Soort monopoly voor rampen bestrijders agenda Oefening in tien gemeenten Overgroot moeder heeft geen tijd om stil te zitten WASSENAAR VERWIJDERT WOONBOTEN Winnaars van tuinwedstrijd Zoeterwoude WARMOND „In Warmond te 19.00 uur op kruising Hereweg/Julianastraat tankwagen ge kanteld. Mogelijkheid vrijkomen toxische stoffen en explosieve dampen. Verzoeke informatie omtrent bijstand". Met deze tekst opende Warmond gisteravond de berichtenstroom die te ma ken had met de oefening „rampspoed" een test van de civiele verdediging in tien gemeen ten in de Leidse regio georganiseerd door de BB-kring Zuid-Holland a in samenwerking met het provinciaal bestuur. WOENSDAG 24 MAART 1976 wolinsdag Geversstraat 65. Oegstgeest. Kennedy laan 11. Oegstgeest. infor- matie-avond Baha'l Gemeenschap. 3 Apothekersdljk 33. Volkshuls. Infor matie en Inschrijving kinderclubs. 2- Steenstraat lb. Wereldwinkel. 9.30 uur vm.-6 uur nam. On tmoetingscent. um. hoek Boshui: n. BejaardMisoos Zuid 1 Het crisiscentrum in Warmond onder leiding van burgemeister W. F. de Vreeze. De ramp is nog .30 ^Begijnhof 2. 't 5 Lur nam., en 7.30-9.30 uur nam., tel. 126831. Breehuys. Breestraat 19, Middag- «Vrt OA «om Bio- Biologisch-dynamlsch eet- hms, ö-8 uur nam. Scheppliigskerk. Leiderdorp, kring vergadering KVP, 8 uur nam. DONDERDAG v d Valkboumanweg 236, Leider dorp. 'bijbelstudie en gesprekskring Baptïstengemeente8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, Theehuls van de Leidse Werkgroep homofilie/COC. 8- net gebeurd, er ligt in Warmonfl alleen nog Door Hans Meijer voor rampenbestrijders met als doel de kennismaking van de ge meenten met de verbindingsmoge lijkheden van BB. brandweer, rijkspolitie en Rode Kruis. Naast Warmond werden gisteravond om 19.00 uur Valkenburg, Oegst geest, Katwijk, Voorhout. Noord- wijkerhout, Sassenheim, Hillegom. Rijnsburg en Lisse plotseling gecon fronteerd met branden, explosies, leegstromende tankwagens, doden, gewonden en alles wat daar verder bij hoort. Rampen overigens, ont sproten aan de op dat gebied ken nelijk inventieve bredn van ge meentebestuurderen, die zelf de grootte van de ramp - en de aard - mochten bepalen om daarna via in enveloppen gesloten berichten ge confronteerd te worden met allerlei bijkomstige ellende als verontreini ging van het drinkwater, de nood zaak van evacuatie van de bevol king en de belangstelling van de pers. Al met al een soort monopoly Netjes Het bleef allemal netjes, al leek het op papier heel wat. Er werd geen druppel bloed vergoten - zelfs geen ketchup - brandweer, politie en reddingsbrigades rukten niet uit. Alles werd op papier geregeld. Het enige dat de crisisteams te doen stond was het bedenken en verzen den van de noodzakelijke berich ten aan de hand van de ramp spoed uit de enveloppen en het concept gemeentelijk rampenplan, zoals de provincie dat enige tijd geleden opstelde. Terugkerend naar Warmond bete kende dat dat in de eerste twintig minuten - pas daarna mocht de envelop geopend worden - achtereen volgens de rijkspolitie in Drieber gen, de inspecteur van de volksge zondheid in Voorburg en de Ar beidsinspectie in Den Haag wer den geïnformeerd en verzocht hulp en advies te geven. Toen waren de twintig minuten om en plotseling bleek er gevaar voor de drinkwa tervoorziening te bestaan, dus wer den het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening in Den Haag en het laboratoriun^ van het waterleidingbedrijf Leiden ge waarschuwd. Zo. ramp voor ramp bestrijdend - vocht het crisisteam, bestaande uit de burgemeester, vertegenwoordi gers van brandweer en politie en een aantal ambtenaren, tussen 19.00 en 23.00 uur tegen de elemen ten, de tijd en de inventiviteit van de BB om steeds weer nieuwe proble men op te laten doemen. Niet ingespeeld Heit was allemaal nog nieuw en, net als nieuwe schoenen, het kraakte hier en daar dan ook nog flink. Men bleek nog niet hele maal ingespeeld te zijn op het ge bruik van mobilofoon en telefoon verbindingen, had duidelijke pro blemen met het opstellen van be richten en puzzelde welke instan ties nu precies wat moesten doen. Het concept rampenplan bleek 'n uitstekende encyclopedie voor rampenbestrijding, de crisisteams, maar ook de centrale BB-past in Zoeterwoude. misten hier en daar nog de vingervlugheid en de feeling om het allemaal gladies te doen verlopen. Van de crisis centra ingericht in de verschillende gemeentehui zen gingen de berichten via de centrale post in de Zoeterwoudse BB-bunker naar het provinciaal centrum, vanwaar gefingeerde berichten werden teruggezonden, want je kunt voor een oefeninge ik weet niet wat allemaal gebeurd in Nederland alarmeren. =>en BB-verbindingsman in Kat wijk kon tegen half tien duidelijk merken dat oefening noodzakelijk Is: "Ik zit hier nu al een uur met. een bericht, maar ik kom er maar niet tussen. Inmiddels moet er al weet niet wat allemaal gebeurd zijn". Vertrouwen Desalniettemin was er allerwegen vertrouwen. "Natuurli ik zijn wp er nog niet helemaal op ingespeeld en is het in werkelijkheid wel eventjes anders. We werken nu zonder de spanning de verwarring van de realiteit en lossen alles op papier op, maar toch geloven wr hier dat het ook in het echt al'" maal wel zal lukken", zo kon men na anderhalf uur oefenen in Kat wijk melden. Ook BB-kringhoofd P. D. Lauren» toonde vertrouwen: "Het zal we* lukken denk ik. Zeker wanneer we wat vaker geoefend hebben. Je merkt nu nog dat veel ambte naren, die met de civiele verdedt ging belast zijn, nog helemaal niet gewend zijn aan dit werk Bovendien is de ene gemeente- verder dan de andere. In Katwijk bijvoorbeeld heeft men in aan sluiting op het gemeentelijk ram penplan van de provincie al een eigen aanvullend plan gemaakt gekantelde tankwagen. met indeling van wijken en op vangcentra. Zover zijn andere ge meenten nog lang niet, maar dat komt wel, zeker wanneer we wat vaker oefenen. Voorlopig ben ik al blij als iedereen aan het wei ken met verbindingsmiddelen ge wend is". Steenstraat Wereld-winkel. 9.30 weigeren, ö-iu uur muu. Gevfr 'i - i O Ingewikkeld weigeren. 8-10 i versstraat wj kamerbewoners den 9-1 uur nam. NÓordeinde 2a. groepen op Troef: Yoga en muziek, 8 uur nam. 't Breehuys. Breestraait 19. Kook- kursus. 5.30-7.30 uur nam.; Biologisch - dynamisch verkooppunt. 7.30-10 uur nam.; Kleicursus. 8-10 uur nam.; Kof- K en O gebouw, Oude Vest 45. voor dracht van de schrijver Ad liaan van Fen deel van de problemen ontstond gisteravond door de diversiteit aan instanties die voor verbinding zorg droegen. Ieder uur nam een andere instantie die taak op zich en toen bleek dat bepaalde ve* bindingsmiddelen minder goed funotioneren dan andere. Voor de onervaren leden van de verschil lende crisiteams leverde dat pro blemen op. Men kon het niet al lemaal overzien, begreep soms ook niet waarom iets wel of niet kon, maar men vocht zich erdoor, en dat is op zich al een heel ding. De telefonisten in de BB-bunker bleven er kalm onder: "Ik moet Den Haag hebben, hebben ze daar leuke meiden aan de telefoon zit ten"? Stadhuis, informatieve avond over bescherming stadsgezichten. 8 u. nam. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst gs1«aa<»o Leiden. VOORSCHOTEN/ALPHEN Oud worden kan beteke nen het uitleven in de hobby. Gewoon proberen een jeugddroom tot realiteit te brengen. Nu moet men na tuurlijk wel het getij mee hebben, maar zonder dat is er best een mogelijkheid om zelfs op hoge leeftijd nog midden in de wereld te blijven staan. Het kan zelfs ge beuren dat mensen naar je blijven vragen, je nodig heb ben, terwijl je volgens de gangbare normen eigenlijk zou moeten afwachten totdat de mensen naar je toe ko men om je eventjes te bezoeken. De eerste vijf jaren gingen in :n droom voorbij. De heer Wohr- leefde zich uit als zondags potjes te beschilderen en mevrouw Wohr- mann bracht naast de standaard- geshenkjea uit het souvenirs huisje tevens de predukten van haar echtgenoot aan de man of wouw, die een herinnering wilde aan de dagtocht naar Avifauna. Vijftien jaar geleden overleed haar echtgenoot en sinds die tijd runt zij het huisje met haar oud- veel plezier. Op zekere dag werd ste dochter Bep. In theorie is zij mevrouw door haar huwelijk het huisje in het park alleen -ge opend vanaf de paasdagen tot aan oktober, maar in de praktijk beheerst het huisje het gehele leven, omdat er ook ingekocht, nog in schoongemaakt en geteld moet worden. Inkopen betekent beur zen aflopen, zorgen niet te veel "winkeldochters", onverkoopba re artikelen, te krijgen. Een moei lijke zaak, omdat de koopgewoon ten zeker in deze braenhe in de laatste Jaren sterk veranderd zijn. Er is een zekere teruggang te constateren in de verkoop van souvenirs. De tijden dat een be zoek aan een vogel- of dieren park een onbetwist hoogtepunt betekende voor het gezin en voor de herinnering bewaard moes*, blijven door middel van een ge schenkje zijn goed voorbij. Toch De Voorschotense A.P.J. Wohrmann-Oosterhof (79 jaar) verheugt zich al weer op de naderende paasdagen, want schilder door vogels dan wordt zij weer de spil van het souvenirshuisje in het Al- phense Avifauna. Daar zag zij een soort van jeugddroom in ver vulling gaan, nu twintig jaar ge leden en daar beleeft zij haar der de jeugd. Geboren in Rotterdam sleet zij haar vrijgezellen jaren o.a. als winkeljuffrouw, ze deed het met met de heer A. Wohrmann gon zij enthousiast aan een pe riode van moeder en echtgenote. Zeven kinderen zette zij op de wereld, leven zijnJ Twintig jaar geleden werd haar echtgenoot als beambte bij de Staatsmijnen in Den Haag gepen sioneerd en samen zagen zij een goede vrijetijdsbesteding in het exploiteren van het souvenirs huisje in Avifauna, welk park juist door het Van deer Valk-concern in exploitatie was genomen. Voor de familie Van der Valk waren zij allerminst onbekenden te meer omdat in die tijd twee zonen opge- zijn er nog buitenlanders genoeg, die graag een tastbare herinne ring willen hebben na hun bezoek aan het vogelpark. Het vogelpark Avifauna is op genomen in de vele dagtochtjes voor scholen en bejaarden. Of het nu de jeugd is of "de oudjes" ze komen allemaal wel een keer bij het huisje in Avifauna, al is het maar voor het kopen van 'n kaart. In de loop der jaren heeft zij vaste relaties gekregen met de deelnemers aan de bejaarden- tochten. Vele bejaarden beseffen niet eens dat zij geholpen wor den door iemand, die zich nog steeds te Jong vindt om een der gelijke tocht mee te maken, maar in jaren al veel langer op deze wereld loopt rond te springen. Nog eventjes en iedere bezoeker aan Avifauna kan aan de dame achter het loket vragen: "Ben je tachtig"? Tijdens het seizoen gaat ze weer dagelijks (zeven da gen in de week!) met de autobus van Voorschoten naar Avifauna. Ze heeft inmiddels wel officieel "het commando" overgedragen aan haar dochter, maar dat weet en ziet niemand want samen vormen ze een team. Mevrouw Wohrmann is een van de oudste medewerkers in Avifauna. Onbetwitst de oudste in jaren en niemand wil haar nog graag missen, want de ouder wetse degelijkheid gepaard aan een zakelijk aanpassingsvermo gen doet het nog steeds goed. De overgrootmoeder achter het loket van het souvenirshuisje in Avi fauna heeft nog geen tijd om stil te zitten. Ze is bezig met haar derde jeugd. JOOP PEETERS. WASSENAAR De gemeente Wassenaar is begonnen met het verwijderen van woonschepen uit de Princehaven achter de Van Zuylen van Nijeveltstraat. Indertijd werd door de gemeente bepaald, dat op het aangrenzende terrein aan de HilJenaarlaan niet zou worden ge bouwd er zijn plannen voor de bouw van bejaardenwoningen voor dat het woonschepenprobleem zou zijn opgelost. Aanvankelijk werd die oplossing gezocht in een verplaatsing van de schepen naar het Havenkanaal. La ter is de gemeente 'n andere koers ingeslagen en zijn met de eigena ren onderhandelingen geopend over de aankoop van de schepen met de bedoeling ze daarna uit de gemeen te te laten verwijderen. Dezer dagen zijn de twee eerste schepen weggesleept. Daarvoor nxest het houten bruggetje in de Princehaven tijdelijk worden weg genomen. Ook moest er bagger- werk worden verricht om een goede doorvaart te kunnen garanderen. Van de zes nog resterende schepen is er één door de gemeente aange kocht. Als de bewoner andere huis vesting heeft gekregen zal de boot ter plaatse worden gesloopt. Ook voor drie andere woonbootbe woners wordt nog naar woonruimte gezocht waarna hun drijvende wo ning kan worden weggesleept. OEGSTGEEST In het afdelings bestuur van de VVD in Oegstgeest hebben enkele mutaties plaatsge had. De samenstelling is nu: voor zitter: ir. H. C. de Boer. secretaris: mr. L. V. Mazed, penningmeester: A. J. G. Weiter. en de leden mevr. J. C. van Geldere-Vink, mevr. van Vloten-Wareman, ir. T. C. Hoolse- ma en W. H. Th. de Grood. Het se cretariaat is gevestigd: Grunerie- laan. ZOETERWOUDE Het gemeen tebestuur van Zoeterwoude heeft de prijswinnaars bekend gemaakt van de tuinbeoordeling. Daartoe heeft de gemeenteraad een commissie inge steld, die enkele malen per jaar vijksgewijze de voortuinen beoor deelt. De prijswinnaars zijn: Zoeter - woude-Rijndijk: 1. P. L. Bakker, Ti tus Brandsmastraat 1. 2. A. L. M. v. Rijn, Hoge Rijndijk 185, H. C. Neijenhuis, Hoge Rijndijk 24, Dorp- West: 1. H. C. v. d. Zwan, Richelli- straat 4, 2. L. Brijder, Klaverwyden- straat 9, 3. J. W. Delozier, Klaver- wydenstraat 11. Dorp-Zuid: 1. G. P. v. d Hoeven, Zuidbuurtseweg 9, 2. C. L. Blom, Zwetkade 29, 3. N. M. v. d. Steen, Zonnegaarde 3, Dorp- Oost; 1. E. A. M. van Leuwen- Straathof, Weipoortseweg 33a, 2. A. de Graaf. Ommedijkseweg 7, 3. J. W. B. Buijs, Gelderswoudseweg 21a. Op maandag 29 maart zullen om acht uur in Ons Huis de prijzen wor den uitgereikt. aoor: Apowiees vuuinuiuicu. weg 66. Voorschoten, telef 017172525: Apotheek R. van Breest Smallenburg. Loevesteln 6. Leiderdorp, tel. 890000: Apotheek Beker. Lijtweg 4, Oegst geest, telefoon 155482. Kinderopvang Dienstencentrum Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch Werk Oude Rijn 44c Spreekuur dag van 23 uur n.m.. ma en dl van 78 uur njn Telefoon 171-142144. SOS-dienst SOS - Telefonische hulpdienst. Tel. 071-125202. Voor allen die ln moeilijk heden verkeren. Dag en nacht te be- Dierenhulpdienst hulpvi katten Troef Kievietsei Troef het alom bekende Leidse vormingscentrum voor jong volwassenen houdt vrijdag 26 maart van acht tot twee uur open avond in de soos aan het Noordeinde 2A. Er is een optre den van de groep „De Onderste Steen" en het koor „De Eenheid" komt ook. Er zullen socialistische strijdliederen worden gespeeld en gezongen. Ieder is welkom: de toegang' is gratis. Ook voor hen die het rode vaandel een wat minder warm hart toedragen. „Roomburg" Bericht uit de correctietrom mel: het feest van de 35-jarige Leidse volkstuindersvereniging .Roomburg" wordt niet as. terdag maar zaterdag over een week gevierd. Plaats: Antonius Clubhuis, 's Middags is er recep tie. Wy voelen het schaamrood tot ver boven de wenkbrauwen stijgen. Farce Majeure Amusement: Farce Majeure, het bonte clubje van de nationale calvinistische radio vrienden, is morgenochtend in Leiderdorp. Van 11.00 uur af wordt daar uit het leven gegrepen op het buiten terrein van de Leidse Onderwijs Instellingen. Ted, Alexander, Jan en hoe die anderen ook mogen heten, zijn uitgenodigd door de roeivereniging Asopos/De Vliet, die nog wat leden nodig heeft. Amusement, educatie en sport gaan hand in hand. Een ontroe rend voorbeeld van integratie. Boeken lenen Zoeterwoudse bejaarden kunnen nu evenals de schooljeugd gratis twee boeken per week komen le nen bij de bibliotheek aan de Noordbuurtseweg. Voor elke dag dat men het boek langer in z'n bezit heeft, wordt twee cent in re kening gebracht. Dat is wat je noemt positieve discriminatie. En ook dat is niet goed te praten. We zullen weer een missive naar de regering moeten laten uitgaan met de eis dat de bibliotheken aan een ieder gratis boeken moe ten uitlenen. Van lenen word Je wijs. Dat is vorming, educatie, onderwijs. Vrijheid van onderwijs voor iedereen. Dat staat in de grondwet. Moet Je niet doorkrui sen door er centen voor te vragen. De openingstijden van de biblio theek in Zoeterwoude: dinsdag van 15.45 tot 16.45 uur, vrijdag van 19 tot 20 uur en zaterdag van 11 tot 12 uur. Aan lentebodes heb Je niets zo lang de koude ons naar de kachel drijft. Maar toch. In Voorschoten vonden vader en zoon Douwes het eerste lokale kievitsei in het land achter de woning van veehouder J. Oosterveer aan de Veurseweg. Pa Douwes, die vorig Jaar iets soortgelijks presteerde, overhan digde het ei aan de burgemeester van Voorschoten, dr. J. van der Haar, die op zijn beurt de vinder een niet nader genoemde attentie aanbood. Media visten zal hier een lichtje opgaau. In vroeger tijden brachten onderhorigen de eerste oog<* het kasteel van hun heer. Koord-studio Koord Studio in Leiden meldt ons dat de vrijdagavond-kaart avond dreigt te verzanden. Fa- wordt gevraagd wie het klaverjas sen ..nieuwe adem wil inblazen". Er staat trouwens in Koord een naaimachine waar iedereen voor het fabriceren van kleding ge bruik van kan maken. Voor raad, daad. naald en draad kan men terecht bij mevrouw Nievaart. Even van tevoren bellen: 144000. Koord is trouwens de komende paasdagen geopend en dinsdag middag wordt er een cursus En gels gegeven, de groep van 3 t.ot 4 uur kan nog wel wat mensen hebben. Koord. Oude Rijn 88, is nog steeds actief. Weest od uw hoede Breehuys Het Breehuys, Breestraat 19. Leiden, doet daar trouwens niet voor onder. Elke vrijdagavond is er soos-avond met gezellige sfeer en goede muziek. Op 26 maart Jan van Rhenen, die naar ver luidt af en toe liedjes ten gehore brengt. Donderdag is er een kera- miekcursus waar je potten kan bakken, reliëfs en maskers kan maken. Op 29 maart start in 't Breehuys een emailleercursus. Acht maandagavonden, kosten twintig gulden, aantal deelnemers tien. Wederom educatie. Een on eindig proces. Sparta Bericht van de rekstok: in Lei derdorp geeft de gymnastiekver eniging Sparta vanavond en mor genavond gelegenheid om open bare lessen bij te wonen in de zalen aan de Van Geerstraat, het Kwikstaartplein en de Splinter laan. Op het programma Jazz- gymnastiek, turnen, conditietrai ning en allerhande andere lenige dingen. Weest zuinig op uw lichaam. Paulownastr. 16, Lelden. Leiderdorp Dag bereikbaar: telef 184687 Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale 10.30 -11.30 u v.m. Kool: Drift- It 49a. dl 10.30—11.80 uur vm. buurthuis Morswllk fo- paaslaan, tel 761196. woe ïooo —11.00 uur ra Tutnstadwljk: Heren straat 45 vrij 10.30—11.30 uur ra. Gezinsverzorging durig zieken en gezinsverzorging Huize St.-Maarten Opvanghuis voor crislsgevallen i nacht bereikbaar Tel 132187 Burgerlijke stand LEIDEN Geboren Björn Rutger fi Tunnis an. v. T. R. Prins en M L. C. f Snuverink; Lousier Z. van Haestregt: itephanie Vlvlanna Maria dr. v E. C. Tlmmers en V. C. Martina; Allsion Marttaa dr. van: W P. Doove; J. M. (75) gehuwd gew. met: J. Kranenburg: C. la Lau (60) iga§| (87) gehuwd geweest met: B C. Nobel; L. Korsulze (74) echtgenote v ZOETERWOUDE Het cash- and-carry levensmiddelenbedrijf Hoogvliet (12 filialen) gaat aan de Prodnktweg 16 in Zoeterwoude een centraal magazijn openen. Dat ge beurt op 26 maart (15.00 uur) met een "open Jiuis". |ein«CH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OM8TREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B.V. Witte SlngeJ 1 - Lelden. Postbus 54 - Giro 67055 Telefoon: 071-144941 Naoezorging van 18.U0—20.00 a Zaterdag van 16.00—18.00 uur Te'efoon 071—130500. indien in gesprek 071—134539 Hoofdredacteur Han Muider. Kwartaalabonnement 1 37.85 Per post f 48.25 Jaarabonnement 1139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers t 0.50 Abonnementsgelden Ot) vooruit betaling te voldoen Bil automa tische overschrijving geeD ad ministratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2