Actie was doelmatig sas.- Het Tapijtcentrum 49/ 59.- wmmm Geen greintje spijt bij Molukse bezetters Zuiver scheerwollen berbertapijten Hoogpolig berfeertapljt Parade Exellent léf.- Louis de Poortere 2©5.- Materna Askara Nylon tapijten Symfonie Keizer Bonaparte Bess© aanbieding! m.- Desso Prelude Over de service: en nog veel meer: Slaapkamertapijt Plaktegels 40 x 40 cm i» Heuga tegels 775 Keuken vinyl Karpetten Over de garantie's: WOENSDAG 24 MAART AMSTERDAM (SP) - De zeven Molukse bezet ters van het Indonesische consulaat in Amster dam hoeven er niet lang over na te denken. Steeds weer klinkt er een volmondig ,ja", als rechtbankpresident mr. B. van der Waerden hen één voor één voorhoudt: ,,U heeft een groot aantal mensen ernstig leed aangedaan. Er is zelfs een dode gevallen. En zelf krijgt u ook nog heel wat narigheid. Is het u dat, achteraf bezien, eigenlijk allemaal wel waard geweest?" Henkie M. (22 jaar, broer van één van de treinkapers), verduidelijkt: „Juist achteraf is gebleken dat onze actie doelmatig was. Met demon straties en het aanbieden van peti ties hadden we tot dan niets be reikt. Waarom moesten er eerst do den vallen voordat de Nederlandse regering met ons wilde praten?" En de evenoude Johannes S. later op de zitting: „De Nederlandse re gering heeft ons gedwongen om geweld te gaan gebruiken. Ons maakte het niets uit. Alle zeven wa ren we bereid ons leven te laten voor de Zuidmolukse zaak. Want dat is een goede zaak". Even unaniem als de daders van de gijzeling zijn ook de slachtoffers in hun mening over het drama. Om hen niet nog eens alles te laten doormaken heeft officier van justi tie mr. J. J. Abspoel ervan afgezien hen als getuige op te roepen. De president leest dne verklaringen voor, die destijds bij de politie on der ede zijn afgelegd. Door Willem Uilenbroek en Gerard van Zuuren Daaruit blijkt dat de gijzelaars zich, zonder uitzondering, vooral de eer ste dagen ernstig bedreigd voelden en dat ze rekening hielden met de mogelijkheid dat ze zouden worden gedood. Eén van hen: „We zijn cor rect behandeld, maar we zagen voortdurend de dood onder ogen". SCHOKKEND Het meest schokkend noemen de gijzelaars in hun verklaringen de ervaringen met de Indonesische onderwijzer Saka Datuk. Tot tweemaal toe werd hij geblind doekt, met aan elkaar geknoopte en telex en een kof- om zijn hals en met een geweer in de rug op het bal konnetje van het consulaat gezet, omdat de bezetters vonden, dat de onderhandelingen te stroef verlie pen. „Jij gaat dood voor de Indonesi sche ambassadeur, voor de consul-generaal en voor ons alle maal. Er moet iemand dood", had een van de zeven jonge Molukkers Datuk toegebeten. „Ik stond op mijn sokken in het wa ter op het balkon. Het motregende. Het was ijskoud. Ik heb voortdu rend gedacht dat ik zou worden doodgeschoten. Mijn gevoel op dat moment? Je geeft je over in de han den van God", leest mr. Van der Waerden voor uit Datuks verkla ring. Pas weken nadat de gijzeling was beëindigd waren de reacties bij de slachtoffers gekomen. Slecht eten, slecht slapen, huilbuien, gebrek aan concentratie bij het werk. Mr. H. J. Droesen, die twee weken geleden voor de Asser rechtbank ook de zeven treinkapers van Wijs- ter bijstond, laat drie getuigen op draven, een socioloog, een leraar die vorig jaar nog op Ambon is ge weest en ir. J. A. Manusama, de man die zich president noemt van de republiek der Vrije Zuidmoluk- De eerste, de 45-jarige M. Mual, houdt een lang politiek betoog waaruit moet blijken hoe slecht de Nederlandse regering de Zuidmo lukse zaak behartigt. Hij stelt: „Ne derland heeft een klimaat van be- leidsgeweld veroorzaakt. Dat trapt op de ziel van de Molukkers en dat leidt dan weer tot doden. De daden mogen dan strafbaar zijn, maar zijn de daders dat dan nog wel?" ACHTERVOLGD Hoofdonderwijzer Johan Lilipaly (32) verhaalt op verzoek van de raadsman over zijn reis naar Am- bon, vorig jaar. „Ik werd constant „begeleid" door een man van de Indonesische veiligheidsdienst. Ik denk omdat ik lid ben van de Vrije Zuidmolukse Jongeren. Ik mocht niet filmen op mijn reis. De Zuid- molukken zijn een vergeten pro vincie van Indonesië. De openbare voorzieningen waren er slechter dan in andere delen van het land. Het economisch leven en de beste baantjes zijn in handen van Chine zen en Javanen. De burgemeester van Ambon, bijvoorbeeld, is een Javaan. Er zijn op het eiland opval lend veel Indonesische militairen. Mij is gebleken dat 90 procent van de autochtone Zuidmclukkers een vrije republiek wenst. Nu leeft het volk zeer pover. Men trekt zich op aan de collectiviteit en aan het ge loof'. Het is ook die collectiviteit, die bij de zeven bezetters sterk naar voren komt. Een maatschappelijk werker legt daar op de middagzitting sterk de nadruk op. „Ze hebben dan ook allemaal een gezamenlijk ideaal", legt hij uit. De rechtbankpresident spreekt zijn verbazing uit over de rapporten van de maatschappelijk werker. Hij vindt: „Het zijn bijzonder gunstige rapporten. Alle verdachten hebben een goede opleiding achter de rug, ze komen uit goede families, ze zijn niet of nauwelijks met de justitie in aanraking geweest. Kortom, het steekt ver uit boven wat de recnt- bank gewoonlijk voor ogen krijgt". Ir. Manusama laat opnieuw weten dat hij tegen het gebruik van ge weld is. Hij zegt toch, vergoeilij- kend eigenlijk „Wat hier in Neder land is gebeurd is nog heilig verge leken bij wat de Indonesiërs onze broeders en zusters op Ambon en Ceram hebben aangedaan. Nog steeds worden er daar arrestaties verricht onder aanhangers van een vrije republiek. Echt, ons onafhan- kelykheidsideaal geven we niet op". STATENLOOS Aan het einde van de eerste zit tingsdag laat mr. Droesen nog even én één de bezetters naar voren ko men om aan te tonen hoe sterk het ideaal van de Vrije Zuidmolukse republiek onder de jongeren leeft. Jozef H. (23) vertelt dat hij derlands paspoort had, maar zich in 1973 heeft laten neutraliseren. Hij gaf er de voorkeur aan statenloos door het leven te gaan, omdat het Nederlanderschap indruiste tegen zijn innerlijke gevoelens. Jozef „De Nederlanders zien onze zaak nog als een maatschappelijk pro bleem. Ze zeggen, dat we het hier goed hebben en wijzen dan op een kleurentelevisie of een auto van ons. Maar het is een politiek pro bleem! Ik heb kontakt met familie op Ambon. Ik hoor van ellende en arrestaties. Het is mijn plicht om voor de rechten van mijn ouders op te komen. Hun rechten zijn mijn rechten!" Morgen wordt het proces voortge zet met het requisitoir en het plei dooi. Tijdens de behandeling van de zaak tegen de bezetting i Amsterdam eem demonstratieve mars plaats. De stoet liep va kantongerecht staat (links) waar de berechting plaatsvindt. Nieuw verfje, een nieuw behangetje en natuurlijk iets nieuws op de vloer! - En waar kunt u beter slagen voor al uw vloerbedekkings-wensen dan bij Het Tapijtcentrum? De specialist in vloerbedekking! Maar liefst 50.000 m2 vloerbedekking in voorraad, bekend om de goede adviezen, de prettige gastvrije service en de eerlijke kortingen! De nieuwe voorjaarskollektie hangt al weer te pronk in onze shovWooms. Kom gerust eens vrijblijvend kijken! Uw kopje koffie staat in ieder geval klaar! En wie vindt zo n wollen berbertapijt niet mooi? ledereen toch? Wel wat duurder dan b.v. nylon, maar dat mag ook wel, want zie maar eens wat u er voor krijgt: onovertrof- fen veerkracht van een echt natuurprodukt, antistatisch, neemt niet gauw vuil aan, goed te reiningen. Bij Het Tapijtcentrum vindt u minstens 30 soorten wollen berber tapijten,van de grote merken, zo uit voorraad te leveren. Fijne nop, grove nop, hoogpolig, in prijzen variërend van 99,- tot 399,- per strekkende meter. Daarnaast nog tientallen soorten wollen Axminsters, tapijten met bloem of takmotieven. Van Keizer Bonaparte (dus niet de eerste de beste!) Een heerlijk luxueus tapijt van zuiver scheerwol, harmonieert in elk interieur. Lichte tint, 400 cm breed. Gratis gelegd. Van 159,-voor Een zeer fraai berbertapijt, een tikkeltje gemêleerd. Erg praktisch in het gebruik. Een tapijt voor jarenlang woon- plezier. In 3 natureltinten, 400 cm breed, legklare rug. Gratis gelegd. Speciale Lenteprijs Gewoonweg schitterend! Een dicht geweven hoogpolig berbertapijt van uitmuntende klasse. In 2 berber kleuren, 400 cm breed, zachtlopende legklare foamrug. Gratis vakkundig gelegd. Speciale lentevoordeelprijs Een heel apart zuiver scheerwollen berbertapijt. Vaste, kompakte kwaliteit, in kleuren waar werkelijk iedereen weg van is: licht beige, camel, grijs berber, bruin. Leg klare rug, 400 cm breed. Gratis gelegd. Speciale Lenteprijs Als we zeggen: 'GRATIS GELEGD', dan is het ook echt helemaal gratis (in kamers vanaf 3 meter). Géén kosten voor opmeten, geen kosten voor 'voorrijden' of wat dan ook. En. gratis gelegd is bij ons: gratis vakkundig ge legd! Nylon- of acryltapijten (kunstvezels dus) zijn bij uitstek geschikt voor het zware gebruik. Nylon is makkelijk schoon te houden: een vlek is er zo uit. Maar... nylon is echter niet zo vuilafstotend als b.v. wol. Daarom vereist een nylontapijt wel wat meer onderhoud. Daar tegenover staat dat nylontapijt soms zo voordelig in prijs is (kijk maar eens hieronder!) dat je het dikwijls wat eerder vervangt en er dan toch alijd 'modieus en netjes bijzit'! Bij Het Tapijtcentrum vindt u erg veel nylontapijten, in tien tallen soorten, kleuren en dessins, in verscheidene prijs klassen. Het succesvolle, voordelige nylontapijt Gewoon makke lijk in het gebruik en heel erg sterk. In 3 kleuren, 400 cm Zetflegprijs Een zeer zwaar nylontapijt van een gerenommeerde fabrikant. Gemaakt van ijzersterke Enkalon garens. In de kleuren: beige, groen, rood en oranje; 400 cm breed. Lentevoordeel voor zelfleggers: m Nu van 85- voor w Dit komt maar een keer! Een schitterend Desso tapijt van oersterke DuPont 501 garens. Zeer zware kwaliteit, 5 jaar garantie, 400 cm breed, soepele legklare rug. Normaal 119,- p.m. Nu met extra veel lentevoordeel èn gratis gelegd voor: Voor zelfleggers 10,- premie p.m. Een schitterend solide Desso Enkalon tapijt. De zachte glans verleent dit tapijt een blijvende nieuwheid. Zachte, legklare foamrug, 400 cm breed. 4 fraaie kleuren. Gratis gelegd. Van 129,- voor "Hf $3 M Zelfleg/afhaal premie 10,- p.m Neem nou b.v. onze 'Spelregel' folder. Een handige handleiding met allerlei tips over wat u moet weten alvo rens u bij ons tapijt koopt. Over het stofferen, over de betaling, over de garanties. Zwart op wit. Zo hoort het ook vinden wij. SPECIALIST !N VLOERBEDEKKING Ook al weer zo iets moois, dat hoogpolige slaapkamer tapijt van Keizer Bonaparte. Altijd goed dus! Twee warme gezellige kleuren- bruin en beige; 400 cm breed. Een voordeeltje voor de snelle beslissers! Zelfleg voordeelprijs Extra zware, gegarandeerde kwaliteit. Wat moeten we nog van Heuga tegels vertellen? Be halve dat we alles in voorraad hebben en u ze dus zo mee kunt nemen? De prijzen? Nog steeds erg laag! Heuga 800, de nieuwe zachte tegel, 8 kleuren Van 8,50 voor Heugafelt S, de ouderwetse ijzersterke, 7 kleuren. Van 9,50 voor Heuga Shaggy, de warme wollen tegel Van 15,-voor 1275 Heugalux, de verfijnde, zachte tegel Van 10,75 voor Of zomerhuisjes-vinyl, of slaapkamervinyl, of hobbyka- mervinyl. Je kunt er immers alles mee doen! Makkelijk zelf te leggen. Novilon en diverse 117® andere soorten vanaf Krommenie vinyl op vilt, 200 cm breed Onze kollektie karpetten vindt z'n weerga niet in de ge hele Randstad. Klassiek of moderne, groot of klein, we hebben het*. En., in voorraad! Kom ze eens bekijken! Natuurlijk zijn ook de karpetten scherp geprijsd, maar dat spreekt voor zich... *Ook de nieuwste Marokkaanse berberkarpetten! Al onze vloerbedekkingen worden geleverd met volle dige fabrieksgarantie. En fabrieken waar wij zaken mee doen zijn o.a. Bergoss, Desso, Arie Veen Parade, Louis de Poortere. Krommenie, Keizer Bonaparte, Hatema, Heuga, Veneta, KVT. Als extra waarborg garandeert Het Tapijtcentrum zélf ook nog de geleverde vloerbedekking. Voor u, als konsument, dus een dubbele garantie! Hoge Rijndijk 90 tel. 122450 - Levendaal 159-161 tei. 125472 - Driftstraat 1 tel. 120780 LEIDEN DONDERDAG KIJK-KOOPAVOND Binnenkort óók in Noordwijkerhout!

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9