Huisvesting wil meer woningen zelf toewijzen Bij Roomburg 35 jaar volkstuinieren K en O wil taken afstoten Ambtelijk voorstel in discussie "Ik ben nog maar een heel kleine jongen' Raadslid twijfelt aan nut politie- commissie De 'grote onbekende' DINSDAG 23 MAART 1976 LEIDEN Toewijzing van alle woningen van woningbouwverenigingen met een huur van 80 tot 300 gulden per maand op voordracht van de gemeente; geen onderscheid meer in leeftijd bij de registratie als „urgent" van een woningzoekende. Gisteren was het kantonge recht weer de armoedigste plaats van de dag, zo leeg. De vaalmar- meren gang is onbegrijpelijk stil. In de wachtkamer staart een verdachte, een opgeroepene, voor zich uit, naar de grijsbehangen wanden; ze zijn betengeld en ge scheurd in de hoeken bij de deur post. Op het grauwe, dof- geschuurde zeil liggen in een vier hoek lopers van rood cocos. Vlak voor de rechte banken langs de steile wanden. Midden in de vier hoek staat een grote, vlakk ta fel. Het eikenhout glimt. De tafel is zo groot, je zou erop kunnen tafeltennissen. Vlak naast het midden van het tafelblad staat 'n lege, witglimmende asbak. Achter het kantongerecht; een boom tus sen blinde muren. Zo nodeloos lijkt het. zo kaal. Onmenselijk zijn alle afmetingen. In dit uitzinnige decor van ver latenheid komen ze hun recht ha len: de gekwetsten, de beledig den, de schuldigen. Een dame uit Oeestgeest krijgt vrijspraak: wie zal ooit weten of zij door rood licht is gereden of niet? Een gla zenwasser krijgt een boete van vijftig gulden: had hjj maar als noodwachtplichtige op moeten ko- Leidse Kantonrechter men. Tenslotte kunnen d< Russen binnen 48 uur aan de Rijn staan. "Heel weinig interes se". "Geen zin om in zo'n pak te lopen". De zon legt een helle, smalle streep over het behang van de rechtszaal. Negenentwin tig kilo vuurwerk in twee kof fers in een garage. Om pakketten van te maken voor de familie. Maar: "De hele garage kan de lucht in vliegen". De officier van justitie zegt: een kilo vuurwerk is vijfenzeventig gulden waard. Dat geef je niet aan Je familie. De verdachte Van D. schampert om die prijs. Het is minder, in de winkel betaal je het tienvoudi ge of 't twintigvoudige voor vuur werk. "Ik ben nog maar een heel kleine Jongen. Als de politie nu de zaken in Leiden afgaat, kun nen ze het ene proces-ver baal maken na het andere". Hon derd gulden boete en verbeurdver klaring van het in beslag geno men vuurwerk. Hoogezand-Sappemeer schijnt te bestaan: verdachte Van der P. had er zijn verblijfplaats. Een hol land strekt zich uit. Maar sinds januari zit Van der P. in Endegeest. In zijn zware duffel se Jas, zyn grijze kleren, ziet hü er wat grauw uit. Hij is mager, heeft benige handen. Zijn handen legt hij beheerst op het "hekje", soms tast hij behoedzaam langs de nouten randen. In december 1974 werd hij dag in, dag uit ge snapt in treinen. Overal in Neder land reed hij zonder kaartje. Hij zegt: "Ik was toen ernstig in de war". Steeds als hij gepakt werd ging het om kleine bedragen, een paar gulden. Hy had nooit geld by zich en zou het gireren. Maar dat gebeurde niet. Hij werd over al in het land gepakt. Hij zegt: "Ik had geen tehuis". Hij was toen al onder curatele gesteld en kreeg honderdvyftig gulden in de week om van te leven. Kwetsbaar staat hy voor de kantonrechter, bedeesd. Sinds verleden Jaar is hij gescheiden. Het maakte hem in de war. In langzame treinen loopt hij ongedurig op en neer en weet niet waarom hij op reis is. Maar sinds de tijd dat hij in En degeest is opgenomen, gaat het beter. "Daar knap ik wel weer op". In het vrije weekend is hij naar kennissen in Amersfoort ge weest. Hij zal er nu eenvoudig niet aan denken ofn zonder kaartje te Korzelig zegt de officier: "Het komt me naar over dat u telkens als o gesnapt wordt, zegt dat u het zal betalen, maar dat dan niet doet". Het wordt een boete van twintig gulden. De schuldige draagt gelaten zijn lot. en kent de verwarring van schuld en on vermogen. TOM MAAS - £T LEIDEN In het Mors- kwartier nabij de Jan Luij- ckenlaan verrijst op het ogenblik een kapitaal flatge- Ziedaar twee belangrijke wijzigingen, die het Bureau Huisvesting aan gebracht zou willen zien in de re geling van woonruimteverdeling die in de gemeente Leiden geldt. Ambtenaren van het bureau heb ben een stuk hierover opgesteld, dat gisteravond in de Adviescom missie inzake het Volkshuisives- tingsvraagstuk (een commissie die bestaat uit raadsleden en deskun digen, ter advisering van B. en W.) in discussie werd gegeven. Ook an- der.e instanties, zoals de Federatie van Woningbouwverenigingen moe ten hun commentaar op dit stuk nog geven, alvorens er een defini- tif voorstel aan B en W en ge meenteraad zal worden gedaan. Voor de huurwoningen van woning bouwverenigingen met een huur van tussen de 80 en 300 gulden per maand geldt op dit moment dat 75 procent op voordracht van de gemeente, i.e. Bureau Huisves ting en 25 procent op voordracht van de woningbouwverenigingen worden toegewezen aan woningzoe kenden. Het Bureau Huisvesting uil op de woningen in deze huur- klasse meer grip. In de commissievergadering van gis teravond zette directeur Dekker uiteen dat de huidige situatie soms tot een oneer lyke verdeling leidt. Voor de 25 procent van de woningen, die op voordracht van de woningbouwvereniging worden toegewezen, geldt dat de kandida ten slechts aan bepaalde normen (ingezetene van Leiden, of econo misch gebonden e.d.) moeten vol doen, niet de urgentie. Dekker: „Dat betekent vaak dat bin nen deze 25 procent de kinderen van ouders, die lid zyn van de wo ningbouwvereniging komen te wo nen ook al voldoen ze soms nog maar heel kort aan de normen". Om als urgent te worden ingeschre ven hoeft voor een woningzoekende niet langer te gelden dat hy mini maal 24 jaar oud moet zyn, zo wil Bureau Huisvesting. Iemand kan als urgent worden geregistreerd als alleenstaand, echtpaar met en zon der kinderen, aanstaand echtpaar en twee-persoonshuishoudens als hy of zy tenminste 18 jaar oud is, ingezetende van Leiden is of eco nomisch gebonden aan Leiden. En als voor de woningzoekende één of meer van de volgende situaties geldt: inwonend; te krap gehuis vest; in het bezit van een medische of sociale urgentie; in bezit van een ontruimingsvonnis (als hy een woning op grond van een rechter lijk vonnis moet verlaten)wonend in een bedrijfswoning die moet worden ontruimd omdat het bedrijf gesaneerd wordt; wonend in een woning die op last van de gemeen te moet worden ontruimd voor sloop. De leeftydsgrens van 24 Jaar zou moeten vervallen omdat daardoor de woningnood eerlyker kan wor den geregistreerd. Iemand die 22 Jaar is kan veel „urgenter" om een woning zitten te springen dan iemand die byv. 25 jaar oud is, zo luidt ongeveer de gedachtengang van Bureau Huisvesting. De leden van de adviescommissie plaatsten gisteren al enige kantte keningen by het plan van Bureau Huisvesting. Hun definitieve oor deel geven wij pas over enige tyd, als ook de woningbouwverenigin gen gehoord zyn. Vertegenwoordi gers van het Juridisch Adviesbu reau lieten gisteravond weten het voorstel van Bureau Huisvesting „krachtig te ondersteunen". bouw. Het wordt de service flat „Schouwenhove", die wordt gebouwd in opdracht van de Stichting Zomerland in Den Haag. In het gebouw zijn opgenomen 192 verzor gingsflats. Van het elf ver diepingen tellende gebouw zijn inmiddels negen étages glasdicht. De gemeente Lei den garandeert de lening die de Stichting Zomerland heeft gesloten om de bouw van de service-flat mogelijk te ma ken. LEIDEN "Wanneer het voor de gemeente niet mogelijk is, ons extra financiële steun te geven, overwe gen wij om een aantal van de ta ken die wij pro deo voor de Leidse Schouwburg uitvoeren, af te stoten". Dit voornemen van de Leidse volksuniversiteit K en O heeft het bestuurslid, de heer Van Dijk, gis teravond voorgelegd aan de raads commissie voor culturele zaken. In ceze bijeenkomst kwam de proble matiek aan de orde rond een door •Ben W genomen beslissing (die ove rigens nog in de gemeenteraad aan de orde moet komen) om K en O dit jaar f 85.Q§0 minder te ge ven dan was gevraagd. Het voornemen van K en O zet te met name wat kwaad bloed bij het PPR-raadslid Frits van Oosten. Van Oosten vond deze maatregel niet gepast en bleek van mening dat de volksuniversiteit moet aankloppen by de regiogemeenten, wier inwo ners ook voor een groot gedeelte ge bruik maken van de faciliteiten die K en O biedt. Uit het jaarverslag, zo zei hij, is gebleken dat K en O voor zeventig procent wordt gesub sidieerd door de gemeente Leiden en maar voor anderhalf procent door de regiogemeenten. Wethouder Tesselaar schaarde zich achter Van Oosten en was het niet eens met het bestuurslid Van Dijk, die vond dat het aanschrijven van de omliggende gemeenten voor ex tra steun, door het gemeentebestuur van Leiden zou moeten gebeuren. Overigens bleek bij bijna alle com missieleden in principe de bereid heid aanwezig om K en O te helpen, een gedachte, die echter, aldus wet houder Oosterman, door het ontbre ken van voldoende geld, niet in da den kan worden omgezet. LEIDEN "Als er concreet naar het beleid van de politie gevraagd wordt, geeft men niet thuis. Zoals nu, heb ik een duidelijk gevoel van frustratie: ik betwijfel het doel van dit soort bijeenkomsten". Aldus het raadslid Peters (PvdA) gisteravond over het werk in de commissie voor politionele aangelegenheden. Hij be twijfelde of het werk van deze com missie veel zoden aan de dijk zou zetten. Hij meende dat de gemeente en de politie tot nu toe zeer terug houdend waren geweest over zaken te praten die de politie raakten. De meeste agendapunten voor de com missievergaderingen moesten wor den aangedragen door de commissie leden zelf, merkte hij op. Hij gaf als voorbeeld van de „schemerachtige toestand" waarin sommige zaken be sproken werden, dat hij er een jaar over heeft gedaan om achter de verhouding pers-politie te komen, en de afspraken die tussen deze twee zijn gemaakt. Verder meende hij dat de commissie geen enkele invloed heeft kunnen uitoefenen op de benoeming van de nieuwe com missaris van politie H. W. van Voorden. Peters vroeg zich af of de commissie misschien te groot was, en of er meer in beslotenheid verga derd zou moeten worden. Dat laat ste zou hy overigens betreuren. Burgemeester Vis merkte op dat de gemeenteraad slechts het beheer over de politie voert. De justitiële kant van de zaak gaat de raadsle den niets aan. Wat betreft de open bare orde is de burgemeester ver antwoording verschuldigd, aldus Vis: "Wat dat betreft kunnen de raads leden dan punten voor de agen da van vergaderingen aandragen". Vis wees erop dat in de praktijk ook altijd rekening moet worden gehou den met de belangen van de betrok ken personen; bovendien zijn som mige activiteiten van de politie al leen mogelijk als er van tevoren geen ruchtbaarheid aan wordt gege- Peters wees erop dat de raadsleden wel de burgemeester ter verantwoor ding kunnen roepen over het optreden van de politie, maar dat zij dan eerst informatie nodig hebben van de kant van de burge meester of de politie. "Van demo cratische controle komt zo niets te recht", merkte hij op. Hoeven (CPN) wees erop dat hij met de verwachting had gehad dat de commissie veel aan het beleid van de politie zou kunnen doen. "Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft een veel grotere greep op de politie". De gemeentepolitie in Ne derland valt namelijk onder het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. 'MILIEURAAD' HEFT ZICH OP LEIDEN De Leidse Milieuraad zal zichzelf naar alle waarschijn- lykheid opheffen. Enkele weken te rug heeft de raad zich bezonnen op zijn eigen functioneren, waar na men besloot dat ieder raadslid een rapport zou schrijven over het reilen en zeilen van de Milieuraad. Bij het bespreken van de ingedien de rapporten kwamen de aanwezige raadsleden gisteren tot de conclusie dat het verstandig zou zijn de Mi lieuraad op te heffen. In plaats van de Milieuraad zou dan een com missie moéten komen zoals de Ver- keerscommissie, bestaande uit enke le gemeenteraadsleden en deskun digen en belangenbehartigers van buiten de gemeenteraad onder lei ding van een wethouder. Aangezien op de vergadering waarbij dit be sproken werd niet het vereiste aan tal leden aanwezig was om geldige besluiten te kunnen nemen, zal er nog een vergadering bijeengeroepen moeten worden. LEIDEN De gemeente Leiden heefjp vanaf 1 maart van dit jaar een nieuwe comm/ssaris van politie, de uit Alphen aan den Rijn af komstige H. W. van Voorden. Zijn komst blijkt aan sommige van zijn manschappen voorbij te zijn gegaan: die waren toen net uithui zig voor het volgen van een of andere cursus. Zo komt de nieuwbakken politiecommissaris in de kantine bij een drietal politiemensen zitten en hij vraagt: ,.En, hoe gaat het hier?" Antwoord aan de „onbekende indringer": „Nou, het gaat hier pri ma. Maar wat doet u hier eigenlijk?" 'Een flat met een paar bloempotten is ook niet alles' LEIDEN „Het is een tijdje wat minder geweest, maar we komen nu weer helemaal terug. Veel jonge gezinnen zitten ergens hoog in een flatje met een paar bloempot ten, maar dat is ook niet alles hè. Ze willen meer. En dan natuurlijk de ouderen, die komen hier voor hun rust". Door Ton van Brussel De Leidse volkstuindersvereni- ging "Roomburg" viert komende zaterdag haar 35-jarig bestaan in het Antonius Clubhuis. Voorzitter Zwart en secretaris Van Hooven blikken, daarin bijgestaan door de overige leden van het gezin van de secretaris, blijmoedig te rug in het verleden, maar kijken daarnaast met een toch wat meer bezorgde blik in de toekomst. Want al is de belangstelling voor dit onmiskenbaar typisch Neder landse fenomeen in de figuurlij ke zin van het woord, terrein aan het winnen, feitelijk is een uit breiding van het aantal tuintjes zeker niet aan de orde. De Leid se historie spreekt wat dat aan gaat boekdelen. De volkstuinen in het Haagwegkwartier moesten wijken voor de aanleg van sport velden, de grond van de Leidse bond van amateurtuinders in de Waard verdwenen, toen in dit ge bied een industriegebied werd aangelegd en de terreinen aan de Lage Morsweg vielen ten prooi aan de expansiedrift van de uni versiteit. Inmiddels hebben de ver schillende Leidse tuindersvereni gingen, met een totaalledfcnbe- stand van 900, grote wachtlijsten. Roomburg is ondergebracht in de Vlietpolder, maar of de vereni ging daar in de toekomst kan blij ven, is nog maar de vraag. Zwart: "We zaten oorspronke lijk aan de Roomtourgerweg bij de Zaanstraat, waar nu het be jaardenhuis staat, maar in 1959 zijn we naar de polder gegaan. Dat was toen nog grondgebied van de gemeente Zoeterwoude en ik herinner me nog goed dat wij problemen met B en W van Zoe terwoude kregen, omdat we daar niet mochten bouwen. Met de grenswijziging van '67 kwamen we bij Leiden en is dat allemaal in orde gekomen. Maar het is nog niet zo dat we zekerheid heb ben of we daar kunnen blijven. Ik ben optimistisch; wethouder Tesselaar is ons erg goed gezind, heb ik gemerkt. Onze grootste wens bij dit jubileum is dat we kunnen blijven zitten". Mevr. Van Hooven: "Ik moet er niet aan denken dat we onze huisjes moeten afbreken". Van Hooven: "Uit voorzorg ge ven we onze leden al geen toe stemming om in steen tc bouwen. Dat kun je bij een eventuele ver huizing helemaal nooit mee ne- Roomburg telt 98 volkstuinen, elk driehonderd vierkante meter groot. Er is een wachtlijst van veertig mensen, terwijl er in het gunstigste geval per jaar drie tuinen vrij komen. De vereniging heeft een bouw commissie en elk lid dat op zijn tuintje een huisje wil bouwen moet een tekening in drievoud in dienen. Dat huisje mag dan niet meer ruimte in beslag nemen dan 28 m2. Zwart: "We streven er naai* om het een beetje op niveau te hou den. Kijk, vroeger was zo'n tuin tje eoht alleen maar om groente en bloemen te telen. Dat was in de oorlog heel sterk, als we toen vijfduizend tuinen hadden gehad, was dat nog te weinig geweest. Tegenwoordig heeft de volkstuin veel meer een recreatieve functie. Voor mensen met een kleine beurs, die in de vrije uurtjes toch buiten willen zijn". Van Hooven: "Er zijn mensen in de vereniging, 'die niets telen, maa hier alleen maar van de rust ge nieten. Dat mag. Anderen hebben de tuin in tweeën gedeeld en ko men voor zowel het tuinieren als het echte recreëren. De kinderen doen daar ook in mee. Vroeger had je wel speciale kindervolkstui nen, maar die bestaan geloof ik - nu niet meer." Mevr. Van Hooven: "De band in de vereniging wordt steeds gro ter. We zijn eigenlijk één groot ge zin. Hetis misschien wel niet de mooiste volkstuin van Leiden, maar het plekje is wel uniek". Roomburg is er niet alleen voor het plezier van de eigen leden. Sinds vorig Jaar staat op het ter rein, behalve een verenigingsge bouw, ook nog een zogenaamd recreatiehuisje. Dit huisje dat met geld van de leden en met subsidie van de gemeente is gebouwd, wordt elke zomer gratis beschik baar gesteld aan bejaarden en hulpbehoevenden. Aan de GGD wordt dan een aantal adres sen gevraagd, die worden aange schreven om één of twee weken een vakantie op het complex door te brengen. Mevr. Van Hooven: "Vorig Jaar hebben we bijvoorbeeld een blinde jongen met zyn moeder te gast gekregen. Die hebben het zo naar Op de foto links: secretaris Van Hooven, re chts voorzitter Zwart. hun zin gehad en voor ons is dat ook geweldig. Dan heb je toch nog een beetje het gevoel, dat je ook voor anderen wat kunt doen". Het zal niet zo lang meer du ren, voor dat een definitieve be slissing over de toewyzing van grond aan Roomburg wordt geno men. Intussen is deze onzekerheid voor de Roomburgers niet in het minste een reden om rond het jubileum de organisatie van een feest achterwege te laten.* Zater dagmiddag is er tussen drie uur en half zes een receptie en 's avonds vanaf acht uur een dansavond met rad van avontuur. Helemaal door de vereniging zelf op touw gezet, want, zoals secre taris Van Hooven het zegt, "we zijn mensen met een smalle beurs, anders kochten we wel een huis met een grote tuin en hadden we de volkstuin niet nodig".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3