Enkel onderzoek 'van commissie juist voor prins u 24252627 NAAST HET NIEUWS Techni-Show Gezondheidszorg wordt bedreigd door conflicten LEZERS SCHRIJVEN VAT 76 Minister Van Agt over Lockheed: nr. Wiegel blij met CD A-programma Verbetering nodig van woonwagencentra Advies in Utrecht stop voor elf studie richtingen ZIEKENFONDS DINSDAG 23 MAART 1976 «I DUN HAAG (ANP) Minister Van Agt van justitie ziet weinig heil in een strafrech telijk onderzoek als middel om het aanzien van Prins Bernhard, voorzover dat geschon den is door de Lockheed-affaire, te herstellen. Een woordvoerder van het ministerie heeft idit standpunt, dat minister Van Agt in een notitie heeft neergelegd, gisteren bevestigd. m i Voor de beweringen, dat in het (begin van de zestiger jaren 1.1 mil joen dollar aan Lockheed-steek- penningen voor Prins Bern hard was bestemd, is een strafrech telijk onderzoek niet mogelijk, om dat eventuele strafbare feiten .uiterlijk in 1974 zijn verjaard. Zo'n onderzoek kan dus voor deze be schuldigingen geen eerherstel voor SITTARD (ANP) Fractievoorzit ter Hans Wiegel van de WD in de fTweede Kamer, heeft gisteravond in Sittard gezegd dat zijn partij be- i jreic is om het CDA te steunen, in - de uitvoering van het concept-ver - 1 jkifzingsprogramma, indien het CDA piet programma oprecht wil uit- b voeren. Grote waarde en voldoening r rif eft de WD voor de opname van d" fiscale aftrekpost onderhoud eigen 5 Loningen en het niet verder afbrok- 1 kelen van de defensie in het ge- (noemde concept-programma, zo zei b hij Niet te spreken is Wiegel over jh'* plan dat de progressieve par- jtiien hebben en waarin de werkne- j kners niet meer vrij mogen beschik- (kei. over winstuitkeringen. "Noch Kok noch Groenevelt heeft te bepa- ae.i wat de werknemers met deze uit- wering doen. Ik noem dit bevoog- ping en betutteling waar niemand op r felaat te wachten", aldus Wiegel. VoH r tens de fractievoorzitter van de pVD hoeven ook de WD-kiezers piet veel leuks te verwachten. "Er 8= Jaren nodig om het puin te rui- I men indien wij in de regering weer ime.- de koers gaan bepalen". de prins opleveren. Dat kan alleen door een onderzoek als van de com missie-Donner, aldus minister Van Agt. Een strafrechtelijk onderzoek zou formeel wel ingesteld kunnen worden in de zaak van de 100.000 dollar, die in 1972 via Parijs door Lockheed aan de prins betaald zou den zijn, omdat deze zaak nog niet verjaard is. Een onderzoek in deze kwestie zou echter volgens Van Agt niet of niet voldoende bijdragen tot eerherstel van de prins na de be schuldigingen over de 1.1 miljoen dollar. Volgens minister Van Agt is niet aan de voorwaarden voldaan voor een gerechtelijk onderzoek. Er zijn wel aanwijzingen, dat er giften zijn gedaan, maar die aanwijzingen zijn niet concreet genoeg over de vraag waarvoor deze gediend zouden moe ten hebben. Het wetboek van straf vordering stelt volgens de bewinds man de eis, dat een vordering van het onenbaar ministerie een zo nauwkeurig mogelijke omschrijving bevat. Premier Den Uyl heeft op 10 februari in de Tweede Kamer ge zegd. dat de commissie-Donner niet voor een strafrechtelijk onderzoek is ingesteld, maar dat wanneer het vermoeden ontstaat van een straf baar feit de desbetreffende bepalin gen van het wetboek van strafvor dering zullen worden toegepast. Volgens Van Agt bestaat er op dit moment peen "redeliik vermoeden van schuld" tegen prins Bernhard, een voorwaarde voor een gerech telijk vooronderzoek. Een opsporingsonderzoek zou in gesteld kupnen worden in de zaak van de 100.000 dollar, mits het niet gericht is op de prins als verdachte. Zo'n opsporingsonderzoek heeft echter dezelfde bezwaren als aan het onderzoek van de commissie- Donner worden toegeschreven: men kan niet onder ede horen, men kan mensen niet verplichten te ver schijnen en men kan niet vrijelijk administraties onderzoeken. Met zijn standpunt neemt minis ter Van Agt stelling tegen de me ning van deskundigen uit weten schappelijke kringen, onder wie de Amsterdamse hoogleraar straf rechtswetenschappen, prof. mr. Chr. F. Rüter. Die concludeerde onlangs, dat een strafrechtelijk onder zoek wel degelijk mogelijk is en dat dit de enige manier is om de naam van Prins Bernhard te zuiveren Ook stelde prof. Rüter, dat er geen verschillende maatstaven mogen worden aangelegd voor een gerech telijk onderzoek tegen de prins of welke andere staatsburger dan ook. Voor minister Van Agt is dat on derscheid wel degelijk van belang. Men is het erover eens, dat een strafrechtelijk onderzoek naar de al of niet betaalde steekpenningen a raison van 1.1 miljoen dollar ver jaard is, maar dat dit niet geldt voor de 100.000 dollar, die in 1972 betaald zouden zijn. Bij de enkele maanden ge leden verkochte scheepswerf T. van Duijvendijk in Lek- kerkerk brak gistermiddag brand uit. - Op dat moment werden sloopwerkzaamheden verricht. De brandweerlieden stonden voor een vrij hope loze taak vanwege de felle oostenwind. Tegen half vijf gistermiddag was de brand weer het vuur meester, waar na het nablussen nog enige tijd in beslag nam. De werf blijkt gisteren aan de nieuwe eigenaars te zijn overgedra gen. Eveneens gisteren is met ie sloop begonnen. Oorzaak t*in de brand is vermoedelijk een ongeluk bij het werken met snijbranders. De schade is moeilijk te schatten. Foto: één van de lichtgewon den wordt weggedragen. DEN HAAG (SP) Alvorens te gaan praten over de rechten en plich- jten van woonwagenbewoners, moet perst een eind gemaakt worden aan «e vaak mensonwaardige toestanden In de kleine woonwagencentra, zoals te weinig ruimte of gebrekkige sa nitaire voorzieningen. D.t zei minister Van Doorn van puituur, recreatie en maatschappe lijk werk gisteren tijdens de behan deling van de regeringsnota i genbeleid in de bijzondere fcie van de Tweede Kamer. Volgens de minister kan er pas aan pet welzijn van de woonwagenbewo ners gewerkt worden, als het wonen Sn kampen op een aanvaardbaar peil is "Ik zie een woonwagen als pen volwaardige woonvorm. Dat jneemt niet weg. dat zij ook in "nor- pnale" huizen mogen wonen, maar dan moeten zij dat zelf wel willen", aldus Van Doorn. I Alle negen vertegenwoordigers wan de negen kamerfracties waren {van mening, dat de zorg voor de (huisvesting van woonwagenbewo ners moet worden overgedragen aan pet ministerie van Volkshuisvesting o en Ruimtelijke Ordening. Nu berust dit beleid bij het ministerie van CRM. Staatssecretaris Van Dam voelde echter niets voor deze over heveling van taken. De heer Weijers (KVP) diende wel een mo tie van deze strekking in. Staatssecretaris Van Dam noem de het onverantwoord om mee te wer ken aan huisvesting van woonwa genbewoners in. speciaal voor hen gebouwde huisjes. De raad voor de volkshuisvesting heeft dit idee on langs gelanceerd. Volgens de raad is de groep reizende woonwagenbe woners zo klein geworden, dat er aan een woon-"wagen" geen behoef te meer bestaat. "Bij het betalen van belastingen genieten de woonwagenbewoners geen privileges", zo stelde staatssecre taris Van Rooijen op vragen van ka merleden. "Als een woonwagenbe woner belasting verschuldigd is, dan wordt net als in andere gevallen tot invordering overgegaan. En de kos ten, die daarbij voor de inning moe ten worden gemaakt, spelen geen rol". Met deze foto van Pieter van Vollenhoven, die op de Hilversumse golfbaan de bal mist, heeft de 31-jarige foto-journalist Eric Dikker voor de tioeede maal het „Oranje Wisselobjectief" ge wonnen. Deze prijs wordt jaarijks toegekend aan die beroeps fotograaf, die de beste foto van de koninklijke familie heeft ge maakt. UTRECHT (ANP) "Er zijn verschillende aanwijzingen dat. het conflict model in de gezond heidszorg in opkomst is". Dit con stateert prof. drs. Harry ter Heide, oud-voorzitter van het NVV en mo menteel hoogleraar in de bedrijfs kunde in Rotterdam, in een be schouwing in het ziekenfondstolad "Unie". Op het centraal niveau wordt steeds meer het accent gelegd op kostenbesef en- beheersing, aldus Ter Heide, terwijl aan de basis de nadruk- wordt gelegd op kwaliteit en autonomie. Dat blijkt uit demon straties en acties tegen de voorgenomen sluiting van zieken huizen. De spanningen tussen over heid en basis worden ook zichtbaar binnen grote organisaties (zoals die van artsen, ziekenhuizen en zieken fondsen) die bij het "centraal be heer" zijn betrokken. Op het ogenblik overheerst nog het harmoniemodel. De grote belan genorganisaties, zijn via overleg met ae overheid nog betrokken bij en hebben medeverantwoordelijk heid voor het beleid. Het harmoniemodel staat, volgens prof. Ter Heide, wel onder druk, nu het niet meer gaat om prioriteiten in de groei maar om de groei zelf. wat het inkrimpen van activiteiten kan inhouden. Dit maakt het voer de belangenorganisaties moeilijk medeverantwoordelijkheid te dra gen. Ook de voorgenomen regionalisa tie van de gezondheidszorg kan hierbij een belangrijke factor zijn. Ter Heide aoht het niet uitgesloten, dat belangengroepen en lagere c-verheden "coalities" gaan vormen, waar de overheid moeilijk tegenop kan. Door verschillen binnen de re gio's kan mogelijk naar het inhalen van achterstanden worden ge streefd. De stelling: een zo goed mo gelijke maar betaalbare gezond heidszorg, wordt volgens Ter Heide, Kluis gekraakt Met snijbran ders hebben inbrekers zich geduren de het afgelopen weekeinde toegang verschaft tot de kluis van het Ro meinse centraal station. Zij hebben bij hun kraak, die pas maandagoch tend werd ontdekt, geld en kostbaar heden ter waarde van omstreeks an derhalf miljoen gulden buitgemaakt. door iedereen onderstreept, maar binnen de bestaande structuren is het moeilijk om tot de juiste af weging van omvang, kwaliteit en kosten te komen. UTRECHT (ANP) Het college van bestuur van de rijksuniversiteit Utrecht wil voor elf studierichtin gen een studentenstop, zo blijkt uit stukken voor de universiteitsraad. Vorig jaar werd voor zeven studie richtingen een studentenstop inge steld in Utrecht. De universiteitsraad moet morgen beslissen voor welke studierichtingen hij een stop wil. Blijkens het voorstel wil het colle ge van bestuur minder eerstejaars studenten toelaten in bepaalde stu dierichtingen dan ze kunnen opne- Studierichtingen waarvoor het ooi lege van bestuur een studentenstop wil, zijn (met tussen haakjes de aan tallen toe te laten eerstejaars): ge neeskunde (265), diergeneeskunde (175), tandheelkunde (108), biologie (230), farmacie (nog niet vastge steld), Nederlands (150). Duits (60), Engels (120), Frans (60). geschie denis (210) en kunstgeschiede nis (120). Voor geologie, fysische en sociale geografie, psychologie, pedagogiek en andragogiek stelt het college voor plaatsingscommissies in te stellen. Voor deze zes studierichtingen is lan delijk geaien wel voldoende ruimte om eerstejaars op te nemen, maai de voorkeur voor Utrecht is waar schijnlijk groter dan deze universi teit kan opnemen. BOMMEN VOOR BLOOT Voor Spaanse actrices die wel eens naakt optreden is het mo menteel zaak op te passen met fanmail. Victoria Vera, een actrice die in Madrid een stuk speelt waarin ze naakt op de bühne moet. ontving het afgelopen weekeind een bombrief. De brief werkte haar achterdocht en de politie kon de springlading onschadelijk maken. Vorige maand kreeg Vera's collega, Maria Jose Goyanes, een brief van een extreem-rechtse groep die haar wegens naakt optre den dreigde kaal te knippen en vol te gieten met wonderolie. WODKA MOET Een lezeres van het dagblad „Sowjethandel" in Moskou heeft geklaagd over het feit dat een restaurant in Korow, een stad op 900 kilometer ten oosten van Moskou, op vrijdag, zaterdag en zon dag eén goedkoop eenheidsmenu biedt waarbij echter maar één drank, wodka, wordt geserveerd. „Wijn of zelfs maar thee of koffie, zijn er niet, er verschijnt automatisch een karaf op tafel", aldus de lezeres. „Er zit niets anders op dan dat de klant die niet van wodka houdt, droog eet". HOU ZE WARM De 71-jarige Engelsman Bob McNeillie heeft bekendgemaakt dat hem een patent verleend is op zijn laatste uitvinding, een ver warmde bustehouder, voor .meisjes die last hebben van 'een koude voorkant", zoals hij zijn vinding toelichtte. MARGARET AFVOEREN Het Britse Lagerhuislid William Hamilton, een Schots Labourlid dat bekend staat als fervent tegenstander van de monarchie, heeft gisteren geëist dat Prinses Margaret wordt afgevoerd van de sa larislijst van het koninklijk huis. De prinses, recent in opspraak vanwege haar huwelijksperikelen, krijgt jaarlijks uit de schatkist 35.000 pond als salaris voor haar openbare verplichtingen. Hamilton vindt dat de prinses zich daar van in onvoldoende mate kwijt. Hij betoogde dat die verplichtingen in hoofdzaak dermate ver weven zijn of samenvallen met persoonlijk vermaak dat ze niet hoeven te worden beloond. Zijn voorstel komt op 5 april formeel in het Lagerhuis aan de orde. Opnemen van brieven In De redactie behoudt stch deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de Inhoud eens ls wel in te korten. Drie van Breda I De Raad van Kerken heeft gepleit Ivoor de vrijlating van de 3 van Bre da. Had de Raad het nu maar daar [bij gelaten. Maar de argumentatie wordt gebruikt roept weerstand ke op. "Straffende gerechtigheid is geen {doel op zichzelf" zegt de Raad, „maar 3 Jdient ter bescherming, bevrijding en (loutering van het menselijk leven". Het vasthouden van de 3 van Breda 'r zou in strijd met gerechtigheid en j. {recht zijn. t De wijze waarop de Raad deze be- Igrippen gebruikt is kwetsend voor de ^(slachtoffers en de mensen uit het Jverzet, die ter bescherming, bevrij- (ding en loutering van menselijk le- jjKen. hun eigen leven op het spel hebben gezet in de bestrijding van de nationaal socialistische terreur en onderdrukking. Waarom leed en nood van de groepen worden verergerd door te verklaren dat we ons ver lagen als we tegen de vrijlating zijn. De Raad brengt op deze manier vele mensen, ook zij die door de bijbel onderwezen zijn, onnodig in gewe tensnood. De Raad zou er goed aan doen niet het monopolie van het be grip gerechtigheid voor zich op te eisen. De Raad is van mening "dat het aantal slachtoffers, dat onder de 3 heeft geleden aanmerkelijk is ver minderd en deskundige hulp en be geleiding zou sterk zijn toegenomen". Deze uitspraak is in volkomen te genspraak met de werkelijkheid der feiten, zoals blijkt uit de verklaring van prof. Bastiaans, die zegt: "dat de hulp aan de slachtoffers slechts een druppel op een gloeiende plaat is". Waarom heeft de Raad die an ders zo voorzichtig is in zijn uit spraken zich niet van te voren met de groepen van slachtoffers en ver zet in verbinding gesteld? Van waar die geweldige haast? En waarom die genen die er het meest bij betrokken zijn genegeerd? S. SPEIJER, Wilhelminalaan 60, Alphen aan den Rijn Ik will nog éénmaal inhaken op het ingezonden stukje van de heer Chau- dron. Op mijn ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad van 18 februari J.l. heb ik veel telefonische reacties ont vangen en met waardering vastge steld dat met al deze hierop reageerden een behoorlijk te lefoongesprek kon worden gevoerd. Helaas was dit met de heer Chau- dron niet het geval die alsmaar door de telefoon om bewijzen zat te gillen. Heb deze heer toen verwezen naar de bron van deze affaire en wel naar zijn eigen lijfblad, „de Ambtenaar" d.d. 14 november 1975. (artikel: wer kende man niet meer voor een koop- Je via vrouw in het ziekenfonds). Aangezien de heer Chaudron maar door bleef razen en een behoorlijk te lefoongesprek onmogelijk was, heb ik uiteindelijk de hoorn op de haak ge legd. C. J. WIEKHART Meerburgerkade 59, Leiden. CENTEN In de kranten kan men lezen of ge lezen hebben dat er een te kort is aan centen (pas munt) er 14 miljard oenten in omloop moeten zijn; het maken van één cent drie cen ten kost. Volgens mij heeft de „cent" ons dus 30 miljoen gulden gekost. Mijn idee is le Verhoog de waarde van de „cent" tot drie centen. 2e Breng een nieuwe pasmunt van 4 cent in omloop (vierkant). Met het bestaande 5 cent stuk kan men alles tot op één cent blijven prij zen maar de cent afschaffen. A. W. MEYERS, Schubertlaan 127, Leiden. Ozon in het drinkwater Omdat ozonisatie van het drinkwa ter ook in Leiden gebeurt stuur ik de brief die ook in de plaatselijke machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, verbindingstechnieken van metalen e.d. JAARBEURSHALLEN-UTRECHT Dagelijks van 9.00 -17.00 uur. nog 4 dagen uunutni/n« vniuunu «.nitnunu vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00 -17.00 uur. JULIANAHAL-UTRECHT krant van Zwijndrecht verscheen. De gevaren waaraan drinkers van geozoniseerd water blootstaan zijn onvoorstelbaar. Ozon is een bijzon der gevaarlijk gas. Deze stof kan chromosoomafwijkingen veroor zaken. Ozon heeft eigenschappen wel ke vergelijkbaar zijn met die, wel ke optreden als gevolg van stra lingsenergie. ChromosoomafwUkin- gen houden in cat de genetische in formatie in cellen aanwezig, wordt aangetast hetgeen mede bij kanker het geval is. Ozon is voor sommige diersoorten kankerverwekkend ge bleken. Over de relatie ozon-kanker bij de mens is niet veel bekend. Vol gens een aantal geleerden, onder wie de Amerikaan Albert D. Venosa heb ben stralingsenergie en ozon dezelf de effecten. Heeft hij gelijk dan wor den de kankerverwekkende effecten dagelijks via ons drinkwater geser veerd. Een afgrijselijke zaak waar niet morgen maar vandaag een einde aan zou dienen te komen. M. HOGENDOORN Roerdompstraat 4 Zwijndrecht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7