Zegel fan d e nuisvrouw es 50 jaar oud Laxeermiddel geen slankmaker Heidense eel-foiklore op IJsland VfcMls MAANDAG 22 MAART 1976 PAGINA '9 Hoeven GRONINGEN ..Mijn interesse voor olie is ontstaan tijdens de schei kundelessen op de HBS. Dat groeit, je wilt er steeds meer van weten. Vooral de techniek en de chemie trok me aan". Dat was de reden dat Anne- marie Oudejans, studente aan de Groningse HTS, op ae boring van de Nederlandse Aardolie Maatschap pij NAMO terechtkwam. Een chemie-studie aan de Rijksuni versiteit in Utrecht vond ze te theo retisch: na haar kandidaats-examen vertrok ze naar de HTS in Gronin gen waar ze tijdens het praktijkjaar met haar neus in de boter viel. Om te beginnen maakte ze op de Shell-raffinaaerij in Pernis kennis met de verwerking van olie. Vier we ken werkte Annemarie in vol-conti- nuedienst als operator in een van de fabrieken. Vervolgens werkte ze drie maanden in de petrochemische in dustrie waar ze alles over naftakra- kers te weten kwam. Daarna kwam het praktijkwerk bij de NAM: met de spoeling in een d.kke laag over haar overall en ge zicht werkte Annemarie op de boring an Drenthe. „Gelukkig ben ik aangepakt als ie dere andere practicent. Normaal mee werken, alle klussen doen. Ook de „vie ze", vertelt Annemarie. „Wel had ik er speciaal om gevraagd of ik alles mocht doen. En de NAM heeft van tevoren met de ploeg doorgesproken dat ik niet mocht worden ontzien. Ik heb er hardstikke fijn gewerkt, ik zou het zo wéér willen doen". Annemarie wilde tijdens haar praktijkjaar per sé in de boring: Daarom kwam ik ook bij de NAM terecht. Het is moeilijk om bij de Amerikanen zoiets voor elkaar te krijgen. Waarschijnlijk omdat ze met "contracters" werk:en. maarschap pijen die voor andere bedrijven de bo ringen uitvoeren. En een beetje chau vinisme heeft ook wel meegespeeld in deze keuze". De onderwerpen waar ze mee in aanraking kwam, boeiden Annemarie Oudejans zó, dat ze er een boek over schreef: ..De olieraffinaderij: wer king, milieuhygiëne en veiligheid". Weinig mensen weten wat er in de olie-industrie omgaat", vertelt ze. Er zijn maar vijfhonderd exemplaren gedrukt, maar die zijn gelukkig wel grif verkocht". Annearie heeft nog anderhalf jaar studie voor de boeg en dan? „Dat hangt af van de werkgelegenheid. Maar als het enigszins kan, wil ik toch „in de olie" en of dat nu raffi nage of bijvoorbeeld de petroleum industrie is maakt niet zo veel uit. En ik zou er ook geen bezwaar te gen hebben om weer een poos op de boring te werken. Dat is me prima bevallen". De Amsterdamse Society Shop maakt niet alleen kleding voor heren, ook dames en kinderen kunnen er terecht. In de col lectie voor het komende jaar waren ook weer enkele dames modellen opgenomen. Bijzonder fraai van snit was het man telpak met cape van lamswol. De rok is een kokerrok. terwijl in de stropdas hetzelfde ruitje is verwerkt als in het hele pak. In een cheviot-kwaliteit 'wol van een Engels schaap» maak te de Society Shop voor dames en heren een overall. De man rechts op de foto onder, draagt het nieuwe double-breasted- kostuum met lage knoopsluiting en eveneens laag uitgesne den vest. Over laxeermiddelen worden soms de vreemdste dingen beweerd. Onder meer dat je er slank van kunt worden. Of dat zo'n middel net zoiets is als een sinaasappel, puur natuur, goed voor elke dag. Wat je per se zou moeten weten over de gevolgen bij gebruik, dat staat er soms niet op. De Consumentenbond heeft deze ervaringen bij onderzoek van een dikke veertig laxeermiddelen, die allemaal zonder recept te koop zijn. Dit kwam aan het licht - Bij Schieffers kunstmatig bron- zout en Tamarinde Laxajam ont breekt de waarschuwing dat bij langdurig gebruik en de grote doses bijverschijnselen kunnen optreden. Het middel Andrews ziet zichzelf als „verkwikkende di-ank", maar dat het ongeschikt is voor mensen met een zoutarcn of zoutloos dieet staat nergens. - Minius, Dragees III en Bonkoi-ets prijzen zichzelf aan als vermage ringsmiddel, maar om af te slanken is erg riskant. Artsen zijn er tegen. - Herbesan, Depurativum en Schief fers kunstmatig bronzout suggereren dat het drinken van een dagelijks REYKJAVIK Duizend Jaar geleden aten de woeste Vikingen rauw vlees dat ze aan de punt van hun mes regen. Vandaag de dag eten hun be schaafde en gekerstende naza ten op IJsland nog steeds rauw vlees, maar wel keurig met een vork. Zo'n rauw vlees-smulpartij in een sjiek restaurant, bij stemmi ge muziek en opgediend door zwartgerokte kelners, is een merk waardig stukje culinaire folklore. Je geniet het pas tenvolle wan neer je IJslandse gastheer voor gaat in het uitzoeken van de ver schillende 'vleesgerechten', smaak vol gerangschikt rond de toch wat onsmakelijk ogende schaaps kop in het midden van de dis. Hij kan je raden de smaakpa pillen wat te wennen met de 'ge bonden darmen', terwijl hij zelf zonder omwegen de aanval opent op de lichtgerookte schaapskop. Misschien ook beveelt hij je 'de' IJslandse delicatesse aan "rams ballen". De Vikingen aten die als eerbe wijs aan de grote potentie van de ram 'en waarschijnlijk in de hoop dat die op hun zou over gaan". De testikels worden opge diend in keurige ronde plakjes die in azijn zo zacht zijn ge maakt dat ze letterlijk op je tong smelten. Toch wat moeilijkheden bij het slikken? Een fikse teug 'Brennivin' de nationale naar anijs smakende brandewijn, doet meestal wonderen. Wablief? Je lust geen vlees? Wat had je dan gedacht van een rauwe moot haai. met recht een •piece de resistance' want zo taai als Miigleer. Terwijl je er de strijd mee aan bindt, leunt Je gastheer vertrou welijk naar je over en fluistert: 'de haaien die we hier vangen zijn jongens van een metertje of zes. Voordat we ze eten lig gen ze minstens drie maanden op het strand om de giftige stoffen te laten verdampen'. Je wordt wat pips rond de neus. kopje laxeerthee „puur natuur" is. - Zwangere vrouwen mogen geen Tendo Wonderolie slikken, want het kan de weeën opwekken. Maar dat staat er niet bij. Er is ook nog een middel. Sennocol, dat het voorstelt alsof iedereen elke ochtend om zeven uur naar de wc zou moeten voor een gezonde stoelgang. Dat is een misverstand. Een Engels onderzoek heeft aange toond, dat voor een gezonde volwassene drie keer per dag even normaal is als drie keer per DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08a 112 LEIDEN maar met een gerustellend schou derklopje zegt hij: 'Maak Je geen zorgen, er is geen gevaar meer'. Toch wat wantrouwig gewor den mik Je de haai discreet in een plantenbak en zoek Je verder tussen het zeebanket. Hm, rauw walvisspek in fijne vinaigre. Vlees noch vis eigenlijk, meer een olie achtige lollie. Intussen heeft Je gastheer de schaapskop al achter zijn kiezen en resten er alleen die van wijlen het schaap. Net als Je aan het dessert wil beginnen - knapperige reepjes stokvis - vertelt Je gast heer je, rijkelijk laat, waar het eigenlijk allemaal om begonnen is. Dit is, legt hij uit. de 'heidense maand' waarin de IJslanders wed strijden houden wie het meeste rauwe vlees en vis naar binnen kan slokken. Het kruipende Vikingenbloed breekt zich eensklaps weer baan in volle vraatzucht, tenminste als J«* het betalen kunt. 'Stokvis is het duurst, maar het is eiwitrijk en erg gezond', ver telt Je gastheer. Hij is dan allang bezig met de ;chaapshoefjes, de schapelever- worst en de vettige, rauwe schaapsknoken. Je bent wat licht in -het hoofd van alle Breanivin, want je glas is geen moment leeg gebleven. Maar als Je een echt [Jslands kopje koffie hebt gedron ken. opgeschonken met natuurlijk geyserwater waarin je de zwavel nog proeft, weet Je dat Je een echte 'thorra matur' 'maaltijd der heidenen) hebt meegemaakV Wat malen die IJslanders ei genlijk om de Britse vissers ze lusten ze rauw!! Handig hoor, recepten, boodschap- penbriefjes en andere notities in de keuken ophangen met een magneet je. Geen gezoek naar punaises of spelden, geen prikgaatjes overal in. Gewoon voor eens en voor altijd een plaatje ijzer ergens op schreoven, briefjes er tegen aan houden, stukje magneet erop. en ze blijven hangen. Stukje magnetisch ijzer hebben ijzer zaken wel; ze zitten o.a. volop in de tegenwoordige kastsluitingen. Wie een deur wil wegwerken, maar de opening toch ook weer niet hele maal wil dichtmetselen misschien een aardig idee. Je kunt de lege deur opening aan één kant met een plaat board afspijkeren, en er dan plank jes inmaken en een neerklapbaar blad. Leuk voor een kinder-speelplek, bijvoorbeeld. ugd de Het IVHA bestaat vijftig jaar, maar dat zegt u misschien helemaal niets, gewant u weet niet wat het IVHA is. )on(Dan bent u niet de enige. Er zijn meer mensen die tobben met deze pun,afkorting. Daarom antwoordt de directeur van het IVHA. ir. G. A. Hellman-Tuitert, als iemand haar vraagt wat ze doet, dat ze bij "U weet wel, het zegeltje van de huisvrouwen" werkt. Dat is het dus. IVHA betekent Instituut voor Huishoudtechnisch Advies, in 1926 opgericht door d'e Nederlandse Vereniging van Huis- - Vrouwen. Doel: voorlichting geven over wat je zou kunnen noemen „goed en goedkoop huishouden" Daarvoor wordt onder meer het bekende en nu dus ook een halve eeuw oude zegel met „Goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen" gebruikt. Dat zegel geeft een zekere garantie. Het wil niet zeggen dat het bezegelde produkt het beste is wat er te krijgen is. Wel dat het in ieder geval aan bepaalde minimum-eisen u voldoet. Het zegel, groen en een heel enkele keer goud, is nogal populair. Een te onderzoek heeft ooit eens aange- v toond, dat 86 procent van de Nederlandse vrouwen het in ieder 10 geval kent. Verreweg het grootste deel van die groeD gelooft er ook in en hecht er -Taarde aan. T roef 1- Dat is natuurlijk een grote troef in handen van mevrouw Hellman 9- tegenover iedereen die zich minach- w tend uitlaat over „dat huisvrouwen- gedoe". En h..^r volgende verhaal Valt ook niet te ontkennen: „Wij 3- zijn de oudste consumentenorgani satie in Nederland. Het IVHA was e- de eerste die zelf onderzoek voor de je consument ging doen. Er waren wel andere voorlichtingsinstanties. Maar er was in 1926 verder niemand, behalve het IVHA, die de dingen kritisch benaderde en die zei: er zit wat fout met dat produkt, wat is de oorzaak, laten we dat eens gaan uitzoeken". Een voorbeeld: „Een van de IVHA- medewerksters, een chemisch inge nieur, ergerde zich eraan dat wastafels en fonteintjes zo gauw vuil werden. Wat bleek? In de schuurpoeder waarmee die dingen werden schoongemaakt, zaten mi croscopisch kleine stukjes steen (kwarts) die bij het schuren krassen gaven en in die ki-assen kwam dan weer heel snel vuil. We zijn toen naar de fabrikant gegaan, maar die zei zoiets in de trant van: Waar maken Jullie je druk om, ons produkt verkoopt toch goed, dus er mankeert niets aan. En nou het grappige: het IVHA adviseerde toen om inplaats van dat schuurpoeder, krijt met een wasmiddel te gebruiken, en dat is ongeveer hetzelfde spul dat tegenwoordig ook in de moderne, vloeibare schuurmid delen zit. 8 a b Gootsteen Mevrouw Hellman kent nog zo'n stuk historie: „Voor de oorlog werd de gootsteen in ce keuken meestal maar ergens in een hoek weggestopt. Beïnvloed Het IVHA vond dat erg onhandig en is gaan demonstreren met een eigen ontwerp keuken, waarin de goot steen in het midden zat, met aan weerskanten twee afzetviakken. Daarop is toen de eerste Bruynzeel- keuken gebaseerd". Het instituut heeft met die fabrikant een contract. Daarin staat dat het zegel twee jaar geldt en dat het produkt daarna opnieuw moet gekeurd. De fabrikant is verplicht tussentijds veranderingen door te geven. Misbruik van het zegel kan worden gestraft met boetes en openbaarmaking van 's mans boze gedrag. Voor het mogen gebruiken van het zegel betaalt hij jaarlijks tussen 345 en 2300, afhankelijk van de omzet en de prijs van het artikel. Met dat goedkeuringszegel gaat het zo: het IVHA geeft het aan de fabrikant die erom vraagt en wiens produkt gekeurd en goed bevonden wordt. Die fabrikant plakt het erop en voor de consument fungeert het Buiten het IVHA is niet iedereen even enthousiast over deze manier van samenwerken met fabrikanten. „Jullie lopen de kans door fabrikanten beïnvloed te worden" zeggen de tegenstanders. Mevrouw Hellman gelooft daar niet in. „Wij beschouwen de fabrikant als een deskundige in zijn vak. En wij zijn er helemaal niet ba"g van. om van die deskundigheid gebruik te maken. Via de fabrikant kun je een heleboel van produkten te weten Het IVHA 'Instituut voor Huis houdtechnisch Advies) is een soort dochter van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. Maar iedereen, dus ook mensen die niets met die vereniging te maken hebben, kan er informatie krijgen. Een greep uit de uitgaven van het IVHA: een lijst van goedgekeurde artikelen, een serie Kopers Kompas sen (dat zijn voorlichtingsstencils over onder meer afwasmachines, dekbedden, koelkasten, grills, koffie molens enz.), een vlekkenboekle (over het verwijderen van vlekken) en een patroon om zelf hoeslakens te maken. Vooral dat patroon is een groot succes. Het IVHA heeft er negenduizend van verkocht. Voor wie meer wil weten hier het adres: Jan an Nassaustraat 89, Den Haag, telefoon 070-26 20 41. aangewezen. Van een heleboel kanten hpor je wat. En die kennis, gecombineerd met wat je door testen te weten komt, geeft ons een goeie ondergrond om dingen te beoordelen". Even halen „Kijk, er zijn fabrikanten die denken: o, dat zegeltje, dat kunnen we zo even halen.Maar zo is het natuurlijk niet. Wij stellen bepaalde eisen aan een produkt. Je kunt die eisen ook weer niet al te hoog opschroeven, want dat maakt artikelen duur. V'e proberen lang zaamaan het een en ander te verbeteren. Aan lakenfabrikanten vragen we bijvoorbeeld om op de verpakking te zetten hoe groot hun lakens worden na het wassen. Op dit moment eisen we deze informa tie op het etiket nog niet. maar over zeg twee jaar wel. En als zo'n fabrikant dan n'et wil, dan krijgt hij het zegeltje niet". Goud we aan een artikel dat met kop en schouders boven het minimum-ni veau uitsteekt", legt mevrouw Hell man uit. „Er is een naaimachine die er een heeft. Eentje die weinig lawaai maakt en mooie steken geeft. Maar het is een dure en dat is eigenlijk een beetje een bezwaar. Je kunt er alle borduursteken op maken, en dat hoeft toch niet voor iedereen. Daar komt bovendien nog wat anders bij: die fabrikant laat zijn goedkopere machines niet testen, en die ene wel. omdat hij verwacht dat het gouden zegel hem een omzetstijging zal bezorgen. Dat is eigenlijk een beetje een onbedoeld effect. We zijn er niet op uit om met dat gouden zegel de mensen te bewegen dure dingen te kopen. Maar wat dat betreft laat de consument zich moeilijk beïnvloe den. Hij koopt wat hij mooi vindt, en nietalleen omdat iets degelijk en praktisch is. Een matras met een eenvoudige katoenen tijk (die Je eraf kon halen om hem te wassen) en voorzien van het „gouden zegel" bleek aan niemand te verkopen. Controle Controleert het IVHA fabrikanten op misbruik van het zegel? Mevrouw Hellman: „Om de twee Jaar herkeuren doen we in ieder geval. Een echt systeem van steek proeven doen, om te kijken of iemand toch niet stiekem mindere kwaliteit verkoopt, hebben we niet. Dat kunnen we niet betalen. Ik zou de Vereniging van Huisvrouwen, verspreid over het hele land, die ons wat dat betreft op de hoogte houden En wat doet het IVHA met fabrikanten die het zegel aanvragen, maar het niet verdienen? „Die krijgen het natuurlijk niet. We vertellen ook niet aan anderen verder wat er niet in orde is. Dat mogen we niet. Dat is natuurlijk wel eens Jammer, want Je zou consumentn tegen bepaalde produk ten willen waarschuwen. Aan de andere kant kunnen we de kennis, die we over slechte produktie krijgen tooh wel weer doorgeven zonder de naam van de fabrikant te noemen. Dat doen we via onze Kopers Kompassen, de voorlich- tings-stencils met algemene infor matie over een bepaald soort artikel". Voorstander Ondanks de beperkingen van het zegel (Je test niet alles, maar alleen wat je krijgt aangeboden, en een negatieve uitslag kun Je niet rechtstreeks aan de consument melden) is mevrouw Hellman er toch een voorstander van. „Als IVHA hebben we minister Lubbers verteld hoe we denken over produkt-informatie. Wij willen graag een combinatie van een keurmerk en een informatief etiket. In Scandinavië neigt men ook naar die kant. Een etiket met informatie is natuurlijk erg belangrijk, maar niet iedereen wil het lezen. Een zegel daarbij maakt een goed artikel voor het publiek snel herkenbaar". wel liever elk Jaar willen herkeuren. Mevrouw Hellman: „Wij zijn de inplaats van om de twee jaar. En oudste consumentenorganisatie", verder gaan we natuurlijk af op Zoeken naar een goedgekeurd klachten. We hebben 200 leden van artikel.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19