemaakt: altijd beter een gemeen^* schap, waarin het gevaar bestaat dat de vrijheid in losbandigheid dreigt te ontaarden dan een staat waarin zelfs elke uiting van vrij heid ook wat wij „normale vrij heid noemen onverbiddelijk met werkkamp of inrichting wordt be straft. Want aan die eerste is nog wat te doen, aan de laatste niet Dit betekent allerminst, dat ik gelukkig ben met de toeneming van de misdaad en net slappe op treden van politie en justitie. In het pas verschenen statistisch zak boek van de gemeente Amsterdam, zo schrijft Bvert Werkman in zijn „Amsterdams Logboek" in "Het Pa rool" staan onthullende cijfers. Die komen erop neer, dat tussen 1960 en 1974 het aantal ter kennis van de politie gebrachte misdrijven ver drievoudigd isDiefstal door middel van braak, zakkenrollerij en auto- diestallen zijn in die periode zelfs vertienvoudigd! En dat in een stad, die nu veel minder inwoners telt dan destijds. Ongerekend bovendien het feit, dat velen niet eens meer de moeite nemen naar het politiebu reau te lopen. Maar Ja, van tijd tot tijd. zo schrijft Werkman, "komt er wel weer iemand op de beeldbuis uit leggen dat we ons echt niet zo ongerust 'hoeven te maken, want dat het allemaal niets te beteke nen heeft, zeker die diefstallen niet, want van een grote winkelier mag Je best Jatten, enfin vóór u kwaad wordt op mij, zeg ik er bij, dat ik die theorie onlangs nog heb horen verdedigen door iemand met een academische graad". Al dus Werkman, die zich toch maar liever aan de cijfertjes houdt. Kolossale fout Nadenkend over de snel toene mende misdadigheid, lijkt het mij dat politie en justitie een kolossa le fout maken door te denken, dat men kleine overtredingen gerust over het hoofd kan zien en dat men zich kan beperken tot be langrijke zaken. Maar, met een variatie op het bekende spreek woord "jong geleerd, oud gedaan", zou ik de verrassende stelling willen poneren: „Klein ge leerd, groot gedaan". Wie grote misdrijven wil voorkomen, begin ne hij de kleinigheden. Het is kortzichtig te denken, dat er op dit gebied futiliteiten bestaan, t Gaat niet om groot of klein. Waar het wel om gaat, is de mentaliteit, de gezindheid. Van tweeën één: die is sociaal-gericht of anti-sociaal. Tegen deze acht- ter grond verdwijnt het verschil tussen "belangrijke zaken" en "wissewasjes". Ik ben ervan over tuigd, dat politie, die fors achter zogenaamde "bagatellen" heenzit, haar Jacht op "beuzelarijen" bin nen tien jaar beloond ziet met een sterke daling van de "grote misdaad". )oor tsau du Plessis, Kngola Comité I Zaterdag wordt in Leiden een ak- p gevoerd in het kader van de lan- ilijke aktie "Geef om Angola". An- >la is bevrijd, afgezien van de Üdafrikaanse militaire aanwezig- ïld in het zuiden om en rond de Ónene dam, maar het land is nog eeds in nood. Dit heeft een aan- [1 bewegingen doen besluiten om op maart in aktie te komen om zo ende steun te verlenen aan de lan- ilijke akties van het Angola Comi- Onder de organisatoren bevinden ch de PvdA, PPR. PSP. Boycot utspan Aktie (BOA), en de We- Hdwinkel. Doel van de aktie is on- R meer door middel van een straat- Wiekte geld in te zamelen voor podlijdend Angola. [De strijd, die het Angolese volk fder leiding van de MPLA voert, niet uitsluitend een militaire $jd, maar ook een politieke strijd, e enorme consequenties heeft voor bevrijding van de overige drie fden in Zuidelijk Afrika, die nog f de wurggreep van blanke racis ten zijn. Nederland kan Angola hel pen. In 1975 werd door het Angola Comité en de Mondlane Stichting goederen ter waarde van f 1,2 mil joen naar Angola gezonden. Een groot deel bestond uit materiaal om de politieke strijd mogelijk te ma ken, om de mensen te organise ren: drukpersen en drukinkt, stencil machines en papier, bandrecorders en foto-apparatuur. Daarnaast wer den grote hoeveelheden voedsel en kleding gezonden om de ziekenhui zen te voorzien en ontheemde per sonen te helpen. Vanzelfsprekend dient deze hulp dit jaar nog op grotere schaal te worden voortgezet. Nu vrijwel heel Angola door de MPLA bevrijd is, is bijna de hele bevolking afhankelijk van de MPLA-regering. Na de eeu wenlange onderdrukking door de Por tugezen, is dan nu eindelijk de dag aangebroken, waarop het Angolese volk zelf zijn eigen lot kan bepalen. Het behoeft geen betoog, dat het zogenaamde vrije westen openlijk gecollaboreerd heeft met de Portuge se fascisten. En nu opnieuw heeft het westen, onder aanvoering van de Verenigde Staten van Amerika, on verbloemd getracht de Jonge staat onder leiding van de MPLA in de tiera te smoren. Vandaar, dat het westen deed alsof z'n neus bloedde rond de Zuidafrikaanse agressie an Angola. Daartoe werd het hele arsenaal van koude oorlogskreten uit de ijskast gehaald ten einde de aanwezigheid van de Zuid-Afrikaanse racisten te rechtvaardigen. Rechtse zwarte or ganisaties gedirigeerd door de CIA zoals de verslagen UNITA en M PL A-soldat en maken het V- teken. FNLA werden door het wes ten op allerlei manieren onder steund, waarbij gebruik werd ge maakt van het opportunisme van parvenu's en het politiek analfabe tisme van een deel der bevolking, Het werkelijke belang Van het wes, ten betrof namelijk de rijke delfstof fen van Angola. De MPLA is bezig ean de opbouw en verwezenlijking van een socialis tische maatschappij. David Ash- ford van het dagblad The Times be schreef op 6 februari jl. hoe de MPLA probeert de mensen nieuwe opvattingen bij te brengen en hen vertrouwd te maken met het idee van de "volksmacht". Bijna elke avond zijn er politieke bijeenkom sten en cursussen voor de inwoners. De MPLA streeft verder naar een maatschappij, waarbU de vrouw vol ledig geëmancipeeW is. Samen met de mannen hadden al tal loze vrouwen dienst genomen in het leger. Ook staat de MPLA een maatschappij voor waar blank en zwart dezelfde rechten hebben. Dat in schril contrast met de blanke minderheidsregimes in Namibië, in Rhodesië (Zimbabwe) en Zuid-Afri ka. Bij dit alles dient men niet uit het oog te verliezen, dat de ont wikkelingen ook elders in Zuidelijk Afrika met een zekere versnelling voorwaarts gaan. Angola is nu onaf hankelijk onder de MPLA, de FRE- LIMO-regering van Mozambique voert een absolute boycot e- gen het illegale bewind in Rho desië, waar de guerrillastrijd met de dag in felheid toeneemt, de illegale bezetting van Namibië door Zuid- Af rika komt steeds meer onder <n- ternationale druk te staan. Bij dit alles wordt één ding steeds dode lijker: Zuid-Afrika blijft over als het machtigste bolwerk van bl k racisme op het Afrikaanse konti nent. Ook Angola onder de MP" A kan nooit werkelijk vrij zijn totdat ook Zuid-Afrika bevrijd is. Het westen met zijn vele eco nomische belangen daar zal zich steeds meer ingraven in Zuid-Afri ka. Rechtse zwarte organisaties gedirigeerd door de CIA, zoals een UNITA en FNLA, die thans in An gola van het toneel zijn verdwenen zullen daar de kop opsteken Dit zijn onheilspellende ontwikkelin gen. Meer dan ooit zal men z'ch moeten inspannen om het Neder landse volk informatie te verschaf fen over wat werkelijk m Zuid-Afri ka gebeurt en om de Nederl-n- dere bewust te maken van het on heil van het blanke racisme. Meer dan ooit is het nodig om te streven naar een volledige isolering van het apartheids-bewind. Een uiterst belangrijk aspect van de Sowjet russische werkelijkheid, waarvoor velen, baar ook bij de NOS, welbewust de ogen slui ten: reusachtige raketten op het Rode Op vele punten is de Sowjet-Unie, ondanks alle kreten over „ontspanning", nummer 1 haar bewapeningdie kwantitatief en kwalita tief een offensief karakter draagt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13