Monty cle held van El Alamein 'Reders moeten omkopen' Smith verwerpt voorwaarden van Engeland Drie dagen laag 'nWeek lang laag: Extra laag: Les voor de mannen vv ...Want als de VARA je nog geen tientje waard is - waar blijven we dan? f ■h WOENSDAG 24 MAART 1976 BUITENLAND PAGINA 17 Rosbief, 500 gram 2. Supersport X. Dames-ofherenfiets .Kompleet Niet voorradig? AJ Binnen 10dagen 1 I l— leverbaar, franko thuis. I F». 1 325." AH-prijs I rfltj 760325 zolang de voorraad strekt t/mw oensdag 31 maart y.m ck r Meulen melbn foast, Q|Q pak 100 grami25" ï/O Roval Club ionic |QQ fles 1 liter AH Afwasmiddel. fles 1 liter,79* OÏ7 Japanse makreel. blik 200 gram.-75" %J Nutricia chocomel, 14-^1 fles 1 liter.Xrfö Gekookte gelderse worst. -* 021? 400 gram3.4G Uit de diepvries: AH Kipsaté. 168 3 stokjesJ.98"l» Badstof kinderpyjama, kobalt, groen, rood, oranje of marine, Ift maten 92 tfn 152 LONDEN (ANP) Een tengere man met grote spitse neus, scherpe bleekblauwe ogen en als enig uiterlijk teken van de mi litair een zwarte baret of een Australische legerhoed voorzien van de wapenschilden van onderdelen van de Britse strijdkrach ten. Dat was Bernard Law Montgomery, zoals velen, die de Tweede Wereldorlog beleef den, zich hem zullen blijven herinneren, gekleed in zijn oude wollen trui, manches ter broek en leunend tegen een stoffige tank of temidden van „zijn" soldaten geze ten in het dorre woestijnzand van het Noo rdafrikaanse slagveld. „Monty", de man die in november 1942 bij El Alamein een einde maakte aan de my the van de Duitse tank-generaal Erwin Ro mmel en tevens aan de lange reeks van Duitse overwinningen sedert Hitler in 19 39 Polen was binnengevallen. De man ook die onder het algemen opperbevel van de Amerikaanse generaal Dwight D. Eisenho wer bevelhebber was van de Britse invasie macht die op 6 juni 1944 (D-Day) Norman- dië binnenvieL Terwijl de Amerikanen in 1942 in de Stille Oceaan al hun eerste overwinning boekten op de Japanners, hadden de Duitsers in Europa en Afrika het toppunt van hun macht bereikt. Stalins rode leger leek verslagen, op enkele neutrale landen na lag het gehele Europese vasteland onder de laars van Hitiers „Wehrmacht", Enge land improviseerde een verdedi ging met slechte wapens en de Amerikaanse oorlogsindustrie kwam nog maar pas op gang toen de vry onbekende brigade-gene raal Montgomery naar' Afrika werd gezonden om onder de pas benoemde algemeen opperbevel hebber voor het Midden-Oosten, maarschalk Alexander, het bevel over het achtste Britse leger op zich te nemen en een einde te maken aan de reeks nederlagen. De troepen van het Britse Ge menebest waren na aanvanke lijke overwinningen op de Ita lianen in Noord-Afrika de woestijn doorgejaagd door het „DAK", het „Deutsche Afrika korps", dat Hitier onder generaal Erwin Rommel had gezonden om Noord-Afrika en „Egypte" „veilig te stellen" voor Berlijn en Rome. De Duitse „Panzers" Joegen de Britten van Tobroek tot het slechts 100 kilometer van Alexan- drië gelegen El Alamein. Daar liep de vaart uit het offensief en de legers groeven zich in om een stellingenoorlog te voeren van het type van de Eerste Wereldoorlog. Londen, ontevreden met de be velvoering, zond Alexander en Montgomery met de opdracht de Duitsers en Italianen uit Afrika te verdrijven. Mongomery reorga niseerde het achtste leger tot een evenwichtige vechtmachine, ver beterde de opleiding voor zijn soort oorlogvoering, en oefende grote druk op Londen uit om grotere personele en materiële aanvullingen. Zo kregen de Brit ten, die zich tot dan toe niet kon den meten met de Duitse Mark III en Mark IV tanks, de nieuwe Amerikaanse Sherman-tank, een wapen dat eindelijk opgewassen bleek tegen de Duitse oorlogsma chines. Toen „Monty" op 23 november 1942 zyn offensief „Light Foot" in de nacht bij El Alamein inzette, betekende dat het keerpunt in de Tweede Wereldoorlog voor Euro pa. Verbeten vochten de Britten zich door de kilometers brede Duitse mijnenvelden, waarna de eigenlijke „slag om El Alamein", die van de tanks, kon beginnen. De Britse bevelhebber had Rom- mels tactiek grondig bestudeerd en de Duitse generaal deed pre cies wat Monty verwachtte: hij liet zyn tanks naar de Britse li nies lokken waar ze door grote VV KAMPALA (AFP) Het Oegandese staatshoofd, Idi Amin, vindt dat de scheiding van tafel en bed tussen Lord Snowdon en prinses Margaret een 'les' behoort te zijn voor alle mannen, omdat het een bewijs is dat „ze geen vrouwen boven hun stand moeten trouwen vanwege het gevaar te worden verstoten". De veldmaarschalk heeft een boodschap van deze strekking aan Lord Snowdon gezonden, welke door de Oegandese radio is uitge zonden. Amin geeft in zijn boodschap aan „verrast en geschokt" te zijn door het nieuws van de breuk. Hij betuigt Lord Snowdon zijn medeleven voor „de moeilijke beproeving" die hij doormaakt 6ALISBURY (Reuter) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de voorwaarden waarop Engeland wil meewerken aan de oplossing van het grondwettelijke geschil in Rho desië, verworpen. Hij is van mening dat zij geen kans bieden op voort gang en acht ze "niet minder ex treem dan die van de Afrikaanse na tionale raad". De Britse voorwaarden, dat er geen onafhankelijkheid aan Rhodesië kan worden verleend voordat de meerderheid er regeert, noemt Ian Smith "even onrealistisch en onaan vaardbaar als in het verleden". De Britse minister van Buitenland se Zaken, James Callaghan, heeft gisteren zijn Russische collega, An- drf. Gromiko, gewezen op de nood zaak van terughoudendheid om er voor te zorgen dat crisissituaties bui ten Europa niet de geloofwaardig heid van de ontspanning tussen Oost en West aantasten. De Britse bewindsman deed dit aan een lunch ter ere van zijn Sow- jét-collega in Londen. Hoewel hij Zuid-Afrika en Rhodesië niet met name noemde, was het duidelijk dat hij doelde op de toestand in Zuide lijk Afrika. Volgens Callaghan is ontspanning, evenals de vrede, on deelbaar. De presidenten van Zambia, Mo zambique, Tanzania en Botswana komen vandaag in Loesaka bijeen om een nieuwe strategie uit te stip pelen voor de bevrijding van Rho desië, zo is in Zambiaarae regerings kringen vernomen. Na het mislukken van het overleg tussen premier Ian Smi+h van Rho desië en Nkomo is de kans op een guerrilla op grote schaal tegen het blanke minderheidsbewind in Rho desië groter geworden. Op de topconferentie zal allereerst worden getracht de meningsverschil len tussen Nkomo en Moezorewa te overbruggen. Verder zal het Britse voorstel ter sprake komen om bin- ne?i twee jaar tot een zwart bewind in Rhodesië te komen. De blanken in Rhodesië vinden die termijn te kort en de zwarte nationalisten ach ten hem te lang. ROTTERDAM (ANP) De be dragen aan steekpenningen, die de scheepvaartmaatschappijen moe ten betalen in Afrikaanse en Azia tische havens, zijn onaanvaardbaar geworden. Dit zegt Per Henriksen, president-directeur van de Deense rederij Mercaridia, in een interview met het Engelse blad "Seatrade". Henriksen schat dat zijn maat schappij in 1975 tussen de 13 en 21 miljoen gulden "onder de toonbank heeft doorgeschoven" voor norma le verrichtingen. Dat is ongeveer 2,5 procent van de totale kosten van Mercandia. "Deze praktijken zijn zo oud als de scheepvaart zelf maar nu begint het de spuigaten uit te lo pen", aldus Henriksen. Zijn maat schappij zal in het vervolg "eeen cent" meer uitgeven aan omkoping. Henriksen wilde geen namen noe men, maar was wel bereid tot het geven van enkele voorbeelden. Zo zou het drinkwater in een haven in het Verre Oosten de laatste vijf jaar tden keer zo duur geworden zijn. En zelfs als men rekening houdt met de inflatie ter plaatse, is dit, aldus Henriksen, een buiten sporige verhoging. Tot riu toe heeft geen andere re derij de beweringen vam Henriksen rechtstreeks willen bevestigen. Zo ook niet de Nederlandse scheep vaartunie (NSU), die veel op Afrika en het Verre Oosten vaart. Direc teur R. J. Marsman verklaarde wel gehoord te hebben van deze prak tijken, hy zou er zelf „gelukkig" nooit mee geconfronteerd zijn. De NSU geeft wel, als dat nodig ls re latiegeschenken, zoals flessen whis ky, en kisten sigaren. overmacht aan tanks en anti- tankgeschut werden vernietigd. Na afloop zei Montgomery: „De grote gok was of de vyand op zyn plaats zou blijven en het zou uit vechten. Hy deed het. Hy werd beslissend verslagen. De rest was betrekkelijk eenvoudig". Montgo mery's naam was gemaakt. In bezet Europa veerde men op als zijn naam werd uitgesproken en zijn „woestynratten" van het achtste leger droegen hun aan voerder op handen, waar hij zich liet zien. Montgomery zou het achtste leger nog tot in midden- Italië leiden zonder ook maar een slag of actie van enige omvang te verliezen. Tegen de tyd dat hy het achtste leger ging verlaten om de Britse invasietroepen naar het „tweede front" te leiden, stond hy op het toppunt van zyn popula riteit. Zyn critici verweten hem filmster-allures omdat hy in zyn commando-wagen kanaries hield, zich onconventioneel kleedde, in formeel met zyn soldaten praatte en sigaretten uitdelend met hen in het zand zat. Maar zyn bewon deraars prezen hem om zyn onge dwongen omgang met zyn „solda ten" (die hy nooit zou aanduiden als manschappen of troepen), hun daarby het idee gevend van een onverslaanbaar achtste leger. Toen op 6 Juni 1944 de gealli eerden in Normandië landden, was het geallieerd opperbevel in handen van de Amerikaanse ge neraal Dwight D. Eisenhower. De Britse onderdelen stonden onder Montgomery die al direct na de landing moeilykheden kreeg met de Amerikanen die hem overdre ven voorzichtigheid verweten om dat hy zyn bruggehoofd te Caen wilde consolideren en op verster kingen wilde wachten alvorens uit te breken. Monty stond tegen over zyn oude tegenstander Rom mel en wilde eerst sterk genoeg zyn om Rommels troetelkind de .Panzers" te kunnen verslaan om daarna snel en diep in Frankryk te kunnen doorstoten. Na de doorbraak in Normandië werden de Duitse legers snel door Frankryk en België gejaagd tot de lyn Turnhout—Eindhoven. Eisenhower wilde nu eerst Ant werpen bezetten om een grote haven in bezit te hebben, maar Montgomery mede onder druk van Londen door de V-l en V-2- raketaanvallen vanuit Nederland op de Britse hoofdstad voor stander van een snelle stoot naar het noorden om zo de Duitse legers in Nederland af te snyden en ons land te bevryden. Beslo ten werd tot de operatie „Market Garden", de Slag om Arnhem die op 17 september 1944 met lucht landingen begon en die in een geallieerde nederlaag eindigde doordat de voorraden by slecht weer uitgeworpen in vyande- lyke handen vielen en er toevallig een sterke Duitse pantserdivisie op de Veluwe lag die daar niet was verondersteld. Ook voor deze operatie is kritiek op Montgomery uitgeoefend, maar deze stelde dat de actie op te kleine schaal was opgezet. Bovendien was de door stoot vanuit de richting Eindho ven naar de bruggen over de grote rivieren mislukt. Toen Montgomery in de Slag om de Ardennen (Hitiers laatste en onverwachte poging op 16 de cember 1944 om de kansen te doen keren en naar Antwerpen door te stoten) van Eisenhower ook het bevel over Amerikaanse eenheden daar kreeg, stak in hoge Ameri kaanse militaire kringen opnieuw een storm van kritiek op. Gedurende de hele Slag om Europa hebben de Amerikanen „Monty" verweten te behoedzaam te werk te gaan en een kanon te willen gebruiken om er een vlieg mee dood te schieten. De metho disch vechtende Britse veldmaar schalk stelde echter niet met de levens van zyn soldaten te willen spelen, noch met 'onvoldoende sterke troepen te willen aanvallen. Bernard Law Montgomery werd op 17 november 1887 uit Noord- ierse ouders geboren. Zyn eerste twaalf levensjaren woonde hij in Tasmanië waar zyn vader Angli caanse bisschop was. Na de militaire academie te Sandhurst werd Montgomery in 1908 als tweede luitenant opgeno men in het „Royal Warwickshire Regiment" en in het toenmalige Brits-Indië gelegerd. In de Eerste Wereldoorlog raakte hy in de be ruchte slag om Yperen gewond. Hy werd onderscheiden met de „Distinguished Service Order" en een Franse decoratie en hy werd acht maal eervol vermeld. Als in structeur by het .staff college" leerde hy tussen de wereldoorlo gen zyn ondergeschikten initia tief, kennis en intellect te stellen boven het slaafs opvolgen van voorschriften, onwetendheid en blinde gehoorzaamheid, maar vooral stelde hy de aanval boven de verdediging om de vyand naar zyn „pypen te laten dansen". In 1927 trouwde Montgomery met een 40-Jarige weduwe van een Indiase ambtenaar die in de Eerste Wereldoorlog was gestor - Montgomery, in zijn be faamde monty-ooat in een van zijn caravans aari h/t front. ven. Zyn vrouw bracht twee kin deren uit haar eerste huweiyk mee en schonk Montgomery één kind, hun zoon David. Zy stierf in 1937. In 1937 werd Montgomery als brigade-generaal in Palestina ge legerd en bij net uitbreken van de Tweede Wereldoorlog nam hy het bevel van de derde divisie van de Britse expeditionaire strijdkrach ten op zich. Na de terugtocht uit Duinker ken kreeg hij het bevel over het vyfde legerkorps en in 1942 werd Montgommery bevelhebber van 't leger in zuid-Engeland als luite nant-generaal. Op 12 augustus 1942 tenslotte arriveerde Montgomery in Cairo om het bevel over het achtste leger op zich te nemen dat hy zou leiden in de slag om El Alamein. Namen als El Alamein, Tripo lis, Tunis en Sicilië zullen altyd met Montgomery verbonden bly- ven, maar ook Caen, Arnhem, Bastogne en de Liineburgerheide waar tenslotte op 4 mei 1945 de Duitse capitulatie kwam. Na die capitulatie werd de in middels tot veldmaarschalk be vorderde Montgomery opperbevel hebber van de Britse bezettings troepen in Duitsland. In 1946 werd hy in de adelstand verheven als burggraaf viscounten tot ridder geslagen in de Orde van de Kouseband, de hoogste en oudste Engelse orde. Tot ver na de oorlog bleef een hechte vriendschap bestaan tus sen Montgomery en Elsenhower, maar na de publikatie van de me moires van beiden werd deze ver houding koeler. Na 50 Jaar militaire dienst trok „Monty" zich in september 1958 terug. Al meteen nadat hy zyn memoires publiceerde, ontstond een controverse over de kritiek die hy had op zyn militaire col lega's, zowel voor- als tegenstan ders en zyn commentaar op het Italiaanse leger bezorgde hem zelfs een uitdaging voor een duel. In zyn tweede boek „The path of leaderschip" inoemde Montgo mery generaal De Gaulle, Nehroe, maarschalk Tito en Mao Tse-- toeng de vier grootste leiders ter wereld. Hy bleef in het licht van de schynwerpers door artikelen en vraaggesprekken, onder meer door aan te dringen op niet-toe- treden van Engeland tot de Euro pese Gemeenschap. De afgelopen Jaren is weinig meer van de krijgsman Bernard Law Montgomery gehoord- ..Mensen, hartelijk bedankt allemaal, maar jullie moeten mij niet alleen hebben: onze Surinaamse juf. Gerda, chaufBeuse van een indrukwekkende vrachtwagen, die twee laconieke Amsterdammers. En wie wonnen: een kleine en een lange Belg samen. Samen maakten wij de show. En u natuurlijk. Nietwaar: de VARA dat ben je zelf. En de VARA show moet doorgaan. Hoe? Ooor zelf onmiddellijk Koning Klant te worden. En lid ben je al vooreen tientje per jaar. Bel even 02150-48741. Of schrijf postzegelloos aan antwoordnummer 3 in Hilversum.Da's de beste show die we samen kunnen maken. DeVARA,dotbenjezell

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17