jBewoners tegen koophuizen op Leids 'Spoortje' Rotterdam Ahoy wint LD-hokaal Leef lang, eet slang Plannen van NS STRAATMAKER OVERTREEDT OPIUMWET PPR/D'ÓÓ Wil par keertarieven Tornado treft 'Leyden in V.S. LEZERS SCHRIJVEN Communisten willen in presidium Kamer Eis vijf jaar voor leveren van wapens ALARM BEJAARDENHUISJES DONDERDAG 25 MAART 1976 LEIDEN Groepen bewoners in Leiden-Noord en De Kooi I lebben de plannen afgewezen, die de Nederlandse Spoorwegen Lebben voor de herbebouwing van het voormalige spoorweg- Itnplacement aan de Herensingel, beter bekend als „Het Spoor- |pe Volgens de werkgroep, waarin, vertegenwoordigers van beide wijken zitting hebben, is de NS van plan om op het terrein premie-koopwoningen neer te zetten met stichtingskoeten juist iets beneden f 100.000, In dit bedrag zijn de grondkos- ten niet inbegrepen. In totaal zou den er zo n honderd woningen moe ten verrijzen, bestemd voor gezin nen met een inkomen van rond de 24.000,- per jaar. Afwijzend zou- dem de Spoorwegen staan tegeno ver de bouw van bejaardenwonin gen die plaats. De werkgroep vindt het NS-voor- stel onaanvaardbaar, omdat er een "onoverbrugbare kloof" bestaat met de wensen van de wijkbewoners. Zo wordt gesteld, dat koopwoningen van die prijs niet haalbaar zijn voor bewoners van De Kooi en Plan Noord. "Het gemiddelde inkomens niveau ligt in beide wijken veel la ger dan 24.000 gulden per jaar. Ver der bestaat er in beide wijken gro te behoefte aan bejaardenwoningen". wordt uitgesproken, dat n honderd woningen be tekent, dat noodzakelijke groen- en speelvoorzieningen en de centrale wijkaccommodatie wegens ruimte gebrek niet gerealiseerd kunnen wor den. Het bouwen van koopwoningen met een prijs, die boven het haal bare van de wijkbewoners ligt. be tekend volgens de werkgroep een versterking van de geïsoleerde po sitie van de beide wijken ten opzich te van elkaar. De eisen die werkgroep aan de Spoorwegen stelt zijn: 1. de bouw van bejaardenwoningen en goedko pe ééngezinswoningen. 2. afzien van de bouw van koop woningen. Zondagmiddag om indidaat F. A. den Harder beves- ;d worden tot predikant van de irvormde gemeente in Abbenes. Ds G. J. Goverts te Nieuw Vennep 1 hem tot zijn werk inleiden. De ||er Den Harder, die uit 's Gra- zande afkomstig is en in Lei- studeerde, is al enkele maan- in Abbenes werkzaam. Ds. W. D. Omta, gereformeerd ledikant in Zwartebroek (Geld.», het beroep uit Boskoop heeft I ngenomen, hoopt op 25 april af- i zijn kerk te nemen en op nei intrede ui Boskoop te doen. Ds. Dijkstra, de andere geref. predi- De vre deze plaats, zal hem beves- de bouw Beroepingswerk: Hervormde - beroepen te Sneek J. van Bennekom, te Goënga (Fr.) van Zeyllanghout Gronin- bedankt voor Boven-Hardinx- jld A. Vlietstra Doornspijk. voor be N. J. Fink Waddinxveen, voor jonster G. H. van Kooten Delft, fref. Kerken: beroepen te Doorn Bos. Arnhem; aangenomen naar leuwleusen P. H. Steenhuis En- bede. Geref. Kerken vrijgemaakt: toepen te Amstelveen kand. B. I amphuis Kampen. Geref. Kerken Ifijgemaakt Buiten Verband: aan- I inomen naar Loosdrecht kand. Bouma, Amsterdam. Geref. Ge- eenten: bedankt voor Den Haag Hofman Scheveningen. ;r leden: ds. G. J. van den Noort lïeref. Gemeente Krimpen aan den ssel, 47 jaar, was predikant in kplle aan den IJssel en Zeist). Bij de herdenking in Keulen van jaar georganiseerde protestantse >uwenhulp in Rheinland heeft dr. lmut Class, luthers bisschop en irzitter van de Westduitse bond protestantse kerken, gezegd.dat tijdperk van de "verzorgings- ^rk" ten einde loopt. Het gaat. al- de bisschop, niet aan, de kern I kn de pastorale aanpak in wezen te I lijven richten op het vasthouden ILn de kerkelijke schaapjes, door het Ifrieven van het kerklid als christe- Een kerk die alleen |>ldoet aan de traditionele wensen haar betalende leden, zal vol- de bisschop nauwejiiks nog toe- nst hebben. Het wordt hoog pd, dat in een verwereldlijkende sa- •nleving de kerk, omwille van de de kerk zelf. zendings- Jemeente wordt. "De tiid van de kerk moet beginnen". 3. huren beneden de 175 gulden per maand. 4. de bouw van niet meer dan ongeveer zestig woningen 5. de realisering van gemeenschaos- voorzieningen en speel- en recreatie mogelijkheden voor de buurtbewo- De werkgroep heeft haar grieven onder andere ter kennis gebracht van de Nederlandse Spoorwegen. Zoals bekend liet wethouder Ver boom onlangs doorschemeren, nat de gemeente streeft naar de bouw van woningen op „Het Spoortje" in de "beschutte sector". Dat wil zeg gen met rijkssubsidie gebouwde huizen voor de lagere inkomens. LEIDEN "Er zijn veel jongelui in het klein begonnen die later naar de bliksem gingen", aldus de officier van justitie van de Haagse rechtbank tegenover een 26-jarige straatmaker uit Leiden, die de opiumwet had overtreden en zich by de rechtbank moest verantwoorden, straatsmaker was door de politie aangehouden op het moment dat hij zijn woning verliet, waar, zoals al bekend was. verdovende middelen werden verhandeld. De straatmaker was door de politie gekocht voor 25 gulden. Hij en zijn vrouw waren regelmatige gebrui kers Volgens de straatmaker ge bruikte hij hasj alleen als hij zonder werk was. Omdat hij nog niet eer der was veroordeeld, volstond de officier met 50 gulden boete te ei sen. Vonnis op 6 april. Sportshow in Katwijk groot succes KATWIJK De sportshow van het Leidsch Dagblad, geor ganiseerd in samenwerking met uitzendbureau Luba. is gisteren in de Katwijkse sporthal Cleyn Duin een groot succes geworden. Maar liefst 1100 toeschouwers waren getuige van een aanal uitstekende demonstraties bas ketbal en zaalvoetbal. Het ge beuren werd omlijsrt; door de aan wezigheid van een aantal beken de Nederlanders, waaronder Wlm Riisbergen en Barend Barendse. De opbrengst van deze avond was bestemd voor het Katwykse Zeehospitium. Met het geld zal een recreatieruimte worden inge richt. Zoals verwacht toonde eredivi sieclub Mercasol zich de sterkste bii het basketbal. De plaatselijke club Grasshoppers legde verras send beslag op de tweede plaats door met Luba af te rekenen Vervolgens nam Wim Rijsbergen de aftrap van het minizaal voet baltoernooi. BMW—Van der Plas speelde een uitstekende wed- strild tegen Domstad Utrecht, 'n ploeg bestaande uit oud-soelers van DOS. Elinkwiik en Velox. Met 5—3 trokken de Katwijkers aan het langste eind. De tweede ontmoeting leverde nog meer sensatie op. Aangemoedigd door bet enthousiaste publiek, dat het vakkundig gegeven commentaar van Barend Barendse bijzonder op prijs stelde, hield de jeugdige LD-ploeg (voornamelijk be staande uit spelers van Quick Bovs Al) moedig stand tegen het sterke team van Rotterdam Ahoy. Door een penalty, gegeven door de wat nonchalant fluiten de Charles Corver, kwam het Rotterdamse sterrenteam op 2— 1. maar vlak voor tijd maakte t LD toch gelijk. Door penalty's zegevierde Ahoy tenslotte toch. Na l de i Feyenoord-speler Wim Rijs bergen zet, onder toeziend oog van Barend Barendse, met een opgooibal de ploegen van Mer casol en Luba aan het werk. Het begin van een boeiende J intermezzo ziekvereniging DVS werd begon nen aan de finale. Dankzij het knappe spel van Beer Kreyer- maat nam Ahoy een vlotte 30 voorsprong op Van der Plas, dat echter goed terug kwam. Pure pech (het houtwerk werd ver schillende malen getroffen) weerhield BMW-Van der Plas uiteindelijk van een beter resul taat. nadat de Katwijkers eerst tot 3—2 waren teruggeko men. LD-directeur Koopman overhandigde de trofee aan het winnende ream van Rotterdam Ahoy. RUUD DOBBELAAR. I verdubbeling van de Leidse I LEIDEN De PPR/D'66-fractie in s Leidse gemeenteraad vindt dat de fcïkeertarieven in Leiden een flink omhoog kunnen. Gister- (ond werd in de fractievergadering PvdA/PPR/D'66 gesproken over mogelijke verdubbeling. PPR/ 16-fractieleider Laurens Beijen ;rwegen tijdens de begro- igsbehandeling, die volgende week et een motie in die rich- te komen. Hij vond dat de kgroep die zich nu al geruime tijd dit probleem buigt, niet erg I vorderingen maakt. Wethouder Waal zei in principe het streven te staan om de «k tenminste kostendekkend te laken, inclusief de honorering van parkeerwachten. "We volgen dan voorstellen die minister Wester - heeft gedaan een nota". Ove- wordt er volgens hem in mbtelijke kringen gedacht aan ver- billende tarieven, al naar gelang I ligging van de parkeerterreinen, tóllega-wethouder Van Dam vond t de verhoging wel zou moeten pas een nieuw parkeer- en allingsbeleid. Hij plaatste tevens Vraagtekens bij de opvatting, dat i opbrengst voor de gemeente flink $t hoger zou kunnen worden. Vol- Van Dam vergt de voorberei de verhoging dc nodige atregelen, en Is daarvan voor weinig financieel effect te •achne- LEIDEN In de Amerikaan se staat Illinois bestaat in de buurt van het reusachtige Chi cago een voorstad, die luistert naar de naam "Leyden". Dit stadje en nog een aantal andere in de omgeving werden op vrij dag 12 maart getroffen door een tornado. Van de grote schade die door de ze wervelwind werd aangericht in "Leyden". werden we dezer dagen op de hoogte gesteld door een oud-inwoner van Leiden, de heer Abraham Johannes Jan sen. Veertien jaar geleden ver liet hij zijn woning aan de Oude Rijn en vestigde hij zich in de Amerikaanse staat Michigan. Hij stuurde ons een aantal kranteknipsels, waarin verslag wordt gedaan van de gebeurte nissen in 't Amerikaanse "Ley den" en de naaste omgeving. Volgens de artikelen uit de Ver enigde Staten kwamen bij de tornado 7 mensen om het le ven, terwijl bijna tachtig perso nen met verwondingen naar verschillende ziekenhuizen wer den overgebracht. De doden vie len niet in Leyden. Door het Ro de Kruis werd in eLyden 'n gro te tent neergezet in de buurt van het "Leyden Extended Ca re Center". Verpleegsters zorg den voor de opvang van de dak lozen. Tot die daklozen behoorde on der meer Larry Meyer. Hij ont snapte aan de dood toen het dak werd getroffen door een omver- gewaaide boom. Van het huis in Leyden bleef niet veel meer van het huis, waarin hij verbleef lhhal Mot wat mevrouw Ulje stelde in haar ingezonden brief van maandag 22 maart j.l., ben ik het geheel Inderdaad zijn wij, bewoners van het Morskwartier, erg slecht of in het geheel niet bedeeld wat sport accommodatie betreft. Geen sport hal slechts 1 gymnastiekzaaltje. Om te kunnen gaan zwemmen moet nien helemaal naar zwembad "De Vliet" of naar Oegstgeest of verder. De "Overdekte" noem ik maar niet eens meer want dat stort van el lende bijna in elkaar. En nu is er eindelijk Iemand met- geweldige plannen om een unieke ijshal neer te zetten en worden de ze plannen (bijna) getorpedeerd om dat enkele omwonenden bang zijn voer overlast. Wel. met die overlast zal het wel meevallen, er is parkeer ruimte genoeg want daar draait het om. Ik begrijp dan ook niet. dat betreffende omwonenden dit argu ment gebruiken om dit geweldige plan tegen te houden. Of moet de heer Menken maar naar Haarlem of Zoetermeer met zijn plan? Daar wordt hij met open armen ontvangen en kan hij bij wijze van spreken di rect beginnen. Toe, laat wij met zijn allen nu eens blij zijn, dat er iemand is die het Morskwartier uit de vergetel heid wil trekken waar het sportac commodatie betreft. En tot het gemeentebestuur: doe eens wat aan het gekraak van de ambtelijke mo lens, laat ze een soepel gaan draai en zodat dit plan gered kan wor den voor Leiden. J. Talens Agaatlaan 507 LEIDEN Architectuur Inzake uw verslaglegging van de bijeenkomst in Minerva over ar chitectuur in Leiden in uw blad d.d. 24 maart 1976, deel ik u, teneinde misverstanden te voorkomen, mede dat ik op bovengenoemde bijeen komst niet het woord heb gevoerd. Het is my derhalve volslagen ondui delijk, waarom u slechts mijn op be langstelling gebaseerde aanwezig heid moest verslaan met het ten dentieuze en misleidende zinnetje: "Verder zat mevrouw Kwaadgras weer regelmatig te blazen van woe de als iemand iets zei, wat haar niet zinde". In tegenstelling tot wat u schrijft was het niet de boosheid van Pieters- wijkbewoners die zich op de betref fende bijeenkomst zo nadrukkelijk manifesteerde, doch veeleer een in zeer brede kring levend ongenoegen voor de wijze, waarop men in de Leidse binnenstad pleegt om te gaan met monumenten. Naar mijn smaak had u dan ook wel wat meer aandacht mogen be steden aan het uitstekende betoog van professor Terwen. A. KWAADGRAS-VAN NOOD Diefsteeg 9, LEIDEN Je krijgt er cle kriebel in je maag van LEIDEN B en W van Leiden zullen de gemeenteraad binnen kort voorstellen om een bedrag van ruim 1.3 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van semi- permanente schoolgebouwen voor kleuter- en basisonderwijs aan de Zwartemeerlaan in ed Zwartemeer- laan in de Merenwijk. Het gaat hier om de tweede fase van een complex van 27 lokalen. Als de ge meenteraad ermee akkoord gaat zal de bouw worden opgedragen aan Houtbouw Trio b.v. uit Hardinxveld- Giessendam. TOKIO (AP) In sommige ste den zegt men wel „eet vis, leef lan ger en eet oesters, heb langer lief". Veel restaurants in Tokio beweren echter „eet slang, leef langer en heb langer lief". Jonge kantoormeisjes, op weg naar huis, mogen misschien een lelijk ge zicht trekken bij het aanzien van de tientallen giftige slangen die in de met glas beschermde vitrines rond kruipen, veel Japanse mannen van middelbare leeftijd stappen gretig de restaurants binnen waar gebakken, gegrilde en „geklutste" slang wordt opgediend met een glas vers rep tie- lenbloed. „Slangen zijn erg voedzaam en zitten boordevol vitaminen en zijn daarnaast goed voor de potentie", grinnikt Masatake Inada, de 36-ja rige eigenaar en chef-kok van het ïVkuchan restaurant in Tokio. Inada's restaurant is een van de honderden restaurants waar ver schillende soorten slangen op het menu staan, variërend van heel kleine, giftige Japanse „mamushi's" tot geïmporteerde cobra, die wordt bewaard in een fles gevuld met sake. Ook zijn er slangen die verpulverd worden tot een bruin poeder dat als medicijn kan worden ingenomen of kan worden gebruikt bij het koken. „Meer dan 90 procent van de klan ten bestellen mamushi met reptie- lenbloed. Van mamushi wordt be weerd dat het op ieder gebied zijn uitwerking heeft", aldus Inada. zyn restaurant wordt per dag door zo'n 50 klanten bezocht. De meesten van hen zijn boven de 40 jaar. „Sinds mijn vader de zaak 44 Jaar geleden begon is het altijd druk ge weest", zo zegt Inada. Als een klant is gaan zitten op een klein stromatje en zyn bestelling heeft gedaan, pakt Inada voorzich tig een ongeveer 60 centimeter lange slang uit een houten doos, die ach ter de toonbank staat en waarin tientallen slangen rondkrioelen. Nadat de kop met de giftanden eraf is gehakt wordt het bloed op gevangen in een klein glaasje. Ver volgens wordt de huid eraf gestroopt, de botten verwijderd evenals het hart en de lever. Dan blijft het blanke vlees over dat wordt gebakken, ge grild of .geklutst" met eieren al naar gelang dat door de klant gewenst wordt. Kauwend op een stuk gebakken mamushi deze slangenmaaltijd kost ongeveer 8 dollar zegt een klant: „Je krijgt een warm gevoel door je hele lichaam enkele minu ten nadat je de slang verorberd hebt. Een heerlijke sensatie". „Als Je een paar keer per week slang eet voel je Je na een aantal weken een stuk sterker", aldus Inada. „Ik denk dat slangenvoedsel ook erg goed is voor mensen met een slechte gezondheid of mensen die vim een ziekte herstellend zijn". Inada zegt dat .slangenvlees meer naar kip smaakt dan naar vis of varkensvlees. Maar. zoals bij vele on gebruikelijke delicatessen, is het by- na onmogelijk te omschrijven". De slangen worden geleverd door beroepsjagers die door geheel Japan rondreizen om de beesten te vangen. „Ik koop meestal zo'n 150 slangen per keer en stop ze in een grote doos. Ze hoeven niet gevoed te wor den want ze kunnen het een hele tijd op alleen maar water uithou den". aldus Inada. Alhoewel hij iedere dag met slan gen omgaat zegt hij dat het geen gemakkelijke knapen zijn. „Ongeveer 12 jaar geleden, toen ik begon mijn vader in de zaak te hel pen, ben ik eens gebeten. Ik heb een anti-gifserum toegediend gekre gen en moest vervolgens twee we ken in bed doorbrengen", zegt Ina- aa terwijl hij op het uithangbord voor het restaurant wijst: „Gevaarlijk, niet aanraken" zo luidt de tekst. DEN HAAG (SP) De ten willen een plaatsje in het pre sidium van de Tweede Kamer. Dit zou ten koste moeten gaan van het CHU-Kamerlid Van der Mei. die mo menteel vijfde ondervoorzitter is. De communistische kandidaat is CPN-fractievoorzitter Marcus Bak ker. De CPN meent recht op een plaats in het Kamerpresidium te hebben, omdat zij groter dan de CHU is. Door het besluit van het voormalige CHU-Kamerlid Jac-Huysen om in de Tweede Kamer terug te keren zonder zich aan te sluiten bij de CHU, is de CHU-fractie een zetel kwijtgeraakt en teruggevallen naar zes zetels. De communisten hebben In 1972 - toen de plaatsen in het Kamer presidium verdeeld werden - viste de CPN achter hert; net. Er waren toen drie fracties van zeven man: de CHU. de PPR en de CPN. MAASTRICHT (SP) De offi cier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht heeft gisteren vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 51-jarige D. P. uit Leerdam. De man stond terecht voor het uitlok ken van diefstal in Geleen, waarbij een dode en een zwaar gewonde zijn gevallen. De man zou aan vier Zuidmoluk- se jongeren wapens hebben geleverd waarmee zij geen overval hebben gepleegd in Geleen. De opbrengst van die actie zou bestemd zijn voor de organisatie ter bevrijding van Ambon. Ter zitting trokken de Jon geren. die tegen de heer P. getuig den deze bewering weer in. Van die drie hadden de communis ten de minste stemmen en bleven daarom buiten het presidium van de Tweede Kamer. De beslissing van Huysen om als eenling in de Tweede Kamer te gaan zitten heeft tot nog meer problemen geleid. Kamervoorzitter Vondeling vraagt zich af of Huysen - die zich "progressief" wil gaan opstellen - aan de rechter- of aan de linkerkant van de Kamer een plaatsje in de groene bankjes moet krijgen. Klacht tegen Nieu we Re vu in behandeling AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politie gaat in Opdracht van de hoofdofficier van Justitie in Amsterdam, mr. A. N. Messchaert. dc klacht onderzoeken die de Neder landse vertegenwoordiger van de Amerikaanse Lockheedvliegtuigfa- briek, de heer Teengs Gerritsen heeft ingediend tegen het weekblad Nieuwe Revue. De klacht luidt smaad en heeft betrekking op een artikel waarin sprake is van omko pingspraktijken van Lockheed bij de verkoop van Starfighters in Neder land. De aantasting van de eer en goede naam van de heer Teengs Ger ritsen geldt in het bijzonder waar word*, verklaard dat hij tot de Hol landse Mafia zou behoren, zo deel de mr. Maris, advocaat van Teengs Gerritsen mee. De advocaat van dn uitgeefster van het weekblad "De geïllustreerde pers", mr. Bremer, ontkende de onrechtmatigheid van de publicatie over de Lockheed-affai re. Hij zei dat het artikel groten deels bestaa*. uit een Interview met de ex-Lockheed medewerker Ha user die in het bewuste artikel steeds sprekend wordt ingevoerd. DEN EtAAG (ANP) Staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) wil invoering van een alarmsysteem voor bejaardenwoningen. Hij heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat invoering van een voor schrift wordt overwogen, waarbij wordt voorgeschreven dat bij nieuwbouw van be jaarden woningen leidingen moeten worden aan gebracht, waarop „desgewenst en indien nodig" licht- en geluids alarmering kan worden aangesloten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11