LEIDSCH m DAGBLAD Akkoord in Libanon afgewezen 'Het is een schijnproces' vandaag Kamervragen over conflict Zuidmolukse jongeren demonstreren: LEIDSCH DAGBLAD Bezorgdheid over Leids drugbeleid Getuige probeerde uit rechtszaal te vluchten DINSDAG 23 MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 34891] DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM ANP/SP) Ruim honderd leden van de "Vrije Zuidmolukse Jongeren", hebben vanmorgen op het Beurs plein in Amsterdam een protest mars naar het kantongerecht in Amsterdam-Zuid gehouden, waar het proces is begonnen tegen de zeven Zuidmolukse jongeren, die in december vorig jaar het Indo nesische consulaat-generaal in de hoofdstad bezetten. In een pamflet noemen de Vrije Zuidmolukse Jongeren het pro ces een schijnvertoning, die "niet de ware politieke aard van 't ge beurde weergeeft, doch slechts aandacht besteedt aan het crimi nele aspect van de zaak". De Vrije Zuidmolukse Jongeren zeg gen solidair te zijn met hun "ka meraden" in de rechtzaal. Zij be schuldigen de Nederlandse justi tie en de Nederlandse pers ervan "een negatief geladen sfeer" te scheppen rond het proces en de Zuidmolukse vrijheidsstrijd. In het pamfle* en op spandoe ken maakten de betogers duide lijk, dat een vreedzame vrij heidsstrijd niet meer mogelijk is: "Een gewelddadige revolutie is onvermijdelijk". Het proces in Amsterdam doet denken aan de vele schijnprocessen en berechtin gen in fascistische staten, aldus de Vrije Zuidmolukse Jongeren, de organisatie, waartoe ook de be zetters van het Indonesische con sulaat-generaal behoren. De bezeting van het Amster damse consulaat is uitgevoerd om de negatieve publieke opinie door de treinkaping in Wijster te wij zigen. De zeven jonge Zuidmoluk- kers, die op 4 december het con sulaat binnenvielen, vonden dat de treinkaping wel de aandacht op de Zuidmolukse problema tiek had gevestigd, maar dat de politieke aspecten te weinig naar voren kwamen. Daarom moest de Indonesische regering er nu ook bij worden betrokken. Zo ver klaarde vanmorgen één van de bezetters, de 23-jarige Jacob R. tegenover rechtbankpresident mr B. van der Waerden. Jacob R. woonde ia Amsterdam. Op 2 december ging hij met een nicht naar Smilde, waar hun ouders wonen. In een jeugdlokaal ontmoette hij 's avonds de late re andere bezetters. Uiteraard wordt gesproken over de trein kaping. Als iedereen het er over eens is, dat de Indonesische rege ring moet worden aangepakt, op pert Jacob het plan het consu laat te bezetten. Dat idee wordt met instemming ontvangen. Met deze verklaringen startte vanmorgen in Amsterdam het proces tegen de bezetters van het Indonesische consulaat. Een ge beurtenis waarover rechtbank president Van der Waerden, als drie koffers vol processen-verbaal op een rijdend karretje zijn binnengebracht, zegt: "De feiten hebben, vooral door het samen vallen met de treinkaping, een grote schok bij het Nederlandse volk teweeg gebracht. De affaire, werd door velen gezien als 'n ern stige inbreuk op de Nederlandse rechtsorde, waarvoor om zeer ern stige straffen werd gevraagd. We hebben er nu enige afstand van genomen. We zullen rustig moeten behandelen wat er is ge beurd en uw motieven moe ten nagaan". De rechtszitting wordt niet gehou den in het Paleis van Justitie, maar aan de Parnassusweg. Be zoekers moeten in het bezit zijn van een speciale toegangskaart en een legitimatiebewijs. Deze moeten bij vijf verschillende pos ten worden getoond. Eenmaal bin nen worden bezoekers gefouil leerd. De omgeving van het kantongerecht is afgezet. Tien tallen politiemannen, verschillen den met een hond, bewaken de afrastering. Aankomst van ir. Manusama etn mevrouw Sourrtokil bij het ge bouw van het Amsterdamse kan tongerecht, waar vandaag het proces tegen de Zuidmolukkers, die de gijzeling in het Indonesi sche consulaat uitvoerden, is be gonnen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 7 april 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee, naam: adres: plaats: gironummer: Mokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, LEIDEN „Deelt het college de opvattingen zoals die door bri gadier Peet van de Leidse politie word verkondigd, dat gebruik van soft- en hard-drugs over één kam geschoren moet worden? Zo niet, is het college dan bereid zijn mening aan de politie over te brengen". Dit is een van de zes vragen die het PvdA-gemeenteraadslid A. Höppener tijdens een gisteravond gehouden vergadering van de commissie gezondheidszorg aan wethouder Oosterman heeft voor gelegd. Het raadslid stelde zijn vragen naar aanleiding van een publicatie in het Leidsch Dag blad/Alphens Dagblad van afgelo pen zaterdag over de opvang van hard-drugpatiënten in Leiden. Hy vroeg zich af welk beleid B en W voeren ten aanzien van de hulpverlening en opvang van druggebruikers en of het college oereid is de mogelijkheden te be kijken voor de stichting van een kliniek in de stad. Voorts wilde hij weten in hoeverre het college het eens is met de in de publikatie door drs. Van Breugem, directeur van het consultatiebureau voor alcohol en drugs, geponeerde stel ling, dat tussen de Leidse politie en de hulpverleners op dit gebied geen goede samenwerking bestaat. Höppener vroeg zich af of het college zich wilde beijveren een georganiseerd overleg op gang te brengen met alle betrokkenen. Wethouder Oosterman zegde het raadslid toe, tijdens de alge mene beschouwingen voor de ge meentebegroting van 1976 nader op zijn vragen te zullen ingaan. 1121 mm 18 PAGINA'S Minister Van Agt ziet niets in een gerechtelijk onderzoek naar de houding van Prins Bernhard in de affaire met de Lockheedgelden. De resulta ten, die het onderzoek van de commissie-Donner zal op leveren, acht hij het enige juiste middel om de prins van eventuele blaam te zui veren. PAGINA 7 Neil Young, een moeilijk te plaatsen popfenomeen. PAGINA 5 Leen de Goey gekozen in Jong Oranje: „Ik dacht dat het een grap was". PAGINA 9 De Engelse minister van Bui tenlandse Zaken Callaghan heeft voor nieuwe voorstellen inzake het Rhodesische con flict de steun gekregen van zijn Russische ambtgenoot Gromiko. PAGINA 13 Al enkele jaren is de Leidse universiteit betrokken by een ontwikkelingsprojekt in Indo nesië. De universiteitsraad is daar niet onverdeeld geluk kig mee op grond van de po litieke situatie in dat land. Een situatie waarbij marte lingen en concentratiekam pen niet ontbreken. PAGINA 6 BEIROET (AP) De leider van de linkse Libanese mili ties, Kamal junblatt beeft vanochtend He door de regering voorgestelde formule verworpen welke beoogde president Soeleiman Franjieh een eervol aftreden mogelijk te maken. Het blijft koud Het einde van de lente-kou is nog niet in zicht. De middagtempera- turen liggen zelfs lager dan op de kerstdagen. In het grootste deel van het land slechts 3 tot 5 graden in de middag en 's nachts in alle provincies lichte vorstEen storing boven Polen geeft wat sneeuwval tot bij Berlijn en trekt langzaam naar Zuid-Zweden. Een storing met regen en veel wind is van West-Frankrijk naar de Ri viera getrokken. Bij ons blijft een hoge-drukuitloper van het hoge- drukcentrum bij Finland van be lang en blijft ook nog voor de oostelijke ivind zorgen. Op korte termijn is niet te verwachten dat de temperatuur belangrijk gaat stijgen. Het eerst zal dit 's nachts zijn, maar overdag blijft het nog duidelijk te koud, wellicht tot het einde van de week. Aanhoudend droog Droog en vrij zonnig weer. Mliifmnni- toir,peruturen In heel Libanon werd ook weer hevig gevochten tussen moslems en christenen. "De voorgestelde oplossing is een truc", aldus Junblatt, "Wij eisen het onmiddellijk en onvoorwaardelij ke aftreden van Franjieh". In zijn verklaring liet Junblatt echter de deur open voor verdere bemiddeling door Syrië. In de afgelopen 24 uur zijn bij de strijd in de hoofdstad en rond het presidentieel paleis zeker 150 men sen omgekomen, aldus heeft de po litie bekend gemaakt. Sinds de moslem generaal Aziz Achdab, commandant van het gar nizoen van Beiroet, zich dertien da gen geleden heeft uitgeroepen tot voorlopige militair gezaghebber van het land heeft de weer opgelaaide strijd tussen christenen en Islamie ten aan minstens 540 mensen het leven gekost. Met name in de hotelwijk van de hoofdstad is in de afgelopen nacht harde strijd geleverd. Op verschil lende plaatsen in de stad woeden grote branden. De gevechten ver hinderden de brandweer de branden te blussen. Boven het havenkwar tier hangen dikke rookwolken. (Zie verder pag. 13). Zuid-Af rika dit weekeinde uit Angola JOHANNESBURG (AP) Het lijkt nu vrijwel zeker dat komende week einde alle Zuidafrikaanse troepen uit zuidelijk Angola zullen worden te ruggetrokken. Het ministerie van Defensie en het ministerie van Voorlichting heb ben buitenlandse correspondenten uitgenodigd de terugtrekking bij te Premier John Vorster van Zuid- Afrika heeft zondag aangekondigd, dat de troepen die nu nog de hydro- electrische en irrigatie centrales bewaken in Calueque aan de Cune- ne rivier zullen worden teruggetrok ken zodra waarborgen zijn ontvan gen dat geen schade zal worden toe gebracht aan de installaties. Deze waarborgen zouden inmiddels zijn ontvangen via derde partijen. Welke deze zijn geweest is niet be kend gemaakt. AMSTERDAM (ANP) Bij de behandeling in hoger beroep in Am sterdam van de zaak tegen de 29- jarige chauffeur Johnny N„ die we gens het plegen van een aantal roof overvallen door de rechtbank tot vijf Jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, heeft de gedetineerde Oostenrijker F. E. K. vandaag ge probeerd uit de rechtszaal te ont snappen. Toen de president van het hof, Mr. R. de Waard, de op de eer ste getuigenbank zittende Oostenrij ker naar voren riep rende deze plot seling langs de verbijsterde rechters naar een deur, die op de gang uit komt. K. die voor zijn aandeel in dezelf de overvallen eveneens tot vijf Jaar werd veroordeeld, kwam echter niet verder dan de gang op de eenste ver dieping van het gerechtsgebouw Daar werd hij door vier parketwach ters, die hem onmiddellijk achterna waren gesneld, overmeesterd. Kort daarna, nadat een ieder van de emo tie was bekomen, werd K. toch als getuige gehoord. Voor alle zekerheid had men nu zijn handen op zijn rug geboeid. Het gaat in deze zaak onder meer om een overval op een post agentschap in Voorburg, het aanhou den van een (lege) postauto in Rijs wijk en de geruchtmakende affaire in deze plaats, waarbij twee agen ten van politie op straat werdrn ge dwongen hun uniformen uit te trek ken en die met hun vuurwapens af te geven. Al deze voorvallen speel den zich af in juli 1974. Van Thijn stelt voorwaarden voor loonpauze AALTEN (ANP) Fractieleider Ed van Thijn (PvdA) heeft in Aal ten een aantal voorwaarden ge noemd waaraan het kabinet zal moeten voldoen wil zijn partij ak koord gaan met een nieuwe loonpauze voor de tweede helft van dit jaar. Allereerst zullen de prijzen krach tig moeten worden aangepakt, zul len de inkomens uit de vrije beroe pen en van de hogere ambtenaren moeten worden aangepakt en zal de vermogens aanwasdeling spoedig werkelijkheid moeten worden. "Het uitblijven van de wet van minister Lubbers begint naar woordbreuk te rieken", aldus Van Thijn on een bijeenkomst van de werkgroep pro gressief Aalten. Voorts zal het kabinet vóór 1 mei in de Kamer moeten komen met de we* op de ondernemingsraden en met de aangekondigde nota van mi nister Lubbers, waarin een beleid zal worden aangegeven om vat te krijgen op de investeringen. "Als aan deze voorwaarden niet wordt voldaan, zie ik de kabinetsplannen voor het arbeidsvoorwaardenbeleid somber tegemoet", aldus Van Thijn. BIJ STICHTING „MIDDEN-RIJNLAND" LEIDERDORPÏH AZERSW OUDE De Tweede-Kamerleden Molle- man, Dolman en Van der Hek (al- l<in PvdA hebben staaitsseqretoris Meijer van CRM gevraagd of hij be reid is te bemiddelen in het conflict bij de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening "Midden-Rijnland". Zeven van de tien maatschap pelijk werkers van deze stichting, kondigden onlangs aan ontslag te zullen nemen. Zij zijn het niet eens met het beleid van het bestuur en de staf. Aanleiding voor het vertrek van de maatschappelijk werkers is het door het bestuur aangezegde ont slag van de staffunctionaris Chris van Eerden op grond van wat ge noemd werd "onhanteerbare per soonlijke tegenstellingen". De Tweede Kamerleden hebben de staatssecretaris gevraagd of het waar is dat vijf wethouders van de bij de stichting aangesloten gemeen ten Alphen a. d. Rijn, Haaerswou- de. Koudekerk, Leiderdorp en Zoe- terwoude voordat zij probeerden te bemiddelen, zich al eerder achter het beleid van het bestuur hebben gesteld. De Kamerleden verwijzen hierbij naar berichten in deze krant- Ook vragen de Kamerleden of de staatssecretaris vindt dat het maat schappelijk werk van de stichting nog net zo functioneert als toen hij subsidie begon te verlenen. De Ka merleden vragen voorts of de orga nisatievorm van de stichting wel zo danig is dat de doeleinden van het maatschappelijk werk naar behoren verwezenlijkt kunnen worden. r ue Tor Angiia, net schip dat zaterdag bij IJmuiden aan de grond liep, in dok bij de Amsterdamse droogdokmaatschappij. Molieman (PvdA)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1