Neil Young: te plaatsen een moeilijk fenomeen Rocky Horror Show met veel ironische seks vandaag... ...en gisteren toegelicht /Hl programma Twee concerten uitverkocht AMSTERDAM De „Rocky Hor- ror Show" van Rene Solleveld-pro- dukties, In de oude Royal-bioscoop aan de Amsterdamse Nieuwendijk. Onmiskenbaar een show: vel glitter, lichteffecten, (middelhar- de) rock-muziek, theatereffecten, en de horror is alleen aanleiding voor extra-vagan te toneeleffecten en n revue-verhaal Veel sex, maar meer als aanleiding voor grappen dan ter erotische stintulering van het publiek. Anderhalf uur theateramu sement, waaraan veel zorg is besteed: niet altijd helemaal ge slaagd maar best aardig. Eer truttig Amerikaans verloofd paar raakt verzeild in het kasteel van een bisexuele Dracula, zijn beide wilde vriendinnen, een als robot vervaardigde body-builder, enge bedienden en zo meer. De Jongelui komen er niet ongeschonden maar wel wereldwijzer, vandaan: ze hebben sexuele en science-fiotion- achtige ervaringen opgedaan. Het enige dat ze duidelijk niet leren is zingen, maar hun leermeesters kunnen dat ook niet zo best dus wat Verder gebeurt er van alles. Het hele theater wordt gebruikt, met een loopbrug in het midden en zijtonelen, er worden film- en diabeelden gebruikt, duizenden watts aan licht worden uit ontelbare schijnwerpers op de scenes gegooid, duizenden decibellen schallen uit de luidsprekers geen kans op een versterkend tukje tijdens de voor stelling. Hugo Metsers, onze nationale filmster, is Dracula: hy doet dat met veel ironie, vol bewegelijkheid en met kennelijk plezier in zijn werk. Dat geldt ook voor de anderen, en de jonge Trudy de Jong als de truttige Amerikaanse is daarbij erg goed en wat je noemt veelbelovend: Er wordt heel gedisciplineerd maar niet fraai gezongen, de groep Water maakt goede muziek, met een goede Ron Waterbeek aan de toetsenborden en een opmerkelij ke mondharmonika van John La grand. JAAP JOPP NEDERLAND I 18.15 Les Gammas (TELEAC) 18.45 Informatie voor Spanjaarden (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Motormuis en autopoes (TROS) 19.15 Flash, de klein otter, Walt Disney natuurfilm (TROS) 20.05 Tatort (TROS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 TV-privé (TROS) 22.30 Gerard Reve (TROS) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.15 Paul us de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De beste Karlsson van de wereld (slot) (NCRV) 19.30 Tweekamp (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Sam, tv-serie (NCRV) 21.20 Herkent u deze tijd? (NCRV) 22.15 Hier en Nu (NCRV) 22.55 Tot Besluit (NCRV) 23.00 Den Haag vandaag (NOS) 23.15 Journaal (NOS) "Het gaat er niet zozeer om, dat een kind schoolrijp is, het is veel belangrijker dat een school kindrijp is". Is dit geen tekst die ingelijst in de koffiekamer van elke Nederlandse lagere school zou moeten hangen? Ik hoorde deze 6preuk (die ook heel geschikt is voor de succes-agen da van het onderwijzend perso neel) gisteravond voor het eerst, en wel uit de mond van mevrouw Cieraad, hoofd van de Princesse- school in Leeuwarden. Ze zei nog meer be hartens waardige dingen, dit schoolhoofd en toen ze was uit gepraat, bekroop me de gedachte dat dit nou de „juf" was by wie ik op school had moeten zitten, vroeger. Mevrouw Cieraad trad op in een VARA-programma over LOM- scholen. Zoals bekend zijn dat "leer. en opvoedingsmoeilijkhe den". De groei van dit schooltype is onrustbarend. In 1950 ging de eerste LOM-school open, en nu zijn er al 234, die bezocht wor den door ongeveer 24.000 kinde ren. Dat is een stijging, die alle perken te buiten gaat, begreep ik uit de woorden van de heer Harm fie Vos. hoofd van een LOM-school ln Leeuwarden. Volgens hem hoort 25 tot 50 pro cent van de kinderen die LOM- scholen bezoeken, daar helemaal niet thuis. Ze zouden, mits goed begeleid, het onderwijs aan een gewone lagere school moeten kunnen volgen. Deze constatering heeft geleid tot een vorm van samenwerking (tussen de LOM- school en een aantal lagere scho len in en rond Leeuwarden) die uniek is, en zeer goede resulta ten oplevert. Op het ministerie van Onderwijs in Den Haag heeft men intussen met belangstelling kennis genomen van het Friese experiment. Te hopen valt, dat het daar niet bij blijft. Te hopen valt ook, dat veel ouders en onderwijzers dit korte, maar zeer nuttige programma hebben gezien. Niet in de laatste plaats omdat en passant (en dat is vooral voor de ouders van l~ lang) het vooroordeel uit de werd geruimd dat LOM-schi voor "achterlijke" kinderen zij En ook omdat wel duidelijk werd dat van het onderwijzend perso neel een meer dan "normale" in zet wordt gevraagd: om een mi nuut over vier gelijk met de leerlingen de school verlaten, nee, dat is er dan niet meer bij Om nog even in het noorden te blijven: Atte Bouma, de opmer kelijke oefenmeester van de SC Cambuur, mag van de KNVB de ze club niet blijven trainen. In het VARA-sportprogramma "FC Avondrood" maakte hij maar meteen van de gelegenheid ge bruik om bij alle Nederlandse be talende verenigingen te sollicite ren. "Ik wil overal werken", zei hij. Maar natuurlijk het liefst bij zijn eigen Cambuur. "Ik was daar bezig iets moois op te bou wen. de fundamenten waren hele maal klaar, alleen het dak moest er nog op". Voorlopig ljikt de ww het meest waarschijnlij ke vooruitzicht. "Verschrik- kelijk", vond Bouma dat. Hoewel "FC Avondrood" een goed sportprogramma blijft, heb ik wel eens een betere afleve ring gezien dan die van gisteren. De heren Barend en Van Dorp mogen wel een beetje oppassen (sprak de criticus bestraffend) dat ze niet aan hun eigen lollig heid ten onder gaan. GERARD PAQUES. In TV-Privéheeft Henk van der Meyden vanavond om 21.50 uur op Nederland I de cabaretière Adèle Bloemendaal in de stoel. Scholieren uit Leiden en Wassenaar strijden om 19.30 uur via Nederland II in de eerste wedstrijd van de finale van het pro gramma „Tweekamp". Ook ,tHerkent u deze tijd" nadert het eindseizoen. Om 21.20 uur wordt via Nederland II de derde en laatste halve finale uitgezonden van deze kwis. In het muzikale gedeelte van dit programma treden op Bonnie St. Clair en Oscar Harris. DINSDAG 23 MAART 1976 Hilversum 1 PP: 10.19 Uitz. van D66. AVRO: 18.30 Nws. 16.41 Ons Onderwijs, lu.00 Kwartet Henk Eucerbout. NOü. 19.16 tische muziekbeoefening. Radiojournaal 18.50 (S) Zin ln muziek: 19.30 Kerk 20.05 Lijdensmeditatie 1 progrklassieke mu 1.46 Organisch lezen of Gedrag .00 Metropole Orkest RVU: Wetenschap in beweging. VARA: Pop-op-drle op Je boterham. 12.03 Drie Popkantakt. 16.03 Hltmeesters. Hilversum IV NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende (S) Te D. Laudamufi. 2365-24.00 Nieuws. 0.00 (S) Orkestpalet. 12.00 (S) Zangereportret. 13.00 (S) Wiener Kaf fee. 13.30 (S) Beroemde soloconcerten. - 14 00 Nws. 14.02 Hier en Nu. 15,00 (S) - Opera La Gloconda van PoodhieflU. DUITSE TV (23j06 Haag vandaag). 23.56-24.00 Nws. Hilversum III NOS: 18.03 De Vakaturebank. 19.02 (S) Poprekonstruktl op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drie- NDR: 960-10.00 Sesametrasse 18.00 Werkooncert. 18 30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 1865 Nordschau maga zine. 19.26 Reportage. 19.59 Progr-over- ztcht. WDR: 8 05 tot en met 11.15 Schooltelevisie. (9.30-10.05 Sesamstras- Noordrijnland-V 4.02 (S) De nahtwerkers) 5.02-7.00 (S) Truck, pro gramma voor vrachtwagenchauffeur». WOENSDAG 24 MAART Hilversum I TROS: 7.00 Nws. 7 02 (8) Kom er daad verhaal. 19 15 Akt. 19.45 Wlta urn 4tel vor 8). 20.00 Journaal en weerbe richt. 20.16 Kllmbtn. gev. programma. i will da«s lhr mlch Journaal. I.46 (6) Café-chant&nt. 1266 Medede lingen. 12.30 Nwb. 12.41 Aktua. 13.00 (S) Een mondje Frans. 13.30 (S) Sport na sport. 14.00 (S) Specialiteiten a la carte. 16.00 (S) Cloee-up. 15.30 Nieuws. 16.30 (S) Keerpunt over die faee ln een mensenleven die een belangrijke veran dering heeft betekent Overheidsvoor lichting. 17.20 Tekst en uitleg. TROS: 1760 Nws. 17.32 Aktua-magazine. Hilversum n VARA: 760 Nws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 In de Roode Cirkel (8.00 i Nws.). 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Radioweekblad. 11.00 Nws. t II.03 Joh an van Minnen. 11.15 Even V Uebt. kommentaar Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Bllder unserer rmiziek. 18 20 Tekefnilm. 18 35 Die En terprise. tekenfilm. 19.00 Journaal. 19 30 Archlmede. Ie Cloóhard. Frans-Rall»an- se film Aansluitend: Tips voor blo- scoop bezoekers. 2100 Journaal. 21 15 Dutls utl Oost en West 22 00 Filmfo rum: reportage. 22.46 Journaal. DINSDAG 23 MAART Belgis-Nederlands 18.00 Klndeprogr. 18.05 Wlckle de vi king. tv-serle. 1860 Informatief progr. wijn van klasse Uit de kelders van Bessac. Voor rond u-.; vijfenhalve gulden bij "Deleave" slijters öpq en wijnhandelaren, jj^'4 herkenbaar aan het ':i? vignet op de deur. trafó DELCAVE BV Delft, tel.015-569324* De eenzame, de melancholicus, de zoeker en de man die teksten, zeer persoonlijke, kwijt moet om verder adem te kunnen halen: Neil Young kent vele kwalificaties. Als per soon is hij moeilijk te plaatsenzijn muziek geeft een be tere analyse van zijn persoonlijkheid dan de door hem wei nig op prijs gestelde interviews, die hij zich na het in ont vangst nemen van benevelende geschenken (tequila) bij de gratie God's Iaat afnemen. De op 12 november 1945 in het Canadese Toronto geboren Young is niet alleen in de popwereld de zogeheten vreemde eend. Ook privé trekt hij zich van de wereld weinig tot niets aan. Hij leeft als een kluizenaar in de bossen var» Woodstock en ziet zich na een ongelukkige verhouding - Young heeft een zoon het liefst omringd door erg jonge vriendinnen. Derge lijke voorkeuren brengen zijp lourmanagers constant tot wanhoop. Bob Dylan Het grote voorbeeld voor Neil Voung, in het begin van de jaren zestig, was Bob Dylan. Vriend Stephen Stills, in die tijd ook boordevol plannen, raadde hem aan om Canada te verlaten en zich ip de V.S. te vestigen omdat het muzikale klimaat daar beter was. Young zwichtte en sloot zich in Los Angeles aan bij de „Buffalo Springfield", de groep van Stills. De meningsverschillen binnen deze on derschatte formatie liepen zo sterk op, dat Young zich genoodzaakt zag om er twee keer voor lange tijd vandoor te gaan. Ook tijdens de periode met de latere succesformatie Crosby, Stills, Nash and Young boterde het niet altijd Young kreeg hierin echter meer persoonlijke vrijheid. De weg naar een solo-carrière en zelfs een film leek open. Nog meer dan de andere leden van deze groep, die allen overigens min of meer succes kreger door hun solo-activiteiten, bleef voung de typische solo-artiest. Hoewel hij van het viertal het slechtst bij stem is, werd hij in 1971 door het Engelse popblad de New Musical Express uitgeroepen tot de «anger van het Jaar. De minst geschoolde en gecultiveerde stem ip de popwereld sprak, gezien Youngs nlatenverkoop, erg veel mensen aan. Onderwerpen Onderwerpen Uit de onderwerpen die Young bezingt, is vooral zijn vrij chaoti sche karakter te destilleren. Ab componist/zanger/musicus en mens wil hij steeds een nieuw begin maken. Zijn platen zijn gemoedstoe standen, vaak momentopnamen, in de meeste gevallen geboren om zijn bestaan te rechtvaardigen. Een zaamheid, mislukte liefden, een letterlijk kapot gemaakte vriend schap en vaak hartverscheurende somberheid maken de zelfanalyse van Young compleet. Neil Young: jonge vriendinnen na kapotte liefde. Van techniek en stijl trekt Young zich niets aan. Glad gepolijste composities zijn op zijn negen solo-elpees niet te vinden. Neil Young heeft al menig keer te kennen gegeven, grote zalen te verafschuwen. Hij zegt te kiezen voor een intieme dialoog met jeen vertrouwde vriend, een klein pu bliek. Opmerkelijk is het daarom te meer dat hij zijn eerste Nederlandse concerten geeft in een omgeving (Sportpaleis Ahoy* en Jaap Eden- hal), die erg weinig intimiteit garandeert. Neil Young, wellicht gezwicht voor het argument dat Je het schip met geld binnen moet halen zolang dat kan, zei onlangs nog: „Grote concertzalen, opeenho pingen van mensen, maken me verlegen". Hij ziet zichzelf dan ook liever beschreven als de wat gefrustreerde buurjongen dan als het vreemde idool. Toen hij in 1971 Londen bezocht om enige concerten te geven en om tevens „A man needs a mate" op te nemen met het Londen Symphony Orchestra, barstte hij in woede uit bij het zien van zijn hotelkamer in het voorname Grossenor House. Zijn buurman was koning Hoessein. Young: „Wie dit hotel voor me heeft uitgezocht, heeft nog nooit een van mijn songs begrepen". Warhoofd Het is de man of vrouw niet kwalijk te nemen. Young heeft zich in de loop der jaren, vooral in zijn muziek, ontpopt als een warhoofd, die sprookjessferen doorbreekt, zich mee laat voeren door zyn gemoeds toestand en daardoor verschrikke lijk mooi voor de dag kan komen (Tonight's The Night) en ook kan teleurstellen (soundtrack van de film „Journey through the past" en de live-elpee „Time fades away"). Getuige de reacties op de concerten, die hij momenteel tijdens zijn Europese tournee geeft, is Young goed op dreef. Het ziet er daarom naar uit dat Young, voor de pauze met een akoestische set en na de pauze met Crazy Horse, voor velen terecht een met grote verwachtingen tegemoet te ziene confrontatie gaat worden. De Westduitse politie heeft giste ren de Amerikaanse trompettist Chet Baker gearresteerd Baker mocht zich in Dutsland niet meer vertonen in verband met overtredingen van de wet op verdovende middelen in West-Berlin in 1963. Hy zou op treden op een jazz-festival in Burg- hauaen. De Britse roek-ster David Bowie Is in het Americana-hotel in de Ame rikaanse stad Rochester gearresteerd wegens het in bezit hebben van ma rihuana. Volgens de politie werd op de kamer van Bowie meer dan 200 gram van de softdrug gevonden. Sa men met de Britse ster werden twee leden van zijn begeleidingsband en een 20-jarige fan gearresteerd. De 29-jarige Bowie werd op borgtocht vrijgelaten. Wie is deze Neil Young? In elk geval in de popwereld geen kleine jongen. Zijn concerten met Crazv Horse, morgen in Sportpaleis Ahoy' in Rotterdam en vrijdag in de Jaap Edenhal in Amserdam, waren respectievelijk na een dag en na vier uur tot op de laatste plaats volgeboekt. Over de belangstelling voor zijn eerste Nederlandse optre dens valt dus niet te klagen. Slechts The Rolling Stones slaagden er tot nu toe in om een dergelijke run op de kassa te veroorzaken. Wat Neil Young aangaat, is het vooral Europa dat hem een volle bak Rarandeert. Het Amerikaanse pu bliek lijkt minder enthousiast over zijn verrichtingen. Door Yvonne Parre

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5