„\oor een rumba kunnen ze me 's nachts uit bed halen'' 8 Smaakmakers binnenstad - in de slag over C en A WERKGROEP VOOR DE 'OPEN SCHOOL 'GEÏNSTALLEERD Evert Castelein stopt na 45 jaar quicks' en slows9 Niet voor niks zo beroemd. Fooi van CRM voor peuterspeelplaatsen NSDAG 24 MAART 1976 LEIDEN De Leidse dansleraar Evert Castelein vindt het zo langzamerhand welletjes. Na vijfenveertig jaar op de dans vloer te hebben gebivakkeerd en zo'n honderdduizend mensen uit Leiden en omgeving dansen te hebben geleerdlegt hij eind van het jaar het bijltje erbij neer. Dan is hij 65 jaar. Het af scheid van de „quiks" en „sloios" begint in feite al aanstaande zaterdag, wanneer hij voor de allerlaatste maal het traditio nele gala-slotbal zal leiden. En voor die speciale gelegen heid hebben Evert Castelein en zijn vrouw er iets bijzonders van willen maken. In alle zalen van de Stadsgehoorzaal zullen zeven bands in strikt danstempo musi ceren voor naar schatting elf honderd danslustigen. De muziek varieert van beat (de groep Hand- dog), via "big band" en zuidelijk temperament (Ritmico Especial), tot Hongaarse klanken van het zi geunerorkest Czardas. Zelfs de car navalsvereniging "De Hutspotten" komt npg even langs "Maar alleen als attractie, want we willen de echte balsfeer behouden", licht Evert Castelein tóe. Door Bram van Leeuwen De dansschool "in de schaduw van de Hooglandse Kerk", voor zo vele Leidenaars de plaats waar men voor het eerst besefte enig maatgevoel te bezitten, waar voor zichtig de eerste danspassen werden gezet en waar vaak de eerste con tacten met de andere sexe werden gelegd, krijgt een andere gastheer. Wie dat wordt staat op dit moment nog niet vast. Castelein jr., met een goeddraaiende dansschool in Lisse aarzelt: "Als ik erin zou stappen kan ik het dansleraarschap wel voor 90% vergeten. En dat gaat me aan m'n hart". Evert Castelein valt zijn zoon bij: "Het grote probleem is op dit ogenblik het personeel. Waar vind je goede leerkrachten? We willen er wel een paar aantrekken, want de school wordt zeker voortgezet. Maar ik houd het in december wel voor gezien". Praten met Evert Cas telein betekent geconfronteerd worden met een stortvloed van woorden van een onberispelijk ge kleed man. Iemand, die met een ontembaar enthousiasme kan pra ten over zijn vak. En toch zag het er, toen hij als zevende zoon van bakker Castelein aan de Lage Rijndijk werd gebo ren, niet naar uit, dat hij óbit dans leraar zou worden. "Het was toen zo: of je ging studeren, of je kwam bij vader in de zaak". Voor Evert Castelein hield die geringe keuze mogelijkheid in, dat hij op de bak- kersfiets stapte. "Ik had een he le grote wijk. Van de Zijl tot aan Klaas van Schie aan de ene kant en Oud Ade aan de andere. Ik weet nog, dat het een dag erg koud en glad was. Voor ik er erg in had lag ik languit over de straat. Met ze ventig broden. tot de "geboortegolf voorbij was". In Lisse werd zes Jaar geleden be gonnen. De ervaringen daar lever den een opmerkelijke conclusie op. „Ze lopen daar voor op Leiden. Je zou verwachten dat het juist an dersom is. Neem nou eens die pe riode waarin de belangstelling voor het stijldansen enorm daalde. Ir. de Bollenstreek donderden we i*.i elkaar tot 16 van het normale aantal. Toen hadden we in Leiden het hoogste punt nog niet bereikt. Nieuwe dansen zie Je in Lisse ook veel eerder dan in Leiden. Waar schijnlijk dc invloed van de dan cings in Noordwijk". Dat er in de loop der Jaren veel veranderd is staaft Evert Caste lein met enkele voorbeelden: „Vroeger leerde Je dansen tussen je 16de en 21ste jaar. Tegenwoordig krijgen we steeds meer getrouwde paren. Vaak mensen, die in de beatperiode geen dansen hebben geleerd. De beat heeft trouwens veel losgemaakt. De eigen expres siemogelijkhedenwat er ook ge beurt, die vrijheid zal de Jeugd zich nooit meer laten afnemen. Tegen iets nieuws heb ik me nooit verzet. Ik weet nog goed dat ik in mijn auto over de Hooigracht reed en op de radio het eerste Beatles plaatje hoorde. Ik dacht direct: die moet ik hebben. Corsages In die tijd werd er een nieuwe wijk gebouwd bij de Haagweg. Ze wisten dat ik mijn woordje aardig kon doen en daarom zei mijn va der: jij gaat daar maar nieuwe klanten winnen. Voor iedere nieuwe klant beloofde hij me 2% cent meer zakgeld. Overal probeerde ik of ik een proefbrood" mocht leveren. Op een gegeven ogenblik kreeg ik per week zeven, acht gulden zakgeld. Dat was voor die tijd erg veel. Van dat geld bekostigde Evert Cas telein zijn eerste lessen bij de dans school Opdam aan de Middelweg. Evert Castelein zijn eerste lessen bij de dansschool Opdam aan de Middelweg. Evert Castelein: "Dat gebeurde natuurlijk 6tiekum, want vanaf de preekstoel werd verkon digd, dat dansen een doodzonde was". Via Opdam kwam Evert Cas telein terecht bij dansschool Van Wijk aan de Hogewoerd. "Een uit stekende school", prijst Evert Cas telein. "Ik heb er goed dansen ge leerd". Zo goed zelfs dat hij in die tijd danskampioen van Leiden werd en het plan opvatte om dans leraar te worden. "Ik ging naar mijn moeder toe, want mijn vader had zeker nee gezegd. Ze vroeg me alleen: zie je er iets in? Toen ik ja had ge zegd en ze erin toestemde heb ik haar meteen 100 gulden gevraagd. Voor een platenspeler en zo. Op 29 augsutus 1931 ben ik officieel begonnen. Een kampioenschap van de Haagse Zwembond leverde meer dan 75 klanten op. Mijn 1ste dans school stond aan de Langebrug waar nu Samantha zit. Inmiddels was ik al getrouwd". Een huwelijk, dat aanvankelijk wat problemen dreigde op te leve ren omdat iemand van de Jozef kerk vond, dat in de kerk geen huwelijk van een dansleraar geslo ten mocht worden. "Het beroep van éen dansleraar had in zijn ogen iets oneervols, het werd gezien als samengaan met de dui vel. Toen mijn moeder dat hoor de trok ze direct haar mantel aan en is er op af gegaan. We zijn tenslotte toch in de kerk getrouwd". Dat dansen die jaren toch niet zo'n vanzelfsprekendheid was blijkt uit het volgende voorval. 'Toen ik eens een dagje met mijn vrouw op de Kaag was, kwam de pastoor van Oud Ade naar me toe. Hij zei te gen me: Evert, zou je er niet mee stoppen. Want dansen is slecht. De grote "boom" in het dansen", zoals Evert Castelein het noemt, kwam direct na de Tweede We reldoorlog. "Iedereen wilde plotse ling dansen en uitgaan. We had den dat jaar 9000 leerlingen. Een record". Het eerste naoorlogse bal van Castelein werd echter "ontsierd" door de opschudding, die ontstond over de kleding van de dames. Daags na het bal verscheen in de Leidse pers een artikel waarin rec tor Sondaal zijn afschuw uitsprak over de "blootheid" van de dames. Sondaal had dat van derden ge hoord, want zelf lag hij die bewus te avond ziek te bed. Evert Castelein: "Er is toen een bijzonder commissie gevormd. die de baljurken, die werden ge dragen, ging keuren. Wat aanstoot gegeven moest hebben bleek ach teraf een splitje te zijn van zegge en schrijve zeven millimeter. De commissie heeft de bezwaren ver worpen en de zaak werd rechtge zet in de krant. Achteraf bleek het te zijn ver teld door een man, die er niet meer in mocht". Terugblikkend op 45 Jaar dans leraarschap ziet Evert Castelein vele hoogtepunten. Bijvoor beeld zijn deelname aan de we reldkampioenschappen in Pa rijs ("Ik werd toen achtste of ne gende"), de contacten met de mu zikale vader van het „strikte dans tempo" Victor Silvester en zijn rol als jurylid in het Mekka van de ballroomdancing: Enge land Gebeurtenis, die grote indruk op hem gemaakt heeft, was het bal bij de inhuldiging van de ko ningin, waar hij mede de leiding had". Bij dit bal zagen de mannen er werkelijk mooier uit dan de dames. Door al die onder scheidingen. De koningin mocht er volgens het protocol niet bij zijn: de prins wel. Een totaal an- aere belevenis, die ik niet graag had willen missen, is geweest het lesgeven in het Leidse woonwa genkamp. Dat is nu zo'n 15 jaar geleden. Ik was stomverbaasd over de patriarchale verhoudin gen, die daar nog heersten. Rolstoeldansen Het fijne van ons vak vind ik, wanneer Je een enkeling dansen kunt leren, die daar normaal gesproken nJKt aan toekomt, n Meisje met epilepsie, een blinde jongen. Vandaar ook dat we alles proberen om hier het rolstoeldan sen van de grond te krijgen. Het zal veel moeite kosten, maar het komt voor elkaar. Zoals er nu ook cursussen zijn voor de jeugd van af 7 jaar en voor de 65-plussers". Kort na de oorlog kocht Evert Castelein het toenmalige "Patri monium" aan de Hooglandse Kerkgracht. Het pand waar de dansschool nog gevestigd is. "De Langebrug heb ik aangehouden En dan de kleding. Als we vroeger een slotbal had den, was het vaak moeilijk om van elk meisje te eisen dat ze een avondtoilet droeg. Tegenwoordig heb je de grootste moeite om er voor te zorgen dat de Jongens er behoorlijk bijlopen. De meesten heb ben geen kostuum, alleen een spij kerbroek. Of neem de corsages: vroeger was het verplicht. Daar na is het een beetje uit de mode geraakt, maar tegenwoordig zie je toch weer veel Jongens een oorsa ge kopen voor hun meisje. En niet omdat het zo hoort, maar gewoon, uit vrije wil". De eerste 5 jaar had Castelein een "neutrale dansschool", de volgende 35 waren de lessen voorbehou den voor katholieken. Vijf jaar ge leden werd die beperking opgehe ven. "Niet vergeten mag worden, dat een dansschool altijd een be langrijke huwelijksmarkt is ge weest. En het spreekwoord: twee geloven op één kussen, daar slaapt de duivel tussen, is bekend. We zijn ervan afgestapt op een ogen blik dat we zelf vonden dat we geen redelijk antwoord meer kon den geven aan jongeren, die vroe gen waarom ze geweigerd werden. We zijn erg blij met die doorbraak zoals we ook met vreugde het standsverschil hebben zien ver dwijnen". Slotvraag: wat is de favoriete dans van Evert Castelein? "Tot voor kort heb ik steeds gedemonstreerd. Samen met mijn tweede schuldigd ben. Vorig jaar ben ik er mee gestopt, omdat je vindt dat je niet meer voldoet aan de nor men die je jezelf stelt. Maar om op uw vraag terug te komen: voor de rumba en de jive kunnen ze me neg 's nachts mijn bed uithalen iLEIDEN Ze waren er allemaal weer, op de bijeenkomst in Minerva over architectuur in Leiden. De boze bewoners van de Pieterswijk en de verontrusten over de Leidse binnenstad. Wet houder Waal knikte de heren Doove en Kuyper beminnelijk Itoe en noemde hen „mijn vaste claque". Verder zat mevrouw Kwaadgras weer regelmatig te blazen van woede als iemand (ets zei wat haar niet zinde. Ze zullen het nooit eens worden (naar waren onvermoeibaar toch weer op komen dagen. Niet iedereen kent deze smaakmakers van het binnenstadsgebeuren. Wijzend op Waal vroeg een late binnenkomer „Wie is die pik?". Waal opende de avond me*, een [raatje over de historisch gegroei- |e structuur van het Leids centrum [n prees het "plan van actie" aan. rljdens een met dia's verluchtigd [erhaal over de architectuur in Lel len liep professor Terwen al voor- li'. op de discussie toen hij het over I? nieuwbouwplannen van C en A r de Breestraat had. Hij noemde Ie Breestraat een losgeslagen ge- |iea, een niemandsland: "al hele- paal verprutst" Hfj vroeg zïch [f moeten we het verderverprut- pn of proberen het de goede kant lit te sturen?. De overheid had Ie moed blijkbaar al opgegeven, |i° wil C en A laten bouwen. Ter pen vertelde van de tijd dat het pulden Vlies nog een restaurant ►as, waarbij je ook in de tuin kon ptten. Het Gulden Vlies is nu ei- èer.dom van C en A, die er haar Jextiel wil gaan verkopen. Dit pand zou intact blijven, maar twee pan den ernaast en aan de Langebrug zouden gesloopt moeten worden. Waal verdedigde de plannen en wees op het economisch belang dat d» Breestraat heeft bij een vesti ging, van C en A. "Vroeger was he* een florerende straat, maar er is nu een neergaande tendens. C en A kan de Breestraat een impuls geven en daarmee de hele binnen stad". Jan Doove, inwoner van de Pieterswijk, wees erop dat de Breestraat vroeger een woonstraat was. In een uitgebreid betoog zette hil uiteen dat C en A nooit zou kunnen bewijzen dat het per sé op die plaats zou moeten bouwen. Ver der wees hij erop dat de minister toestemming zou hebben gegeven om meer te slopen dan C en A had gevraagd. Moet C en A nu wel in het centrum, vroeg hij zich af. Waal: 'Het is altijd een waar ge noegen met de heer Doove te dis cussiëren, waarover het ook gaat. Altijd vraagt hij: moet het nu wel in het centrum? En altijd komt hij dan met het Schuttersveld aan dragen. Waal vond dat een centrum een winkelapparaat nodig heeft. Over het waar en hoe is discussie moge lijk. Daarop kwam de suggestie van bouw op de Garenmakt. Maar Waal verzette zich hiertegen: het winkel gebied zou dan te ver uit elkaar getrokken worden, en dat is onge wenst. Directeur Bekema van de Leidse vestiging van C en A, die op deze fo rumavond van Doctrina aanwe zig was en een korte toelichting gaf op de plannen, merkte op dat het leidse winkelgebied in doorsnee lan ger dan een kilometer zou worden. Dat zou zijn van het begin van de Haarlemmerstraat tot aan de Garen- markt; en een kilometer is te ver lopen, dan valt het winkelgebied uit elkaar en wordt het onaantrekkelijk. Maar belerend wees Kuyper erop dat daar in Leiden nooit een onder zoek naar Is geweest. "Hoe groot het winkelcentrum moet zijn is niet be kend. dat is een kwestie van geloof". Hij eiste een onderzoek naar de Garenmarkt als mogelijke vesti gingsplaats voor C en A. Het slot van de bijeenkomst lever- LEIDEN In het stadhuis is gisteren de werkgroep geïnstal leerd die het proefproject van de open school in Leiden moet gaan coördineren. De werkgroep telt 24 leden en 16 organisaties. Het proefproject van de open school is een van de vele projec ten in het land die op 1 januari '77 van start zullen gaan. Lande lijk worden deze projecten gecoör dineerd door de Commissie Open School, die geacht wordt de minis ters van Onderwijs en We tenschappen en van CRM hier over te adviseren. Deze commissi* heeft bij de aanzet van de proef projecten een driedeling gemaakt in de groepen van mensen voor wie de open school bedoeld is: (werkende» volwassenen, vrouwen en jong-volwassenen. Leiden is met Emmen en Tilburg uitverko- het project voor jong-vol- Over het proefproject is in Lei den op 6 maart Jl. al een oriënta tiedag geweest, waarbij di verse onderwijs- en vormings organisaties v ertegenwoordigd wa ren. Overeenkomstig de richtlij nen van de Commissie Open School is er toen ook besloten een werkgroep samen te stellen die het project in Leiden gaat coördine ren. De werkgroep is o.m. verant woordelijk voor de uitvoering van het project, de werving van do deelnemers, het aanstellen van personeel en de huisvesting. In de werkgroep zijn vertegen woordigd de Stichting Slaaghwijk, Openbare Bibliotheek, -Troef, Leid se Jeugd Actie, 'Ouders op herhaling'. Stichting Meerburg, afdeling vor ming van de PPT, Stichting Vor mingswerk Werkende Jongeren, Overleg Wijkorganen, Welzijnsraad. Avondscholengemeenschap Boerhaa- ve. Volksuniversiteit K. en O., vrou wenorganisaties, onderwyswinkel en Stichting Vijfhovenhuis. Wethouder Waal de een ware strijd om het laatste woord op. De kamp bleef onbeslist. Gesterkt in het eigen geloof verlie ten de Leidenaars de sociëteit. Op naar de volgende discussie, hoorzit ting of commissievergadering. TOM MAAS LEIDEN Het Leïdse staten lid voor de Partij van de Arbeid. Leendert Jonker heeft zijn plaats in het provinciaal bestuur van Zuid- Holland opgegeven. De opengevallen plaats zal worden ingenomen door het Katwijkse gemeenteraadslid Hans van Oosten. Leendert Jon ker: "Door mijn werk bij het VNG (Vereniging voor Nederlandse Ge meenten, red.) kon ik te weinig tijd Leendert Jonker uit de staten meer vrijmaken voor het statenlid maatschap. En omdat ik er weinig voor voel een soort .recreatief lid maatschap" uit te oefenen, heb ik me teruggetrokken Volgens Jon ker hebben politieke motleven geen rol gespeeld bij die beslissing. Met het vertrek van Leendert Jon ker verdwijnt uit de PvdA-staten- fractie ,,de minderheidsstem", die in het verleden heeft gepleit voor de vorming van een mini-provincie Lei den. wanneer de bestuurlijke herin deling haar beslag zou krijgen. LEIDEN Wanneer de peuterspeelplaatsen niet meer kunnen reke nen op medewerkers in WSW-verband, dan zullen een aantal van die speelplaatsen tot sluiting genoodzaakt zijn. Die vrees sprak Jan Slats, consulent van de Werkgemeenschap Kindercentra Leiden (WKL), uit tijdens de uitreiking van het ..onderzoekverslag onder de kindercentra in Lelden", aan wethouder Tesselaar. Jan Slats hekelde verder de 2500 gulden subsidie die CRM per jaar verstrekt aan de speelplaatsen, die hij een fooi noemde bij wat nodig was. Sinds het onderzoek dat eind *73 begin '74 werd gehouden ziftn er vier speelplaatsen bijgekomen. „Dat tekent de grote behoefte die aan kleuterspeelplaatsen bestaat". Slats struikelde ook nog oVer het lage bedrag dat wethouder Tesse laar aan gemeentesubsidie heeft uitgetrokken. De WKL gaat uit van 8 peuters per leidster, terwijl de wethouder dacht aan 15 kinderen. een lentegroet via uw f leurop bloemist altijd en overal; een sympathieke verrassing. /.-geschenkbonnen De landelijke VA zijn bij alle Fleurop-bloemis inwisselbaar voor een fleurige aurpris LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit zullen promoveren tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen H. A. Zweers (27) te Leiden op 14 april en J. C. van Lenteren (30) te Leiden op 28 april. Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het docto raal examen civiel-ingenieur H. J. M. Bovenlander (Leiden) en W. van der Ploeg (Voorschoten) HAARLETVtvtRSTRAAT 133 LEIDEN 071—123166

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3