OAE roept op tot de strijd om negermacht in Rhodesië Moro wijst communisten af PAT HEARST „SCHULDIG" VERKLAARD Holiday Inn Beiroet in handen van moslimstrijders IAN SMITH WIL BUIGEN VOOR LONDEN Oost Timor gaat naar Indonesië Engeland reageert erg koel THAILAND STUURT AMERIKANEN LAND UIT ..Want als de VARA je nog geen tientje waard is- waar blijven we dan? MAANDAG 22 MAART 1976 LONDEN/SALISBURY (AP/DPA/Reuter) Na het mislukken van de onderhandelingen tussen de Afrikaanse nationalistenleider Joshua Nkomo en de premier van Rho desië, lan Smith, heeft dfe OAE, de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, in de loop van het weekeinde laten weten dat het tijdstip is aangebroken de „gewapende strijd naar het hart van Zimbabwe (Rhodesië) over te brengen" om daar een meerderheidsbewind van de negers af te dwingen. Tegelijkertijd verzocht Ian Smith de Britse regering haar ver- antwoordelijkheid voor Rhodesië weer volledig op zich te ne men en zich actief in te zetten voor een regeling van de grond wetskwestie. Smith gaf zelfs te kennen dat hij bereid is de ruim tien jaar ge leden eenzijdig uitgeroepen onafhankelijkheid vanRhodesië ongedaan te maken. Smitihs appèl is in Londen koel ontvangen. Het Britse ministerie va Buitenlandse Zaken vreest dat ót Rhodesische premier net als vroe- gei weer met concessies zal scher- men die hij dan bij de onderhande lingen niet in daden wil omzetten. I Minister van Buitenlandse Zaken Ja- mes Callaghan wil dan pas officieel ingrijpen als Smith de vorming van een meerderheidsregering op korte termijn aanvaardt. Onder "korte ter mijn", verstaat Londen hoogstens twee jaar. j Smith daarentegen verklaarde za- ter dag nog dat hij "nog in geen"*dui- I zend Jaar" een zwarte meerderheids- j 1 bewind in Rhodesië aan de macht ziet komen. Hij hoopt wel op een f gemeenschappelijke regering van blanken en negers. Een meerder heidsbewind is echter een "condi tio sine qua non" voor de Afrikanen. Constructies Intussen is gisteren in Britse re geringskringen vernomen dat Callag han vandaag het Lagerhuis "con structieve voorstellen" zal voorleg gen met het oog op een vreedzame regeling van de kwestie-Rhodesië. Het zou daarbij gaan om een nade re precisering van de eventuele rol die Engeland zou kunnen spelen bij het tot stand komen van een derge lijke regeling. Men legde er in Lon den echter de nadruk op dat er nog steeds geen sprake is van een Brits ingrijpen in de onderhandelin gen als de blanke minderheidsrege ring in Rhodesië niet eerst akkoord gaat met het principe van een machtsoverdracht op korte termijn aan de inheemse bevolking. Zorgen Ondanks haar uiterlijke terughou dendheid maakt de Britse regering j zich toch grote zorgen over de ont wikkeling in Rhodesië die uiteindelijk zou kunnen leiden tot gewelddaden in heel zuidelijk Afrika. Londen heeft dan ook in de afgelopen we ken gepoogd Smith, zij het indirect, onder druk te zetten. Vele waarne mers geloven echter dat het voor een oplossing via onderhandelingen al te laat is en dat een bloedbad in Rhodesië onvermijdelijk is. De Con- servataeve oppositie in Engeland wil er bü de Labourregering op aandrin- j gen meer initiatief op dit punt te ont wikkelen dan zij tot dusver heeft gedaan. De Britse regering heeft de Russen verzocht zich noch langs I diplomatieke weg noch militair met Rhodesië te bemoeien. Londen zal de mogelijke inmenging van Moskou als een vijandige daad beschouwen. Dat zou ook de Sowjetrussische mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko, duidelijk worden gemaakt als hij vandaag in Londen arriveert voor een bezoek van drie dagen. Les Angola j In een door president Idi Amin van Oeganda ondertekende verklaring, heeft de Organisatie voor Afrikaan- I se Eenheid Zuid-Afrika gewaar- 'I schuwd voor een interventie in Rho desië. Pretoria dient de "les van An gola" te begrijpen. Een ingrijpen I tan Zuid-Afrika, aldus de verklaring zal "tegenmaatregelen van andere 1 Afrikaanse landen en de beken de vrienden van Afrika uitlokken", j Volgens waarnemers dreigt de OAE hier indirect met inschakeling van I de met Russische wapens uitgerus- I te Cubaanse troepen in Angola en een gecombineerde actie van de j strijdkrachten van verscheidene Afrikaanse landen. Zd.-Afrika Zuid-Afrika heeft zaterdag de Ver- enigde Naties meegedeeld dat het 1 van plan ia zijn troepen tegen 27 ttaart uit Angola terug te trekken. V.N.-secretaris-generaal Wald- heim heeft de boodschap van pre mier Vors ter doorgegeven aan de voorzitter van de Veiligheidsraad. Morgen zal de raad bijeenkomen, voor een debat over de aanwezigheid van de Zuidafrikaanse troepen in An gola. Vorster verklaarde dat zijn land troepen naar het gebied van Calue- que in Zuid-Angola had gezonden, ter bescherming van arbeiders die daar aan een waterkrachtcentrale werken. Via een derde partij had hij nu de verzekering gekregen dat de veiligheid der arbeiders zal worden gewaarborgd. Zuid-Afrika wil de ko mende dagen nagaan of dat klopt, en zal zijn troepen tegen zaterdag a.s. terugtrekken als de garanties be vredigend zijn. De MPLA-regering van Angola in Loeanda heeft zaterdag verklaard dat zij het waterkrachtcomplex van Cunene in het zuiden van het land zal sparen. Maar zij eist het onvoor waardelijke vertrek van de Zuidafri kaanse troepen die nog in Angola zijn en het project met veiligheids maatregelen omringen. Ian Smith verklaart in Salisbury bereid te zijn de onafhankelijk heid op te geven. BANGKOK (Reuter, UPI) De regering van Thailand heeft zater dag beslaten dat de Amerikaanse troepen binnen vier maanden Thai land moeten verlaten, zo heeft pre mier Koekrit Pramoj in Bangkok bekendgemaakt Het kabinet nam 't besluit nadat afgelopen week vruch teloze besprekingen waren gevoerd over een nieuwe overeenkomst Thailand eiste volledige jurisdic tie over de Amerikaanse militaire installaties en bases in Thailand. De VS zouden vooral bezwaar hebben gemaakt tegen Thaise controle over de geheime installaties in Noord- Thailand, die dienen voor het op vangen van inlichtingen uit China en Indo-Ohia. Deze installaties en andere bases zullen nu gesloten worden. 4000 Amerikaanse militairen moeten bin nen 4 maanden Thailand verlaten. De maatregel geldt niet voor 270 Amerikaanse adviseurs van het Thaise leger. Thailand had geëist dat er voor zaterdag overeenstem ming moest komen over een nieuwe overeenkomst. Een Amerikaans ver zoek om uitstel van dat ultimatum wees het kabinet zaterdag af. Twee studenten zijn gisteren *t slachtoffer geworden van een bom explosie tijdens anti-Amerikaanse demonstraties bij de ambassade van de Verenigde Staten in Bang kok. SAN FRANCISCO (Reuter) Een Jury heeft zaterdag Patricia Hearst schuldig verklaard aan gewapende bankroof. Zij kan daar voor tot 35 jaar gevange nisstraf worden veroordeeld. De rechter wijst op 19 april vonnis. De Jury heeft in totaal twaalf uur beraadslaagd. Blijkens de uit spraak hechtte zij geen geloof aan de verklaring van Patricia, de 22-jarige dochter van de Amerikaanse krantenmagnaat Randolph Hearst, dat zij onder dwang aan de bankovervalhad deelgenomen. Patricia Hearst werd op 4 fe bruari 1974 uit haar woning in Berkeley (Californië) ontvoerd door leden van een revolutionaire beweging, het "Symbionese Be vrijdingsleger". Haar vader wil ligde een eis van de ontvoerders in en begon met de uitdeling van voedsel ter waarde van twee mil joen dollar aan behoeftigen Twee maanden na haar ontvoe ring deelde Patricia op een band- Je mee dat ze zich bij do strijd van het "Symbionese Be vrijdingsleger" had aangesloten. Enkele weken later legden ca mera's in de "Hibernia"-bank in San Francisco haar deelneming aan een bankroof vast. Op 18 september 1975 werd zij met twee metgezellen gearesteerd en op 4 februari jl. precies twee Jaar na haar ontvoering be gon het proces tegen haar. Patricia, die gezegd heeft dat ze onder bedreiging met de dood aan de overval deelnam en wier situatie door enkele psychiaters als een klassiek geval van hersen spoeling is betiteld, hoorde de uit spraak van de jury onbewogen aan. Haar vader mompelde "O Christus" en haar moeder en zus jes snikten. Patricia zei later dat ze zich afvroeg of ze ooit wel een kans had gehad. Haar advo caat, Bailey, verklaarde in beroep Patricia Hearst te zullen gaan. Hij moest daar mee echter wachten tot het von nis was uitgesproken. Officier van justitie Browning merkte op dat Patricia mis schien wel tot een gevan genisstraf, gelijk aan de duur van het voorarrest, veroordeeld wordt. Dat hing af van haar be reidheid in andere processen te gen leden van het "Symbione se Bevrijdingsleger" te getuigen. Hij ontkende, in antwoord op vra gen van 'n journalist, dat het een politiek proces is geweest. "Het was een bankroof-proces, anders niet". Patricia Hearst moet ook nog in Los Angeles terechtstaan voor haar aandeel in een schiet partij bij een overval op een sportzaak in mei 1974. Dan kan het vonnis levenslang luiden. Gewapende moslim-strijders hebben gisteren na een felle strijd het 25 verdiepingen tellende Holiday Inn- Hotel in Beiroet veroverd. Het strategisch gelegen hotel is een bol werk van de falangisten geweest sinds de eerste geveohten in de ho- telwük in oktober van het afgelo pen jaar. De christelijke strijders houden ech ter nog steeds het onvoltooide Hil- ton-Hotel en een groot kantoorge bouw bezet. Vandaar uit beschieten zij het Holiday Inn met machine geweren. Moslim politici hopen ondertussen dat hernieuwde Syrische bemidde ling zal leiden tot een einde van de gevechten. Zaterdagavond keerden premier Karami, ex-premier Salam en voorzitter van het parlement As- saad terug uit Damascus, waar zij langdurige besprekingen hebben gevoerd met de Syrische premier Assad. Zij verklaarden optimistisch te zijn over het bereiken van een DJAKARTA (Reuter) De voorlopige regering van Oost- Timor. bestaande uit pro-Indo nesische groeperingen, heeft be sloten een volksvertegenwoordi ging in het leven te roepen met de uitdrukkelijke taak de inte gratie van de vroeger Portugese eilandhelft in Indonesië goed te keuren. De regering in Djakarta en de Verenigde Naties zijn van dit besluit in kennis gesteld, aldus een zegsman van de voorlopige regering. Voorts werd bekend dat de In donesische troepen op Oost- Timor die in Djakarta hard nekkig „vrijwilligers" worden genoemd zullen worden ge repatrieerd. Dit omdat de toe stand op Oost-Timor volgens de zegsman is genormaliseerd. Wat het lot is geworden van het Fretilin, de organisatie die streefde naar onafhankelijkheid voor de oostelijke eilandhelft, is nog steeds niet helemaal duide lijk. De pro-Indonesische groe peringen zeggen dat de Fretilin- strijders, die na de landing van Indonesische „vrijwilligers" de bergen invluchtten, geheel zijn verslagen. Maar nu en dan dui ken er in Australië weer berich ten op dat de guerilla doorgaat. compromis. Kamal Junblaat, de aanzienlijkste linkse moslim-leider heeft onder tussen echter gezegd dat hij een verenigd leger van linkse militia en Palestijnse guerrillastrijders aan het oprichten is. Palestijnse guerillastrijders van de Al Fatah beweging van Jasser Arafat hebben deelgenomen aan de ver overing van het Holiday Inn-Hotel, samen met een aantal linkse jonge- Volgens de politie zijn tenminste 124 falangisten bij de strijd om het ho tel omgekomen. Aan moslim-zijde zou tenminste één dode zijn geval len. De moslims openden met ra ketten, mortieren en anti-lucht doelgeschut vanuit een enkele hon derden meters van het Holiday Inn-Hotel verwijderd kantoorge bouw de aanval op het gebouw. In Beiroet is het regeringsgebouw na eerst twee dagen geplunderd te zijn, in brand gestoken door Koerdische stamleden. De regeringsburelen wa ren vorige week veroverd door link se Palestijnse guerillastrijders, die enkele dagen later echter weer weg trokken. In de bergen ten oosten van Beiroet zijn inwoners van de dorpen Aley en Kachale uit hun huizen ge vlucht vanwege de vuurgevechten tussen christelijke en moslim-mili- tia, die beiden worden gesteund door strijdkrachten uit het Liba nese léger. President Soeleiman Franjie weigert nog steeds het presidentiële paleis te verlaten ondanks het dreige ment van de leiders van de machts overname dat het paleis zal wor den gebombardeerd als Franjie blijft weigeren af te treden. Generaal Aziz Al-Ahdab. re moslim- generaal die zich bijna twee weken geleden uitriep tot tijdelijk militair gouverneur, heeft zondag een 14 man sterke militaire „bestuurs raad" geformeerd. Deze moet zich basten met de militaire operaties in het geval president Soeleiman Franjie blijft weigeren heen te gaan. Voor hij zijn tot dusver on der Syrische druk niet volledig tot ontplooiing gekomen anti-FranJie- staatsgreep begon was generaal Ahdab militair commandant van Beiroet. In het pro-Iraakse dagblad „Beiroet" werd gisteren gezegd dat de Ma rokkaanse koning Hassan de twee- de heeft aangeboden te bemiddelen in de crisis waarin Libanon zich bevindt. De Marokkaanse ambassa deur in Libanon, Idriss Bennoea. heeft verscheidene politieke leiders in Beiroet op de hoogte gebracht van het aanbod van zijn koning. Cholera De Indonesische auto riteiten hebben zondag laten weten dat zeventien personen in het district Serang, 50 kilometer ten westen van Djakarta, aan cholera zijn overle den. In de hoofdstad zelf zijn dertig gevallen geconstateerd. felix meurders henk van dorp I Vanavond brengt de VARA weer'n hoogst opmerkelijk sportgebeuren voorde buis: F. C. Avondrood,19.30 uur, Ned.l. Zoals 'n picknick met Willem van Hanegem. Uitgerust zit hij op ons gras en praat misschien over zijn (en feyenoord's?) toekomst Ook: de randverschijnselen rond 'n concours hippique, kompleet met'n onthullend kijkje in de stallen. Komen atleten zónder laboratorium nog wel aan de top? Bekijk het interview. En mis vooral de misser van de maand niet! VARA, dat ben je zelf. Neem aktief deel aan het sportgebeuren door lid te worden van. de VARA: kost maar'n tientje per jaar. Bel daarvoor 02150-48741. Dit voorzetje mag je niet missen! De VARA, dat ben je zelt X. Vrijgelaten Islamitische rebellen op de Filippijnen hebben zaterdag een 39-jarige Britse vrouw, Eunice Diment, vrijgelaten. De vrouw, die oo de Filippijnen aan taalonderzoek deed, was 21 dagen geleden ontvoerd van een veerboot. De opstandelin gen eisten aanvankelijk 28.000 dollar losgeld, verminderden dat bedrag latei tot 21.000 dollar, en lieten haar uiteindelijk gaan zonder dat een losgeld was ontvangen. Rampmijn Uit de Indiase kolen mijn Chasnalla, die vorig jaar de cember onder water liep, hebben op- ruimingsploegen inmiddels 431 lijken geborgen. Het dodental van de ramp blijkt hierdoor nog aanmerlijk ho ger te liggen dan was aangenomen. Triest record Met 37 doden in de afgelopen week is in Argentinië een nieuw en treurig record van ge welddadigheid gevestigd. Volgens of ficiële gegevens kost het linkse en rechtse geweld in Argentinië elke vijf uur een mensenleven. Ballon in brand Twee zijn zondag om het leven gekomen toen hun ballon in de buurt van de Franse stad Poitiers in brand vloog en neerstortte. Hun begeleider liep ernstige verwondingen op. De slacht offers zijn Diane de la Sablière en Sophia Tarzi, een Franqaise van Af ghaanse afkomst. De laatste stond bekend als een van de beste ballon vaars te rs ter wereld. ROME (DPA) Op hun dertien de partijcongres, dat in Rome wordt gehouden, zijn de Italiaanse Chris ten-Democraten er tot dusver niet in geslaagd tot een gemeenschappe lijk standpunt tegenover de commu nisten te komen., Alleen op het persoonlijke vlak is er enige duidelijkheid gekomen. Hoogstwaarschijnlijk zal Benig- no Zaccagnini, die na het ontslag van Amintore Fanfani als partij secretaris, deze functie .voorlopig op zich heeft genomen, tot partijleider gekozen worden. Aldo Moro, de premier van het minderheidskabinet in Italië, noem de Zaccagnini zaterdag de man die de instemming van alle afgevaar digden kan krijgen als hij voorge dragen wordt voor de post van par tijsecretaris. Moro wierp zich als 'n bemiddelaar op die zowel de een heid als de vernieuwing van de par tij nastreeft. In de wandelgangen kon men horen dat de meer rechts georiënteerde minister van defen sie, Arnoldo Forlani, niet tegen Zac cagnini in het krijt zal treden voor de functie van partijsecretaris. Volgens sommige Italiaanse com mentators heeft het partijcongres bij de partijleiders al de nodige ont steltenis teweeg gebracht. Zij menen dat op het volgende partij congres dat over drie jaar gehouden wordt, de tijd rijp is voor de machts overname door de nieuwe generatie Christen-Democratische politici. Premier Aldo Moro heeft in het het congres van zijn Christen-De mocratische partij gezegd dat be trekken van de communisten bij de regering, "riskant" zou zijn. Wel is hij van mening dat zij over zaken van landsbelang geraadpleegd moe ten worden. Moro antwoordde hier mee op Amerikaanse waarschuwin gen en kritici in zijn eigen partij, die hem ervan beschuldigen dat hij het communistische gevaar niet ziet. De 59-jarige Moro stelde een nieuwe regeringscoalitie tussen Christen-Democraten en Socialisten voor. Zij zou waar dat nodig geoor deeld zou worden, de communisten raadplegen, zonder hen uit de oppo sitie te halen. De minderheidsrege- ring van Morcv wordt momenteel in direct door de socialisten gesteund. Dit gebeurt door stemonthouding in het parlement. Over een recente opmerking van Enrico Berlinguer, de leider van de Italiaanse CP, in Moskou, dat elke Communistische Partij haar beleid onafhankelijk van Moskou moet kunnen voeren, zei Moro dat zij "terecht de aandacht heeft". Overigens blijft het een open vraag, voegde hij eraan toe. of deze te waarderen theorie, de toets met de praktijk zal doorstaan. Intussen hebben leiders van an dere politieke partijen hun contact met de communisten verstevigd. Na socialistenleider Francesco de Mar- tino die donderdag een onderhoud met de leider van de Italiaan se Communistische Partij, Enrico Berlinguer, had, sprak Ugo la Mal- fa, de leider van de Republikeinse Partij zaterdag langdurig met de communistische top. Over dit ge sprek is niets meegedeeld. La Mal- fa wil in de komende week van ge dachten wisselen met de Sociaal- Democraten en de Christen-Demo craten. Kennelijk streven de Republikei nen naar een bundeling van alle grote politieke partijen teneinde de zeer ernstige economische crisis waarin Italië zich bevindt, te kun nen overwinnen. Dit past tot oo ze kere hoogte in het straatje van Mo ro en Zaccagnini die wel het door de communisten nagestreefde "histori sche compromis een coalitierege ring van communisten en Christen- Democraten, afwijzen, maar toch de weg vrij willen houden voor sa menwerking met de communisten. Fanfani en zijn aanhangers zijn ook fel gekant tegen dit laatste.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7