Gromiko achter Engels plan re gelin Rhodesië i r Aftreden mogelijk Franjieh gemaakt Israël en Palestijnen voor het eerst aan één tafel in de VN Machtsgreep in Argentinië verwacht A VS dulden geen ingrijpen door Cuba VLIEGTUIG OP HUIS KODAMA NEERGESTORT BELANGRIJK BESLUIT LIBANEES KABINET f e Sargent Shriver uit de raee DINSDAG 23 MAART 1976 BUITENLAND PAGINA 13 NEW YORK «Reuter UPI» - Israël dit voor -het eerst samen met Pa lestijnen deelnam aan een bijeen komst van de Veiligheidsraad, heeft gisteren de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO ervan beschuldigd d;r. forum voor haar eigen doelstel lingen te gebruiken. De Israëlische VN-ambassadeur Chaim Herzorg, zei dat de raad ver plicht is dergelijke discussies, die slechts dienen om de Palestijnen te gerieven, te staken nu in een aantal 2 c-bieden oorlog dreigt en er in Afri ka kwesties van vitaal belang nog onopgelost zijn. De Veiligheidsraad vergaderde op verzoek van Libië en Pakistan om de situatie te bespreken in het door Is rael bezette Jeruzalem en de weste lijke Jordaanoever. de laatste dagen het toneel van gewelddadigheden in verband met religieuze rechten. De PLO was uitgenodigd aan het debat deel te nemen. Bij de stem ming over deze toelating verklaar den de Verenigde Staten zich tegen. Frankrijk, Engeland en Italië ont hielden zich van stemming. Vorig jaar december, en wederom in januari, toen de PLO deelnam aan de debatten over de crisis in het Midden-Oosten, boycotte Israël de bijeenkomsten uit protest tegen het uitnodigen van de Pales tijnen. Gisteren noemde Herzog het deel nemen van de PIJD met rechten die anders alleen aan een lidstaat wor den toegekend een 'nieuw en bizar feit'. Herzog sprak nadat verscheidene Arabische gedelegeerden, onder wie de PLO-afgevaardigde Zehdi Terzi, her woord hadden gevoerd waarbij zii de Israëlische bezetting van Je ruzalem en de westelijke oever van de Jordaan hekelden en de terug trekking van Israël uit deze gebie den eisben. De Jordaanse afgevaardigde, Abdul Kamid Sharaf, zei dat Israel ge dwongen moet worden zich te hou den aan de beginselen van het in ternationale recht waar het het ge drag van een bezetter betreft. Volgens ambassadeur Herzog is het niet waar dat zijn land de Jo den wettelijk toestaat te bidden in de El Aqsa-moskee. een van de be langrijkste mohammedaanse heilige plaatsen. De ongeregeldheden op de westelijke oever van de Jordaan zijn volgens hem door Arabieren in el kaar gezette betogingen van teen agers. Het bidden door Joden op de Tem pelberg. die bij de Arabieren Haram el Sharif heet, vindt volgens Herzog niet in de moskee plaats, maar een aanzienlijke afstand daarvan. Het Israëlische hooggerechtshof bepaalde zondag dat dergelijke Jood se godsdienstige uitingen niet in da - gebied mogen plaatsvinden. Dat gebied is ook de plaats van de tempel van Salomo. De grond wordt daar zo gewijd geacht dat orthodo xe joden haar niet zullen betreden. de Israël ervan dat het Jeruzalem helemaal wil inlijven en dat het het culturele en demografische karak ter van de stad wil veranderen. Hij vroeg doeltreffende maatregelen om 'een eind te maken aan de schen dingen door Israël van de VN-be- sluiten over Jeruzalem'. Hij noem de Israël als bezettende mogendheid 'racistisch en expansionistisch'. De vertegenwoordiger van de PLO. Zehdi Terzi. noemde de toestand in Jeruzalem en op de jordaanoever 'tegelijk bemoedigend en alarme rend'. Bemoedigend omdat de Ara bische bevolking 'eindelijk tegen haar onderdrukkers in opstand is gekomen' en alarmerend omdat 'de zionistische autoriteiten op brute en Hitleriaanse wijze deze ongewapen de protestbeweging onderdrukken' Terzi drong er op aan dat de Vei ligheidsraad 'het Palestijnse volk in staat stelt zijn recht op zelfbe schikking uit te oefenen'. De afgevaardigde van Egypte. Ab- del Meguid, sloot zich bij de woorden van de Palestijnse vertegenwoordiger aan. De Veiligheidsraad schorste ver volgens de zitting tot vanmiddag wan neer het zijn debat over he* Midden- Oosten zal voortzetten. DALLAS (Reuter) De Ame rikaanse minister Kissinger heeft Cuba gisteravond gewaarschuwd tegen nieuwe militaire acties in zuidelijk Afrika. Hij doelde daarbij duidelijk op een eventu ele inmenging in de kwestie- Rhodesië. "We hebben deze waarschuwingen eerder geuit. Ik herhaal ze vandaag. De Vere nigde Staten zullen geen nieu we Cubaanse militaire interven ties in het buitenland! accepte- ren". In zijn toespraak waarschuw de Kissinger tevens de Rhodesi- sche premier Ian Smith dat hij niet op Amerikaanse steun be hoeft te rekenen wegens de dreiging van Russische wapens of Cubaanse troepen. "De Ver enigde Staten hebben uiting ge geven aan hun krachtige steun aan meerderheidsbewind en min derheidsrechten in zuidelijk Afrika", aldus Kissinger. "We zijn niet betrokken bij en zullen geen aanmoediging verlenen aan onwettige regiems daar". Hij beklemtoonde dat Amerika voor stander is van een regeling via onderhandelingen tussen de 6 miljoen zwarte Rhodesiërs en de 280.000 blanken. "De voor stellen die door minister van buitenlandse zaken Callaghan in het Lagerhuis zijn gedaan lij ken ons een zeer constructieve benadering. We juichen deze toe", aldus Kissinger. Als een waarschuwende noot aan Sa lisbury merkte hy op: "Niemand moet denken dat Amerikaanse steun kan worden afgedwongen door de dreiging van Cubaanse troepen of Russische wapens". De Amerikaanse regering over weegt een 'snelle en krachtige' militaire actie tegen Cubaans ge bied als antwoord óp eventuele verdere Cubaanse ingrepen in Afrika, zo heeft de Amerikaan se krant 'Washington Star' gis teren gemeld. De diplomatieke redacteur van het blad, Jeremy Oleary, die de naam heeft gewoonlijk goed op de hoogte te zijn van staats zaken, schrijft dat de Verenigde Staten de keus hebben tussen beperkte luchtaanvallen tegen Cuba, conventionele aanvallen vanaf de Amerikaanse basis Guantanamo op het eiland, een blokkade of zelfs een inva sie van Cuba. Oleary haalt 'functionarissen' en 'met de strategie vertrouwde zegslieden' Volgens hem is het besluit Cu ba zelf aan te vallen liever dan Cubaanse troepen in Afrika te confronteren, gebaseerd op geo grafische overwegingen als ook op Afrikaanse politieke factoren. Oleary schrijft tevens dat Ame rikaanse strategen geloven dat de Sowjet-reactie op een Ameri kaanse actie tegen Cuba eerder in de vorm van woorden dan van daden zal ztjn. LONDEN (AP) Engeland heeft gisteren nieuwe initiatieven naar voren gebracht om te voorkomen dat in zuidelijk-Afrika een rassenoorlog uitbreekt. De basis voor de nieuwe voorstellen die door James Callaghan. de Britse minister van Buitenlandse Zaken werden aangekon digd. is een machtswisseling op korte termijn in Rhodesië. Callaghan heeft gisteren in Londen besprekingen gevoerd met Andrej Gromiko, de Russische minister van Buitenlandse Za ken. Gromiko brengt een driedaags bezoek aan Engeland om met de Britse leiders te spreken over de ontwikkelingen in de wereld, waaronder de toenemende crisis in zuidelijk-Afrika. Callaghan vertelde de Britse parle mentsleden dat de Russen in de afge lopen tijd geholpen hebben om de si tuatie in Angola minder explosief te maken. De Britse minister zei dat Engeland nauw met de Sowjet-Unie heeft samengewerkt om te komen tot de terugtrekking van de Zuidafri- kaanse soldaten die in Angola de dam de Cunene bewaken. Callaghan zei voorts dat de Sowjet -Unie er zich volledig van bewust is dat communistische interventie m Rhodesië in Engeland gezien zou worden als een schending van Brits Als akkoord gaat met deze voorwaarden is Engeland bereid naar wegen te zoeken voor een be ëindiging van de tegen Rhodesië gerichte sancties van de Verenigde Naties. Vervolgens zou de Afrikaanse meerderheid haar guerrilla cam pagne moeten beëindigen. Engeland, de Europese Gemeen schap en andere landen zoals de Verenigde Staten, zouden dan be reid zijn een onafhankelijk, door Afrikanen geregeerd Rhodesië te helpen. ge Callaghan onthulde voorts dat be- Vernietigiing halve de Sowjet-Unie ook Zambia, Zaïre en Mazamibique betrokken zijn Callaghan gaf sterk de indruk dat Beweest bij het ove-ieg rugtreikking no.ch de Sowjet-Unie noch Cuba den willen riskeren de betrekking met Angola de westelijke machtén door zo'n aktie- in gevaar te brengen. Gromiko zei dat zyn bezoek dient om „nieuwe mogelijkheden" te vinden, de Zuldafrikaanse De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft onlangs gezegd dat zijn troepen op 27 maart teruggetrokken zullen worden mits de Angolese i -O-:* zuiien wurgen miu> uc nnguicac icsc- h- water~ krachtprojekt bewaakt wordt. tannië". Dit heeft met name betrek king op de handel, Europese en alge- mene aangelegenheden. Garanties Callaghan zei dat een vreedzame op- lossing voor het Rhodesische conflict Callaghan zei in het parlement erop misschien bereikt zou kunnen worden vertrouwen dat er niet van btli- door het aftreden van de Rhodesische tenaf ingegrepen zal worden in Rho- premier Ian Smith Callighan zei desie indien de blanke minderheids- voorts dat Smith „zijn land naar de weg van dood en vernietiging voert". Het plan van Callaghan ziet er als uit kringen rond de Britse minister TOKIO (Reuter. UPI, AP) Op het huis van de Japanse rechtse po liticus Yoshio Kodama, sleutelfi guur in het steekpenningenschandaal rond Lockheed in Japan, is een klein vliegtuig gestort. Het huis vat te vlam, maar Kodama zelf bleef on gedeerd. Wel overleed de piloot van het Cessna sportvliegtuigje. Volgens ooggetuigen cirkelde het vliegtuig een tijdje boven het huis. dat zwaar bewaakt werd, alvorens het zich op het gebouw stortte. De tweede verdieping waar Kodama in bed lag hij heeft een hartkwaal werd gedeeltelijk verwoest, maar door een wonder slaagde de 65-Jarige politicus erin ongedeerd weg te ko men. De piloot was de 29-jarige Mit- suyasu Maeno, beroepsacteur in por nofilms. Hij bezat een vliegbrevet en beeft in een aantal films de rol van piloot gespeeld. De politie onder zoekt nog of het om een "kamika ze" gaat. een actie waarbij de aan valler zich opoffert. Gisteravond zijn in Italië in ver band met de Lockheed-affaire de vroegere bevelhebber van de Italiaan se luchtmacht, generaal Duilio Fa- nali en de vooraanstaande advo caat Atonio d'Ovidio Lefebvre gear resteerd. De Amerikaanse vliegtuig fabriek zou in 1970 in Italië 1.6 mil joen dollar aan steekpenningen heb ben betaald voor de verkoop van 14 C 130 Hercules-vliegtuigen. De officier van justitie legde Fanali en Lefebvre medeplichtigheid ten lasten Generaal Fanali, oud-bevelheb ber van de Italiaanse luchtmacht die gearresteerd werd in verband met de Lockheed-affaire. trekking tot de aankoop van de vlieg- gevlucht. Maria Fa va. tuigen. Generaal Fanali stond van 1968 tot 1970 aan het hoofd van de Italiaanse luchtmacht en heeft ont kend steekpenningen van Lockheed te hebben ontvangen. Hij had tijdens een eerder verhoor gezegd, dat de Lockheedvliegtuigen de beste tuigfabriek Lockheed drie miljoen Camillo Crocian. direct* van een door de staat genaaste n taalfabriek. keus i daarom n- dollar te lenen omdat dit bedrijf door De Britse minister van Buitenlandse Zaken James Callaghan (links) verwelkomt zijn Russische ambtgenoot Andrej Gromiko daarmee worden ook gezocht op het vliegveld Heathrow bij Londen. miljoen Afrikanen in het Vraagstukken die nog besproken zui land moeten akkoord gaan met de vorming van een meerderheids regering. Uiterlijk in de lente van 1978 moet dit gebeurd zijn. len worden zijn de vooruitzichten voor troepen- en wapenverminderin gen in Oost- en West-Europa, de be perking van strategische wapens, de Ook moeten tegen die tijd verkie- situatie in het Midden-Oosten, en de zingen worden gehouden vo nieuw parlement een nieuwe rege- zienswijze a ring. spanning". Margareth Thatcher, de Engelse oppositieleidster, brengt een driedaags bezoek aan Israël. Gisteren bracht zij een bezoek aan de vroege re premier Golda Meir in haar kantoor in een buiten wijk van Tel Aviv, waar zij in kennelijk uitstekend hu meur de problemen van het Midden-Oosten bespraken. BUENOS AIRES «AP) Politie- kend gemaakt, zonder daar ke gewelddaden en arbeidsonrust Argentinië hebben de crisis land gisteren aanzienlijk scherpt omschreven reden geven. Juli 1974 dat Volgens een krant in Buenos Ai- 1974 president werd zijn ongeveer vakbond hebben onmiddellijk pro- bereiden de buitenlandse Enkele kranten meldden bassades in de hoofdstad zich voor dat een militaire machtsovername op het opnemen van vluchtelin gen uit de regerende Peronistische hebben linkse ten elkaar rr lang kan uitblijven. Welingelichte bronnen meldden beweging in het geval dat dat de machtsovername vandaag al staatsgreep plaatsvindt, zou kunnen plaatsvinden. Uit mili taire kringen is vernomen dat be langrijke tank- en marineeenheden posities hebben ingenomen, die bij een eventuele coup van belang zijn. i De burgemeester van Buenos Ai- Andere stakingen en langzaam-aan acties Juan Peron als protest tegen het economische Peron worden Het dagblad La Tarde meldt dat 'de strijdkrachten het verloop van crisis nauwkeurig volgen" 700 personen door politiek geweld test-stakingen uitgeroepen, het leven eekomen Sinds de dood var rechtse extremis- beleid geweld bestreden, voortgezet. Ook vakbondsleden en politici ren - dikwijls de slachtoffers gingen van hun aanslagen. Het jongste belangrijke slachtof- BEIROET (Reuter/UPI) De Li- kwamen de laatste 12 uur ten min- banese ministerraad, die gisteren in ste 100 mensen om het leven bij de- éen buitengewone zitting is bijeenge- ze gevechten, komen onder voorzitterschap van Versoheidene buitenlandse am- president Soeleiman Franjieh. bassades hebben bij de Libanese heeft twee voor de eventuele oplos- autoriteiten geprotesteerd tegen de sing van de crisis in Libanon belang- wilde beschietingen in Beiroet. Onder rijke besluiten genomen. Een daar- de protesterenden bevonden zich de van is een grondwetswijziging welke Amerikaanse, Canadese. Westduitse, het parlement in staat stelt zes Britse. Nederlandse en Belgische am- maanden vóór het aflopen van Fran- bassades, aldus welingelichte bron- jiehs ambtsperiode een nieuwe pre- nen. Er zijn geen berichten over di- sident te kiezen. Een desbetreffend reete schade aan diplomatieke ves- wetsontwerp zal bij het parlement tigingen, maar veel ambassades lig- worden ingediend, aldus 'n regerings- gen in het district dat afgelopen verklaring. nacht onder falangistisCh vuur kwam te liggen. Aangezien Franjiehs ambtetermijn in september afloopt kan. als het Een woordvoerder van de Verenigde voorstel wordt aangenomen, nu een Naties heeft meegedeeld dat de le- opvolger worden gekozen. Volgens den van het VN-personeel in Beiroet politieke zegslieden zou dit de pre- toestemming hadden gekregen hun sident in staat stellen af te treden, families te evacueren. Volgens deze zoals generaal Aziz El-Ahdab eist. woordvoerder blijft de toestand in de die zich enige tijd geleden uitriep als Libanese hoofdstad ..ernstig", .militair gouverneur van Libanon" De ministerraad besloot ver der de regionale camitees voor toe zicht op het naleven van het staakt- het-vuren nieuw leven in te blazen. Besproken werd een amnestie voor deserteurs.. Soeleiman Franjieh WASHINGTON «UPI» Sargent Sluiver. die er bij de kiezingen tot nog toe niet in Intussen woedde de strijd giste- slaagd een groot aantal stemmen te zich niet kandidaat te stellen. Shriver. die gehuwd is met Euni ce Kennedy, was in 1972 kandidaat het vice-presidentschap naast de l de geteisterde hotelwijk trekken, heeft zich gisteren officieel Democratische presidentskandidaat 'binnen afzienbare tijd beslissingen fer is Atilio Rosario Santillan, hoofd kunnen worden verwacht". de suikerindustrievakbond. In de afgelopen acht dagen zijn Santillan werd gisteren door vijf van de Libanese hoofdstad Beiroet teruggetrokken uü de wedloop De gevechten, tussen de linkse vijan- de Democratische nominatuur v« Deze maand werden salarisverho- den en rechtse aanhangers van het het Amerikaanse presidentschap. 20 procent toegestaan, staatshoofd, concentreerden zich op Hierop volgde echter een loonstop het Holiday Inn-hotel. Beide partij- Hij is de vijfde Democratische kan- conventie te bemachtigen, in zes maanden. en beweerden het hotel in handen te didaat die zich terugtrekt. Er zijn De voorverkiezing in Noord-Caroli- Volgens officiële cijfers bedraagt hebben. Het door de linkse moham- er nu nog zeven over. inflatie over de afgelopen twaalf medanen beheerste noordwst-Bei- De 60-Jarige Shriver, was door George McGovern. Tot nog toe was hij erin geslaagd, de stemmen van elf afgevaardigden de Democratische nationale res, ex-generaal Jose Embrioni, 44 Argentijnen omgekomen door onbekende heeft gisteravond zijn aftreden be- terreuracties van links- en rechts- ten in zijn kantoor in het centrum het jaar 1976 voorspeld. kwam onder granaatvuur len beschouwd als de vertegenwoor- het presidentschap. Het is de laat- falangisten. diger van de Kennedy-aanhang, i belangrijke "primary" de politie dat Edward Kennedy had besloten, dan een maand.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13