Koor- en blokfluitmuziek Virtuoos spel van duo De Reede-Bles miJFEL Boeiend middagconcert kamerkoor De Generaal: De granaat werper Madam Pepermunt MAANDAG 22 MAART 1976 De vericachting was. dat de overleden Tsjoe Enrlai zou u-orden o-pgevolgd door Teng Hsiao-ping, die behalve vice- premier ook vice-par tijvoor zitter en stafchef van het le ger is. Niet de eerste de beste dus, want je moet van goeden huize zijn om bij een zo groot aanbod van Chinezen drie baantjes bezet te houden. Maar jvat gebeurde? Een ander dan Teng volgde Tsjoe En-lai als premier op en de muurkranten in Peking begonnen aanvallen op Teng te lancerenzonder hem overigens te noemen. Ik ken die methode. In 1951 „lag" ik in de Oranje Nassau kazerne in Harderwijk. Met een paar andere dienstplich tigen richtte ik de zogenaamde wandkrant op. Als we kritiek wilde spuien op officieren of de gang van zaken in de ka zerne. dan goten we dat in de vorm van een (liefst oosters sprookje. Een van de kapiteins heeft daar nog een keer op geantwoord ook, eveneens in de vorm van een sprookje. Zijn tekst had hij 's nacht, als een dief in de nacht, tussen onze teksten opgehangen. Namen noemde hij niet. Dat deden wij ook niet. En dat doen de Chi nezen in hun muurkranten dus ook nog steeds niet Maar ondertussen weet wel ie dereen dat Teng bedoeld ivordt en ook weet iedereen te vertellen dat de aanval op Teng geopend werd door Tsjiang Tsjing, de welluidende naam van Mao's derde vrouw, die al jaren aan cultuur doet. Ze is dan ook ex-actrice, en voerde de revolutionaire ope ra's in, zonder daarbij te ver zuimen alle oude te verbieden, of te renoveren. Het ballet 'De stervende zwaan" bijvoorbeeld, kreeg een optimistischer ein de: de stervende zivaan her rijst in een extra slotscène uit de dood als een moderne phoe nix. Zwart of wit Wat ik zo te hooi en te gras van hem gehoord en gelezen heb, nam mij wel voor Teng in. Zijn pragmatische uit spraak: ,.Het kan me niet schelen of een kat wit is of zwartals hij maar muizen vangt", stempelt hem tot een typische D'66-er. Wat me ook in Teng beviel was, dat hij in 1964 al weigerde een van Tsjiang Tsjings revolutionaire opera's bij te wonen, en ook heeft hij zich verstout te zeg gen dat zij de ontwfikeling van kunst en literatuur belem merde. Zou u zoiets over de vrouw van Mao durven zeggen, als Chinees zijnde? En nu denkt u misschien dat Teng zijn biezen kan pakken, maar onlangs werd bericht dat de muur kranten in Kanton een voor zichtige aanval op Tsjiang waren begonnen. Kanton ligt even ver van Peking als Am sterdam van Tunis. Een com missie gaat nu Tengs zienswij zen beoordelen, dus hij „leeft" nog steeds. We zullen deze in terne Chinese strijd met onze westerse hersens wel nooit kunnen begrijpen, vrees ik. Het wezen van een strijd van deze aard waarbij ieder die iets meer is dan een planten- mens partij moet kiezen, is nooit gemakkelijk te vatten. Het is niet ergens", het is overal. Het ligt in woorden, maar ook weer niet in woor den. Het uit zich in daden, maar ook weer niet in daden. Het dringt tot in kleding, ma nieren, gebaren, ja stembui ging door. En ook wanneer men alles gelezen zou hebben, wat er van weerszijden aan argumenten en invectieven te berde gebracht en gescholden is, alles wat er gevloekt en ge zongen is, dan is dat nog geen waarborg voor volledig begrip. Men moet al een dergelijke strijd in het groot of klein heb ben meegemaakt om te besef fen, hoe hij tegeijk wel en niet om de beginselen gaat die ook, maar niet uitsluitend in het geding zijn. Groen of blauw Alles wat tussen ,,het wezen van de strijd" en „in het ge ding zijnstaat, heb ik over geschreven uit Erflaters van onze beschaving", eerste druk 1938-1940, van Jan en Annie Romein. Het gaat over de Ar- minianen en de Gomaristen, de remonstranten en de con tra-remonstranten, Oldenbar- nevelt en prins Maurits, van wie de laatste indertijd gezegd heeft dat hij bij God niet wist of de predestinatie groen of blauw was. l'Histoire se repete. De goddelijke voorbeschikking van Maurits die groen of blauw kon zijn, de kat van Teng die zivart of ivit mocht zijn. het komt allemaal weer een keertje terug. NICO SCHEEPMAKER LEIDERDORP K. en O., afde ling Leiderdorp, organiseert vrijdag avond een kaarslichtconcert in de Dorpskerk, waaraan meewerken het gemengd koor „Vox Laeta" uit Roe- lofarendsveen o.l.v. Jan v. d. Meer en het blokfluitensemble van de Leidse muziekschool o.l.v. Piet Kunst. De gemengde zangvereniging „Vox Laeta" de Blijde Stem is opge richt in 1946 te Roelofarendsveen. 't Repertoire van het koor is zeer uit gebreid. Altijd heeft echter de meeste nadruk gelegen op de a capella mu ziekliteratuur. veelal van Nederland se componisten. Op het concert in Leiderdorp wor den werken uitgevoerd van Cornelis Schuyt, Cornelis Boskoop, Palestrina, Mozart, Fauré en een aantal negro spirituals. Twaalf Jaar geleden vormde Piet Kunst een dubbel-blokfluitkwartet om met een aantal gevorderde leer lingen samen te kunnen musiceren. Langzamerhand breidde dit dubbel- kwartet zich uit tot een ensemble, dat nu negentien blokfluitisten telt. Op het concert worden uitgevoerd een reeks oude dansen uit de 16e eeuw. een aantal toccata's en can zones van Frescobaldi. het concert voor blokfluitkoor, contrabas en slag werk van de Nederlandse componist Arie Verhaar en de Libenauer T&nze van Viktor Fortin. Samen met „Vox Laeta" wordt een dubbelkorig werk van Jaob Handl „Haec est Dies" ten gehore gebracht. LEIDEN Ongemeen boeiend sa mengesteld was het middagconcert in de Lutherse Kerk, gegeven door het Kamerkoor van Collegium Mu- sioum (leiding André Kaart) in sa menwerking met het Blokfluit En semble (o.l.v. Piet Kunst) van de Streekmuziekschool Leiden. Het me rendeel gewijd aan de Musi- ca Sacra. Het rake inzetten van een Sanctus van Clemens non Papa gaf reeds alle vertrouwen: verwonderlijke zuiver hied, transpa rantie, plastiek, de grote factor in telligentie. Een Missa Brevis van Palestrine vervulde het primaire doel van een mis: de onversluierde openheid van de tekst. Voor de so pranen was, mede door de zeer kleine koarbezetting, de opgave een hachelijke, wat niet minder gold voor "drie delen" (twee koraalva riaties rondom een van de vijf bijbel- versetten) van Bach's motet "Jesu meine Freude". Alle respect voor ieders prestatie. Maar omdat we een goed uur tevoren nog een viool- recital in Alphen bijwoonden kwam de kanttekening te voorschijn: sopranen als één snaar! Dat was het wel bijna. Orgel en een strijker zorgden bescheiden voor de instru mentale sremverdubbeling. De vijf Frescobaldi's van de Blok fluiten 3 Toccata's en 2 ingevoegde Canzone's menen we thuis te moeten vinden in een van de Orgelmissen in de Fiori Musica- li. Alle sprekende orgelstemmen zijn dan overgebracht naar een ver wante stem in het "familiekoor" van de onderscheidene blokfluiten. Pre cies zo is dan gehandeld met de Cro- matische Fantasia van Sweelinck. Dit procédé hadden we nog niet ont moet. Het klinkend resultaat was onvermoed fraai. Technisch mees terschap tot in de kleinste noten- woorden. Een programmavondst vormden Liebenauer Tanze van de modernere onbekendere V. Fortin. Het koor ten slotte zong nog een handvol ook onbekende Nocturnes van Mozart met begeleiding van een fagot en twee klarinetten. Mooi uit gevoerd. Daar was zowaar iets in terug te vinden van Bach's motet. KEES VERHOEF PANDA EN DE VREEMDE SLAAP Joris begaf zich naar het toegangshek van het buitengoed en leunde daar achteloos tegenaan, zodat hij het gesprek tussen de eigenaar en veldwach ter Snukkelbeier beter kon volgen. "Maakt u zich vooral geen zorgen, baron," sprak de politie-man. "Ik zal morgenmiddag persoonlijk een oogje in het zeil houden. De sieraden van uw voorname gasten zullen veilig zijn. Geen dief, die bij uw tuinfeest kan komen ,Een tuinfeestherhaalde Joris, terwijl hij glimlachend verder liep. "Hoe aardig! En het zou inderdaad jammer zijn, als dat verstoord werd. Daarom zal ik er voor zorgen dat het in een rustige sfeer verloopt. En daar kan het spuitmiddeltje van de kleine Panda me bij helpen." Met die gedachte begaf hij zich naar een telefooncel en draaide het n van de uitvinder Vermol. "Is uw verkoper, de heer Panda, daar?" vroeg hij met verdraaide st "Hier spreekt baron Van Thop tot Theen. Ik heb een aardige bestelling v hem. Enkele dozijnen van het Allesdoende Spuitmiddel." FLENSJES Rooster 1 eetl. ge schaafde amandelen in een ingevette koekepan heel licht goudgeel en hak ze dan zo fijn moge lijk. Roer 150 g. gezeefde 1 loem met een snufje jout, 2 eieren, 1 eetl. zonnebloemolie gelei delijk in 4 dl melk tot een glad beslag zonder klontjes. Meng er de amandelen en 1 flinke eetl. poedersuiker door er. laat het beslag 60 min. rusten. Druk 4 schijven ananas en 2 bananen met een vork tot moes en meng er 1 eetl. rum door. Roer het beslag nog eens door en bak er ongeveer 12 flensjes van. Schep er een lepel van de ananas-banaanvulling op en sla ze dubbel. Strooi er wat poeder- sui er oveJ^INA B0RN •HIEI2 UW B^DCA^E Uoce EW rgpafe-ATIE /Va V/AM ^ARjjA Tentoonstellingen I e-H.e bioscopen Expositie schilderijen, aquarellen Drukkerij De Bink, Roosev het Zllvermeer". sn woe. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.15 AL. Nachtvoorstelling: "Let the ook 4.45 i STUDIO: "Scènes ufci een huwe lijk". dag. 2.30 en 8.00 uur. 18 Jaar. Sport-Medlsch Adviescentrum Spr. uur: ma en do. 19.30-20.30 uur in het St Elisabeth-Ziekenhuis Èndeaeest: dinsdag en vrijdag 13 14.30 uur "8 zondags 1112 uur en van 18.30 tot 20.00 i Derde klasse lovely".dag. ouders) ACADEMISCH ZIEKENHUIS 5 uur nam., woe van a—10 i sltle Machteld Wtgersma den en touwcompi.sltles er Wlgersma - gewassen penei t/m 1 april dag geopena Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade- volgende bezoekuren (alleen Maandag r./m vrUdag: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- i der Vllst. Botermarkt 3. Expositie Peter Satijn Baps van Elsdlngen - ke 3 apfU geopend dl t/m houtwerk tegels Rijksmuseum val burg 28) Werkd I nam zondag i Lulfelbaan _1 Hardenbroek - keramische plastieken t/m 31 maart Geopend ma van 2-5 uur en 7-9 uur (Dlacone8senhuLs) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur Elisabeth, ziekenhuis) Bezoekuren Ziekenhuizen mhuls: Middagbezoekuur: overige familieleden Kinderen bei 14 Jaar hebben kinderafdeling echtgen v 16 00 tot 16.00 uur en van 18 30 tot 19.30 uur Kinder afdeling dag van 15.00 tot 18.30 uur dag. van 14.15 tot verpleging: dag 15.00—15.45 uur Bezoektijden kinderafdeling: like dag: 14.15—15.00 uur. Alphen aan den Rijn echtgenoten 1920 u.; Kinderafdeling 1515.30 u alleen voor oudera 18 18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder 18.30 tot 19.00 i Schiphol nacht worden gemeld bij het informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020—175000) (fud Qtietiws 22 MAART 1976 Honderd jaar geleden De Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij heeft, ten einde het verzenden van verhuisboedels gemakkelijk te maken, in deti trant der in België algemeen gebruikelijke tapissières een paar meubel wagens aangeschaft. De meu belwagens zijn eigenlijk eene zeer groote soort van bestel wagens, geheel van hout en volkomen gesloten. Zij worden door twee paarden getrokken en kunnen dus aan de woning van den belanghebbende gela den en van daar naar het sta tion gereden worden, waar zij, in hun geheel en gesloten blij vende, op een spoorwagen icor- den geplaatst, om aan het sta tion van aankomst daar weder te worden afgerold met paar den vervoerd te worden naar de nieuwe woning en er te los sen. De meubels en liet huis raad worden dus uitsluitend door den eigenaar of zijn per soneel geladen en gelost, en daar de wagen door den eige naar wordt gesloten, is ont vreemding of beschadiging niet mogelijk. De meubelwagens mogen met 3000 K.G. beladen worden. (Uit dit bericht van een eeuw geleden blijkt, dat het systeem van „laadkisten". allerminst nieuw is, Red.). Vijftig jaar geleden: In het bosch van Fontain- bleau heeft zich een ongewoon voorval afgespeeld. Een op zichter van 't kasteel reed op zijn motorfiets door het bosch toen plotseling een groote ko ningsadelaar met groot woede op zijn hoofd neerdook. De man droeg gelukkig een leeren muts, die zijn hoofd tegen de geweldige klauwen van den vo gel beschermde, maar aan zijn handen werden leelijke ivon- den toegebracht. Gelukkig kwam er een auto aan en met behulp van de inzittenden ge lukte het den opzichter, zij het met veel moeite, den vogel te vellen. De koningsadelaar bleek (mn vlucht te hebben van één meter dertig. LEIDEN Het koffieconcert, verzorgd door de fluitist Rien de Reede en de pianist Theo Bles, was interessant en van hoge kwaliteit. Het programma voerde grotendeels langs weinig bekende literatuurwe gen. De fluitist leidde elke uitvoe ring met een instructief praatje in er. maakte zo de vele toehoorders het luisteren gemakkelijk. Rien de Reede heeft de mogelijkheden van zijn instrument in allerlei composi torische en gevoelsomstandigheden geëtaleerd. De aandacht was dan ook merkbaar gespannen; men had, dank zij de explikatie, ongeveer een idee van wat er komen ging, maar de werkelijkheid overtrof meestal de verwachting. Rien de Reede is een meester-fluitist, die voor niets staat: virtuoze toeren, zoals die in de laatste variatie van een korte reeks door Chopin, op een Rossini- thema, en in Messiaens vogel-im pressie ("Le merle noir") van de speler worden gevraagd, gaan hem zo glad af, dat men aan een mini mum aan inspanning zou gaan ge loven. In feite is het echter zijn gro te techniek-beheersing, die zo iets adembenemends mogelijk maakt. Toch was hem de inspanning een paar keer wel lichtelijk aan te zien. Voor deze Concertgebouw-fluitist is het muziek maken duidelijk meer dan noten wegblazen. In het laat ste deel van de "Undine"-sonate van de oer-romanticus Carl Reinec- ke leefde hij met kennelijke over tuiging de stemming uit, laadde de zinnen met warm gevoel op. Reinec- ke. ter afwisseling buiten het pro gramma om, ingeschoven, was trou wens de enige niet-Fransman in het gezelschap. Tenminste, als men Chopin niet wil uitzonderen. Een Beethoven-achtig Rondo van Wolf gang Amadeus Mozart Junior (die vier maanden Jong was. toen z'n va der stierf), een op een orgel-sym fonie andante gelijkende liefelijke, populair geworden „Romance" van Widor en vier door Roussel uitge beelde al of niet mythische fluitis ten (Pan en Krishna, o.a.) dedei mede de tijd vergeten. Een wonder lijk stuk van de Frans-Ameri kaanse, natuurkundige compo nóst Varese naar het soortelijk ge wicht van zijn platina fluit, "Den sity 21.5" geheten, was, als solo stuk, curieus door enkele extrem liggingen. De pianist was een niet geringer kunstenaar.. Zijn kristalhelder sp€ vergezelde nauwlettend, toch me eigen persoonlijkheid de verrichtdn gen van de fluit. De partners wa ren. in eigen trant, volkomen ge lijkwaardig en trokken dan ook i: gelijke mate de aandacht. JOHAN VAN WOLFSWINKEI Jommeke Ook w2s bang dat oneerlijke lui mj zouden bedriegen en zich van mijn rijkdom meester ld at is eigenlijk het fortuin J dat u van uw vader erft 0 Dat zeg ik niet Julbe zuilen v/e! zien. 't/s een

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21