\merika veroordeelt Israël Tal van activiteiten rond Angola-collecte Bouw van 62 huizen aan Langegracht gaat door LEZERS SCHRIJVEN ^oor bezetten westelijke Jordaanoever RAADSLEDEN IN LEIDEN NIET BLIJ fl ffS* r y*# rH Kt .'r: r*. Washington geeft Tokio Lockheed- documenten Paleis van- Franjieh noot eerst onder vuur USHAL MEI OrZE VAN PLAN Vaar week voor zieken uit de Leidse regio LEVENDAAL Brieven zonder afzender gaan prullenmand in HEROINE GEBRUIKER STAL UIT GELDNOOD OENSDAG 24 MAART 1976 PAGINA 19 CEW YORK (AP) De Amerikaanse ambassadeur bij de Ver- inigde Naties, William Scranton heeft gisteren op de tweede van het debat over de toestand in Jeruzalem en over de loor Israël bezette westelijke oever van de Jordaan, gezegd lat de vestiging van Israëlische nederzettingen strijdig is met le conventie van Genève. lij zei dat deze nederzettingen, met inbegrip van het oude itadsdeel van Jeruzalem, een obstakel vormen voor succesvolle inderhandelingen in het Midden-Oosten. ',A s. r -» een zwaar stempel gedrukt op de opzet van de plannen. Een be woonster- lid van de bewoners commissie- hield de raadsleden gisteravond dan ook voor: "Als u dat plannen wilt veranderen, wordt de huur duurder en dat willen we niet. Wij moeten het kunnen betalen". Wethouder Verboom liet overigens duidelijk weten dat hij zich niet wilde la ten "vastprikken". "Als de bewo ners zeggen: driehonderd gulden is teveel, dan stoppen we er nu mee, dan gaat het plan de kast in". Aan de Langegracht worden 62 woningen gebouwd, onder te ver delen in zestien tweekamerwo ningen. 23 driekamerwoningen en 23 vierkamerwoningen. Er wordt in drie of vier lagen gebouwd; de lengte van de gevelwand zal 135 meter bedragen, slechts onder broken door een onderdoorgang naar het Huigpark. Od het gedeelte dat tegenover de Pelikaanstraat ligt, zijn de wo ningen iets naar achteren gepro jecteerd, zodat er drie blokken ontstaan. De raadscommissie voor volks huisvesting stemde met een 8—2 meerderheid voor een verdere uitvoering van de plannen. Hoe ven (CPN) was zondermeer voor doorgaan, Houtman (SGP /GPV) was tegen ("we hebben veel meer behoefte aan de bouw van eengezinswoningen. Bei jen -PPR'D'66) was tegen ("afge zien van de lange gevelwand zijn er nog wel meer bezwaren aan te voeren"), Anne van de Zande (PSP) onthield zich van stem ming ("ik wil eerst zekerheid over de huurprijs"), Van der Horst (PvdA) was voor ("ik vind het niet zo mooi. ik had liever ge zien dat er achthoog zou zijn ge bouwd, maar smaken verschil len") Peters (PvdA) was voor ("ik denk dat er ook anders ge bouwd kan worden, maar kan dat niet aantonen; we hebben die zes tig woningen nu eenmaal nodig") Bosch (CDA) was voor ("ik ben niet zo verrukt over de plannen, maar ik zie geen alternatief; je moet kiezen voor betaalbare hu ren"), Langerak (WD) was voor ("als de bewoners tevreden zijn, wie ben ik dan?"). Sonnewlle •WD) was voor. Ham (CDA) was voor ("eengezinswoningen, zijn gewoon niet te realiseren") en wethouder Verboom (PvdA) Minder weerstand bestond er tegen een plan om in de Juliana- straat veertien nieuwe woningen (acht bejaardenwoningen en zes eengezinswoningente bouwen. Ook in dit geval staat overigens nog niet vast hoe hoog de huren zullen komen. Wel is het streven erop gericht om ze op t zelfde ni veau te brengen als die van de woningen aan de Langegracht. Eén van de bewoners van het Ju- iiamaplein, de heer Café, beklaag de zich er wel over dat zij niet voldoende over de plannen gehoord waren, al waren ze het er in principe niet mee oneens. Het feit dat het wijkcomité wel was ingeschakeld, vond hij niet voldoende: "Wie geeft wie het recht om over wie te oordelen?" Het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam ontving gisteren een bejaarde gast: een Tiger Moth uit 1942, zorgvuldig onderhouden door zijn eigenaar, de heer Godin, een Britse zakenman. Hij combineert zijn hobby me t zijn zaken door het open tweedekkertje voor zijn vluchten te gebruiken. Op de foto links de heer Godin en rechts een passagier" bver de toekomstige status van jruzalem kan, volgens Scranton, fcchts worden beslist via onderhan- ilingen, akkoorden en compromis- in. "Eenzijdige pogingen om bij |orbaat daarover te beslissen heb- |n geen Juridische waarde". De V.S. kregen gisteravond lof van jabische afgevaardigden over [ranton's rede. {scranton gaf later echter tegen- ter verslaggevers te kennen dat j een veto zou uitspreken over een i sterke bewoordingen gestelde ver edeling van Israël. Arabishe gedelegeerden zeiden it de V.S. wijzigingen hadden voor- jsteld die Scranton in staat zouden feilen zich te onthouden bij een jentuele resolutie. Zij verklaarden »m tegemoet te willen komen in lil voor wat zij beschouwden als }n gunstiger Amerikaans stand- jnt. De Egyptische afgevaardigde, jchmed Abdel Megoeid, noemde de lespraak een zeer belangrijke en bsitieve rede. De Israëlische gede- jgeerde, Chaim Herzog. wilde nog ïen commentaar geven. Hij zej e tekst eerst te willen bestuderen. Ook Frankrijk viel in de Veilig- eidsraad van de VN Israël aan jnwege zijn beleid in de bezette A- abische gebieden "Wij weten allemaal dat iedere tzetting tegenstand van de plaat- ,'lijke bevolking oproept en onher- t>epelijk leidt tot het gebruik van éweld door de bezettingstroepen" ndus de Franse afgevaardigde bij de BEIROET (Reuter/AP) In Liba- lon hebben de linkse strijdkrachten listeravond voor de eerste maal het errein rond het paleis van president Pranjieh onder vuur genomen en be- tendgemaakt dat zij van twee kanten le aanval zijn begonnen op de recht- fc aanhangers van de president. Toen de granaten insloegen, gingen n het paleis ten oosten van de hoofd- Itad Beiroet de lichten uit. De pre- fcdentiële garde nam met luchtdoel- (eschut de buitenwijk van Beiroet inder vuur waarvandaan men het Ichieten vermoedde. De steun van Syrië aan de Libanese Resident kost Damascus zijn vriend- jchap met Palestijnse bondgenoten, be Syrische leiding loopt tevens ook raig risico in eigen land. De betrekkingen met enkele Pales- fijnse groeperingen waren gisteren (odanig bekoeld dat een van die groe peringen verzocht om de uitstoting pan de door Syrië gesteunde Saiqa- èommando's uit de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Tenzij de lei- Bers van Syrië, mogelijk met steun pan Saiqa, spoedig enig succes boe ken bij het oplossen van de Libanese prisis, kunnen zij volgens politieke waarnemers in Beiroet worden ge confronteerd met problemen in eigen land. Hafez Al-Assad houdt zich per soonlijk intensief bezig met de be middelingspogingen van Syrië in Bei roet. En de Jongste Syrische voor stellen zijn ronduit van de hand ge- pezen door de linkse Libanezen de nauwe bondgenoten van de hoofd stroming binnen de PLO. De leider van de linkse moslimbewe ging Kamal Joenblatt heeflt al laten peten de formule niet te zullen ac cepteren en dat hij niet aan door Sy rië geleide bemiddelingspogingen zal deelnemen. In de krant van vrijdag 19 maart Iheeft de bevolking van Leiden ken- pis kunnen nemen dat de IJshal van pon Menken waarschijnlijk een il lusie zal blijven, althans voor Lei- tien! En waar strandt dan dit unie ke projekt voor Leiden op? Jawel, op de parkeerproblematiek! Vooral bewoners van de Vondellaan hebben [hevig geageerd op dit punt. En de Commissie Ruimtelijke Ordening heeft zich gedeeltelijk achter de pro blematiek van dé auto gesteld, blaar het betekent in de praktijk, dat waarschijnlijk Haarlem Ton's ijs hal m de schoot geworpen VN, Jacques Lecompt. De Russische en Chinese af gevaardigden veroordeelden eveneens het Israëlische beleid in de bezette gebieden, in het bijzonder het stich ten van nieuwe nederzettingen, "het schenden van de fundamentele rech ten van de mens" van de Arabieren en de gewapende onderdrukking van de demonstraties. Op verschillende plaatsen op de door Israël bezette westelijke Jor daanoever hebben zich gisteren weer ongeregeldheden voorgedaan. In Hebron gooiden jonge Arabieren de ruiten van een Israëlisch bank gebouw in, wierpen wegversperrin gen op en verbrandden rubber ban den. In Aboe Dis, een voorstad van Je ruzalem, demonstreerden enkele hon derden jongelui in de buurt van het kerkhof waar een 11-jarige Arabi sche jongen zou worden begraven. De jongen raakte vorige week bij on geregeldheden gewond en overleed maandag. De inwoners van Aboe Dis verklaar den dat de Israëlische autoriteiten het stoffelijk overschot van de jon gen maandag al hadden moeten vrij geven. Gisteren was dit echter nog niet gebeurd. In Israëlische kringen wordt gevreesd dat de explosieve si tuatie in het plaatsje wellicht tot nieuw geweld zal leiden. De Oostenrijkse kanselier, Bruno Kreisky, heeft gisteren verklaard, dat een aantal Arabische landen zijn houding tegenover Israël de laatste twee jaar radicaal heeft gewijzigd. De kanselier zei op een perscon ferentie in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen dat de Arabische landen bij voorgaande gesprekken wilden dat Is raël zich terugtrok tot het gebied van voor de onafhankelijkheid in 1948, maar nu genoegen namen met de grenzen van 1967. Staatsvijand Een jurist uit het zuidoosten van Servië, Milan Pe- trujkic (38). is in Belgrado tot 13 Jaar gevangenisstraf streng regime veroordeeld op beschuldiging van «taatsvijandige activiteit, oprichting- van een vijandige groep en pogingen steun uit het buitenland te krijgen, zo wordt officieel uit Belgrado ge meld. gaat krijgen. Een kleine peiling in eigen omgeving leert dat de door- snee-Leidenaar woedend is en dus klinkt cie kreet "het is weer ty pisch Leiden" flink door Vraag: Hoe stelt de commissie zich dan op ten opzichte van de ruim 600 mensen in de omgeving van de Vondellaan die hun handtekening op het Stadhuis deponeerden, daar mee te kennen gevend dat ze WEL de IJshal willen hebben? Maar er is wat anders: In één van de oudste wijken van Leiden daar waar echte Leidenaars wonen komt in juni een geweldig nieuw zwembad klaar. In De Kooi! En wat is daar aan de hand. In dit projekt is parkeergelegenheid gecreëerd LEIDEN De gemeenteraad zal waarschijnlijk toestem ming geven om de nieuwbouw- plannen die ontworpen zijn voor de Langegracht, uit te voeren. De meerderheid van de raadscom missie voor volkshuisvesting schaarde zich gisteravond achter de plannen, al ging dat met wei nig enthousiasme gepaard. Geen der commissieleden was ingenomen met de stede- bouwkundige opzet van de plan nen. Ze werden in het algemeen als 'te massaal" beoordeeld. De 62 woningen worden gebouwd op het terrein aan de Lange gracht tussen de gebouwen van de Stedelijke Lichtfabrieken en de Noorderstraat. Zij dienen er vervanging van de woningen die in de Sophiastraat en de Bernhardkade in Leiden-noord zullen worden afgebroken. De bewoners die daar wonen, kun nen straks verhuizen naar de Langegracht. Een groot vraagpunt vormt nog de hoogte van de toekom stige huren. De gemeente streeft er naar dat de huren de driehon derd gulden per maand niet te boven zullen gaan. Doorslagge vend hierbij is in hoeverre het rijk subsidie zal willen verstrek ken op de bouw van deze wonin gen. Wethouder Verboom zei gisteravond: ..Wy zullen er alles aan doen om de huren zo laag gisteravond: "Wij zullen er alles mogelijk te houden. Maar ik kan niks garanderen". Leden van de bewonerscommissie, die bij de opzet van de plannen betrokken zijn geweest, stelden dat drie honderd gulden voor de mensen uit noord al te hoog is. "Wij vin den dat als streefhuur 240 gulden per maand moet gelden", zei één van hen. "Als die huur hoger zou worden, dan zou ons worden ver teld waarom". Het uitgangspunt dat de huren zo laag mogelijk zouden moeten zijn in de Sophia straat geldt nu een gemiddelde huur van negentig gulden heeft voor met name 40 auto's! Dus zal het in de praktijk ook wel eens gebeuren dat mensen in omlig gende straten wel eens een auto voor hun deur zullen krijgen. Maar hoor je de mensen in De Kooi hierover? Welnee, die mensen zijn dolgeluk kig dat hun Zijl eindelijk als een nieuwe geborene in hun wijk is terug gekeerd Ton Menken heeft met zijn pro jekt voor véél meer auto's parkeer gelegenheid gecreëerd, maar de ge achte Vondellaanbewoners (want daar alleen wrijft de schoen neem ik aan) willen die IJshal niet. Welnee, misschien daalt de waarde van hun woning wel. Maar ze gaan er aaa voorbij, dat ze duizenden Leidenaars mooi beroven van een uniek stuk recreatie. En die Jongens in Leiden, die al plannen hadden (mi een ijs- hockeyclub op te richten, kunnen hun plannen wel weer in een bureau- laatje stoppen. En die kindertjes van Leiden moeten maar weer ge duldig wachten of Pa in de toekomst tijd heeft om ze op zondag naar de Uithof te rijden. Eén ding hebben we mee in Lei den: we hebben een centrumfunctie. Hebben we toch wat nietwaar Ik wens de Vondellaanbewoners een prettige nachtrust en de rest van Leiden een prettige zomer! H. C. KWIK van 's Gravesandestraat 19 Leiden. William ScraJiton. Amerikaans ambassadeur bij de Ver. Naties, hier in gesprek met president Ford (links). LEIDEN In het kader van de ac tie "Geef om Angola" zal er zater dag in Leiden een collecte gehouden worden waarvan de opbrengst be stemd is voor de aanschaf van zaai zaden en eenvoudige landbouwwerk- LEIDEN Vierenzeventig gehan dicapten en chroniache zieke patiën ten afkomstig uit Leiden en omge ving zullen maandag 5 april voor de jaarlijkse vaarweek vertrekken met het Rode Kruis -hospitaalschip J. Henry Dunant. Naast de vaste be manning bevindt zich aan boord een verplegende staf bestaande uit een arts, 8 verpleegkundigen en 38 Rode Kruis-helpsters en -helpers. De reis gaat ditmaal van Gouda (ligplaats Oude Veerstal) via Oud-Beijerland. Wemeldinge en Middelburg naar Middelharnis. Vrijdag 9 april wordt het schip weer in Gouda verwacht. Opnemen van Drieven tn deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met deInhoud eens ts Op 10 maart Jl. is op het Leven daal een begin gemaakt met het ver plaatsen van de benzinepompen van de firma Janson. die erg veel van de speelruimte van onze kinderen in beslag zal nemen. Deze verplaat sing zou geschieden met goedvinden van alle omwonenden die daar (tot hun spijt) niets van hebben verno- Het is toch absurd om benzinepom pen bij een ander voor de deur te plaatsen, om maar niet te spreken van het brandgevaar, dat daaraan verbonden is. Daarbij komt dan nog eens de grote overlast van stank en damp. terwijl de verkoopwaarde van onze ipanden flink zal (Uien. WU tuigen. De organisatoren van deze actie, die ook landelijk gevoerd wordt, beoeen met de hulp niet al leen de economische wederopbouw van Angola te stimuleren, maar ook ae politieke onafhankelijkheid: na de dekolonisatie moet er een nieuwe sa menleving opgebouwd worden, met een nieuwe mentaliteit, waarbij de verschillende delen van het land één natie zullen gaan vormen. In twee kraampjes in de stad, bij de Wereld winkel aan de Steenstraat en bij de Hartebrugkerk, zal allerhande in formatie verstrekt worden over de toestand in Angola. Op verzoek van het landelijk An- golacomité hebben de Leidse afdelin gen van de PSP, PvdA PPR, We reldwinkel en Boycot Outspan Aktie een aantal activiteiten opgezet voor deze week. De Wereldwinkel heeft ge zorgd extra materiaal over Angola in huis te hebben. Rond tachtig collec tanten zullen op de drukste plaatsen in de stad rondgaan, zoals in de Kapermolen, op het 5 meiplein, bij het winkelcentrum in het Mors- kwartier, en in de binnenstad. Dat zal zaterdag van half tien tot hal '.es gebeuren. Tijdens de collecte zullen de muzikanten van "d'Onderste Steen" spelen. Deze week zullen ook brieven uitgaan naar het weten- De redactie behoudt zich daarenboven bet recht voor om bijdragen te weigeren daD wel in te korten. vinden de inrit van ongeveer 35 me ter voor deze pompen veel te groot in verhouding tot de te verwachten omzet, omdat er op het Levendaal al vier pompen zijn. En dat in een straal van 1000 meter. Gevolg: nog meer wagens, die in reparatie gaan voor de deur en dus voor ons geen parkeerruimte. Maar wy betalen als iedereen ook onze wegenbe lasting. De middenstand wordt be lemmerd bij het laden en lossen van overlast? Wij wonen al aan een ra cebaan. Natuurlijk rekenen wij erop, dat dit ongerief ons bespaard zal blij ven. Bij voorbaat dankend namens alle omwonenden. C BARNING Levendaal 183, Leiden. WASHINGTON (AFP) De Ver enigde Staten en Japan zijn gisteren overeengekomen dat de Amerikaan se regering Tokio dossiers zal ver strekken over steekpenningen die de Lockheedvliegtuigfabriek aan Japan ners heeft betaald. Dit heeft het ministerie van Justitie in Washing ton bekendgemaakt. De V.S. verplichten zich de be trokken documenten aan de Japan se justitiële autoriteiten over te dra gen. Het akkoord kwam tot stand na een briefwisseling tussen de Ja panse premier. Takeo Miki, en president Gerald Ford. President Ford had premier Mikl od diens verzoek geantwoord dat d? Amerlkaaase regering bereid was de dossiers beschikbaar te stellen na dat beide landen een In de vereiste vorm gesteld akkoord zouden heb ben gesloten. De inhoud van de dossiers zou echter niet gepubli ceerd mogen worden voordat tegen de betrokkenen vervolging zou zijn in gesteld. LEIDEN Brieven aan de Leidse gemeenteraad zonder enige afzender gaan de prullenmand in. Er blijken geregeld van dat soort brieven met roddel en achterklap en vuilspuiterij binnen te komen op het stadhuis. Moeilijker ligt het met brieven waar alleen onder staat: namens de be zorgde bewoners van Lelden, of iets in die trant. Dat zijn vaak geschrif ten van verontruste maar onbekende groeperingen. Op het stadhuis zou den ze dan ook niet weten naar wie het antwoord gestuurd moet worden. Dat soort brieven zullen in de „ge heime trommel" worden gelegd waar alle geheime raadsstukken liggen. Via besloten commissievergaderingen kunnen raadsleden deze brieven eventueel te sprake brengen. Dat laatste zal wel tijd kosten. En dat, terwijl de afgelopen tijd net een aantal spoedeisende anonieme brie ven in de raad ter sprake zijn ge weest: van een gedeelte van het per soneel van de Sociale Dienst, van het personeel van Endegeest, en van de Mysterieuze groep verkeersdeskundi- gen TRAMAG over de Rijnsburger- weg. Anonieme sohryvers, let in het ver volg op uw zaak schappelijk personeel van de univer siteit met het verzoek of zij de ko mende loonsverhoging af willen staan aan de Angola-aotie LEIDEN/DEN HAAG Een Jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest, plus twee weken gevangenis straf, die reeds eerder voorwaardelijk waren opgelegd. Dat edste de officier van Justitie by de Haagse rechtbank gisteren tegen de 26-Jarige straatma ker Z. uit Lekden. Een verdachte die verslaafd is aan de verdovende mid delen en waarbij alle pogingen die zijn gedaan om hem ervan af te hel pen, tot dusver hebben gefaald. Aan de 157 gulden per week, die hü als uitkering van de bijstand ontving, had hij niet genoeg om verdovende middelen te kunnen kopen. Om dat probleem op te lossen ging hij met enkele vrienden op inbrekerspad. Zo hadden het voornamelijk voorzien op televisie- en radiotoestellen. De tv's werden vervolgens voor 500 gulden ..zwart" verkocht. Ook werd in Lei den een auto gestolen. Maar de straatmaker bleek niet erg stuurvast. Als gevolg daarvan kwam de auto na een botsing in de Zoeter - woudsesingel terecht. De straatmaker liep daarbij kneuzingen op en moest zich in een ziekenhuis laten behan delen. Zo kwam de Leidse politie op het spoor van de daders. De arrestatie van verdachte verliep op een wat wonderlijke wijze. Een po litieman zag hem in Leiden op ie trein stappen. „Die zal wel naar Den Haag gaan om heroine te halen", be dacht hij. En omdat hij een snelle terugkomst vermoedde bleef hij pos ten bij het station. Hij bleek in het bezit van heroine en werd gearres teerd. De officier vond gezien de herhaling Juist dat er nu een for se gevangenisstraf uit de bus zou moeten komen omdat dat mede ue mogelijkheid opent om hem te be handelen. Uitspraak op 6 april.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19