KNOBEL IS ONTGOOCHELD Zwak LFC totaal geen partij voor Quick Boys: 1-6 JÊttÊk- yMd: Dressuurruiters NOC-norm absurd Topclubs laten bondscoach in zijn hemd staan DENSDAG 24 MAART 1976 PAGINA 13 Johan Heins (foto) vindt lijk. Maar hij is dan ook de eis van het NOC wél rede- springruiter. LEIDEN Het vuurwerk, waarmee het jaarlijkse Zilveren AMSTERDAM De Neder landse dressuurruiters proteste ren tegen de norm. die is vastge steld voor hun deelneming aan de Olympische Spelen in Mon treal: als team bij de eerste vijf kunnen komen. John Swaab, een van de po- tentiële kandidaten, snapt niet wie deze norm heeft vastge steld en hoe die tot stand is ge komen. "Onze tak van sport moet een zeer slechte pleitbezorger bij het Nederlandse Olympische Comité hebben gehadl. Als ze ons meteen hadden gezegd, dat we niet mee konden, hadden we geweten waar we aan toe waren. Dan was men er rond voor uitgekomen. Dan behoeven we ook niet zo hard eraan te werken. Maar door een onhaalbare els te stel len wordt de boel beduveld. Het gaat niet om het geld. Als Je aanbiedt om het zelf te betalen zeggen ze: je moet het land res pectabel kunnen vertegenwoordi gen. Nou, in München zijn we vorige keer achtste geworden. Als dat geen respectabele verte genwoordiging is weet ik het niet meer. Er nemen zo'n 130 landen deel aan de Spelen. De meeste kunnen niet eens een team van drie combinaties op de been bren gen. Wy verkeren in de geluk kige omstandigheid, dat we uit wel vijf combinaties kunnen kie zen. En daarmee achtste uit 130 inden worden vind ik zeer res pectabel. Maar een vijfde plaats eisen is irrieel. Ik kan nu al de eerste drie opnoemen. Het is zo iets als ons dwingen over drie maanden tegen Ard Schenk te schaatsen. Die wint nog al heeft hij zijn schaatsen achterstevoren ondergebonden. Die worsteling met de tijd kunnen wij nooit winnen. Neen, zo blijft er geen enkele animo over". Bij de military (de samenge stelde wedstrijd) en de spring ruiters heerst daarentegen geen ontevredenheid. Maar die moeten ook als team bij de eerste acht kunnen komen. "Een redelijke eis. Als we dat niet halen behoren we ook niet te worden uitgezonden". zei springruiter Johan Heins op een perssymposium in Amsterdam, waarop de mogelijkheden om naar Montreal te gaan uitvoerig tér sprake kwamen. Ook chef d' équipe voor het springen, Ben Arts zag Canada voor zijn ruiters wel zitten. Hij heeft zo'n zes paarden ter beschikking, die qua kunnen en karakter het onmete lijke zware Olympische werk wel aankunnen. Het aantal bekwame ruiters is minder dunnetjes. Zijn zorg is méér om paarden heel en de ruiters in vorm te houden dan om aan de gestelde eisen te voldoen. Daarover maakt hij zich eigenlijk weinig zorgen. KOOS POST. Molentoernooi van LFC officieel geopend werd, inspireerde de organiserende vereniging bijzonder weinig. Tegenstander en vijfvoudig winnaar van de bokaal Quick Boys des te meer. de. Aanvankelijk wisten de Kat- wijkers niet eens raad met zoveel vrijheid, maar na het bevrijdende openingsdoelpunt van Joep den Hol lander, brak de ban. Nog geen mi nuut later toonde Arie Haasnoot het collectief falen van LFC overduide lijk aan. Omdat hij de indirecte vrije trap voor het verkeerde been kreeg besloot de stopper maar aan een uitzichtloze solo te beginnen. Maar heel LFC stond te slapen en Haasnoot mocht ongehinderd dwars door "het muurtje" lopen. De Wit was uiteraard kansloos. Na rust werd het helemaal 'eenrichtingsverkeer', een uitval van Wim van Dijk die invaller Peter Siera de mogelijkheid bood om het mooiste doelpunt van de wedstrijd te laten aantekenen. Val lend kopte de junior LFC naar 1-2. Daarna werd Quick Boys ruim baan geboden. Achtereenvolgens Heer ik- huizen (strafschop). Haasnoot (2) en Van der Plas (strafschop» benut ten een paar van de talloze moge lijkheden die Quick Boys kreeg, kreeg. De voorwedstrijd, tussen het Leids damesefltal en KFC, eindigde in een 2-2 spel. AD VAN KAAM Voor een handjevol koukleumende toeschouwers schoot de ploeg van trainer Perdijk voor het eerst sinds lange tijd weer eens uit haar slof. Aan het eind van de zeer eenzijdige wedstrijd vermeldde het scorebord de cijfers 1-6. En dat. terwijl Quick Boys deze competitie ontzettend moeizaam zijn doelpunten vergaart en in feite toch maar één klas hoger speelt dan LFC. De Kanaries wa ren dan ook verantwoordelijk voor deze monsterscore. Want wat speelde LFC ontstellend zwak. In geen enkel opzicht kon het team van scheidend trainer Van der Kuil zich meten met de Katwijkse tegenstander. In fysiek opzicht wa ren de Boshuizerkadebewoners na tuurlijk in het nadeel, maar die handicap met toch te overwinnen zijn. Bijvoorbeeld door wat sneller een bal af te geven, veel te bewegen en vooral het leder aan de grond te nouden. LFC ging dwars tegen de draad in. Speelde uitermate traag, bewoog nauwelijks, trapte alle bal len hard en hoog weg, toonde daar naast totaal geen inzet en voetbalde enorm onsamenhangend. Geen won der, dat Quick Boys zich, met alle Het Zilveren Molentoernooi kan competitieperikelen in het achter- beginnen. hoofd, als een vis in het water voel- 'Ik laat me niet in de maling nemen' EDINBURGH Maandagmid- lag een vreugdevol telefoontje voor kad Kila: mee met Jong Oranje naar Schotland. Een paar uur later een fomper op de vreugde: hij vernam lit onze krant dat Vujadin Boskov ïem eigelijk liever ziet vertrekken >an blyven in het Zuiderpark. Onmiddellijk nadat Kila het voor lem zo negatieve Haagse nieuws ïad gelezen, greep hij de telefoon m belde Fred van Hal op, die voor panager doorgaat sinds Eddie Hart- hann in de ziekenboeg dook. Een verontwaardigde Kila vroeg om op heldering. [Kila, die al bijna zeven jaar in de Haagse top-elf meedraait, in Edin burgh: „Van Hal zei dat hij het uit pou zoeken. Maar het leek hem erg Iterk dat Koskov zoiets werkelijk zou nebben beweerd. Zelfs al zou hij je pderdaad kwijt willen, zei Van Hal bie. dan maakt hij dat natuurlijk nu pog niet openbaar, want dan daalt meteen de prijs die FC Den Haag poor Je kan vragen". "Maar goed, ik hoor het allemaal hog wel. Als ik donderdag terug ben hebben Boskow en ik een gesprek on- per vier ogen. Want ik wil nu wel pens precies weten waar het op staat, pk laat me niet in de maling nemen". De cijfers onderstrepen hoe moei lijk George Knobel het heeft. In dit toernooi voor de Europese jeugdti- tel moest hij voor zeven wedstrij den een beroep doen op 44 1) ver schillende spelers. Elke keer weer andere in de selectie. Want dan riep de ene club verschrikt "die kun je niet krijgen" en dan weer de ander. Voor de interland van vanavond Zijn er nog maar vier spelers beschik baar, die ook in de basisopstelling stonden van de ploeg die op 18 fe bruari in Breda de Schotten met een 20 nederlaag liet afreizen: Everse, Kist, Lubse en Van Deinsen. Een ontgoochelde George Knobel: "Ik zal geen namen van clubs of spelers noemen, maar je mag ge rust weten dat ik in feite elf andere spelers mee naar Schotland had wil len nemen dan nu het geval is. Bij Melbi Raboen: van LDWS naar LFC LEIDEN LFC. dat vorige week besloot om het contract met trainer Piet van der Kuil niet te verlengen, heeft een nieuwe oefenmeester. Het is Mel bi Raboen (27), de huidige trai ner van stadgenoot LDWS. Ra boen blijft tot het einde van het lopende seizoen aan LDWS ver bonden. Begin volgend seizoen zal hij de selectie van LFC onder handen nemen. Sinds 1860 een probaat middel polderpiep, en grasgriezel. EDINBURGH George Knobel is het zat. Voor de jeugdinterland tegen de jonge Schotse ta lenten vanavond in het Easter Road-stadion van Edinburgh lieten enkele grote en minder grote Nederlandse clubs hem namelijk voor de zoveelste keer in zijn hemd staan. Toen hij be leefd aan diverse stadionpoorten aanklopte en vroeg of hij een aantal spelers uit naam van Oranje een paar daagjes mocht lenen, stootte hij constant zijn neus. De medewerking van de clubs leek opnieuw nihil. Een verbitterde Kno bel roept nu uit. „Als er voor dit probleem geen oplossing komt, als de clubs niet wat soepeler worden om hun spelèrs voor nationale selecties af te staan, kunnen we beter een streep onder de vertegenwoordigende elftallen zetten, de hele tent sluiten, en alleen maar clubvoetbal gaan spelen". Door Rob Vente vier van die elf heb ik overigens niet eens een poging gedaan om ze erbij te krijgen. Ik wist immers van te voren dat me dit nooiit van z'n le ven zou lukken". En in de andere zeven gevallen? Nou ja, ik kon op m'n kop gaan staan, maar de clubs zeiden gewoon nee. De spelers zelf wilden wel. Maar die hebben het ook niet voor het zeggen'*. Al noemt Knobel geen namen van verenigingen, het is duidelijk dat clubs als Ajax, een Feyenoord, dat alleen Jan Everse toestond om naar Edinburgh te vliegen, een NEC (Jan Peters moest thuisblijven) en een FC Twente (Frans Thijssen mocht niet mee) in het bijzonder een sita-in-de-weg zijn voor interna tionale avonturen van de bonds coach. Belang George Knobel, met een diepe zucht: "God zij dank zien een paar verenigingen die in de eredivisie te gen de degradatie moeten knokken, nog wél het belang van vertegen woordigende elftallen in en stonden hun spelers af. Was dat niet het ge val geweest, ja, dan hadden we de ze wedstrijd tegen Schotland af moe ten zeggen. Werkelijk, zó liggen de zaken". Gaat George Knobel niet trachten om de zaak weer gezond te maken?" Een moedeloos gebaar en daar na: "Ik doe al 20 maanden lang mijn best om de clubs niet voor on overkomelijke problemen te stel len. En om nu wéér met die clubs te gaan praten? Het lukt me in m'n eentje toch niet om deze zaak recht te trekken. Ik kan eigenlijk alleen maar hopen dat de verenigingen tenslotte gaan inzien dat ook zij er profijt van trekken als Nederland met zijn vertegenwoordigende elftal len goed voor de dag kamt en ze hébben er de bewijzen voor. Nadat het Nederlands elftal het bij de we reldkampioenschappen zo geweldig had gedaan, kregen bijv. midden moters uit de eredivisie ineens uit nodigingen voor het buitenland. Ja, dankzij die tweede plaats in Mün chen". "En wat voor schat aan internatio nale ervaring doen de spelers in een Jong Oranje bijv. niet op? Maar kennelijk vindt men dit bij de clubs niet zo belangrijk". En daarna, emotioneel: 'Tk krijg bij de clubs, die vandaag de dag geen Europacup-voetbal meer spelen nu te horen van "je kimt die of die speler beter niet selecteren, want an dere raakt hij overbelast". Maar die zelfde clubs gaan wel, als het ook maar even kan, vriendschappelijke partijtjes voetballen. Ja Ja, mét de voetballers waarover zo gewaakt moet worden dat zij niet overbelast raken. Nou, van een dergelijke hou ding zakt mijn broek af". George Knobel kan overigens wel begrip opbrengen voor het standpunt van de clubtrainer. Hij: "Natuurlijk, ik heb ook aan "de andere kant" gestaan. Toen ik bij Ajax trainde, dacht ik ook allereerst aan mijn ploeg en dan pas aan het Neder lands elftal. Maar er moet wel een wat je noemt wederzijds be grip zijn. Kijk, ik heb het nu ook niet in mijn hoofd gehaald om een Adrie van Kraay of de Van de Kerkhofs Het zou niet verbazingwekkend zijn als Knobel binnenkort naar MVV terugkeerde voor deae wedstrijd in Edinburgh uit te nodigen. Logisch niet. PSV moet zaterdag naar Ajax en daarna naar St. Etienne. Dus spaar je dan de spe lers van zo'n club. Dat vind ik nor maal. Terecht. Maar er zijn geval len. Een stilte, opnieuw een moedeloos gebaar en dan: "Ach, laat ik m'n mond maar houden. Maar het is ge woon zo dat niet ik, maar anderen he gezicht van Oranje tegenwoordig bepalen". Een nieuwe stilte. Daarna weer, fel: "En dan lees ik over clubtrainers die zeggen "als ik Knobel was, zou ik het zus of zo doen. Nou, als ze zo graag willen, mogen ze op mijn stoel komen zit ten hoor. En begrijp me goed, ik persoonlijk hoef met het Neder lands elftal niet zo nodig Europees kampioen te worden. Laat de men sen in vredesnaam niet denken dat ik op een persoonlijk succes uit ben. Ik doe het allemaal niet voor mezelf. Ik knok, ik vecht echter voor het hele Nederlandse voetbal. En het is in het belang van dat Neder landse voetbal, als we het wél halen". "Zo wil ik ook met dit Jong Oran je zo ver mogelijk komen. Daar om zullen we er vanavond ook voor vechten om in de halve finales te belanden. En dat kan. Zelfs met dit elftal met deze tweede keus, zyn we daar toe in staat. Al besef ik ook wel dat daarna de problemen weer zulen komen. Want vindt meer weer data om die halve eind strijd te spelen. Data. die goed voor de clubs uitkomen, bedoel ik". Bondscoach, een hondebaan. Een baan waarin het onder deze om standigheden ook niet zo lang uit te houden vaJt. Het zou dan ook niet zo verbazingwekkend zijn als Geor ge Knobel over een poosje naar zijn MVV terugkeerde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13