Zo goedkoop als in de advertentie is hei huis nooit Zenen en zwoerd in de rookworst Hoe veilig kun ie nog mei vakantie Hoe moet het leeg Sprinter voor eerste klas minder ruimte i Gaat u een huis kopen? Geloof dan niet wat er in de advertenties wordt gezegd over de prijs. Zo goedkoop als het daarin staat aangeprezen is dat huis bijna nooit. De bedragen die worden genoemd zijn bijna altijd uitgerekend voor het gunstigste geval. Over bij komende kosten wordt niet gerept. Die kunnen f 1000, maar als het tegen zit ook f 6000 groot zijn Konsumenten Kontakt en de vereniging Eigen Huis hebben de afgelopen weken het waarheidsge halte gecontroleerd van huizenad vertenties. Speciaal de betrouwbaar heid van de prijzen die erin worden genoemd. Het resultaat was bedroe- Er wordt gesuggereerd dat Je geen cent nodig hebt als Je een huis wilt kopen. „Als we de advertenties van veel makelaars en bouwers mogen geloven, kim je droompaleisjes kopen voor een krats, schrijft Koopkracht, het blad van Konsu- menten Kontakt. En het conclu deert: „Het is natuurlijk te gek, dat de koper pas precies weet waaraan hij is begonnen, als het huis al is gekocht". Want dat is heel vaak de realiteit. Pas later ontdeR je wat er aan de hand is. Als het huis is gekocht, kom je er achter dat je nog maar ergens 6000 vandaan moet halen. Om de bouwrente te kunnen betalen. Terwijl de verkoper in zijn advertentie schermde met een „all in-prijs"... Maar twee Konsumenten Kontakt en Eigen Huis hebben 47 advertenties beke ken, reclame voor in totaal 1500 huizen. In slechts twee gevallen (daarbij ging het om ongeveer 30 huizen) bleken de geadverteerde koopprijzen en maandlasten redelijk te kloppen. Voor het overige zag het er allemaal maar droevig uit. Hieronder geven we u nog een paar ervaringen van Konsumenten Kontakt en Eigen Huis. In zeven advertenties werd de koopprijs niet eens genoemd. En als hij er wel bij stond, dan was het altijd (een paar gevallen uitgezon derd) de laagste. Een adverteerder zette zelfs een volkomen uit de lucht gegrepen prijs in zijn recflameverhaal. Zijn goedkoopste huis bleek maar liefst 1500 duurder dan in de adverten tie stond vermeld. Met de afkorting v.o.n. (dat betekent: vrij op naam) wordt de indruk gewekt alsof er helemaal geen bijkomende kosten meer zijn. Maar in 29 van de 47 gevallen bleek je minstens 1000 extra te moeten betalen. Ook over de stijging van bouw en materiaalkosten tijdens de bouw wordt niet gerept. Dat er zoiets bestaat merk Je dan pas later. Het risico van de kostenstijgingen mag je dan afkopen voor 2000 tot 3500. In twee gevallen kon zelfs dat niet en dan moet Je maar afwachten wat er aan kostenstijging wordt berekend. Netto Nog een teer punt: de netto-maandlast. Dat is een heel bedrieglijk lokkertje. De netto maandlast is het bedrag dat Je per maand voor het huls kwijt bent. en waarin de belastingaftrek en even tuele rijkssubsidie al zijn verrekend. In het leven van alledag kun je natuurlijk beter rekenen met de bru'to-maandilast, want die moet, je elke keer maar weer kunnen opbréngen. Belastingaftrek komt pas achteraf. Maar verreweg de meeste huizenverkopers adverteren met die netto-last. En die rekenen ze dan uit voor het goedkoopste huis, of over de kale koopsom (zonder de bijkomende kosten). In een geval bleek die netto-maandlast geen 265 tot 345. maar 493 en dan nog alleen voor het goedkoopste huis, een van de 46... Groeihypotheek Kijk helemaal uit als er reclame wordt gemaakt met een netto maandlast cn een groeihypotheek. De eerste vijf Jaar betaal je dan minder dan eigenlijk zou moeten, maar daarna des te meer. - Ten slotte iets over de rijkssubsidie. Tien huizenverkopers noemden met grote zekerheid een bedrag in hun advertentie, maar toen hun er nog eens naar werd gevraagd, krabbelden ze terug. Achtenvijftig procent van de Fran sen vindt dat er in hun land een „verklaring van de rechten van de consument" moet komen. Meer dan veertig procent van hen meent dat de Franse consument „de kunst van het kopen" niet verstaat. Op hoop niveau worden de belangen van die consu ment in Frankrijk tegenwoordig door een vrouw verdedigd. Het is Chris- tiane Scrivener, staatssecretaris voor consumentenzaken die (volgens week blad Elle) al de bijnaam „Madame Consammation" heef t gekregen. ROOKWORSTEN De Sprinter, de nieuwe snelle stoptrein van de NS. wordt door de reizigers in de 2de klasse zeer gewaardeerd. Dat blijkt uit een NS-onderzoek. Negen van de tien tweede klasse reizigers vonden dat ze prettig zaten, maar twee van de drie eerste klasse-reizigers zeiden dat ze er op waren achteruit gegaan. Dat klopt, want in belde klassen hebben de reizigers dn de Sprinter evenveel ruimte per zitplaats toebedeeld gekregen. Normaal zit je in de eerste klas ruimer. De Sprinter rijdt proef tussen Rotterdam en Hoek van Holland. In juni 1977 gaat hij dienst doen op de Zoetermeerlijn. A.H. 1,69 ANTON HUNINK 1,25 CENTRA HEMA HOMBURG HOY MEESTER OLBA SPAR STEGEMAN UN0X VG VENDA 1,29 1,42 1,50 0,99 1,19 0,99 1,49 Een idee voor mensen met een benedenhuis, dat te klein is voor een badkamer met een ligbad het sta-bad. Het is een 1.20 meter diepe tobbe in de grond, waarin je lekker in het water kan gaan staan. Hij is uitgevonden in Japan en werd een tijdje ge leden op een bouw-tentoonstelling in Londen getoond. We heb ben lang geaarzeld voordat we dit nieuws aan u overbrachten, want we weten niet hoe je zo'n bad weer leeg moet krijgen. D'r zal wel een pomp aan te pas moeten komen. jEr is de afgelopen winter druk reclame gemaakt voor het ouder- Iwetse maal. voor de echte erwtensoep, u weet wel, uit grootmoeders tijd, met een lekkere Irookworst erin. Alhoewel, lekker. |Er zitten een heleboel zenen en zwoerd in die worst. Dat blijkt nu, uit een onderzoek van de stichting Vergelijkend Warenonderzoek. VWO |heeft 13 vacuum verpakte rookwor sten en 28 blikken en potten knakworst bekeken. De kwaliteit van het vlees in de worst kun je achterhalen door het eiwit, dat erin zit, te onderzoeken. Dat heeft VWO gedaan. En wat blijkt? Bij de rookworst komt een derde van dat eiwit van zword en I zeen, bij de knakworst een kwart. Overigens moet Je je van de .1 hoeveelheid vlees in de worst niet al teveel voorstellen. Ongeveer de helft van een rookworst bestaat uit water. In knakworst zit zelfs nog meer: tussen 60 en 70 procent. Er zit ook rijkelijk veel vet in rookworst, namelijk van 29 tot 37 procent. In knakworst is dat wat minder. De hoeveelheid eiwit in rookworst zit rond 13 procent, en in knakworst rond 9. Aan de hand van wordt gevraagd door de Bijenkorf, en dat bedrijf zit daarmee bijna dertig proent boven de adviesprijs van Stepgeman.... Nog een paar onderzoekresultaten: Een paar Vege rookworsten bleken bij aankoop al bedorven. De versheidsdatum was nog niet overschreden. Vermoedelijk waren ze in de winkel verkeerd bewaard. In een paar rookworsten van Centra zat been, rookvuil en stempelinkt. dat eiwit kun Je de voedingswaarde van zo'n worst afmeten. Wat dat betreft ben Je beter af met een stukje mager rund- of varkensvlees. Daarin zit ongeveer 20 procent eiwit. niet mag: het van „vleesvreemd" eiwit. Toch zat er in vier rookworsten (Hema, Spar, Vege en Stegeman) een beetje.melkeiwit. Wat nog meer Wat zit er nog meer in worst? Een beetje meel- en suiker, als bindmiddel en smaakverbeteraar. En een beetje nitriet, om te voorkomen dat de worst bruin wordt. Dat mag allemaal van de Warenwet. Wat Prijsverschil Opvallend zijn verder de prijsver schillen, die uit dit VWO-onderzoek blijken. Die kunt u zien in de tabel. Voor hetzelfde merk worst betaal Je in de ene winkel veel meer dan in de andere. Stegeman bijvoorbeeld, loopt van 1,05 tot 1,79. Die 1,79 VWO vond van de rookworsten die van Venda (V en D) de beste (relatief veel eiwit en weinig vet), en daarna komen Hamburg, Hunink en Unox. Bij de knakworstjes werden Mines (potten) en Unox (Weense worstjes in potten) het beste bevonden. Hoe veilig kun Je nog op vakantie? Uren zonneschijn, millimeters neer slag, excursiemogelijkheden - het is allemaal precies uit te zoeken in folders en vakantiegidsen. Maar voor sommige mensen wordt ook de politieke onrust een factor om rekening mee te houden bij de keus van een vakantieland. Dat is heel wat moeilijker te voorspellen. In het algemeen geldt: hoe zuidelijker des te meer kans op onrust. De Scandinavische landen Noorwegen. Zweden, Finland en Denemarken) vertonen in grote lijnen hetzelfde beeld als de Benelux. West-Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk: geweldpleging komt incidenteel voor. de toerist loopt weinig kans daarbij te worden betrokken. Een duidelijke uitzondering in het noorden van Europa vormt Noord- Ierland; dat is zonder meer onveilig. En de terroristen die Noord-Ierland willen losmaken van Groot-Brittan- nië verleggen hun geweld steeds vaker naar Engeland en de Ierse republiek. In Engeland zijn zij vooral in Londen actief. Regelmatig ontploffen er bommen. Ierland toont nog een vreedzamer beeld. In Zuid-Europa is de toestand lang niet rustig. Portugal blijft onzeker Elk ogenblik kan nieuwe onrust ontstaan, die vooral in de grotere steden gevaarlijke situaties kan opleveren. De laatste maanden vinden de meeste ongeregeldheden plaats in het behoudende noorden, rond Oporto. Wordt het in Portugal weer ernst, dan is daarvan meestal de eerste consequentie dat de verbindingen met het buitenland worden bemoeilijkt of verbroken. Spanje is op dit ogenblik ook een beetje hachelijk. Franco's dood heeft de hoop gewekt op meer vrijheid. Maar koning Juan Carlos laat de Spanjaarden wachten en de politie treedt hard op tegen betogers. Het is onzeker of de Spanjaarden bereid zijn in alle rust te wachten op democratie of dat ze nu actiever gaan strijden voor afrekening met het fascistisch verleden. Italië is al jaren onrustig. De toeristen merken er over het algemeen niet veel meer van, dan dat er weer eens wordt gestaakt 'altijd benzinetank gevuld zien te houden). Het is raadzaam betogin gen te mijden; links en rechts willen ze daarbij nogal eens slaags raken. Griekenland en Joegoslavië zijn momenteel rustig. Mocht Tito overlijden dan kan er in zijn land politieke onrust onstaan. maar voorlopig is cr weinig reden te verwachten dat de toerist daar veel van zal merken. Griekenland en Turkije zijn het weliswaar nog steeds niet eens over de verdeling van de olie in de Egdlsche Zee. maar dat ze daan-oor nog een oorlog willen voeren, zoals een paar maanden geleden leek, is veel minder waarschijnlijk gewor den. Wel geldt: hoe verder van de Turks-Griekse grens, des te minder kans op moeilijkheden. Oost-Europa kent (door de afwezig heid van een georganiseerde opposi tie) de minste rellen. Het politieke klimaat moge in sommige landen verre van ideaal zijn, de toerist die daarvoor geen belangstelling heeft, hoeft er geen last van te hebben. Tussen betrekkelijk rustig Noord- Europa en tamelijk onrustig Zuid- Europa ligt Frankrijk. Het grensge bied met Spanje aan de Atlantische Oceaan wil nog wel eens het toneel zijn van strijd tussen Spaanse agenten en uitgeweken Basken. In het zuiden zijn er regelmatig vrij bloedige rellen in woonwijken van Noordafrikaanse gastarbeiders die flink worden gediscrimineerd (Tou lon en Marseille zijn daarvan voorbeelden». En in Bretagne en op het eiland Corsica plegen afschei dingsbewegingen regelmatig bom aanslagen op "typisch Franse" gebouwen (banken, ed.). De Middellandse-Zeelanc'en ln het noorden van Afrika zijn overwegend rustig. Politieke spanningen zijn er wel <en met name Marokko en Tunesië», maar de machthebbers, koning Hassan en president Bour- guiba. zitten zo stevig in het zadel dat ze die wel onder controle zullen houden. Wie zich niet met politiek inlaat, zal er geen weet van hebben. Het vroeger zo populaire toeristen- land Libanon is door de burgeroor log wat dat betreft afgeschreven. Egypte en Israël zijn nog wel ln trek. Geheel veilig is Israel niet. Vooral de bezette, vroegere Arabische gebieden zijn herhaaldelijk het toneel van incidenten, waarbij soms ook toeristen betrokken raken. In Italië raken betogers vaak slaags met elkaar en met de politie. Als vakantiganger kun Je daar maar beter niet tussen zitten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15